PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικό τσιγάρο (reloaded)- Για μεγάλα "φουγάρα"



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 [49] 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71

ardi21
21-11-16, 22:36
Ολα παιζονται στο ποση αυτονομια θες.

Ποσα τσιγαρα κανεις? Διοτι με την ενσωματωμενη μπαταρια που εχει το nano, αν εισαι ενας νορμαλ καπνιστης του ~1 πακετου π.χ, προβλεπω να σε ζοριζει πολυ.

akilleas
22-11-16, 00:47
Εγώ προσωπικά έκοψα το τσιγάρο μαχαίρι με τον Ναυτίλο. Best seller, κοντά στο τσιγάρο τζούρα με πολύ καλή γεύση και αρκετό ντουμάνι και με φθηνές αυθεντικές κεφαλές από Κίνα.
Του κοτσάρεις και ένα Pico, με αποσπώμενη μπαταρία, καλή πλακέτα, σωστά ρεύματα από κάτω και είσαι έτοιμος.
Τουλάχιστον έτσι σου μένει μελλοντικά σίγουρα το Pico στην περίπτωση που θέλεις να αλλάξεις ατμοποιητή.
Εγώ είμαι κατά των ''τα πάντα ενσωματωμένων και όλα σε ένα'' λύσεων, για περισσότερη ευελιξία.

apd
22-11-16, 10:25
Από τη δική μου εμπειρία:
θα έπαιρνα κάτι που να δουλεύει pass through
θα προτιμούσα να φορτίζει από το πλάι κι όχι από κάτω

Zer0c00L
22-11-16, 21:06
Εγώ προσωπικά έκοψα το τσιγάρο μαχαίρι με τον Ναυτίλο. Best seller, κοντά στο τσιγάρο τζούρα με πολύ καλή γεύση και αρκετό ντουμάνι και με φθηνές αυθεντικές κεφαλές από Κίνα.
Του κοτσάρεις και ένα Pico, με αποσπώμενη μπαταρία, καλή πλακέτα, σωστά ρεύματα από κάτω και είσαι έτοιμος.
Τουλάχιστον έτσι σου μένει μελλοντικά σίγουρα το Pico στην περίπτωση που θέλεις να αλλάξεις ατμοποιητή.
Εγώ είμαι κατά των ''τα πάντα ενσωματωμένων και όλα σε ένα'' λύσεων, για περισσότερη ευελιξία.

μια από τα ίδια και εγώ (μέσα στο μυαλό μου είσαι φίλε μου)

κάπνιζα δύο πακέτα τσιγάρα και από την ημέρα που μου πρότειναν τον Ναυτίλο τέλος το κάπνισμα τσιγάρου

τώρα που γλύτωσα αρκετά χρήματα και πλέον έχω κανονική δουλεία με μισθό

φρόντισα και πήρα το Eleaf Pico με δύο μπαταρίες (φορτιστή δεν έχω πάρει ακόμα) επίσης από ατμοποιητές τον Ναυτίλο τον μεγάλο (5ml) τον Ναυτίλο τον μίνι (2ml) και τον Melo 3 Mini και Nano

έχω πάρει και τις ανάλογες αντιστάσεις και φυσικά τα ανάλογα υγρά με νικοτίνη και άρωμα Virginia (εννοείται έχω αρκετό απόθεμα)

- - - Updated - - -


Κατέληξα στα:

iStick Power Nano with MELO3 Nano 40w
5 κεφαλές Coil iJust 2 / Melo ECML 0.75 ohm Eleaf


Το υγρό το βλέπουμε.

Τι λέτε?

καλορίζικο σου εύχομαι να κόψεις το κανονικό τσιγάρο και θα με θυμηθείς (θα δεις πόσο καλά θα αισθανθείς)

καλό είναι αυτό που επέλεξες

ανάλογα τι καπνιστής είσαι πάει το υγρό (νικοτίνη) και τι άρωμα σου αρέσει (καπνικό ή κάτι άλλο)

πιθανόν να χρειαστείς ακόμα μια μπαταρία (π.χ εγώ με τον Eleaf iStick Pico (75w) πήρα και 2η μπαταρία)

GRGeorge
23-11-16, 13:53
Κατέληξα στα:

iStick Power Nano with MELO3 Nano 40w
5 κεφαλές Coil iJust 2 / Melo ECML 0.75 ohm Eleaf



Το υγρό το βλέπουμε.

Τι λέτε?


Γεια χαρά κι από μένα και μακάρι να το κόψεις το κανονικό τσιγάρο. Χωρίς να έχω το συγκεκριμένο εξοπλισμό το mod θεωρείται αξιόπιστο (αλλά έχει ενσωματωμένη μπαταρία οπότε θα φροντίζεις για φόρτιση -δεν παίζει δεύτερη μπαταρία φίλε Zer0c00L-). Θα πρότεινα για μεγαλύτερη αυτονομία/ευελιξία το pico https://www.replacesmoke.com/%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%AC%CF%81%CE%B1/box-mods/istick-pico-75w-tc-with-melo-3-15194-detail.html , όπου όμως έχεις κι έξτρα κόστος αγοράς μπαταρίας και ενδεχομένως εξωτερικού φορτιστή για καλύτερη χρήση.

Zer0c00L
23-11-16, 21:00
Γεια χαρά κι από μένα και μακάρι να το κόψεις το κανονικό τσιγάρο. Χωρίς να έχω το συγκεκριμένο εξοπλισμό το mod θεωρείται αξιόπιστο (αλλά έχει ενσωματωμένη μπαταρία οπότε θα φροντίζεις για φόρτιση -δεν παίζει δεύτερη μπαταρία φίλε Zer0c00L-). Θα πρότεινα για μεγαλύτερη αυτονομία/ευελιξία το pico https://www.replacesmoke.com/%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%AC%CF%81%CE%B1/box-mods/istick-pico-75w-tc-with-melo-3-15194-detail.html , όπου όμως έχεις κι έξτρα κόστος αγοράς μπαταρίας και ενδεχομένως εξωτερικού φορτιστή για καλύτερη χρήση.

συγνώμη δεν το ήξερα ότι έχει ενσωματωμένη μπαταρία το συγκεκριμένο μοντέλο.

vagskarm
24-11-16, 14:46
Κατέληξα στα:

iStick Power Nano with MELO3 Nano 40w
5 κεφαλές Coil iJust 2 / Melo ECML 0.75 ohm Eleaf


Το υγρό το βλέπουμε.

Τι λέτε?

Κι όμως, αδελφέ, το υγρό είναι το σημαντικότερο, κατά την ταπεινή μου γνώμη. Οι συσκευές, σήμερα πια, δουλεύουν από ικανοποιητικά έως άριστα. Για το υγρό πρέπει να πας σε ένα μαγαζί που έχει μεγάλη ποικιλία για να δοκιμάσεις και να βρεις ποιό θα σου κάει κλικ. Ο κάθε ουρανίσκος είναι μοναδικός, και ο δικός σου είναι αυτός που θα σου βρει το τι θα γουστάρεις πάρα πολύ.

edit: απλά στην αρχή μην λυπηθείς την νικοτίνη. Ο οργανισμός σου θα σε οδηγήσει να την μειώσεις, όποτε είναι έτοιμος.

DSLaManiaC
24-11-16, 16:36
Παιδιά για τη φόρτιση έχω powerbank της apc 10000mah οπότε μην αγχώνεστε :p

Όσο για το υγρό πήρα αυτό (όχι το συγκεκριμένο, το πήρα σε 50ρι και 12ρα νικοτίνη) και μου αρέσει αρκετά:

http://www.vaporsolutions.gr/eliquid-france/1046-famous-eliquid-france.html

Χθες είχα απίστευτα νεύρα με την αλλαγή αλλά σήμερα άρχισα και στρώνω. Τουλάχιστον έτσι νιώθω. :)

- - - Updated - - -

A!

Απ όλα τα modes που έχει θεωρώ το πιο βολικό το "smart".

Zer0c00L
25-11-16, 00:29
Mην μου λες για Smart εμένα αυτό το mode στον Eleaf iStick Pico (75w) μετά από αναβάθμιση του Firmware που έκανα από την ιστοσελίδα της Eleaf έκανε επαναφορά στις ρυθμίσεις και έβαλε το συγκεκριμένο mode "Smart" και δεν το πήρα χαμπάρι εγκαίρως έτσι έκαψα μια αντίσταση του Ναυτίλου (Μινι) το πιο γρήγορο κάψιμο στην ιστορία του Η.Τ μάλλον ανήκει σε εμένα

καθώς το Eleaf iStick Pico (75w) με τον Ναυτίλο (Μινι) το δουλεύω στο Mode "Bypass" όπου παίρνει αυτόματα τις ρυθμίσεις

το Mode "Smart" μου δουλεύει μόνο αν πάνω στον Eleaf iStick Pico (75w) κουμπώσω τον Eleaf Melo 3 Mini.

- - - Updated - - -


Κι όμως, αδελφέ, το υγρό είναι το σημαντικότερο, κατά την ταπεινή μου γνώμη. Οι συσκευές, σήμερα πια, δουλεύουν από ικανοποιητικά έως άριστα. Για το υγρό πρέπει να πας σε ένα μαγαζί που έχει μεγάλη ποικιλία για να δοκιμάσεις και να βρεις ποιό θα σου κάει κλικ. Ο κάθε ουρανίσκος είναι μοναδικός, και ο δικός σου είναι αυτός που θα σου βρει το τι θα γουστάρεις πάρα πολύ.

edit: απλά στην αρχή μην λυπηθείς την νικοτίνη. Ο οργανισμός σου θα σε οδηγήσει να την μειώσεις, όποτε είναι έτοιμος.

συμφωνώ με τον φίλο πιο πάνω

εγώ ακόμα χρησιμοποιώ υγρό με νικοτίνη (18) και άρωμα Virginia

ένα καλό υγρό που το έχουν δοκιμάσει πολλοί καπνιστές είναι το δημοφιλές της ATMOS LABS "BEBECA" το έχω επίσης με νικοτίνη (18)

DSLaManiaC
30-11-16, 18:46
Πήρα τελικά το προαναφερόμενο ΚΙΤ και αρχικά χρησιμοποίησα αντίσταση 0,75.

Όταν σήμερα άλλαξα πλέον την αντίσταση και έβαλα μια 0,3 που είχε επίσης στο πακέτο, η διαφορά στην απόλαυση και στην απόδοση ατμού είναι εκπληκτική σε σχέση με την 0,75.

Εδώ και 8 μέρες δεν έχω βάλει κανονικό τσιγάρο στο στόμα μου και ειλικρινά μιας και γυμνάζομαι (τρέχω) καθημερινά ήδη βλέπω τεράστια διαφορά.

Η μόνη παρενέργεια που είχα ήταν ένας έντονος εκνευρισμός τις πρώτες 2-3 μέρες κατά τη μετάβαση.

ardi21
30-11-16, 18:50
Καλοταξιδο.

Tην παλευεις με την μπαταρια η φορτιζεις 2 φορες την μερα?

DSLaManiaC
30-11-16, 18:52
Tην παλευεις με την μπαταρια η φορτιζεις 2 φορες την μερα?

Δε κρατάει μια μέρα επ ουδενί αλλά είτε έχω το powerbank είτε στο αμάξι.
Γενικά βολεύομαι δεν έχω τέτοιο θέμα.

Μου έκανε εντύπωση η τρομερή αλλαγή απόδοσης με την αντίσταση 0,3 σε σχέση με τη 0,75.

ardi21
30-11-16, 18:55
Και αν στο μελλον ασχοληθεις και με επισκευασιμους, εκει να δεις.

DSLaManiaC
30-11-16, 18:57
Και αν στο μελλον ασχοληθεις και με επισκευασιμους, εκει να δεις.

Είμαι βέβαιος πως με επισκευάσιμο θα πάθω πλάκα αλλιώς δε θα έμπαινε στο κόπο τόσος κόσμος να πιάσει κατσαβίδι και συρματάκια αλλά ειλικρινά βαριέμαι τη διαδικασία.

ardi21
30-11-16, 19:00
Eγω ειχα ορκιστει οτι δεν θα πηγαινα σε επισκευασιμο γιατι και 'γω βαριομουν αφορητα. Μετα καταλαβα οτι ειναι συνηθεια. Να αφιερωσεις ενα 10λεπτο max ανα 5-6 μερες δεν ειναι τοσο τραγικο.

Παντα απορουσα βεβαια με αυτους που στηνουν καθε μερα η ανα 2 μερες.

DSLaManiaC
30-11-16, 19:02
Ίσως σε μερικούς μήνες που θα αποκτήσω πλέον άποψη πάνω στο θέμα να το ξανασκεφτώ, δε το αποκλείω.

Ίσως όταν φθαρεί η μπαταρία του ΚΙΤ μετά από κάποιους μήνες και πάω για αλλαγή να το κοιτάξω προς τα κει.

biller
30-11-16, 22:21
Ετοιμαζόμουνα να πάρω τον Nautilus 5ml απο fastech αλλα δεν ειχε κεφαλές σε στοκ.
Έχουμε κανένα αξιόπιστο Κινέζο;

Ψάχνω αυτά σε στοκ.
1)Nautilus
2)κεφαλες Nautilus ~1.6ohm X5
3)κεφαλες Cubis Pro ~1.6ohm (5-Pack)

Ο cubis που εχω δεν με ενθουσίασε απο γεύση μηδέν.

akilleas
01-12-16, 00:36
Στο Gearbest πρέπει να έχει απ'όλα.
Στις BVC για Ναυτίλο, μήπως να πήγαινες για τους 1,8
Κατά γενική ομολογία αποδίδουν καλύτερα.

GRGeorge
01-12-16, 12:20
.......Παντα απορουσα βεβαια με αυτους που στηνουν καθε μερα η ανα 2 μερες.

Για την αλλαγή των αντιστάσεων (έτοιμων ή μη) δεν παίζει ρόλο ο χρόνος αλλά κυρίως η κατανάλωση και το είδος του υγρού. Ένα εμπειρικός κανόνας είναι αλλαγή ανά ~20ml. Αν όμως ξεκινήσεις επισκευάσιμους θα σου είναι εμφανές πόσο γρήγορα ''πιάνει πουρί'' η αντίσταση (που δεν φαίνεται στις έτοιμες). Η συμβουλή (που είχα δεχθεί κι εγώ στην αρχή) για τις έτοιμες ήταν να τις αλλάζω όταν καταλαβαίνω αλλοιωμένη γεύση (ή καμμένο) ή αν δεν έχει καλή παραγωγή ατμού κλπ. Προφανώς αν περιμένεις τέτοιες ενδείξεις ήδη η αντίσταση είναι πολύ ταλαιπωρημένη.

ardi21
01-12-16, 12:31
Το γνωριζω αυτο. Απλα εχω δει ατομα που στηνουν καθε μερα χωρις να υπαρχει κανενας λογος.

akisgr
01-12-16, 17:00
παιδιά για τσιγαρισιες μην το ψάχνετε με ναυτίλο δεν αξίζει καν...

δοκιμάστε τον joyetech ego one v2 θα πάθετε πλακα με την καθαρή γεύση και το ντουμάνι που δίνει με την 1ohm... :)

απορώ με εσάς που την παλεύετε ακόμα με ναυτίλο με bvc 1.8 γευση 0 :lol:

DSLaManiaC
01-12-16, 17:57
Εμένα θα μου πει κανείς γιατί στο melo3 αποδίδει καλύτερα με 0,3? :P

akisgr
01-12-16, 18:46
Εμένα θα μου πει κανείς γιατί στο melo3 αποδίδει καλύτερα με 0,3? :P

γιατί όσο πιο χαμηλή αντίσταση τόσο καλύτερη γεύση και ντουμάνι...! απλά τα πράγματα :P

DSLaManiaC
01-12-16, 18:48
άρα παραπάνω γιατί λένε για τόσο μεγάλες? 1,8 κλπ?

akisgr
01-12-16, 19:04
άρα παραπάνω γιατί λένε για τόσο μεγάλες? 1,8 κλπ?

κοίτα είναι και λίγο θέμα γούστου.. αν κάποιος θέλει "τσιγαρισιες" καθαρά σφιχτές παίρνει 1.8ohm συγκεκριμένα η μπότς του ναυτίλου δίνουνε σχετικά μέτρια γεύση... προσωπικά εμενα δεν μου αρέσουνε... η 1.8 του τρίτον 2 όμως είναι κορυφή σε γεύση... αλλα πολύ λίγος ατμός..

εγω ξεκίνησα κατευθείαν πνευμονικός... αεράτες τζούρες με πολύ χαμηλές αντίστασης 0.2 στα 70-75W εκεί να δεις γεύση...! βεβαια αυτά είναι για προχωρημένους δεν το συνιστώ σε κανέναν να ξεκινήσει με τόσες χαμηλές αντιστάσεις και τοσα πολλα Watt

αυτή την στιγμή ο καλύτερος ατμοποιητης για ένα φυσιολογικό ατμισμα είναι ο ego one v2 τις joyetech.. δίνει γεύση εξαιρετική...!!

vagskarm
05-12-16, 11:11
Μην ξεχνάμε ότι ο πρωταρχικός σκοπός είναι να φύγουμε από το κ.τ. και να γλυτώσουμε από τις πίσσες κλπ. Από εκεί και πέρα, οι εταιρείες θέλουν να βγάζουν νέα μοντέλα, νέους τρόπους χρήσης, νέες έτοιμες αντιστάσεις κλπ κλπ κλπ γιατί θέλουν να συνεχίσουν να πουλάνε. Εχω δει σε βίντεο, Αμερικάνο που έχει βάλει 12 αντιστάσεις σε ατμοποιητή σχεδόν σαν κατσαρόλα και να ατμίζει με 200w. Με μία τζούρα έκανε το σπίτι του γεμάτο ομίχλη. Για μένα αυτά είναι χαζές ακρότητες. Αυτά βλέπουν και θα μας κυνηγήσουν στο τέλος.
Μια χαρά ατμίζω με 1.2 - 1.4 αντιστάσεις που φτιάχνω, μια χαρά γεύση και μια χαρά ντουμάνι. Και δεν ξεχνάμε τον πρωταρχικό σκοπό που αρχίσαμε το η.τ.

akisgr
05-12-16, 14:06
φιλε vagskarm όλα είναι θέμα γούστου... εμενα προσωπικά μου αρέσουνε τα ντουμάνια για το εφέ.. μου αρέσει να είμαι ατμομηχανή..!!! :lol:

humanious
14-12-16, 16:35
Έχει κάποιος να προτείνει σετάρισμα για τον Fodi F2;

Για παράδειγμα για περισσότερη γεύση τί αντίσταση έχετε χρησιμοποιησει;

s.s
18-12-16, 14:25
Τι ατμοποιητη να πάρω για τσιγαρισιες ; Ναυτιλο, Triton, melo nano, κάποιον άλλον ; Επίσης, για mod, να πάω σε istick pico ή έχουμε κάτι καλύτερο ; Βάλτε και link αν είναι εύκολο, από κινεζομαγαζο. Τέλος, για βάση, τι αναλογία προτεινετε σε pg/vg ;

ardi21
18-12-16, 15:08
To pico ειναι best seller. Ειδικα με 23 ευρω (https://www.fasttech.com/products/0/10011027/4476100-authentic-eleaf-istick-pico-75w-tc-vw-apv-box-mod) που μπορεις να το παρεις ειναι πραγματικα τσαμπα. Αλλα και τα ~40 ευρω που το βρισκεις απο Ελλαδα, ειναι καλη τιμη για το συγκεκριμενο. Mικρο, καλα ρευματα, TC mode, preheat, αναβαθμισιμο, δικες σου μνημες για συρματα. Για μενα ειναι must have αγορα για καποιον που ψαχνει κατι οικονομικο.

Το μοναδικο αρνητικο του ειναι οτι χωραει μεχρι 23mm ατμοποιητες. 22 λεει η εταιρεια αλλα μπαινουν και οι 23αρηδες. Αυτο ομως ειναι το αναγκαιο κακο για το μικρο του μεγεθος. Πχ εγω ηθελα να αγορασω τον merlin αλλα ακυρο... Βεβαια υπαρχει η λυση του heat sink (https://www.fasttech.com/products/0/10023630/5108403-iwodevape-510-heat-dissipation-heat-sink-for) που σου ανεβαζει τον ατμοποιητη πανω απο το καπακι της μπαταριας και μετα βαζεις οτι θελεις. Αλλα ειναι λιγο ασχημο οπτικα μετα.

Οσον αφορα την αναλογια ειναι και θεμα γουστου. Προσωπικα θεωρω την χρυση τομη στο 70VG/30PG. Και καλο χτυπημα και καλη γευση και καλη παραγωγη ατμου.

s.s
18-12-16, 15:45
Σ ευχαριστώ πολύ. Τώρα κάνω ένα υγρό που το φτιάχνει φίλος σε 50/50. Αν πάω σε 70vg θα χάσω σε χτύπημα ; Τι διαφορά έχει δηλαδή στην πράξη όταν αλλάζεις την αναλογία ;

ardi21
18-12-16, 19:32
Σ ευχαριστώ πολύ. Τώρα κάνω ένα υγρό που το φτιάχνει φίλος σε 50/50. Αν πάω σε 70vg θα χάσω σε χτύπημα ; Τι διαφορά έχει δηλαδή στην πράξη όταν αλλάζεις την αναλογία ;

Οσο περισσοτερη VG χανεις σε χτυπημα, γευση (δεν ειναι τοσο εντονα τα αρωματα, αυτο μπορει να σου αρεσει βεβαια) και εχεις μεγαλυτερη παραγωγη ατμου.

Επισης καποιοι ατμοποιητες μπορει να δυσκολευονται στην τροφοδοσια υγρου σε μεγαλυτερη αναλογια VG γιατι το υγρο ειναι πιο παχυρευστο. Αλλα δεν νομιζω να υπαρχει πιθανοτητα να εχεις καποιο προβλημα με 70/30. Αυτο μπορει να συμβει σε πιο extreme καταστασεις. Π.χ 90/10 η 100% VG.

Aφου κανεις DIY υγρα ειναι ευκολο. Πες στον φιλο σου να σου φτιαξει υγρα με διαφορετικες αναλογιες στην ιδια νικοτινη και γευση και καταληγεις σε αυτο που σου αρεσει περισσοτερο.

Zer0c00L
18-12-16, 21:51
Τι ατμοποιητη να πάρω για τσιγαρισιες ; Ναυτιλο, Triton, melo nano, κάποιον άλλον ; Επίσης, για mod, να πάω σε istick pico ή έχουμε κάτι καλύτερο ; Βάλτε και link αν είναι εύκολο, από κινεζομαγαζο. Τέλος, για βάση, τι αναλογία προτεινετε σε pg/vg ;

ως πρώην καπνιστής και νυν ατμιστής σου συνιστώ για τσιγαρίσιο τον Aspire Nautilus έχω και τον κανονικό και τον mini αλλά έχω και τον Eleaf Melo 3 Mini

για Mod εγώ χρησιμοποιώ το Eleaf istick pico

αναλογία που χρησιμοποιώ εγώ στο υγρό που φτιάχνω με βάση 18αρας νικοτίνης είναι 80vg - 20pg

η ίδια αναλογία 80vg - 20pg είναι και στο έτοιμο υγρό της Natura που χρησιμοποιώ

άρωμα Virginia

s.s
19-12-16, 12:40
Καλημέρα κι ευχαριστώ για τη βοήθεια. Πήρα το pico και τον Triton mini, από Ελλάδα τελικά γιατί χάλασε το μποξακι που είχα. Πήρα να δοκιμάσω το tribecca μιας και το υγρό που έκανα ήτανε κοπια του. Το έχει προσφορά η alterego στα ~15€ τα 30 ml. Στα πόσα watt να παίζω την 1.8 ; Φοράει ίδια αντίσταση με τον ναυτιλο. Επίσης, πρέπει να κάνω και update στο firmware για να μπει και το smartmode.

- - - Updated - - -

Το φλασαρα, να παίξω με άλλο mode ή να μείνω στα watt ; Το περίμενα λίγο καλύτερο να πω την αλήθεια, γεύση έχει αρκετά καλύτερη, αλλά το ντουμάνι πολύ μέτριο. Το tribecca, πολύ έντονη γεύση, κουράζει, η κοπια ήταν πιο απαλή και λιγότερη γλυκιά. Αν έχετε πρόταση για παρόμοιο άρωμα πείτε.

Σορρυ που σας έχω ζαλίσει τα @@@ :p.

- - - Updated - - -

Την πήγα στα 13.5w κι έστρωσε, γιατί στα 11w είχε μηδέν χτύπημα. Να δώσω κι άλλο ή θα την πάρω στο χέρι ;

hemlock
19-12-16, 12:54
Καλημέρα κι ευχαριστώ για τη βοήθεια. Πήρα το pico και τον Triton mini, από Ελλάδα τελικά γιατί χάλασε το μποξακι που είχα. Πήρα να δοκιμάσω το tribecca μιας και το υγρό που έκανα ήτανε κοπια του. Το έχει προσφορά η alterego στα ~15€ τα 30 ml. Στα πόσα watt να παίζω την 1.8 ; Φοράει ίδια αντίσταση με τον ναυτιλο. Επίσης, πρέπει να κάνω και update στο firmware για να μπει και το smartmode.

- - - Updated - - -

Το φλασαρα, να παίξω με άλλο mode ή να μείνω στα watt ; Το περίμενα λίγο καλύτερο να πω την αλήθεια, γεύση έχει αρκετά καλύτερη, αλλά το ντουμάνι πολύ μέτριο. Το tribecca, πολύ έντονη γεύση, κουράζει, η κοπια ήταν πιο απαλή και λιγότερη γλυκιά. Αν έχετε πρόταση για παρόμοιο άρωμα πείτε.

Σορρυ που σας έχω ζαλίσει τα @@@ :p.

- - - Updated - - -

Την πήγα στα 13.5w κι έστρωσε, γιατί στα 11w είχε μηδέν χτύπημα. Να δώσω κι άλλο ή θα την πάρω στο χέρι ;
Μπορείς επίσης να αλλάξεις αντιστάσεις,να ψωνίσεις πιο χαμηλής αντίστασης-κοντά στο 1Ω/λίγο παρακάτω και να ατμίσεις διαφορετικά.;)
Τα υγρά ,με δεδομένο τον/τους ατμοποιητές,θέλουν πολλλλλλλλλλλλύ παιχνίδι.

ardi21
19-12-16, 15:21
Καλημέρα κι ευχαριστώ για τη βοήθεια. Πήρα το pico και τον Triton mini, από Ελλάδα τελικά γιατί χάλασε το μποξακι που είχα. Πήρα να δοκιμάσω το tribecca μιας και το υγρό που έκανα ήτανε κοπια του. Το έχει προσφορά η alterego στα ~15€ τα 30 ml. Στα πόσα watt να παίζω την 1.8 ; Φοράει ίδια αντίσταση με τον ναυτιλο. Επίσης, πρέπει να κάνω και update στο firmware για να μπει και το smartmode.

- - - Updated - - -

Το φλασαρα, να παίξω με άλλο mode ή να μείνω στα watt ; Το περίμενα λίγο καλύτερο να πω την αλήθεια, γεύση έχει αρκετά καλύτερη, αλλά το ντουμάνι πολύ μέτριο. Το tribecca, πολύ έντονη γεύση, κουράζει, η κοπια ήταν πιο απαλή και λιγότερη γλυκιά. Αν έχετε πρόταση για παρόμοιο άρωμα πείτε.

Σορρυ που σας έχω ζαλίσει τα @@@ :p.

- - - Updated - - -

Την πήγα στα 13.5w κι έστρωσε, γιατί στα 11w είχε μηδέν χτύπημα. Να δώσω κι άλλο ή θα την πάρω στο χέρι ;

Τα watt τα καθοριζεις εσυ συμφωνα με τις προτιμησεις σου και με το τι σου λεει η αντισταση. Δεν μπορει να σου πει καποιος. Θα καταλαβεις ποτε το παρακανεις. Η 1.8 π.χ λεει οτι παiζει απο 13 μεχρι 16 watt. Γι αυτο και στα 11 δεν ειχε αποδοση.

Λογικο να εχεις πολυ μικρο ντουμανι με 1.8. Για περισσοτερο πας στην 1.2 και υψηλοτερα watt. Aν θες μπορεις να παιξεις και με ελεγχο θερμοκρασιας με τις ni200 οπου εκει θα εχεις ακομα περισσοτερο ντουμανι.

Προσωπικα ομως εγω δεν προτεινω νικελιο διοτι το τοπιο οσον αφορα το θεμα των ουσιων που εκλυει δεν εχει ξεκαθαρισει. Βασικα αυτο ισχυει για ολα τα συρματα ομως για το νικελιο εχουν ακουστει παρα πολλα. Το πιο ασφαλες μεχρι τωρα θεωρειται το kanthal και το SS.

Oλα αυτα στο καταστημα δεν στα ειπαν η δεν ρωτησες? :p

s.s
19-12-16, 15:46
Η αντίσταση έγραφε πάνω μέχρι 4.2V οπότε μου το έβαλε στα ~11w, μου είπε αν θέλω να ανεβώ λίγο, τώρα στα 13.5 είναι μια χαρά, παραπάνω που δοκίμασα χαλάει λίγο. Δεν ρώτησα πολλά γιατί βιαζομουν να πάω για δουλειά, το πήρα λίγο βιαστικά για να μην ξανά πάρω πακέτο μιας και δεν είχα άλλο ηλεκτρονικό :p.

Zer0c00L
20-12-16, 00:04
Καλημέρα κι ευχαριστώ για τη βοήθεια. Πήρα το pico και τον Triton mini, από Ελλάδα τελικά γιατί χάλασε το μποξακι που είχα. Πήρα να δοκιμάσω το tribecca μιας και το υγρό που έκανα ήτανε κοπια του. Το έχει προσφορά η alterego στα ~15€ τα 30 ml. Στα πόσα watt να παίζω την 1.8 ; Φοράει ίδια αντίσταση με τον ναυτιλο. Επίσης, πρέπει να κάνω και update στο firmware για να μπει και το smartmode.

- - - Updated - - -

Το φλασαρα, να παίξω με άλλο mode ή να μείνω στα watt ; Το περίμενα λίγο καλύτερο να πω την αλήθεια, γεύση έχει αρκετά καλύτερη, αλλά το ντουμάνι πολύ μέτριο. Το tribecca, πολύ έντονη γεύση, κουράζει, η κοπια ήταν πιο απαλή και λιγότερη γλυκιά. Αν έχετε πρόταση για παρόμοιο άρωμα πείτε.

Σορρυ που σας έχω ζαλίσει τα @@@ :p.

- - - Updated - - -

Την πήγα στα 13.5w κι έστρωσε, γιατί στα 11w είχε μηδέν χτύπημα. Να δώσω κι άλλο ή θα την πάρω στο χέρι ;

εγώ έχω Ναυτίλο κανονικό και μίνι

τα παίζω στο Bypass

με τα Watt δεν τα κατάφερα να βρω το επιθυμητό αποτέλεσμα

μετά από αναβάθμιση του firmware μου γύρισε σε Smartmode και έκαψε την αντίσταση του Ναυτίλου Μινι.

από υγρά υπάρχει και της ATMOS LAB το Bebbeca

- - - Updated - - -


Τα watt τα καθοριζεις εσυ συμφωνα με τις προτιμησεις σου και με το τι σου λεει η αντισταση. Δεν μπορει να σου πει καποιος. Θα καταλαβεις ποτε το παρακανεις. Η 1.8 π.χ λεει οτι παiζει απο 13 μεχρι 16 watt. Γι αυτο και στα 11 δεν ειχε αποδοση.

Λογικο να εχεις πολυ μικρο ντουμανι με 1.8. Για περισσοτερο πας στην 1.2 και υψηλοτερα watt. Aν θες μπορεις να παιξεις και με ελεγχο θερμοκρασιας με τις ni200 οπου εκει θα εχεις ακομα περισσοτερο ντουμανι.

Προσωπικα ομως εγω δεν προτεινω νικελιο διοτι το τοπιο οσον αφορα το θεμα των ουσιων που εκλυει δεν εχει ξεκαθαρισει. Βασικα αυτο ισχυει για ολα τα συρματα ομως για το νικελιο εχουν ακουστει παρα πολλα. Το πιο ασφαλες μεχρι τωρα θεωρειται το kanthal και το SS.

Oλα αυτα στο καταστημα δεν στα ειπαν η δεν ρωτησες? :p

πολύ σωστά αυτά που λέει ο φίλος

vagskarm
20-12-16, 11:43
Λίγη υπομονή, για όποιον θα ήθελε pico, βγαίνει το dual, με 2Χ18650 και ακούγεται ότι θα παίρνει και 25mm άτμο

biller
20-12-16, 12:51
Ναι αλλα ειναι και αυτοί που προτιμήσαμε το pico για το μεγέθος.
2Χ18650 άστα να πάνε ολόκληρο τούβλο θα είναι, άντε να το κάνεις καλά σε τσέπη παντελονιού.

Zer0c00L
20-12-16, 13:37
Λίγη υπομονή, για όποιον θα ήθελε pico, βγαίνει το dual, με 2Χ18650 και ακούγεται ότι θα παίρνει και 25mm άτμο

Ναι έχετε δίκιο pico dual 50A/200W
Με διπλή μπαταρία 18650

s.s
26-12-16, 15:17
Αγοράζετε από κάποιο site του εξωτερικού έτοιμα υγρά ή βάσεις ; Το fasttech πχ έχει τα γνησια liqua που έκανα παλιά και ήταν τίμια πάρα πολύ φθηνά. Άλλο site/εταιρίες υγρών για να κοιτάξω ; Τώρα που αγοράζω τα πάντα από ελληνικά καταστήματα μου βγαίνει πολύ πιο ακριβά από το τσιγάρο, με τόσα λεφτά θα έκανα karelias excellence :p.

Zer0c00L
26-12-16, 17:46
εγώ αγοράζω από ελληνικά καταστήματα (φυσικά/ηλεκτρονικά) έχω και στην γειτονιά μου αλλά κυρίως ψωνίζω από το SafeSmoking

ως πρώην καπνιστής που χάλαγα 240 ευρώ το μήνα (2 πακέτα τσιγάρα καθημερινά) και νυν ατμιστής που χαλάω με το ζόρι 20 ευρώ το μήνα θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω.

s.s
26-12-16, 18:02
Πώς γίνεται να χαλάς 20 ευρώ το μήνα :p ; 4 ευρώ έχει η αντίσταση που μου βγάζει 20ml, και 16 ευρώ τα 30 ml υγρού. Με 6 ml την ημέρα που κάνω είναι τουλάχιστον 20 ευρώ στις 5 μέρες. Χωρίς να βάλω τα 100 ευρώ για την αγορά της συσκευής.

biller
26-12-16, 18:21
Μάθε να φτιάχνεις υγρά μόνος σου δεν είναι δύσκολο.
Για παράδειγμα εγω με 16€ περίπου φτιάχνω 200ml με 9mg νικοτίνης και αγορά εντός Ελλάδας.

giorgosthess
26-12-16, 18:25
Μπορείς και πιο λίγα από 20€ 1.Φτιαχνεις αντιστάσεις μονος σου 2. Παίρνεις 1 λιτρο νικοτινουχα βαση που ειναι αρκετα φτηνη + τα εξοδα αρώματος

s.s
26-12-16, 18:35
Μπορείτε να μου πείτε μαγαζί / να μου στείλετε link από μαγαζί στην Αθήνα ; Αντιστάσεις λέω να πάρω από Κίνα που είναι φθηνές, το μεγάλο κόστος είναι το υγρό.

giorgosthess
26-12-16, 18:39
178142178143
Εχω πάρει την VAPE και τώρα θα παρω να δοκιμάσω και την Purenic 11 με 13€ τον μήνα μαζι με το αρρωμα
http://www.e-smokers.gr/shop/vape-or-diy/vape-or-diy-vasi-50-50/
http://www.cleansmoke.gr/shop/atmistikes-vaseis/purenic-50vg-50pg-nicotine-base/
Δεν ξερω που ειναι τα μαγαζια αλλα μπορεις να παραγγειλεις

daywalker06
26-12-16, 18:40
Εχετε στο νου σας οτι απο 1/1 τα υγρά θα πάρουν μεγάλη αύξηση

s.s
26-12-16, 18:43
178142178143
Εχω πάρει την VAPE και τώρα θα παρω να δοκιμάσω και την Purenic 11 με 13€ τον μήνα μαζι με το αρρωμα
http://www.e-smokers.gr/shop/vape-or-diy/vape-or-diy-vasi-50-50/
http://www.cleansmoke.gr/shop/atmistikes-vaseis/purenic-50vg-50pg-nicotine-base/
Δεν ξερω που ειναι τα μαγαζια αλλα μπορεις να παραγγειλεις

Σ'ευχαριστώ πολύ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.