PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικό τσιγάρο (reloaded)- Για μεγάλα "φουγάρα"



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 [58] 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71

aragorncb600
20-05-18, 11:18
Παιδιά αυτο μας έφαγε όμως δυστηχως βγαινανε πολλοί στο fb και λέγανε οι pink mule στέλνει βάσεις νικοτίνης περνουμε απο κινα μοντακια ατμποιητες να ξέρετε κάτι δεν τα διαβαζουν μονο ατμιστες αλλα και μαγαζοτερες και οπως αποδείχθηκε την ζημια την κάνανε τα ελληνικά καταστήματα οπότε πάρτε αλλα μην τον διαλαλατε

skel
25-05-18, 00:44
έχετε να προτείνεται ένα καλό και φθηνό ηλεκτρονικό ?
μόνο γεύση βάζω χωρίς νικοτίνη shake and vipe
αυτό που θέλω είναι να νιώθω την γεύση, όποια και αν είναι αυτή

aragorncb600
25-05-18, 21:11
έχετε να προτείνεται ένα καλό και φθηνό ηλεκτρονικό ?
μόνο γεύση βάζω χωρίς νικοτίνη shake and vipe
αυτό που θέλω είναι να νιώθω την γεύση, όποια και αν είναι αυτή

Ηλεκτρονικο τι; μοντακι; εγω θα σου πρότεινα της eleaf το pico το 75αρι αμα υπάρχει ακόμα ποιο σκυλί δεν υπάρχει και αξιόπιστο το είχα μα πάρα πολύ καιρό πριν πάω σε πλακέτα dna

skel
25-05-18, 21:50
Ηλεκτρονικο τι; μοντακι; εγω θα σου πρότεινα της eleaf το pico το 75αρι αμα υπάρχει ακόμα ποιο σκυλί δεν υπάρχει και αξιόπιστο το είχα μα πάρα πολύ καιρό πριν πάω σε πλακέτα dna

υπάρχει ακόμα
περιλαμβάνει ατμοποιητή ή πρέπει να πάρω εγώ extra ?

aragorncb600
25-05-18, 23:55
υπάρχει ακόμα
περιλαμβάνει ατμοποιητή ή πρέπει να πάρω εγώ extra ?

Μου φαίνεται απο τι θυμάμαι ολα τα μοντακια σκετα πάνε συν που πρέπει να αγοράσεις και μπαταρία. Οπότε πρέπει να πάρεις και ατμοποιητη ξεχωριστά τωρα τι ανάλογος τι θες τσιγαρισιες τζούρες η πνευμονικες. Για τσιγαρισιες και γευστικές τζούρες δυο είναι για εμένα καλοί οι εργοστασιακοι nautilus2 απο την aspire και zenith απο την innokin

skel
26-05-18, 01:37
Μου φαίνεται απο τι θυμάμαι ολα τα μοντακια σκετα πάνε συν που πρέπει να αγοράσεις και μπαταρία. Οπότε πρέπει να πάρεις και ατμοποιητη ξεχωριστά τωρα τι ανάλογος τι θες τσιγαρισιες τζούρες η πνευμονικες. Για τσιγαρισιες και γευστικές τζούρες δυο είναι για εμένα καλοί οι εργοστασιακοι nautilus2 απο την aspire και zenith απο την innokin

και για πνευμονικές τι να κοιτάξω ?

ardi21
26-05-18, 12:02
Δεν βρισκω κανεναν λογο να πας στο παλιο pico 75 απο την στιγμη που υπαρχει το νεοτερο pico 25. Ειναι ελαχιστα πιο μεγαλο απο το 75, αλλα δεν σε περιοριζει στους ατμοποιητες που μπορεις να βαλεις. Χωαρει μεχρι 24αρη, ενω το 75 μεχρι 22. Πολυ μεγαλο πλεονεκτημα και θα το δεις στο μελλον.

Εκτος αν θες να γλυτωσεις 7-8 ευρω.

skel
26-05-18, 15:17
Δεν βρισκω κανεναν λογο να πας στο παλιο pico 75 απο την στιγμη που υπαρχει το νεοτερο pico 25. Ειναι ελαχιστα πιο μεγαλο απο το 75, αλλα δεν σε περιοριζει στους ατμοποιητες που μπορεις να βαλεις. Χωαρει μεχρι 24αρη, ενω το 75 μεχρι 22. Πολυ μεγαλο πλεονεκτημα και θα το δεις στο μελλον.

Εκτος αν θες να γλυτωσεις 7-8 ευρω.

όχι με ενδιαφέρει εφόσον είναι νεότερο
απλά απο ατμοποιητές δεν ξερώ καλα τι αξιζει
γενικά θέλω εναν καλό να μην στάζει και να μην νιώθω καμμένη γεύση
εκτός απο αυτά που πρότεινε ο aragorncb600 έχεις κάτι άλλο να κοιτάξω ?

ardi21
26-05-18, 23:49
όχι με ενδιαφέρει εφόσον είναι νεότερο
απλά απο ατμοποιητές δεν ξερώ καλα τι αξιζει
γενικά θέλω εναν καλό να μην στάζει και να μην νιώθω καμμένη γεύση
εκτός απο αυτά που πρότεινε ο aragorncb600 έχεις κάτι άλλο να κοιτάξω ?

Δεν ασχολουμαι πλεον πολυ με το τι καινουργιο βγαινει. Για το pico ξερω γιατι εχω και γω το παλιο 75αρι. Οποτε καλυτερα να σου πουν τα αλλα παιδια.

Παντως πηγαινε για το pico 25 με κλειστα ματια.

aragorncb600
27-05-18, 15:22
Για πνευμονικους ατμοποιητες δεν ξερω να σου προτείνω γιατι εγω κάνω τσιγαρισιους ατμποιητες και μάλιστα επισκευασιμους, εχω φύγει απο τους εργοστασιακους που σου ειπα.
Το παλιό pico που σου πρότεινα στο ειπα επειδή είπες κατι φτηνό το 25αρι δεν ξέρω την τιμη του αλλα για να λενε τα παιδιά οτι ειναι καλος θα ειναι

PopManiac
31-05-18, 13:21
Ερώτηση αλλά με υπεύθυνη απάντηση αν κανείς γνωρίζει επειδή έχω μπερδευτεί:

Μου ζητήθηκε από Βρυξέλλες να μάθω αν υπάρχει νομική υποχρέωση στην Ελλάδα για τους Έλληνες (ή ξένους που βρίσκονται Ελλάδα) κατασκευαστές υγρών αναπλήρωσης ΗΤ να κοινοποιούνται τα προϊόντα τους προς έγκριση από το Υπουργείο Υγείας.

Εδώ βλέπω ότι (http://www.opengov.gr/yyka/?p=1458)


Οι κατασκευαστές και οι εισαγωγείς ηλεκτρονικών τσιγάρων και περιεκτών επαναπλήρωσης υποβάλλουν κοινοποίηση στο Τμήμα Παραγόντων Κινδύνου, Κοινωνικών Παραγόντων για την Υγεία και Εξαρτήσεων της Διεύθυνσης Ψυχικής Υγείας του Υπουργείου Υγείας για τυχόν σχετικά προϊόντα που προτίθενται να θέσουν στην αγορά. Η κοινοποίηση υποβάλλεται ηλεκτρονικά έξι μήνες πριν από την προβλεπόμενη διάθεση στην αγορά. Όσον αφορά τα ηλεκτρονικά τσιγάρα και τους περιέκτες επαναπλήρωσης που ήδη κυκλοφορούν στην αγορά στις 20 Μαΐου 2016 η κοινοποίηση υποβάλλεται εντός έξι μηνών από την εν λόγω ημερομηνία. Υποβάλλεται νέα κοινοποίηση για κάθε ουσιαστική τροποποίηση του προϊόντος.

Αν καταλαβαίνω σωστά το παραπάνω που ήταν σε διαβούλευση πλέον είναι σε ισχύ και μάλιστα το Άρθρο αυτό (21 στη διαβούλευση) είναι το 18 στο νόμο.

Ξέρει κανείς κάτι για το θέμα;

deko
25-06-18, 19:16
Καλησπερα.

Μου ηρθε με μυνημα μια προωθητικη ενεργεια για το IQOS. Οποιος εχει σκοπο να αγορασει την καινουργια συσκευη εντος 6 ημερων , αν μπορει και θελει φυσικα χρησιμοποιει αυτον το κωδικο κι εχει εκπτωση HDPA26JU .

Ετσι κερδιζω κι εγω εκπτωση στα heets.

Ευχαριστω πολυ !

Erebos
20-07-18, 22:38
Με τις ανταλλακτικές αντιστάσεις από Fasttech, τί παίζει? Περνάνε ελεύθερα στο αεροδρόμιο ή τα σταματάνε?

George_Prix
20-07-18, 22:48
Με τις ανταλλακτικές αντιστάσεις από Fasttech, τί παίζει? Περνάνε ελεύθερα στο αεροδρόμιο ή τα σταματάνε?

Τελευταια πηγα να αγορασω κατι απο εκει και μου εβγαλε μηνυμα οτι "απαγορευεται η αποστολη στη χωρα σας" (ή καπως ετσι). Δεν το εψαξα και πολυ αλλα σκεφτηκα οτι ακομα και οι Κινεζοι ειναι πιο νομιμοι απο τους αλλα που υποτιθεται οτι ειναι σοβαρα κρατη και τα στελνουν με το σκεπτικο "αν περασουν απο το τελωνειο, περασαν".

ardi21
19-08-18, 12:24
Τωρα τελευταια μου εχει μπει στο μυαλο να δοκιμασω pod. Χρησιμοποιει κανεις?

Το μοναδικο που σκεφτομαι ειναι το κοστος των coils. Εχω καλομαθει με τον επισκευασιμο που δεν παιρνω ποτε. Συνεχιζουν να μην ερχονται απο Κινα αντιστασεις ετσι?

Zer0c00L
19-08-18, 12:41
εμένα πάλι μπήκε στο μάτι το Geek Vape Legend Kit 100-200 Watt (ανθεκτικό στα πεσίματα) καθώς τα Eleaf Pico δεν αποδείχτηκαν γερά στο πέσιμο (έχω χαλάσει (3) τρία μέχρι τώρα)
όσο για ατμοποιητή μάλλον θα προτιμήσω πάλι τον Aspire Nautilus 2.0

giorgosthess
19-08-18, 13:06
Εγώ έχω το προηγουμενο μοντέλο Geekvape Aegis 100w Το μοναδικο μοντάκι που κράτησε 1 χρόνο χωρίς να πάθει τίποτα με 2 καλά πεσίματα στο ιστορικό του. Και τις 2 φορές ο ατμοποιητης κομμάτια και αυτός ούτε γρατζουνιά. Οτι και αν έχω πάρει πάνω από τρίμηνο δεν κρατούσε.

hemlock
19-08-18, 13:22
Μαγνήτη απο πορτάκι σε μοντ πως θα μπορούσα να βγάλω ?

Zer0c00L
19-08-18, 18:53
Τι να πω ο δύσμοιρος που έχω ανακαλύψει το αδύνατο σημείο στα Eleaf Pico αφού το σκέφτομαι να μην ξανά πάρω το Eleaf Pico 25 ούτε το Eleaf Pico S 100w που μου προτείνει το μαγαζί Safe Smoking που ψωνίζω τα υγρά και όλα τα είδη του Ηλεκτρονικού τσιγάρου

1ο μοντάκι ήταν το Eleaf Pico 75w αυτό έπεσε στο μετρό από μια απροσεξία γυναίκας και χάλασε ο σύνδεσμος μεταξύ του μόντακι και του ατμοποιητή
2ο μοντάκι ήταν το Eleaf Pico 25 (Silver/Black)μου πέφτει μια φορά την γλυτώνει μετά μου ξανά πέφτει στο σπίτι πάει το μοντάκι και ο ατμοποιητής
3ο μοντάκι ήταν το Eleaf Pico 25 (Silver/Black)μου πέφτει στο μετρό στην πλατφόρμα τέλος το μοντάκι και ο ατμοποιητής
4ο μοντάκι ήταν το Eleaf Pico 25 (Black/Red) έχει φάει τα πεσίματα του...υπολειτουργεί

είναι ο σύνδεσμος μεταξύ της μπαταριοθήκης (μοντάκι) και του ατμοποιητή
αν φάει πέσιμο όλο το μοντάκι τότε ή θα τα παίξει το μοντάκι ή ο ατμοποιητής
και υπόψη ο ατμοποιητής Aspire Nautilus 2.0 έχει μεταλλικό περίβλημα που προστατεύει την δεξαμενή του υγρού.

ελπίζω το Geek Vape Legend ή το 100 ή το 200 να είναι ανθεκτικά και να μην χρειαστεί να ξανά αγοράσω μοντάκι.

αυτό μου πρότεινε το μαγαζί για ανθεκτική χρήση.

έχω δει κάτι σαν μεντεσέδες μεταξύ του μοντάκι και του ατμοποιητή είναι για τα Eleaf Stick κάνουν τίποτα αυτά?

sdikr
19-08-18, 19:21
Τι να πω ο δύσμοιρος που έχω ανακαλύψει το αδύνατο σημείο στα Eleaf Pico αφού το σκέφτομαι να μην ξανά πάρω το Eleaf Pico 25 ούτε το Eleaf Pico S 100w που μου προτείνει το μαγαζί Safe Smoking που ψωνίζω τα υγρά και όλα τα είδη του Ηλεκτρονικού τσιγάρου

1ο μοντάκι ήταν το Eleaf Pico 75w αυτό έπεσε στο μετρό από μια απροσεξία γυναίκας και χάλασε ο σύνδεσμος μεταξύ του μόντακι και του ατμοποιητή
2ο μοντάκι ήταν το Eleaf Pico 25 (Silver/Black)μου πέφτει μια φορά την γλυτώνει μετά μου ξανά πέφτει στο σπίτι πάει το μοντάκι και ο ατμοποιητής
3ο μοντάκι ήταν το Eleaf Pico 25 (Silver/Black)μου πέφτει στο μετρό στην πλατφόρμα τέλος το μοντάκι και ο ατμοποιητής
4ο μοντάκι ήταν το Eleaf Pico 25 (Black/Red) έχει φάει τα πεσίματα του...υπολειτουργεί

είναι ο σύνδεσμος μεταξύ της μπαταριοθήκης (μοντάκι) και του ατμοποιητή
αν φάει πέσιμο όλο το μοντάκι τότε ή θα τα παίξει το μοντάκι ή ο ατμοποιητής
και υπόψη ο ατμοποιητής Aspire Nautilus 2.0 έχει μεταλλικό περίβλημα που προστατεύει την δεξαμενή του υγρού.

ελπίζω το Geek Vape Legend ή το 100 ή το 200 να είναι ανθεκτικά και να μην χρειαστεί να ξανά αγοράσω μοντάκι.

αυτό μου πρότεινε το μαγαζί για ανθεκτική χρήση.

έχω δει κάτι σαν μεντεσέδες μεταξύ του μοντάκι και του ατμοποιητή είναι για τα Eleaf Stick κάνουν τίποτα αυτά?

Νομίζω πως το βρήκες, αν σου πέσει κάτω μπορεί να χαλάσει
Οπότε η λύση είναι μια, μην το αφήνεις να σου πέσει

Erebos
19-08-18, 19:22
...Μα, καλά, πώς σας πέφτουν τόσο εύκολα...
Πάρτε καμία θήκη σιλικόνης να μην σας γλιστράνε.

Zer0c00L
19-08-18, 20:20
...Μα, καλά, πώς σας πέφτουν τόσο εύκολα...
Πάρτε καμία θήκη σιλικόνης να μην σας γλιστράνε.

τα περισσότερα πεσίματα τα τρώει στο σπίτι (εκεί που αράζω στον υπολογιστή το βάζω δίπλα από το ποντίκι και με μια κίνηση άθελα μου το ρίχνω στο πάτωμα)
επίσης κοντά στο κρεβάτι και συγκεκριμένα στο κομοδίνο αλλά το ρίχνω και από εκεί

επίσης στην δουλειά στο γραφείο δίπλα από τον υπολογιστή

στο δρόμο θα μου πέσει μόνο από ατύχημα (π.χ στην πλατφόρμα του μετρό που μου έπεσε ήταν στο σύνταγμα όταν γλίστρησα σε βρεγμένο πάτωμα (χωρίς σήμα) και έπεσα κοινώς έφαγα τα μούτρα μου και ήμουν 15 μέρες με νάρθηκα στο χέρι)

θήκες σιλικόνης όσες και να είχα πάρει για τα Eleaf Pico (γνήσιες) χαλούσαν

- - - Updated - - -


Νομίζω πως το βρήκες, αν σου πέσει κάτω μπορεί να χαλάσει
Οπότε η λύση είναι μια, μην το αφήνεις να σου πέσει

ελπίζω να το καταφέρω με το νέο της Geek Vape Legend

εκτός αν βρω θήκη να το κρεμάω στο λαιμό π.χ ή κάτι άλλο

Erebos
20-08-18, 01:05
ελπίζω να το καταφέρω με το νέο της Geek Vape Legend

IIRC το Aegis είναι το 100W, το Aegis Legend είναι το 200W. Και τα δύο είναι waterproof και shockproof. Από τότε που βγήκε όλοι οι reviewers το θεωρούν unbreakable. Το έχουν πετάξει από μπαλκόνια, το έχουν πατήσει με αυτοκίνητα κλπ.
Μοναδικό μείον ότι είναι ογκώδες και βαρύ, αλλά αυτά είναι αυτονόητα.


Ξέρετε κανένα μαγαζί στην Αθήνα που να φέρνει κλώνους ακριβών RDA? Με ενδιαφέρει ο Flave, αλλά αν έχουν Hadaly, Entheon κλπ. μου κάνει.

Zer0c00L
20-08-18, 07:57
IIRC το Aegis είναι το 100W, το Aegis Legend είναι το 200W. Και τα δύο είναι waterproof και shockproof. Από τότε που βγήκε όλοι οι reviewers το θεωρούν unbreakable. Το έχουν πετάξει από μπαλκόνια, το έχουν πατήσει με αυτοκίνητα κλπ.
Μοναδικό μείον ότι είναι ογκώδες και βαρύ, αλλά αυτά είναι αυτονόητα.


Ξέρετε κανένα μαγαζί στην Αθήνα που να φέρνει κλώνους ακριβών RDA? Με ενδιαφέρει ο Flave, αλλά αν έχουν Hadaly, Entheon κλπ. μου κάνει.

Καλημέρα

στην Αθήνα ξέρω δύο τέτοια μαγαζιά για τους ψαγμένους

ένα είναι το Zerobacco το οποίο είναι στα Εξάρχεια
και το άλλο είναι στην περιοχή μου το Παγκράτι και είναι επί της Νικηφορίδη

αν υπάρχει στην Ελλάδα αυτό που ψάχνεις σε αυτούς θα υπάρχει.

Erebos
20-08-18, 08:21
Ευχαριστώ, το Zerobacco το χρησιμοποιώ συχνά για αρώματα, δεν είχα σκεφτεί να κοιτάξω αν φέρνει κλώνους. €22-26 βλέπω παίζουν. Παρόμοιες τιμές βλέπω έχει και το Smokemarket.gr.
Ιδανικά, θα ήθελα τον Flave αλλά δεν τον φέρνει κανένας γμτ, οπότε έχω και την επιλογή του Oumier Wasp Nano (https://www.fastvape.gr/collections/επισκευασιμοι-ατμοποιητεσ/products/oumier-wasp-nano-rda-επισκευασιμοσ-ατμοποιητησ-dripping) στα €16. Δεν είναι κάτι που το βιάζομαι, απλά για flavor tasting το ήθελα.

akisgr
21-08-18, 23:02
Τωρα τελευταια μου εχει μπει στο μυαλο να δοκιμασω pod. Χρησιμοποιει κανεις?

Το μοναδικο που σκεφτομαι ειναι το κοστος των coils. Εχω καλομαθει με τον επισκευασιμο που δεν παιρνω ποτε. Συνεχιζουν να μην ερχονται απο Κινα αντιστασεις ετσι?

εχω το Just Fog C601 πολυ καλο...!!!!

το έχω κάνα μηνα τώρα και η αντίσταση κρατάει 50-60ml... είναι άψογο!! καλή και καθαρή γεύση στα υγρά και πολύ βολικό... εγώ έχω παρατήσει όλους τους επισκευάσιμους με αυτό...

ardi21
21-08-18, 23:22
Εγω πηρα σημερα τελικα τον berseker mini γιατι ηθελα να γυρισω σε τσιγαρισιο. Με κουρασε ο αερατος goblin μετα απο 2 χρονια που τον εχω. Καλες πρωτες εντυπωσεις, πολυ καλη κατασκευη με μονο μειον την μικρη χωρητικότητα. Τελειωνει πολυ ευκολα. Αλλα ειναι αναγκαιο κακο σε τετοιο μεγεθος.

Ωραια τα pod αλλα το κοστος των αντιστασεων με κρατησαν πισω. Βεβαια εσυ λες οτι κραταει 50ml το συγκεκριμενο, οποτε ειναι αμελητεο. Ισως στο μελλον.

Erebos
21-08-18, 23:34
Εγω πηρα σημερα τελικα τον berseker mini γιατι ηθελα να γυρισω σε τσιγαρισιο. Με κουρασε ο αερατος goblin μετα απο 2 χρονια που τον εχω. Καλες πρωτες εντυπωσεις, πολυ καλη κατασκευη με μονο μειον την μικρη χωρητικότητα. Αλλα ειναι αναγκαιο κακο σε τετοιο μεγεθος.

Ωραια τα pod αλλα το κοστος των αντιστασεων με κρατησαν πισω. Βεβαια εσυ λες οτι κραταει 50ml οποτε ειναι αμελητεο. Ισως στο μελλον.

Ο καλύτερος MTL ατμοποιητής του 2017 ο Berserker Mini.
Εγώ έχω βάλει στο μάτι για την κοπέλα μου τον Vapefly Galaxies MTL RDTA που έχει πάρει πάρα πολύ καλά reviews (https://www.youtube.com/watch?v=0Sk1lwl2Ul4). Πολλές επιλογές σε airflow (bottom & side), εύκολο στήσιμο, εύκολη αναπλήρωση, καλή γεύση, χαμηλή τιμή.

PopManiac
22-08-18, 12:10
Αν έχω καταλάβει σωστά, οι Beserker είναι με 'δικά μας' DIY αντιστάσεις, σωστά; Ή μπορώ να αγοράσω έτοιμα; Ο λόγος που ρωτώ είναι πως χρησιμοποιώ τον Smok Alien αλλά έχω βαρεθεί τον φοβερά αντιαισθητικό του ήχο στο ρούφηγμα :down:

Από την άλλη είμαι πολύ ικανοποιημένος από τις επιδόσεις του χρησιμοποιώντας ένα Joytech Cuboid που δεν το αλλάζω με τίποτα.

Να ρωτήσω συνεπώς, μη έχοντας χρόνο για να στήνω δικά μου κόλπα (δεν με νοιάζει ακόμα και αν θέλει 5 δευτερόλεπτα, προτιμώ να αγοράζω αντιστάσεις): Τι έχετε να προτείνετε αν υπάρχει σε κάτι αντίστοιχο με πλούτο σε ατμό αλλά χωρίς φανφάρες στο DIY και χωρίς αυτό το φύσιγμα που με κάνει να μοιάζω λες και αναπνέει ο Darth Vader;

Δεν έχω πρόβλημα με το κόστος και προτιμώ να πληρώσω ποιότητα. Επίσης, είμαι αρκετά άσχετος πλέον με την αγορά και συνεπώς θέλω λίγο hand-holding :p

ardi21
22-08-18, 12:38
Ναι ο berserker είναι επισκευασιμος δεν παίρνει έτοιμες αντιστάσεις.

Για τα υπόλοιπα καλυτερα να σου προτείνουν τα άλλα παιδιά.

George_Prix
22-08-18, 12:42
Ο καλύτερος MTL ατμοποιητής του 2017 ο Berserker Mini.
Εγώ έχω βάλει στο μάτι για την κοπέλα μου τον Vapefly Galaxies MTL RDTA που έχει πάρει πάρα πολύ καλά reviews (https://www.youtube.com/watch?v=0Sk1lwl2Ul4). Πολλές επιλογές σε airflow (bottom & side), εύκολο στήσιμο, εύκολη αναπλήρωση, καλή γεύση, χαμηλή τιμή.

O Berserker Mini βγαζει καλη γευση αλλα ειναι ΠΟΛΥ σφικτος για τα γουστα μου. Κραμπα στο λαιμο παθαινεις για να ρουφηξεις :p

Και ο Galaxies ειναι πολυ καλος. Ωραια γευση αλλα επισης αρκετα σφικτος για τα γουστα μου. Οχι οσο σφικτος οσο ο Berserker ομως...

Για μενα οτι καλυτερο υπαρχει αυτη τη στιγμη στην αγορα απο MTL RTA ειναι ο Siren 2. Τρομερη γευση και οσο σφικτος χρειαζεται ωστε να θεωρειται καθαρα τσιγαρισια η τζουρα του χωρις να με κουραζει κιολας.

Ελαχιστα πισω απο το Siren 2 βαζω τον Ares και τον Hastur.

Εδω και μηνες στηνω καθε πρωι το Siren 2 και το Hastur, παιρνω απο 300-400 τζουρες απο τον καθεναν (καπου εκει οριακα ειναι που αρχιζει να χαλαει η γευση ελαχιστα) και βγαζω ολη τη μερα πιο ευχαριστημενος απο ποτε!

ardi21
22-08-18, 16:38
Ναι ισχυει, ειναι αρκετα σφιχτος ακομα και στην μεγαλυτερη τρυπα. Καλα για τις μικροτερες δεν το συζηταμε :p Οποιος ομως θελει κατι τετοιο, νομιζω ειναι απο τις πρωτες επιλογες. Απλα καλο ειναι να το δοκιμασει πρωτα, αν μπορει, γιατι παιζει να μην ειναι αυτο που φανταζεται.

Και o Ares καλος, τον εχει φιλος, και πιο αερατος. Να πω την αληθεια σοβαρες διαφορες στην γευση σε αυτους τους ατμοποιητες -που ειναι γνωστοι και καλοι- δεν εχω δει ποτε μου. Ελαχιστες ειναι, αν υπαρχουν. Απορω με καποιους που λενε "αα διαφορετικη γευση". Ισως να ειναι πιο ευαισθητοι.

Απο εκει και περα διαλεγεις αναλογα με την τζουρα που θες, το μεγεθος κτλ. Εγω παραδειγμα ηθελα τον μικροτερο 22αρη φουλ τσιγαρισιο.

Erebos
22-08-18, 17:22
Αν έχω καταλάβει σωστά, οι Beserker είναι με 'δικά μας' DIY αντιστάσεις, σωστά; Ή μπορώ να αγοράσω έτοιμα; Ο λόγος που ρωτώ είναι πως χρησιμοποιώ τον Smok Alien αλλά έχω βαρεθεί τον φοβερά αντιαισθητικό του ήχο στο ρούφηγμα :down:

Από την άλλη είμαι πολύ ικανοποιημένος από τις επιδόσεις του χρησιμοποιώντας ένα Joytech Cuboid που δεν το αλλάζω με τίποτα.

Να ρωτήσω συνεπώς, μη έχοντας χρόνο για να στήνω δικά μου κόλπα (δεν με νοιάζει ακόμα και αν θέλει 5 δευτερόλεπτα, προτιμώ να αγοράζω αντιστάσεις): Τι έχετε να προτείνετε αν υπάρχει σε κάτι αντίστοιχο με πλούτο σε ατμό αλλά χωρίς φανφάρες στο DIY και χωρίς αυτό το φύσιγμα που με κάνει να μοιάζω λες και αναπνέει ο Darth Vader;

Δεν έχω πρόβλημα με το κόστος και προτιμώ να πληρώσω ποιότητα. Επίσης, είμαι αρκετά άσχετος πλέον με την αγορά και συνεπώς θέλω λίγο hand-holding :p

Έχεις δοκιμάσει το κόλπο με το σελοτέιπ? Κλείσε με ένα μικρό κομμάτι σελοτέιπ το airflow τελείως και μετά με ένα μυτερό εργαλείο άνοιξε τρύπα στο σελοτέιπ όσο μεγάλη θες. Αν το έκανες σωστά, η ροή αέρα παραμένει ανεμπόδιστη αλλά οι μαλακές άκρες του σελοτέιπ δημιουργούν επιπλέον turbulence με αποτέλεσμα να μειώνεται το σφύριγμα.

Smok Alien δεν είναι το mod? Ατμοποιητή πρέπει να έχεις τον TFV8 Baby Beast λογικά. Έχω διαβάσει στο internet ότι το QC των TFV8 αντιστάσεων έχει πέσει κατακόρυφα με αποτέλεσμα να κρατάνε οι αντιστάσεις 2-3 μέρες με το ζόρι. Έχεις δοκιμάσει άλλες συμβατές αντιστάσεις (https://old.reddit.com/r/electronic_cigarette/comments/6r4luj/interchangeable_coils_and_tank_list/)? Οι Eleaf HW1 λένε είναι οι καλύτερες στα χαμηλά watt (και κάνουν temp control επειδή είναι stainless steel), οι Vaporesso NRG για περισσότερα watt (50+) χωρίς temp control όμως.

PopManiac
22-08-18, 18:29
Έχεις δοκιμάσει το κόλπο με το σελοτέιπ? Κλείσε με ένα μικρό κομμάτι σελοτέιπ το airflow τελείως και μετά με ένα μυτερό εργαλείο άνοιξε τρύπα στο σελοτέιπ όσο μεγάλη θες. Αν το έκανες σωστά, η ροή αέρα παραμένει ανεμπόδιστη αλλά οι μαλακές άκρες του σελοτέιπ δημιουργούν επιπλέον turbulence με αποτέλεσμα να μειώνεται το σφύριγμα.

Smok Alien δεν είναι το mod? Ατμοποιητή πρέπει να έχεις τον TFV8 Baby Beast λογικά. Έχω διαβάσει στο internet ότι το QC των TFV8 αντιστάσεων έχει πέσει κατακόρυφα με αποτέλεσμα να κρατάνε οι αντιστάσεις 2-3 μέρες με το ζόρι. Έχεις δοκιμάσει άλλες συμβατές αντιστάσεις (https://old.reddit.com/r/electronic_cigarette/comments/6r4luj/interchangeable_coils_and_tank_list/)? Οι Eleaf HW1 λένε είναι οι καλύτερες στα χαμηλά watt (και κάνουν temp control επειδή είναι stainless steel), οι Vaporesso NRG για περισσότερα watt (50+) χωρίς temp control όμως.

Thans Erebos, ιδιαίτερα για τις αντιστάσεις όπου είχα μία υποψία :oneup:

ardi21
23-08-18, 22:04
Eπανερχομαι για τον Berseker mini.

Καλος χρυσος αλλα στο πρωτο στησιμο εχω leak καθε φορα που γεμιζω κανονικα απο πανω. Δεν ξερω αν φταιει τo οτι δεν εχω βρει το κουμπι του ακομα, θα δω και στα επομενα στησιματα. Γενικα παντως εχω διαβασει για leaks σε φορουμ και φταιει η πιεση που ασκει το top cap στο υγρο οταν το βιδωνεις, απ'οτι λενε.

Προς το παρον ακολουθω μια συγκεκριμενη -γνωστη- διαδικασια στο γεμισμα η οποια λυνει το προβλημα 100% μεχρι τωρα. Για οποιον, ισως, ενδιαφερεται ειναι αυτη:

1. close air flow

2. open and fill it up.

3. put the top cap on, turn one round the cap till it catches on. flip it upside down and tighten the top cap.

4. open afc

5. flip it right side up.

Ειναι λιγο ενοχλητικο διοτι ετσι χανεις στην ουσια ενα μεγαλο μερος απο την ευκολια του γεμισματος απο πανω, αλλα οκ.

hemlock
24-08-18, 10:19
Επίσης ardi να προσέχεις πόσο σφιχτά "δένεις" τα κομμάτια του ατμο, όπως εξίσου σημαντικό ρόλο για τις διαρροές παίζει και η αναλογία PG/VG με την ποσότητα απο το βαμβάκι που θα βάλεις στην αντίσταση.

George_Prix
24-08-18, 11:05
Γενικα οσο πιο λιγο βαμβακι βαζεις (στο εσωτερικο της αντιστασης και στα αυλακια παροχης υγρου) τοσο περισσοτερες διαρροες εχεις.

Επισης εχω προσεξει οτι οταν βαζω λιγο βαμβακι αρχιζει και χαλαει η γευση πιο γρηγορα.

Απο την αλλη μερια οταν το παρακανεις με το βαμβακι και στουμπωσει, δεν τραβαει πολυ καλα, οποτε πρεπει να βρεθει η χρυση τομη. Γενικα παντως ειμαι της θεωριας "προς το πολυ" βαμβακι στα στησιματα μου!

hemlock
24-08-18, 13:05
Ναι George, αλλά αν έχεις +1cm coil ?:p

George_Prix
24-08-18, 13:15
Ναι George, αλλά αν έχεις +1cm coil ?:p

Να σου πω την αληθεια δεν εχω ιδεα ποση την εχω σε μηκος (την αντισταση) :p

Απλα ξερω την εσωτερικη διαμετρο, τις σπειρες, το παχος του συρματος και τα Ohm.

ardi21
24-08-18, 15:42
Επίσης ardi να προσέχεις πόσο σφιχτά "δένεις" τα κομμάτια του ατμο, όπως εξίσου σημαντικό ρόλο για τις διαρροές παίζει και η αναλογία PG/VG με την ποσότητα απο το βαμβάκι που θα βάλεις στην αντίσταση.

Aυτο με το σφιξιμο του ατμο δεν το ηξερα. Παιζω με 65/35 VG/PG οποτε δεν νομιζω να φταιει αυτο, ειναι παχυρευστο.

Στο επομενο στησιμο θα βαλω λιγο περισσοτερο βαμβακι και θα τον σφιξω λιγοτερο να δω.

Επισης θα δοκιμασω με 28αρι συρμα απο 26αρι που εχω, γιατι διαβασα οτι παιζει καλυτερα ο berseker.

George_Prix
24-08-18, 16:03
Επισης θα δοκιμασω με 28αρι συρμα απο 26αρι που εχω, γιατι διαβασα οτι παιζει καλυτερα ο berseker.

Βασικα το συρμα δε νομιζω να εχει να κανει με τον ατμοποιητη. Απλα εχει να κανει με τα Ohm που θελεις να εχει η αντισταση σου (σε σχεση με τις σπειρες και τη διαμετρο που θελεις φυσικα).

Προσωπικα μετα απο χιλιαδες στησιματα και δοκιμες (με διαφορετικα συρματα-διαμετρους-σπειρες) εχω καταληξει σε 26αρι συρμα, 30 mm αξονα, 7.5 σπειρες και μου βγαινει γυρω στο 1 Ohm το οποιο παιζω με 16 Watt ρευμα.

Αλλα αυτο φυσικα ειναι καθαρα θεμα γουστου!

- - - Updated - - -

Ξεχασα το πιο σημαντικο...

Spaced coils φυσικα, οχι micro coils!

ardi21
24-08-18, 16:08
Kαι γω πλεον μονο sapced κανω.

Erebos
24-08-18, 16:11
Βασικα το συρμα δε νομιζω να εχει να κανει με τον ατμοποιητη. Απλα εχει να κανει με τα Ohm που θελεις να εχει η αντισταση σου (σε σχεση με τις σπειρες και τη διαμετρο που θελεις φυσικα).

Προσωπικα μετα απο χιλιαδες στησιματα και δοκιμες (με διαφορετικα συρματα-διαμετρους-σπειρες) εχω καταληξει σε 26αρι συρμα, 30 mm αξονα, 7.5 σπειρες και μου βγαινει γυρω στο 1 Ohm το οποιο παιζω με 16 Watt ρευμα.

Αλλα αυτο φυσικα ειναι καθαρα θεμα γουστου!

- - - Updated - - -

Ξεχασα το πιο σημαντικο...

Spaced coils φυσικα, οχι micro coils!

Για όσους δεν χρησιμοποιούν κάποιο calculator (http://www.steam-engine.org/coil.html?r=1&awg=26&id=3), καλό είναι να αναφέρουμε και το υλικό. Στην περίπτωσή σου μάλλον εννοείς Kanthal.


Aυτο με το σφιξιμο του ατμο δεν το ηξερα. Παιζω με 65/35 VG/PG οποτε δεν νομιζω να φταιει αυτο, ειναι παχυρευστο.

Στο επομενο στησιμο θα βαλω λιγο περισσοτερο βαμβακι και θα τον σφιξω λιγοτερο να δω.

Επισης θα δοκιμασω με 28αρι συρμα απο 26αρι που εχω, γιατι διαβασα οτι παιζει καλυτερα ο berseker.

Συνήθως δεν πάει ο συνδυασμός "περισσότερο βαμβάκι" με "λεπτότερο σύρμα" επειδή το βαμβάκι πιθανότατα να σου παραμορφώσει τις σπείρες καθώς θα προσπαθείς να το περάσεις από μέσα.

hemlock
24-08-18, 16:16
Ardi21 το 35% PG είναι αρκετή για να κάνει το τελικό μίγμα πολλλλύ αραιό...(πχ δοκίμασε ένα 10ml με ~20% PG)
Με την αλαγή σύρματος μπορεί να καταφέρεις μέχρι και αλλαγή στη γεύση του υγρού σου...Για αυτό έχε κατα νου:
Μην παίξεις πολλλύ πιο χαμηλά σε αντίσταση απο οτι παίζεις τώρα.
Μην αρχίσεις να φτιάχνεις coils με 10+ σπείρες για να μείνεις στα Ohm που παίζεις τώρα με το πιο χοντρό σύρμα.
Πρόσεξε αν το σύρμα σου, σε δεδομένο πυρήνα, μπορεί να χωρέσει στο deck του ατμο σου.
Με μονά σύρματα μπορείς να παίξεις και λίγο κάτω απο το 1Ω- ~ 0.8Ω, 0.7Ω-->~25Watt...

ardi21
24-08-18, 16:40
Συνήθως δεν πάει ο συνδυασμός "περισσότερο βαμβάκι" με "λεπτότερο σύρμα" επειδή το βαμβάκι πιθανότατα να σου παραμορφώσει τις σπείρες καθώς θα προσπαθείς να το περάσεις από μέσα.

Ναι το γνωριζω. Ξερω την πoσοτητα για να μην στραβωσουν οι σπειρες


Ardi21 το 35% PG είναι αρκετή για να κάνει το τελικό μίγμα πολλλλύ αραιό...(πχ δοκίμασε ένα 10ml με ~20% PG)
Με την αλαγή σύρματος μπορεί να καταφέρεις μέχρι και αλλαγή στη γεύση του υγρού σου...Για αυτό έχε κατα νου:
Μην παίξεις πολλλύ πιο χαμηλά σε αντίσταση απο οτι παίζεις τώρα.
Μην αρχίσεις να φτιάχνεις coils με 10+ σπείρες για να μείνεις στα Ohm που παίζεις τώρα με το πιο χοντρό σύρμα.
Πρόσεξε αν το σύρμα σου, σε δεδομένο πυρήνα, μπορεί να χωρέσει στο deck του ατμο σου.
Με μονά σύρματα μπορείς να παίξεις και λίγο κάτω απο το 1Ω- ~ 0.8Ω, 0.7Ω-->~25Watt...

Αλλαγη υγρου δεν κανω με τιποτα. Εχω βρει αυτο που μου αρεσει.

Αυτην την στιγμη παιζω με 26αρι, 2.5 πυρηνα στα 0.65 Ohm και 21-22 watt. Ομως στο berseker ερχεται πιο ζεστος ο ατμος, σε σχεση με τον αερατο goblin που ειχα, οποτε θα δοκιμασω με 28αρι, περιπου στο 1 ohm οπου ειναι ακριβως οι ιδιες σπειρες (περιπου 5). Διαβασα οτι αποδιδει καλυτερη γευση.

Το θεμα ειναι να λυσω το προβλημα των διαρροων με την καταλληλη ποσοτητα βαμβακιου. Το στησιμο του συρματος ειναι δευτερευον. Aπλα ειπα να δοκιμασω και με λεπτοτερο, να δω πως παιζει. Ελπιζω να τα καταφερω και να φταιει το βαμβακι για τα leaks.

Τωρα βεβαια που αφησα να τελειωσει σχεδον ολο το υγρο, εκλεισα τον αερα και γεμισα κανονικα απο πανω, χωρις την διαδικασια με το top cap, δεν μου εδωσε leak. Δεν ξερω...

George_Prix
24-08-18, 17:44
Για όσους δεν χρησιμοποιούν κάποιο calculator (http://www.steam-engine.org/coil.html?r=1&awg=26&id=3), καλό είναι να αναφέρουμε και το υλικό. Στην περίπτωσή σου μάλλον εννοείς Kanthal.

Ε ναι, κλασικα Kanthal.

- - - Updated - - -


Αυτην την στιγμη παιζω με 26αρι, 2.5 πυρηνα στα 0.65 Ohm και 21-22 watt. Ομως στο berseker ερχεται πιο ζεστος ο ατμος, σε σχεση με τον αερατο goblin που ειχα, οποτε θα δοκιμασω με 28αρι, περιπου στο 1 ohm οπου ειναι ακριβως οι ιδιες σπειρες (περιπου 5). Διαβασα οτι αποδιδει καλυτερη γευση.

Κατα την αποψη μου δε φταει το 26αρι συρμα. Θεωρω οτι 0.65 Ohm ειναι πολυ χαμηλα για τσιγαρισια τζουρα και επισης 5 σπειρες θεωρω οτι ειναι λιγες. Δοκιμασε με το 26αρι με 2 σπειρες παραπανω ή ακομα και με 30αρη αξονα.

btw εγω κανω το εξης... Επειδη με 30αρη αξονα και καμποσο βαμβακι που βαζω μπουκωνουν τα πλαινα αυλακια εισαγωγης του υγρου, χτενιζω τις ακρες του βαμβακιου (δεξια και αριστερα απο την αντισταση) και αφαιρω λιγο βαμβακι, γιατι αυτο ετσι και αλλιως ειναι μια τεχνικη που βοηθαει στην καλυτερη ροη του υγρου και την αποφυγη των dry hits.

ardi21
25-08-18, 21:12
Εχω ηδη αρχισει και το μετανιωνω πικρα που πηρα τον berseker.

Πολυ καλη κατασκευη, καλη γευση αλλα ο ατμοποιητης ειναι τραγικος με τις διαρροες με οτι στησιμο και αν εχω δοκιμασει μεχρι τωρα. Ο μονος τροπος που δεν εχεις ειναι η διαδικασια που ανεφερα σε προηγουμενο μηνυμα. Και δεν λειτουργει παντα. Αλλα ετσι χανεις το πλεονεκτημα του ευκολου γεμισματος συν οτι χανεις και λιγο υγρο καθε φορα αφου καθεται στο top cap οταν το αναποδογυριζεις και δεν επανερχεται στο tank.

Πιο πολυ ασχολουμαι με το πως δεν θα εχω διαρροες παρα ατμιζω. Ειναι ο πρωτος μου top fill, δεν ξερω αν φταιω εγω, αλλα εχω δει αρκετες παρομοιες αναφορες στο internet.

Απο αυτα που εχω δει σε μια εβδομαδα χρησης, προσωπικα, δεν τον προτεινω με τιποτα. Μακρυα.

Τον εχει κανενας αλλος εδω μπας και βρω καμια ακρη αραγε?:p

George_Prix
07-09-18, 08:37
Παντως ο Hastur ειναι ο πιο "καθαρος" ατμοποιητης που εχει περασει απο τα χερια μου. Σταγονα δε σταζει. Ολοι οι αλλοι ολο και μαζευουν λιγη υγρασια στο κατω μερος που βιδωνει ο ατμοποιητης στο mod.

ardi21
07-09-18, 15:30
Aπ'οτι εχω καταλαβει top fill και να βιδωνει, ειναι εγγυημενη συνταγη για leaks λογω υποπιεσης. Οποτε γεμιζεις με διαφορετικο τροπο.

Ο ares π.χ που ειναι top fill αλλα συρταρωτος, δεν εχει leaks απο το λιγο που τον εχω δοκιμασει. Δεν ξερω αν ειναι σωστο το συμπερασμα που εχω βγαλει.

nikoslykos
16-09-18, 09:29
Παντως οποιος θελει καλο ατμοποιητη με ευκολο στησιμο και χωρις διαρροες δειτε τον Zeus.. οι τρυπες του airfow ειναι πανω :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.