PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικό τσιγάρο (reloaded)- Για μεγάλα "φουγάρα"



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 [55] 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71

Slammer
01-06-17, 16:39
Είναι παράνομο καθώς απαγορεύεται η εισαγωγή υγρών λόγω ΕΦΚ (όπως ισχύει για τσιγάρα και ποτά), όμως προς το παρόν, και εφόσον ο πωλητής δεχτεί να στείλει δεν έχουμε ακόμα "σκληρό" έλεγχο στο τελωνείο. Εννοείται ότι οποιαδήποτε στιγμή μπορεί να ξεκινήσουν να κυνηγούν τα υγρά. Οι ποινές είναι αρκετά αυστηρές, οπότε καλό είναι να το αποφύγεις....

gedi
04-06-17, 00:28
https://sway.com/1lACTTaGrP7fP7zl

Δειγματοληψία αέρα επιβεβαιώνει ότι ο ατμός από «δεύτερο χέρι» (παθητικό άτμισμα) είναι αβλαβής

Zer0c00L
29-06-17, 19:18
σήμερα αγόρασα το νέο μου σετ Η.Τ
Eleaf iStick Pico 25 (Silver/Black) με πιο μεγάλη μπαταρία και με τον ατμοποιητή Aspire Nautilus 2.0

akilleas
30-06-17, 11:53
Ωραία επιλογή.
Καλό άτμισμα.

Zer0c00L
30-06-17, 13:20
Ωραία επιλογή.
Καλό άτμισμα.

Σας ευχαριστώ
είπα να ανανεώσω την συλλογή μου
άλλωστε έχω τον eleaf istick pico (75w) αυτός θα γίνει εφεδρεία
και όλους τους ατμοποιητές της Aspire Nautilus (5ml) , Nautilus (2ml) , Nautilus 2.0 (2ml)
και αχρησιμοποίητους τους Melo.

akilleas
30-06-17, 14:57
Πολύ τίμιος ο Ναυτίλος.
Με αυτόν ξεκίνησα την ατμιστική μου πορεία.

Zer0c00L
30-06-17, 16:51
Πολύ τίμιος ο Ναυτίλος.
Με αυτόν ξεκίνησα την ατμιστική μου πορεία.

εμένα αυτός έγινε η αιτία να σταματήσω το κάπνισμα και να αρχίσω το άτμισμα
έτσι επιμένω να τον χρησιμοποιώ δεν με έχει απογοητεύσει μέχρι τώρα.

asimako
01-07-17, 23:00
σήμερα αγόρασα το νέο μου σετ Η.Τ
Eleaf iStick Pico 25 (Silver/Black) με πιο μεγάλη μπαταρία και με τον ατμοποιητή Aspire Nautilus 2.0

Καλοάτμιστο το σετάκι.

ardi21
02-07-17, 13:26
Pico 25 η Smok AL 85?

Εχω το 75αρι pico αλλα σκεφτομαι να παω σε ενα απο τα δυο για να βαλω μεγαλυτερο ατμοποιητη.

Zer0c00L
02-07-17, 16:04
Pico 25 η Smok AL 85?

Εχω το 75αρι pico αλλα σκεφτομαι να παω σε ενα απο τα δυο για να βαλω μεγαλυτερο ατμοποιητη.

εγώ πάντως από το 75αρι pico πήγα στο pico 25

τον είδα αυτόν που λες στο κατάστημα που έχω στην περιοχή μου

αλλά οι ανάγκες μου στο άτμισμα δεν άλλαξαν παραμένω στην 18mg νικοτίνης και καπνικού αρώματος (virginia) έτσι με καλύπτει ο pico 25 σε συνδυασμό με τον nautilus 2.0

apd
12-07-17, 14:05
Θα πείτε αυτονόητο, αλλά ας υπάρχει σημειωμένο, μήπως και βοηθήσει κάποιους.

Έφτιαξα υγρό με 100% Vg συνδέσμου και στο Liqua Pen έπεσε μάλλον πολύ παχύρευστο, με αποτέλεσμα να καίγονται για πλάκα οι αντιστάσεις (παίρνει 2ohm). Αραίωσα με ορό και δεν είδα προκοπή. Τώρα δοκιμάζω με 100% PG κι ελπίζω να πάει καλύτερα...

George_Prix
12-07-17, 14:18
Θα πείτε αυτονόητο, αλλά ας υπάρχει σημειωμένο, μήπως και βοηθήσει κάποιους.

Έφτιαξα υγρό με 100% Vg συνδέσμου και στο Liqua Pen έπεσε μάλλον πολύ παχύρευστο, με αποτέλεσμα να καίγονται για πλάκα οι αντιστάσεις (παίρνει 2ohm). Αραίωσα με ορό και δεν είδα προκοπή. Τώρα δοκιμάζω με 100% PG κι ελπίζω να πάει καλύτερα...

100% PG? Moνο που το διαβασα πονεσε ο λαιμος μου :p

Εγω βασικα δεν αντεχω με τιποτα την PG. Bαζω 8-10% αρωματα (που ειναι και η μονη PG που εχουν τα υγρα μου) και 5-7% νερο/ορο. Δηλαδη κοιταζω αρωματα+νερο να ειναι 15% και το υπολοιπο VG.

Kατα την αποψη μου με αυτα τα ποσοστα επιτυγχανεται καλη ρευστοτητα. Βεβαια ρολο παιζει και ο ατμοποιητης που εχει ο καθενας...

phantom77
12-07-17, 14:32
Πριν λίγες μέρες έσπασε το Joyetech AIO και πήρα για λίγο το παλιό μου ΗΤ. Η διαφορά απο τα 0,6οhm του Joyetech με τα 2-2,4 ohm του παλιού ήταν χαοτική. απορώ πως "άτμιζα" με το φτηνιάρικο. Ατμός κι γεύση σχεδόν μηδέν.

Το μόνο κακό με τα 0,6οhm είναι οτι κινδυνεύω να πάθω έγκαυμα. :p Για το καλοκαίρι έβαλα 1 οhm. Μικρή διαφορά στον ατμό, μεγάλη στη θερμοκρασία.

George_Prix
12-07-17, 15:07
Πριν λίγες μέρες έσπασε το Joyetech AIO και πήρα για λίγο το παλιό μου ΗΤ. Η διαφορά απο τα 0,6οhm του Joyetech με τα 2-2,4 ohm του παλιού ήταν χαοτική. απορώ πως "άτμιζα" με το φτηνιάρικο. Ατμός κι γεύση σχεδόν μηδέν.

Το μόνο κακό με τα 0,6οhm είναι οτι κινδυνεύω να πάθω έγκαυμα. :p Για το καλοκαίρι έβαλα 1 οhm. Μικρή διαφορά στον ατμό, μεγάλη στη θερμοκρασία.

Οσον αφορα τα συννεφα καπνου σιγουρα με τα χαμηλα ohm και τα πολλα Watt γινεται καλυτερη δουλεια.

Οσον αφορα τη γευση ομως θα διαφωνησω. Με τοσο χαμηλα ohm κατα την αποψη μου χανεται πολυ η γευση. Προσωπικα στηνω αντιστασεις γυρω στα 1.2 με 1.5 ohm μια και δε ρουφαω πνευμονικες τζουρες αλλα τσιγαρισιες και το μονο που με νοιαζει ειναι η γευση.

hemlock
12-07-17, 15:09
Οσον αφορα τα συννεφα καπνου σιγουρα με τα χαμηλα ohm και τα πολλα Watt γινεται καλυτερη δουλεια.

Οσον αφορα τη γευση ομως θα διαφωνησω. Με τοσο χαμηλα ohm κατα την αποψη μου χανεται πολυ η γευση. Προσωπικα στηνω αντιστασεις γυρω στα 1.2 με 1.5 ohm μια και δε ρουφαω πνευμονικες τζουρες αλλα τσιγαρισιες και το μονο που με νοιαζει ειναι η γευση.
Έχει να κάνει και με τα υγρά που βάζεις στον ατμο...Άλλη γεύση σε αρκετά έως πολλά watt.!
Αυτό θα το διαπιστώσεις σε έναν dripper, είτε με μονή αντίσταση, είτε με κοτετσοσυρμα.

phantom77
12-07-17, 17:46
Οσον αφορα τη γευση ομως θα διαφωνησω. Με τοσο χαμηλα ohm κατα την αποψη μου χανεται πολυ η γευση. Προσωπικα στηνω αντιστασεις γυρω στα 1.2 με 1.5 ohm μια και δε ρουφαω πνευμονικες τζουρες αλλα τσιγαρισιες και το μονο που με νοιαζει ειναι η γευση.

Για τη γεύση, δεν έχεις άδικο. Το 1 ohm δίνει πιο έντονη. Τα 2+ ohm όμως δεν μου έβγαζαν αρκετό ατμό για να καταλάβω γεύση.

George_Prix
12-07-17, 17:59
Για τη γεύση, δεν έχεις άδικο. Το 1 ohm δίνει πιο έντονη. Τα 2+ ohm όμως δεν μου έβγαζαν αρκετό ατμό για να καταλάβω γεύση.

Τα 2ohm ειναι πολλα και δε μπορουν να βγαλουν καλη γευση αφου οπως σωστα ειπες δε δινουν καν αρκετο ατμο. Τουλαχιστον οχι με τον ατμοποιητη που εχω και τα γουστα μου.

Για αυτο ειπα:
"Προσωπικα στηνω αντιστασεις γυρω στα 1.2 με 1.5 ohm μια και δε ρουφαω πνευμονικες τζουρες αλλα τσιγαρισιες και το μονο που με νοιαζει ειναι η γευση"

Εκανα 100αδες δοκιμες και για μενα εκει ειναι η χρυση τομη! Φυσικα γουστα ειναι αυτα... Οπου κατσει στον καθεναν η γευση. Και σε πολλους παιζει ρολο και το ψυχολογικο φυσικα (οσο αστειο και να ακουγεται). Καπου διαβασαν οτι το ταδε στησιμο ειναι ΤΟΡ και κολλησαν οτι ντε και καλα πρεπει να παιξουν καπου εκει τριγυρω!

Για να πω την αληθεια και εγω ετσι καπως αρχισα (διαβαζοντας και πιστευοντας αυτους που δειχνανε experts). Αλλα μετα απο 100αδες διαφορετικους συνδυασμους που εκανα και καμποσα λιτρα υγρου που εχω φτιαξει μονος μου, πλεον εμπιστευομαι περισσοτερο τα δικα μου συμπερασματα :)

nikoslykos
20-12-17, 23:19
Ας ξυπνησω λιγο το thread γιατι το αφησαμε :p Αν μπορει καποιος να μου λυσει μια απορια ρε παιδια. Αγορασα ενα modaki τωρα το wismec RX2 20700. Παιρνει μπαταριες 18650 και 20700. Προς το παρον ειμαι με 18650 αλλα το ψηνω να παρω 20700. Το θεμα ειναι οτι δεν βρισκω και πολλα πραγματα... στα μαγαζια με ηλεκτρονικα τσιγαρα και στο σκρουτζ βρισκω αντε μια το πολυ και κατι ακυρες μαρκες που δεν εχω ξανακουσει ( samsung panasonic κτλπ) ξερει κανεις τι παιζει ;

asimako
21-12-17, 22:18
Δες στο discountstore.gr. Εγώ από εκεί ψωνίζω μπαταρίες σε καλές τιμές.

ardi21
28-12-17, 13:50
http://news247.gr/eidiseis/hygeia/proionta-thermainomenoy-kapnou-to-omospondiako-institouto-aksiologhshs-kindunoy-ths-germanias-epivevaiwnei-meiwmenes-ekpompes-toksikwn-sto-aerolyma-se-sxesh-me-ta-tsigara.4995994.html

Τωρα που θερμαίνεται καπνος και οχι υγρο, οι τοξικες ουσιες ειναι μειωμενες κατα 90%. Στα κλασσικα ηλεκτρονικα τσιγαρα με υγρο ομως, πεθαινεις σε 2 μηνες συμφωνα με πολλες μελετες, πολλων επιστημονων τοσα χρονια. Το οτι την συγκεκριμενη συσκευη με τον καπνο, την λανσαρε η Phillip Morris πριν λιγο καιρο, πρεπει να ειναι μια σατανικη συμπτωση και μονο.

hemlock
28-12-17, 14:12
http://news247.gr/eidiseis/hygeia/proionta-thermainomenoy-kapnou-to-omospondiako-institouto-aksiologhshs-kindunoy-ths-germanias-epivevaiwnei-meiwmenes-ekpompes-toksikwn-sto-aerolyma-se-sxesh-me-ta-tsigara.4995994.html

Τωρα που θερμαίνεται καπνος και οχι υγρο, οι τοξικες ουσιες ειναι μειωμενες κατα 90%. Στα κλασσικα ηλεκτρονικα τσιγαρα με υγρο ομως, πεθαινεις σε 2 μηνες συμφωνα με πολλες μελετες, πολλων επιστημονων τοσα χρονια. Το οτι την συγκεκριμενη συσκευη με τον καπνο, την λανσαρε η Phillip Morris πριν λιγο καιρο, πρεπει να ειναι μια σατανικη συμπτωση και μονο.

Δεν κάνεις τον σταυρό σου καλύτερα που έχει μείνει και μια βιομηχανία ,papastratos, ανοιχτή σε αυτή τη χώρα μέσα στη λαίλαπα του κουμουνισμού...:p

nikoslykos
29-12-17, 00:23
Ας βγαλουν οτι εναλλακτικο του τσιγαρου θελουν. Δεν νομιζω να αποκτησει μεγαλυτερο κοινο απτο ΗΤ... το βλεπω αυτο που το κανει ο θειος μου μια μπουρδα ειναι...

Erebos
29-12-17, 03:56
Ας βγαλουν οτι εναλλακτικο του τσιγαρου θελουν. Δεν νομιζω να αποκτησει μεγαλυτερο κοινο απτο ΗΤ... το βλεπω αυτο που το κανει ο θειος μου μια μπουρδα ειναι...

Οι dry herb vaporizers υπήρχαν πριν τα ηλεκτρονικά τσιγάρα. Αυτά με μεταβλητή θερμοκρασία κάνουν για καπνό και ό,τι άλλο θες.
Είχα πάρει πριν 2 χρόνια στην φίλη μου το Flowermate Vapomax v5 Pro. Της αρέσει πολύ η γεύση αλλά βαριέται το καθάρισμα.

nikoslykos
29-12-17, 11:09
Οι dry herb vaporizers υπήρχαν πριν τα ηλεκτρονικά τσιγάρα. Αυτά με μεταβλητή θερμοκρασία κάνουν για καπνό και ό,τι άλλο θες.
Είχα πάρει πριν 2 χρόνια στην φίλη μου το Flowermate Vapomax v5 Pro. Της αρέσει πολύ η γεύση αλλά βαριέται το καθάρισμα.

Βασικα εγω μιλαω κυριως για κατι "νεες" συσκευες που εμφανιστηκαν τωρα. Αυτες που βαζεις μεσα κατι μικρα τσιγαρα. Απλα θεωρω οτι ειναι για τους δυσπιστους που δεν τους αρεσε πολυ το concept των ΗΤ..ειχα ψησει το θειο μου να παρει ΗΤ αλλα μια ακουγε οτι ειναι πιο βλαβερο, μια οτι προκαλει υγρα στα πνευμονια κτλπ κτλπ... μετα βρηκε αυτο με τα τσιγαρα και το πηρε.

Erebos
29-12-17, 16:24
Βασικα εγω μιλαω κυριως για κατι "νεες" συσκευες που εμφανιστηκαν τωρα. Αυτες που βαζεις μεσα κατι μικρα τσιγαρα. Απλα θεωρω οτι ειναι για τους δυσπιστους που δεν τους αρεσε πολυ το concept των ΗΤ..ειχα ψησει το θειο μου να παρει ΗΤ αλλα μια ακουγε οτι ειναι πιο βλαβερο, μια οτι προκαλει υγρα στα πνευμονια κτλπ κτλπ... μετα βρηκε αυτο με τα τσιγαρα και το πηρε.

Α σόρρυ, δεν είχα ιδέα ότι βγήκε κάτι τέτοιο. Νόμιζα ότι ξαναλανσάρανε παραλλαγές των παλιών.

nikoslykos
29-12-17, 19:38
οχι οχι... δεν θυμαμαι ποιας εταιρειας ειναι. βαζεις κατι μικρα τσιγαρα μεσα. το μονο καλο που εχει ειναι οτι δεν βγαζει σχεδον καθολου καπνο.

sdikr
29-12-17, 20:27
τα iqos (https://www.iqos.gr/)μάλλον λές, ακριβά πολύ

Zer0c00L
29-12-17, 21:16
τα IQOS είναι αν θυμάμαι καλά από πίσω η Philip Morris
υπάρχουν επίσης τα LOGIC PRO οι περιπτεράδες λένε είναι πιο καλά και μοιάζουν με το Η.Τ καθώς έχουν υγρό
απλά είναι εύκολο στο γέμισμα και στο καθάρισμα και δεν έχει απώλειες για αυτούς που δεν ξέρουν...

εγώ πάντως έφαγα κόλλημα με το eleaf pico 25 σε συνδυασμό με τον aspire nautilus 2 (0.7 Ohm) και απολαμβάνω τσιγαρίσια γεύση με την ανάλογη νικοτίνη.

nikoslykos
29-12-17, 21:24
τα IQOS είναι αν θυμάμαι καλά από πίσω η Philip Morris
υπάρχουν επίσης τα LOGIC PRO οι περιπτεράδες λένε είναι πιο καλά και μοιάζουν με το Η.Τ καθώς έχουν υγρό
απλά είναι εύκολο στο γέμισμα και στο καθάρισμα και δεν έχει απώλειες για αυτούς που δεν ξέρουν...

εγώ πάντως έφαγα κόλλημα με το eleaf pico 25 σε συνδυασμό με τον aspire nautilus 2 (0.7 Ohm) και απολαμβάνω τσιγαρίσια γεύση με την ανάλογη νικοτίνη.

το pico ειναι παρα πολυ καλο modaki για τα λεφτα του.

alfagamma
30-12-17, 03:33
http://news247.gr/eidiseis/hygeia/proionta-thermainomenoy-kapnou-to-omospondiako-institouto-aksiologhshs-kindunoy-ths-germanias-epivevaiwnei-meiwmenes-ekpompes-toksikwn-sto-aerolyma-se-sxesh-me-ta-tsigara.4995994.html

Τωρα που θερμαίνεται καπνος και οχι υγρο, οι τοξικες ουσιες ειναι μειωμενες κατα 90%. Στα κλασσικα ηλεκτρονικα τσιγαρα με υγρο ομως, πεθαινεις σε 2 μηνες συμφωνα με πολλες μελετες, πολλων επιστημονων τοσα χρονια. Το οτι την συγκεκριμενη συσκευη με τον καπνο, την λανσαρε η Phillip Morris πριν λιγο καιρο, πρεπει να ειναι μια σατανικη συμπτωση και μονο.

Πολυ σωστός... το έκλεψα γιατί δεν θα μπορούσα να τα γράψω καλύτερα ;)

Erebos
31-01-18, 04:55
Γεύσεις που περιέχουν 2,3-pentanedione, cinnamaldehyde ή o-vanillin μπορεί να είναι τοξικές σε ένα βαθμό.
https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fphys.2017.01130/full

George_Prix
06-03-18, 12:01
Μετα απο πολλες επιτυχημενες αγορες νικοτινης απο το εξωτερικο, μετα απο πολλα λεφτα που γλυτωσα ως τωρα και μετα απο ατμισμα πολλων λιτρων παρασκευσμενουν με κορυφαιας ποιοτητας νικοτινη, εφαγα το πρωτο μου πακετο και σταματησανε μια παραγγελια νικοτινης στο τελωνειο :(

Ειλικρινα δε μπορω να ζησω τον εφιαλτη της αγορας πανακριβων nicotine boosters απο Ελλαδα με εξωφρενικες τιμες και με αμφισβητησιμη ποιοτητα νικοτινης...

Βασικα εκανα ολες τις αγορες μου απο Αμερικη εδω και τοσα χρονια αλλα εχω την αισθηση οτι ολα τα δεματα απο Αμερικη περνανε πλεον απο κοσκινο. Παιζει κανενας ασφαλης τροπος να αγορασουμε καλη ποιοτητα νικοτινης σε λογικη τιμη απο το εξωτερικο?

Zer0c00L
06-03-18, 12:06
Μετα απο πολλες επιτυχημενες αγορες νικοτινης απο το εξωτερικο, μετα απο πολλα λεφτα που γλυτωσα ως τωρα και μετα απο ατμισμα πολλων λιτρων παρασκευσμενουν με κορυφαιας ποιοτητας νικοτινη, εφαγα το πρωτο μου πακετο και σταματησανε μια παραγγελια νικοτινης στο τελωνειο :(

Ειλικρινα δε μπορω να ζησω τον εφιαλτη της αγορας πανακριβων nicotine boosters απο Ελλαδα με εξωφρενικες τιμες και με αμφισβητησιμη ποιοτητα νικοτινης...

Βασικα εκανα ολες τις αγορες μου απο Αμερικη εδω και τοσα χρονια αλλα εχω την αισθηση οτι ολα τα δεματα απο Αμερικη περνανε πλεον απο κοσκινο. Παιζει κανενας ασφαλης τροπος να αγορασουμε καλη ποιοτητα νικοτινης σε λογικη τιμη απο το εξωτερικο?

πολυ φοβαμαι οτι θα απογοητευτεις καθως ολα τα προιοντα που εχουν σχεση με ηλεκτρονικο τσιγαρο σταματουν στο τελωνειο.

PopManiac
06-03-18, 12:09
Γενικά πλέον σε όλη την ΕΕ τα προϊόντα αυτά έχουν μπει σε λίστα επιτήρησης. Και γενικότερα, ό,τι έχει σχέση με ΗΤ

- - - Updated - - -

Αυτό είναι και το αποτέλεσμα πίεσης τοπικών εμπόρων / παραγωγών που είναι αναγκασμένοι να συμμορφώνονται με κανονισμούς και φόρους και ζητούν συνδρομή από τις αρχές για να μην αντιμετωπίζουν ανταγωνισμό από αποστολές εξωτερικού

George_Prix
06-03-18, 12:15
Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια!

Δηλαδη ακομα και αν παρω κατι απο την Ευρωπαικη Ενωση, παλι σταματαει στο τελωνειο? Εστω και 10ml boosters (TPD compliant) αν παρω απο το εξωτερικο (που φανταζομαι θα εχουν καλυτερη τιμη απο Ελλαδα) παλι σταματανε?

PopManiac
06-03-18, 12:30
Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια!

Δηλαδη ακομα και αν παρω κατι απο την Ευρωπαικη Ενωση, παλι σταματαει στο τελωνειο? Εστω και 10ml boosters (TPD compliant) αν παρω απο το εξωτερικο (που φανταζομαι θα εχουν καλυτερη τιμη απο Ελλαδα) παλι σταματανε?

Απλά ρισκάρεις πολύ περισσότερο να υποστεί το πακέτο σου κάποιον έλεγχο. Δεν χάνεις τίποτε να δοκιμάσεις και οι πιο ψυλλιασμένοι αποστολείς ενδεχομένως να γράφουν άλλο όνομα στη διεύθυνσή τους (όπως γίνεται με αφορολόγητα πούρα από Ελβετία)

phantom77
06-03-18, 12:50
Έχω αγοράσει 2-3 φορές υγρά απο Αγγλία και ήρθαν χωρίς πρόβλημα με Royal Mail.

George_Prix
06-03-18, 12:55
Απλά ρισκάρεις πολύ περισσότερο να υποστεί το πακέτο σου κάποιον έλεγχο. Δεν χάνεις τίποτε να δοκιμάσεις και οι πιο ψυλλιασμένοι αποστολείς ενδεχομένως να γράφουν άλλο όνομα στη διεύθυνσή τους (όπως γίνεται με αφορολόγητα πούρα από Ελβετία)

Μεγαλυτερο ρισκο απο Ευρωπαικη Ενωση σε σχεση με Αμερικη? Ειχα την αισθηση οτι απο Αμερικη περνανε απο κοσκινο και απο ΕΕ ειναι πιο χαλαρα τα πραγματα...


Έχω αγοράσει 2-3 φορές υγρά απο Αγγλία και ήρθαν χωρίς πρόβλημα με Royal Mail.

Και εγω μεχρι τωρα ποτε δεν ειχαν προβλημα. Ακομα και μετα την αλλαγη του νομου πηρα νικοτινη απο Αμερικη και εφτασε κανονικα. Ισως να ελεγχουν μερικα δεματα δειγματοληπτικα, να ημουν τυχερος και να περασε την προηγουμενη φορα, ή απλα μπορει να εχουν στενεψει πλεον τα πραγματα και να τα ελεγχουν ολα (για αυτο να πιασανε την τελευταια μου παραγγελια)...

phantom77
06-03-18, 13:00
Και εγω μεχρι τωρα ποτε δεν ειχαν προβλημα. Ακομα και μετα την αλλαγη του νομου πηρα νικοτινη απο Αμερικη και εφτασε κανονικα. Ισως να ελεγχουν μερικα δεματα δειγματοληπτικα, να ημουν τυχερος και να περασε την προηγουμενη φορα, ή απλα μπορει να εχουν στενεψει πλεον τα πραγματα και να τα ελεγχουν ολα (για αυτο να πιασανε την τελευταια μου παραγγελια)...
Έτσι κι εγώ είχα φέρει 3 φορές 30άρια μπουκάλια Liqua απο Κίνα, την 4η φορά όμως μου το κατασχέσανε.
Τα πακέτα απο ΗΠΑ τα σταματούν έτσι κι αλλιώς για έλεγχο, ανεξαρτήτως περιεχομένου. Απο χώρες της ΕΕ είναι πιο εύκολο να περάσει.

George_Prix
06-03-18, 13:12
Έτσι κι εγώ είχα φέρει 3 φορές 30άρια μπουκάλια Liqua απο Κίνα, την 4η φορά όμως μου το κατασχέσανε.
Τα πακέτα απο ΗΠΑ τα σταματούν έτσι κι αλλιώς για έλεγχο, ανεξαρτήτως περιεχομένου. Απο χώρες της ΕΕ είναι πιο εύκολο να περάσει.

Οτι κανουν κατασχεση το ξεχναμε μια και καλη? 'Η μπορουμε να πληρωσουμε κατι και να το εκτελωνισουμε?

sdikr
06-03-18, 13:18
Οτι κανουν κατασχεση το ξεχναμε μια και καλη? 'Η μπορουμε να πληρωσουμε κατι και να το εκτελωνισουμε?

Πάνε για καταστροφή δεν μπορείς να κάνεις κάτι, δεν είναι κάτι που θα πάρει δασμούς, είναι νομίζω παράνομο να τα φέρεις στην χώρα

George_Prix
06-03-18, 13:29
Πάνε για καταστροφή δεν μπορείς να κάνεις κάτι, δεν είναι κάτι που θα πάρει δασμούς, είναι νομίζω παράνομο να τα φέρεις στην χώρα

Καταλαβα... Οχι πως πιστευω οτι οι Ελληνες καταστρεφουν χρηματα (ή οτιδηποτε μεταφραζεται σε χρημα), αλλα η ουσια ειναι οτι δε μπορουμε να κανουμε τιποτα!

Βασικα ειναι τοσο τεραστιο το οφελος μιας αγορας απο Αμερικη που θα ρισκαρω ακομα 2-3 παραγγελιες μπας και περασει καποια :p

Aλλα αν εχει κανενας κανεναν πιο ασφαλη τροπο να αγορασουμε καλη και φθηνη νικοτινη πραγματικα θα εκτιμουσα την καθε προταση!

nnn
26-03-18, 19:56
Την απαγόρευση του ηλεκτρονικού τσιγάρου σε δημόσιους χώρους, μεταφορικά μέσα, κέντρα διασκεδάσεως, αλλά και σε όσους χώρους που δεν επιτρέπεται η χρήση κανονικού τσιγάρου αποφάσισε η Ολομέλεια του Συμβουλίου της Επικρατείας.

Με την υπ αριθμόν 704/2018 απόφαση, η Ολομέλεια του Ανωτάτου Ακυρωτικού Δικαστηρίου απέρριψε ως αβάσιμους όλους τους ισχυρισμούς του Συνδέσμου Ελληνικών Επιχειρήσεων Ηλεκτρονικού Τσιγάρου, που ζητούσε να ακυρωθεί μια σειρά υπουργικών αποφάσεων για την απαγόρευση καπνίσματος στους Δημόσιους χώρους, τους περιορισμούς στη διαφήμιση προϊόντων καπνού, κ.λπ.

Στην προσφυγή του ο Σύνδεσμος ανέφερε ότι παραβιάζεται η προστατευόμενη οικονομική ελευθερία όσων δραστηριοποιούνται στην αγορά του ηλεκτρονικού τσιγάρου, ενώ παράλληλα τόνιζε ότι από επιστημονικές ενδείξεις και εκπονούμενες έρευνες δεν προκύπτει ταύτιση της επικινδυνότητας για την ανθρώπινη υγεία του ηλεκτρονικού τσιγάρου και του συμβατού τσιγάρου.

Μάλιστα, ο Σύνδεσμος ισχυριζόταν ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο συμβάλλει στη διακοπή του καπνίσματος ή στο δραστικό περιορισμό του και κατ' επέκταση στην προστασία της δημόσιας και ιδιωτικής υγείας.

Οι σύμβουλοι Επικρατείας απέρριψαν ως αβάσιμούς όλους τους ισχυρισμούς του Συνδέσμου επισημαίνοντας ότι η βλάβη την οποία επικαλείται δεν προκαλείται από τις προσβαλλόμενες υπουργικές αποφάσεις αλλά ευθέως από το νόμο 4419/2016, ο οποίος έχει επιβάλλει περιορισμούς και απαγορεύσεις στη διαφήμιση, στην πώληση και τη χρήση του συμβατού τσιγάρου και των προϊόντων καπνού.

Το δικαστήριο, πάντως, προτρέπει τους επιχειρηματίες να στραφούν και να ζητήσουν αποζημίωση από το Δημόσιο, αν θεωρούν πως θίγονται οικονομικά.
......

phantom77
26-03-18, 20:58
Που μπορούμε να βρούμε όλη την απόφαση για να δούμε με τι σκεπτικό βγήκε;

George_Prix
26-03-18, 21:08
Γενικα παιζει παγκοσμιως απιστευτος πολεμος στο ηλεκτρονικο τσιγαρο. Τρελοι φοροι, απαγορευση στα μπουκαλακια πανω απο 10ml και φυσικα η απαγορευση σε κλειστους χωρους. Οι κολοσσοι που πουλανε (κανονικα) τσιγαρα χασανε τεραστια κερδη και ασκουν οση επιρροη εχουν προσπαθωντας να φρεναρουν την εξαπλωση του ηλεκτρονικου. :down:

Ενας φιλος απο Καναδα μου ειπε κατι τραγικο. Εκει θα απαγορευσουν ακομα και μεσα στα μαγαζια με σχετικα ειδη να δοκιμαζουν οι πελατες τα υγρα αναπληρωσης, εφοσον θεωρουνται κλειστοι χωροι. :down:

Zer0c00L
27-03-18, 08:53
Ότι και να κάνουν η κατάσταση είναι μη αναστρέψιμη εγώ ήμουν καπνιστής τώρα είμαι αρμοστής στον δρόμο , σπίτι , δουλειά ατμιζω καθώς επιτρέπεται οπότε ..

psyxakias
27-03-18, 09:40
δουλειά ατμιζω καθώς επιτρέπεται οπότε .."επιτρέπεται" εννοείς επειδή δεν εφαρμόζεται ο αντικαπνιστικός νόμος;

- - - Updated - - -

Επειδή έχω πλήρη άγνοια, υπάρχουν (έστω και ελάχιστες) συνέπειες από το παθητικό κάπνισμα του ΗΤ πχ σε κλειστό χώρο; Αν δεν υπάρχουν, δε στέκει ούτε στο ελάχιστο η απόφαση του ΣτΕ.

pakitis
27-03-18, 11:39
Πλέον ατμίζω υγρά με αρώματα από φρούτα. Αποτέλεσμα, να έχω απόθεμα κάποιων έτοιμων καπνικών υγρών υψηλής περιεκτηκότητας σε νικοτίνη. Τα δίνω σε πολύ χαμηλή τιμή για να "αδειάζω". Όποιος ενδιαφέρεται, ΠΜ. ;)

PopManiac
27-03-18, 11:51
Γενικα παιζει παγκοσμιως απιστευτος πολεμος στο ηλεκτρονικο τσιγαρο. Τρελοι φοροι, απαγορευση στα μπουκαλακια πανω απο 10ml και φυσικα η απαγορευση σε κλειστους χωρους. Οι κολοσσοι που πουλανε (κανονικα) τσιγαρα χασανε τεραστια κερδη και ασκουν οση επιρροη εχουν προσπαθωντας να φρεναρουν την εξαπλωση του ηλεκτρονικου. :down:

Ενας φιλος απο Καναδα μου ειπε κατι τραγικο. Εκει θα απαγορευσουν ακομα και μεσα στα μαγαζια που σχετικα ειδη να δοκιμαζουν οι πελατες τα υγρα αναπληρωσης, εφοσον θεωρουνται κλειστοι χωροι. :down:

Δυστυχώς είναι ακριβώς έτσι όπως το λες. Η καπνοβιομηχανία έπαιξε λόμπυ στο στυλ "αφού δεν μπορούμε να αποδείξουμε ότι το ΗΤ είναι το ίδιο βλαβερό, ας πιέσουμε τις ρυθμιστικές αρχές να το βάλουν στην ίδια με εμάς κατηγορία".

Και το πέτυχε, επειδή και οι ρυθμιστικές αρχές και οι πολιτικοί για πολλούς λόγους δεν θέλησαν να κάνουν τη σωστή διάκριση. Υπάρχουν και άλλα θέματα όμως (για να λέμε του στραβού το δίκιο) όπως ότι το ΗΤ έχει ξαναφέρει τη νικοτίνη στις νεότερες ομάδες του πληθυσμού που το βλέπουν σαν μια κουλ 'αβλαβή' (σε σύγκριση με τσιγάρο) επιλογή.

Μεγάλη συζήτηση, το αποτέλεσμα όμως είναι ότι ένας τρόπος εναλλακτικής πρόσληψης νικοτίνης να αντιμετωπίζεται όπως το καταστροφικό για την υγεία τσιγάρο

George_Prix
27-03-18, 12:02
Επειδή έχω πλήρη άγνοια, υπάρχουν (έστω και ελάχιστες) συνέπειες από το παθητικό κάπνισμα του ΗΤ πχ σε κλειστό χώρο; Αν δεν υπάρχουν, δε στέκει ούτε στο ελάχιστο η απόφαση του ΣτΕ.

Για καμποσα χρονια ολες οι ερευνες λεγανε οτι δεν υπαρχουν συνεπειες απο το παθητικο καπνισμα.

Τελευταια βγηκαν μερικες που ισχυριζονται το αντιθετο.

Χωρις να μπορω να αποδειξω τιποτα φυσικα, εχω την αισθηση οτι οι ερευνες που ισχυριζονται οτι το ηλεκτρονικο ειναι βλαβερο για τους γυρω, ειναι απορροια του πολεμου που εχουν ξεκινησει εναντια του οι καπνοβιομηχανιες. Τα πρωτα χρονια το βλεπανε σα καλαμπουρι και δεν ειχαν μπει στη διαδικασια να το θαψουνε το ηλεκτρονικο. Μολις ειδαν οτι χανουν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΚΕΡΔΗ, αρχισε ο πολεμος σε ολα τα επιπεδα... Για αυτο θεωρω τις πρωτες ερευνες σαν πιο αγνες/αληθινες αφου δεν παιζανε συμφεροντα στη μεση!

@ ADSLgr.com All rights reserved.