PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικό τσιγάρο (reloaded)- Για μεγάλα "φουγάρα"



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 [50] 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71

xmperop1
26-12-16, 19:15
Εχετε στο νου σας οτι απο 1/1 τα υγρά θα πάρουν μεγάλη αύξηση

Διστυχώς λίγοι το έχουν καταλάβει.

giorgosthess
26-12-16, 19:42
Αμαν κάναμε να κόψουμε το κανονικό τσιγάρο, τώρα θα κάνουμε και προσπάθεια να κάνουμε υγρά χωρίς νικοτίνη λόγο φόρου...
Δεν το χω ψάξει πολύ για τις αυξήσεις αλλά από τα λίγα που είδα ο φόρος θα είναι 1€/10ml χωρίς να είμαι σίγουρος

ardi21
26-12-16, 19:49
Αμαν κάναμε να κόψουμε το κανονικό τσιγάρο, τώρα θα κάνουμε και προσπάθεια να κάνουμε υγρά χωρίς νικοτίνη λόγο φόρου...
Δεν το χω ψάξει πολύ για τις αυξήσεις αλλά από τα λίγα που είδα ο φόρος θα είναι 1€/10ml χωρίς να είμαι σίγουρος

Nαι τοσο θα ειναι.

Zer0c00L
26-12-16, 20:04
Πώς γίνεται να χαλάς 20 ευρώ το μήνα :p ; 4 ευρώ έχει η αντίσταση που μου βγάζει 20ml, και 16 ευρώ τα 30 ml υγρού. Με 6 ml την ημέρα που κάνω είναι τουλάχιστον 20 ευρώ στις 5 μέρες. Χωρίς να βάλω τα 100 ευρώ για την αγορά της συσκευής.

αν και αρχάριος επί του θέματος θα σου πω μερικά πράγματα καθώς έχω πληρώσει αρκετά ευρώ για το ΗΤ καθώς έχω αρκετούς ατμοποιητές στην συλλογή μου και αρκετές συσκευές.

το αρχικό κόστος αγοράς μιας πλήρης συσκευής είναι μια φορά

αυτό που πληρώνεις κάθε μήνα είναι την αντίσταση του ατμοποιητή και το υγρό που χρησιμοποιείς

εμένα η αντίσταση για τον Ναυτίλο που είναι ο κύριος ατμοποιητής μου κοστίζει 3.5 ευρώ

και το έτοιμο υγρό των 30ml (Natura Virginia 18mg) κοστίζει 12.5 ευρώ η συσκευασία των δύο μπουκαλιών το μπουκαλάκι των 200ml έχει κόστος 20 ευρώ (ενημερωτικά)

η αντίσταση κανονικά πρέπει να αλλαχτεί (σύμφωνα με την άποψη καταστηματαρχών στην περιοχή μου) περίπου ανά 30-40ml υγρού

ο κανονικός aspire nautilus χωράει 5ml υγρού ο aspire nautilus mini όπως και ο eleaf melo 3 mini άρα υπολόγισε 2ml υγρού που κάνω καθημερινά με βγάζει ακριβώς τα 30ml του μπουκαλιού που αγοράζω

λόγω της επικείμενης αύξησης που είπαν τα παιδιά

έχω αγοράσει αρκετές αντιστάσεις (συσκευασία των 5 τεμαχίων) για όλους τους ατμοποιητές που χρησιμοποιώ καθώς και αρκετά μπουκάλια υγρού των 30ml Natura Virginia 18mg νικοτίνης έτοιμο υγρό (τα οποία εφόσον αδειάσουν χρησιμοποιούνται για το υγρό που φτιάχνω εγώ) και είναι το ίδιο με το έτοιμο καθώς χρησιμοποιώ βάση 80vg - 20pg με 18mg νικοτίνης (Συσκευασίας 250ml) και άρωμα virginia της ίδιας εταιρείας

ardi21
26-12-16, 20:16
εμένα η αντίσταση για τον Ναυτίλο που είναι ο κύριος ατμοποιητής μου κοστίζει 3.5 ευρώ

και το έτοιμο υγρό των 30ml (Natura Virginia 18mg) κοστίζει 12.5 ευρώ η συσκευασία των δύο μπουκαλιών το μπουκαλάκι των 200ml έχει κόστος 20 ευρώ (ενημερωτικά)

η αντίσταση κανονικά πρέπει να αλλαχτεί (σύμφωνα με την άποψη καταστηματαρχών στην περιοχή μου) περίπου ανά 30-40ml υγρού

εγώ φυσικά έχω αγοράσει αρκετές αντιστάσεις (συσκευασία των 5 τεμαχίων) για όλους τους ατμοποιητές που χρησιμοποιώ

Γιατι δεν παιρνεις τις αντιστασεις απο fasttech που ειναι μιση τιμη?

Zer0c00L
26-12-16, 20:47
Γιατι δεν παιρνεις τις αντιστασεις απο fasttech που ειναι μιση τιμη?

προτιμώ από ελληνικά καταστήματα (φυσικά/ηλεκτρονικά) τις αγορές μου και καταστήματα που τα γνωρίζω και τα ξέρω εγώ και οι φίλοι που ασχολούμαστε με το ΗΤ.

ardi21
26-12-16, 20:54
προτιμώ από ελληνικά καταστήματα (φυσικά/ηλεκτρονικά) τις αγορές μου και καταστήματα που τα γνωρίζω και τα ξέρω εγώ και οι φίλοι που ασχολούμαστε με το ΗΤ.

Οκ. Απλα επειδη η διαφορα τιμης ειναι πολυ μεγαλη.

Zer0c00L
26-12-16, 21:39
Οκ. Απλα επειδη η διαφορα τιμης ειναι πολυ μεγαλη.

σε ευχαριστώ πάντως για την ενημέρωση

μην είμαι και αχάριστος.

akisgr
26-12-16, 21:53
ξεχάστε τα DIY που ξέρατε τόσο καιρό... υπολογίστε μεγάλη διαφορα τιμής από 1/1/17 η βάσης νικοτίνης θα είναι μονο σε 30ml μπουκαλάκια... και τιμή 7-8 euro...

κάποιοι νομίζουνε πως στις μηδενικές δεν θα μπει φόρος... εδώ είναι το κορυφαίο... τα 100ml βάσης 0MG στα 12-13 ευρώ... απο 3ευρω...

οποτε όσοι θέλετε να συνεχίσετε το ατμισμα υπολογίστε τουλάχιστον 200euro το μηνα να έχετε για το αγαπημένο σας χόμπι...!

biller
26-12-16, 22:15
ξεχάστε τα DIY που ξέρατε τόσο καιρό... υπολογίστε μεγάλη διαφορα τιμής από 1/1/17 η βάσης νικοτίνης θα είναι μονο σε 30ml μπουκαλάκια... και τιμή 7-8 euro...

κάποιοι νομίζουνε πως στις μηδενικές δεν θα μπει φόρος... εδώ είναι το κορυφαίο... τα 100ml βάσης 0MG στα 12-13 ευρώ... απο 3ευρω...

οποτε όσοι θέλετε να συνεχίσετε το ατμισμα υπολογίστε τουλάχιστον 200euro το μηνα να έχετε για το αγαπημένο σας χόμπι...!

Καλά μηδενική δεν έχω στοκάρει σχεδόν καθόλου...Υπολογίζω να πάρω απο το φαρμακείο.
Με τις βάσεις με νικοτίνη θα μας πονέσει πολύ και το χειρότερο είναι ότι ελάχιστοι θα πάρουμε το ρίσκο να φέρουμε απ έξω ακόμα και απο EU γιατί αν πιαστεί τελωνείο θα είναι σαν να φέρνεις λαθραίο καπνό.

hemlock
26-12-16, 22:16
ξεχάστε τα DIY που ξέρατε τόσο καιρό... υπολογίστε μεγάλη διαφορα τιμής από 1/1/17 η βάσης νικοτίνης θα είναι μονο σε 30ml μπουκαλάκια... και τιμή 7-8 euro...

κάποιοι νομίζουνε πως στις μηδενικές δεν θα μπει φόρος... εδώ είναι το κορυφαίο... τα 100ml βάσης 0MG στα 12-13 ευρώ... απο 3ευρω...

οποτε όσοι θέλετε να συνεχίσετε το ατμισμα υπολογίστε τουλάχιστον 200euro το μηνα να έχετε για το αγαπημένο σας χόμπι...!
Χμμμ...Διάβασες και εσύ τις αναγωγές mg/ml ,πριν και μετά την 1/1/2017 που έκαναν οι απίστευτοι τύποι που ΔΕΝ κούνησαν τον κώλο τους για την μη εφαρμογή του νόμου κράζοντας αυτούς που το προσπάθησαν ?
Μονάχα να μην κλάψεις λεφτά (σιδερικά/υγρά) στα τελωνεία.:whistle:

akisgr
26-12-16, 22:42
προσωπικά εμενα ρε παιδιά δεν με νοιάζει τι θα κάνουνε... εγώ δεν φτιάχνω πια diy περνώ έτοιμα υγρά όπως odin 101 που έχει 25euro τα 30ml τώρα θα έχουνε περίπου 10 euro τα 10ml άρα θα δινω +5 euro ακόμα και θα περνώ πάλι 30ml εξάλλου πλέον με 30ml περνάω 1μηνα... δεν κάνω πολύ άντε 5-10 τζούρες με τον καφέ... οποτε για μένα είναι και πάλι οικονομικό όπως και να έχει...

τα μονα diy που φτιάχνω είναι υγρά με κάνναβης..! :P

sdikr
26-12-16, 22:54
προσωπικά εμενα ρε παιδιά δεν με νοιάζει τι θα κάνουνε... εγώ δεν φτιάχνω πια diy περνώ έτοιμα υγρά όπως odin 101 που έχει 25euro τα 30ml τώρα θα έχουνε περίπου 10 euro τα 10ml άρα θα δινω +5 euro ακόμα και θα περνώ πάλι 30ml εξάλλου πλέον με 30ml περνάω 1μηνα... δεν κάνω πολύ άντε 5-10 τζούρες με τον καφέ... οποτε για μένα είναι και πάλι οικονομικό όπως και να έχει...

τα μονα diy που φτιάχνω είναι υγρά με κάνναβης..! :P

Όποτε με 5 10 τζουρες τι δουλειά έχεις εδώ;

akisgr
26-12-16, 23:01
Όποτε με 5 10 τζουρες τι δουλειά έχεις εδώ;

θα μπορούσες λίγο να σκεφτείς πριν απαντήσεις... τώρα έφτασα εδώ... έκανα τουλάχιστον 25ml την ημερα... :)

sdikr
26-12-16, 23:08
θα μπορούσες λίγο να σκεφτείς πριν απαντήσεις... τώρα έφτασα εδώ... έκανα τουλάχιστον 25ml την ημερα... :)
Ναι αλλά σήμερα στα ποσά Ml είσαι;

Αν λοιπον είσαι στις 5 με 10 τζουρες σορρυ αλλά δεν φταίω εγώ

akisgr
26-12-16, 23:12
Ναι αλλά σήμερα στα ποσά Ml είσαι;

Αν λοιπον είσαι στις 5 με 10 τζουρες σορρυ αλλά δεν φταίω εγώ

2ml την ημερα με 18MG

και με 6mg 3ml σε πνευμονικες..

Slammer
26-12-16, 23:41
Εχετε στο νου σας οτι απο 1/1 τα υγρά θα πάρουν μεγάλη αύξηση

Εχουν γνώση η φύλακες.... 2L 28αρας PG είναι ήδη στο ντουλάπι μου, με δεδομένο ότι χρησιμοποιώ 6mg, με αραίωση σκέτης VG/PG (από το φαρμακείο) θα έχω 9.3L βάσης για άτμισμα, ακόμα και 10ml ανά ημέρα, αρκούν για 3 χρόνια...

Επίσης από 1/1 και μέχρι εξαντλήσεως αποθεμάτων, ξεχάστε οτιδήποτε πάνω από 10ml, υποχρεωτικά η συσκευασία ατμιστικών υγρών (άρα ΚΑΙ βάσεων) είναι 10ml με μέγιστο 20mg/ml, δεν θα υπάρχει 30ml συσκευασία. Πρακτικά οι μόνες βάσεις που θα υπάρχουν θα είναι 20mg/ml σε 10ml, με τιμή 3-4 ευρώ.

Zer0c00L
27-12-16, 00:01
μια από τα ίδια με το φίλο πιο πάνω (έχω απόθεμα σε έτοιμα υγρά αλλά και στα υλικά για να φτιάξω μόνος το υγρό που θέλω για πάρα πολύ καιρό)

αλλά έχω απορία αυτοί που σκέφτηκαν τις αυξήσεις στην τιμή - τους φόρους - την απαγόρευση κτλ

έχουν σκεφτεί και το γεγονός ότι θα οδηγήσει στο κλείσιμο επιχειρήσεων άρα δεν θα εισπράξουν τίποτα απολύτως από φόρους/ασφαλιστικές εισφορές αντιθέτως θα κληθούν να πληρώσουν το ταμείο ανεργίας των εργαζομένων που απασχολούν αυτές οι επιχειρήσεις

και φυσικά ότι θα αυξήσουν το "λαθρεμπόριο" όπως γίνεται σήμερα με τα παράνομα τσιγάρα και χύμα καπνό

γιατί τα μέτρα εκεί θα οδηγήσουν με μαθηματική ακρίβεια

όπως οδήγησαν τους καπνιστές σαν εμένα να το κόψουν και να πάνε στο ΗΤ

και άλλους τους οδήγησαν στα λαθραία τσιγάρα ή χύμα καπνό

Slammer
27-12-16, 00:26
Γιατί? σου φαίνεται ότι έχουν σκεφτεί τίποτα περισσότερο, και σε άλλες περιπτώσεις που ανέβασαν τους φόρους και περίμεναν ανάλογες εισπράξεις?

Αντικειμενικά η νομοθεσία για το ητ θα θίξει κυρίως το DIY κομμάτι, επισης θα θίξει σοβαρά μικρούς κατασκευαστές γιατί εκτός του φόρου των 1.24 ευρώ ανα 10ml (που σε πολλές περιπτώσεις δεν είναι τοσο τραγικό) θέτει τόσο μεγάλη γραφειοκρατία και έξοδα για την παραγωγή και διάθεση κάθε ξεχωριστού τυπου υγρού που πολύ δυσκολα θα αντέξουν μικροί κατασκευαστές και ακόμα και οι μεγάλοι θα αναγκαστούν να περιορίσουν την γκάμα τους.
Για μια ακόμα φορά υπάρχει προχειρότητα και άγνοια του αντικειμένου στην νομοθέτιση του βασικού νόμου. Ο όρος "ατμιστικό υγρό" που χρησιμοποιεί ο νόμος αφήνει πολλά κενά και ασάφειες. Ενα απλό παράδειγμα στρέβλωσης είναι η φορολόγηση ακόμα και των μηδενικών βάσεων, δηλαδή η φορολόγηση της γλυκερίνης όταν αυτή προορίζεται για η.τ. Θα δούμε περιπτώσεις που ένα ατμομάγαζο θα πουλάει την γλυκερίνη σε φυαλίδια των 10ml με κόστος 3-4 ευρώ και δίπλα το φαρμακείο θα πουλά το ίδιο προιόν σε τιμή 4-5 ευρώ το λίτρο, πως θα πουλήσει το ατμομάγαζο σε τιμή 100 φορές μεγαλύτερη? πέρα από το γεγονός ότι εγείρονται θέματα αθέμιτου ανταγωνισμού.
Πάλι οι "φωστήρες" μας, αντί να δούν πως έλυσαν το θέμα στις υπόλοιπες χώρες αποφάσισαν να φορολογήσουν οτιδήποτε είναι ατμιστικό υγρό... Ενα πολύ πιο ξεκάθαρο σύστημα θα ήταν να φορολογηθεί η νικοτίνη ως δραστική ουσία ανά 10ml και να τελειώσει εκεί, τωρα θα αρχίσουν να προβληματίζονται πως θα λύσουν το θέμα με τη γλυκερίνη.
Σε σχέση με το ύψος της φορολόγησης δεν θεωρώ ότι είναι πολύ υψηλή γενικώς, όταν ένα επώνυμο υγρό κοστίζει 7-10 ευρώ ή και ακόμα περισσότερο τα premium, δεν είναι φοβερό το 1.24.

Το βασικό πρόβλημα της φορολογικής μας πολιτικής είναι πέρα από το κοντόφθαλμο του πράγματος που προσπαθεί να βγάλει ένα Χ ποσό από μια κατηγορία προιόντων ενώ μπορεί να χάνει 2Χ από άλλους λόγους(παράπλευρες απώλειες από κλεισίματα καταστημάτων, χασιμο φορολογίας εισοδήματος και εισφορών), είναι επιπλέον η λογική ότι αν διπλασιάσεις τον φόρο σε ένα προιόν θα έχεις διπλά φορολογικά έσοδα, πράγμα που δεν ισχύει εφόσον η αυξηση της τιμής περιορίζει την ζήτηση του προιόντος, αυτό έχει επανελλημένως επαληθευτεί σε δεκάδες περιπτώσεις, παρ' όλα αυτά συνεχίζεται το ίδιο βιολί. Πολύ φοβάμαι ότι αν δεν βγάλουν τόσα όσα θέλουν θα αυξήσουν ακόμα περισσότερο τον φόρο ανα ml μέχρι να βγεί (που δεν θα βγεί τελικά ΚΑΙ θα καταστρέψει όλη την αγορά και όσους επένδυσαν σε αυτή).

paradox21
27-12-16, 04:19
Εχουν γνώση η φύλακες.... 2L 28αρας PG είναι ήδη στο ντουλάπι μου, με δεδομένο ότι χρησιμοποιώ 6mg, με αραίωση σκέτης VG/PG (από το φαρμακείο) θα έχω 9.3L βάσης για άτμισμα, ακόμα και 10ml ανά ημέρα, αρκούν για 3 χρόνια...

Επίσης από 1/1 και μέχρι εξαντλήσεως αποθεμάτων, ξεχάστε οτιδήποτε πάνω από 10ml, υποχρεωτικά η συσκευασία ατμιστικών υγρών (άρα ΚΑΙ βάσεων) είναι 10ml με μέγιστο 20mg/ml, δεν θα υπάρχει 30ml συσκευασία. Πρακτικά οι μόνες βάσεις που θα υπάρχουν θα είναι 20mg/ml σε 10ml, με τιμή 3-4 ευρώ.

Υπάρχει κάποιο λινκ από αξιόπιστο φαρμακείο?
Σε τι ποσοστά VG/PG συνήθως πουλάνε τα φαρμακεία?

Slammer
27-12-16, 05:14
Μπορείς να βρείς σε φυσικά ή online φαρμακεία VG/PG Usp καθαρότητος 99.8% για φαρμακευτική χρήση (χρησιμοποιούνται για την κατασκευή εκχυλισμάτων, διαλυμάτων κλπ, ακόμα και ως βελτιωτικά τροφίμων).
Συνήθως αυτές που έχουν οι περισσότεροι είναι του συνδέσμου (Chemco) ή άλλου κατασκευαστή πχ Fargon. Σημασία έχει να πάρεις σφραγισμένη συσκευασία και όχι χυμα.

hemlock
27-12-16, 11:47
Μπορείς να βρείς σε φυσικά ή online φαρμακεία VG/PG Usp καθαρότητος 99.8% για φαρμακευτική χρήση (χρησιμοποιούνται για την κατασκευή εκχυλισμάτων, διαλυμάτων κλπ, ακόμα και ως βελτιωτικά τροφίμων).
Συνήθως αυτές που έχουν οι περισσότεροι είναι του συνδέσμου (Chemco) ή άλλου κατασκευαστή πχ Fargon. Σημασία έχει να πάρεις σφραγισμένη συσκευασία και όχι χυμα.

Χμμμ...ΜΑΚΑΡΙ να μην δούμε δηλητηριάσεις εξαιτίας των μαυραγοριτών που θα προκύψουν (οι κλεψιές είναι σιγουράκι).

giorgosthess
27-12-16, 11:47
Είναι απαράδεκτο αυτό που συμβαίνει. Οπου μυρίζονται κέρδος τρέχουν σαν τους νταβατζήδες να βάλουν καπέλο με τον τσαμπουκά και να αρμέγουν. Είμαι σίγουρος πως αν γινόταν μόδα αντί για τσιγάρο ή ηλεκτρονικό τσιγάρο να παίρναμε όλοι καλαμάκια και να ρουφούσαμε αέρα μέσω αυτών θα έμπαινε φόρος στα καλαμάκια και θα είχε ένα Ευρώ το ένα. Και σίγουρα κάποιοι άσχετοι επί του θέματος θα βάζαν φόρο και στα άλλα τα καλαμάκια (σουβλάκια) :p

phantom77
04-01-17, 10:14
Αγοράζετε από κάποιο site του εξωτερικού έτοιμα υγρά ή βάσεις ; Το fasttech πχ έχει τα γνησια liqua που έκανα παλιά και ήταν τίμια πάρα πολύ φθηνά. Άλλο site/εταιρίες υγρών για να κοιτάξω ; Τώρα που αγοράζω τα πάντα από ελληνικά καταστήματα μου βγαίνει πολύ πιο ακριβά από το τσιγάρο, με τόσα λεφτά θα έκανα karelias excellence :p.
Απίστευτες οι τιμές του FT για τα Liqua. Δίνουν τα 30ml όσο δίνουν εδώ τα 10ml (με τιμή 2016). Αν είναι όντως αυθεντικά όπως γράφατε πριν καιρό, θα στοκάρω.

Πως τα στέλνουν; Έχει μια σημείωση για ειδικό τρόπο αποστολής.

akisgr
04-01-17, 16:57
η διαφορες με τον φόρο στα premium υγρά που αγοράζω εγώ είναι απλά για γέλια...! από 24,90 στα 25,50 3x10 ml αναφέρομαι στα odin... :)

απλά εκεί που έπαιρνα 1 μποκαλακι 30ml τώρα θα περνώ 3 10ml ξεχωριστά.... δεν με χάλασε καθόλου προσωπικά... γιατί έχω την δυνατότητα να περνώ οποτε θέλω και 1 μπουκαλάκι που έχει μόλις 8,50 euro.. προσωπικά με συμφέρει παρα πολύ...

επίσης λίγες μέρες μείνανε να έρθουνε στα καταστήματα alterego τα νέα odin 10ml +καινούριες γεύσης... αλλα και 30 καινούρια υγρά τις baker white... σε μοναδικη τιμη....! ;)

Slammer
05-01-17, 01:44
Στα premium υγρά δεν είναι τοσο μεγάλη η διαφορά, εκεί που ξεφτιλίστηκε είναι στις βάσεις και ειδικά στην μηδενική, από 2 ευρώ πήγε 14,50 και θα πάει και παραπάνω όταν θα βγούν οι συσκευασίες των 10ml.
Επίσης πολλοί μικροί επώνυμοι και ανώνυμοι εγχώριοι παρασκευαστές θα εξαφανιστούν μιά και η διαδικασία τυποποίησης του κάθε τύπου υγρού είναι πλέον πολυδάπανη, επίσης πολύ πιθανό να μειωθεί η γκάμα προιόντων τους...

akisgr
05-01-17, 01:56
καλά σχετικά για της βάσης ναι είναι πρόβλημα... εγώ γενικά δεν θα ασχοληθώ άλλο με DIY... θα προτιμώ έτοιμα υγρά με συμφέρει καλύτερα...

Slammer
05-01-17, 03:15
1L μηδενικής βάσης, δηλαδή σκέτη VG ή PG, που στο φαρμακείο εχει 4 ευρώ (http://www.dpharmacy.gr/gr/el/products/syndesmos-glykerini-fytiki-vrosimi-ekseygenismeni-glycerine-1lt?color_id=1).... στην καταπληκτική τιμή των 137,40 (http://www.ecig.gr/ygra-anaplirosis/%CE%B1%CF%84%CE%BC%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B2%CE%AC%CF%83%CE%B7/%CE%B2%CE%AC%CF%83%CE%B7-e-liquid-1000ml.html):rofl:

biller
05-01-17, 11:05
Καλά το είδα και γω αυτό στο διπλανό φόρουμ το πρωί και ξύπνησα απότομα και χωρίς καφέ. :lol:
Πέρα απο την πλάκα το μαγαζί σκέφτομαι το πως θα το διώξει γιατί γενικά όσοι κάνουμε DIY σίγουρα ξέρουμε και το φαρμακείο.

29gk
05-01-17, 12:02
Να ρωτησω:

- η Nobacco απο οπου και ψωνιζω υγρα, δεν βλεπω να εχει κανει αλλαγες στις τιμες της. Να υποθεσω πως εχουν στοκ ή απλα δεν ενημερωσαν την σελιδα τους;

- η βαση που βρισκετε στο φαμακειο, βλεπω πως δεν περιεχει νικοτινη. Εαν λοιπον καποιος θελει να προσθεσει νικοτινη πως θα το κανει;

- εχουν ανεβει αντιστοιχα και οι τιμες στις γευσεις ( μιλω φυσικα για DIY ) αλλα και στα εξαρτηματα, οπως ατμοποιητες, αντιστασεις, μπαταριες κτλ ; Εαν ναι, λογω της νεας φορολογιας υποθετω :mad:, εαν καποιος παραγγελνει απο Κινα, ισχυει οτι στις μικρες παραγγελιες δεν θα περνα απο τελωνειο;

hemlock
05-01-17, 12:42
Να ρωτησω:

- η Nobacco απο οπου και ψωνιζω υγρα, δεν βλεπω να εχει κανει αλλαγες στις τιμες της. Να υποθεσω πως εχουν στοκ ή απλα δεν ενημερωσαν την σελιδα τους;

- η βαση που βρισκετε στο φαμακειο, βλεπω πως δεν περιεχει νικοτινη. Εαν λοιπον καποιος θελει να προσθεσει νικοτινη πως θα το κανει;

- εχουν ανεβει αντιστοιχα και οι τιμες στις γευσεις ( μιλω φυσικα για DIY ) αλλα και στα εξαρτηματα, οπως ατμοποιητες, αντιστασεις, μπαταριες κτλ ; Εαν ναι, λογω της νεας φορολογιας υποθετω :mad:, εαν καποιος παραγγελνει απο Κινα, ισχυει οτι στις μικρες παραγγελιες δεν θα περνα απο τελωνειο;
1.Μάλλον ναι.
2.Ψωνίζεις .:p
3.Θεωρητικά στα αρώματα δεν θα δείς αυξήσεις,ίσως μάλιστα δούμε σταμάτημα έτοιμων υγρών και το ίδιο σε άρωμα (και τιμή).
4.Ζαριά θα είναι ,αλλά αμφιβάλλω αν θα ζητήσουν τον λόγο σε μικρές ή "πρώτες" παραγγελίες.!

akisgr
05-01-17, 15:24
1L μηδενικής βάσης, δηλαδή σκέτη VG ή PG, που στο φαρμακείο εχει 4 ευρώ (http://www.dpharmacy.gr/gr/el/products/syndesmos-glykerini-fytiki-vrosimi-ekseygenismeni-glycerine-1lt?color_id=1).... στην καταπληκτική τιμή των 137,40 (http://www.ecig.gr/ygra-anaplirosis/%CE%B1%CF%84%CE%BC%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B2%CE%AC%CF%83%CE%B7/%CE%B2%CE%AC%CF%83%CE%B7-e-liquid-1000ml.html):rofl:

η βάση από το φαρμακείο δεν ατμιζετε μείνετε μακριά...! :lol:

θέλω να δω τι θα κάνουνε γιατί είναι αδυνατων να βάλουνε φόρο και στις βάσης από το φαρμακείο.... :P

memos31
05-01-17, 23:34
Με της μλκιες που πάνε και γράφουνε στα μπουκάλια θέλω να δω τι θα κάνουμε (κάτω από το 99.5% )
178488
:evil::down::evil::down::evil::down:

akisgr
06-01-17, 00:13
Με της μλκιες που πάνε και γράφουνε στα μπουκάλια θέλω να δω τι θα κάνουμε (κάτω από το 99.5% )
178488
:evil::down::evil::down::evil::down:

μια χαρά είναι η συγκεκριμένη και αναφέρει κιόλας ότι χρησιμοποιείτε για ηλεκτρονικό τσιγάρο...

σε περίπτωση που χτυπήσει ο φόρος και τα φαρμακεία θα πηγαίνουμε σε εργαστήρια ζαχαροπλαστικής... χάχα

biller
06-01-17, 11:44
Ετσι οπως πανε θα μας καταντησουν πρεζακια.
Θα μπαινουμε σε φαρμακειο να παρουμε ντεπον και θα του λεμε πιασε και μια VG να υπαρχει.

Κανα μαγαζι απο EU υπαρχει να φερω ενα τελευταιο μπουκαλακι 100ml/100mg πριν μπει για τα καλα ο νομος;

Slammer
06-01-17, 12:54
Σου κάνει αυτό (http://www.mixnmatcheliquids.com/el/nicotine-bases-diluted-in-pg/12-100ml-nicotine-at-100mgml-concentration-in-vg.html) ?

biller
06-01-17, 13:19
Ναι μια χαρα 18.90€ η VG με τα μεταφορικα απο Κυπρο.

akisgr
06-01-17, 16:38
- ε ψιλέ... παίζει καμια VG ?
- φυσικα, του ZARBIS ελληνική happy 420

OxAp0d0
06-01-17, 23:10
Παίδες μπαταριες από που παραγγέλνετε; Δοκίμασα από fast tech σήμερα, αλλά δε στέλνουν Ελλάδα.

giorgosthess
06-01-17, 23:28
Άλλαξε κάτι; Πριν 1 μηνα πήρα από fasttech
https://support.fasttech.com/FAQ/which-countries-can-you-ship

memos31
06-01-17, 23:37
Εγώ από gearbest παίρνω μπαταρίες για βάσεις το vapecenter (http://www.vape-center.gr/) έχει κρατήσει ακόμη τις τιμές σε μουλάρι που παίρνω εγώ αλλά μέχρι 36αρα στα 250 ml έχει.

Slammer
07-01-17, 03:04
Μπαταρίες από εδώ (https://eu.nkon.nl/), δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, είναι Ολλανδία... και έξοδα αποστολής, ελάχιστα.

OxAp0d0
07-01-17, 15:59
Ευχαριστώ slammer, θα το τσεκάρω. Από fasttech είχα πάρει παλιότερα, κάνα χρόνο πριν. Δε ξέρω τι άλλαξε, μόνο με τις μπαταρίες έχει πρόβλημα, ατμοποιητες και υγρά στέλνει κανονικά.

bendersteed
07-01-17, 17:52
Όποιο μαγαζί έχει στοκ και δεν είναι εισαγωγέας ή παραγωγός δεν έχει βάλει φόρο ακόμα μέχρι τη 1η Μαρτίου. Γενικά όπου έγινε τιμολόγηση μέχρι 31/12 πωλείται κανονικά έως 1η Μαρτίου. Από φαρμακείου, του συνδέσμου που χρησιμοποιώ είναι μια χαρά, αλλά για την vg να ψάχνετε αυτή που είναι 99.8% και <1ppm βαρέα. Η 99.5% κάπως μου μύριζε..

Dast3n1s
09-01-17, 19:28
Παράγγειλα τον επισκευασιμο ατμοποιητη geekvape avocado 24 rdta από Κινά στα 20 € γιατί μου είπε ένας φίλος ότι τον πήρε και βρήκε την ησυχία του .
Περιμένω να έρθει και σκεφτομαι να κάνω ένα μικρο review.Θα σας ενημερώσω .
Αν τον εχει κάποιος ας μου πει την άποψη του .

Slammer
10-01-17, 00:01
Πολύ αεράτος.... αν σου αρέσει έτσι ΟΚ....

Dast3n1s
10-01-17, 22:22
Πολύ αεράτος.... αν σου αρέσει έτσι ΟΚ....

Εσυ Slammer τι ατμοποιητη εχεις ?

Slammer
10-01-17, 22:50
Με τον καιρό έχω αποκτήσει μεγάλη "συλλογή".... προς το παρόν κρατάω εδώ και πάρα πολύ καιρό έναν Kayfun Lite + και έναν κλώνο του... μου αρέσει το άτμισμα του παρ' όλο που έχω αγοράσει και άλλους. Εναν Kayfun V5, αν και απολαμβάνω τις ευκολίες του (μεγάλο deck, γεμισμα υγρού από πάνω κλπ), δεν τον βολεύτικα... πολύς αέρας... και αν τον πνίξεις δεν παίζει καλά...
Ο μόνος που κατάφερε τώρα τελευταία να με ξεκολλήσει από τον KFL+ είναι ένας κλώνος CloudOne (http://www.3fvape.com/rebuildable-atomizer-supply/8309-cloudone-style-rta-rebuildable-tank-atomizer-silver-316-stainless-steel-37ml-22mm-diameter.html?search_query=CloudOne&results=1#.WHU6wohNyHs), ωραία γεύση σε στυλ KFL+, ίσως και καλύτερη, ρύθμιση υγρών, πανεύκολο γέμισμα από επάνω, γενικά πολύ καλός...
Επίσης τελευταία παιδεύω και έναν κλωνο DoggyStyle 2K16 (http://www.3fvape.com/rebuildable-atomizer-supply/12980-sxk-doggystyle-2k16-doggy-style-rta-rebuildable-tank-atomizer-silver-stainless-steel-pc-35ml-22mm-diameter.html?search_query=Doggystyle&results=4#.WHU6_IhNyHs), και αυτός ωραίος... μικρός και με καλή γεύση αλλά έχει μια δυσκολία στο γέμισμα, οπότε των χρησιμοποιώ με πιο gourmet υγρά...

O avocado είναι ατμοποιητής τύπου genesis, τροφοδοτείται δηλαδή με τον εμποτισμό του βαμβακιού στο τανκ, ενώ η αντίσταση είναι από πάνω (ιστορικά, οι genesis στήνονταν με mesh αλλά και με βαμβάκι) Ο αέρας έρχεται από ψηλά και λογω της μικρής διαδρομής δίνει γενικά ζεστό και πολύ ατμό. Στη ένταση της γεύσης, οι genesis είναι πάρα πολύ καλοί.

hemlock
12-01-17, 13:02
Τι λέει ο ΣΕΕΗΤ για την φορολόγηση...

https://www.youtube.com/watch?v=uE4pGg9OusU

PS:
Πόσες φορές είπε οτι τα μηδενικά ΔΕΝ θα φορολογηθούν,πόσες φορές είπε για τις εισαγωγές,πόσες φορές είπε οτι κάποιοι κάνουν δουλειές με Βιλγαρία κλπ για να γλυτώσουν φόρους για να απαντήσει στην κορυφαία ερώτηση χάχολου ατμιστή αν θέλουν την φορολογία οι έμποροι...χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Zer0c00L
12-01-17, 21:14
Τι λέει ο ΣΕΕΗΤ για την φορολόγηση...

Πόσες φορές είπε οτι τα μηδενικά ΔΕΝ θα φορολογηθούν,πόσες φορές είπε για τις εισαγωγές,πόσες φορές είπε οτι κάποιοι κάνουν δουλειές με Βιλγαρία κλπ για να γλυτώσουν φόρους για να απαντήσει στην κορυφαία ερώτηση χάχολου ατμιστή αν θέλουν την φορολογία οι έμποροι...χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

να με συγχωρείτε αλλά ως νέος στο άθλημα του ατμίσματος

θεωρώ ότι ο πρόεδρος του ΣΕΕΗΤ λέει "λαλακίες" καθώς ατμιστής (πρώην καπνιστής) χωρίς βάση VG/PG με νικοτίνη και με άρωμα (καπνικό ή τσιγαρίσιο) δεν παίζει το σενάριο καθώς ο ατμιστής θα γίνει καπνιστής ξανά και θα αγοράσει λαθραία τσιγάρα ή καπνό και ο χαμένος θα είναι το κράτος.

αυτός που του πήρε την συνέντευξη επίσης ήταν πολύ ήπιος σε αντίθεση με αυτούς που έγραφαν στο CHAT.

οι χαμένοι της υπόθεσης είναι οι επιχειρήσεις/καταστήματα που εκπροσωπεί ο ΣΕΕΗΤ.

προσωπικά επειδή δεν θέλω να γυρίσω στο κάπνισμα αλλά θέλω να μείνω ατμιστής έτσι έχω προμηθευτεί βάση/αρώματα αλλά και έτοιμα υγρά όπως και ανταλλακτικά για όσους ατμοποιητές έχω για τουλάχιστον 3 χρόνια (πολλά ml ή αλλιώς lt) και εννοείτε ότι θα συνεχίσω να αγοράζω μέχρι τις 28 Φεβρουαρίου που είπε ο πρόεδρος

@ ADSLgr.com All rights reserved.