PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικό τσιγάρο (reloaded)- Για μεγάλα "φουγάρα"



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 [60] 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71

Zer0c00L
06-10-18, 03:01
από ότι είπε και ο ταξιτζής που με πήρε σήμερα (ατμιστής) αλλά και το μαγαζί

τα υγρά τύπου Mix & Shake & Vape με νικοτίνη σε φιξάκια 30-60ml να τα ξεχάσουμε

υγρά θα βγαίνουν σε μπουκαλάκια των 10ml

τώρα αν είναι αλήθεια ή ψέμα θα δείξει

εγώ στο κατάστημα εξηγήθηκα αν συμβεί αυτό θα χάσουν τον καλύτερο πελάτη τους

nikoslykos
06-10-18, 08:21
Κατι ειπε ο akisgr πιο πανω που ηταν στο υπουργειο υγειας οτι ολα καλα.

George_Prix
06-10-18, 08:31
Εγω παντως πηγα και εδωσα 250 ευρω εχθες και πηρα ολα τα μπουκαλακια που βρηκα απο το αγαπημενο μου shake 'n vape.

Βασικα στο καταστημα που ψωνιζω συνηθως δεν ειχαν ουτε 1 τεμαχιο και με τρομαξαν και λιγο (δεν ξερουμε αν και ποτε θα ξαναφερουμε μπλα μπλα μπλα), σε ενα δευτερο καταστημα επισης δεν ειχαν ουτε 1 τεμαχιο, οποτε στο τριτο καταστημα που πηγα και το βρηκα εκανα μια σκουπα (πηρα οσα ειχαν) και ειμαι ΟΚ για 3-4 μηνες. Ελπιζω μεχρι τοτε να εχουν στρωσει τα πραγματα γιατι βαριεμαι σαν τρελος να αρχισω παλι να φτιαχνω υγρα...

Α και κατι ακομα. Ουτε καν αρωματα δεν πουλανε πλεον. Απλα εχω ενα κουτι με καμια 70αρια αρωματα απο τοτε που ασχολουμουν με το DIY και ειναι αρκετα για να φτιαξω πολλααααα λιτρα υγρου!

Zer0c00L
06-10-18, 10:42
Εγω παντως πηγα και εδωσα 250 ευρω εχθες και πηρα ολα τα μπουκαλακια που βρηκα απο το αγαπημενο μου shake 'n vape.

Βασικα στο καταστημα που ψωνιζω συνηθως δεν ειχαν ουτε 1 τεμαχιο και με τρομαξαν και λιγο (δεν ξερουμε αν και ποτε θα ξαναφερουμε μπλα μπλα μπλα), σε ενα δευτερο καταστημα επισης δεν ειχαν ουτε 1 τεμαχιο, οποτε στο τριτο καταστημα που πηγα και το βρηκα εκανα μια σκουπα (πηρα οσα ειχαν) και ειμαι ΟΚ για 3-4 μηνες. Ελπιζω μεχρι τοτε να εχουν στρωσει τα πραγματα γιατι βαριεμαι σαν τρελος να αρχισω παλι να φτιαχνω υγρα...

Α και κατι ακομα. Ουτε καν αρωματα δεν πουλανε πλεον. Απλα εχω ενα κουτι με καμια 70αρια αρωματα απο τοτε που ασχολουμουν με το DIY και ειναι αρκετα για να φτιαξω πολλααααα λιτρα υγρου!

εγώ το έκανα ήδη αυτό από το κατάστημα που ψωνίζω στο σύνταγμα

του είπα τηλεφωνικώς να μαζέψει το στοκ από το υγρό μου που έχουν όλα τα υπό καταστήματα της αλυσίδας

και τα αγόρασα ηλεκτρονικά

θα τα έχω στα χέρια μου την δευτέρα έτσι έχω απόθεμα για 6 μήνες έως 1 χρόνο

μιλάμε ο φίλος τρελάθηκε

του λέω μέχρι να το ξεκαθαρίσετε τι θα γίνει μου αρκούν να την βγάλω άνετα...μετά βλέπουμε

και επειδή είναι φίλος γνωρίζει ότι αν με χάσει από πελάτη χάνει αρκετό κομμάτι από τζίρο που έχει το κατάστημα

George_Prix
06-10-18, 11:34
και επειδή είναι φίλος γνωρίζει ότι αν με χάσει από πελάτη χάνει αρκετό κομμάτι από τζίρο που έχει το κατάστημα

Καλα μη νομιζεις οτι αν χασουν εμενα ή εσενα χαθηκε ο κοσμος. Και εγω καλος πελατης ειμαι (θεωρω). Παιρνω 1-2 ατμοποιητες/μπαταριες/mod το χρονο και ρουφαω και 10 ml υγρο τη μερα. Αλλα πιστεψε με, δε θα χαλαστουν αν χασουν εσενα ή εμενα ή οποιονδηποτε αλλο μεμονομενο πελατη. Αν γινουν οι αλλαγες που ακουγονται θα χασει ολος ο κλαδος του ηλεκτρονικου τσιγαρου τη γη κατω απο τα ποδια του!

nikoslykos
06-10-18, 12:04
Με ενα καταστημα που μιλησα μου ειπε για τις επομενες 2 βδομαδες θα εχουν αρωματα. Μετα ενας θεος ξερει. Εγω θα παω να αγορασω μερικα αρωματα και μπαινω στη διαδικασια του κοψιματος.

Zer0c00L
06-10-18, 16:15
Καλα μη νομιζεις οτι αν χασουν εμενα ή εσενα χαθηκε ο κοσμος. Και εγω καλος πελατης ειμαι (θεωρω). Παιρνω 1-2 ατμοποιητες/μπαταριες/mod το χρονο και ρουφαω και 10 ml υγρο τη μερα. Αλλα πιστεψε με, δε θα χαλαστουν αν χασουν εσενα ή εμενα ή οποιονδηποτε αλλο μεμονομενο πελατη. Αν γινουν οι αλλαγες που ακουγονται θα χασει ολος ο κλαδος του ηλεκτρονικου τσιγαρου τη γη κατω απο τα ποδια του!

δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για εσένα φίλε μου

αλλά σε ότι αφορά εμένα είμαι από τους καλούς πελάτες (έχω κάνει μεγάλο τζίρο στο κατάστημα) και θα τους πονέσει

βέβαια για το χάλι την ευθύνη την έχει ο ΣΕΕΗΤ όχι το υπουργείο

αυτοί ζήτησαν να σταματήσει η εισαγωγή από την Ε.Ε και εκτός Ε.Ε καθώς έχαναν όσο οι ατμιστές ψώνιζαν από το εξωτερικό

- - - Updated - - -


Με ενα καταστημα που μιλησα μου ειπε για τις επομενες 2 βδομαδες θα εχουν αρωματα. Μετα ενας θεος ξερει. Εγω θα παω να αγορασω μερικα αρωματα και μπαινω στη διαδικασια του κοψιματος.

εμένα μου το είπε ξεκάθαρα ώστε να κανονίσω να έχω απόθεμα μέχρι να δούμε τι θα γίνει

ή απλά μπαίνω στην διαδικασία να το κόψω

ή να αρχίσω το κάπνισμα πάλι (στριφτό) την πίπα του ναυτικού με καπνό (Captain Jack) ναργιλέ κτλ..η να το ρίξουμε στο Weed

akisgr
06-10-18, 17:01
δεν θα σταματήσουμε αν δεν δικαιωθούμε θα σταματήσουμε την παραλογη απόφαση της εγκυκλίου.. έχει γίνει συζήτηση μέσα στο υπουργείο υγείας και σε περίπου 12 μέρες από σήμερα θα έχουμε νεότερα... όλοι η "ατμιστες" πρέπει να κερδίσουμε την ελευθερια της επιλογής...! αυτός ο παράλογος νομος θα σταματήσει πολύ σύντομα.... για όλα αυτά φταίνε η καπνοβιομηχανίες... κάποια πράγματα καλο είναι να μην τα λέμε δημοσια... όμως νομίζω πως είναι εμφανής η κατασταση που γίνετε πόλεμος στο ηλεκτρονικό τσιγάρο

μην ακούτε τι σας λέει ο κάθε καταστηματάρχης αυτή την στιγμή... κανεις μας δεν γνωρίζει τι ακριβώς θα συμβεί... όμως επειδή μέσα στο υπουργείο υγείας είπανε κάποια σημαντικά πράγματα και έγινε συζήτηση μας καταλάβανε και δώσανε πολύ σημασία σε αυτά που είπαμε...! πιθανόν θα έχουμε υγρά shortfills τα οποια θα πρέπει να αγοράσουμε απαραίτητα και τα booster της νικοτίνης μαζί... με λίγα λόγια πάλι θα έχουμε 50ml και μηδενικα υγρα. απλα για VG/PG θα πρέπει να αγοράζουμε από φαρμακείο βρώσιμη 99.8%

όπως και να έχει αυτές η παραλογες απόφασης που συμβαίνουνε μονο στην Ελλάδα θα σταματήσουνε άμεσα....!!! θα κάνουμε ότι χρειαστεί για να βγούμε νικητές...!!!!

ΓΙΑ ΠANΤΑ ΘΑ ΑΤΜΙΖΟΥΜΕ...!!!!!


Ψήφισμα στο Avaaz κατά της πρόσφατης εγκυκλίου!
(https://secure.avaaz.org/el/petition/Ypoyrgeio_ygeias_Free_vape/)

- - - Updated - - -


ή να αρχίσω το κάπνισμα πάλι (στριφτό) την πίπα του ναυτικού με καπνό (Captain Jack) ναργιλέ κτλ..η να το ρίξουμε στο Weed

καλύτερα να καπνίζεις CBD παρα καπνό.... εγώ σαν ατμιστης πλεον με μηδενικη νικοτινη κάποιες φορες κάνω και κάνα τσιγάρο lucky strike... μιας και για μένα είναι από τα αγαπημένα μου εργοστασιακά τσιγάρα που κρατάνε ακόμα καλά το χαρμάνι τους όπως τα είχα συνηθίσει πριν πολλά χρονια...!!

ναργιλέ λέει καλύτερα να ξεκινήσεις και να βάζεις και λίγο χορταράκι :lol:

πάντως συμβουλή μου μην κοψτα όλα...! εγώ προς τα εκεί πάω να σταματήσω εντελώς το ατμισμα/κάπνισμα..! αν πάλι δεν μπορείς πάρε κάνα nautilus aio pod και βάλε εκεί nicotine salts οποτε έχεις ανάγκη να τραβάς καμια τζούρα να σου φεύγει η ιδέα για τσιγάρο...!

nikoslykos
06-10-18, 17:49
Ρε παιδια λυστε μου μια απορια... ειναι κατι που το σκεφτομαι αρκετο καιρο. Ολοι ξερουμε οτι τα αρωματα για Η/Τ φτιαχνονται με γευσεις ζαχαροπλαστικης.... γιατι λοιπον να μην αγοραζουμε τετοια ; Δηλαδη και οι εταιρειες που τα φτιαχνουν τα αρωματα για Η/Τ δεν νομιζω οτι χρησιμοποιουν κατι διαφορετικο...

hemlock
06-10-18, 17:53
Κάποιοι περίεργοι τύποι νομίζουν οτι ΕΙΝΑΙ διαφορετικά...

nikoslykos
06-10-18, 17:57
Δηλαδη σοβαρα τωρα, αμα βρω καποια εταιρεια εδω που πουλαει τετοια αρωματα για ζαχαροπλαστικη χωρις λιπαρα μεσα και ελαια δεν μου κανουν ; μη σου πω κιολας οτι θαναι πιο ωραια...
Θα ανοιξουμε μαγαζι που θα πουλαει γευσεις π.χ tpa-capella και αμα πει κανεις τιποτα "εγω τα πουλαω για κεικ δεν ξερω ο αλλος που τα βαζει :lol: "

Zer0c00L
06-10-18, 20:12
δεν θα σταματήσουμε αν δεν δικαιωθούμε θα σταματήσουμε την παραλογη απόφαση της εγκυκλίου.. έχει γίνει συζήτηση μέσα στο υπουργείο υγείας και σε περίπου 12 μέρες από σήμερα θα έχουμε νεότερα... όλοι η "ατμιστες" πρέπει να κερδίσουμε την ελευθερια της επιλογής...! αυτός ο παράλογος νομος θα σταματήσει πολύ σύντομα.... για όλα αυτά φταίνε η καπνοβιομηχανίες... κάποια πράγματα καλο είναι να μην τα λέμε δημοσια... όμως νομίζω πως είναι εμφανής η κατασταση που γίνετε πόλεμος στο ηλεκτρονικό τσιγάρο

μην ακούτε τι σας λέει ο κάθε καταστηματάρχης αυτή την στιγμή... κανεις μας δεν γνωρίζει τι ακριβώς θα συμβεί... όμως επειδή μέσα στο υπουργείο υγείας είπανε κάποια σημαντικά πράγματα και έγινε συζήτηση μας καταλάβανε και δώσανε πολύ σημασία σε αυτά που είπαμε...! πιθανόν θα έχουμε υγρά shortfills τα οποια θα πρέπει να αγοράσουμε απαραίτητα και τα booster της νικοτίνης μαζί... με λίγα λόγια πάλι θα έχουμε 50ml και μηδενικα υγρα. απλα για VG/PG θα πρέπει να αγοράζουμε από φαρμακείο βρώσιμη 99.8%

όπως και να έχει αυτές η παραλογες απόφασης που συμβαίνουνε μονο στην Ελλάδα θα σταματήσουνε άμεσα....!!! θα κάνουμε ότι χρειαστεί για να βγούμε νικητές...!!!!

ΓΙΑ ΠANΤΑ ΘΑ ΑΤΜΙΖΟΥΜΕ...!!!!!


Ψήφισμα στο Avaaz κατά της πρόσφατης εγκυκλίου!
(https://secure.avaaz.org/el/petition/Ypoyrgeio_ygeias_Free_vape/)

- - - Updated - - -



καλύτερα να καπνίζεις CBD παρα καπνό.... εγώ σαν ατμιστης πλεον με μηδενικη νικοτινη κάποιες φορες κάνω και κάνα τσιγάρο lucky strike... μιας και για μένα είναι από τα αγαπημένα μου εργοστασιακά τσιγάρα που κρατάνε ακόμα καλά το χαρμάνι τους όπως τα είχα συνηθίσει πριν πολλά χρονια...!!

ναργιλέ λέει καλύτερα να ξεκινήσεις και να βάζεις και λίγο χορταράκι :lol:

πάντως συμβουλή μου μην κοψτα όλα...! εγώ προς τα εκεί πάω να σταματήσω εντελώς το ατμισμα/κάπνισμα..! αν πάλι δεν μπορείς πάρε κάνα nautilus aio pod και βάλε εκεί nicotine salts οποτε έχεις ανάγκη να τραβάς καμια τζούρα να σου φεύγει η ιδέα για τσιγάρο...!

καταρχήν ευχαριστώ για τα νέα που μας είπες

είναι δύο χρόνια τώρα (μπαίνω στο τρίτο) που έχω κόψει το κάπνισμα και είμαι ατμιστής

ατμίζω υγρά με νικοτίνη (virginia) ξεκίνησα με 18mg νικοτίνης και είμαι τώρα με τις "λαλακίες" τους στα 12-15mg νικοτίνης (5 booster)

δεν θα τους κάνω την χάρη

ήδη όπως είπα έχω προμηθευτεί απόθεμα από το υγρό που ατμίζω (τηλεφωνικά/ηλεκτρονικά)

αν δεν βρει λύση το ΣΕΕΗΤ και το ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ αυτοί θα κλαίνε που δεν θα βλέπουν ευρώ ούτε στα ταμεία τους

όχι εγώ

εγώ θα βρω λύσεις

πάντως στο κάπνισμα (τσιγάρο) δεν γυρνάω

ούτε στα προιόντα καπνοβιομηχάνων π.χ IQUOS (Philip Morris/ΠΑΠΑΣΤΡΑΤΟΣ)

έσχατη λύση θα καπνίζω πίπα με τον αγαπημένο μου καπνό (Captain Black)

ή Ναργιλέ με το παραδοσιακό "Greek Weed"

akisgr
06-10-18, 20:48
@Zer0c00L και εγω captain black μονο...!!!!!! gold κανω... και καπιες φορες ruby :oneup:

Zer0c00L
06-10-18, 22:15
@Zer0c00L και εγω captain black μονο...!!!!!! gold κανω... και καπιες φορες ruby :oneup:

αν είναι να ξανά γυρίσω σε καπνό ειλικρινά προτιμώ πίπα με καπνό "Captain Black" άλλωστε στην ηλικία μου (46) και λόγω εμφάνισης μοιάζω με ναυτικό που ταξιδεύει στα καράβια.
χαχαχα

βλέπεις δεν τον έχω βρει σε υγρό για να τον ατμίζω έτσι κόλλησα στο virginia που μου θυμίζει τα Rothmans που κάπνιζα τόσα χρόνια (από 16 χρονών και το έκοψα στα 44 χρονών)

Erebos
07-10-18, 01:07
αν είναι να ξανά γυρίσω σε καπνό ειλικρινά προτιμώ πίπα με καπνό "Captain Black" άλλωστε στην ηλικία μου (46) και λόγω εμφάνισης μοιάζω με ναυτικό που ταξιδεύει στα καράβια.
χαχαχα

βλέπεις δεν τον έχω βρει σε υγρό για να τον ατμίζω έτσι κόλλησα στο virginia που μου θυμίζει τα Rothmans που κάπνιζα τόσα χρόνια (από 16 χρονών και το έκοψα στα 44 χρονών)

Η Inawera έχει Captain Jack (http://e-liquid-recipes.com/flavor/46058) σε άρωμα (όχι έτοιμο υγρό). Τον έφερνε το Zerobacco (https://www.zerobacco.gr/aromata/inawera-139/inawera-captain-jack-10ml-flavour.html).

Zer0c00L
07-10-18, 01:32
Η Inawera έχει Captain Jack (http://e-liquid-recipes.com/flavor/46058) σε άρωμα (όχι έτοιμο υγρό). Τον έφερνε το Zerobacco (https://www.zerobacco.gr/aromata/inawera-139/inawera-captain-jack-10ml-flavour.html).

το ξέρω το κατάστημα zerobacco είναι ένα από τα καταστήματα (στο κέντρο) που είμαι πελάτης καθώς και στην περιοχή μου στο παγκράτι (έχουμε αρκετά καταστήματα)

τα έχω δοκιμάσει όλα τα αρώματα ή έτοιμα υγρά που υποτίθεται έμοιαζαν με τον captain black

δυστυχώς κανένα δεν μοιάζει με τον πραγματικό captain black

έτσι κατέληξαν στον νεροχύτη του μπάνιου

ardi21
07-10-18, 16:35
Μηπως ξερει κανεις που μπορω να βρω o-rings για τον 22αρη berserker mini? Στους 2 μηνες μου κοπηκε αυτο που σφραγιζει το tank και τωρα ειμαι με το δευτερο και τελευταιο που δινει μαζι στην συσκευασια. Αφου το πρωτο κρατησε τοσο λιγο νομιζω οτι ειναι θεμα χρονου να χαλασει και το δευτερο και μετα ξεμεινα.

Εψαξα αλλα δεν βρηκα κατι.

Zer0c00L
07-10-18, 17:34
Μηπως ξερει κανεις που μπορω να βρω o-rings για τον 22αρη berseker mini? Στους 2 μηνες μου κοπηκε αυτο που σφραγιζει το tank και τωρα ειμαι με το δευτερο και τελευταιο που δινει μαζι στην συσκευασια. Αφου το πρωτο κρατησε τοσο λιγο νομιζω οτι ειναι θεμα χρονου να χαλασει και το δευτερο και μετα ξεμεινα.

Εψαξα αλλα δεν βρηκα κατι.

από το skroutz είδα τρία καταστήματα στην αθήνα να τον έχουν.

ardi21
07-10-18, 19:48
από το skroutz είδα τρία καταστήματα στην αθήνα να τον έχουν.

Eγω θελω μονο ανταλλακτικα o-rings και απ'οτι ειδα ψαχνουν πολλοι να βρουν λυση, η εταιρεια δεν δινει ανταλλακτικα.

Zer0c00L
07-10-18, 23:19
αν δεν εχουν τα καταστηματα που τα πουλανε
αν δεν δινει η εταιρεια που το πουλαει ανταλλακτικα
τοτε υπαρχει προβλημα
ελπιζω να βρεις λυση στο προβλημα σου

hemlock
16-10-18, 17:27
Μην ανησυχήσει κανένας μας όταν δεί ++20 ευρώ/60ml...
Οι λόγοι ακούγονται στο παρακάτω βίντεο.;)

https://www.youtube.com/watch?v=dwsqrl5Zr04

Erebos
16-10-18, 19:41
Δηλαδη σοβαρα τωρα, αμα βρω καποια εταιρεια εδω που πουλαει τετοια αρωματα για ζαχαροπλαστικη χωρις λιπαρα μεσα και ελαια δεν μου κανουν ; μη σου πω κιολας οτι θαναι πιο ωραια...

Όχι, μπορεί να μην κάνουν, και σίγουρα θα είναι πιο αραιωμένα. Επειδή είναι πιστοποιημένες food-grade αρωματικές ουσίες, δεν σημαίνει ότι θα είναι και ασφαλείς για εισπνοή.
Δεν αρκεί να μην έχουν αιθέρια έλαια και δικετόνες (diacetyl, acetylpropionyl). Πρέπει και να μην έχουν ζάχαρη (ή άλλα σιρόπια γλυκόζης/φρουκτόζης), ενώ υπάρχουν επίσης ανησυχίες και για όσα περιέχουν furfural (https://shop.perfumersapprentice.com/specsheetlist.aspx?cas=620-02-0) και furfuryl alcohol (https://shop.perfumersapprentice.com/specsheetlist.aspx?cas=98-00-0), τα οποία είναι τοξικά και στερεοποιούνται με πολυμερισμό κατά την θέρμανση (1 (https://en.wikipedia.org/wiki/Furfural#Safety) 2 (https://en.wikipedia.org/wiki/Furfuryl_alcohol#Reactions)).
Φυσικά μπορεί να υπάρχουν αρνητικές επιπτώσεις και για άλλες χημικές ουσίες που δεν ξέρουμε ακόμα γιατί δεν έχουν γίνει αρκετές έρευνες.

Zer0c00L
17-10-18, 00:05
δυστυχώς ο ΣΕΕΗΤ έβγαλε τα μάτια του μόνος του πλέον ας αναλάβει τις ευθύνες του όπως και οι επαγγελματίες (καταστήματα) που τον υπερασπίζονται.

ioetisap
17-10-18, 01:00
Μηπως ξερει κανεις που μπορω να βρω o-rings για τον 22αρη berserker mini? Στους 2 μηνες μου κοπηκε αυτο που σφραγιζει το tank και τωρα ειμαι με το δευτερο και τελευταιο που δινει μαζι στην συσκευασια. Αφου το πρωτο κρατησε τοσο λιγο νομιζω οτι ειναι θεμα χρονου να χαλασει και το δευτερο και μετα ξεμεινα.

Εψαξα αλλα δεν βρηκα κατι.
Να μετρήσεις τις διαστάσεις* και να ψάξεις για τέτοια o-rings δεν παίζει;
Από εξωτικό υλικό, μεθόδους και προδιαγραφές διαστημικής τεχνολογίας φτιάχνονται αυτές οι τσιμούχες;;;
;-)

*Το πάχος δηλαδή, την μικρή διάμετρο, την μεγάλη διάμετρο την έχεις ήδη· βασικά μπορείς να δοκιμάσεις εμπειρικά με διάφορα πάχη/διαστάσεις.

Erebos
17-10-18, 02:07
Να μετρήσεις τις διαστάσεις* και να ψάξεις για τέτοια o-rings δεν παίζει;
Από εξωτικό υλικό, μεθόδους και προδιαγραφές διαστημικής τεχνολογίας φτιάχνονται αυτές οι τσιμούχες;;;
;-)

*Το πάχος δηλαδή, την μικρή διάμετρο, την μεγάλη διάμετρο την έχεις ήδη· βασικά μπορείς να δοκιμάσεις εμπειρικά με διάφορα πάχη/διαστάσεις.

Αρκεί να είναι από food-grade σιλικόνη.

ioetisap
17-10-18, 03:06
Αρκεί να είναι από food-grade σιλικόνη.
Σαφώς προτιμητέα (αλλά αμφιβάλλω ότι είναι εγγυημένα τέτοιες γενικά οι τσιμούχες κτλ της αγοράς του ατμίσματος).

Erebos
17-10-18, 05:03
Σαφώς προτιμητέα (αλλά αμφιβάλλω ότι είναι εγγυημένα τέτοιες γενικά οι τσιμούχες κτλ της αγοράς του ατμίσματος).

Δεν νομίζω να παίζουν με αυτά γιατί κάποιο λάστιχο ή σιλικόνη κατώτερης ποιότητας θα έβγαζε και άσχημη γεύση οπότε θα το καταλάβαινε ο κόσμος.

nikoslykos
17-10-18, 07:19
τελικα τι γινεται με τα αρωματα ρε παιδια ; δεν εχω παει ακομα σε καποιο καταστημα.

Erebos
17-10-18, 07:52
τελικα τι γινεται με τα αρωματα ρε παιδια ; δεν εχω παει ακομα σε καποιο καταστημα.

Νομίζω όλοι τα έχουν κατεβάσει από τα ράφια αλλά κάποιοι πουλάνε στα κρυφά κατευθείαν από τις κούτες.

akisgr
17-10-18, 14:18
tobacco= nobacco τοσο καιρο ητανε σε φαση no tobacco= nobacco... :clap: :lol:
https://www.nobacco.gr/el/glo

σοβαρα τωρα? τόσο καιρό έγραφε στο blog για τις συνέπειες του καπνού και φέρνει προϊόντα καπνού.......

η απαντιση της NOBACCO

Τα προϊόντα θερμαινόμενου καπνού έχουν αποδεδειγμένα 90-95% λιγότερες τοξικές ουσίες από το παραδοσιακό κάπνισμα και η Nobacco θέλει να προσφέρει όλες τις εναλλακτικές λύσεις στον Έλληνα καπνιστή για να βελτιώσει την υγεία και τη ζωή του! :whistle:

Zer0c00L
17-10-18, 16:25
tobacco= nobacco τοσο καιρο ητανε σε φαση no tobacco= nobacco... :clap: :lol:
https://www.nobacco.gr/el/glo

σοβαρα τωρα? τόσο καιρό έγραφε στο blog για τις συνέπειες του καπνού και φέρνει προϊόντα καπνού.......

η απαντιση της NOBACCO

Τα προϊόντα θερμαινόμενου καπνού έχουν αποδεδειγμένα 90-95% λιγότερες τοξικές ουσίες από το παραδοσιακό κάπνισμα και η Nobacco θέλει να προσφέρει όλες τις εναλλακτικές λύσεις στον Έλληνα καπνιστή για να βελτιώσει την υγεία και τη ζωή του! :whistle:

όπως το λέω σιγά σιγά ένας ένας αποκαλύπτεται...

πρώτα είχαμε Phip Morris/Παπαστράτος με το IQOS μετά βγήκε μια Japan.... με το Logic Pro
τώρα έχουμε την British Tobacco/Nobacco με το GLO

έτσι θάψτε το ηλεκτρονικό τσιγάρο και τους ατμιστές....

να δούμε ποιος θα κλαίει στο τέλος για τα ευρώ που δεν θα βάζετε στην τσέπη και θα κλείνετε ο ένας πίσω από τον άλλον...

- - - Updated - - -


Νομίζω όλοι τα έχουν κατεβάσει από τα ράφια αλλά κάποιοι πουλάνε στα κρυφά κατευθείαν από τις κούτες.

εγώ έχω το απόθεμα μου από το κατάστημα

θα πάρω και άλλα 60ml Mix & Vape με νικοτίνη

θα έχω απόθεμα για 1 χρόνο και μετά βλέπουμε...

ardi21
17-10-18, 19:53
Να μετρήσεις τις διαστάσεις* και να ψάξεις για τέτοια o-rings δεν παίζει;
Από εξωτικό υλικό, μεθόδους και προδιαγραφές διαστημικής τεχνολογίας φτιάχνονται αυτές οι τσιμούχες;;;
;-)

*Το πάχος δηλαδή, την μικρή διάμετρο, την μεγάλη διάμετρο την έχεις ήδη· βασικά μπορείς να δοκιμάσεις εμπειρικά με διάφορα πάχη/διαστάσεις.

Πρωτον δεν ξερω που ακριβως να ψαξω και δευτερον διαβασα οτι καποιοι που το προσπαθησαν δεν βρηκαν. Ειναι custom οι διαστασεις.

Επισης τις διαστασεις πρεπει να τις μετρησω με ηλεκτρονικο παχυμετρο υποθετω για ακριβεια. Διοτι αν ειναι ελαχιστα διαφορετικες δεν θα ταιριαζουν.

Zer0c00L
17-10-18, 20:07
Πρωτον δεν ξερω που ακριβως να ψαξω και δευτερον διαβασα οτι καποιοι που το προσπαθησαν δεν βρηκαν. Ειναι custom οι διαστασεις.

Επισης τις διαστασεις πρεπει να τις μετρησω με ηλεκτρονικο παχυμετρο υποθετω για ακριβεια. Διοτι αν ειναι ελαχιστα διαφορετικες δεν θα ταιριαζουν.

η άλλη λύση που έχεις είναι να ψάξεις νέο ατμοποιητή

sdikr
17-10-18, 20:56
Σαν την ποτοαπαγορευση ενα πράγμα!! :p

έχει μερικά καταστήματα που ακόμα πουλάνε κανονικά, ακόμα και Online, άλλα καταστήματα (φυσικά) σε πάνε πίσω απο την κουρτίνα!

Zer0c00L
17-10-18, 21:24
Σαν την ποτοαπαγορευση ενα πράγμα!! :p

έχει μερικά καταστήματα που ακόμα πουλάνε κανονικά, ακόμα και Online, άλλα καταστήματα (φυσικά) σε πάνε πίσω απο την κουρτίνα!

ναι έχει τέτοια καταστήματα όπως έχει και καταστήματα που διάβασαν την εγκύκλιο (που δεν είναι νόμος του κράτους) αλλά διάβασαν και την ανακοίνωση του ΣΕΕΗΤ ή έκλεισαν ή αφαίρεσαν το εμπόρευμα που παραβιάζει την εγκύκλιο...

βέβαια το γεγονός ότι απόκτησαν νόμιμα τα προιόντα με τα ανάλογα παραστατικά (που υποδουλώνει πόσο κόστισαν) άλλου παπά ευαγγέλιο

προσωπικά πάντως έχω πει την γνώμη μου για τον ΣΕΕΗΤ και για τους επαγγελματίες (καταστήματα)
το μόνο που με στεναχωρεί και λυπάμαι (κρίμα) είναι οι εργαζόμενοι που έχουν στα καταστήματα τους οι επαγγελματίες τα οποία αν κλείσουν θα μείνουν χωρίς δουλειά...και αρκετούς πλέον τους γνωρίζω προσωπικά καθώς είμαι πελάτης...

πάντως είδατε τελικά πολλές συμπτώσεις κάποτε έλεγαν για το ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ (ΑΤΜΙΣΜΑ) διάφορα...

τώρα ήρθε η Philip Morris / Παπαστράτος έβγαλε το IQOS (δεν ξέρω το κόστος)

ήρθε μετά από την μακρινή ιαπωνία μέσω της JAPAN.... το Logic Pro (ας πούμε ότι μοιάζει με ηλεκτρονικό τσιγάρο (δεν ξέρω πόσο είναι το κόστος του υλικού και πόσο των αναλωσίμων)

τώρα ακούσαμε για την British Tobacco και Nobacco και να το GLO... (άγνωστο επίσης το κόστος)

τι έγινε τελικά και πήγαμε από το άτμισμα υγρού είτε με νικοτίνη είτε χωρίς στην καύση...ας πούμε καπνού...

George_Prix
17-10-18, 21:42
τώρα ήρθε η Philip Morris / Παπαστράτος έβγαλε το IQOS (δεν ξέρω το κόστος)

ήρθε μετά από την μακρινή ιαπωνία μέσω της JAPAN.... το Logic Pro (ας πούμε ότι μοιάζει με ηλεκτρονικό τσιγάρο (δεν ξέρω πόσο είναι το κόστος του υλικού και πόσο των αναλωσίμων)

τώρα ακούσαμε για την British Tobacco και Nobacco και να το GLO... (άγνωστο επίσης το κόστος)

τι έγινε τελικά και πήγαμε από το άτμισμα υγρού είτε με νικοτίνη είτε χωρίς στην καύση...ας πούμε καπνού...

Ρε φιλε τι φιλοσοφικα ερωτηματα ειναι αυτα? :hmm:

Ο καθενας βγαζει οτι προιον γουσταρει και οι καταναλωτες επιλεγουν που θα χωσουν τα λεφτα τους.

Δηλαδη οι εταιριες τσιγαρων που μας ειχαν ολους εμας εδω μεσα πελατες και μας εχασαν (οπως και πολλα ακομα εκατομμυρια καπνιστων), τι περιμενες να κανουν? Να βγαλουν τιποτα διαφημησεις "κοψτε τα τσιγαρα μας και αρχιστε το ηλεκτρονικο"?

Προσπαθουν και αυτοι απο τη μερια τους να σταματησουν την κατρακυλα που βλεπουν στις πωλησεις τους. Απλα πραγματα!

Zer0c00L
17-10-18, 21:59
Ρε φιλε τι φιλοσοφικα ερωτηματα ειναι αυτα? :hmm:

Ο καθενας βγαζει οτι προιον γουσταρει και οι καταναλωτες επιλεγουν που θα χωσουν τα λεφτα τους.

Δηλαδη οι εταιριες τσιγαρων που μας ειχαν ολους εμας εδω μεσα πελατες και μας εχασαν (οπως και πολλα ακομα εκατομμυρια καπνιστων), τι περιμενες να κανουν? Να βγαλουν τιποτα διαφημησεις "κοψτε τα τσιγαρα μας και αρχιστε το ηλεκτρονικο"?

Προσπαθουν και αυτοι απο τη μερια τους να σταματησουν την κατρακυλα που βλεπουν στις πωλησεις τους. Απλα πραγματα!

Καθόλου φιλοσοφία (δεν είμαι άλλωστε φιλόσοφος) πρώην πληροφορικάριος είμαι και μου αρέσει να ψάχνω στο διαδίκτυο

Δεν είσαι καλά ενημερωμένος φίλε μου

σε ενημερώνω ότι οι καπνοβιομηχανίες (παγκοσμίως) δεν έχασαν καθόλου πωλήσεις (αν το ψάξεις στο διαδίκτυο) θα δεις μια χαρά κέρδη έχουν

στην ελλάδα μπορεί να πέφτει κλάμα στον κλάδο του καπνοεμπορίου

μπορεί οι έλληνες να έκοψαν ή να ελάττωσαν ή να παίρνουν από το "παραεμπόριο" τσιγάρα για την κακή τους συνήθεια το κάπνισμα ή να ψωνίζουν καπνό χύμα από την λαική αγορά (άγνωστης ποιότητας/προέλευσης)

αλλά αν το συγκρίνω με το Philip Morris/Παπαστράτος (IQOS) που έπιασε το 3.5% της αγοράς , αν το συγκρίνω με το JAPAN... (Logic Pro) που δεν ξέρω τις πωλήσεις του αλλά από διαφήμιση μια χαρά τα πάει

από το Britich Tobacco/Nobacco και το GLO που δεν ξέρω...

σίγουρα δεν κλαίνε...

αυτοί που σίγουρα κλαίνε είναι οι επαγγελματίες του ΗΤ μέλη του ΣΕΕΗΤ γιατί έχασαν την "αγελάδα" που είχαν για άρμεγμα...

μπορεί να τους έκατσε η φάση με τα τελωνεία και το εξωτερικό (TPD) και να μην μπορούν οι χρήστες του ΗΤ (ατμιστές) να φέρουν ότι θέλουν από Ε.Ε και εκτός Ε.Ε (κίνα ή αμερική)

αλλά πάλι θα βρεθεί ο τρόπος ο χρήστης του ΗΤ (ατμιστής) να ατμίσει ότι υγρό θέλει εκείνος είτε με νικοτίνη είτε χωρίς...

άντε να σου πω μια φιλοσοφία....όταν μάθουμε ως λαός να "αγαπάνε όλες τις κατσίκες" και να μην θέλουμε να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα και να ζήσει η δική μας (πράγμα που δεν θα συμβεί φυσικά) τότε ίσως έχουμε ελπίδα σαν λαός και σαν χώρα να πάμε μπροστά...

sdikr
17-10-18, 22:02
Δεν βρήκα κάτι στο δίκτυο, έχεις κάτι εύκαιρο; λογικά πρέπει να έχεις αφού είσαι τόσο σίγουρος για αυτό που λές

George_Prix
17-10-18, 22:27
@Zer0c00L δεν ξερω τι να πω. Πραγματικα δυσκολευομαι να σε παρακολουθησω...

akisgr
17-10-18, 23:17
@Zer0c00L: ενημερωτικά να σου αναφέρω πως το logic pro δεν είναι προϊόν από ιαπωνία... αλλα από αγγλία... είναι εξαιρετικό και πολύ οικονομικό... και η κάψουλες παρασκευάζονται στην ευρώπη... είναι ένα καλο starter κιτ με πολύ καλή γεύση και οικονομικό για να το έχεις καθημερινά μαζί σου... έχει μονο 15 euro η συσκευή... και η κάψουλες έχουνε 3x1.5ml στα 4euro.. κάθε κάψουλα έχει και πάνω αντίσταση...! εγώ το χρησιμοποιώ το συγκεκριμένο με 12mg νικοτίνη και μονο για το υγρό tobacco... πραγματικά είναι ότι καλύτερο σε καπνικό έχω δοκιμάσει..


https://logicvapes.co.uk/

Zer0c00L
18-10-18, 00:05
Δεν βρήκα κάτι στο δίκτυο, έχεις κάτι εύκαιρο; λογικά πρέπει να έχεις αφού είσαι τόσο σίγουρος για αυτό που λές

για τα κέρδη των καπνοβιομηχανιών?

υπάρχει ένα βίντεο εδώ που ανέβασε ένας συνομιλητής μας

ένας από αυτούς τους "ειδήμονες" του ΗΤ που μιλάνε είναι στις ΗΠΑ εκεί ανέβασε τα Market Share των καπνοβιομηχανιών αλλά και το 3.5% που είναι το IQOS στην ελλάδα.

- - - Updated - - -


@Zer0c00L: ενημερωτικά να σου αναφέρω πως το logic pro δεν είναι προϊόν από ιαπωνία... αλλα από αγγλία... είναι εξαιρετικό και πολύ οικονομικό... και η κάψουλες παρασκευάζονται στην ευρώπη... είναι ένα καλο starter κιτ με πολύ καλή γεύση και οικονομικό για να το έχεις καθημερινά μαζί σου... έχει μονο 15 euro η συσκευή... και η κάψουλες έχουνε 3x1.5ml στα 4euro.. κάθε κάψουλα έχει και πάνω αντίσταση...! εγώ το χρησιμοποιώ το συγκεκριμένο με 12mg νικοτίνη και μονο για το υγρό tobacco... πραγματικά είναι ότι καλύτερο σε καπνικό έχω δοκιμάσει..


https://logicvapes.co.uk/

για την εταιρεία λέω μια Japan Tobacco International και στην χώρα μας υπάρχει η JTI Hellas

sdikr
18-10-18, 00:05
για τα κέρδη των καπνοβιομηχανιών?

υπάρχει ένα βίντεο εδώ που ανέβασε ένας συνομιλητής μας

ένας από αυτούς τους "ειδήμονες" του ΗΤ που μιλάνε είναι στις ΗΠΑ εκεί ανέβασε τα Market Share των καπνοβιομηχανιών αλλά και το 3.5% που είναι το IQOS στην ελλάδα.

Λες πιο πάνω πως είναι παγκοσμίως και πως υπάρχουν παντού λινκ, τώρα λες πως είναι μόνο στις ΗΠΑ και το πως το αναφέρει κάποιος άλλος στο βίντεο, όποτε δεν υπάρχουν λινκ να υποθέσω;

Zer0c00L
18-10-18, 00:09
@Zer0c00L: ενημερωτικά να σου αναφέρω πως το logic pro δεν είναι προϊόν από ιαπωνία... αλλα από αγγλία... είναι εξαιρετικό και πολύ οικονομικό... και η κάψουλες παρασκευάζονται στην ευρώπη... είναι ένα καλο starter κιτ με πολύ καλή γεύση και οικονομικό για να το έχεις καθημερινά μαζί σου... έχει μονο 15 euro η συσκευή... και η κάψουλες έχουνε 3x1.5ml στα 4euro.. κάθε κάψουλα έχει και πάνω αντίσταση...! εγώ το χρησιμοποιώ το συγκεκριμένο με 12mg νικοτίνη και μονο για το υγρό tobacco... πραγματικά είναι ότι καλύτερο σε καπνικό έχω δοκιμάσει..


https://logicvapes.co.uk/

πιστεύω ότι είναι πολύ καλύτερο από το IQOS και το GLO...

- - - Updated - - -


Λες πιο πάνω πως είναι παγκοσμίως και πως υπάρχουν παντού λινκ, τώρα λες πως είναι μόνο στις ΗΠΑ και το πως το αναφέρει κάποιος άλλος στο βίντεο, όποτε δεν υπάρχουν λινκ να υποθέσω;

να με συγχωρείς δεν έχω τώρα το χρόνο να το ψάξω (με την πρώτη ευκαιρία θα το κάνω όμως για να δείτε με οικονομικά στοιχεία) ότι δεν έχει χάσει κανείς μια χαρά οικονόμα κάνουν

στο βίντεο που αναφέρω για τον τύπο είπε για τις ΗΠΑ αλλά ανάφερε και παγκοσμίως τι παίζει

σίγουρα για να τα βρήκε αυτός (ιδιώτης) υπάρχουν στο διαδίκτυο κάπου αναρτημένα

sdikr
18-10-18, 00:59
να με συγχωρείς δεν έχω τώρα το χρόνο να το ψάξω (με την πρώτη ευκαιρία θα το κάνω όμως για να δείτε με οικονομικά στοιχεία) ότι δεν έχει χάσει κανείς μια χαρά οικονόμα κάνουν

στο βίντεο που αναφέρω για τον τύπο είπε για τις ΗΠΑ αλλά ανάφερε και παγκοσμίως τι παίζει

σίγουρα για να τα βρήκε αυτός (ιδιώτης) υπάρχουν στο διαδίκτυο κάπου αναρτημένα

Ασε δεν χρειάζεται, καταλάβαμε

Zer0c00L
18-10-18, 01:14
Ασε δεν χρειάζεται, καταλάβαμε

επειδή μιλάω πάντα με επιχειρήματα

συγνώμη αλλά χρειάζεται και θα καταλάβεις τι λέω (καθώς η απάντηση σου με προσβάλει σε προσωπικό επίπεδο) με τις αποδείξεις αναρτημένες εδώ

για να δεις και εσύ και όλοι οι υπόλοιποι τι παίζει με τις καπνοβιομηχανίες αλλά και το γιατί θέλουν να μπουν στο ηλεκτρονικό τσιγάρο ή στις εναλλακτικές μορφές καπνίσματος

και τι ρόλο βαράει ο ΣΕΕΗΤ , τα καταστήματα που εκπροσωπεί και οι εταιρείες που ασχολούνται με την εναλλακτική μορφή καπνίσματος

μετά μπορείτε να πείτε το σχόλιο σας / την άποψη σας

akisgr
18-10-18, 14:13
επιβεβαιώνω και εγώ.... πως η καπνοβιομηχανίες δεν έχουνε χάσει καθόλου χρήματα....!!! ο κάθε ένας είναι ελεύθερος να κάνει την επιλογή του... τα τσιγάρα πουλάνε ακόμα και σήμερα.... δεν είναι τυχαία όσα λέει ο @Zer0c00L δεν χρειάζεται να ψάξει κάποιος για να επιβεβαίωση ότι η καπνοβιομηχανίες κερδίζουνε κάθε μέρα πολλά λεφτά......

αυτό που συμβαίνει αυτή την στιγμή είναι ότι πολεμάνε το ηλεκτρονικό τσιγάρο... για να μην χάσουνε στο μέλλον χρήματα...

όμως όπως είπα... ο κάθε ένας πρέπει να έχει την επιλογή του...!!

George_Prix
18-10-18, 14:26
Εγω δεν εχω διαβασει τιποτα ανακοινωσεις, αλλα χρησιμοποιω την κοινη λογικη. Παλιοτερα πηγαινα για εναν καφε και εβλεπα ολο τον κοσμο με ενα τσιγαρο στο χερι και πλεον οι μισοι κρατανε ενα ηλεκτρονικο στο χερι. Αυτα ειναι χαμενα λεφτα για τις εταιριες τσιγαρων. Γιατι φυσικα μιλαμε για τεως καπνιστες που το γυρισαν σε ηλεκτρονικο και οχι για καποιους που δεν ειχαν καπνισει στη ζωη τους και οταν ειδαν το ηλεκτρονικο σκεφτηκαν "ωραιο gadget ας παρω και εγω ενα".

Τωρα αν με ολα τα υπακαταστατα που εβγαλαν τελευταια αρχισαν να τσιμπανε παλι πελατακια και ανεκαψαν ελαφρως τα κερδη τους δεν το ξερω. Το μονο σιγουρο ειναι οτι φαγενε ΜΕΓΑΛΗ ΣΦΑΛΙΑΡΑ (σε οικονομικο επιπεδο) απο το ηλεκτρονικο τσιγαρο.

akisgr
18-10-18, 14:39
Εγω δεν εχω διαβασει τιποτα ανακοινωσεις, αλλα χρησιμοποιω την κοινη λογικη. Παλιοτερα πηγαινα για εναν καφε και εβλεπα ολο τον κοσμο με ενα τσιγαρο στο χερι και πλεον οι μισοι κρατανε ενα ηλεκτρονικο στο χερι. Αυτα ειναι χαμενα λεφτα για τις εταιριες τσιγαρων. Γιατι φυσικα μιλαμε για τεως καπνιστες που το γυρισαν σε ηλεκτρονικο και οχι για καποιους που δεν ειχαν καπνισει στη ζωη τους και οταν ειδαν το ηλεκτρονικο σκεφτηκαν "ωραιο gadget ας παρω και εγω ενα".

Τωρα αν με ολα τα υπακαταστατα που εβγαλαν τελευταια αρχισαν να τσιμπανε παλι πελατακια και ανεκαψαν ελαφρως τα κερδη τους δεν το ξερω. Το μονο σιγουρο ειναι οτι φαγενε ΜΕΓΑΛΗ ΣΦΑΛΙΑΡΑ (σε οικονομικο επιπεδο) απο το ηλεκτρονικο τσιγαρο.

το θέμα είναι να στραφεί όλος ο κόσμος στο ηλεκτονικό τσιγάρο...

και πάλι η καπνοβιομηχανίες λεφτά δεν θα χάσουνε...! θα ύπαρξη επιλογή για όλους για ένα πιο ασφαλές κάπνισμα και ένα μέλλον χωρίς τσιγάρο...! έρχεται σύντομα....

198028

George_Prix
18-10-18, 14:55
και πάλι η καπνοβιομηχανίες λεφτά δεν θα χάσουνε...

Πως γινεται να ειναι ολοι κερδισμενοι? Μετρημενα κουκια ειναι οι καπνιστες. Παλια ολοι καπνιζανε τσιγαρα και τωρα οι μισοι (ή το 1/3 ή το 1/4) ατμιζουν. Οσοι πλεον ατμιζουν ειναι διαφυγοντα κερδη για τις εταιριες τσιγαρων!

Zer0c00L
18-10-18, 15:57
Πως γινεται να ειναι ολοι κερδισμενοι? Μετρημενα κουκια ειναι οι καπνιστες. Παλια ολοι καπνιζανε τσιγαρα και τωρα οι μισοι (ή το 1/3 ή το 1/4) ατμιζουν. Οσοι πλεον ατμιζουν ειναι διαφυγοντα κερδη για τις εταιριες τσιγαρων!

Δεν έπιασες το παράδειγμα του πιο πάνω φίλου...

Βλέπε philip morris/Παπαστράτος αυτά που χάνουν από το κανονικό τσιγάρο τα κερδίζουν από το IQOS τυχαίο είναι λες το 3.5% στην Ελλάδα.?

Άντε άλλο ένα παράδειγμα britich tobacco/nobacco (glo)

Θες και άλλο japan tobacco international (Logic Pro)

Τι θέλω να πω πάρα πολύ απλά ότι χάσουν από το κανονικό τσιγάρο θα τους εναλλακτικούς τρόπους

@ ADSLgr.com All rights reserved.