PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικό τσιγάρο (reloaded)- Για μεγάλα "φουγάρα"



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 [51] 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71

hemlock
12-01-17, 21:50
να με συγχωρείτε αλλά ως νέος στο άθλημα του ατμίσματος

θεωρώ ότι ο πρόεδρος του ΣΕΕΗΤ λέει "λαλακίες" καθώς ατμιστής (πρώην καπνιστής) χωρίς βάση VG/PG με νικοτίνη και με άρωμα (καπνικό ή τσιγαρίσιο) δεν παίζει το σενάριο καθώς ο ατμιστής θα γίνει καπνιστής ξανά και θα αγοράσει λαθραία τσιγάρα ή καπνό και ο χαμένος θα είναι το κράτος.

αυτός που του πήρε την συνέντευξη επίσης ήταν πολύ ήπιος σε αντίθεση με αυτούς που έγραφαν στο CHAT.

οι χαμένοι της υπόθεσης είναι οι επιχειρήσεις/καταστήματα που εκπροσωπεί ο ΣΕΕΗΤ.

προσωπικά επειδή δεν θέλω να γυρίσω στο κάπνισμα αλλά θέλω να μείνω ατμιστής έτσι έχω προμηθευτεί βάση/αρώματα αλλά και έτοιμα υγρά όπως και ανταλλακτικά για όσους ατμοποιητές έχω για τουλάχιστον 3 χρόνια (πολλά ml ή αλλιώς lt) και εννοείτε ότι θα συνεχίσω να αγοράζω μέχρι τις 28 Φεβρουαρίου που είπε ο πρόεδρος

Αχμμμμ...Το πρόβλημα όλων των νέων στο DIY είναι το τι υλικά να προμηθευτούν,άρα το να λες οτι είναι ακριβά και να μην πηγαίνεις να ψωνίζεις Chemco είναι τουλάχιστον χαζό (απο την μεριά του χρήστη).Στο ΣΕΕΗΤ καλά έκαναν και το κυνήγησαν φυσικά-προϊόν με ΜΗΔΕΝ αξία πουλούν (PG/VG) που στο φαρμακείο κάνει 4 ευρώ το ΛΙΤΡΟ αυτοί θα έπρεπε να το ανασυσκευάζουν και να το πουλούν 12/100ml...
Αυτοί που έφραψαν στο chat είναι τουλάχιστον ζώα.Εσύ ως χρήστης θες φθηνό προϊόν,φθηνό ΗΤ και απο την στιγμή που μπήκε στον αντικαπνιστικό νόμο ΔΕΝ μπορεί να στοπροσφέρει κανείς εμπλεκόμενος (φτωχομπινές μαγαζάτορας ή μεγαλοκατασκευαστής).
Πέρα απο το οτι κανένας απο τους συμετέχοντες στο chat (γνωρίζω αρκετά nicknames) δεν υποστήριξε κινήσεις κατά του νόμου (ήθελαν να βγάλουν πρόεδρο στον Εδεσσαϊκό) τι περιμένεις να κάνει ο ΣΕΕΗΤ ?
Κοίτα μονάχα να μην πάθεις καμιά δηλητηρίαση απο την κακή αποθήκευση/συντήρηση της νικοτίνης και των αρωμάτων.;)

Zer0c00L
12-01-17, 23:00
Αχμμμμ...Το πρόβλημα όλων των νέων στο DIY είναι το τι υλικά να προμηθευτούν,άρα το να λες οτι είναι ακριβά και να μην πηγαίνεις να ψωνίζεις Chemco είναι τουλάχιστον χαζό (απο την μεριά του χρήστη).Στο ΣΕΕΗΤ καλά έκαναν και το κυνήγησαν φυσικά-προϊόν με ΜΗΔΕΝ αξία πουλούν (PG/VG) που στο φαρμακείο κάνει 4 ευρώ το ΛΙΤΡΟ αυτοί θα έπρεπε να το ανασυσκευάζουν και να το πουλούν 12/100ml...
Αυτοί που έφραψαν στο chat είναι τουλάχιστον ζώα.Εσύ ως χρήστης θες φθηνό προϊόν,φθηνό ΗΤ και απο την στιγμή που μπήκε στον αντικαπνιστικό νόμο ΔΕΝ μπορεί να στοπροσφέρει κανείς εμπλεκόμενος (φτωχομπινές μαγαζάτορας ή μεγαλοκατασκευαστής).
Πέρα απο το οτι κανένας απο τους συμετέχοντες στο chat (γνωρίζω αρκετά nicknames) δεν υποστήριξε κινήσεις κατά του νόμου (ήθελαν να βγάλουν πρόεδρο στον Εδεσσαϊκό) τι περιμένεις να κάνει ο ΣΕΕΗΤ ?
Κοίτα μονάχα να μην πάθεις καμιά δηλητηρίαση απο την κακή αποθήκευση/συντήρηση της νικοτίνης και των αρωμάτων.;)

αγαπητέ μου φίλε μπορεί να είμαι νέος στο άτμισμα αλλά δεν είμαι και "ηλίθιος" το να αγοράσω κάτι από το εξωτερικό χωρίς να το γνωρίζω / ξέρω / να έχω ακούσει γνώμες άλλων χρηστών ΗΤ και να κινδυνεύει η υγεία μου ούτε φυσικά πειραματίζομαι με πράγματα που δεν γνωρίζω

ότι χρησιμοποιώ είναι εργοστασιακά προιόντα (δεν παίζω στην πιο επαγγελματική κατηγορία που παίζεται εσείς οι πιο ψαγμένοι από μένα.

τα υγρά που αγοράσω τα έτοιμα είναι αγορασμένα από ελληνικό κατάστημα (safesmoking.gr) "HEXOCELL/NATURA Virginia 1.8mg Νικοτίνη" 30ml το μπουκαλάκι (9 ευρώ τωρινή τιμή) (συνήθως αγοράζω δύο τεμάχια που τα έχει σε προσφορά 12.50 ευρώ).

η βάση για το υγρό που φτιάχνω μόνος μου είναι της "Nickmaster 80vg -20pg με 18mg νικοτίνη 250ml (14,95 ευρώ) και άρωμα "HEXOCELL Virginia 10ml" (4,95 ευρώ τωρινή τιμή)

ξέρω είναι πολύ η νικοτίνη αλλά ως πρώην καπνιστής δύο πακέτων τσιγάρων αυτή μου έκατσε και σταμάτησα το κάπνισμα από τον Αύγουστο του 2016.

ότι αφορά την συνέντευξη θα μου επιτρέψεις να έχω διαφορετική άποψη για αυτά που έγραφαν στο CHAT πιο αλήθειες ήταν από αυτά που ρώταγε ο "παρουσιαστής" τον πρόεδρο του ΣΕΕΗΤ

ο πρόεδρος του ΣΕΕΗΤ καλά κάνει και υπερασπίζεται τις εταιρείες/καταστήματα που τον έκαναν πρόεδρο αλλά για να υπάρχουν εταιρείες/καταστήματα θα πρέπει να υπάρχουν πελάτες που να αγοράζουν γιατί το θέλουν όχι από ανάγκη πιάνοντας τους τον "κώλο" γιατί τότε απλά θα κλείσουν φίλε μου και ο πρόεδρος του ΣΕΕΗΤ θα μείνει άνεργος.

επίσης θεωρώ απαράδεκτη την τακτική αγοράζω με νόμο μόνο από ελλάδα και απαγορεύω στους απλούς πολίτες να αγοράσουν από το εξωτερικό (όχι από κίνα κτλ) αλλά από χώρες της Ευρωπαικής ένωσης που ανήκω ως χώρα

πράγματα που θα πλήξουν τις εταιρείες/επιχειρήσεις που εκπροσωπεί ο ΣΕΕΗΤ καθώς με την φορολογία που ισχύει + όλα τα άλλα που θα προσθέσουν δεν νομίζω να μείνουν και πολλοί.

σαφώς για σένα μπορεί να φαίνονται σωστά και λογικά σεβαστή η άποψη σου απλά θα μου επιτρέψεις να έχω διαφορετική άποψη

όσο για την αποθήκευση / συντήρηση μην ανησυχείς όλα διατηρούνται με απόλυτη ασφάλεια από την παραγωγή έως την κατανάλωση τους.

Slammer
13-01-17, 00:46
Δεν νομίζω ότι το DIY είναι υπολογίσιμη "ποσότητα" για κανένα... ούτε για το κράτος, ουτε για τα μαγαζιά... δεν ξέρω αν υπάρχουν στοιχεία, αλλά πολύ θα ήθελα να ξέρω ποιό είναι το ποσοστό του τζίρου ενός καταστήματος σε μηδενικές βάσεις... φαντάζομαι ελάχιστο. Με τον νόμο, πραγματικά "σφαγιάζεται" το DIY, αφού η νικοτινούχα βάση θα πωλείται από 1/3 στην τιμή ενός έτοιμου υγρού. Το DYI θα είναι φθηνώτερο μόνο σε αυτούς που χρησιμοποιούν χαμηλή περιέκτικότητα και αραιώνουν με VG/PG συνδέσμου (αλλά ποσοι είναι αυτοί?). Πραγματικά δεν ξέρω αν αυτό ενοχλεί πολύ τα μαγαζιά.... μάλλον οχι.... Πιο πολύ ενοχλούνται για άλλες διατάξεις του νόμου παρά για την φορολόγηση των βάσεων.

hemlock
13-01-17, 11:21
αγαπητέ μου φίλε μπορεί να είμαι νέος στο άτμισμα αλλά δεν είμαι και "ηλίθιος" το να αγοράσω κάτι από το εξωτερικό χωρίς να το γνωρίζω / ξέρω / να έχω ακούσει γνώμες άλλων χρηστών ΗΤ και να κινδυνεύει η υγεία μου ούτε φυσικά πειραματίζομαι με πράγματα που δεν γνωρίζω

ότι χρησιμοποιώ είναι εργοστασιακά προιόντα (δεν παίζω στην πιο επαγγελματική κατηγορία που παίζεται εσείς οι πιο ψαγμένοι από μένα.

τα υγρά που αγοράσω τα έτοιμα είναι αγορασμένα από ελληνικό κατάστημα (safesmoking.gr) "HEXOCELL/NATURA Virginia 1.8mg Νικοτίνη" 30ml το μπουκαλάκι (9 ευρώ τωρινή τιμή) (συνήθως αγοράζω δύο τεμάχια που τα έχει σε προσφορά 12.50 ευρώ).

η βάση για το υγρό που φτιάχνω μόνος μου είναι της "Nickmaster 80vg -20pg με 18mg νικοτίνη 250ml (14,95 ευρώ) και άρωμα "HEXOCELL Virginia 10ml" (4,95 ευρώ τωρινή τιμή)

ξέρω είναι πολύ η νικοτίνη αλλά ως πρώην καπνιστής δύο πακέτων τσιγάρων αυτή μου έκατσε και σταμάτησα το κάπνισμα από τον Αύγουστο του 2016.

ότι αφορά την συνέντευξη θα μου επιτρέψεις να έχω διαφορετική άποψη για αυτά που έγραφαν στο CHAT πιο αλήθειες ήταν από αυτά που ρώταγε ο "παρουσιαστής" τον πρόεδρο του ΣΕΕΗΤ

ο πρόεδρος του ΣΕΕΗΤ καλά κάνει και υπερασπίζεται τις εταιρείες/καταστήματα που τον έκαναν πρόεδρο αλλά για να υπάρχουν εταιρείες/καταστήματα θα πρέπει να υπάρχουν πελάτες που να αγοράζουν γιατί το θέλουν όχι από ανάγκη πιάνοντας τους τον "κώλο" γιατί τότε απλά θα κλείσουν φίλε μου και ο πρόεδρος του ΣΕΕΗΤ θα μείνει άνεργος.

επίσης θεωρώ απαράδεκτη την τακτική αγοράζω με νόμο μόνο από ελλάδα και απαγορεύω στους απλούς πολίτες να αγοράσουν από το εξωτερικό (όχι από κίνα κτλ) αλλά από χώρες της Ευρωπαικής ένωσης που ανήκω ως χώρα

πράγματα που θα πλήξουν τις εταιρείες/επιχειρήσεις που εκπροσωπεί ο ΣΕΕΗΤ καθώς με την φορολογία που ισχύει + όλα τα άλλα που θα προσθέσουν δεν νομίζω να μείνουν και πολλοί.

σαφώς για σένα μπορεί να φαίνονται σωστά και λογικά σεβαστή η άποψη σου απλά θα μου επιτρέψεις να έχω διαφορετική άποψη

όσο για την αποθήκευση / συντήρηση μην ανησυχείς όλα διατηρούνται με απόλυτη ασφάλεια από την παραγωγή έως την κατανάλωση τους.
KANENAΣ ΔΕΝ σου απαγόρευσε να ψωνίζεις απο το εξωτερικό....Το θέμα είναι ΑΝ σε συμφέρει να πληρώνεις φόρους για να φέρνεις υγρά/νικοτινούχες βάσεις/σιδερικά εξαιτίας του αντικαπνιστικού νόμου ,απο επίσημα/νόμιμα και γνωστά κανάλια προμήθειας.;)

Zer0c00L
14-01-17, 00:10
KANENAΣ ΔΕΝ σου απαγόρευσε να ψωνίζεις απο το εξωτερικό....Το θέμα είναι ΑΝ σε συμφέρει να πληρώνεις φόρους για να φέρνεις υγρά/νικοτινούχες βάσεις/σιδερικά εξαιτίας του αντικαπνιστικού νόμου ,απο επίσημα/νόμιμα και γνωστά κανάλια προμήθειας.;)

φίλε μου μάλλον δεν με καταλαβαίνεις ή μιλάμε άλλη γλώσσα εκτός ελληνικών

ο πρόεδρος του ΣΕΕΗΤ που έβαλες το βίντεο με την συνέντευξη είπε ότι δεν μπορείς να αγοράσεις από το εξωτερικό (απαγορεύονται οι διασυνοριακές συναλλαγές) και ανάφερε κάτι νομικά κτλ...έτσι το είπε?

γιατί αν δεν ισχύει η απαγόρευση απλά αν αγοράσεις κάτι από το εξωτερικό όταν με το καλό έρθει στην ελλάδα θα πρέπει να πληρώσεις τον ανάλογο φόρο που αναλογεί σε αυτό που έφερες είτε είναι υγρά είτε ανταλλακτικά για ΗΤ είτε κάτι άλλο απλά δεν θα συμφέρει η αγορά από το εξωτερικό καθώς με τους φόρους θα σε συμφέρει να το αγοράσεις από την ελλάδα (μιλάω ως ιδιώτης (φυσικό πρόσωπο) και χρήστης του ΗΤ) όχι ως εταιρεία/επιχείρηση/νομικό πρόσωπο.

πιστεύω να καταλαβαίνεις τώρα τι λέω εκτός αν εγώ λάθος κατάλαβα.

wesker
14-01-17, 02:10
Δεν θα σας καταργήσει κανεις τα υγρά και μετά τις 28/02. Απλά μετα απο αυτή την ημερομηνια μονο 10ml υγρά και μεχρι 18mg νικοτίνης.

Zer0c00L
14-01-17, 13:49
Δεν θα σας καταργήσει κανεις τα υγρά και μετά τις 28/02. Απλά μετα απο αυτή την ημερομηνια μονο 10ml υγρά και μεχρι 18mg νικοτίνης.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση και την διευκρίνηση σου (αυτό το είχα ακούσει και στην συνέντευξη του προέδρου ΣΕΕΗΤ το ανάφερε

άρα αν θέλει κανείς υγρά παραπάνω από τα 10ml θα πρέπει να τα πάρει πριν από τις 28/02/2017

μετά από αυτήν την ημερομηνία θα αγοράζουμε υγρά των 10ml σε μεγαλύτερη ποσότητα από ότι παίρναμε υγρά μέχρι τώρα

mindtrapper
14-01-17, 19:50
KANENAΣ ΔΕΝ σου απαγόρευσε να ψωνίζεις απο το εξωτερικό....Το θέμα είναι ΑΝ σε συμφέρει να πληρώνεις φόρους για να φέρνεις υγρά/νικοτινούχες βάσεις/σιδερικά εξαιτίας του αντικαπνιστικού νόμου ,απο επίσημα/νόμιμα και γνωστά κανάλια προμήθειας.;)

Από τον Σεπτέμβρη απαγορεύεται αγορά ατμιστικών από το εξωτερικό.

- - - Updated - - -


Δεν θα σας καταργήσει κανεις τα υγρά και μετά τις 28/02. Απλά μετα απο αυτή την ημερομηνια μονο 10ml υγρά και μεχρι 18mg νικοτίνης.

Ποιος σου εγγυάται ότι απλά δεν θα εισάγονται αμερικανικά υγρά που είναι πάνω από 10ml; Δεν μας χρωστάνε οι εταιρίες εκεί να αλλάξουν συσκευασία επειδή εμείς περάσαμε TPD. Επίσης το κάθε υγρό θέλει ξεχωριστό φάκελο ανάλογα και με περιεκτικότητα νικοτίνης και αναλογία. Πολλά λεφτά, λογικά θα μειωθούν πολύ τα διαθέσιμα υγρά.

Zer0c00L
14-01-17, 22:30
Από τον Σεπτέμβρη απαγορεύεται αγορά ατμιστικών από το εξωτερικό.

- - - Updated - - -



Ποιος σου εγγυάται ότι απλά δεν θα εισάγονται αμερικανικά υγρά που είναι πάνω από 10ml; Δεν μας χρωστάνε οι εταιρίες εκεί να αλλάξουν συσκευασία επειδή εμείς περάσαμε TPD. Επίσης το κάθε υγρό θέλει ξεχωριστό φάκελο ανάλογα και με περιεκτικότητα νικοτίνης και αναλογία. Πολλά λεφτά, λογικά θα μειωθούν πολύ τα διαθέσιμα υγρά.

προσωπικά σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις

θα δούμε τι θα γίνει με αυτό το θέμα γιατί πολλά ακούγονται για την περιβόητη νομοθεσία , απαγόρευση διασυνοριακών συναλλαγών , για τα υγρά και μάλλον κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει πραγματικά από τις 01/03/2017 και μετά....

Slammer
14-01-17, 22:52
Ισχύει ότι ακριβώς ισχύει για τα καπνικά προιόντα, πούρα, τσιγάρα, καπνούς.... κανονικά απαγορεύεται η εισαγωγή τους, ακόμα και από χωρες εντός ΕΕ. Και τωρα ξέρω πολλούς που φέρνουν πούρα από το εξωτερικό, ειδικά από χώρες εντός ΕΕ που ο έλεγχος είναι χαλαρός... Η πλάκα είναι ότι ακόμα και ο καφές πλέον εντάσσεται σε αυτήν την κατηγορία λόγω ΕΦΚ. Το θέατρο του παραλόγου....

nikoslykos
14-01-17, 22:58
Παιδια τελικα βαλανε και φορο στις μηδενικες βασεις ;;;; εχει εφαρμοστει σε κανενα καταστημα ;;;

Slammer
14-01-17, 23:03
Oi εισαγωγείς και χονδρέμποροι είναι υποχρεωμένοι σε απογραφή και απόδοση ΕΦΚ, τα μαγαζιά λιανικής δεν υποχρεούνται να χρεώσουν ΕΦΚ για το στόκ που ήδη διαθέτουν (αν χρεώσουν, απλά τον βάζουν στην τσέπη).... οπότε:
http://www.ecig.gr/ygra-anaplirosis/%CE%B1%CF%84%CE%BC%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B2%CE%AC%CF%83%CE%B7/%CE%B2%CE%AC%CF%83%CE%B7-e-liquid-100ml.html
βεβαια το ίδιο μαγαζί πουλάει VG (όχι ως βάση...) σε κανονική τιμή εκτός ΕΦΚ.... (πλάκα έχουμε.... για μια ακόμα φορά η προχειρότητα και η άγνοια στην σύνταξη ενός νόμου δημιουργεί τραγελαφικά "παράδοξα")
http://www.ecig.gr/ygra-anaplirosis/%CE%B1%CF%84%CE%BC%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B2%CE%AC%CF%83%CE%B7/%CE%B3%CE%BB%CF%85%CE%BA%CE%B5%CF%81%CE%AF%CE%BD%CE%B7-%CF%86%CE%B1%CF%81%CE%BC-min-99-5-1lt.html

100 ml VG ως ατμιστική βάση (άρα με το γραμμα του νόμου ατμιστικό υγρό, πέρνει ΕΦΚ) και κοστίζει 15,40 ενώ ένα ολόκληρο λίτρο της ίδιας ουσίας (χωρίς ένδειξη ατμιστικής βάσης) κοστίζει 6 ευρώ.... απορώ με τον επιχειρηματία που πρέπει να αποδώσει ΕΦΚ για το στοκ βάσης που έχει ασχετα αν το πουλήσει... θα το πέταγα στη θάλασσα.....

nikoslykos
14-01-17, 23:04
Μα καλα δεν ειχαν πει οτι δεν θα μπει στις μηδενικες βασεις ; Ωραια λοιπον...αφου φτασαμε ως εδω.... ξερει κανεις τι πρεπει να ψαξω για να παρω PG - VG απο φαρμακειο ; Η τι να ρωτησω ακριβως ;

Slammer
14-01-17, 23:13
Δεν χρειάζεται να πάς στο φαρμακείο... όπως βλέπεις η ecig φροντισε για σένα..... :whistle: Φυσικά αν κάνεις μια αναζήτηση θα βρείς πολλά eshop-φαρμακεία που πουλάνε το ίδιο προιόν.... φρόντισε μόνο να είναι καθαρότητας 99.8% που είναι καλύτερα, όχι ότι η καθαρότητα 99.5% είναι ακατάλληλη αλλά κάποιοι θεωρούν ότι έχει μια μυρωδιά.....

nikoslykos
14-01-17, 23:17
ωραια τοτε θα παραγγειλω... αλλα εστω για να ξερω απο φαρμακειο πως θα ζητησω pg - vg ; αν και τη βλεπω τη δουλεια θα περασουν ενα "διορθωτικο" νομοσχεδιο και γιαυτα... αν και λιγο δυσκολο γιατι αυτες οι ουσιες δεν αγοραζονται μονο απομας. Απο μενα δεν παιρνουν φραγκο. Θα φερω βαση με νικοτινη απο Βουλγαρια. Και αν καποια στιγμη ζορισουν τα πραγματα πολυ απλα το κοβω κιαυτο δε πειραζει. Φτανει πια αυτη η αφαιμαξη

Zer0c00L
14-01-17, 23:37
ωραια τοτε θα παραγγειλω... αλλα εστω για να ξερω απο φαρμακειο πως θα ζητησω pg - vg ; αν και τη βλεπω τη δουλεια θα περασουν ενα "διορθωτικο" νομοσχεδιο και γιαυτα... αν και λιγο δυσκολο γιατι αυτες οι ουσιες δεν αγοραζονται μονο απομας. Απο μενα δεν παιρνουν φραγκο. Θα φερω βαση με νικοτινη απο Βουλγαρια. Και αν καποια στιγμη ζορισουν τα πραγματα πολυ απλα το κοβω κιαυτο δε πειραζει. Φτανει πια αυτη η αφαιμαξη

αν το κάνεις φρόντισε να το κάνεις έως τις 28/02/2017 γιατί αν το κάνεις μετά από τις 01/03/2017 και το βρουν στο τελωνείο τότε απλά την **** θα πληρώσεις τον ΕΦΚ που αναλογεί στα ml/lt του υγρού.

- - - Updated - - -


Δεν χρειάζεται να πάς στο φαρμακείο... όπως βλέπεις η ecig φροντισε για σένα..... :whistle: Φυσικά αν κάνεις μια αναζήτηση θα βρείς πολλά eshop-φαρμακεία που πουλάνε το ίδιο προιόν.... φρόντισε μόνο να είναι καθαρότητας 99.8% που είναι καλύτερα, όχι ότι η καθαρότητα 99.5% είναι ακατάλληλη αλλά κάποιοι θεωρούν ότι έχει μια μυρωδιά.....

δυστυχώς δεν φρόντισε μόνο η ecig αλλά και άλλες που εκπροσωπεί το ΣΕΕΗΤ.

nikoslykos
15-01-17, 00:55
αν το κάνεις φρόντισε να το κάνεις έως τις 28/02/2017 γιατί αν το κάνεις μετά από τις 01/03/2017 και το βρουν στο τελωνείο τότε απλά την **** θα πληρώσεις τον ΕΦΚ που αναλογεί στα ml/lt του υγρού.

Δεν θα τα παρω απο μαγαζι. Θα μου τα αγορασει συγγενης μου που μενει εκει και θα μου τα στειλει με το ταχυδρομειο.

Zer0c00L
15-01-17, 01:48
Δεν θα τα παρω απο μαγαζι. Θα μου τα αγορασει συγγενης μου που μενει εκει και θα μου τα στειλει με το ταχυδρομειο.

να το κάνει μέχρι τις 28/02/2017 πες του γιατί από 01/03/2017 πολύ φοβάμαι ότι θα σε καλέσουν να πληρώσεις τον ΕΦΚ καθώς θα ρωτήσουν τι έχει το δέμα/πακέτο μέσα.

nikoslykos
15-01-17, 03:40
να το κάνει μέχρι τις 28/02/2017 πες του γιατί από 01/03/2017 πολύ φοβάμαι ότι θα σε καλέσουν να πληρώσεις τον ΕΦΚ καθώς θα ρωτήσουν τι έχει το δέμα/πακέτο μέσα.

Τι δηλαδη εισαι υποχρεωμενος να πεις τι εχει μεσα ενα προσωπικο πακετο ; θα πει δωρο για ενα συγγενη μου ειναι. Καταρχας αυτο που θα το ρωτησουν ; εδω ;

wesker
15-01-17, 05:15
Σε ευχαριστώ για την απάντηση και την διευκρίνηση σου (αυτό το είχα ακούσει και στην συνέντευξη του προέδρου ΣΕΕΗΤ το ανάφερε

άρα αν θέλει κανείς υγρά παραπάνω από τα 10ml θα πρέπει να τα πάρει πριν από τις 28/02/2017

μετά από αυτήν την ημερομηνία θα αγοράζουμε υγρά των 10ml σε μεγαλύτερη ποσότητα από ότι παίρναμε υγρά μέχρι τώρα

Nαι. Αν και καποιες εταιρίες έχουν ήδη ξεκινησει να βγαζουν συσκευασίες πχ 3χ10ml μπουκαλάκια (πχ Rude Oil, Diner Lady). E-liquid απο οτι εχουν πεί θα ακολουθήσει την ίδια τακτική με 2χ10ml συσκευασίες.


Από τον Σεπτέμβρη απαγορεύεται αγορά ατμιστικών από το εξωτερικό.

- - - Updated - - -



Ποιος σου εγγυάται ότι απλά δεν θα εισάγονται αμερικανικά υγρά που είναι πάνω από 10ml; Δεν μας χρωστάνε οι εταιρίες εκεί να αλλάξουν συσκευασία επειδή εμείς περάσαμε TPD. Επίσης το κάθε υγρό θέλει ξεχωριστό φάκελο ανάλογα και με περιεκτικότητα νικοτίνης και αναλογία. Πολλά λεφτά, λογικά θα μειωθούν πολύ τα διαθέσιμα υγρά.
Δεν θα εισαγεται τιποτα στην Ευρώπη που δεν θα πληρεί την TDP. Aν δεν θεωρουν οτι ειναι υποχρεωμένες να ακολουθήσουν την TDP απλά δεν θα μπορούν να κάνουν εξαγωγή τα υγρά τους. Γι'αυτο και η Halo έβγαλε τις 10ml συσκευασίες. Τωρα για τα υγρά θα μειωθούν αυτά που δεν "τραβάνε". Πχ η Lamda εχει καταθέσει φάκελο για όλα της τα υγρά.

Zer0c00L
15-01-17, 12:36
Τι δηλαδη εισαι υποχρεωμενος να πεις τι εχει μεσα ενα προσωπικο πακετο ; θα πει δωρο για ενα συγγενη μου ειναι. Καταρχας αυτο που θα το ρωτησουν ; εδω ;

όλα τα παρακάτω στα λέω με κάθε επιφύλαξη καθώς ήδη πολλά διαδικτυακά καταστήματα δεν στέλνουν στην ελλάδα πλέον πράγματα που αφορούν ΗΤ (δεν μου έχουν πει τους λόγους) άρα είναι πιθανόν από 01/03/2017 να ρωτήσουν εσένα που θα παραλάβεις το δέμα/πακέτο , αυτόν που θα το στείλει , όπως πιθανόν είναι αν έρθει από το εξωτερικό να περάσει τελωνείο το πακέτο/δέμα όποτε εκεί θα φανεί τι είναι και αν θα πρέπει να ζητήσουν ΕΦΚ

- - - Updated - - -

αν κάποιος φίλος που μας διαβάζει γνωρίζει τι παίζει με τα διαδικτυακά καταστήματα του εξωτερικού (ευρώπη - κίνα - αμερική κτλ)

όπως και τι συμβαίνει στην περίπτωση του πιο πάνω φίλου ο οποίος ρωτάει αν κάποιος συγγενής/φίλος οποίος μένει στο εξωτερικό μπορεί να αγοράσει πράγματα που αφορούν το ΗΤ και να τα στείλει με το ταχυδρομείο στην ελλάδα όπου θα τα παραλάβει ο φίλος μας.

wesker
15-01-17, 13:30
όλα τα παρακάτω στα λέω με κάθε επιφύλαξη καθώς ήδη πολλά διαδικτυακά καταστήματα δεν στέλνουν στην ελλάδα πλέον πράγματα που αφορούν ΗΤ (δεν μου έχουν πει τους λόγους) άρα είναι πιθανόν από 01/03/2017 να ρωτήσουν εσένα που θα παραλάβεις το δέμα/πακέτο , αυτόν που θα το στείλει , όπως πιθανόν είναι αν έρθει από το εξωτερικό να περάσει τελωνείο το πακέτο/δέμα όποτε εκεί θα φανεί τι είναι και αν θα πρέπει να ζητήσουν ΕΦΚ

- - - Updated - - -

αν κάποιος φίλος που μας διαβάζει γνωρίζει τι παίζει με τα διαδικτυακά καταστήματα του εξωτερικού (ευρώπη - κίνα - αμερική κτλ)

όπως και τι συμβαίνει στην περίπτωση του πιο πάνω φίλου ο οποίος ρωτάει αν κάποιος συγγενής/φίλος οποίος μένει στο εξωτερικό μπορεί να αγοράσει πράγματα που αφορούν το ΗΤ και να τα στείλει με το ταχυδρομείο στην ελλάδα όπου θα τα παραλάβει ο φίλος μας.

Kινα στέλνουνε. Τα πιο πολλά Ευρωπαικά καταστήματα δεν στελνουν καν. Τώρα για το τελωνειο, ελάχιστα πακέτα έχουν ψάξει. Επειδή εχω παρε-δώσε με το τελωνειο λόγω δουλειάς, μου ειπαν οτι πιο πολύ κυνηγάνε τσιγάρα, καπνο και αλκοολ, παρά τα ατμιστικά.

Zer0c00L
15-01-17, 14:42
Kινα στέλνουνε. Τα πιο πολλά Ευρωπαικά καταστήματα δεν στελνουν καν. Τώρα για το τελωνειο, ελάχιστα πακέτα έχουν ψάξει. Επειδή εχω παρε-δώσε με το τελωνειο λόγω δουλειάς, μου ειπαν οτι πιο πολύ κυνηγάνε τσιγάρα, καπνο και αλκοολ, παρά τα ατμιστικά.

μακάρι να είναι έτσι μετά από τις 01/03/2017 που θα ισχύει το ΕΦΚ για το ΗΤ γιατί με τα λεγόμενα του προέδρου ΣΕΕΗΤ σε σχέση με τον ΕΦΚ - TPD και την απαγόρευση διασυνοριακών συναλλαγών πολύ φοβάμαι ότι τα πράγματα θα αλλάξουν σε προς το χειρότερο και για εμάς τους πελάτες-καταναλωτές αλλά και για τους επιχειρηματίες που έχουν καταστήματα.

γιατί αν κρίνω από μένα που ατμίζω συγκεκριμένο υγρό της Hexacell/Natura Virginia (vg/pg) 18mg νικοτίνης (αν και έχω απόθεμα για αρκετό χρονικό διάστημα) αλλά αν σταματήσει να υπάρχει στην αγορά την ελληνική τότε πολύ φοβάμαι ότι θα σταματήσω και το άτμισμα άρα θα με χάσουν από πελάτη.

akisgr
15-01-17, 17:03
από 1/3/17 τέρμα το ηλεκτρονικό... θα πίνω μονο κάνναβης και θα είμαι ευτυχισμένος...

αλήθεια σου λέω θα τρελαθώ...!!!!!! :cool:

γιατί... δεν μπορώ να ξεχάσω... και να πω πως δεν την αγαπάω πια... δεν συγκρίνετε με άλλη καμια..

THC σε αγαπάω....!!!! :lol:

wesker
15-01-17, 18:25
μακάρι να είναι έτσι μετά από τις 01/03/2017 που θα ισχύει το ΕΦΚ για το ΗΤ γιατί με τα λεγόμενα του προέδρου ΣΕΕΗΤ σε σχέση με τον ΕΦΚ - TPD και την απαγόρευση διασυνοριακών συναλλαγών πολύ φοβάμαι ότι τα πράγματα θα αλλάξουν σε προς το χειρότερο και για εμάς τους πελάτες-καταναλωτές αλλά και για τους επιχειρηματίες που έχουν καταστήματα.

γιατί αν κρίνω από μένα που ατμίζω συγκεκριμένο υγρό της Hexacell/Natura Virginia (vg/pg) 18mg νικοτίνης (αν και έχω απόθεμα για αρκετό χρονικό διάστημα) αλλά αν σταματήσει να υπάρχει στην αγορά την ελληνική τότε πολύ φοβάμαι ότι θα σταματήσω και το άτμισμα άρα θα με χάσουν από πελάτη.
Αυτοι που θα επηρεαστούν πιο πολύ θα ειναι αυτοι που στηριζονται αποκλειστικά στο DIY για τα υγρά τους, το οποιο DIY το ξεκινησαν πέρα απο χόμπυ και για οικονομια (επειδή ακουω απο πολλούς να λένε οτι αν τελειώσει το DIY, τελειώνει και το Η/Τ). Οσοι παιρνουν έτοιμα υγρά θα συνεχισουν να υπάρχουν απλά λόγω της τιμής τους θα σταματήσουν τα ντουμάνια και οι καταναλώσεις 10+ml την ημέρα. Δόξα τω Θεώ δεν ατμιζω μονο ενα καπνικο, αλλά καμια 10αρια, οποτε επιλογές σε υγρά θα υπαρχουν.

Slammer
15-01-17, 19:39
σιγουρα το DIY θα χτυπηθεί πολύ, όμως γι αυτούς που χρησιμοποιούν χαμηλής νικοτίνης υγρά δεν θα είναι τοσο τραγικά.... Για παράδειγμα, έστω ότι φτάνουμε την 1η Μάρτη και υπάρχουν βάσεις 20mg/ml (το μέγιστο που επιτρέπει ο νόμος) σε 10ml μπουκαλάκια στα 3-4 ευρώ, για κάποιον που χρησιμοποιεί 5-6mg, για παράδειγμα, θα αραιώσει με φαρμακευτική VG/PG συν άρωμα και θα παρασκευάσει 40ml υγρού, με τιμή περίπου 0.1 ευρώ/ml. Εντάξει, απέχει πολύ από το 0.03-0.04 ευρώ/ml που κοστίζει σήμερα, αλλά και πάλι φθηνό το λές....

Zer0c00L
15-01-17, 19:52
Αυτοι που θα επηρεαστούν πιο πολύ θα ειναι αυτοι που στηριζονται αποκλειστικά στο DIY για τα υγρά τους, το οποιο DIY το ξεκινησαν πέρα απο χόμπυ και για οικονομια (επειδή ακουω απο πολλούς να λένε οτι αν τελειώσει το DIY, τελειώνει και το Η/Τ). Οσοι παιρνουν έτοιμα υγρά θα συνεχισουν να υπάρχουν απλά λόγω της τιμής τους θα σταματήσουν τα ντουμάνια και οι καταναλώσεις 10+ml την ημέρα. Δόξα τω Θεώ δεν ατμιζω μονο ενα καπνικο, αλλά καμια 10αρια, οποτε επιλογές σε υγρά θα υπαρχουν.

ναι αυτοί που θα επηρεαστούν σίγουρα είναι αυτοί που βασίζονται στο DIY

αλλά δεν συμφωνώ με αυτό που ανάφερες για τα καπνικά υγρά καθώς αυτά μπορεί να υπάρχουν αλλά πίστεψε με ως πρώην καπνιστής οι επιλογές που έχω είναι πάρα πολύ λίγες καθώς τα περισσότερα υγρά που αναφέρεις είναι στην κυριολεξία για τα μπάζα καθώς τα έχω δοκιμάσει όλα.

τα 10ml δεν με πειράζουν (θα αγοράζω ποσότητα άλλωστε) κατανάλωση την ημέρα είμαι μεταξύ 2-4ml καθώς ο ατμοποιητής μου άλλωστε είναι 2ml και τον γεμίζω δύο φορές την ημέρα.

- - - Updated - - -


από 1/3/17 τέρμα το ηλεκτρονικό... θα πίνω μονο κάνναβης και θα είμαι ευτυχισμένος...

αλήθεια σου λέω θα τρελαθώ...!!!!!! :cool:

γιατί... δεν μπορώ να ξεχάσω... και να πω πως δεν την αγαπάω πια... δεν συγκρίνετε με άλλη καμια..

THC σε αγαπάω....!!!! :lol:

άμα φτάσουμε σε αυτό το σημείο να πίνουμε "κάνναβη" με το ΗΤ

άστο πατριώτη το χάσαμε...

nikoslykos
15-01-17, 20:22
Εγω αποτι βλεπω θα αγορασω καμια βαση 36αρα τωρα που προλαβαινω και μολις τελειωσει pg/vg το μονολιτρο που θα παρω να το κοψω . Θα γινει λιγο μπελας μετα...και ειδικα τα 10ml μπουκαλακια εχω την εντυπωση οτι ισως να ειναι σφραγισμενα...γιατι κατι θυμαμαι που ελεγε ο νομος για childproof καπακια. Βεβαια ισως ναναι και καλη ευκαιρια γιατι δεν εβρισκα δικαιολογια να το κανω :) Εγω πιο πολυ λυπαμαι τους καταστηματαρχες. Οπως το βλεπω σκοτωσαν ενα κλαδο που δεν ειχε ξεκινησει καν ακομα.

Zer0c00L
15-01-17, 22:28
Εγω αποτι βλεπω θα αγορασω καμια βαση 36αρα τωρα που προλαβαινω και μολις τελειωσει pg/vg το μονολιτρο που θα παρω να το κοψω . Θα γινει λιγο μπελας μετα...και ειδικα τα 10ml μπουκαλακια εχω την εντυπωση οτι ισως να ειναι σφραγισμενα...γιατι κατι θυμαμαι που ελεγε ο νομος για childproof καπακια. Βεβαια ισως ναναι και καλη ευκαιρια γιατι δεν εβρισκα δικαιολογια να το κανω :) Εγω πιο πολυ λυπαμαι τους καταστηματαρχες. Οπως το βλεπω σκοτωσαν ενα κλαδο που δεν ειχε ξεκινησει καν ακομα.

εγώ που έχω απόθεμα από DIY και από έτοιμα υγρά για αρκετό χρονικό διάστημα θα παραμείνω ατμιστής

όταν τελειώσουν τότε βλέπουμε

στο μόνο που συμφωνώ είναι ότι με τις ευλογίες του ΣΕΕΗΤ μόλις σκότωσαν έναν κλάδο που ήταν στο ξεκίνημα και αρκετοί από τους καταστηματάρχες έχουν μεράκι και δεν τους αξίζει αυτό το τέλος.

εγώ θα περίμενα από το κράτος να εφαρμόσει τον "αντικαπνιστικό νόμο" σε χώρους εστίασης/διασκέδασης/υγείας/εκπαίδευσης και φυσικά δημόσιες υπηρεσίες (αν τολμάει φυσικά)

δεν μπορεί αυτός ο νόμος να εξισώνει στα ίσα το κανονικό τσιγάρο με το ηλεκτρονικό τσιγάρο.

wesker
15-01-17, 22:52
ναι αυτοί που θα επηρεαστούν σίγουρα είναι αυτοί που βασίζονται στο DIY

αλλά δεν συμφωνώ με αυτό που ανάφερες για τα καπνικά υγρά καθώς αυτά μπορεί να υπάρχουν αλλά πίστεψε με ως πρώην καπνιστής οι επιλογές που έχω είναι πάρα πολύ λίγες καθώς τα περισσότερα υγρά που αναφέρεις είναι στην κυριολεξία για τα μπάζα καθώς τα έχω δοκιμάσει όλα.

τα 10ml δεν με πειράζουν (θα αγοράζω ποσότητα άλλωστε) κατανάλωση την ημέρα είμαι μεταξύ 2-4ml καθώς ο ατμοποιητής μου άλλωστε είναι 2ml και τον γεμίζω δύο φορές την ημέρα.

- - - Updated - - -

Kι εγώ καπνιστής ειμαι και μάλιστα βαρύς (2 craven την ημέρα), και το 95% των καπνικών που υπαρχουν με καλύπτουν απόλυτα (Smoke, Smoke-X, Gandalf, Tribecca, Bebecca κλπ). Τα πλαστικά μπουκαλακια δεν ειναι για το childproof μονο, ειναι για τον νομο που αναφέρει σταθερή ροή υγρού/λεπτό. Μεταξύ μας τα βρίσκω και πιο βολικά απο τα γυάλινα. Δεν σκοτωσαν κανεναν κλάδο (ακόμα), ο κοσμος που αγόραζε απο καταστήματα υγρά ακομα θα αγοράζει. Θα ζοριστεί οικονομικά αλλά θα αγοράζει. Θυμηθητε το, μας έρχονται πολύ χειρότερα πράγματα απο τον νομο για το Η/Τ, που τα 10ml μπουκαλάκια και ο ΕΦΚ θα ειναι όαση μπροστά τους.
Αυτο που βλέπω εγώ ειναι οτι ο κλάδος του Η/Τ θα γίνει και αυτός αλυσίδα (Πλαισιο, Media Mrkt) και στο τέλος θα επικρατήσουν τα μαγαζάκια του ΣΕΗΗΤ. Απο αυτή την αποψη, οτι ισως να κλεισουν πολλά μικρομάγαζα, ναι πιθανόν και να συμβεί.

Zer0c00L
15-01-17, 23:07
Kι εγώ καπνιστής ειμαι και μάλιστα βαρύς (2 craven την ημέρα), και το 95% των καπνικών που υπαρχουν με καλύπτουν απόλυτα (Smoke, Smoke-X, Gandalf, Tribecca, Bebecca κλπ). Τα πλαστικά μπουκαλακια δεν ειναι για το childproof μονο, ειναι για τον νομο που αναφέρει σταθερή ροή υγρού/λεπτό. Μεταξύ μας τα βρίσκω και πιο βολικά απο τα γυάλινα. Δεν σκοτωσαν κανεναν κλάδο (ακόμα), ο κοσμος που αγόραζε απο καταστήματα υγρά ακομα θα αγοράζει. Θα ζοριστεί οικονομικά αλλά θα αγοράζει. Θυμηθητε το, μας έρχονται πολύ χειρότερα πράγματα απο τον νομο για το Η/Τ, που τα 10ml μπουκαλάκια και ο ΕΦΚ θα ειναι όαση μπροστά τους.
Αυτο που βλέπω εγώ ειναι οτι ο κλάδος του Η/Τ θα γίνει και αυτός αλυσίδα (Πλαισιο, Media Mrkt) και στο τέλος θα επικρατήσουν τα μαγαζάκια του ΣΕΗΗΤ. Απο αυτή την αποψη, οτι ισως να κλεισουν πολλά μικρομάγαζα, ναι πιθανόν και να συμβεί.

εγώ πάντως ως (πρώην καπνιστής οποίος κάπνιζε δύο πακέτα τσιγάρα ημερησίως) και νυν ατμιστής τα έχω δοκιμάσει όλα τα καπνικά υγρά (καθώς στην περιοχή έχω αρκετά καταστήματα ΗΤ και αρκετούς ανθρώπους επιχειρηματίες με μεράκι και όρεξη για αυτό που κάνουν (πολλοί από αυτούς μου έχουν δώσει συμβουλές και βοήθεια στο ξεκίνημα μου με το ΗΤ) και τα μόνα που δεν είχα πρόβλημα ήταν Hexacell Natura Virginia (vg/pg/18mg νικοτίνη) , Halo Tribeca , Halo Captain Jack (είναι ο καλύτερος καπνός για πίπα ξέρετε από αυτές που καπνίζουν οι ναυτικοί από εκεί μου κόλλησε και το Virginia) , Atmos Labs Bebeca

όσο για το τελευταίο που λες αυτό φοβάμαι ότι θα γίνει...

Slammer
15-01-17, 23:22
Αυτό είναι το δεύτερο "χαστούκι" που τρωνε τα μαγαζιά του κλάδου.... κάπου στο 2011/2, πανω που άρχισαν να ανοίγουν μαγαζιά, ξεκίνησε ο "πόλεμος" και δυσφήμιση του η.τ. και πολλά από αυτά έκλεισαν μέσα σε λίγους μήνες, φέτος πάλι, μέσα στο 2016, ο κλάδος γνώρισε μια άνθηση με μαγαζιά και μάλιστα υψηλού επιπέδου (τόσο σε στήσιμο, όσο και σε ποικιλία προϊόντων). Δεν ξέρω αν το 1.24 ανα 10 ml είναι ικανά να κλονίσουν την αγορά του η.τ. αφού η πλειοψηφία αγοράζει έτοιμα υγρά με δεδομένο μάλιστα και την ταυτόχρονη αύξηση των καπνικών προιόντων. Προσωπική μου άποψη είναι ότι η αγορά δεν θα κλονιστεί, το DIY είναι ένα μικρό κλάσμα της αγοράς που σίγουρα θα περιοριστεί και πολλοί θα κινηθούν στα έτοιμα υγρά. Θα έλεγα ότι αυτοί που πλήττονται περισσότερο είναι οι Έλληνες παρασκευαστές υγρών οι οποίοι θα πρέπει να αντιμετωπίσουν πέρα από την προπληρωμή του ΕΦΚ όλα τα γραφειοκρατικά που απαιτούνται για κάθε τυπο υγρού που παράγουν. Επίσης επιβαρύνονται και οι εισαγωγείς (όχι όμως στον βαθμό των παρασκευαστών) οι οποίοι θα αναγκαστούν να εισάγουν πιο λίγα part-numbers. Δυστυχώς η κοντόφθαλμη λογική που επικράτησε θα αυξήσει το ισοζύγιο εισαγόμενων/εγχώριων προιόντων σε μια στιγμή που όλοι μιλάνε για ενίσχυση της τοπικής παραγωγής.

Σε ότι αφορά τις δυσκολίες που θα έχουν μικρά μαγαζιά απέναντι σε αλυσίδες και ομίλους, ισχύει ότι μεθοδεύεται γενικώτερα από το 2010 μέχρι σήμερα με απόλυτη συνέπεια ανεξάρτητα από την πολιτική ηγεσία. Το σχέδιο "ο θάνατος του εμποράκου" βρίσκεται σε πλήρη εξέλιξη σε κάθε επίπεδο, στα φορολογικά, στα ασφαλιστικά αλλά και σε επιμέρους νομοθετικές διατάξεις. Δεν είναι τυχαίο, είναι πολιτική επιλογή, καλώς-κακώς αυτή ειναι η γραμμή που ακολουθείται με συνέπεια...

wesker
15-01-17, 23:29
Αυτό είναι το δεύτερο "χαστούκι" που τρωνε τα μαγαζιά του κλάδου.... κάπου στο 2011/2, πανω που άρχισαν να ανοίγουν μαγαζιά, ξεκίνησε ο "πόλεμος" και δυσφήμιση του η.τ. και πολλά από αυτά έκλεισαν μέσα σε λίγους μήνες, φέτος πάλι, μέσα στο 2016, ο κλάδος γνώρισε μια άνθηση με μαγαζιά και μάλιστα υψηλού επιπέδου (τόσο σε στήσιμο, όσο και σε ποικιλία προϊόντων). Δεν ξέρω αν το 1.24 ανα 10 ml είναι ικανά να κλονίσουν την αγορά του η.τ. αφού η πλειοψηφία αγοράζει έτοιμα υγρά με δεδομένο μάλιστα και την ταυτόχρονη αύξηση των καπνικών προιόντων. Προσωπική μου άποψη είναι ότι η αγορά δεν θα κλονιστεί, το DIY είναι ένα μικρό κλάσμα της αγοράς που σίγουρα θα περιοριστεί και πολλοί θα κινηθούν στα έτοιμα υγρά. Θα έλεγα ότι αυτοί που πλήττονται περισσότερο είναι οι Έλληνες παρασκευαστές υγρών οι οποίοι θα πρέπει να αντιμετωπίσουν πέρα από την προπληρωμή του ΕΦΚ όλα τα γραφειοκρατικά που απαιτούνται για κάθε τυπο υγρού που παράγουν. Επίσης επιβαρύνονται και οι εισαγωγείς (όχι όμως στον βαθμό των παρασκευαστών) οι οποίοι θα αναγκαστούν να εισάγουν πιο λίγα part-numbers. Δυστυχώς η κοντόφθαλμη λογική που επικράτησε θα αυξήσει το ισοζύγιο εισαγόμενων/εγχώριων προιόντων σε μια στιγμή που όλοι μιλάνε για ενίσχυση της τοπικής παραγωγής.

Με +1,24€ στην τιμή του υγρού, απο οσους φιλους, συναδέλφους, πελάτες εχω συζητήσει δεν δειχνει να τους απασχολει και ιδιαίτερα. Το ιδιο ισχύει και για εμενα. Δεν θα μου λέίψει το 1,24, απο πιο πολλά εχω ανάγκη. Η αγορά σίγουρα δεν θα κλονιστεί, και με το DIY ασχολούνται στους 10 οι 2-3. Αν και ειμαι πολύ καιρο ατμιστής δεν θα ασχοληθώ με το DIY, ακομα και αν βαση νομου βασεις και αρωματα ειναι δωρεαν. Δεν εχω ούτε την όρεξη, ούτε τον χρόνο, ούτε την υπομονή αν θελεις να ασχοληθώ. Αυτο το αναδευω το υγρό το αφήνω να ωριμασει Χ μερες ειναι ακατανόητα για εμενα. Οχι σαν διαδικασιες, αλλά σαν χρονικο προγραμματισμο, που για να βγω να αγορασω υγρά πρέπει να φτασω στο ΑΜΗΝ (να μεινω με 1 ml μονο στον ατμο και να μην εχω αλλα υγρά.)

Slammer
15-01-17, 23:36
Επίσης να προσθέσω ότι το επίπεδο των έτοιμων υγρών έχει ανέβει πάρα πολύ.... περίπλοκες γεύσεις κλπ είναι δύσκολο να επιτευχθούν με DIY αφού απαιτεί εξειδικευμένη τεχνογνωσία....
Βέβαια, περιμένω αντίστοιχη βελτίωση και στα αρώματα για DIY, ήδη βλέπουμε έτοιμα μιγματα αρωμάτων τυπου "Shake'n'vape" που οδηγούν σε πολύπλοκα υγρά υψηλής ποιότητας και αισθητικής.... και αυτή η κατηγορία θα ανέβει δυνατά στο κοντινό μέλλον, βοηθάει και το νομοθετικό πλαίσιο, αφού τα αρωματα δεν φορολογούνται ούτε εμπλέκονται με γραφειοκρατικές διαδικασίες. Πολλοί κατασκευαστές θα σκεφτούν να προωθούν με αυτόν τον τρόπο τα προιόντα τους, παρακάμπτοντας τις δυσκολίες του νόμου.

sdikr
15-01-17, 23:37
Με +1,24€ στην τιμή του υγρού, απο οσους φιλους, συναδέλφους, πελάτες εχω συζητήσει δεν δειχνει να τους απασχολει και ιδιαίτερα. Το ιδιο ισχύει και για εμενα. Δεν θα μου λέίψει το 1,24, απο πιο πολλά εχω ανάγκη. Η αγορά σίγουρα δεν θα κλονιστεί, και με το DIY ασχολούνται στους 10 οι 2-3. Αν και ειμαι πολύ καιρο ατμιστής δεν θα ασχοληθώ με το DIY, ακομα και αν βαση νομου βασεις και αρωματα ειναι δωρεαν. Δεν εχω ούτε την όρεξη, ούτε τον χρόνο, ούτε την υπομονή αν θελεις να ασχοληθώ. Αυτο το αναδευω το υγρό το αφήνω να ωριμασει Χ μερες ειναι ακατανόητα για εμενα. Οχι σαν διαδικασιες, αλλά σαν χρονικο προγραμματισμο, που για να βγω να αγορασω υγρά πρέπει να φτασω στο ΑΜΗΝ (να μεινω με 1 ml μονο στον ατμο και να μην εχω αλλα υγρά.)

Το ίδιο πιστεύω θα λέει και κάποιος που είναι λάτρης του DIY για τα έτοιμα υγρά ;)

Zer0c00L
15-01-17, 23:53
εγώ πάντως ως νέος - άσχετος με το αντικείμενο που λέγεται DIY μπορώ να πω ότι τα καταφέρνω μια χαρά στην δημιουργία του ήδη έτοιμου υγρού που ατμίζω (με την βοήθεια φίλων που μου έδωσαν τις απαραίτητες συμβουλές και οδηγίες)

mindtrapper
16-01-17, 00:30
όλα τα παρακάτω στα λέω με κάθε επιφύλαξη καθώς ήδη πολλά διαδικτυακά καταστήματα δεν στέλνουν στην ελλάδα πλέον πράγματα που αφορούν ΗΤ (δεν μου έχουν πει τους λόγους) άρα είναι πιθανόν από 01/03/2017 να ρωτήσουν εσένα που θα παραλάβεις το δέμα/πακέτο , αυτόν που θα το στείλει , όπως πιθανόν είναι αν έρθει από το εξωτερικό να περάσει τελωνείο το πακέτο/δέμα όποτε εκεί θα φανεί τι είναι και αν θα πρέπει να ζητήσουν ΕΦΚ

- - - Updated - - -

αν κάποιος φίλος που μας διαβάζει γνωρίζει τι παίζει με τα διαδικτυακά καταστήματα του εξωτερικού (ευρώπη - κίνα - αμερική κτλ)

όπως και τι συμβαίνει στην περίπτωση του πιο πάνω φίλου ο οποίος ρωτάει αν κάποιος συγγενής/φίλος οποίος μένει στο εξωτερικό μπορεί να αγοράσει πράγματα που αφορούν το ΗΤ και να τα στείλει με το ταχυδρομείο στην ελλάδα όπου θα τα παραλάβει ο φίλος μας.

'Οπως είπα και πριν απαγορεύεται το διασυνοριακό εμπόριο Η.Τ. από τον Σεπτέμβρη ήδη. Μόνο τα αρώματα είναι safe, γι αυτό όσοι λέτε ότι το DIY θα υποφέρει πιο πολύ κατά την άποψη μου έχετε λάθος. Η απαγόρευση λοιπόν δεν εφαρμόζεται στο τελωνείο ή στο ταχυδρομείο, να σε ρωτήσουν τι έχει μέσα κτλ, εφαρμόζεται στο μαγαζί που πουλάει. Και από την στιγμή που η Ελλάδα απαγόρεψε την αγορά από το εξωτερικό ειδών Η.Τ. τα μαγαζιά την έβγαλαν από την λίστα χωρών που υποστηρίζουν για να είναι νόμιμα. Γι αυτό και το Chefsvapor έσπασε σε δύο καταστήματα, για να μπορεί να στέλνει στο εξωτερικό αρώματα (Chefsflavours). Απλά απλούστατα.

ardi21
16-01-17, 15:54
Ξερετε καποιο καλο group στο facebook για μεταχειρισμενα ατμιστικα προιοντα?

Επισης αν δινει καποιος τον Goblin mini v2 ας με ενημερωσει. Δεν με ενδιαφερει το χρωμα.

nikoslykos
16-01-17, 17:19
Ξερετε καποιο καλο group στο facebook για μεταχειρισμενα ατμιστικα προιοντα?

Επισης αν δινει καποιος τον Goblin mini v2 ας με ενημερωσει. Δεν με ενδιαφερει το χρωμα.

Επειδη εχω τον v3 αν θες τη γνωμη μου μη πας σε v2. πολλες διαρροες...

ardi21
16-01-17, 19:43
Επειδη εχω τον v3 αν θες τη γνωμη μου μη πας σε v2. πολλες διαρροες...

Iδιος με τον v1 ειναι με λιγο μεγαλυτερη καμπανα και top fill. Στον v1 που χρησιμοποιω, δεν ειχα ποτε καποιο ιδιαιτερο προβλημα με διαρροες. Σπανιοτατα.

29gk
16-01-17, 20:45
Για δωστε καμια βοηθεια πατριωτες.

Επειδη δεν ειμαι και πολυ της ταλαιπωριας - στο συγκεκριμενο θεμα τουλαχιστον - σας διαβασα εδω και αγορασα με 4€ απο φαρμακειο μηδενικη βαση για DIY. Eρωτω λοιπον:

1) Πως και που προμηθευομαι την νικοτνη; Παλι απο φαρμακειο και πως την ζητω;
2) Η αναμειξη θα ειναι το ιδιο ευκολη με αυτην που κανω σημερα, μιξαροντας την 12αρα βαση με την μηδενικη στις αναλογιες που μου ταιριαζουν;
3) Ολες τις βασεις και τα αρωματα τα κρατω στο ψυγειο. Εκτος απο τα μπουκαλακια που χρησιμοποιω αμεσα και καθημερινα φυσικα. Κανω καλα;
4) Με τον νεο φορομπηχτικο νομο, επειδη δεν το εχω καταλαβει, θα πρεπει να περιμενω αυξησεις και στα αρωματα-γευσεις που χρησιμοποιουμε στα DIY σκευασματα;
5) Θα υπαρξουν αυξησεις και στα υπολοιπα ειδη του ηλεκτρ. τσιγαρου, πχ μπαταριες, αντιστασεις κτλ ;

nikoslykos
16-01-17, 21:15
Για δωστε καμια βοηθεια πατριωτες.

Επειδη δεν ειμαι και πολυ της ταλαιπωριας - στο συγκεκριμενο θεμα τουλαχιστον - σας διαβασα εδω και αγορασα με 4€ απο φαρμακειο μηδενικη βαση για DIY. Eρωτω λοιπον:

1) Πως και που προμηθευομαι την νικοτνη; Παλι απο φαρμακειο και πως την ζητω;
2) Η αναμειξη θα ειναι το ιδιο ευκολη με αυτην που κανω σημερα, μιξαροντας την 12αρα βαση με την μηδενικη στις αναλογιες που μου ταιριαζουν;
3) Ολες τις βασεις και τα αρωματα τα κρατω στο ψυγειο. Εκτος απο τα μπουκαλακια που χρησιμοποιω αμεσα και καθημερινα φυσικα. Κανω καλα;
4) Με τον νεο φορομπηχτικο νομο, επειδη δεν το εχω καταλαβει, θα πρεπει να περιμενω αυξησεις και στα αρωματα-γευσεις που χρησιμοποιουμε στα DIY σκευασματα;
5) Θα υπαρξουν αυξησεις και στα υπολοιπα ειδη του ηλεκτρ. τσιγαρου, πχ μπαταριες, αντιστασεις κτλ ;

1. καθαρη νικοτινη εννοεις ;;;;
3. να σου πω την αληθεια δεν το εχω κανει ποτε και δεν μου το εχουν προτεινει.
4. οχι στα αρωματα δεν θα υπαρξει αυξηση ( ακομα :p)
5. δεν εχει ακουστει κατι ( ακομα :p)

Zer0c00L
16-01-17, 21:26
ούτε εγώ (ως νέος στο ΗΤ) μπορώ να σε βοηθήσω φίλε μου καθώς έχω πάρει έτοιμη βάση 80% vg / 20% pg με 18αρα νικοτίνη από κατάστημα ΗΤ
δεν έχω ψωνίσει ποτέ από φαρμακείο
πάντα από (συγκεκριμένα) καταστήματα ΗΤ παίρνω τα έτοιμα υγρά ή DIY.

Slammer
16-01-17, 23:04
Για δωστε καμια βοηθεια πατριωτες.

Επειδη δεν ειμαι και πολυ της ταλαιπωριας - στο συγκεκριμενο θεμα τουλαχιστον - σας διαβασα εδω και αγορασα με 4€ απο φαρμακειο μηδενικη βαση για DIY. Eρωτω λοιπον:

1) Πως και που προμηθευομαι την νικοτνη; Παλι απο φαρμακειο και πως την ζητω;
2) Η αναμειξη θα ειναι το ιδιο ευκολη με αυτην που κανω σημερα, μιξαροντας την 12αρα βαση με την μηδενικη στις αναλογιες που μου ταιριαζουν;
3) Ολες τις βασεις και τα αρωματα τα κρατω στο ψυγειο. Εκτος απο τα μπουκαλακια που χρησιμοποιω αμεσα και καθημερινα φυσικα. Κανω καλα;
4) Με τον νεο φορομπηχτικο νομο, επειδη δεν το εχω καταλαβει, θα πρεπει να περιμενω αυξησεις και στα αρωματα-γευσεις που χρησιμοποιουμε στα DIY σκευασματα;
5) Θα υπαρξουν αυξησεις και στα υπολοιπα ειδη του ηλεκτρ. τσιγαρου, πχ μπαταριες, αντιστασεις κτλ ;

1/2. Δεν προμηθεύεσαι νικοτίνη αλλά νικοτινουχα βάση. Πρός το παρόν πολλά καταστήματα έχουν κρατήσει τις παλιές τιμές σε συσκευασίες των 100ml, οπότε αν δεν έχεις ήδη αγοράσει ίσα που προλαβαίνεις. Μετά, από 1/3 θα υπάρχουν βάσεις σε συσκευασίες 10ml και μέγιστο 20mg/ml νικοτίνης (από τα μαγαζιά η.τ.), οπότε θα κάνεις ότι και σήμερα... θα αγοράζεις την μέγιστη δυνατή περιεκτικότητα και στην συνέχεια θα την αραιωνεις με VG φαρμακείου. Επιπλέον καλό θα είναι να βάζεις λίγο νερό (ενέσιμο νερό-wfi) στην VG, περίπου 10% της ποσότητας VG (η καθαρή VG όπως του φαρμακείου ειναι πηχτή σαν μέλι, χρειάζεται λίγο νεράκι, διευκολύνει την ροή, μειώνει το σημείο βρασμού, δροσίζει τον ατμό και αναδεικνύει τα πτητικά αρώματα)
3. Το βρίσκω περιττό, ίσως να βοηθάει μόνο την νικοτινούχα βάση εφόσον έχεις σκοπο να την κρατήσεις πολύ καιρό.
4. Τα αρώματα δεν είναι "ατμιστικά υγρά" και δεν εχουν ΕΦΚ.
5. Λογικά όχι καθως δεν υπάρχει ΕΦΚ στις συσκευές, αλλά επειδή οι αγορές από το εξωτερικό θα μειωθούν καθώς αρκετοί δεν θα πέρνουν το ρίσκο μιας παραγγελίας ίσως να έχουμε αυξήσεις. Στις μπαταρίες δεν βλέπω κάποιο λόγο να αυξηθούν οι τιμές τους. Ουτε φυσικά στα σύρματα/βαμβάκια, όλα αυτά έχουν δεκάδες χρήσεις εκτός η.τ. και δεν υπάρχει περιορισμός στην εισαγωγή τους.

29gk
16-01-17, 23:46
Ευχαριστω για τις απαντησεις. :)

@Slammer,

Tσεκαρα και το εξειδικευμενο φορουμ του ΗΤ για το θεμα της νικοτινης και καταλαβα και μονος μου ( σπανιο αλλα συμβαινει ενιοτε ) οτι θα ηταν αδυνατο μαλλον τα φαρμακεια να πουλουν δηλητηριο ( νικοτινη ) και μαλιστα ανευ συνταγης. Αρα η μονη διεξοδος ειναι η προμηθεια στην καλυτερη δυνατη τιμη. Σημερα και μελλοντικα.

Θα συνεχισω να κρατω τα υγρα στο ψυγειο, αφου ετσι κι αλλιως εχω εξασφαλισει τον χωρο αλλα αφου και δεν βλεπω να γινεται ζημια. Αντιθετα πιστευω η δροσια και το σκοταδι μαλλον θα βοηθουν στην μακροχρονια συντηρηση.

Για τα υπολοιπα και τις χρεωσεις τους, καταλαβα επισης.

nikoslykos
17-01-17, 01:36
Ευχαριστω για τις απαντησεις. :)

@Slammer,

Tσεκαρα και το εξειδικευμενο φορουμ του ΗΤ για το θεμα της νικοτινης και καταλαβα και μονος μου ( σπανιο αλλα συμβαινει ενιοτε ) οτι θα ηταν αδυνατο μαλλον τα φαρμακεια να πουλουν δηλητηριο ( νικοτινη ) και μαλιστα ανευ συνταγης. Αρα η μονη διεξοδος ειναι η προμηθεια στην καλυτερη δυνατη τιμη. Σημερα και μελλοντικα.

Θα συνεχισω να κρατω τα υγρα στο ψυγειο, αφου ετσι κι αλλιως εχω εξασφαλισει τον χωρο αλλα αφου και δεν βλεπω να γινεται ζημια. Αντιθετα πιστευω η δροσια και το σκοταδι μαλλον θα βοηθουν στην μακροχρονια συντηρηση.

Για τα υπολοιπα και τις χρεωσεις τους, καταλαβα επισης.

Αν χειριζεσαι καθαρη νικοτινη θελει τρομερα μεγαλη προσοχη και σαφως safety equipment (γαντια, μασκα κτλπ).

2048dsl
20-01-17, 19:44
Καλησπέρα στο φόρουμ. Σαν καινούργιος ατμιστης περίπου 3 μήνες επειδή δεν θέλω να ασχοληθώ με τις βάσεις και να φτιάχνω μόνος μου τα υγρά παρά να τα αγοράσω έτοιμα μπουκαλάκια και να καθαρίζω τα υγρά της LiQUA και τα inovation είναι καλές μάρκες; Βασικά έχω βρει τα 30ml από κατάστημα στην Αθήνα στην τιμή των 9€ (Γνωρίζω ότι θα γίνουν 10ml) απλός επειδή βλέπω πολλούς που αναφέρονται σε τιμές θεωρω ότι είναι φθηνά.Υπαρχει περίπτωση να μην ειναι συθεντικα;

ΥΓ: Είναι να ταξιδέψω Ισπανία και στο αεροδρόμιο μου είπαν ότι η μπαταρία του ηλεκτρονικού τσιγάρου δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 100W.. έχει ακούσει κάποιος κάτι ή να ταξιδεύει εξωτερικό συνέχεια; Η Aegean μου είπε ότι κατά την επιβίβαση στο αεροπλάνο θα πρέπει να βάλω την μπαταρία στην αποσκευη κάτω και μέσα στο αεροπλάνο στην χειραποσκευη μπορώ να έχω τα υγρά και τον ατμοποιητη..
Σας ευχαριστώ

ardi21
20-01-17, 19:58
Καλησπέρα στο φόρουμ. Σαν καινούργιος ατμιστης περίπου 3 μήνες επειδή δεν θέλω να ασχοληθώ με τις βάσεις και να φτιάχνω μόνος μου τα υγρά παρά να τα αγοράσω έτοιμα μπουκαλάκια και να καθαρίζω τα υγρά της LiQUA και τα inovation είναι καλές μάρκες; Βασικά έχω βρει τα 30ml από κατάστημα στην Αθήνα στην τιμή των 9€ (Γνωρίζω ότι θα γίνουν 10ml) απλός επειδή βλέπω πολλούς που αναφέρονται σε τιμές θεωρω ότι είναι φθηνά.Υπαρχει περίπτωση να μην ειναι συθεντικα;

ΥΓ: Είναι να ταξιδέψω Ισπανία και στο αεροδρόμιο μου είπαν ότι η μπαταρία του ηλεκτρονικού τσιγάρου δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 100W.. έχει ακούσει κάποιος κάτι ή να ταξιδεύει εξωτερικό συνέχεια; Η Aegean μου είπε ότι κατά την επιβίβαση στο αεροπλάνο θα πρέπει να βάλω την μπαταρία στην αποσκευη κάτω και μέσα στο αεροπλάνο στην χειραποσκευη μπορώ να έχω τα υγρά και τον ατμοποιητη..
Σας ευχαριστώ

Γιατι να το κανεις αυτο στον εαυτο σου και να παρεις Liqua? Δεν ξερω αν εχουν βελτιωθει αλλα πριν 2 χρονια που αρχισα το ατμισμα τα ειχα δοκιμασει. Παρολο που δεν ειχα σχεδον καθολου μετρο συγκρισης τα βρηκα απο μετριοτατα εως πολυ ασχημα.

Υπαρχουν κι αλλα υγρα γυρω στα 10-11 ευρω/30ml που ειναι πολυ καλυτερα. Καποια που εχω δοκιμασει και ειναι πραγματικα εξαιρετικα για την τιμη τους ειναι τα La Raza. Παντως αν ψαχτεις θα βρεις αρκετα. Π.χ και για τα blackout εχω ακουσει καλα λογια αλλα αυτα πανε στα 13 ευρω. Επισης μπορεις να δοκιμασεις και τα tobiana που ειναι και αυτα της blackout. 13 ευρω τα 60ml.

Αν θες στειλε μου p.m να σου πω που θα τα βρεις για να μην θεωρηθει διαφημιση.

2048dsl
20-01-17, 20:04
Γιατι να το κανεις αυτο στον εαυτο σου και να παρεις Liqua? Δεν ξερω αν εχουν βελτιωθει αλλα πριν 2 χρονια που αρχισα το ατμισμα τα ειχα δοκιμασει. Παρολο που δεν ειχα σχεδον καθολου μετρο συγκρισης τα βρηκα απο μετριοτατα εως πολυ ασχημα.

Υπαρχουν κι αλλα υγρα γυρω στα 10-11 ευρω/30ml που ειναι πολυ καλυτερα. Καποια που εχω δοκιμασει και ειναι εξαιρετικα ειναι τα La Raza. Αν θες στειλε μου p.m να σου πω που θα τα βρεις για να μην θεωρηθει διαφημιση. Παντως αν ψαχτεις θα βρεις.

Σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση στα ερωτήματα μου.. Βασικά ατμιζω Bright tobacco 12αρι διότι δεν μου αρέσουν οι γεύσεις και θέλω όσο ποιο πολύ κοντά στην τσιγαριλα η εταιρία που αναφέρεται βγάζει bright tobacco;.. Σαφώς και θα σας στείλω μήνυμα με ενδιαφέρει.. Και πάλι σε ευχαριστώ

ardi21
20-01-17, 20:10
Χμμ. Οχι κανενα απο αυτα δεν βγαζει καπνικη γευση. Και γενικα σε καπνικες γευσεις, δεν μπορω να βοηθησω γιατι δεν ατμιζω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.