PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικό τσιγάρο (reloaded)- Για μεγάλα "φουγάρα"



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 [59] 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71

Zer0c00L
16-09-18, 10:50
εγώ επειδή ψάχνομαι για ανθεκτικό μοντάκι
σας έχω μια πληροφορία
με ενδιαφέρει να αγοράσω το Geek Vape 200W Legend (δύο μπαταρίες) πήγα στον άνθρωπο που εμπιστεύομαι απόλυτα σε ότι έχει σχέση με το Η.Τ και μου λέει μακριά στους τρεις μήνες για ανεξήγητο λόγο καίγεται το chip ακόμα ψάχνουν να βρουν τι φταίει για αυτό θα αγοράσεις το Geek Vape 100W (μια μπαταρία) το οποίο είναι δοκιμασμένο θα σου κοστίσει 70 ευρώ το μοντάκι + φορτιστής κανονικός για μπαταρίες καθώς έχεις από τα Eleaf Pico που έχεις καταστρέψει αρκετές μπαταρίες και έναν ατμοποιητή Aspire Nautilus 2.0 και θα μου έρχεσαι μόνο για υγρά και αντιστάσεις.

- - - Updated - - -


Παντως οποιος θελει καλο ατμοποιητη με ευκολο στησιμο και χωρις διαρροες δειτε τον Zeus.. οι τρυπες του airfow ειναι πανω :p

το έχουν φίλοι μου και είναι ευχαριστημένοι.

Erebos
16-09-18, 16:26
Παντως οποιος θελει καλο ατμοποιητη με ευκολο στησιμο και χωρις διαρροες δειτε τον Zeus.. οι τρυπες του airfow ειναι πανω :p

Ο Zeus έχει λίγο ιδιότροπο στήσιμο με αποτέλεσμα κάποιοι να μην παίρνουν γεύση. Ο Zeus Dual διόρθωσε το deck αλλά είναι dual coil.
Με top airflow και μονή αντίσταση χωρίς κουσούρια είναι οι OBS Engine Nano και AugVape Intake.
Once you go top airflow, you never go back.

nikoslykos
18-09-18, 22:42
Ο Zeus έχει λίγο ιδιότροπο στήσιμο με αποτέλεσμα κάποιοι να μην παίρνουν γεύση. Ο Zeus Dual διόρθωσε το deck αλλά είναι dual coil.
Με top airflow και μονή αντίσταση χωρίς κουσούρια είναι οι OBS Engine Nano και AugVape Intake.
Once you go top airflow, you never go back.

Αντιθετως εχει πολυ ευκολο στησιμο... Απλα εννοειται οτι σε τετοιους ατμοποητες δεν βαζεις απλο συρμα kanthal. Αυτοι ειναι μονο για συρματα τυπου clapton τιποτα αλλο. + ο συγκεκριμενος πρεπει να στριβεις τις αντιστασεις αριστεροστροφα. Πλεον αγοραζω συρμα της demon killer flat clapton nichrome, υπερευχαριστημενος.

Erebos
18-09-18, 23:12
Αντιθετως εχει πολυ ευκολο στησιμο... Απλα εννοειται οτι σε τετοιους ατμοποητες δεν βαζεις απλο συρμα kanthal. Αυτοι ειναι μονο για συρματα τυπου clapton τιποτα αλλο. + ο συγκεκριμενος πρεπει να στριβεις τις αντιστασεις αριστεροστροφα. Πλεον αγοραζω συρμα της demon killer flat clapton nichrome, υπερευχαριστημενος.

Μιλάω για το wicking που λόγω θέσης των wicking holes το βαμβάκι κάνει γωνία πριν πάει κάτω. Αυτό δημιουργεί προβλήματα τροφοδοσίας μερικές φορές.
Εφόσον πλέον υπάρχει ο AugVape Intake και ο OBS Nano, δεν βρίσκω τον λόγο να προτείνει κάποιος τον Zeus, ο οποίος κερδίζει μόνο στο όνομα (επειδή είμαστε Ελληνάρες).

deko
19-09-18, 12:42
Καλησπερα.
Μου εστειλαν email με προωθητικο κουπονι για εκπτωση 15 € που μπορει καποιος-οι να το χρησιμοποιησει μεχρι 30 Σεπτεμριου . Θα εχω κι εγω εκπτωση εφ'οσον χρησιμοποιηθει σε αγορα heets.

Ο κωδικος ειναι IQ75845B Οι δέκα πρώτοι που θα εξαργυρώσουν τον κωδικό μέχρι 30/9 θα λάβουν 15€ έκπτωση για αγορά IQOS Plus Συσκευής με 3 πακέτα HEETS.

akisgr
24-09-18, 23:40
Απαγορεύεται η πώληση και η εισαγωγή υγρών ηλεκτρονικού τσιγάρου χωρίς νικοτίνη...... :evil:



https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/225549/apagoreyetai-i-polisi-kai-i-eisagogi-ygron-ilektronikoy-tsigarou-xoris-nikotini

Zer0c00L
24-09-18, 23:44
παραθέτω την είδηση που είπε ο φίλος

Οι Τελωνειακές Αρχές σε εφαρμογή των διατάξεων του Υπουργείου Υγείας, δεν δύνανται να επιτρέπουν τη θέση σε ελεύθερη κυκλοφορία και ανάλωση των ηλεκτρονικών τσιγάρων άνευ νικοτίνης.

Τα παραπάνω ορίζει με σχετική εγκύκλιο η Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων (ΑΑΔΕ) και κάνει γνωστό ότι στην απαγόρευση αυτή συμπεριλαμβάνονται οι κατηγορίες των νέων προϊόντων καπνού, του ηλεκτρονικού τσιγάρου, των φυτικών προϊόντων για κάπνισμα καθώς και κάθε προϊόντος που ομοιάζει με τα προϊόντα καπνού και συναφή προϊόντα του Ν. 4419/2016 αλλά δε μπορεί να υπαχθεί βάσει των ορισμών στις αντίστοιχες κατηγορίες (π.χ. ηλεκτρονικά πούρα άνευ νικοτίνης, ηλεκτρονικός ναργιλές άνευ νικοτίνης κλπ).


Επισημαίνεται στην εγκύκλιο ότι κρίνεται σκόπιμο να δοθούν περαιτέρω οδηγίες ως προς την αντιμετώπιση ζητημάτων που ανακύπτουν από απαγορευτικές διατάξεις του αντικαπνιστικού νόμου που άπτονται θεμάτων αρμοδιότητας του Υπουργείου Υγείας.


Ειδικότερα, παρέχονται περαιτέρω οδηγίες ως προς τα κάτωθι, τα οποία αφορούν κυρίως προϊόντα που ενέχουν και φορολογικό ενδιαφέρον καθώς είτε υπόκεινται σε Ε.Φ.Κ. (βιομηχανοποιημένα καπνά ) είτε σε φόρο κατανάλωσης (υγρά αναπλήρωσης ηλεκτρονικών τσιγάρων):


Απαγόρευση διάθεσης ηλεκτρονικών τσιγάρων άνευ νικοτίνης


Στην κοινοποιούμενη εγκύκλιο, όπως αναφέρεται ρητά στο Κεφάλαιο Α «Προϊόντα καπνού και συναφή προϊόντα-προδιαγραφές ως προς τα συστατικά, εκπομπές, πρόσθετα, την επισήμανση, τη συσκευασία, τις προειδοποιήσεις για την υγεία, τις κοινοποιήσεις συστατικών, εκπομπών, κ.λ.π.» επισημαίνεται ότι σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ.1 του άρθρου 2 του ν.3730/2008, όπως ισχύει, απαγορεύεται η κατασκευή, προβολή, εμπορία και πώληση του ηλεκτρονικού τσιγάρου, εκτός από εκείνα που έχουν λάβει έγκριση από το Υπουργείο Υγείας, σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ.2 του ιδίου άρθρου.


Η εν λόγω απαγόρευση άρθηκε εν μέρει με τις διατάξεις του ν.4419/2016 και δη του άρθρου 18 αυτού, μόνο ως προς τα προϊόντα που περιέχουν νικοτίνη. Ως εκ τούτου απαγορεύεται η διάθεση στην αγορά των ηλεκτρονικών τσιγάρων άνευ νικοτίνης που δεν πληρούν τις προδιαγραφές της παρ.2 του άρθρου 2 του ν.3730/2008. Ωστόσο, η αρμόδια υπηρεσία του Υπουργείου Υγείας είναι σε διαδικασία ρύθμισης των προϊόντων αυτών.


Επί του θέματος αυτού, κατ' αρχήν οφείλει να επισημανθεί ότι όσον αφορά τις διατάξεις του άρθρου 53Α του ν.2960/01 «Ε.Τ.Κ.», με τις οποίες επιβλήθηκε φόρος κατανάλωσης στα υγρά αναπλήρωσης ηλεκτρονικών τσιγάρων, δεν γίνεται διάκριση μεταξύ των υγρών αναπλήρωσης που περιέχουν και αυτών που δεν περιέχουν νικοτίνη. Ως εκ τούτου, η φορολογητέα ύλη συμπεριλαμβάνει το σύνολο των υγρών αναπλήρωσης τα οποία προορίζονται να ενσωματωθούν σε συσκευές ηλεκτρονικού τσιγάρου, σύμφωνα με τον ορισμό της παραγράφου 1, περ. α) του ιδίου άρθρου. Ωστόσο, καθίσταται σαφές ότι εφόσον υφίσταται απαγόρευση διάθεσης στο εσωτερικό της χώρας συγκεκριμένης κατηγορίας προϊόντων, η οποία προκύπτει από εθνικές διατάξεις άλλου Υπουργείου και στη συγκεκριμένη περίπτωση του Υπουργείου Υγείας, διατάξεις για τις οποίες οι τελωνειακές αρχές αποτελούν συναρμόδιες αρχές ελέγχου της εφαρμογής τους σύμφωνα με το άρθρο 23 του ως άνω νόμου, δεν μπορεί να επιτραπεί η διάθεση των προϊόντων αυτών στο εσωτερικό της χώρας, μέχρι της ρυθμίσεως του θέματος από το αρμόδιο Υπουργείο.


Πρέπει να διευκρινιστεί ότι η εν λόγω απαγόρευση αφορά στη διάθεση και κυκλοφορία των υγρών αναπλήρωσης άνευ νικοτίνης στην ελληνική αγορά και όχι σε άλλα Κ-Μ της Ε.Ε. καθόσον πρόκειται για αμιγώς εθνική διάταξη, ενώ με τις διατάξεις της Οδηγίας 2104/40/ΕΕ έχουν καθοριστεί οι όροι και οι προϋποθέσεις για την κυκλοφορία στην εσωτερική αγορά της Ε.Ε. των υγρών αναπλήρωσης που περιέχουν νικοτίνη, σύμφωνα με τους ορισμούς του άρθρου 2 της Οδηγίας όπως ενσωματώθηκαν στο ν.4419/16.

nikoslykos
25-09-18, 19:48
ΔΗλαδη τι σημαινει αυτο ; Θα εχει καποια συνεπεια στα αρωματα η στο pg - vg ;;

hemlock
25-09-18, 19:51
ΔΗλαδη τι σημαινει αυτο ; Θα εχει καποια συνεπεια στα αρωματα η στο pg - vg ;;
Τίποτα απολύτως...Απλά μπες σε κάποια απο τις ατμιστικές ομάδες του FB και τσέκαρε το τελευταίο ποστάρισμα του Τρύφωνα (cruiser78).

nikoslykos
25-09-18, 20:43
Τίποτα απολύτως...Απλά μπες σε κάποια απο τις ατμιστικές ομάδες του FB και τσέκαρε το τελευταίο ποστάρισμα του Τρύφωνα (cruiser78).

Επειδη εψαξα και πριν δεν βρηκα κατι...εχεις καποιο λινκ ;

hemlock
26-09-18, 10:23
Επειδη εψαξα και πριν δεν βρηκα κατι...εχεις καποιο λινκ ;
https://www.facebook.com/notes/vape-alchemists/%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AF-%CE%BD%CE%AD%CE%B1%CF%82-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%AF%CE%BF%CF%85-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CF%81%CF%8D%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B1-%CF%80%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%B4%CF%8C%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-online-viewing/1954698211259071/

nikoslykos
28-09-18, 07:24
https://www.facebook.com/notes/vape-alchemists/%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AF-%CE%BD%CE%AD%CE%B1%CF%82-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%AF%CE%BF%CF%85-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CF%81%CF%8D%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B1-%CF%80%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%B4%CF%8C%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-online-viewing/1954698211259071/

δεν δουλευει το λινκ

Erebos
28-09-18, 07:46
δεν δουλευει το λινκ

Πρέπει να κάνεις join στο group πρώτα.

Παραθέτω εδώ το μήνυμα:


Περί εγκυκλίου 18/09/2018 ή αλλιώς DING DING: Round 2!

Όπως είχα πει σε παρόμοιο κείμενό μου τον Ιούνιο για την εγκύκλιο του Μαΐου, δεν είμαι Νομικός. Καλώς η κακώς όμως, η λογιστική επιστήμη την οποία υπηρετώ, με «υποχρεώνει» να γνωρίζω τι εστί Νόμος, εγκύκλιος, Προεδρικό Διάταγμα και λοιπά νομικίστικα έγγραφα. Επίσης με υποχρεώνει να γνωρίζω τον τρόπο με τον οποίο πρέπει να γίνεται η ανάγνωση ενός τέτοιου εγγράφου. Είναι υποχρέωση μου επίσης να αναφέρω ότι τα παρακάτω δεν αποτελούν μόνο προσωπικές μου απόψεις, αλλά και προϊόντα συζήτησης με Νομικούς. Καλώς ή κακώς, τυγχάνω ιδιοκτήτης και διαχειριστής ενός φόρουμ. Και σε αντίθεση με άλλα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, δεν έχω την επιλογή της ανωνυμίας ή της ψευδωνυμίας. Οπότε κάθε κίνηση που αφορά αυτή μου την ενασχόληση, πρέπει να είναι νομικά κατοχυρωμένη. Στο δια ταύτα λοιπόν!
Κατά πρώτον, και θα ακουστώ κακός, σταματήστε να γράφετε το μακρύ σας και το κοντό σας οι περισσότεροι, κοινώς παπάτζες. Δεν ήρθε το τέλος του κόσμου και η ψυχραιμία πρέπει να είναι πολύ καλή μας φίλη σε τέτοιες περιπτώσεις. Όπως έχω ξαναγράψει, στο Νόμο 4419 ορίζονται κατά γράμμα τα προϊόντα τα οποία ρυθμίζει. Δεν θα μιλήσω για συσκευές αλλά για υγρά, και αυτά τα οποία ρυθμίζει ο εν λόγω Νόμος κατ’ εντολή της οδηγίας, είναι τα υγρά αναπλήρωσης που περιέχουν νικοτίνη. Οτιδήποτε άλλο, δεν εμπίπτει στις διατάξεις του εν λόγω Νόμου. Τελεία και παύλα. Κρίνω σκόπιμο σε αυτό το σημείο να αναφέρω ότι και η ευρωπαϊκή οδηγία αλλά και ο Νόμος ενσωμάτωσης, θέτουν ανώτατα όρια όσον αφορά τα υγρά αναπλήρωσης που περιέχουν νικοτίνη. Αυτό σημαίνει ότι εύκολα ο εθνικός νομοθέτης οποιουδήποτε κράτους, έχει κάθε δικαίωμα να νομοθετήσει μικρότερα όρια, πχ 5μελα μπουκαλάκια, ανώτατο όριο νικοτίνης τα 5mg και χωρητικότητα ατμοποιητή 0.5ml. Ευτυχώς, κανένα κράτος δεν έχει κάνει κάτι τέτοιο. Μπορείτε να δείτε τι ισχύει σε κάθε κράτος μέλος στο αρχείο εδώ (πηγή: Nanny Index 2018). Μιλάμε λοιπόν για το γράμμα του Νόμου, και όχι για το πνεύμα του. Και βάσει αυτού, δεν υπάρχει Νόμος ο οποίος απαγορεύει τη διάθεση υγρών αναπλήρωσης χωρίς νικοτίνη. Και εκεί στηρίζεται λανθασμένα η εγκύκλιος, αυτή και η προηγούμενη. Ότι δηλαδή αφού ο 4419 ρυθμίζει τα θέματα υγρών με νικοτίνη και όχι τα χωρίς, τότε τα χωρίς απαγορεύονται. Δεν τους τα είπαν καλά τα πράγματα. Ότι δεν απαγορεύεται ρητά από ένα Νόμο, ε π ι τ ρ έ π ε τ α ι. Όχι το αντίθετο. Και μέχρι το Υπουργείο Υγείας να ολοκληρώσει αυτή τη περιβόητη ρύθμιση των προϊόντων χωρίς νικοτίνη, δεν υπάρχει Νόμος που να τα απαγορεύει. Και η εγκύκλιος, δεν είναι Νόμος.
Πάμε να δούμε την εγκύκλιο κομμάτι κομμάτι. Μας ξεκινάει λοιπόν με παραπομπή στην εγκύκλιο του Μαΐου! Γελάνε και οι πέτρες! Στην παράγραφο με αρ. 1, μας λέει ότι τα ηλεκτρονικά τσιγάρα υπάγονται στις διατάξεις του αντικαπνιστικού, σύμφωνα με τις οποίες απαγορεύεται η διάθεση ηλεκτρονικών τσιγάρων πέραν αυτών που έχουν έγκριση από το Υπουργείο Υγείας. Μας το υπογραμμίζει κιόλας! Στο Νόμο 4419 όμως, μας λέει ακριβώς τι είναι το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Συσκευή! Οπότε συνδυαστικά, απαγορεύεται η πώληση συσκευών χωρίς νικοτίνη εκτός αν έχουν πάρει έγκριση από το υπουργείο υγείας. Θα με δείτε καμιά μέρα πάνω σε κανένα δέντρο να κάνω τον κούκο και θα λέτε «καλό παιδί ήταν».
Στην παράγραφο 2 έρχεται το καλό! Απαγόρευση DIY, SnV και τα τοιάυτα! Και σε ποιο Νόμο βασίζεται? Σε κανένα. Μας παραπέμπει και πάλι στην εγκύκλιο του Μαΐου. Νομική ισχύς μηδέν. Προσπαθεί δε να πείσει τον παραλήπτη της εγκυκλίου ότι η αγορά αρωμάτων ενδέχεται να αποτελεί φοροδιαφυγή. Για να καταλάβετε πόσο out of this world είναι αυτό το σκεπτικό, φανταστείτε το εξής: παίρνεις αλεύρι, ζάχαρη, αυγά και βούτυρο, όλα με ΦΠΑ 13%. Φτιάχνεις κέικ, το οποίο έχει συντελεστή 24%. Άρα φοροδιαφεύγεις! Μόλις φτιάξεις το κεκάκι σου λοιπόν, τρέχα ταμείο να αποδώσεις τη διαφορά! Οι άλλες παραγράφοι, δεν μας ενδιαφέρουν.
Από χτες, φίλοι ατμιστές και επαγγελματίες ρωτάνε συνεχώς τη γνώμη μου την οποία δεν έχω κανένα πρόβλημα να εκφέρω, αρκεί να γνωρίζουν ότι δεν είμαι Νομικός και δεν μπορώ να φέρω ευθύνη για το ότιδήποτε προκύψει. Και το μεγαλύτερο ερώτημά τους είναι «να ανησυχώ?». Η απάντησή μου είναι ναι, οι επαγγελματίες πρέπει να ανησυχούν. Γιατί πολύ απλά οι αρχές – παραλήπτες της εγκυκλίου, υποχρεούνται να την εφαρμόσουν. Μόλις πέσει το πρόστιμο, δικαιούνται (υποχρεούνται κατ’ εμέ) να προσφύγουν στη δικαιοσύνη. Δυστυχώς, μια εγκύκλιος δεν αποτελεί πράξη της διοίκησης για να μπορεί κάποιος να προσφύγει εναντίον της. Το πρόστιμο όμως, είναι. Έχω κάποιες επιφυλάξεις για το αν πρέπει να ανησυχούν οι λιανέμποροι, καθώς τα προϊόντα που πουλάνε, τα έχουν προμηθευτεί νομίμως. Από χτες γνωρίζω ότι ο ΣΕΕΗΤ έχει ΔΣ σήμερα. Μπορεί πολλοί από εσάς όταν βλέπουν αυτά τα αρχικά να παθαίνουν παράκρουση, όμως καλώς ή κακώς, αν κάποιος έχει τους πόρους να κινηθεί δικαστικά, είναι αυτός. Επιπλέον, ο Νομικός τους σύμβουλος είναι κινητή εγκυκλοπαίδεια και η άποψή του στο θέμα σίγουρα θα είναι πολύ πιο τεκμηριωμένη από τη δική μου. Και πιο έγκυρη. Φαντάζομαι εντός της ημέρας, θα έχουμε νέα. Αυταπάτες δεν έχω. Δεν έχω καμία αμφιβολία ότι αν μπορεί να διασφαλιστεί 100% η πώληση μόνο δεκάμελων έτοιμων υγρών, καθόλου δεν θα χαλάσει τον ΣΕΕΗΤ και τα μέλη του καθώς έτσι θα κλείσει και η τελευταία τρύπα εισαγωγής ατμιστικών (VG, PG, αρώματα, SnV) από το εξωτερικό.
Εδώ πρέπει να αναρρωτηθούμε: αν τελικά βρεθεί μια μέση λύση με φορολόγηση SnV, θα μας πειράξει? Προσωπικά όχι, αν η φορολόγηση είναι στο περιεχόμενο στη συσκευασία άρωμα. Αν γίνει όπως στην Ιταλία, όπου τα SnV φορολογούνται βάσει του τελικού παραγόμενου προϊόντος, την ήπιαμε αυτοκρατορικά.
Πρόκειται για άλλη μία προσπάθεια του ελληνικού κράτους να ψευδονομοθετήσει, βασιζόμενο στην γραφειοκρατία που υπάρχει και τη δυσκολία που έχει ο οποιοσδήποτε θιγόμενος να κυνηγήσει το δίκιο του δικαστικά. Είμαστε λοιπόν στο σημείο να ευχόμαστε να γίνει έλεγχος σε κάποιον μεγάλο «παίχτη» της ελληνικής αγοράς, ώστε να έχει τους πόρους να προχωρήσει σε δικαστικές ενέργειες μετά...
Θέλω να καλέσω όλους όσους εμπλέκονται με το άτμισμα (παραγωγούς, κατασκευαστές, εισαγωγείς, χονδρέμπορους, λιανέμπορους και απλούς ατμιστές) να αντιμετωπίσουν την κατάσταση με τη δέουσα ψυχραιμία. Δεν είναι εύκολο αλλά όταν η κατάσταση είναι πέραν της σφαίρας επιρροής μας, δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι παραπάνω, ιδιαίτερα στην παρούσα φάση. Πιστεύω ότι εντός των ημερών θα έχουμε νεότερα.
Ευχαρίστως να απαντήσω σε όσες ερωτήσεις μπορώ γι αυτά τα θέματα, διευκρινίζοντας ρητά ότι δεν φέρω καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε ζημιά, θετική ή αποθετική, υποστεί οποιοσδήποτε διαβάσει τα παραπάνω. Άλλωστε στην Ελλάδα ζούμε, ξέρουμε ότι οι Νόμοι έχουν την τάση να τεντώνονται σε βαθμό αηδίας. Και πολύ εύκολα, ο Νομοθέτης μπορεί να περάσει ένα Νόμο ο οποίος θα τα ανατρέπει όλα αυτά.
Το παρόν, δεν αποτελεί προϊόν πνευματικής ιδιοκτησίας, και όσοι κρίνουν σκόπιμο, μπορούν να το αναδημοσιεύσουν αυτούσιο. Δεν με ενδιαφέρει να αναφερθεί το όνομά μου, το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να βοηθήσω να έχουμε τα δεδομένα μας όσο πιο ξεκάθαρα γίνεται.

Τρύφωνας Π. Παπαδόπουλος (Cruiser79).

ardi21
29-09-18, 12:50
Τελικα μετα απο αρκετα στησιματα με τον berseker κατεληξα οτι αυτα που δειχνουν τα βιντεο δεν ειναι απολυτα σωστα.

Για να μειωνεις τις διαρροες, το μηκος του βαμβακιου πρεπει να ειναι σχετικα μεγαλο και οχι ισα-ισα να καλυπτει την τρυπα. Δεν πρεπει να το κοβεις συριζα στα σπειρωματα δηλαδη αλλα να του αφηνεις ενα περιθωριο. Οσο "χοντρο" βαμβακι και να βαλεις αν το κοβεις κοντο θα εχεις διαρροες. Αυτο το λεω μηπως τον εχει παρει και καποιος αλλος προσφατα.

Καποια στησιματα που εκανα με αυτον τον τροπο, μου βγηκαν σωστα χωρις διαρροη μεχρι τωρα. Και τον γεμισα κανονικα απο πανω χωρις την διαδικασια που αναποδογυριζεις το tank. Θα δειξει.

Παιζει να τον κατηγόρησα χωρις λογο.:p

hemlock
29-09-18, 16:40
δεν δουλευει το λινκ

https://www.youtube.com/watch?v=qwqnp1ac5XE

nikoslykos
29-09-18, 17:23
ρε παιδια επειδη αλλα λεει ο ενας αλλα ο αλλος... Εγω οπως το βλεπω αν ισχυσει αυτο θα κατεβουν απτα ραφια οτι εχει σχεση με DIY. κανω λαθος ;

hemlock
29-09-18, 17:47
Δεν μιλάμε για νόμο, τουλάχιστον οχι ακόμα...

skel
29-09-18, 18:20
παιδιά για το καφετί χρώμα που γίνετε το υγρό τι σημαίνει (δεν υπάρχει νικοτίνη) ?
το υγρό στο μπουκάλι παραμένει διαφανές αλλά μόλις μπει στο ηλεκτρονικό σιγά σιγά αλλάζει χρώμα ( άλλαξα αντίσταση αλλά γίνετε το ίδιο)
έφτιαξα εγώ την γεύση DIY με VG δικά μου
ηλεκτρονικό έχω Smok Alien Baby AL85 Kit
WATT το έχω στα 40

sdikr
29-09-18, 19:07
παιδιά για το καφετί χρώμα που γίνετε το υγρό τι σημαίνει (δεν υπάρχει νικοτίνη) ?
το υγρό στο μπουκάλι παραμένει διαφανές αλλά μόλις μπει στο ηλεκτρονικό σιγά σιγά αλλάζει χρώμα ( άλλαξα αντίσταση αλλά γίνετε το ίδιο)
έφτιαξα εγώ την γεύση DIY με VG δικά μου
ηλεκτρονικό έχω Smok Alien Baby AL85 Kit
WATT το έχω στα 40

Είναι ανάλογα το άρωμα, κάποια αλλάζουν χρώμα, ακόμα και χωρίς νικοτίνη
Αν σου αλλάζει χρώμα στον ατμοποιήτη σημαίνει πως πρέπει να αλλάζεις βαμβάκι πιο συχνά γιατί αφήνει το άρωμα πιο πολλά κατάλοιπα.

Erebos
29-09-18, 20:17
παιδιά για το καφετί χρώμα που γίνετε το υγρό τι σημαίνει (δεν υπάρχει νικοτίνη) ?
το υγρό στο μπουκάλι παραμένει διαφανές αλλά μόλις μπει στο ηλεκτρονικό σιγά σιγά αλλάζει χρώμα ( άλλαξα αντίσταση αλλά γίνετε το ίδιο)
έφτιαξα εγώ την γεύση DIY με VG δικά μου
ηλεκτρονικό έχω Smok Alien Baby AL85 Kit
WATT το έχω στα 40

Αν το υγρό είναι του εμπορίου, σίγουρα θα έχει μπόλικη σουκραλόζη (sucralose), στις χειρότερες περιπτώσεις και ζάχαρη (corn syrup), και καραμελώνουν λόγω θερμότητας.

- - - Updated - - -

Α δεν πρόσεξα ότι έλεγες για DIY. Τότε πιθανότατα είναι αρώματα με acetoin, acetyl propionyl ή diacetyl, κοινώς οι "βουτυρένιες" χημικές ενώσεις.

sdikr
29-09-18, 20:18
Αν το υγρό είναι του εμπορίου, σίγουρα θα έχει μπόλικη σουκραλόζη (sucralose), στις χειρότερες περιπτώσεις και ζάχαρη (corn syrup), και καραμελώνουν λόγω θερμότητας.

Εγώ το έχω παρατηρήσει σε υγρά που κάνω μόνος σου, vg,pg και άρωμα

skel
29-09-18, 20:31
Αν το υγρό είναι του εμπορίου, σίγουρα θα έχει μπόλικη σουκραλόζη (sucralose), στις χειρότερες περιπτώσεις και ζάχαρη (corn syrup), και καραμελώνουν λόγω θερμότητας.

- - - Updated - - -

Α δεν πρόσεξα ότι έλεγες για DIY. Τότε πιθανότατα είναι αρώματα με acetoin, acetyl propionyl ή diacetyl, κοινώς οι "βουτυρένιες" χημικές ενώσεις.

στο μπουκάλι αναφέρει το propionyl
το θέμα είναι δηλαδή οι κατώτερες σε ποιότητα χημικές ουσίες που έχει το άρωμα ?

hemlock
29-09-18, 20:34
στο μπουκάλι αναφέρει το propionyl
το θέμα είναι δηλαδή οι κατώτερες σε ποιότητα χημικές ουσίες που έχει το άρωμα ?
Δεν είναι κατώτερες χημ. ουσίες...Είναι οι ουσίες που δίνουν το extra point στα υγρά, αλλά έχουν απαγορευτεί κάποιες απο αυτές (πχ το διακετύλιο).

Erebos
29-09-18, 20:58
Εγώ το έχω παρατηρήσει σε υγρά που κάνω μόνος σου, vg,pg και άρωμα

Διόρθωσα το ποστ.
Πάντως υπάρχουν και αρώματα που περιέχουν corn syrup και άλλα φυσικά γλυκαντικά, τα οποία καραμελώνουν σε χαμηλότερη θερμοκρασία από τις τεχνητές γλυκαντικές ουσίες σχηματίζοντας κατάλοιπα πάνω στις αντιστάσεις αλλά και τοξικές και καρκινογόνες ουσίες.
https://wayback.archive.org/web/20160912113723/http://juic.org:80/flavors/concerning-flavors

- - - Updated - - -


στο μπουκάλι αναφέρει το propionyl
το θέμα είναι δηλαδή οι κατώτερες σε ποιότητα χημικές ουσίες που έχει το άρωμα ?

Όπως είπε ο hemlock, δεν είναι κατώτερης ποιότητας. Αυτές οι ουσίες είναι που δίνουν την βουτυρένια υφή και το γεμάτο mouthfeel στις κρέμες, custards, καραμέλες κλπ. αλλά επειδή υπάρχουν φόβοι ότι προκαλούν λιποειδή πνευμονία (https://en.wikipedia.org/wiki/Lipid_pneumonia) ή/και popcorn lung (https://en.wikipedia.org/wiki/Bronchiolitis_obliterans) (σε πολύ υψηλότερες συγκεντρώσεις από ό,τι υπάρχουν στο vaping όμως), πολλοί τις αποφεύγουν.
Για όσα αρώματα έχουν acetoin ή acetylpropionyl, η TPA έχει βγάλει DX εκδόσεις και η Capella έχει version2 χωρίς αυτά, αλλά πολλοί δεν τα προτιμούν επειδή δεν δίνουν την ίδια αίσθηση και επειδή συνήθως περιέχουν butanoic/butyric acid (βουτυρικό οξύ) το οποίο μυρίζει τυρίλα.
Προσωπικά, αποφεύγω αρώματα με acetylpropionyl, ενώ με acetoin παίρνω μόνο όσα έχουν μέχρι 1% και όχι όσα έχουν μέχρι 3%. Το ELR (http://e-liquid-recipes.com/flavors/warnlist) βοηθάει πολύ.

ardi21
29-09-18, 22:18
Εγω παιρνω mix and vape. Υποθετω οτι ειναι φουλ στις παραπανω ουσιες. Στην συσκευασια δεν αναγραφεται τιποτα.

Zer0c00L
29-09-18, 23:18
Εγω παιρνω mix and vape. Υποθετω οτι ειναι φουλ στις παραπανω ουσιες. Στην συσκευασια δεν αναγραφεται τιποτα.

τα ίδια και εγώ

Virginia Mix & Vape
5 (φιξακια) νικοτίνη
και έχω 60ml υγρό με συνολική νικοτίνη 12-15mg

memos31
30-09-18, 00:06
Που να παρετε και κανα NET :p
Εκει να δειτε τι θα γινει :rofl:

Zer0c00L
30-09-18, 01:27
τι να πω...με αυτό το υγρό ξεκίνησα το άτμισμα

με αυτό συνεχίζω

δοκίμασα υγρά της atmos labs (bebecca) κτλ αλλά αφήνουν κατάλοιπα στον ατμοποιητή

έτσι δεν θέλω να χαλάσω ούτε τον ατμοποιητή aspire nautilus 2 ούτε το νέο μου μοντάκι geek vape (100watt)

δεν αφήνει κατάλοιπα

είναι καπνικό (ως πρώην καπνιστής) με καλύπτει

για όσο υπάρχει νικοτίνη θα συνεχίσω...

αν τώρα την καταργήσουν βλέπουμε και κάνουμε...

giorgosthess
30-09-18, 15:25
Παιδια δεν ειναι τιποτα να κατεβασετε νικοτινη. Ενα καλο μοντακι και ενα καλο επισκευάσιμο χρειαζεστε. Εγω που ημουν μανιακος καπνιστης και ξεκινησα το ΗΤ με 18 mg νικοτινη, τωρα ατμιζω 50/50 pg vg με 1mg/ml νικοτινη και χωρις αρωμα. Καθε φορα που κατεβαζα νικοτινη ξεκινουσα το πρωι για να μην καταλαβω διαφορά. Οσο και να κατεβασεις συνηθιζεται γρηγορα Ειναι οπως οταν αλλάζεις μαρκα τσιγαρο Θες καποιο χρονο να συνηθισεις νεα γευση.

ardi21
30-09-18, 15:31
Προσωπικα εχω σταθεροποιηθει στα 4 mg απο τα 18 που ειχα ξεκινησει και 'γω.

George_Prix
30-09-18, 15:41
Παιδια δεν ειναι τιποτα να κατεβασετε νικοτινη. Ενα καλο μοντακι και ενα καλο επισκευάσιμο χρειαζεστε. Εγω που ημουν μανιακος καπνιστης και ξεκινησα το ΗΤ με 18 mg νικοτινη, τωρα ατμιζω 50/50 pg vg με 1mg/ml νικοτινη και χωρις αρωμα. Καθε φορα που κατεβαζα νικοτινη ξεκινουσα το πρωι για να μην καταλαβω διαφορά. Οσο και να κατεβασεις συνηθιζεται γρηγορα Ειναι οπως οταν αλλάζεις μαρκα τσιγαρο Θες καποιο χρονο να συνηθισεις νεα γευση.

Ετσι.

Εμενα ποτε δεν αντεχε ο λαιμος μου 18 mg/ml και επαιζα γυρω στα 8-10 mg/ml τα πρωτα 2 χρονια.

Μετα κατεβηκα στα 6 mg/ml για 1 χρονο...

Σιγα σιγα εχω κατεβει σιγα σιγα στα 2 mg/ml τους τελευταιους 6-9 μηνες (πολυ πιο αποτομη πτωση απο τις προηγουμενες) και δε μου λειπει καθολου η νικοτινη. Μερικες φορες μαλιστα που εφτιαξα παλι υγρα στα 3 mg/ml (για να δω αν θα μου αρεσουν περισσοτερο λιγο δυνατοτερα), με χαλουσαν στο λαιμο οποτε επεστρεψα στα 2 mg/ml και ειμαι μια χαρα!

nikoslykos
30-09-18, 15:44
Παιδια δεν ειναι τιποτα να κατεβασετε νικοτινη. Ενα καλο μοντακι και ενα καλο επισκευάσιμο χρειαζεστε. Εγω που ημουν μανιακος καπνιστης και ξεκινησα το ΗΤ με 18 mg νικοτινη, τωρα ατμιζω 50/50 pg vg με 1mg/ml νικοτινη και χωρις αρωμα. Καθε φορα που κατεβαζα νικοτινη ξεκινουσα το πρωι για να μην καταλαβω διαφορά. Οσο και να κατεβασεις συνηθιζεται γρηγορα Ειναι οπως οταν αλλάζεις μαρκα τσιγαρο Θες καποιο χρονο να συνηθισεις νεα γευση.

Ακριβως αυτο το λαθος εκανα κιεγω παλιοτερα.. ηθελα να κατεβασω τη νικοτινη και το εκανα π.χ μεσα στη μερα οποτε το δαγκωνα...εχω πεσει στα 3mg τωρα και το επομενο batch 2 μετα 1 και μετα εχετε γεια βρισουλες το κοβω.. βαρεθηκα ολη αυτη τη κατασταση με τη τρομοκρατια που επικρατει με τις φαινες τους ιδεες ( νομοσχεδια ) καθε τρεις και λιγο. Οποτε λοιπον το κοβω και τελειωνει η υποθεση... δεν θα παρουν φραγκο απο μενα ουτε θα το γυρισω στο τσιγαρο. Αυτη τη στιγμη κανω 10 ml τη μερα.. Αμα γινει κατι και δεν μπορω πλεον να φτιαχνω υγρα μονος μου πιο οικονομικα θα βγαινει να παρω τσιγαρα.

sdikr
30-09-18, 15:52
Εδω και δυο χρόνια με 0 νικοτίνη, ξεκίνησα απο 3 πακέτα τσιγάρα
Το παν είναι να το πας σιγά σιγά πιστεύω

nikoslykos
30-09-18, 15:57
Εδω και δυο χρόνια με 0 νικοτίνη, ξεκίνησα απο 3 πακέτα τσιγάρα
Το παν είναι να το πας σιγά σιγά πιστεύω

Ε καιγω καπως ετσι θα το κανω. Θα φτιαξω 3 batch ακομα ενα με 2mg, ενα με 1mg και ενα με 0,5 ισα ισα. Εκει θα αρχισω να το σταματαω τελειως. Μια φορα δοκιμασα να παω απο 3 σε 0 και ξυπνησα μες στη νυχτα ιδρωμενος και καθομουν να φτιαξω υγρο με νικοτινη. Ρε παιδια με αυτο το νεο νομο ποτε θα μαθουμε τι θα γινει ; Διαβαζα σε ενα γκρουπ στο facebook οτι απο δευτερα λεει απαγορευεται η πωληση οτιδηπωτε εχει να κανει με diy. Ισχυει ;

sdikr
30-09-18, 16:53
Ε καιγω καπως ετσι θα το κανω. Θα φτιαξω 3 batch ακομα ενα με 2mg, ενα με 1mg και ενα με 0,5 ισα ισα. Εκει θα αρχισω να το σταματαω τελειως. Μια φορα δοκιμασα να παω απο 3 σε 0 και ξυπνησα μες στη νυχτα ιδρωμενος και καθομουν να φτιαξω υγρο με νικοτινη. Ρε παιδια με αυτο το νεο νομο ποτε θα μαθουμε τι θα γινει ; Διαβαζα σε ενα γκρουπ στο facebook οτι απο δευτερα λεει απαγορευεται η πωληση οτιδηπωτε εχει να κανει με diy. Ισχυει ;

Διάβασε λίγο πιο πάνω το ποστ που έχει κάνει ο hemlock,
Πιστεύω πως όχι, δεν θα υπάρχει κάποιο θέμα.

ardi21
30-09-18, 18:41
Το επομενο βημα ειναι να βγει εγκυκλιος που θα καταργει εντελως το ηλεκτρονικο τσιγαρο και θα αφηνει μονο τις συσκευες των καπνοβιομηχανιων.

Μιλαμε για ξεφτιλικια.

Zer0c00L
30-09-18, 18:55
Παιδια δεν ειναι τιποτα να κατεβασετε νικοτινη. Ενα καλο μοντακι και ενα καλο επισκευάσιμο χρειαζεστε. Εγω που ημουν μανιακος καπνιστης και ξεκινησα το ΗΤ με 18 mg νικοτινη, τωρα ατμιζω 50/50 pg vg με 1mg/ml νικοτινη και χωρις αρωμα. Καθε φορα που κατεβαζα νικοτινη ξεκινουσα το πρωι για να μην καταλαβω διαφορά. Οσο και να κατεβασεις συνηθιζεται γρηγορα Ειναι οπως οταν αλλάζεις μαρκα τσιγαρο Θες καποιο χρονο να συνηθισεις νεα γευση.

εγώ ξεκίνησα με 18mg νικοτίνη με υγρό natura virginia συσκευασία 30ml

όταν τελείωσε να κυκλοφορεί στην αγορά το συγκεκριμένο υγρό σύμφωνα με την νέα νομοθεσία

ξεκίνησα το virginia mix & vape με τα φιξάκια νικοτίνης και τώρα το υγρό είναι πάλι virginia με 12-15mg νικοτίνης (5 φιξάκια νικοτίνη) συνολικό υγρό 60ml

δεν με ενοχλεί καθόλου η νικοτίνη σε αντίθεση με φίλους που πήγαν σε επισκευάσιμους ή πνευμονικούς και έχουν ελάχιστη νικοτίνη

δεν μου αρέσουν γεύσεις άλλες (τα έχω δοκιμάσει όλα) όσα κυκλοφορούν (είμαι τυχερός καθώς στην περιοχή που μένω υπάρχουν έξι διαφορετικά καταστήματα ΗΤ και σε δύο από αυτά βρίσκεις τα πάντα από υγρά που κυκλοφορούν)

- - - Updated - - -


Το επομενο βημα ειναι να βγει εγκυκλιος που θα καταργει εντελως το ηλεκτρονικο τσιγαρο και θα αφηνει μονο τις συσκευες των καπνοβιομηχανιων.

Μιλαμε για ξεφτιλικια.

αυτό φοβάμαι στο τέλος ότι θα γίνει...

- - - Updated - - -


Εδω και δυο χρόνια με 0 νικοτίνη, ξεκίνησα απο 3 πακέτα τσιγάρα
Το παν είναι να το πας σιγά σιγά πιστεύω

σωστός

δύο χρόνια ατμιστής (με υψηλή νικοτίνη) ξεκίνησα από 2-3 πακέτα τσιγάρα

αν πας απότομα θα ξανά γυρίσεις στο κάπνισμα (την έχουν πατήσει συγγενείς/φίλοι/γνωστοί)

nikoslykos
02-10-18, 07:15
Εχουμε κανα νεο για το νομοσχεδιο ;

Zer0c00L
02-10-18, 08:46
Εχουμε κανα νεο για το νομοσχεδιο ;

Θα περάσει πιστεύω

Άλλωστε δεν ήρθε τυχαία

Οι καταστηματάρχες του ΗΤ επιδίωξαν να έρθει για να σταματήσει η αγορά από ε.ε και εκτός ε.ε (Κίνα)

akisgr
04-10-18, 15:57
Τα υγρά ξαναγυρνάνε στα ράφια !!!!!!!!! :oneup:

- - - Updated - - -


Το επομενο βημα ειναι να βγει εγκυκλιος που θα καταργει εντελως το ηλεκτρονικο τσιγαρο και θα αφηνει μονο τις συσκευες των καπνοβιομηχανιων.

Μιλαμε για ξεφτιλικια.

στο υπουργειο υγειας ημουν σημερα....... ολα καλα θα πανε....!!! :)

sdikr
04-10-18, 15:58
Τα υγρά ξαναγυρνάνε στα ράφια !!!!!!!!! :oneup:

- - - Updated - - -



στο υπουργειο υγειας ημουν σημερα....... ολα καλα θα πανε....!!! :)

Ελπίζω να γυρνάνε στα ράφια των καταστημάτων και όχι στα ράφια τελωνείων :p

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση :oneup:

hemlock
04-10-18, 18:44
Να παραθέσω το βιντεο της συγκέντρωσης των ατμιστών (https://www.facebook.com/replacesmoke/videos/328609284572558/)...Και ελπίζω να σχολιαστούν τα καραγκιοζιλίκια αυτής.

mAs_81
04-10-18, 23:38
Παντως τα κατστηματα εχουν εκτος στοκ τα DIY υγρα προς το παρον..

Κατι ακουσα για αγορα από Βουλγαρια,αλλα δεν εχω μαθει τιποτα ακομα-οποιος ξερει κατι..ευπροσδεκτη κάθε πληροφορια..

Πανω που ελεγα να το συνεχισω ζεστα το ατμισμα εγινε αυτό.. :mad:

Και πανω που εκοψε το καπνισμα και η μανα μου ρε γμτ….

Zer0c00L
05-10-18, 01:00
εγώ στο κάπνισμα (κανονικό τσιγάρο) δεν γυρνάω
όσο βρίσκω το υγρό που χρησιμοποιώ (με νικοτίνη που καλύπτει τις ανάγκες μου) θα συνεχίσω το άτμισμα (Ηλεκτρονικό Τσιγάρο)
αν τα σταματήσουν απλά θα κόψω και το άτμισμα
αυτοί θα χάσουν όχι εγώ
όπως έχασαν από τον καπνοβιομήχανο-παραγωγό-περίπτερο που σταμάτησα να αγοράζω (2) πακέτα τσιγάρα (8 ευρώ την ημέρα) χοντρικά 240 ευρώ το μήνα

hemlock
05-10-18, 09:43
Να παραθέσω το βιντεο της συγκέντρωσης των ατμιστών (https://www.facebook.com/replacesmoke/videos/328609284572558/)...Και ελπίζω να σχολιαστούν τα καραγκιοζιλίκια αυτής.
Για τα καραγκιοζιλίκια...Τι λέει ο Παναγιωτόπουλος και τι έλεγαν οι ατμιστές(~ 1.15.00 (https://www.youtube.com/watch?v=noMlV9C8rLc))[/URL]
Το πανό πόσο αστείο ήταν...

jonnis44gt
05-10-18, 12:31
Εχουνε πλακα ομως ο σεεητ με την κεα ουνα φατσα ουνα ρατσα εχουνε κανει το ατμισμα δικτατορια με τα foroum τους και της ομαδες τους και τωρα θελουνε και υποστηριξη που ητανε οταν ο ΣΕΕΗΤ επεβαλε στο υπουργειο την φασιστικη απαγορευση διασυνοριακων πωλησεων για ειδη ατμισμτος..:rofl:Υδρισανε δηθεν την κεα για τα συμφεροντα των ατμιστων κλαιω απο τα γελια μιλαμε:clap:

Zer0c00L
05-10-18, 19:17
όταν θα χάσουν το "μαρούλι" από τους ατμιστές να δεις πως τα παίρνουν πίσω
εγώ μίλησα με το κατάστημα που ψωνίζω μου είπε ότι είναι τα τελευταία υγρά που παίρνω (Virginia Mix & Shake 60ml) με φιξάκια νικοτίνης του είπα ότι θα αγοράσω το στοκ που θέλω (ώστε να έχω απόθεμα) και αν δεν αλλάξει ο νόμος δεν θα με ξαναδεί ως πελάτη καθώς υγρά σε συσκευασία 10ml δεν αγοράζω ακόμα και αν τα έχουν έτοιμα με νικοτίνη 18mg.

- - - Updated - - -


Εχουνε πλακα ομως ο σεεητ με την κεα ουνα φατσα ουνα ρατσα εχουνε κανει το ατμισμα δικτατορια με τα foroum τους και της ομαδες τους και τωρα θελουνε και υποστηριξη που ητανε οταν ο ΣΕΕΗΤ επεβαλε στο υπουργειο την φασιστικη απαγορευση διασυνοριακων πωλησεων για ειδη ατμισμτος..:rofl:Υδρισανε δηθεν την κεα για τα συμφεροντα των ατμιστων κλαιω απο τα γελια μιλαμε:clap:

μα όλα ξεκίνησαν από τον ΣΕΕΗΤ (οι απαγορεύσεις από το εξωτερικό γιατί έχαναν το "μαρούλι")

nikoslykos
05-10-18, 19:41
Παιδια τι εγινε τελικα ;

Zer0c00L
05-10-18, 19:59
δεν θα υπάρχουν υγρά που τα ανακατεύεις άρωμα + νικοτίνη και θα φτιάχνεις ότι ποσότητα θες
είτε από κατάστημα είτε μόνος σου
αυτό μου είπαν από το κατάστημα αφού μου εξήγησαν ότι έχουν απόθεμα έτσι μέχρι την εξάντληση του αποθέματος
τους είπα ότι δεν θα έχουν απόθεμα καθώς θα το αγοράσω όλο
αλλά δεν θα με ξαναδούν ως πελάτη ειδικά αν εφαρμοστεί αυτό για τα 10ml υγρά.

nikoslykos
06-10-18, 00:03
δεν θα υπάρχουν υγρά που τα ανακατεύεις άρωμα + νικοτίνη και θα φτιάχνεις ότι ποσότητα θες
είτε από κατάστημα είτε μόνος σου
αυτό μου είπαν από το κατάστημα αφού μου εξήγησαν ότι έχουν απόθεμα έτσι μέχρι την εξάντληση του αποθέματος
τους είπα ότι δεν θα έχουν απόθεμα καθώς θα το αγοράσω όλο
αλλά δεν θα με ξαναδούν ως πελάτη ειδικά αν εφαρμοστεί αυτό για τα 10ml υγρά.

Τι δηλαδη ουτε αρωματα δεν θα πουλανε πλεον ;

@ ADSLgr.com All rights reserved.