PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικό τσιγάρο (reloaded)- Για μεγάλα "φουγάρα"



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 [61] 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71

akisgr
18-10-18, 15:58
Πως γινεται να ειναι ολοι κερδισμενοι? Μετρημενα κουκια ειναι οι καπνιστες. Παλια ολοι καπνιζανε τσιγαρα και τωρα οι μισοι (ή το 1/3 ή το 1/4) ατμιζουν. Οσοι πλεον ατμιζουν ειναι διαφυγοντα κερδη για τις εταιριες τσιγαρων!

ο κόσμος πρέπει να το καταλάβει αυτό και να στραφεί στο "ατμισμα"...!

καλά θα κάνει λοιπόν ο κόσμος να καταστρέψει τις καπνοβιομηχανίες και να μην παίρνουμε ούτε πακέτο τσιγάρα.....!

George_Prix
18-10-18, 16:12
@Zer0c00L τα μπερδευεις τα πραγματα ενω ειναι πολυ απλα!

Σιγουρα οι καπνοβιομηχανιες προσπαθουν να ανακτησουν το χαμενο εδαφος με τις συσκευες ηλεκτρονικου τσιγαρου που βγαζουν σιγα σιγα.

Αλλα αυτο δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με το αρχικο σου σχολιο (οτι δε χασανε χρηματα απο το ατμισμα τα τελευταια χρονια).

Οι συσκευες που βγαλανε σιγουρα εχουν αγοραστικο κοινο αλλα απο τη στατιστικη που εχω στο μυαλο μου (απο οσα βλεπω/διαβαζω) η συντιπτικη πλειοψηφεια οσων σταματησαν το κανονικο τσιγαρο πλεον ατμιζει (μια αγορα στην οποια δεν εχουν χωθει οι καπνοβιομηχανιες). Οποτε ολα αυτα ειναι ΧΑΜΕΝΑ ΚΕΡΔΗ!!!

- - - Updated - - -


ο κόσμος πρέπει να το καταλάβει αυτό και να στραφεί στο "ατμισμα"...!

καλά θα κάνει λοιπόν ο κόσμος να καταστρέψει τις καπνοβιομηχανίες και να μην παίρνουμε ούτε πακέτο τσιγάρα.....!

Δε διαφωνει κανενας φιλε μου! Απλα μην τα ισοπεδωνουμε ολα με αυθαιρετα σχολια και συμπερασματα...

Zer0c00L
18-10-18, 16:14
ο κόσμος πρέπει να το καταλάβει αυτό και να στραφεί στο "ατμισμα"...!

καλά θα κάνει λοιπόν ο κόσμος να καταστρέψει τις καπνοβιομηχανίες και να μην παίρνουμε ούτε πακέτο τσιγάρα.....!

Εδώ διαφωνώ για ένα λόγο

Ότι δεν θα καταστραφούν οι καπνοβιομηχανίες απλά θα αλλάξουν προσανατολισμό θα στραφούν από το κανονικό τσιγάρο σε εναλλακτικούς τρόπους καπνίσματος

Χαμένοι θα βγουν οι μικροί παίκτες της αγοράς

- - - Updated - - -


@Zer0c00L τα μπερδευεις τα πραγματα ενω ειναι πολυ απλα!

Σιγουρα οι καπνοβιομηχανιες προσπαθουν να ανακτησουν το χαμενο εδαφος με τις συσκευες ηλεκτρονικου τσιγαρου που βγαζουν σιγα σιγα.

Αλλα αυτο δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με το αρχικο σου σχολιο (οτι δε χασανε χρηματα απο το ατμισμα τα τελευταια χρονια).

Οι συσκευες που βγαλανε σιγουρα εχουν αγοραστικο κοινο αλλα απο τη στατιστικη που εχω στο μυαλο μου (απο οσα βλεπω/διαβαζω) η συντιπτικη πλειοψηφεια οσων σταματησαν το κανονικο τσιγαρο πλεον ατμιζει (μια αγορα στην οποια δεν εχουν χωθει οι καπνοβιομηχανιες). Οποτε ολα αυτα ειναι ΧΑΜΕΝΑ ΚΕΡΔΗ!!!

- - - Updated - - -



Δε διαφωνει κανενας φιλε μου! Απλα μην τα ισοπεδωνουμε ολα με αυθαιρετα σχολια και συμπερασματα...

Περίμενε λιγο....θα σου πρότεινα

akisgr
18-10-18, 16:50
Εδώ διαφωνώ για ένα λόγο

Ότι δεν θα καταστραφούν οι καπνοβιομηχανίες απλά θα αλλάξουν προσανατολισμό θα στραφούν από το κανονικό τσιγάρο σε εναλλακτικούς τρόπους καπνίσματος

Χαμένοι θα βγουν οι μικροί παίκτες της αγοράς

μα δεν πρόκειται να καταστραφούνε εξάλλου... ο κόσμος που θέλει να καπνίζει μπορεί να το κάνει ελευθερα...! το θέμα είναι να έχουμε μια εναλλακτική λύση καπνίσματος πιο ασφαλες και με λιγότερα χημικά... με το iQOS το καταφέρνει αυτό μέχρι στιγμής...! είναι όντως πιο ακίνδυνο και δεν είναι ψέματα...! προσωπικά εμενα μου αρέσει το iQOS και σαν συσκευή αλλα και για ένα γρήγορο κάπνισμα όταν θέλω καθαρή "τσιγαρισια" γεύση...

προσωπικά παρόλο που κάνω ηλεκτρονικό κάποιες φορες έκανα τον αγαπημένο μου καπνό πίπας έχω μεγάλη συλλογή από συλλεκτικές πίπες και πούρα cohiba που έφερνα από κουβα.. σε μερικές περίπτωσης το πούρο το απολαμβάνω με το ποτό μου...!!

στο ηλεκτρονικό τα αγαπημένα μου υγρα είναι το odin 101 και halo black calico...

akisgr
20-10-18, 13:13
εδώ είμαστε...!!!!! οικονομία στο τέρμα...! παίζει προσφορα στην replacesmoke 2 στην τιμή του 1

https://kickmtl.com/

sdikr
20-10-18, 21:28
εδώ είμαστε...!!!!! οικονομία στο τέρμα...! παίζει προσφορα στην replacesmoke 2 στην τιμή του 1

https://kickmtl.com/

Οικονομία στο μαξ είναι αυτά που παίρνεις σύρμα αντίστασης και βαμβάκι

nikoslykos
20-10-18, 21:46
Περασα πριν μια βολτα απτο μαγαζι που ψωνιζω. Δραμα η κατασταση αδεια τα ραφια... μου ειπε οτι νταξει τελος τα αρωματα ( το ξεραμε ηδη ) αλλα τελος και τα shake n vape. Θα φερνουν αποτι φαινεται μονο αυτα τα "shortfill" που πουλανε στην ΕΕ γενικα. Αλλα απο τιμη μην το συζητησουμε καν..

akisgr
20-10-18, 22:03
Οικονομία στο μαξ είναι αυτά που παίρνεις σύρμα αντίστασης και βαμβάκι

σύμφωνο... αλλα το pod έχει ceramic coil... που κρατάει ακόμα και σε δύσκολα υγρά έως και 90ml... νομίζω για την τιμή του στα 2.95 που έχει η κάθε αντίσταση που θα παίρνει κάποιος κάθε 2 εβδομάδες δεν το λες ακριβά.... εδώ μιλάμε για κάτι πολύ βολικό.... που το έχεις παντού μαζί σου χωρίς να κάθεσαι να ταλαιπώρησε... με diy coils...

προσωπικά έχω περάσει από πολλούς επισκευάσιμους rda/drippers,κλπ...

αυτή την στιγμή μπορώ να σου πω πως εδώ και 4μέρες δεν έχω ασχοληθεί με κανέναν επισκευάσιμο έχω αγαπήσει το kick και ταιριάζει απίστευτα με το υγρό bebeca της atmoslab..... μιλάμε για το κορυφαίο ατμισμα....!!!

sdikr
20-10-18, 22:07
σύμφωνο... αλλα το pod έχει ceramic coil... που κρατάει ακόμα και σε δύσκολα υγρά έως και 90ml... νομίζω για την τιμή του στα 2.95 που έχει η κάθε αντίσταση που θα παίρνει κάποιος κάθε 2 εβδομάδες δεν το λες ακριβά.... εδώ μιλάμε για κάτι πολύ βολικό.... που το έχεις παντού μαζί σου χωρίς να κάθεσαι να ταλαιπώρησε... με diy coils...

προσωπικά έχω περάσει από πολλούς επισκευάσιμους rda/drippers,κλπ...

αυτή την στιγμή μπορώ να σου πω πως εδώ και 4μέρες δεν έχω ασχοληθεί με κανέναν επισκευάσιμο έχω αγαπήσει το kick και ταιριάζει απίστευτα με το υγρό bebeca της atmoslab..... μιλάμε για το κορυφαίο ατμισμα....!!!

Με 3 ευρώ έχω το σύρμα και το βαμβάκι για ενα χρόνο περίπου :p
Παλιότερα είχα κανονικά αντιστάσεις που θέλανε αλλαγή κάθε μια με δυο βδομάδες πάλι το κόστος ήταν 1 με 3 ευρώ ανα αντίσταση, τώρα αλλάζω κάθε 5 μέρες γιατί απλά δεν υπάρχει κάποιο κόστος.

Σίγουρα δεν είναι κάποιο σοβαρό κόστος τα 3 ευρώ αν δυο βδομάδες, είναι στην επιλογή του κάθε ενα το τι θα κάνει.

Zer0c00L
21-10-18, 00:37
εγώ ρώτησα το μαγαζί που ψωνίζω και μου ανάφερε ότι θα φέρουν 60ml Mix & Shake έτοιμα με νικοτίνη

το πρόβλημα λέει είναι για αυτά χωρίς την νικοτίνη που θες τα λεγόμενα booster νικοτίνης

εγώ πάντως έχω απόθεμα ήδη

θα πάρω και άλλα από το μαγαζί έτσι πιστεύω για 1 χρόνο με 2 θα είμαι καλυμμένος από υγρά

μετά βλέπουμε καλό μου έκαναν καθώς θα έχω απόθεμα και θα ξεχάσω τι σημαίνει ωχ ξέμεινα από υγρό

hemlock
21-10-18, 12:34
Στο χθεσινό τούτο βιντεάκι ακούγονται οι τάπες ενός καπνιστή χονδρέμπορου σε έναν εξυπνάκια ατμιστή (https://www.facebook.com/SpySpy/videos/10217743851929728/)...(δουκας vs τσιμουρης)

Zer0c00L
21-10-18, 13:37
Στο χθεσινό τούτο βιντεάκι ακούγονται οι τάπες ενός καπνιστή χονδρέμπορου σε έναν εξυπνάκια ατμιστή (https://www.facebook.com/SpySpy/videos/10217743851929728/)...(δουκας vs τσιμουρης)

εγώ πάντως γελάω όταν βλέπω κάτι τέτοια βίντεο

s.s
21-10-18, 14:21
Είναι απίστευτο το θέαμα αποστειρωμένων 40άρηδων, που έχει γίνει νοήμα της ζωής τους να φτιάχνουν βαμβάκι με σύρμα για να ρουφάνε αρωματισμένη γλυκερίνη, να κάνουν δήθεν σοβαρές συζητήσεις για το ηλεκτρονικό τσιγάρο ενώ παράλληλα βγάζουν σύννεφα ατμού. Λες κι αυτοί που πληρώνουν 5 ευρώ ένα πακέτο τσιγάρα είναι περισσότερο μαλάκες και τους αξίζει η ακρίβεια. Εδώ δε μιλάμε για εναλλακτικό τρόπο καπνίσματος, εδώ μιλάμε για κόμπλεξ και δήθεν κοινωνικοπολιτική επανάσταση μέσα από την ατμοποίηση γλυκερίνης. Στην σημερινή Ελλάδα, μας πείραξε μην πάνε τα 60ml υγρού στα 20 ευρώ, το φαγητό, το ρεύμα, η βενζίνη, οι φόροι, να πάνε να γ@μηθούν, δεν έγινε και κάτι. Σαν να πηγαίνουμε γυμνάσιο και όλη μας η ζωή είναι να κάνουμε κάνα marlboro μαλακό πίσω από τις τουαλέτες στο διάλειμμα και μετά σούζες με τα παπάκια. Στο τέλος θα ντρέπεται ο κόσμος να κάνει ηλεκτρονικό τσιγάρο από τους καραγκιόζηδες που το "εκπροσωπούν".

George_Prix
21-10-18, 14:40
Είναι απίστευτο το θέαμα αποστειρωμένων 40άρηδων, που έχει γίνει νοήμα της ζωής τους να φτιάχνουν βαμβάκι με σύρμα για να ρουφάνε αρωματισμένη γλυκερίνη, να κάνουν δήθεν σοβαρές συζητήσεις για το ηλεκτρονικό τσιγάρο ενώ παράλληλα βγάζουν σύννεφα ατμού. Λες κι αυτοί που πληρώνουν 5 ευρώ ένα πακέτο τσιγάρα είναι περισσότερο μαλάκες και τους αξίζει η ακρίβεια. Εδώ δε μιλάμε για εναλλακτικό τρόπο καπνίσματος, εδώ μιλάμε για κόμπλεξ και δήθεν κοινωνικοπολιτική επανάσταση μέσα από την ατμοποίηση γλυκερίνης. Στην σημερινή Ελλάδα, μας πείραξε μην πάνε τα 60ml υγρού στα 20 ευρώ, το φαγητό, το ρεύμα, η βενζίνη, οι φόροι, να πάνε να γ@μηθούν, δεν έγινε και κάτι. Σαν να πηγαίνουμε γυμνάσιο και όλη μας η ζωή είναι να κάνουμε κάνα marlboro μαλακό πίσω από τις τουαλέτες στο διάλειμμα και μετά σούζες με τα παπάκια. Στο τέλος θα ντρέπεται ο κόσμος να κάνει ηλεκτρονικό τσιγάρο από τους καραγκιόζηδες που το "εκπροσωπούν".

Μια και ειδα στο avatar σου "ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ" να τονισω οτι αυτο που κανεις εσυ δεν ειναι δημοκρατια.

Ασε τον καθενα να φουμαρει οτι γουσταρει και να διαμαρτηρηθει για οτι γουσταρει. Αλλος που εχει καψα με τα τσιγαρα ειναι ελευθερος να μιλαει για τα τσιγαρα και οποιος γουσταρει το ηλεκτρονικο ας πει το δικο του καημο. Και αλλος που τον καιει η τιμη του ψωμιου και των καυσιμων ειναι ελευθερος να ανοιξει ενα νημα και να κλαιει τη μοιρα του με αλλους που τους καινε τα συγκεκριμενα θεματα!

Και εδω μεσα κανενας δεν "εκπροσωπει" το ηλεκτρονικο τσιγαρο. Απλα σα χρηστες λεμε τη γνωμη μας. Αυτος ειναι αλλωστε ο ρολος ενος forum, η ανταλλαγη αποψεων.

Εσυ απο την αλλη μερια τι εκπροσωπεις? Τη φωνη της λογικης που θα μας βαλει μυαλο? :hmm:

s.s
21-10-18, 14:49
Δεν κατάλαβα ακριβώς που διαφωνούμε. Ούτε είδα κάπου να έγραψα ότι κάποιος χρήστης από εδώ με ενόχλησε ή εκπροσωπεί το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Τον φανμποισμό και τον φανατισμό μια μια εναλλακτική πρόταση καπνίσματος δεν μπορώ να κατανοήσω και την αγιοποίηση του ηλεκτρονικού και των εταιρειών που ασχολούνται μ' αυτό.

George_Prix
21-10-18, 14:56
Δεν κατάλαβα ακριβώς που διαφωνούμε. Ούτε είδα κάπου να έγραψα ότι κάποιος χρήστης από εδώ με ενόχλησε ή εκπροσωπεί το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Τον φανμποισμό και τον φανατισμό μια μια εναλλακτική πρόταση καπνίσματος δεν μπορώ να κατανοήσω και την αγιοποίηση του ηλεκτρονικού και των εταιρειών που ασχολούνται μ' αυτό.

Δε νομιζω οτι κανενας εδω μεσα πιστευει οτι το ηλεκτρονικο τσιγαρο ειναι κατι σαν το βασιλικο πολτο και εχει τεραστια οφελη για την υγεια! Οι περισσοτεροι θεωρουμε απλα οτι ειναι λιγοτερο βλαβερο απο το κανονικο τσιγαρο και για αυτο ατμιζουμε αντι να καπνιζουμε. Και ειδικα στις τελευταιες σελιδες γινεται αναφορα στα τεκταινομενα του χωρου, επειδη προβλεπεται να επηρεασουν αισθητα την τσεπη μας. Ουτε φανμποισμο ειδα πουθενα, ουτε αγιοποιηση του ηλεκτρονικου τσιγαρου...

sdikr
21-10-18, 15:01
Είναι απίστευτο το θέαμα αποστειρωμένων 40άρηδων, που έχει γίνει νοήμα της ζωής τους να φτιάχνουν βαμβάκι με σύρμα για να ρουφάνε αρωματισμένη γλυκερίνη, να κάνουν δήθεν σοβαρές συζητήσεις για το ηλεκτρονικό τσιγάρο ενώ παράλληλα βγάζουν σύννεφα ατμού. Λες κι αυτοί που πληρώνουν 5 ευρώ ένα πακέτο τσιγάρα είναι περισσότερο μαλάκες και τους αξίζει η ακρίβεια. Εδώ δε μιλάμε για εναλλακτικό τρόπο καπνίσματος, εδώ μιλάμε για κόμπλεξ και δήθεν κοινωνικοπολιτική επανάσταση μέσα από την ατμοποίηση γλυκερίνης. Στην σημερινή Ελλάδα, μας πείραξε μην πάνε τα 60ml υγρού στα 20 ευρώ, το φαγητό, το ρεύμα, η βενζίνη, οι φόροι, να πάνε να γ@μηθούν, δεν έγινε και κάτι. Σαν να πηγαίνουμε γυμνάσιο και όλη μας η ζωή είναι να κάνουμε κάνα marlboro μαλακό πίσω από τις τουαλέτες στο διάλειμμα και μετά σούζες με τα παπάκια. Στο τέλος θα ντρέπεται ο κόσμος να κάνει ηλεκτρονικό τσιγάρο από τους καραγκιόζηδες που το "εκπροσωπούν".

Σίγουρα μιλάμε για κόμπλεξ.

hemlock
21-10-18, 15:09
Είναι απίστευτο το θέαμα αποστειρωμένων 40άρηδων, που έχει γίνει νοήμα της ζωής τους να φτιάχνουν βαμβάκι με σύρμα για να ρουφάνε αρωματισμένη γλυκερίνη, να κάνουν δήθεν σοβαρές συζητήσεις για το ηλεκτρονικό τσιγάρο ενώ παράλληλα βγάζουν σύννεφα ατμού. Λες κι αυτοί που πληρώνουν 5 ευρώ ένα πακέτο τσιγάρα είναι περισσότερο μαλάκες και τους αξίζει η ακρίβεια. Εδώ δε μιλάμε για εναλλακτικό τρόπο καπνίσματος, εδώ μιλάμε για κόμπλεξ και δήθεν κοινωνικοπολιτική επανάσταση μέσα από την ατμοποίηση γλυκερίνης. Στην σημερινή Ελλάδα, μας πείραξε μην πάνε τα 60ml υγρού στα 20 ευρώ, το φαγητό, το ρεύμα, η βενζίνη, οι φόροι, να πάνε να γ@μηθούν, δεν έγινε και κάτι. Σαν να πηγαίνουμε γυμνάσιο και όλη μας η ζωή είναι να κάνουμε κάνα marlboro μαλακό πίσω από τις τουαλέτες στο διάλειμμα και μετά σούζες με τα παπάκια. Στο τέλος θα ντρέπεται ο κόσμος να κάνει ηλεκτρονικό τσιγάρο από τους καραγκιόζηδες που το "εκπροσωπούν".
Κάπου να ξεχωρίσεις το hype και το ατμίζω-έκοψα το τσιγάρο...Έχουν βγάλει χιλιάδες ευρώ μερικοί πατώντας στο hype.
Τις ντροπές να τις κρατήσεις για τον εαυτό σου...Οι υπόλοιποι "40αρηδες" έχουν αποψάρες και είναι διατεθημένοι να τις τεκμηριώνουν όταν θα κάνεις τη σωστή ερώτηση.

s.s
21-10-18, 15:18
Δε νομιζω οτι κανενας εδω μεσα πιστευει οτι το ηλεκτρονικο τσιγαρο ειναι κατι σαν το βασιλικο πολτο και εχει τεραστια οφελη για την υγεια! Οι περισσοτεροι θεωρουμε απλα οτι ειναι λιγοτερο βλαβερο απο το κανονικο τσιγαρο και για αυτο ατμιζουμε αντι να καπνιζουμε. Και ειδικα στις τελευταιες σελιδες γινεται αναφορα στα τεκταινομενα του χωρου, επειδη προβλεπεται να επηρεασουν αισθητα την τσεπη μας. Ουτε φανμποισμο ειδα πουθενα, ουτε αγιοποιηση του ηλεκτρονικου τσιγαρου...

Επαναλαμβάνω, ότι δεν αναφέρθηκα σε κάποιον χρήστη από εδώ αλλά στα βιντεάκια και livestreams που ποστάρονται και βλέπω. Γιατί αφού είμαστε υπέρμαχοι του ηλεκτρονικού τσιγάρου, δεν καταλαβαίνω γιατί είναι κακό μια καπνοβιομηχανία να πουλάει τέτοια προϊόντα ή γιατί το ηλεκτρονικό τσιγάρο θα πρέπει να είναι στο απυρόβλητο.

- - - Updated - - -


Κάπου να ξεχωρίσεις το hype και το ατμίζω-έκοψα το τσιγάρο...Έχουν βγάλει χιλιάδες ευρώ μερικοί πατώντας στο hype.
Τις ντροπές να τις κρατήσεις για τον εαυτό σου...Οι υπόλοιποι "40αρηδες" έχουν αποψάρες και είναι διατεθημένοι να τις τεκμηριώνουν όταν θα κάνεις τη σωστή ερώτηση.

Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος γιατί δεν καταλαβαίνω που διαφωνούμε.

hemlock
21-10-18, 15:20
Επαναλαμβάνω, ότι δεν αναφέρθηκα σε κάποιον χρήστη από εδώ αλλά στα βιντεάκια και livestreams που ποστάρονται και βλέπω. Γιατί αφού είμαστε υπέρμαχοι του ηλεκτρονικού τσιγάρου, δεν καταλαβαίνω γιατί είναι κακό μια καπνοβιομηχανία να πουλάει τέτοια προϊόντα ή γιατί το ηλεκτρονικό τσιγάρο θα πρέπει να είναι στο απυρόβλητο.
Γιατί τα βιντεάκια των τελευταίων σελίδων/ημερών σου δείχνουν τα καραγκιοζιλικία των ατμιστών που δεν ξέρουν ούτε τι θέλουν ,ούτε και πως να το διεκδικήσουν.Θες τιμές, "οχι ντουμάνια στη συγκέντρωση στο Υγείας", θες σαχλαμάρες οτι πωλητής και πελάτης μπορούν να συμπορευθούν κλπκλπ τσαχπινιές.

akisgr
21-10-18, 16:43
παρακαλώ πολύ να μην δίνετε βάση σε αυτά που λένε σε όσους δουλεύουνε σε καταστήματα ούτε η ίδιοι δεν έχουνε ιδέα τι συμβαίνει... θα υπάρχουνε shortfills και με πολύ χαμηλή νικοτίνη πιθανόν από όσο γνωρίζουμε σίγουρα.. το θέμα είναι να έχουμε επιλογή και να "ατμιζουμε" και μηδενικό....!!!! θέλουμε να απεξαρτηθούμε από την νικοτίνη....!!!! εγώ ξεκίνησα ηλεκτρονικό τσιγάρο με μηδενική νικοτίνη... κάπνιζα πολύ λίγο 2-3 τσιγάρα την ημερα... και κάποιες μέρες μπορεί να μην έκανα και καθόλου έχει τύχει να μην κάνω και τσιγάρο και 2μήνες... δεν εθιστικά ποτε στην νικοτίνη προσωπικά μιας και δεν μου κάθισε ποτε καλά στον οργανισμό μου... με χάλαγε συνεχεια... όπως και να έχει θα βρεθεί λύση και θα "ατμιζουμε" και μηδενικά...!!! αναμένουμε νεότερα σύντομα...!

Zer0c00L
21-10-18, 17:58
Δε νομιζω οτι κανενας εδω μεσα πιστευει οτι το ηλεκτρονικο τσιγαρο ειναι κατι σαν το βασιλικο πολτο και εχει τεραστια οφελη για την υγεια! Οι περισσοτεροι θεωρουμε απλα οτι ειναι λιγοτερο βλαβερο απο το κανονικο τσιγαρο και για αυτο ατμιζουμε αντι να καπνιζουμε. Και ειδικα στις τελευταιες σελιδες γινεται αναφορα στα τεκταινομενα του χωρου, επειδη προβλεπεται να επηρεασουν αισθητα την τσεπη μας. Ουτε φανμποισμο ειδα πουθενα, ουτε αγιοποιηση του ηλεκτρονικου τσιγαρου...

είπες πολύ σωστά εδώ μέσα σε αυτό το δημόσιο φόρουμ (τεχνολογίας)
γιατί στο FB πίστεψε με είναι πολύ διαφορετικά τα πράγματα σε σημείο που θα συμφωνήσω με τον φίλο με το avatar "ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ"
το ότι είμαστε χρήστες του ηλεκτρονικού τσιγάρου (ατμίζουμε) είναι γιατί φύγαμε από τον εθισμό του κανονικού τσιγάρου και τις βλαβερές του συνέπειες για εμάς και τους γύρω μας γιατί τουλάχιστον στο ηλεκτρονικό τσιγάρο οι όποιες συνέπειες του αργότερα θα επηρεάσουν εμάς προσωπικά δεν επηρεάζουν κανέναν άλλο ακόμα και τα "ντουμάνια" από ατμό που βγάζουν κάποιοι από μας.

- - - Updated - - -


παρακαλώ πολύ να μην δίνετε βάση σε αυτά που λένε σε όσους δουλεύουνε σε καταστήματα ούτε η ίδιοι δεν έχουνε ιδέα τι συμβαίνει... θα υπάρχουνε shortfills και με πολύ χαμηλή νικοτίνη πιθανόν από όσο γνωρίζουμε σίγουρα.. το θέμα είναι να έχουμε επιλογή και να "ατμιζουμε" και μηδενικό....!!!! θέλουμε να απεξαρτηθούμε από την νικοτίνη....!!!! εγώ ξεκίνησα ηλεκτρονικό τσιγάρο με μηδενική νικοτίνη... κάπνιζα πολύ λίγο 2-3 τσιγάρα την ημερα... και κάποιες μέρες μπορεί να μην έκανα και καθόλου έχει τύχει να μην κάνω και τσιγάρο και 2μήνες... δεν εθιστικά ποτε στην νικοτίνη προσωπικά μιας και δεν μου κάθισε ποτε καλά στον οργανισμό μου... με χάλαγε συνεχεια... όπως και να έχει θα βρεθεί λύση και θα "ατμιζουμε" και μηδενικά...!!! αναμένουμε νεότερα σύντομα...!

καταρχήν μπράβο σου που ατμίζεις μηδενικό άρωμα

εγώ ξεκίνησα με 18mg νικοτίνης (κάπνιζα κανονικό τσιγάρο Rothmans δύο πακέτα την ημέρα για αυτό ξεκίνησα έτσι το ηλεκτρονικό τσιγάρο και για αυτό μέχρι σήμερα δεν το έχω βάλει στο στόμα μου πολύ φοβάμαι ότι αν έκανα μηδενικό θα ξαναγύρναγα στο κανονικό τσιγάρο) τώρα με τα booster νικοτίνης (βάζω 5) σε κάθε 60ml Mix & Vape Virginia

αν ισχύει αυτό που μου είπαν από το κατάστημα ότι θα βγουν έτοιμα Mix & Vape Virginia με νικοτίνη θα δοκιμάσω ξανά το 18mg εφόσον βγάζουν...

ναι εκεί είναι το πρόβλημα

αυτοί που θέλουν να ατμίζουν αρώματα με μηδενική νικοτίνη γιατί απλά δεν θέλουν νικοτίνη (όπως κάτι συνάδελφοι μου με αρώματα μπισκότου που με τρελαίνουν ειδικά όταν πεινάω)

υπ

- - - Updated - - -


Γιατί τα βιντεάκια των τελευταίων σελίδων/ημερών σου δείχνουν τα καραγκιοζιλικία των ατμιστών που δεν ξέρουν ούτε τι θέλουν ,ούτε και πως να το διεκδικήσουν.Θες τιμές, "οχι ντουμάνια στη συγκέντρωση στο Υγείας", θες σαχλαμάρες οτι πωλητής και πελάτης μπορούν να συμπορευθούν κλπκλπ τσαχπινιές.

πολύ σωστά

akisgr
22-10-18, 01:38
Δεν κατάλαβα ακριβώς που διαφωνούμε. Ούτε είδα κάπου να έγραψα ότι κάποιος χρήστης από εδώ με ενόχλησε ή εκπροσωπεί το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Τον φανμποισμό και τον φανατισμό μια μια εναλλακτική πρόταση καπνίσματος δεν μπορώ να κατανοήσω και την αγιοποίηση του ηλεκτρονικού και των εταιρειών που ασχολούνται μ' αυτό.

άναψε ένα malboro τώρα....... :rolleyes:




https://www.youtube.com/watch?v=iLFieRWKPY4

Zer0c00L
22-10-18, 08:54
άναψε ένα malboro τώρα....... :rolleyes:




https://www.youtube.com/watch?v=iLFieRWKPY4

Πολύ καλό

hemlock
24-10-18, 10:21
Πρέπει να καταψηφίσουμε στις ερχόμενες βουλευτικές εκλογές όσους είναι εναντίων του ηλ. τσιγάρου...Η ΛΥΣΗ.χαχαχαχαχαχαχα

https://www.youtube.com/watch?v=Zku1LudLF-s

Zer0c00L
24-10-18, 10:44
Πρέπει να καταψηφίσουμε στις ερχόμενες βουλευτικές εκλογές όσους είναι εναντίων του ηλ. τσιγάρου...Η ΛΥΣΗ.χαχαχαχαχαχαχα

https://www.youtube.com/watch?v=Zku1LudLF-s

Δεν την βρίσκω κακή ιδέα πάντως

hemlock
24-10-18, 10:53
Αν σε νοιάζει πιο πολλύ να ατμίζεις απο το να πληρώνεις πχ ΕΝΦΙΑ και να σου πάρουν το σπίτι για 1000 ευρώ ναι...

Zer0c00L
24-10-18, 13:21
Αν σε νοιάζει πιο πολλύ να ατμίζεις απο το να πληρώνεις πχ ΕΝΦΙΑ και να σου πάρουν το σπίτι για 1000 ευρώ ναι...

Δεν έχω οφειλές ούτε χρωστάω σε κανέναν

Άρα άκυρο το παράδειγμα σου

akisgr
24-10-18, 15:05
shortsfill με 20 ευρω και extra booster νικοτινης και ειμαστε κομπλε.... ;)

εγω πλεον ατμιζω σε pod systems... οποτε περναω με 10 ml και μια εβδομαδα....

hemlock
24-10-18, 15:13
shortsfill με 20 ευρω και extra booster νικοτινης και ειμαστε κομπλε.... ;)

εγω πλεον ατμιζω σε pod systems... οποτε περναω με 10 ml και μια εβδομαδα....
Εσύ...Εγώ πχ ατμίζω 5ml/day και 4mg/ml και όταν δεν θα βρίσκω πια ανταλλακτικά για τα tanks μου θα σταματήσω το άτμισμα.

George_Prix
24-10-18, 15:31
Εσύ...Εγώ πχ ατμίζω 5ml/day και 4mg/ml και όταν δεν θα βρίσκω πια ανταλλακτικά για τα tanks μου θα σταματήσω το άτμισμα.

Τι ανταλλακτικα μπορει να μη βρισκεις?

hemlock
24-10-18, 15:35
Καρυδάκια, βίδες, Orings, μεταλλικά Parts που έχουν χτυπηθεί, πλαστικά windows....Με επισκευάσιμο ατμίζω.

George_Prix
24-10-18, 15:42
Καρυδάκια, βίδες, Orings, μεταλλικά Parts που έχουν χτυπηθεί, πλαστικά windows....Με επισκευάσιμο ατμίζω.

Και εγω με επισκευασιμο ατμιζω. Αλλα και μια φορα το χρονο να δωσεις 35 ευρω και να παρεις καινουργιο ατμοποιητη δεν ειναι και μεγαλο εξοδο πιστευω!

Zer0c00L
24-10-18, 16:12
Και εγω με επισκευασιμο ατμιζω. Αλλα και μια φορα το χρονο να δωσεις 35 ευρω και να παρεις καινουργιο ατμοποιητη δεν ειναι και μεγαλο εξοδο πιστευω!

Θα συμφωνήσω με τον φίλο

Εγώ που είμαι με εργοστασιακούς έχω γίνει καλός πελάτης της aspire με τον nautilus 2 το μαγαζί έχει απόθεμα για μένα μόνο

akisgr
24-10-18, 17:09
Εσύ...Εγώ πχ ατμίζω 5ml/day και 4mg/ml και όταν δεν θα βρίσκω πια ανταλλακτικά για τα tanks μου θα σταματήσω το άτμισμα.

κιτα εχω και επισκευασιμους και εργοστασιακους... αλλα προτιμω τους εργοστασιακους.... ο αγαπημενος μου ειναι πλεον ο nautilus 2 me την 1.8 και στα 12W ανταλακτικα για επισκευασιμους βρισκω παντα fasttech me 4mg νικοτινη ειναι λογικο να ατμιζεις 5μλ... και εγω με 3mg εκανα καιι 30ml την ημερα σε dripper.... να πας σε μεγαλητερη νικοτινη η ακομα καλητερα σε nicotine salts.... 20mg/ml εχουνε smooth χτύπημα.. αλλα η νικοτίνη αλάτων είναι απίστευτη εμπειρία... δίνει μια πιο smokey αίσθηση... που πραγματικά θα δεις το ατμισμα πολύ διαφορετικά..! και εννοείτε πως έτσι θα κανεις και πιο λίγα ml... την ημερα.. έτσι δεν θα χρειαστεί να σταματήσεις το ατμισμα.... γιατί το σίγουρο είναι να ξαναγυρίσεις στο τσιγάρο.... αν μπορείς και είσαι δυνατός κοψτα όλα...!!! αλλα μην γυρίσεις στο τσιγάρο... μην τους κανεις την χάρη... μην φοβάσαι την νικοτίνη αλάτων... και εγώ με χαμηλή νικοτίνη παίζω... αλλα εδώ είναι όπως είπα μοναδική εμπειρία....! μπορείς να δοκιμάσεις σε κάποιο κατάστημα... να δεις πως θα σου κάτσει γενικά στον οργανισμό σου...

8anos
24-10-18, 18:16
Απλώς να γράψω για την περίπτωση που διαβάζει κάποιος που δεν ξέρει.
Η νικοτίνη είναι ισχυρό δηλητήριο και χρειάζεται προσοχή στην χρήση και επεξεργασία της.

hemlock
24-10-18, 18:21
Γιατρέ μέχρι 20mg/ml/10ml χωρητικότητα συκευασίας μπορούμε να ψωνίζουμε...

nikoslykos
24-10-18, 20:07
shortsfill με 20 ευρω και extra booster νικοτινης και ειμαστε κομπλε.... ;)

εγω πλεον ατμιζω σε pod systems... οποτε περναω με 10 ml και μια εβδομαδα....

Τι ειναι αυτο ;

akisgr
24-10-18, 22:19
Απλώς να γράψω για την περίπτωση που διαβάζει κάποιος που δεν ξέρει.
Η νικοτίνη είναι ισχυρό δηλητήριο και χρειάζεται προσοχή στην χρήση και επεξεργασία της.

είναι δηλητήριο ναι... αλλα μιλάμε για νικοτινη 1000mg που χρησιμοποιούσανε αρκετή ατμιστες για diy...

τώρα 20mg nicotine salts δεν είναι επικίνδυνο... με την λογική ότι θα ατμισεις όσο χρειάζεται... ο οργανισμός μας μπορεί να καταλάβει ποση ποσότητα νικοτινης ειναι αρκετα για εμας... κανεις δεν έπαθε τίποτα από την νικοτίνη τόσα χρονια...! η σωστή χρήση και ποσο μάλιστα τα υγρά που έχουνε πέρασει από εργασιακούς ελεγχους είναι απόλυτα ασφαλή...!!

τα καταστήματα που έχουνε υγρά με νικοτίνη αλάτων όλα πλέον... έχουνε πάρει τα κατάλληλα μετρα ασφαλειας... και έχουνε πέραση από έλεγχο...! οποτε προσοχή αν κάποιος ατμισει αρκετά ml 20mg νικοτινης αλατων και νιώσει αδιαθεσία τότε σταματάει να ατμίζει... μιας και καταλαβαίνεις και λες εδώ σταματάω....!!! οποτε δεν υπαρχει και φόβος... δεν είμαστε μικρά παιδιά για να μην καταλάβουμε τι μας συμβενει....!!!

με βάση ιατρικές και επιστημονικές μελέτες η νικοτίνη είναι ασφαλής με της κατάλληλες προδιαγραφές και ελεγχους...

- - - Updated - - -


Τι ειναι αυτο ;

τα shortsfills ειναι έτοιμα υγρά 50ml ίσως δούμε και 250ml... δεν γνωρίζουμε ακόμα.. οποτε δεν θα χρειάζονται ανάμιξη με βάση... θα παίρνεις ένα μηδενικό υγρό έτοιμο... και το μονο που θα κανεις αν θες νικοτίνη είναι να βαζεις τα booster και θα το ανακινείς... το αφήνεις για λίγη ώρα στην άκρη και μετά είναι έτοιμο το υγρό..!

ta pod system ειναι αυτα εδω:

https://www.replacesmoke.com/syskeves/pod-systems

to αγαπημενο μου ειναι το nautilus AIO
https://www.skroutz.gr/s/15761037/Aspire-Nautilus-AIO-Kit.html?from=catspan&keyphrase=nautilus+aio

nikoslykos
24-10-18, 23:26
είναι δηλητήριο ναι... αλλα μιλάμε για νικοτινη 1000mg που χρησιμοποιούσανε αρκετή ατμιστες για diy...

τώρα 20mg nicotine salts δεν είναι επικίνδυνο... με την λογική ότι θα ατμισεις όσο χρειάζεται... ο οργανισμός μας μπορεί να καταλάβει ποση ποσότητα νικοτινης ειναι αρκετα για εμας... κανεις δεν έπαθε τίποτα από την νικοτίνη τόσα χρονια...! η σωστή χρήση και ποσο μάλιστα τα υγρά που έχουνε πέρασει από εργασιακούς ελεγχους είναι απόλυτα ασφαλή...!!

τα καταστήματα που έχουνε υγρά με νικοτίνη αλάτων όλα πλέον... έχουνε πάρει τα κατάλληλα μετρα ασφαλειας... και έχουνε πέραση από έλεγχο...! οποτε προσοχή αν κάποιος ατμισει αρκετά ml 20mg νικοτινης αλατων και νιώσει αδιαθεσία τότε σταματάει να ατμίζει... μιας και καταλαβαίνεις και λες εδώ σταματάω....!!! οποτε δεν υπαρχει και φόβος... δεν είμαστε μικρά παιδιά για να μην καταλάβουμε τι μας συμβενει....!!!

με βάση ιατρικές και επιστημονικές μελέτες η νικοτίνη είναι ασφαλής με της κατάλληλες προδιαγραφές και ελεγχους...

- - - Updated - - -



τα shortsfills ειναι έτοιμα υγρά 50ml ίσως δούμε και 250ml... δεν γνωρίζουμε ακόμα.. οποτε δεν θα χρειάζονται ανάμιξη με βάση... θα παίρνεις ένα μηδενικό υγρό έτοιμο... και το μονο που θα κανεις αν θες νικοτίνη είναι να βαζεις τα booster και θα το ανακινείς... το αφήνεις για λίγη ώρα στην άκρη και μετά είναι έτοιμο το υγρό..!

ta pod system ειναι αυτα εδω:

https://www.replacesmoke.com/syskeves/pod-systems

to αγαπημενο μου ειναι το nautilus AIO
https://www.skroutz.gr/s/15761037/Aspire-Nautilus-AIO-Kit.html?from=catspan&keyphrase=nautilus+aio

κερδιζεις κατι με αυτα τα pod ;

akisgr
25-10-18, 00:03
κερδιζεις κατι με αυτα τα pod ;

τι ενοεις ''κερδιζεις κατι'' ;

καταρχάς το ναυτίλος άιο είναι πολύ δυνατό στην κατηγορια του και με ρυθμιζόμενο airflow με πολύ καλή τζούρα από σφιχτή πνευμονική έως και σφιχτή "τσιγαρισια" που θα καλύψει ακομα και εναν ατμιστη που ασχολειτε με επισκευασιμους...

στην κατηγορια του δεν το λες ακριβώς pod μιας και παίρνει αντίστασης 1.8 του nautilus.. αλλα μπορείς να αγοράσεις και αλλα pod-tank τα οποια είναι αυτά εδώ:
198215

μπορείς να έχεις διαφορες γεύσης στο κάθε ένα και να κανεις αλλαγές...!

τα θετικά του nautilus AIO:

1) μπαταρια 1000mah που σε βγαζει ολη μερα να ατμιζεις...

2) παρα πολυ καλη αποδοση της γευσης σε σχεση με nautilus 2 με 1.8ohm

3) φοβερή οικονομία σε κατανάλωση του υγρού.

4) αντέχει high vg υγρά. 70/30 ακομα και 90/10

5) πυκνός ωραίος ατμός...!

6) πολύ καλή ποιότητα κατασκευής

7) κατάλληλο για stealth vaping...!

8) πολυ καλο χτηπημα και στα 6mg σε σχεση με αλλα pod system...

τα αρνητικά του:


μετά από γέμισμα πρέπει να τινάξεις το tank από το επιστόμιο για να φύγουνε η σταγόνες που μαζεύει η αντίσταση για να μην σου έρθει υγρό στο στόμα...! προσωπικά δεν με ενόχλησε 2-3 τινάγματα και είναι ok..

δεν εχει κατι αλλο αρνητικο....!



για τα αλλα pods όπως το best seller της αγοράς το justfog minifit είναι κατάλληλη υψηλή νικοτίνη... και αυτό είναι πολύ οικονομικό σε κατάλωση υγρού αλλα δεν θα πάρεις την γεύση όπως το nautilus AIO... έχει όμως αντίστοιχα πολύ καλή απόδοση τις γεύσης και αυτό...!!! το μονο μειονέκτημα του ότι δεν έχει ρυθμιζόμενο airflow.. αλλα έχει πολύ καλή τζούρα...!!! και ατμίζει πολύ καλά...!! η αντισταση-pod δεν δεχεται high vg ygra.... einai καταληλο για 50/50 αλλα κραταει εως και 100ml διαρκια ζωης χωρις να χανεις απο γευση...! πολυ θετικο αυτο...!!

https://www.skroutz.gr/s/14427668/Justfog-Minifit-Kit.html?from=catspan&keyphrase=minifit

nikoslykos
25-10-18, 00:30
τι ενοεις ''κερδιζεις κατι'' ;

καταρχάς το ναυτίλος άιο είναι πολύ δυνατό στην κατηγορια του και με ρυθμιζόμενο airflow με πολύ καλή τζούρα από σφιχτή πνευμονική έως και σφιχτή "τσιγαρισια" που θα καλύψει ακομα και εναν ατμιστη που ασχολειτε με επισκευασιμους...

στην κατηγορια του δεν το λες ακριβώς pod μιας και παίρνει αντίστασης 1.8 του nautilus.. αλλα μπορείς να αγοράσεις και αλλα pod-tank τα οποια είναι αυτά εδώ:
198215

μπορείς να έχεις διαφορες γεύσης στο κάθε ένα και να κανεις αλλαγές...!

τα θετικά του nautilus AIO:

1) μπαταρια 1000mah που σε βγαζει ολη μερα να ατμιζεις...

2) παρα πολυ καλη αποδοση της γευσης σε σχεση με nautilus 2 με 1.8ohm

3) φοβερή οικονομία σε κατανάλωση του υγρού.

4) αντέχει high vg υγρά. 70/30 ακομα και 90/10

5) πυκνός ωραίος ατμός...!

6) πολύ καλή ποιότητα κατασκευής

7) κατάλληλο για stealth vaping...!

8) πολυ καλο χτηπημα και στα 6mg σε σχεση με αλλα pod system...

τα αρνητικά του:


μετά από γέμισμα πρέπει να τινάξεις το tank από το επιστόμιο για να φύγουνε η σταγόνες που μαζεύει η αντίσταση για να μην σου έρθει υγρό στο στόμα...! προσωπικά δεν με ενόχλησε 2-3 τινάγματα και είναι ok..

δεν εχει κατι αλλο αρνητικο....!



για τα αλλα pods όπως το best seller της αγοράς το justfog minifit είναι κατάλληλη υψηλή νικοτίνη... και αυτό είναι πολύ οικονομικό σε κατάλωση υγρού αλλα δεν θα πάρεις την γεύση όπως το nautilus AIO... έχει όμως αντίστοιχα πολύ καλή απόδοση τις γεύσης και αυτό...!!! το μονο μειονέκτημα του ότι δεν έχει ρυθμιζόμενο airflow.. αλλα έχει πολύ καλή τζούρα...!!! και ατμίζει πολύ καλά...!! η αντισταση-pod δεν δεχεται high vg ygra.... einai καταληλο για 50/50 αλλα κραταει εως και 100ml διαρκια ζωης χωρις να χανεις απο γευση...! πολυ θετικο αυτο...!!

https://www.skroutz.gr/s/14427668/Justfog-Minifit-Kit.html?from=catspan&keyphrase=minifit

Απο καταναλωση πως τα παει ; εγω τωρα κανω καπου 10-12ml τη μερα με τον rta

akisgr
25-10-18, 00:38
Απο καταναλωση πως τα παει ; εγω τωρα κανω καπου 10-12ml τη μερα με τον rta

καλα και εγω με rta το παω σε αλλο level πινω εως και 60ml σε μια μερα.... ασε.... δεν ειμαι για rta εγω... :lol:

από κατάλωση και το nautilus άιο και το minifit είναι πολύ καλά...! σκέψου πως έκανα 60ml σε μια μερα και τωρα κανω 2-4 ml όλη την ημερα....

Erebos
25-10-18, 19:23
είναι δηλητήριο ναι... αλλα μιλάμε για νικοτινη 1000mg που χρησιμοποιούσανε αρκετή ατμιστες για diy...

τώρα 20mg nicotine salts δεν είναι επικίνδυνο... με την λογική ότι θα ατμισεις όσο χρειάζεται... ο οργανισμός μας μπορεί να καταλάβει ποση ποσότητα νικοτινης ειναι αρκετα για εμας... κανεις δεν έπαθε τίποτα από την νικοτίνη τόσα χρονια...! η σωστή χρήση και ποσο μάλιστα τα υγρά που έχουνε πέρασει από εργασιακούς ελεγχους είναι απόλυτα ασφαλή...!!

τα καταστήματα που έχουνε υγρά με νικοτίνη αλάτων όλα πλέον... έχουνε πάρει τα κατάλληλα μετρα ασφαλειας... και έχουνε πέραση από έλεγχο...! οποτε προσοχή αν κάποιος ατμισει αρκετά ml 20mg νικοτινης αλατων και νιώσει αδιαθεσία τότε σταματάει να ατμίζει... μιας και καταλαβαίνεις και λες εδώ σταματάω....!!! οποτε δεν υπαρχει και φόβος... δεν είμαστε μικρά παιδιά για να μην καταλάβουμε τι μας συμβενει....!!!

με βάση ιατρικές και επιστημονικές μελέτες η νικοτίνη είναι ασφαλής με της κατάλληλες προδιαγραφές και ελεγχους...

Σόρρυ αλλά λες παπάτζες.
1ον, η εξάρτηση στην νικοτίνη (https://en.wikipedia.org/wiki/Nicotine_dependence) δεν είναι υγιής εξ' ορισμού.
2ον, η νικοτίνη (χωρίς κάπνισμα) δεν έχει αποδειχθεί ότι είναι καρκινογόνος ή προκαλεί καρδιοπάθειες αλλά επιταχύνει την ανάπτυξη καρκινικών όγκων, θρόμβων και καρδιοπαθειών.
3ον, τα nicotine salts είναι το ίδιο επικίνδυνα από πλευράς εθισμού με τα τσιγάρα επειδή μιμούνται το αρχικό spike στην απορρόφηση νικοτίνης που έχουν και τα τσιγάρα. Αυτό το spike είναι δύσκολο να ελεγχθεί με τον ρυθμό των τζουρών με αποτέλεσμα να ξεπερνάς εύκολα την προηγούμενη ανοχή σου σε αυτή και να εμβαθύνεται η εξάρτηση.

198234

(PAX labs είναι η εταιρεία που φτιάχνει τα υγρά της JUUL.)

Η ανοχή στην νικοτίνη (και κατά συνέπεια ο εθισμός) εξαρτάται από την πρόσφατη ανώτατη τιμή περιεκτικότητάς της στο αίμα. Μόνο αυτό το spike θυμάται ο εγκέφαλος, όχι την συνολική ποσότητα νικοτίνης που κατανάλωσες πχ το τελευταίο 24ωρο. Γι'αυτό δεν παίζει ρόλο μόνο η περιεκτικότητα της νικοτίνης στο e-liquid αλλά και ο ρυθμός απορρόφησής της.
Έτσι αν κάποιος θέλει να απεξαρτηθεί από την νικοτίνη, είναι πιο εύκολο να το κάνει με freebase νικοτίνη κατεβάζοντας σταδιακά τα mg/ml. Τα nicotine salts θα χειροτερεύσουν την εξάρτηση.

akisgr
25-10-18, 22:13
Σόρρυ αλλά λες παπάτζες.
1ον, η εξάρτηση στην νικοτίνη (https://en.wikipedia.org/wiki/Nicotine_dependence) δεν είναι υγιής εξ' ορισμού.
2ον, η νικοτίνη (χωρίς κάπνισμα) δεν έχει αποδειχθεί ότι είναι καρκινογόνος ή προκαλεί καρδιοπάθειες αλλά επιταχύνει την ανάπτυξη καρκινικών όγκων, θρόμβων και καρδιοπαθειών.
3ον, τα nicotine salts είναι το ίδιο επικίνδυνα από πλευράς εθισμού με τα τσιγάρα επειδή μιμούνται το αρχικό spike στην απορρόφηση νικοτίνης που έχουν και τα τσιγάρα. Αυτό το spike είναι δύσκολο να ελεγχθεί με τον ρυθμό των τζουρών με αποτέλεσμα να ξεπερνάς εύκολα την προηγούμενη ανοχή σου σε αυτή και να εμβαθύνεται η εξάρτηση.

198234

(PAX labs είναι η εταιρεία που φτιάχνει τα υγρά της JUUL.)

Η ανοχή στην νικοτίνη (και κατά συνέπεια ο εθισμός) εξαρτάται από την πρόσφατη ανώτατη τιμή περιεκτικότητάς της στο αίμα. Μόνο αυτό το spike θυμάται ο εγκέφαλος, όχι την συνολική ποσότητα νικοτίνης που κατανάλωσες πχ το τελευταίο 24ωρο. Γι'αυτό δεν παίζει ρόλο μόνο η περιεκτικότητα της νικοτίνης στο e-liquid αλλά και ο ρυθμός απορρόφησής της.
Έτσι αν κάποιος θέλει να απεξαρτηθεί από την νικοτίνη, είναι πιο εύκολο να το κάνει με freebase νικοτίνη κατεβάζοντας σταδιακά τα mg/ml. Τα nicotine salts θα χειροτερεύσουν την εξάρτηση.

sorry αλλα εσύ μου λες για εξάρτηση στην νικοτίνη ενώ εγώ σου μιλάω για κάτι τελείως διαφορετικό.... :p

για κάποιον καπνιστή που θέλει να πάει στο ατμισμα είναι κατάλληλα τα άλατα νικοτίνης... η εξάρτηση στην νικοτίνη τώρα είναι κάτι που γνωρίζουμε όλοι... εγώ αυτή την στιγμή κάνω 3mg... αλλα σε pod κάνω 20mg/NS κάθε pod αντιστοιχεί σε 400-450 τζούρες... οποτε η ποσότητα που παίρνεις είναι normal...

τώρα το θέμα τις εξάρτησης είναι και λίγο ψυχολογικό φιλε... ειχα να ατμισω 8μηνες για ενα θεμα της υγειας μου... και δεν είχα καμια ενόχληση από στερητικά τις νικοτίνης...

να προσθέσουμε εδώ όμως... ότι ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός...

Erebos
25-10-18, 22:51
sorry αλλα εσύ μου λες για εξάρτηση στην νικοτίνη ενώ εγώ σου μιλάω για κάτι τελείως διαφορετικό.... :p

Όταν μιλάς για nicotine buzz (την γνωστή ζαλάδα μετά από μεγάλη δόση νικοτίνης) τότε έχεις ξεπεράσει την ανοχή σου σε αυτή και επιδεινώνεις τον εθισμό. Κάθε φορά που "χτυπάς ταβάνι", πας τον πήχη πιο ψηλά και ο εγκέφαλος ζητάει περισσότερη νικοτίνη. Ο εγκέφαλος λατρεύει την νικοτίνη είτε σε μικρή δόση όπου λειτουργεί σαν διεγερτική ουσία είτε σε μεγάλες δόσεις όπου λειτουργεί σαν κατασταλτική.
Αν νομίζεις ότι κάνοντας nic salts αν κάνεις παραπάνω νικοτίνη θα το καταλάβεις και θα σταματήσεις, τότε δεν θα υπήρχαν chain smokers.


για κάποιον καπνιστή που θέλει να πάει στο ατμισμα είναι κατάλληλα τα άλατα νικοτίνης... η εξάρτηση στην νικοτίνη τώρα είναι κάτι που γνωρίζουμε όλοι... εγώ αυτή την στιγμή κάνω 3mg... αλλα σε pod κάνω 20mg/NS κάθε pod αντιστοιχεί σε 400-450 τζούρες... οποτε η ποσότητα που παίρνεις είναι normal...

Αν ο καπνιστής θέλει να μείνει εθισμένος στη νικοτίνη (ή να αυξήσει την εξάρτησή του), ναι ας κάνει nic salts, αλλά αν θέλει να απεξαρτηθεί στο μέλλον, όχι και εξήγησα το λόγο.
Δεν παίζει ρόλο μόνο η συνολική ποσότητα της νικοτίνης αλλά και οι ρυθμοί κατανάλωσης και απορρόφησης. Μελέτησε το σχεδιάγραμμα παραπάνω.


τώρα το θέμα τις εξάρτησης είναι και λίγο ψυχολογικό φιλε... ειχα να ατμισω 8μηνες για ενα θεμα της υγειας μου... και δεν είχα καμια ενόχληση από στερητικά τις νικοτίνης...

να προσθέσουμε εδώ όμως... ότι ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός...

Θεώρησε τον εαυτό σου πάρα πολύ τυχερό.
Ακόμα και ο ψυχολογικός ή κοινωνικός χαρακτήρας του εθισμού (πχ καπνίζω όταν είμαι αγχωμένος ή μετά το φαγητό ή μετά το σεξ ή με τον καφέ ή όταν βγαίνω έξω και τα πίνω) έχει μελετηθεί ότι επηρεάζεται και ενισχύεται από συγκεκριμένα γονίδια. Όπως και με όλα τα είδη εθισμού, η γενετική προδιάθεση παίζει ρόλο. Μετά την χαρτογράφηση του DNA έχουν εντοπιστεί ποια γονίδια ευνοούν τον εθισμό στην νικοτίνη.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2916847/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3223575/

Αυτό δεν σημαίνει να ενθαρρύνουμε την κατανάλωση νικοτίνης ΜΠΑΣ και έχει κερδίσει κάποιος την γενετική λοταρία.

hemlock
26-10-18, 10:02
sorry αλλα εσύ μου λες για εξάρτηση στην νικοτίνη ενώ εγώ σου μιλάω για κάτι τελείως διαφορετικό.... :p

για κάποιον καπνιστή που θέλει να πάει στο ατμισμα είναι κατάλληλα τα άλατα νικοτίνης... η εξάρτηση στην νικοτίνη τώρα είναι κάτι που γνωρίζουμε όλοι... εγώ αυτή την στιγμή κάνω 3mg... αλλα σε pod κάνω 20mg/NS κάθε pod αντιστοιχεί σε 400-450 τζούρες... οποτε η ποσότητα που παίρνεις είναι normal...

τώρα το θέμα τις εξάρτησης είναι και λίγο ψυχολογικό φιλε... ειχα να ατμισω 8μηνες για ενα θεμα της υγειας μου... και δεν είχα καμια ενόχληση από στερητικά τις νικοτίνης...

να προσθέσουμε εδώ όμως... ότι ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός...
Μην (μας) γράφεις οτι τα pods έχουν την ίδια ένταση απόλαυσης (απόλαυση είναι και η ποικιλία των αρωμάτων και το ντουμάνι) με κάτι συμβατικό όπως ο συνδιασμός ενός Pico με ναυτιλο ή με μαραφέτια των ++100 Watt και drippers των +25mm...:p
Προσωπικά νοιώθω οτι τέτοιες μικρές και αδύναμες συσκευές ενοχοποιούν το άτμισμα και δεν δίνουν λύση στην απομάκρυνση απο το ΚΤ... Ο συνδιασμός ΗΤ με τέτοιας πολλύ μικρής ισχύος μαραφέτια είμαι σίγουρος οτι γίνεται παράλληλα με κάπνισμα.

akisgr
26-10-18, 15:58
Μην (μας) γράφεις οτι τα pods έχουν την ίδια ένταση απόλαυσης (απόλαυση είναι και η ποικιλία των αρωμάτων και το ντουμάνι) με κάτι συμβατικό όπως ο συνδιασμός ενός Pico με ναυτιλο ή με μαραφέτια των ++100 Watt και drippers των +25mm...:p
Προσωπικά νοιώθω οτι τέτοιες μικρές και αδύναμες συσκευές ενοχοποιούν το άτμισμα και δεν δίνουν λύση στην απομάκρυνση απο το ΚΤ... Ο συνδιασμός ΗΤ με τέτοιας πολλύ μικρής ισχύος μαραφέτια είμαι σίγουρος οτι γίνεται παράλληλα με κάπνισμα.

επιμένω να δοκιμάσεις το kick με το υγρα της atmoslab agrinio/nutacco/bebeca με nicotine salts... :P

σύμφωνο σε αυτά που λες... γιατί και εγώ γουστάρω ντουμάνια και επισκευάσιμους... αλλα θέλω κάποιες φορες κάτι διακριτικό και χωρίς ντουμάνια για κάθε μέρα...

nikoslykos
26-10-18, 20:44
sorry αλλα εσύ μου λες για εξάρτηση στην νικοτίνη ενώ εγώ σου μιλάω για κάτι τελείως διαφορετικό.... :p

για κάποιον καπνιστή που θέλει να πάει στο ατμισμα είναι κατάλληλα τα άλατα νικοτίνης... η εξάρτηση στην νικοτίνη τώρα είναι κάτι που γνωρίζουμε όλοι... εγώ αυτή την στιγμή κάνω 3mg... αλλα σε pod κάνω 20mg/NS κάθε pod αντιστοιχεί σε 400-450 τζούρες... οποτε η ποσότητα που παίρνεις είναι normal...

τώρα το θέμα τις εξάρτησης είναι και λίγο ψυχολογικό φιλε... ειχα να ατμισω 8μηνες για ενα θεμα της υγειας μου... και δεν είχα καμια ενόχληση από στερητικά τις νικοτίνης...

να προσθέσουμε εδώ όμως... ότι ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός...

Εγω εκανα μεχρι προσφατα 3αρα νικοτινη και μια μερα μου τη βαρεσε και αρχησα να κανω μηδενικη. Ξυπνησα στις 3 το πρωι ιδρωμενος με ταχυκαρδια... :p καθομουνα μετα σα το τρελο να φτιαχνω υγρο με νικοτινη. Εκανα 10 - 15 τζουρες και κοιμηθηκα σα πουλακι xD

George_Prix
26-10-18, 20:59
Εγω εκανα μεχρι προσφατα 3αρα νικοτινη και μια μερα μου τη βαρεσε και αρχησα να κανω μηδενικη. Ξυπνησα στις 3 το πρωι ιδρωμενος με ταχυκαρδια... :p καθομουνα μετα σα το τρελο να φτιαχνω υγρο με νικοτινη. Εκανα 10 - 15 τζουρες και κοιμηθηκα σα πουλακι xD

Αρρωστακι :p

Περα απο την πλακα λογικο ειναι. Τη ζηταει οργανισμος τη ρουφιανα τη νικοτινη. Να σου πω την αληθεια και εγω που εχω πεσει στα 2 mg/ml ειναι επειδη ο λαιμος μου ειναι σε αισχρη κατασταση και δεν αντεχει παραπανω. Πολυ θα ηθελα να επαιζα ακομα γυρω στα 5-6 mg/ml

@ ADSLgr.com All rights reserved.