PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικό τσιγάρο (reloaded)- Για μεγάλα "φουγάρα"



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 [54] 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71

29gk
29-03-17, 15:09
Λοιπόν, σκέφτομαι σοβαρά να το ξεκινήσω. Σκοπός/στόχος μου είναι να κόψω το κάπνισμα, που ευτυχώς έχω περιορίσει στο ~πακέτο την ημέρα.

Έχει κάποιος την καλοσύνη/χρόνο να δώσει 1-2 συμβουλές, κανένα link, γιατί είμαι και τεμπέλης και βαριέμαι να πάρω το νήμα από την αρχή :oops: ; Δεν έχω τίποτα τρελές απαιτήσεις σε συσκευή (οκ, να μην είναι τίποτα μάπες και μας πουν και τελευταίους :p ), να κρατάει η μπαταρία αρκετά.

Πριν ενα μηνα αποφασισε και η αδελφη μου να το γυρισει στο ΗΤ και οντας ασχετη, φοβισμενη και χωρις την παραμικρη ορεξη προβληματισμου, οπως και μπερδεμενη απο φιλους και γνωστους που ελεγε ο καθεις το μακρυ και το κοντο του, απευθυνθηκε σε μενα τελικα για βοηθεια. Εγω λοιπον εκανα τα εξης:

- την πηγα στην Nobacco. Δεν διαφημιζω εδω κσι η συγκεκριμενη εταιρεια μπορει καλλιστα να αντικατασταθει απο μια αλλη εξισου ομως οργανωμενη και με πολλα καταστηματα. Αυτα αλλωστε ειναι και τα προτερηματα αυτου του πρωτου βηματος.

- την καθισαν κατω και της εδωσαν να δοκιμασει ποιο ετοιμο υγρο της κανει, οπου και τελικα αγορασε 2 τετοια μπουκαλακια με περιπου 10€

- κατοπιν δικης μου επιμονης, διαλεξε ακομα ενα, καποιο που δεν της αρεσε τοσο οσο το πρωτο, για να εχει εναλλαχτικη σε περιπτωση που τελικα η γευση της επαιζε καποιο παιχνιδι. Αλλα 5€ εδω

- αγορασε 2 μπαταριες EGO με κοστος 25€

- αγορασε εναν ατμοποιητη με περιπου 5€ και ενα usb φορτιστη με αλλα 5€

- αγορασε και ενα πακετακι των 5 αντιστασεων με αλλα 12€

Ενα μηνα και 5 μπουκαλακια των 10ml το καθενα οπως και περιεκτικοτητας 6mg νικοτινης αργοτερα, δεν εχει αναψει καθολου και κανενα τσιγαρο, το κοστος εχει περιοριστει απο τα περιπου 130€ στα 25€ ( κοστος καθαρα των υγρων ) και ολα καλα.

Εγω λοιπον και για αρχη, θα σου προτεινα εναν τετοιο συνδυασμο ο οποιος αν τελικα σε καλυψει, θα μπορει ευκολα και με ελαχιστο τελικα οικονομικο κοστος, να αναβαθμιστει ή να πεταχτει στα σκουπιδια. Επιδη θα εχεις τελικα κοψει το καπνισμα. ;)

akisgr
29-03-17, 15:58
παιδιά εγώ μετά από τις αύξησης και τις βλακείες που κάνουνε... ξεκίνησα τα πούρα...! περνώ όμως καλά πούρα με εξαιρετικά καπνα από κουβα...!!

άμα δεν κάνω ένα καλο πούρο την ημερα δεν μπορώ....!!!!!

nyannaco
29-03-17, 16:17
περνώ όμως καλά πούρα με εξαιρετικά καπνα από κουβα...!!Παίζει ρόλο στην ποιότητα αν ο κουβάς είναι πλαστικός ή τσίγκινος; :p

phantom77
29-03-17, 16:29
Εγώ πάλι άρχισα να ατμίζω Cuban Cigar της Liqua και,, απο εκεί που τα 10ml άλλης γεύσης με έβγαζαν για 30 μέρες, τώρα με το ζόρι βγάζω την εβδομάδα :p

Βοηθάει και το καλύτερο ΗΤ της Joyetech που πήρα, καμιά σχέση με τα πολύ φτηνά που είχα μέχρι τώρα.

tzelen
29-03-17, 16:35
Παίζει ρόλο στην ποιότητα αν ο κουβάς είναι πλαστικός ή τσίγκινος; :p

:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

asimako
29-03-17, 17:11
Και εγώ είχα αρχίσει με ένα απλό στην αρχή (Nobacco) και επειδή δεν με κάλυπτε πέρασα σε ένα mod (Joyetech) και τα ml πήραν την ανιούσα :onfire:

akisgr
29-03-17, 17:24
Παίζει ρόλο στην ποιότητα αν ο κουβάς είναι πλαστικός ή τσίγκινος; :p

χαχαχα :lol: απλα θεος...!!!!

George_Prix
03-04-17, 11:08
Παιδια sorry αν εχει απαντηθει ηδη το ερωτημα μου αλλα δεν εχω χρονο να διαβασω μερικες χιλιαδες posts και μολις με επιασε πανικος :p

Βασικα πριν 1-2 χρονια ειχα κανει προμηθειες απο το εξωτερικο (μερικα λιτρα VG και καμποση νικοτινη) οι οποιες πλεον τελειωνουν. Εφοσον ημουν καλυμμενος ουτε που ειχα ψαξει καθολου την αγορα για πολυ καιρο.

Μολις αποφασισα να ψαχτω για νεα μεγαλη αγορα και καταλαβα οτι το τοπιο εχει αλλαξει ΠΟΛΥ στο DIY. Βλεπω κατι μικρα μπουκαλακια βασης των 10ml να κοστιζουν σχεδον οσο κοστιζουν τα ετοιμα υγρα, διαβαζω για μεγαλο ρισκο στις παραγγελιες απο το εξωτερικο και γενικα καταλαβα οτι πλεον το DIY "δε συμφερει" πλεον τοσο πολυ.

Τι λυσεις υπαρχουν? Πως μπορω να παραγγειλω μεγαλες ποσοτητες VG/νικοτινης απο το εξωτερικο και να αποφυγω τη "ληστεια" απο τα εγχωρια καταστηματα?

hemlock
03-04-17, 11:23
Παιδια sorry αν εχει απαντηθει ηδη το ερωτημα μου αλλα δεν εχω χρονο να διαβασω μερικες χιλιαδες posts και μολις με επιασε πανικος :p

Βασικα πριν 1-2 χρονια ειχα κανει προμηθειες απο το εξωτερικο (μερικα λιτρα VG και καμποση νικοτινη) οι οποιες πλεον τελειωνουν. Εφοσον ημουν καλυμμενος ουτε που ειχα ψαξει καθολου την αγορα για πολυ καιρο.

Μολις αποφασισα να ψαχτω για νεα μεγαλη αγορα και καταλαβα οτι το τοπιο εχει αλλαξει ΠΟΛΥ στο DIY. Βλεπω κατι μικρα μπουκαλακια βασης των 10ml να κοστιζουν σχεδον οσο κοστιζουν τα ετοιμα υγρα, διαβαζω για μεγαλο ρισκο στις παραγγελιες απο το εξωτερικο και γενικα καταλαβα οτι πλεον το DIY "δε συμφερει" πλεον τοσο πολυ.

Τι λυσεις υπαρχουν? Πως μπορω να παραγγειλω μεγαλες ποσοτητες VG/νικοτινης απο το εξωτερικο και να αποφυγω τη "ληστεια" απο τα εγχωρια καταστηματα?
Γιώργο,δεν μπορείς να κάνεις κάτι για να έχεις τον ογκο των υλικών για DIY που είχες πριν απο την 1η Μαρτίου (ενεργοποίηση TPD).
Αν μπλέξεις με τελωνείο δεν είμαι σίγουρος οτι θα σου αρέσει το κουστουμάκι που θα σου φτιάξουν εκεί.;)

George_Prix
03-04-17, 11:39
Γιώργο,δεν μπορείς να κάνεις κάτι για να έχεις τον ογκο των υλικών για DIY που είχες πριν απο την 1η Μαρτίου (ενεργοποίηση TPD).
Αν μπλέξεις με τελωνείο δεν είμαι σίγουρος οτι θα σου αρέσει το κουστουμάκι που θα σου φτιάξουν εκεί.;)

Ευχαριστω για την απαντηση!

Βασικα σε ξενες εταιριες (πχ vaperstek.org) εχουν τετοια ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ διαφορα οι τιμες, που ακομα και αν κολλησει στο τελωνειο το δεμα, πιστευω οτι παλι θα συμφερει...

2 ερωτησεις παρακαλω:
1) Ξερει κανενας αν "πιανουν" ΟΛΑ τα δεματα στο τελωνειο ή αν καποιοι τυχεροι τη γλυτωνουν?
2) Ξερει κανενας ποιο ακριβως ειναι το κουστουμι σε περιπτωση που πιασουν ενα δεμα?

Και επειδη πιθανοτατα μερικες απαντησεις ισως να μην ειναι καλο να δοθουν στο παρον νημα, αν καποιος εχει ορισμενες συμβουλες/προτασεις, θα παρακαλουσα να μου τις δωσει εστω και με PM. Και μη φοβαστε... Δε θα πω οτι με πηρε καποιος στο λαιμο του (αν κατι δεν παει καλα) εφοσον ειμαι διατεθειμενος να παρω καποιο ρισκο. Απλα δε γουσταρω να πληρωνω χρυσαφι τα 10ml και επισης δε γουσταρω να μπλεξω με ενα τσουβαλι μικρα μπουκαλακια.

hemlock
03-04-17, 11:48
Γιώργο, τι είδους συμβουλή θες για το τελωνείο...Δειγματοληψίες κάνουν ,εκτός και αν "υπάρχει" μαύρη λίστα με τα ατμιστικά μαγαζιά/εταιρείες και κάνουν συνέχεια ελέγχους όταν βλέπουν κάτι τέτοιο ως αποστολέα..Φυσικά παίζει ρόλο και ο όγκος της παραγγελίας και το τι θα δηλωθεί ως παραγγελία (τσίχλες ένα κιλό απο Ταυλάνδη, πχ) και με ποιά εταιρεία θα γίνει η αποστολή και πόσο συχνά βλέπουν τα ίδια ονόματα αποστολέα/παραλήπτη ...

BTW,στο site που έδωσες δεν είδα κάτι τόσο πχοιτοτικό για να πάρεις το ρίσκο του τελωνείου με μεγάλη παραγγελία.;)

biller
03-04-17, 11:55
Προσωπικα οταν μου τελειωσει το αποθεμα θα ψαξω να βρω 100ml 36mg απο ευρωπη και θα παραγγειλω.
Τωρα κανω περιπου 5mg οποτε αν την αραιωσω με vg φαρμακειου θα μου βγαλει πανω απο 600ml.
Θελω να πιστευω οτι επειδη θα ειναι μικρο το δεμα θα περασει...

George_Prix
03-04-17, 12:20
Γιώργο, τι είδους συμβουλή θες για το τελωνείο...Δειγματοληψίες κάνουν ,εκτός και αν "υπάρχει" μαύρη λίστα με τα ατμιστικά μαγαζιά/εταιρείες και κάνουν συνέχεια ελέγχους όταν βλέπουν κάτι τέτοιο ως αποστολέα..Φυσικά παίζει ρόλο και ο όγκος της παραγγελίας και το τι θα δηλωθεί ως παραγγελία (τσίχλες ένα κιλό απο Ταυλάνδη, πχ) και με ποιά εταιρεία θα γίνει η αποστολή και πόσο συχνά βλέπουν τα ίδια ονόματα αποστολέα/παραλήπτη ...

BTW,στο site που έδωσες δεν είδα κάτι τόσο πχοιτοτικό για να πάρεις το ρίσκο του τελωνείου με μεγάλη παραγγελία.;)

Ξερει κανενας ποσο πληρωνουμε στο τελωνειο αν πιασουν καποιο δεμα?

Οσον αφορα την ποιοτητα δεν ειμαι ειδικος και δεν εχω δοκιμασει πολλες διαφορετικες... Απλα ειχα ψαξει για νικοτινη στο net και ειχα δει ΠΟΛΛΑ ατομα να λενε οτι αυτη της chemnovatic (την οποια εχουν στο vaperstek.org) ειναι η καλυτερη που δοκιμασαν στη ζωη τους. Φυσικα ο καθενας εχει διαφορετικη αποψη, αλλα οσο και να υπερβαλουν, δε νομιζω οτι θα ειναι και μαπα...

- - - Updated - - -


Προσωπικα οταν μου τελειωσει το αποθεμα θα ψαξω να βρω 100ml 36mg απο ευρωπη και θα παραγγειλω.
Τωρα κανω περιπου 5mg οποτε αν την αραιωσω με vg φαρμακειου θα μου βγαλει πανω απο 600ml.
Θελω να πιστευω οτι επειδη θα ειναι μικρο το δεμα θα περασει...

Ενδιαφερον!

Η VG του φαρμακειου ειναι καλη? Ειναι παχυρευστη? Παιζει καμια μαρκα που εχει ακουστει σαν καλυτερη απο τις αλλες?

tzelen
03-04-17, 12:29
Για να έχω μια τάξη μεγέθους, για τί διαφορές πριν και μετά μιλάμε δηλαδή;

Κάποιος που έφτιαχνε μόνος του και τώρα δίνει περισσότερα, πόσα είναι αυτά; Αν είναι να μου έρχεται μια η άλλη, να μείνω με το κανονικό τσιγάρο δηλαδή :oops::p

hemlock
03-04-17, 12:35
Για να έχω μια τάξη μεγέθους, για τί διαφορές πριν και μετά μιλάμε δηλαδή;

Κάποιος που έφτιαχνε μόνος του και τώρα δίνει περισσότερα, πόσα είναι αυτά; Αν είναι να μου έρχεται μια η άλλη, να μείνω με το κανονικό τσιγάρο δηλαδή :oops::p
Do the maths...
100ml--> 36mg/1ml= 15 euros
+ 10 euros VG/PG 0mg
------------------------------
Ατμίζω 6mg/ml, 7ml/day


:twisted:

George_Prix
03-04-17, 12:40
Για να έχω μια τάξη μεγέθους, για τί διαφορές πριν και μετά μιλάμε δηλαδή;

Κάποιος που έφτιαχνε μόνος του και τώρα δίνει περισσότερα, πόσα είναι αυτά; Αν είναι να μου έρχεται μια η άλλη, να μείνω με το κανονικό τσιγάρο δηλαδή :oops::p

Προσωπικα δε θα γυρνουσα στο κανονικο τσιγαρο ακομα και αν το ηλεκτρονικο μου κοστιζε ακομα ακριβοτερα απο το κανονικο τσιγαρο. Ατμιζω και η γευση μου φαινεται σα να τρωω κανενα γλυκο και 1-2 φορες που δοκιμασα κανονικο τσιγαρο το εσβησα στις πρωτες τζουρες γιατι μου φαινοταν σα να ετρωγα σκ@τ@. Και μιλαμε οτι ημουν καπνιστης που εκανα 2-3 πακετα την ημερα!

Οσον αφορα την τιμη επειδη ποτε δεν αγορασα απο Ελλαδα δε θυμαμαι ακριβως τη διαφορα με παλια. Απλα 1-2 χρονια πριν που ξεκινησα το ηλεκτρονικο ειχα κανει μια μεγαλη παραγγελια απο το εξωτερικο και θυμαμαι οτι ειχα γλυτωσει ΠΟΛΛΑ λεφτα σε σχεση με τις τιμες που εβλεπα στην Ελλαδα. Τωρα που χρειαστηκε να το ξαναψαξω καταλαβα οτι οι τιμες εχουν ξεφυγει ακομα και στο εξωτερικο (φανταζομαι στην Ελλαδα θα ειναι πολυ χειροτερα)...

tzelen
03-04-17, 12:42
Ναι βρε παιδιά, εννοώ αν δίνατε πριν πχ 30€/μήνα, τώρα θέλετε 50; 60;
Πολύ χοντρικά έτσι;

hemlock
03-04-17, 12:49
Ναι βρε παιδιά, εννοώ αν δίνατε πριν πχ 30€/μήνα, τώρα θέλετε 50; 60;
Πολύ χοντρικά έτσι;
Τα 25 ευρώ που σε γράφω παραπάνω αντιχοιχούν σε ~100 μέρες ατμίματος/600ml συνολικό όγκο...
Με τις σημερινές τιμές και μέγιστη νικοτίνη που μπορώ να βρώ 20mg/ml-10ml, για να φτιάξω 600ml θα δώσω 91 ευρω (81 + 10 οι μηδενικές).


Τα εκανα εγώ τα μαθηματικά...:twisted:

sdikr
03-04-17, 12:54
Ναι βρε παιδιά, εννοώ αν δίνατε πριν πχ 30€/μήνα, τώρα θέλετε 50; 60;
Πολύ χοντρικά έτσι;

Ανάλογα με το τι νικοτίνη κάνεις, εκεί που με 11 με 15 ευρώ είχες 100ml, τώρα θέλεις 150 ευρώ για 100 ml

phantom77
03-04-17, 13:00
Ανάλογα με το τι νικοτίνη κάνεις, εκεί που με 11 με 15 ευρώ είχες 100ml, τώρα θέλεις 150 ευρώ για 100 ml

Συμφέρουν πιο πολύ τα έτοιμα υγρά δηλαδή, να μην αρχίζω το μαγείρεμα :p

sdikr
03-04-17, 13:08
Συμφέρουν πιο πολύ τα έτοιμα υγρά δηλαδή, να μην αρχίζω το μαγείρεμα :p

Ανάλογα με το τι νικοτίνη κάνεις.

Αν είσαι κοντά στα 20 τότε συμφέρει πιο πολύ το έτοιμο, εκτός αν έχεις βολευτεί με κάποια δικιά σου συνταγή

tzelen
03-04-17, 13:09
Τα 25 ευρώ που σε γράφω παραπάνω αντιχοιχούν σε ~100 μέρες ατμίματος/600ml συνολικό όγκο...
Με τις σημερινές τιμές και μέγιστη νικοτίνη που μπορώ να βρώ 20mg/ml-10ml, για να φτιάξω 600ml θα δώσω 91 ευρω (81 + 10 οι μηδενικές).


Τα εκανα εγώ τα μαθηματικά...:twisted:


Ανάλογα με το τι νικοτίνη κάνεις, εκεί που με 11 με 15 ευρώ είχες 100ml, τώρα θέλεις 150 ευρώ για 100 ml

:blink::shock:

Αμαναμαναμαν...

(Ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες)
(Και τον Νίκο για τις πράξεις :p )

phantom77
03-04-17, 13:23
Ανάλογα με το τι νικοτίνη κάνεις.

Αν είσαι κοντά στα 20 τότε συμφέρει πιο πολύ το έτοιμο, εκτός αν έχεις βολευτεί με κάποια δικιά σου συνταγή

12άρι ατμίζω (με προοπτικές μείωσης του ποσοστού)

BTW, στο κέντρο της Αθήνα που μπορώ να βρω σίγουρα υγρά της Liqua; Έψαχνα προχθες και δεν έβρισκα ή έβρισκα μόνο...με φρούτα.
Cuban cigar πουθενά.

tasos753
03-04-17, 16:43
Καλησπέρα σε όλους! Με λένε Τάσο και είμαι καινούριος στην όλη φάση του ατμίσματος (έχω περίπου δύο μήνες που το άρχισα). Δεν έχω κάτι ιδιαίτερο να πω προς το παρόν, απλά ήθελα να συστηθώ κι εγώ στην παρέα!

giorgosthess
03-04-17, 22:01
Από 18 mg νικοτινη εχω πεσει στα 8mg Στόχος να πέσω στα 3mg φέτος Εχω πάρει 1λ γλυκερίνη και 1λ προπυλενογλυκόλη από φαρμακείο (περιπου 12€ και τα 2) για να αραιώνω το νικοτινούχο υγρό και που και που κάνω μηδενικό με άρωμα μόνο μέσα Από πείσμα και μόνο λεφτά από μένα δεν θα πάρουν για τον νέο φόρο και ας φτάσω στο σημείο να κάνω μηδενικό

apd
03-04-17, 23:21
Εγώ κατέβηκα εύκολα από το 18 στο 3 σε 8 μήνες. Ενώ μέχρι και το 6άρι δεν κάπνιζα καθόλου, από το 5 και κάτω με ζορίζει η έλλειψη νικοτίνης και τώρα στο 3άρι κάνω τράκα πιο συχνά. Νομίζω ότι κάπου εδώ αρχίζει και φαίνεται αν θα λειτουργήσει σαν βοήθημα διακοπής ή απλά σαν υποκατάστατο.

sdikr
03-04-17, 23:27
Εγώ κατέβηκα εύκολα από το 18 στο 3 σε 8 μήνες. Ενώ μέχρι και το 6άρι δεν κάπνιζα καθόλου, από το 5 και κάτω με ζορίζει η έλλειψη νικοτίνης και τώρα στο 3άρι κάνω τράκα πιο συχνά. Νομίζω ότι κάπου εδώ αρχίζει και φαίνεται αν θα λειτουργήσει σαν βοήθημα διακοπής ή απλά σαν υποκατάστατο.


Το λάθος που κάνει αρκετός κόσμος είναι οτι κατεβάζει την νικοτίνη πολύ νωρίς, με αποτέλεσμα μετά να κάνει τράκες και να γυρνάει ξανά στο κανονικό τσιγάρο.

giorgosthess
03-04-17, 23:49
Εγώ κατέβηκα εύκολα από το 18 στο 3 σε 8 μήνες. Ενώ μέχρι και το 6άρι δεν κάπνιζα καθόλου, από το 5 και κάτω με ζορίζει η έλλειψη νικοτίνης και τώρα στο 3άρι κάνω τράκα πιο συχνά. Νομίζω ότι κάπου εδώ αρχίζει και φαίνεται αν θα λειτουργήσει σαν βοήθημα διακοπής ή απλά σαν υποκατάστατο.

Εντάξει Θέλει και λίγο στρατηγική. Πχ Οταν βγαίνω για ποτό το χω πιο βαρύ γιατι ξερω με ελαφρύ θα θέλω τσιγάρο

wesker
05-04-17, 02:32
Εγώ κατέβηκα εύκολα από το 18 στο 3 σε 8 μήνες. Ενώ μέχρι και το 6άρι δεν κάπνιζα καθόλου, από το 5 και κάτω με ζορίζει η έλλειψη νικοτίνης και τώρα στο 3άρι κάνω τράκα πιο συχνά. Νομίζω ότι κάπου εδώ αρχίζει και φαίνεται αν θα λειτουργήσει σαν βοήθημα διακοπής ή απλά σαν υποκατάστατο.
Ανέβασε νικοτίνη. Ειναι πολύ νωρις για να πέσεις στο 3 και το βλέπεις και μονος σου...

apd
05-04-17, 09:43
Θέλει δυο τρεις μέρες προσοχή, μετά σταθεροποιούμαι χωρίς να ζητάω τσιγάρο. Αλλά κάθε δοκιμή για κατέβασμα θέλει πάλι προσαρμογή, ενώ η μετάβαση από το 12 στο 9 κι από το 9 στο 6 έγινε πολύ πιο εύκολα.

mario27
10-04-17, 22:13
Καλησπέρα, και εγώ να συστήθω. Αλλά ότι ρωτήσω δεν είναι για μένα, γιατί δεν κάπνισα ποτέ στη ζωή μου. :p

Η αλλαγή έγινε την προηγουμενη εβδομάδα. Καπνίζε 30 χρόνια, το σταμάτησε το 07 ή 08 και το ξανά ξεκίνησε πριν 2-3 χρόνια.
Καπνίζε τον καρελια , τον πολύ πολύ γνωστό καπνο . Αυτό εδώ

http://www.montecristo-shop.gr/images/1461.jpg

Πήραμε το pico με melo 3. Έδινε 0.5 αντίσταση και μπήκε ηδη η aspire triton 1.8 για τσιγαρισια. Ξεκίνησε με 12αρα νικοτινη.

Ξέρω, υπάρχουν χιλιάδες γεύσεις εκεί έξω, αλλά έχετε να προτείνετε τίποτα σε ουδέτερο άρωμα,χωρίς πολλά φρού φρού , τσιγαρισιο/καπνικο κάπως βαρύ? Όλη μέρα αλλά να μην σε τραβάει να κάνεις τρακα τσιγάρο στις ποταρες. Να είναι κάπως βαρύ όπως είπα.

Έχουμε πάρει μερικά της altere ego. Του άρεσε το τομπακο από τα καπνικα. Σήμερα πήραμε και άλλες δύο, city και virginia.

Μάρκα προς τα που προτείνετε?

Sauron3256
12-04-17, 13:08
Καλησπέρα, και εγώ να συστήθω. Αλλά ότι ρωτήσω δεν είναι για μένα, γιατί δεν κάπνισα ποτέ στη ζωή μου. :p

Η αλλαγή έγινε την προηγουμενη εβδομάδα. Καπνίζε 30 χρόνια, το σταμάτησε το 07 ή 08 και το ξανά ξεκίνησε πριν 2-3 χρόνια.
Καπνίζε τον καρελια , τον πολύ πολύ γνωστό καπνο . Αυτό εδώ

http://www.montecristo-shop.gr/images/1461.jpg

Πήραμε το pico με melo 3. Έδινε 0.5 αντίσταση και μπήκε ηδη η aspire triton 1.8 για τσιγαρισια. Ξεκίνησε με 12αρα νικοτινη.

Ξέρω, υπάρχουν χιλιάδες γεύσεις εκεί έξω, αλλά έχετε να προτείνετε τίποτα σε ουδέτερο άρωμα,χωρίς πολλά φρού φρού , τσιγαρισιο/καπνικο κάπως βαρύ? Όλη μέρα αλλά να μην σε τραβάει να κάνεις τρακα τσιγάρο στις ποταρες. Να είναι κάπως βαρύ όπως είπα.

Έχουμε πάρει μερικά της altere ego. Του άρεσε το τομπακο από τα καπνικα. Σήμερα πήραμε και άλλες δύο, city και virginia.

Μάρκα προς τα που προτείνετε?

Για Pico με Melo 3 και βαρύ καπνικό από τα έτοιμα θα πρότεινα το Dark Tobacco της Liqua (βλ λινκ) https://vapexperts.gr/eliquids/liqua-liquids/new-liqua/new-dark-tobacco-10ml-by-liqua-detail. Είναι αρκετά βαρύ, οπότε πιστεύω πως με 18άρα νικοτίνη θα είναι αρκετά καλά για τον σκοπό που το θέλετε.

mario27
13-04-17, 00:11
Με 12αρα παίζει. Όχι πιο πάνω.
Αυτό έχει γεύση ή ουδέτερο άρωμα?
Το virginia της altere go του άρεσε. Χωρίς γεύση, βαρύ, καπνίκο. Το έχει ήδη τσεκάρει να το συνεχίσει.

Tobacco δοκίμασε της altere go πάλι, του άρεσε είπε. Δοκίμασε και της liqua το Tobacco αυτό με το πράσινο χρώμα στο κουτάκι, καλό και αυτό. Από ότι είπε, το υγρο της liqua , δεν τελειωνε. Σαν να ήταν πιο παχύ το υγρό.

Zer0c00L
13-04-17, 14:43
τα υγρά της Liqua τα δοκίμασα αλλά δεν μου αρέσουν λόγω του 50/50 που με ενοχλεί στο λαιμό
τα υγρά που έκανα ήταν 80/20 και δεν με ενοχλούσαν στο λαιμό

προς το παρών κάνω Atmos Labs Bebecca μέχρι να φέρει το κατάστημα ξανά τα υγρά που χρησιμοποιούσα Hexcell Natura Virginia (18mg)

ardi21
15-04-17, 23:34
To bebecca ειναι ενα all time classic φθηνο υγρο για καποιον που αρχιζει το ατμισμα. Φερνει αρκετα σε τσιγαρο αλλα δεν ειναι και η ωμη τασακιλα, εχει μια γλυκαδα. Πες του να το δοκιμασει.

Αν δεν τον ενοχλει το 50-50, λογικα θα του αρεσει αρκετα. Βγαινει και σε full VG βεβαια, αλλα μαλλον θα του φανει lighit.

Εγω με αυτο ειχα αρχισει αλλα το σταματησα γιατι το 50-50 δεν το αντεχει το στομα μου. Μου προκαλει καποιους ερεθισμους.

Zer0c00L
16-04-17, 15:06
To bebecca ειναι ενα all time classic φθηνο υγρο για καποιον που αρχιζει το ατμισμα. Φερνει αρκετα σε τσιγαρο αλλα δεν ειναι και η ωμη τασακιλα, εχει μια γλυκαδα. Πες του να το δοκιμασει.

Αν δεν τον ενοχλει το 50-50, λογικα θα του αρεσει αρκετα. Βγαινει και σε full VG βεβαια, αλλα μαλλον θα του φανει lighit.

Εγω με αυτο ειχα αρχισει αλλα το σταματησα γιατι το 50-50 δεν το αντεχει το στομα μου. Μου προκαλει καποιους ερεθισμους.

εμένα πάντως δεν μου αρέσει το bebeca ούτε υγρά που έχουν 50-50 καθώς με ενοχλούν στον λαιμό (απλά από ανάγκη τώρα κάνω)

καθώς ξεκίνησα με υγρό 80-20 και αυτό είναι το μόνο που δεν με ενοχλεί στο λαιμό

ελπίζω να φέρει σύντομα το υγρό μου το μαγαζί...

George_Prix
16-04-17, 15:51
εμένα πάντως δεν μου αρέσει το bebeca ούτε υγρά που έχουν 50-50 καθώς με ενοχλούν στον λαιμό (απλά από ανάγκη τώρα κάνω)

καθώς ξεκίνησα με υγρό 80-20 και αυτό είναι το μόνο που δεν με ενοχλεί στο λαιμό

ελπίζω να φέρει σύντομα το υγρό μου το μαγαζί...

Το ιδιο προβλημα εχω και εγω. Εχω δοκιμασει πολλα υγρα που μου αρεσαν, αλλα μετα την πρωτη μερα μου τσακιζαν το λαιμο γιατι δεν αντεχω καθολου την PG.

Ετσι ειμαι αναγκασμενος να φτιαχνω δικα μου υγρα και η μονη PG που εμπεριεχουν ειναι γυρω στο 8-10% τα αρωματα που βαζω μεσα.

Ή καμια φορα που παιρνω ετοιμα υγρα τα σπαω με σκετη VG (με το ιδιο ποσοστο νικοτινης) ωστε να πεσει το ποσοστο της PG. Αυτο βεβαια ριχνει αρκετα τη γευση του υγρου, αλλα τουλαχιστον μπορω και το ατμιζω.

Αν εχει κανενας συγκεκριμενες προτασεις για υγρα με πολυ VG (οσο περισσοτερη γινεται) πολυ θα εκτιμουσα να αναφερει μερικα :)

ardi21
16-04-17, 22:15
Αν εχει κανενας συγκεκριμενες προτασεις για υγρα με πολυ VG (οσο περισσοτερη γινεται) πολυ θα εκτιμουσα να αναφερει μερικα :)

Furiosa. Πολυ καλα υγρα με 90/10 VG/PG. Αλλα ακριβα.

Στην ιδια τιμη κοιτα και τα one hit wonder με 80/20.

mario27
17-04-17, 13:26
Επειδή είμαι άσχετος και δεν ξέρω τι είναι το 50 50 ,pg vg ? Από ότι βλέπω καπνίζει 50/50 . Το 80/20 θα είναι πιο καλά στο λαιμό αλλά θα είναι το ίδιο δυνατά εγκεφαλικά , στην νικοτινη? Το μόνο που αλλάζει είναι ότι είναι μαλακα στο λαιμό? Δεν αλλάζει κάτι άλλο άμα είναι 80/20 και παίζει στην ίδια νικοτινη ?

Zer0c00L
17-04-17, 16:28
Επειδή είμαι άσχετος και δεν ξέρω τι είναι το 50 50 ,pg vg ? Από ότι βλέπω καπνίζει 50/50 . Το 80/20 θα είναι πιο καλά στο λαιμό αλλά θα είναι το ίδιο δυνατά εγκεφαλικά , στην νικοτινη? Το μόνο που αλλάζει είναι ότι είναι μαλακα στο λαιμό? Δεν αλλάζει κάτι άλλο άμα είναι 80/20 και παίζει στην ίδια νικοτινη ?

θα σου απαντήσω από προσωπική εμπειρία με το ΗΤ καθώς θεωρούμαι νέος ατμιστής
εγώ μέχρι τον 08/2016 κάπνιζα δύο πακέτα τσιγάρα μέχρι που αποφάσισα να στραφώ στο ΗΤ.
κατόπιν έρευνας αγοράς + συμβουλές από φίλους ατμιστές αλλά και καταστήματα
κατέληξα να αγοράσω ότι ατμοποιητή εργοστασιακό έχει βγάλει η ASPIRE και συγκεκριμένα μιλάω για τον κανονικό Nautilus (5ml) για τον Nautilus Mini (2ml) και τον νέο κομμάτι τους Nautilus 2.0 (2ml) και γέμισμα από πάνω - αγορά Mod (Eleaf istick pico) και υγρό που βασίζεται στο 80/20 και συγκεκριμένα hexcell natura virginia (18mg) νικοτίνης
δεν ένοιωσα την ανάγκη να καπνίσω κανονικό τσιγάρο με κάλυπτε απόλυτα.

ardi21
17-04-17, 21:36
Επειδή είμαι άσχετος και δεν ξέρω τι είναι το 50 50 ,pg vg ? Από ότι βλέπω καπνίζει 50/50 . Το 80/20 θα είναι πιο καλά στο λαιμό αλλά θα είναι το ίδιο δυνατά εγκεφαλικά , στην νικοτινη? Το μόνο που αλλάζει είναι ότι είναι μαλακα στο λαιμό? Δεν αλλάζει κάτι άλλο άμα είναι 80/20 και παίζει στην ίδια νικοτινη ?

Περισσοτερη VG σημαινει:

- Μεγαλυτερη παραγωγη ατμου
- Πιο μαλακο στον λαιμο
- Ηπιοτερη γευση αρωματος
- Πιο παχυρευστο υγρο

Με λιγα λογια, την ιδια νικοτινη θα λαμβανει, αλλα το υγρο θα του φαινεται σαφως πιο ηπιο απο ενα ιδιο με 50-50. Οποτε αν βρεις ενα υγρο που του αρεσει πολυ και εχει πολυ VG, μια λυση ειναι να το παρεις σε μεγαλυτερο ποσοστο νικοτινης απο αυτο που κανει, αν του φαινεται ελαφρυ.

Αν κανει 50/50 και παει σε 80/20, με την ιδια νικοτινη, θα του φανει σαν σκετος αερας τον πρωτο καιρο.

ΥΓ. Δεν καπνιζει, ατμιζει :)

alfagamma
17-04-17, 22:52
Μην ξεχνάτε ότι περισσότερη VG φέρνει και φούσκωμα, αυτό το πρόβλημα το είχα εγώ (και πολλοί άλλοι) με υγρά 80/20, από τότε που κάνω 50/50 σταμάτησε.
με άλλα λόγια η PG χτυπάει στο λαιμό (και όποιος αντέξει) και η VG φέρνει φούσκωμα, οπότε πρέπει να βρει κάποιος την σωστή αναλογία που να μην τον ενοχλεί.

Slammer
19-04-17, 01:48
Να προσθέσω ότι όσο πιο πολύ VG έχει ένα υγρό τόσο "θαμπώνει" το άρωμα του, ενω η PG τα κάνει καλύτερα. Αυτό συμβαίνει για δύο λόγους, ο πρώτος είναι ότι η PG είναι καλύτερος διαλύτης από ότι η VG και ο δεύτερος ότι η VG έχει υψηλότερο σημείο βρασμού/ατμοποίησης και η αυξημένη θερμοκρασία "σκοτώνει" το άρωμα. H VG έχει σημείο βρασμού 290 βαθμούς ενώ η PG 190. Βέβαια το υδατικό διάλυμα της VG (VG με προσθηκη νερού) είναι ενα κλασικό αζεοτροπικό διάλυμα (οι φυσικές του ιδιότητες δεν μεταβάλλονται ανάλογα με τη περιεκτικότητα γραμμικα), δηλαδή μια μικρή προσθήκη νερού, έστω και 5% ρίχνει το σημείο βρασμού στους 164 βαθμούς, ενώ μια περαιτέρω προσθήκη νερού μέχρι το 10% το ρίχνει στους 138 βαθμούς. (βλ. περισσότερα http://www.aciscience.org/docs/physical_properties_of_glycerine_and_its_solutions.pdf )

Το καλό με DIY είναι ότι ο καθένας ρυθμίζει το ποσοστό VG/PG/Νερού σύμφωνα με τα γούστα του. Προσωπικά εχω καταλήξει να χρησιμοποιώ βάση 75 VG/25 PG όπου στο 75% της VG συμπεριλαμβάνεται 8%-10% νερό επί της ποσότητας VG, δηλαδή τελικά, επί του συνόλου: 69% VG, 25% PG και 6% Νερό.

Dast3n1s
04-05-17, 22:46
Θέλω να πάρω έναν ατμοποιητη τσιγαρισιο (σφιχτή τζούρα ) τι μου προτείνετε ?
Σε ένα κατάστημα που πήρα τηλέφωνο μου είπαν για τον Aspire Nautilus mini και για επισκευασιμο κάποιον doggy style .
Εχω τον avocado 24 άλλα καθώς έχει μεγάλη κατανάλωση θέλει 5 ml την μέρα είπα να κάνω την αλλαγή .
Εσείς τι μου προτείνεται ??

Zer0c00L
04-05-17, 23:39
εγώ θα σου πρότεινα εκτός από τους κλασικούς Aspire Nautilus , Aspire Nautilus Mini
να δεις τον νέο Aspire Nautilus 2.0 (γεμίζει από πάνω και έχει αντίσταση 0.7) τον πήρα και είμαι ευχαριστημένος (όσο τον έχω χρησιμοποιήσει καθώς τώρα είμαι άρρωστος και δεν τον χρησιμοποιώ...)

asimako
05-05-17, 00:00
Ρίξε και μια ματιά και στον Cubis Pro. Υποστηρίζει εύρως αντιστάσεων.

Dast3n1s
05-05-17, 02:44
εγώ θα σου πρότεινα εκτός από τους κλασικούς Aspire Nautilus , Aspire Nautilus Mini
να δεις τον νέο Aspire Nautilus 2.0 (γεμίζει από πάνω και έχει αντίσταση 0.7) τον πήρα και είμαι ευχαριστημένος (όσο τον έχω χρησιμοποιήσει καθώς τώρα είμαι άρρωστος και δεν τον χρησιμοποιώ...)

Τον είδα τον Aspire Nautilus 2.0 και είναι πρακτικό που γεμίζει από πάνω αλλα μου ειπαν οτι ο Aspire Nautilus Mini ειναι ο καλύτερος απο αυτη την σειρά .


Ρίξε και μια ματιά και στον Cubis Pro. Υποστηρίζει εύρως αντιστάσεων.

Τι κατανάλωση εχει πάνω κάτω ?? Δεν εχω γνώμη για τον Cubis ??


Τον Kayfun Mini V3 τον εχει δοκιμάσει κάνεις γιαττι άκουσα καλες κριτικές ?

asimako
05-05-17, 11:13
κατανάλωση εχει πάνω κάτω ?? Δεν εχω γνώμη για τον Cubis ??

Αυτό εξαρτάται από το πόσο ατμίζεις και τι αντίσταση βάζεις. Εγώ που τον χρησιμοποιώ με 0,6Ω αντίσταση που μπορεί να συνδυάσει τσιγαρίσια τζούρα αλλά και πιο αεράτη χωρίς να είναι τελείως ελεύθερη έχει αυξημένη κατανάλωση. Αλλά με αντιστάσεις 1.0Ω και 1.5Ω πιστεύω είναι αρκετά οικονομικός. Δεν έχω δει διαρροές στους 2 μήνες που τον χρησιμοποιώ, και έχει και αυτός εύκολο γέμισμα από πάνω.

kerkiss
09-05-17, 09:53
Γειά σας,

Από τις 27 Απριλίου μπήκα και εγώ στο κλαμπ "Ηλεκτρονικό τσιγάρο" με στόχο όμως να το κόψω εντελώς και όχι να αλλάξω το ένα με το άλλο.
Κάπνιζα πριν στριφτό περίπου 20-25 τσιγάρα την ημέρα και εκείνο που διαπίστωσα είναι ότι περισσότερο μου λείπει η "κίνηση-διαδικασία" παρά η νικοτίνη.
Έχουν υπάρξει πρωινά που από τις 6 που ξυπνάω μέχρι τις 12 δεν έχω νιώσει την ανάγκη για "άτμισμα" ενώ πρίν με το στριφτό θα είχα ήδη κλείσει δεκάδα
Θα δω πως και που θα πάει και αν χρειαστώ συμβουλές ξέρω που να τις ζητήσω ;)

sakisastra
30-05-17, 20:11
Παιδια να κανω μια ερωτηση οποιος ξερει απανταει.Αν παραγγειλω εντος ευρωπαικης ενωσης 1 λιτρο βαση με νικοτινη για προσωπικη χρηση ειναι παρανομο?θα εχω θεμα με το τελωνειο?

@ ADSLgr.com All rights reserved.