PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικό τσιγάρο (reloaded)- Για μεγάλα "φουγάρα"



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 [63] 64 65 66 67 68 69 70 71

Erebos
13-12-18, 13:04
Για όσους κάνουν ακόμα DIY, πήρα ζυγαριά από το Aliexpress (https://www.aliexpress.com/item/Mini-Digital-Scale-0-01g-Portable-LCD-Electronic-Jewelry-joyeria-Scales-Weight-Weighting-Diamond-Pocket-Scales/1000000365159.html) (200gr όριο / 0.01gr ακρίβεια) και δουλεύει περίφημα. Μικρή αλλά στιβαρή κατασκευή, φωτιζόμενη οθόνη, δουλεύει με 2 AAA μπαταρίες, έχει πραγματική ακρίβεια 0.01gr (δοκιμασμένη με κέρματα).

George_Prix
13-12-18, 13:25
Για όσους κάνουν ακόμα DIY, πήρα ζυγαριά από το Aliexpress (https://www.aliexpress.com/item/Mini-Digital-Scale-0-01g-Portable-LCD-Electronic-Jewelry-joyeria-Scales-Weight-Weighting-Diamond-Pocket-Scales/1000000365159.html) (200gr όριο / 0.01gr ακρίβεια) και δουλεύει περίφημα. Μικρή αλλά στιβαρή κατασκευή, φωτιζόμενη οθόνη, δουλεύει με 2 AAA μπαταρίες, έχει πραγματική ακρίβεια 0.01gr (δοκιμασμένη με κέρματα).

Η ζυγαρια μετραει σε gr (μοναδα μετρησης βαρους) και οι συνταγες ειναι σε ml (μοναδα μετρησης ογκου)...

Βγαζεις ακρη ετσι? :hmm:

hemlock
13-12-18, 13:29
Η ζυγαρια μετραει σε gr (μοναδα μετρησης βαρους) και οι συνταγες ειναι σε ml (μοναδα μετρησης ογκου)...

Βγαζεις ακρη ετσι? :hmm:
Οι περισσότερες συνταγές είναι σε ml...Αν και βασικά έχει να κάνει με το site που αντλείς τις συνταγές, eliquid recipes, DIY for dummies, all the flavors, απο το FB , απο αλλού.

Erebos
13-12-18, 16:02
Η ζυγαρια μετραει σε gr (μοναδα μετρησης βαρους) και οι συνταγες ειναι σε ml (μοναδα μετρησης ογκου)...

Βγαζεις ακρη ετσι? :hmm:

Όπως είπε ο hemlock, το e-liquid-recipes.com, alltheflavors.com κλπ. καθώς και android apps (όπως Vape Assistant (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nikolayfrolov.vapeassistant)) σου κάνουν την μετατροπή από ml σε gr βάσει του ειδικού βάρους της PG. Το elr μάλιστα έχει ξεχωριστά ειδικά βάρη για τα περισσότερα αρώματα.

Οι περισσότεροι στο youtube θα δεις μιξάρουν με ζυγαριά επειδή είναι πολύ πιο γρήγορος και ακριβής τρόπος για μικρές ποσότητες (<200ml) και γλιτώνεις το πλύσιμο των συριγγών/ογκομετρικών κλπ., ειδικά όταν κάνεις δοκιμές και φτιάχνεις πολλά batches με διαφορετικές αναλογίες.


https://www.youtube.com/watch?v=QiPV_MEKdeQ

hemlock
13-12-18, 16:18
Η ακρίβεια της μέτρησης/μίξης δεν είναι και του θανατά συγκρίνοντας όγκο με βάρος...:p
Οι σύριγγες δεν έχουν μεγαλύτερο error απο αυτό που έχουν οι (φθηνές) ζυγαριές- πόσο υγρό μένει μέσα τους, τέτοιο που να επηρεάζει το τελικό αποτέλεσμα της μίξης.

Erebos
13-12-18, 16:31
Η ακρίβεια της μέτρησης/μίξης δεν είναι και του θανατά συγκρίνοντας όγκο με βάρος...:p
Οι σύριγγες δεν έχουν μεγαλύτερο error απο αυτό που έχουν οι (φθηνές) ζυγαριές- πόσο υγρό μένει μέσα τους, τέτοιο που να επηρεάζει το τελικό αποτέλεσμα της μίξης.

Το θέμα δεν είναι μόνο πόσο υγρό μένει μέσα στη σύριγγα, αλλά και το ότι η μέτρηση γίνεται με το μάτι.
Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα όμως είναι ο χρόνος και το πλύσιμο που γλιτώνεις.

8anos
13-12-18, 17:34
ολο αυτο με τις ζυγαριές, τις αναμείξεις κτλ μου θυμίζει λιγο breaking bad :lol:

199619

akisgr
13-12-18, 17:46
έρχεται το τέλος του ατμισματος.... τουλάχιστον όπως το ξέραμε..... δεν θα συμφέρει οικονομικά κανέναν ατμιστη...

George_Prix
20-12-18, 09:20
Πριν απο 3-4 μηνες που αρχισαν οι περιορισμοι, πηγα και σηκωσα οσα μπουκαλακια shake and vape βρηκα (ακομα εχω μερικα). Τους ειχα πει αν βρουνε 10-20 μπουκαλακια ακομα να με παρουν τηλεφωνο. Εχθες λοιπον με πηρε ενα παλικαρι και μου ειπε οτι του ηρθαν παλι και να περασω να παρω οσα θελώ. Επειδη του εχω θαρρος τον ρωτησα αν τα βρηκε με καμια μαιμουδια κατω απο το τραπεζι ή αν επιτρεπονται παλι κανονικα και μου ειπε οτι μεχρι να παρθουν οι τελικες αποφασεις δοθηκε μια περιοδος χαριτος στα καταστηματα ωστε να δουλεψουν και να ξεστοκαρουν.

Οσοι νομιζετε οτι θα αρχισουν παλι συντομα οι περιορισμοι και οτι θα ισχυσουν τελικα αυτα που ακουγαμε τους τελευταιους μηνες, ειναι καλη ευκαιρια να φορτωθειτε εμπορευμα!

hemlock
20-12-18, 10:32
Πριν απο 3-4 μηνες που αρχισαν οι περιορισμοι, πηγα και σηκωσα οσα μπουκαλακια shake and vape βρηκα (ακομα εχω μερικα). Τους ειχα πει αν βρουνε 10-20 μπουκαλακια ακομα να με παρουν τηλεφωνο. Εχθες λοιπον με πηρε ενα παλικαρι και μου ειπε οτι του ηρθαν παλι και να περασω να παρω οσα θελώ. Επειδη του εχω θαρρος τον ρωτησα αν τα βρηκε με καμια μαιμουδια κατω απο το τραπεζι ή αν επιτρεπονται παλι κανονικα και μου ειπε οτι μεχρι να παρθουν οι τελικες αποφασεις δοθηκε μια περιοδος χαριτος στα καταστηματα ωστε να δουλεψουν και να ξεστοκαρουν.

Οσοι νομιζετε οτι θα αρχισουν παλι συντομα οι περιορισμοι και οτι θα ισχυσουν τελικα αυτα που ακουγαμε τους τελευταιους μηνες, ειναι καλη ευκαιρια να φορτωθειτε εμπορευμα!
To "φόρτωμα" μετά απο 8 χρόνια ατμίσματος εγώ δεν το βλέπω ως επιλογή...ΟΛΑ αυτά τα λαμόγια που, είτε το παίζουν μαυραγορίτες, είτε τους καλοθελητές που χρυσώνουν το χάπι--> φάση καλύτερα να αγοράζεις με τιμές x10, παρά να πιπιλάς το δάκτυλό σου...ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ που νομίζουν οτι με βιντεάκια στο ντερνετ, φωτογραφιούλες με μαραφέτια 500 ευρώ και "ακτιβισμούς" του κώλου θα καταφέρουν να διατηρήσουν/συντηρήσουν αγορά για το ΗΤ (ή και το χόμπι τους)...

akisgr
20-12-18, 12:39
Πριν απο 3-4 μηνες που αρχισαν οι περιορισμοι, πηγα και σηκωσα οσα μπουκαλακια shake and vape βρηκα (ακομα εχω μερικα). Τους ειχα πει αν βρουνε 10-20 μπουκαλακια ακομα να με παρουν τηλεφωνο. Εχθες λοιπον με πηρε ενα παλικαρι και μου ειπε οτι του ηρθαν παλι και να περασω να παρω οσα θελώ. Επειδη του εχω θαρρος τον ρωτησα αν τα βρηκε με καμια μαιμουδια κατω απο το τραπεζι ή αν επιτρεπονται παλι κανονικα και μου ειπε οτι μεχρι να παρθουν οι τελικες αποφασεις δοθηκε μια περιοδος χαριτος στα καταστηματα ωστε να δουλεψουν και να ξεστοκαρουν.

Οσοι νομιζετε οτι θα αρχισουν παλι συντομα οι περιορισμοι και οτι θα ισχυσουν τελικα αυτα που ακουγαμε τους τελευταιους μηνες, ειναι καλη ευκαιρια να φορτωθειτε εμπορευμα!

έτσι ακριβώς είναι... όλα τα καταστήματα τα πουλάνε κανονικά πλέον... μέχρι να βγει μια απόφαση... που αυτή η απόφαση δεν θα βγει ποτε έτσι όπως πάει... δεν μπορεί κανεις να απαγόρευση τα αρώματα όπως και να το κάνουμε αυτό... ότι και να κάνουν το μονο που θα μπορέσουνε να βάλουνε είναι φόρο επιπλέον... σε σημείο που ίσος δεν συμφέρει για να τα αγοράζεις... αλλα το να απαγορεύσουν τα μη νικοτινουχα αυτό και αν είναι η μεγαλύτερη ηλιθιότητα...

εγώ το έκοψα το ατμισμα πλέον...

απλά κάνω κάνα πούρο με τον καφέ μου... :P

hemlock
25-12-18, 12:01
Κάτι που θα μπορούσε να θεωρηθεί "κομμουνιστικό"-ατμιστικό μανιφέστο, αλλά όταν το γράφει ένας τύπος σαν τον παναγιωτοπουλο οι λέξεις χάνουν το νόημα τους...χαχαχαχαχαχαχαχα

199860

Zer0c00L
25-12-18, 13:48
Κάτι που θα μπορούσε να θεωρηθεί "κομμουνιστικό"-ατμιστικό μανιφέστο, αλλά όταν το γράφει ένας τύπος σαν τον παναγιωτοπουλο οι λέξεις χάνουν το νόημα τους...χαχαχαχαχαχαχαχα

199860

ανεξάρτητα ποιος το έγραψε έχει μια δόση αλήθειας.

hemlock
25-12-18, 15:11
ανεξάρτητα ποιος το έγραψε έχει μια δόση αλήθειας.
Δεν έχει άλλες επιλογές ως έμπορας να αποθαρύνει τη φορολογία παρά μονάχα να δηλώσει οτι δεν θα ψηφίσει ανθρώπους που φορολογούν το ΗΤ-αυτό είναι το peek του...Για αυτό το έγραψε ως μανιφέστο με τσιτάτα για τις φτωχογειτονιές σε "αντίθεση" με τα πούρα των ΒΠ και οχι σαν ένα κείμενο με αναφορές στην φορολογία ή στο πόσοι εργάζονται στα μαγαζιά ή το να βλέπεις τον Υπουργό Υγείας να καπνίζει δημόσια.
Βέβαια ξεχνάει εντέχνως οτι και μαραφέτια των 500 ευρώ υπάρχουν και οτι τα μαγαζιά των ΗΤ φυτρώναν παντού μακρύα απο το Περιστέρι του και τις τακτικές καρτέλ που υπάρχουν στις τιμές κάθε προϊόντος ΗΤ στη χώρα.

Zer0c00L
25-12-18, 15:39
Δεν έχει άλλες επιλογές ως έμπορας να αποθαρύνει τη φορολογία παρά μονάχα να δηλώσει οτι δεν θα ψηφίσει ανθρώπους που φορολογούν το ΗΤ-αυτό είναι το peek του...Για αυτό το έγραψε ως μανιφέστο με τσιτάτα για τις φτωχογειτονιές σε "αντίθεση" με τα πούρα των ΒΠ και οχι σαν ένα κείμενο με αναφορές στην φορολογία ή στο πόσοι εργάζονται στα μαγαζιά ή το να βλέπεις τον Υπουργό Υγείας να καπνίζει δημόσια.
Βέβαια ξεχνάει εντέχνως οτι και μαραφέτια των 500 ευρώ υπάρχουν και οτι τα μαγαζιά των ΗΤ φυτρώναν παντού μακρύα απο το Περιστέρι του και τις τακτικές καρτέλ που υπάρχουν στις τιμές κάθε προϊόντος ΗΤ στη χώρα.

πολύ σωστά επίσης αυτά που αναφέρεις
όπως πολύ σωστά έχω αναφέρει στα καταστήματα ΗΤ που συνεργάζομαι ως πελάτης ότι για το κλείσιμο τους ή αν σταματήσω να είμαι πελάτης τους φταίει ο ΣΕΕΗΤ κανείς άλλος.

ardi21
08-01-19, 17:20
Oποιος δεν εχει δοκιμασει την καινουργια σειρα της Dinner Lady, την Tuck shop να το κανει. ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ και τα 4. Ακριβα βεβαια ολα της DL, αλλα τα περισσοτερα ειναι 2 επιπεδα πανω απ'οτι εχω δοκιμασει 3 χρονια τωρα, για μενα.

Επισης πολυ καλα και τα yogo-λεμονοταρτα της Tasty Clouds. Kαι σε καλη τιμη.

skel
08-01-19, 20:58
Oποιος δεν εχει δοκιμασει την καινουργια σειρα της Dinner Lady, την Tuck shop να το κανει. ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ και τα 4. Ακριβα βεβαια ολα της DL, αλλα τα περισσοτερα ειναι 2 επιπεδα πανω απ'οτι εχω δοκιμασει 3 χρονια τωρα, για μενα.

Επισης πολυ καλα και τα yogo-λεμονοταρτα της Tasty Clouds. Kαι σε καλη τιμη.

δεν έχω πάρει ακόμα
έχει να προτείνεις κάτι σε γλυκό ?

ardi21
08-01-19, 21:03
δεν έχω πάρει ακόμα
έχει να προτείνεις κάτι σε γλυκό ?

Ολα αυτα που ανεφερα ειναι γλυκα με εξαιρεση το μηλο της DL το οποιο ειναι λιγοτερο γλυκο και εχει μια πικρα επιπλεον.

Εγω πηρα το Dinner Lady Lemon sherbets σε πρωτη φαση και ειναι τρομερο. Σαν να τρως ενα πολυ γλυκο γλυφιτζουρι λεμονι για να καταλαβεις. Παιρνεις και την γλυκα και το ξινο. Αν σου αρεσει το λεμονι πρεπει να το δοκιμασεις. Αλλα και το Water Melon Slices και τα Sweet Fusion της ιδιας σειρας ειναι εξαιρετικα και επισης φουλ γλυκα. Αυτα θα τα παρω στην επομενη αγορα.

skel
09-02-19, 20:47
καλησπέρα παιδια μια βοήθεια αν μπορείτε,

έχω τον smok baby beast V8

είχα αναφέρει προηγουμένως για ένα υγρό crazy apple που μετά από 3 μερες στο tank σιγα σιγά γίνοταν πορτοκαλί και αν το άφηνες και άλλο πήγαινε προς καφέ σκούρο

δοκίμασα άλλη αντίσταση 0,4 στα 30watt και άλλο υγρο απο nobacco πάλι η ίδια συμπεριφορά μετά από 3 μέρες

ξαναδοκιμάζω άλλη αντίσταση 0,4 στα 29watt και υγρά Dinner Lady Tuck shop με γλυκερίνη chemco χωρίς pg και πάλι αλλάζει χρώμα και αλλοιώνεται η γεύση

τι μπορεί να φταίει ? να αλλάζω ατμοποιητή ? νικοτίνη δεν βαζω καθόλου σε κανένα υγρο
watt πάνω από 31 δεν έχω πάει
φταίει το kit ? AL85 έχω

hemlock
09-02-19, 21:04
Για αρχή καθάρισε τον ατμο σου και με υπέρηχους αν μπορείς να βρείς/έχεις...Επίσης πόσα ml κάνεις μέχρι να τα δείς να σκουραίνουν τα υγρά? (άλλο 1-2-5ml και άλλο 10++).Τα υγρά αλλάζουν και με την επαφή με τον αέρα, οχι μόνο απο την έκθεση της νικοτίνης στο φως, παρατήρησε τις συσκευασίες αποθήκευσης.

skel
09-02-19, 21:16
Για αρχή καθάρισε τον ατμο σου και με υπέρηχους αν μπορείς να βρείς/έχεις...Επίσης πόσα ml κάνεις μέχρι να τα δείς να σκουραίνουν τα υγρά? (άλλο 1-2-5ml και άλλο 10++).Τα υγρά αλλάζουν και με την επαφή με τον αέρα, οχι μόνο απο την έκθεση της νικοτίνης στο φως, παρατήρησε τις συσκευασίες αποθήκευσης.

οι συσκευασίες είναι σε ντουλαπάκι κανονικά διάφανα χωρίς αλλαγή χρώματος

μόλις μπουν στο ηλεκτρονικό γίνεται αυτό το πρόβλημα

3ml χωράει το tank εγω δεν κάνω πολύ, όταν πάει στο μισό το γεμίζω
να εχω κανει 4ml στις 3 μερες περίπου
με 30watt δεν καίει πολύ υγρό

τα έχω καθαρίσει άπειρες φορές
πρόσφατα άλλαξα και λάστιχακια

παλια δεν μου το έκανε αυτό και ας είχα το υγρό 5-7 μέρες στο ηλεκτρονικό

hemlock
09-02-19, 21:25
Να φταίει η chemcο δεν νομίζω...

patch
09-02-19, 22:13
Να φταίει η chemcο δεν νομίζω...

Αν έφταιγε η chemco δεν θα άλλαζε χρώμα στο ντουλάπι;
Βέβαια δεν καταλαβαίνω πως μπορεί ένα τανκ να αλλάξει χρώμα στο υγρό...

skel
11-02-19, 01:27
δεν ξέρω τι συμβαίνει

σκέφτομαι μήπως φταίει ο ατμοποιητής και πάρω τον Innokin Zenith
αλλά φοβάμαι μήπως φταίει το mod και δίνει λάθος ρεύματα ( πχ volt)

Erebos
11-02-19, 02:33
δεν ξέρω τι συμβαίνει

σκέφτομαι μήπως φταίει ο ατμοποιητής και πάρω τον Innokin Zenith
αλλά φοβάμαι μήπως φταίει το mod και δίνει λάθος ρεύματα ( πχ volt)

Νομίζω είχες ξαναρωτήσει και σου είχα ξαναπαντήσει.
Το υγρό στον ατμοποιητή περνάει πολλούς κύκλους θέρμανσης (ζεσταίνεται-κρυώνει-ζεσταίνεται-κρυώνει-κλπ) επειδή το tank περιβάλλει το chamber που ζεσταίνεται. Δεν μπορείς να το συγκρίνεις με υγρό που κάθεται σε δροσερό μέρος. Καμία σχέση.
Εφόσον ατμίζεις υγρά του εμπορίου, όλα είναι τίγκα στα γλυκαντικά (σουκραλόζη ή/και σιρόπι ζάχαρης). Αυτά ροδίζουν (περνάνε Maillard reaction (https://el.wikipedia.org/wiki/Αντίδραση_Maillard)) σε χαμηλότερη θερμοκρασία από αυτή του ατμίσματος. (Γι'αυτό μπουκώνουν και καίνε τις αντιστάσεις/βαμβάκια πολύ πιο γρήγορα από ό,τι τα DIY.) Οπότε το χρώμα πιθανότατα οφείλεται σε αυτά. Η αντίδραση αυτή επιβραδύνεται σε όξινο περιβάλλον, γι'αυτό συνήθως τα φρουτένια υγρά δεν αλλάζουν χρώμα τόσο έντονα.

skel
11-02-19, 02:51
Νομίζω είχες ξαναρωτήσει και σου είχα ξαναπαντήσει.
Το υγρό στον ατμοποιητή περνάει πολλούς κύκλους θέρμανσης (ζεσταίνεται-κρυώνει-ζεσταίνεται-κρυώνει-κλπ) επειδή το tank περιβάλλει το chamber που ζεσταίνεται. Δεν μπορείς να το συγκρίνεις με υγρό που κάθεται σε δροσερό μέρος. Καμία σχέση.
Εφόσον ατμίζεις υγρά του εμπορίου, όλα είναι τίγκα στα γλυκαντικά (σουκραλόζη ή/και σιρόπι ζάχαρης). Αυτά ροδίζουν (περνάνε Maillard reaction (https://el.wikipedia.org/wiki/Αντίδραση_Maillard)) σε χαμηλότερη θερμοκρασία από αυτή του ατμίσματος. (Γι'αυτό μπουκώνουν και καίνε τις αντιστάσεις/βαμβάκια πολύ πιο γρήγορα από ό,τι τα DIY.) Οπότε το χρώμα πιθανότατα οφείλεται σε αυτά. Η αντίδραση αυτή επιβραδύνεται σε όξινο περιβάλλον, γι'αυτό συνήθως τα φρουτένια υγρά δεν αλλάζουν χρώμα τόσο έντονα.

θυμάμαι την απάντηση σου

το θέμα είναι πως αυτό όταν πήρα ηλεκτρονικό δεν μου το παρουσίαζε
εκτός από το χρώμα αλλάζει και η γεύση προς το χειρότερο
αν ήταν το χρώμα μόνο δεν θα με πείραζε

σκέφτομαι να δοκιμάσω τα ίδια υγρά σε γνωστούς με διαφορετικά Mod ο καθένας να δω πως θα γίνει το χρώμα και η γεύση
δεν γίνετε μόνο σε μένα να περνάνε Maillard reaction τα υγρά
με tank 2ml δεν θα περνάει πολλούς κύκλους θέρμανσης το υγρό μιας και θα είναι λίγο

Zer0c00L
11-02-19, 17:42
Άσχημα νέα για όσους καπνίζουν με χρήση IQOS

Μπορεί οι βλαβερές ουσίες του χαρτιού να είναι περιορισμένες, όμως και όσοι καπνίζουν κάνοντας χρήση συσκευής θέρμανσης του καπνού, τις γνωστές IQOS δηλαδή, θα πρέπει να γνωρίζουν ότι έχουν τις ίδιες βλαβερές επιπτώσεις στους πνεύμονες με τα παραδοσιακά και τα ηλεκτρονικά τσιγάρα.

Η έρευνα Αυστραλών επιστημόνων έκανε σύγκριση μεταξύ τσιγάρων με συσκευή IQOS, απλών και ηλεκτρονικών τσιγάρων και διαπιστώθηκε πως οι συσκευές θέρμανσης του καπνού είναι εξίσου τοξικές για τα ανθρώπινα κύτταρα των πνευμόνων.
Η συσκευή IQOS, που εμφανίστηκε το 2014 και η οποία θερμαίνει στερεό καπνό, δεν είναι λιγότερο επιβλαβής για τα κύτταρα σε σχέση με το κάπνισμα και το άτμισμα, σύμφωνα με τους επιστήμονες, οι οποίοι δήλωσαν ότι η νέα μελέτη αυξάνει τις ενδείξεις πως οι νέες συσκευές -που κυκλοφορούν πλέον σε 41 χώρες- δεν αποτελούν ένα πιο ασφαλές υποκατάστατο.

«Το κάπνισμα είναι η κύρια αιτία θανάτου που θα μπορούσε να προληφθεί, αλλά με την εισαγωγή των ηλεκτρονικών τσιγάρων την τελευταία δεκαετία η τάση για χρήση νικοτίνης δεν πρόκειται να επιβραδυνθεί στο κοντινό μέλλον. Αν αυτή η τάση συνεχιστεί, η χρήση καπνού θα προκαλεί περισσότερους από οκτώ εκατομμύρια θανάτους ετησίως σε όλο τον κόσμο έως το 2030», ανέφερε ο επικεφαλής της έρευνας Παγουάν Σάρμα.

«Η τελευταία προσθήκη σε αυτή την τάση είναι η σχεδιασμένη και δυναμική εμφάνιση των συσκευών θέρμανσης καπνού, που συχνά αποκαλούνται προϊόντα επόμενης γενιάς ή θέρμανσης και όχι καύσης. Ξέρουμε πολύ λίγα πράγματα για τις επιπτώσεις αυτών των συσκευών στην υγεία, γι’ αυτό σχεδιάσαμε τη νέα έρευνα, ώστε να τις συγκρίνουμε με το κάπνισμα και το άτμισμα», πρόσθεσε.

Οι ερευνητές μελέτησαν τις επιπτώσεις και των τριών διαφορετικών πηγών νικοτίνης (από συμβατικά τσιγάρα, ηλεκτρονικά και συσκευές IQOS) σε δύο διαφορετικά είδη κυττάρων των πνευμόνων, σε επιθηλιακά και λεία μυϊκά. Το κάπνισμα μπορεί να οδηγήσει σε δυσκολία αναπνοής, επειδή διαταράσσει την ομαλή λειτουργία αυτών των κυττάρων.
Η μελέτη διαπίστωσε ότι ο καπνός από την καύση του τσιγάρου και ο ατμός από τη θέρμανση του στερεού καπνού της IQOS είναι άκρως τοξικοί για τα κύτταρα των πνευμόνων τόσο σε υψηλότερες όσο και σε χαμηλότερες συγκεντρώσεις, ενώ ο ατμός του ηλεκτρονικού τσιγάρου είναι τοξικός κυρίως σε υψηλότερες συγκεντρώσεις. Οι υψηλότερες συγκεντρώσεις στις οποίες οι επιστήμονες εξέθεσαν τα κύτταρα, αντιστοιχούν στα επίπεδα νικοτίνης των χρόνιων καπνιστών.

«Αυτό που ήταν σαφές, είναι ότι τα νεότερα προϊόντα κατά κανένα τρόπο δεν ήσαν λιγότερο τοξικά σε σχέση με τα συμβατικά τσιγάρα ή τα ηλεκτρονικά», δήλωσε ο ερευνητής δρ Σουκχβίντερ Σοχάλ του Πανεπιστημίου της Τασμανίας.

«Τα ευρήματά μας δείχνουν ότι και τα τρία είναι τοξικά για τα κύτταρα των πνευμόνων μας και ότι οι νέες συσκευές θέρμανσης καπνού είναι εξίσου επιβλαβείς όσο το κάπνισμα παραδοσιακών τσιγάρων», τόνισε ο Σάρμα. «Μας πήρε σχεδόν πέντε δεκαετίες για να κατανοήσουμε τις επιβλαβείς επιπτώσεις του καπνίσματος και ακόμη δεν ξέρουμε την μακροπρόθεσμη επίπτωση της χρήσης των ηλεκτρονικών τσιγάρων. Οι συσκευές θέρμανσης καπνού είναι σχετικά νέες και θα χρειαστούν δεκαετίες για να καταλάβουμε πλήρως τις συνέπειες τους στην ανθρώπινη υγεία», πρόσθεσε.

Οι ερευνητές, που θα συνεχίσουν τις έρευνές τους πάνω στις συσκευές θέρμανσης καπνού, υπογράμμισαν πως «είναι ήδη γνωστό ότι η βλάβη σε αυτά τα δύο είδη κυττάρων των πνευμόνων μπορεί να καταστρέψει τον ιστό των πνευμόνων και να οδηγήσει σε θανατηφόρες παθήσεις όπως η χρόνια αποφρακτική πνευμονοπάθεια, ο καρκίνος των πνευμόνων και η πνευμονία, καθώς επίσης να αυξήσει τον κίνδυνο για την εμφάνιση άσθματος, συνεπώς δεν πρέπει να θεωρούμε αυτές τις συσκευές ως μια ασφαλέστερη επιλογή».

Η καθηγήτρια Τσαρλότα Πίσιντζερ του Πανεπιστημίου της Κοπεγχάγης, πρόεδρος της επιτροπής ελέγχου καπνού της Ευρωπαϊκής Πνευμονολογικής Εταιρείας, δήλωσε ότι «οι νέες συσκευές θέρμανσης καπνού διαφημίζονται ότι παράγουν κατά 95% χαμηλότερα επίπεδα τοξικών ουσιών, επειδή ο καπνός θερμαίνεται και δεν καίγεται. Όμως οι πρώτες ανεξάρτητες μελέτες έχουν δείξει ότι υπάρχει καύση και σε αυτές και ότι τοξικές και καρκινογόνες ουσίες απελευθερώνονται, μερικές σε χαμηλότερα επίπεδα σε σχέση με τα συμβατικά τσιγάρα, ενώ άλλες σε υψηλότερα επίπεδα. Μια εξέταση των στοιχείων της ίδιας της βιομηχανίας καπνού γι’ αυτές τις συσκευές έχει δείξει ότι στους αρουραίους υπάρχουν ενδείξεις φλεγμονής των πνευμόνων, ενώ δεν υπάρχει καθόλου ενδείξεις βελτίωσης στη φλεγμονή και στην λειτουργία των πνευμόνων των καπνιστών που το γύρισαν σε αυτές τις συσκευές θέρμανσης καπνού».

Όπως είπε η δρ Πίσιντζερ, «η κυκλοφορία στην αγορά και η δυναμική προώθηση των νέων συσκευών δημιουργεί μεγάλο δέλεαρ για τους καπνιστές που θέλουν να σταματήσουν το κάπνισμα και εσφαλμένα πιστεύουν ότι μπορούν να στραφούν σε κάποιο άλλο αβλαβές προϊόν καπνού. Επιπλέον, οι νέες συσκευές ανοίγουν ένα νέο δρόμο για την προσέλκυση νέων ανθρώπων, ώστε να χρησιμοποιούν και να εθίζονται στη νικοτίνη. Η νέα μελέτη παρέχει πρόσθετες ενδείξεις ότι αυτές οι νέες συσκευές δεν είναι το ασφαλές υποκατάστατο στο κάπνισμα τσιγάρου, όπως προβάλλονται ότι είναι».

Σχετικά με το θέμα, η κυρία Αγγελική Αγγέλη, Επικεφαλής της Διεύθυνσης Επιστημονικών και Ιατρικών Θεμάτων της Παπαστράτος, θυγατρικής της Philip Morris International στην Ελλάδα, δήλωσε τα εξής:

«Η επιστολή που δημοσιεύτηκε σχετικά με αυτήν την έρευνα στερείται καίριων επιστημονικών πληροφοριών, οι οποίες θα μπορούσαν να επηρεάσουν σημαντικά τα αποτελέσματα αναφορικά με τα ηλεκτρονικά τσιγάρα και τα θερμαινόμενα προϊόντα καπνού.

Το συμπέρασμα του συγγραφέα της επιστολής, ότι τόσο το IQOS όσο και τα ηλεκτρονικά τσιγάρα είναι το ίδιο τοξικά με τα συμβατικά τσιγάρα, δεν είναι ευθυγραμμισμένο με τις επιστημονικές αποδείξεις που υπάρχουν διαθέσιμες μέχρι σήμερα και έρχεται σε αντίθεση με την αυξανόμενη συναίνεση που υπάρχει αναφορικά με αυτά τα προϊόντα από τις Αρχές Δημόσιας Υγείας, όπως ενδεικτικά της Public Health England. Τα αποτελέσματα αυτά έρχονται, επίσης, σε αντίθεση με τις δημοσιευμένες επιστημονικές μελέτες τόσο της Philip Morris International (ΡΜΙ) όσο και άλλων μελετών από ανεξάρτητους επιστήμονες και κυβερνητικά ερευνητικά κέντρα σε χώρες όπως η Γερμανία, η Ιαπωνία, η Αγγλία και οι Η.Π.Α.

Με τις πληροφορίες που παρέχονται στη δημοσιευμένη επιστολή, δεν είναι εφικτό να αξιολογηθούν με το σωστό τρόπο τα δεδομένα τα οποία χρησιμοποίησε η εν λόγω έρευνα. Κυρίως, δεν υπάρχει καμία πληροφορία για την πραγματική δοσολογία του καπνού του τσιγάρου ή του αερολύματος του ηλεκτρονικού τσιγάρου ή του IQOS, στην οποία εκτέθηκαν τα κύτταρα. Έτσι λοιπόν είναι αδύνατον να γνωρίζουμε εάν χρησιμοποιήθηκαν ισοδύναμες δοσολογίες, γεγονός το οποίο είναι αναγκαίο για να συγκριθούν επιστημονικά με ακρίβεια τα προϊόντα. Ούτε είναι δυνατόν να γνωρίζουμε εάν οι δοσολογίες που χρησιμοποιήθηκαν στο εργαστηριακό πείραμα είναι ανάλογες με αυτές στις οποίες εκτίθεται ένας καπνιστής στην πραγματικότητα. Αναζητούμε άμεσα διευκρινίσεις σε αυτά τα σημεία για να μπορούμε επιστημονικά να απαντήσουμε λεπτομερώς.»

Με πληροφορίες από: ΑΠΕ-ΜΠΕ

daywalker06
11-02-19, 20:36
δεν ξέρω τι συμβαίνει

σκέφτομαι μήπως φταίει ο ατμοποιητής και πάρω τον Innokin Zenith
αλλά φοβάμαι μήπως φταίει το mod και δίνει λάθος ρεύματα ( πχ volt)

αλλαγή στο χρώμα ειχα απο κακής ποιότητας αντίσταση(σύρμα) βέβαια πριν χρόνια στο ξεκίνημα, τώρα :hmm:

Erebos
11-02-19, 22:49
@Zer0c00L

Από όλο το κατεβατό που παρέθεσες, οι παρακάτω προτάσεις αρκούν...


Κυρίως, δεν υπάρχει καμία πληροφορία για την πραγματική δοσολογία του καπνού του τσιγάρου ή του αερολύματος του ηλεκτρονικού τσιγάρου ή του IQOS, στην οποία εκτέθηκαν τα κύτταρα. Έτσι λοιπόν είναι αδύνατον να γνωρίζουμε εάν χρησιμοποιήθηκαν ισοδύναμες δοσολογίες, γεγονός το οποίο είναι αναγκαίο για να συγκριθούν επιστημονικά με ακρίβεια τα προϊόντα. Ούτε είναι δυνατόν να γνωρίζουμε εάν οι δοσολογίες που χρησιμοποιήθηκαν στο εργαστηριακό πείραμα είναι ανάλογες με αυτές στις οποίες εκτίθεται ένας καπνιστής στην πραγματικότητα.

Κοινώς, παπάτζες. Όπως πάρα πολλές άλλες "έρευνες" που πρώτα έχουν έτοιμο το πόρισμα (κατά του ατμίσματος) και μετά σκέφτονται τί μεθοδολογία θα ακολουθήσουν για να βγάλουν τα συμπεράσματα που θέλουν.
Θα βρείτε κάποιες τέτοιες έρευνες εδώ: https://docs.google.com/spreadsheets/d/17H3rBQIroLZdleUBalP45BG9PlXsSyL-DQPIbGRvY-I/htmlview


θυμάμαι την απάντηση σου

το θέμα είναι πως αυτό όταν πήρα ηλεκτρονικό δεν μου το παρουσίαζε
εκτός από το χρώμα αλλάζει και η γεύση προς το χειρότερο
αν ήταν το χρώμα μόνο δεν θα με πείραζε

σκέφτομαι να δοκιμάσω τα ίδια υγρά σε γνωστούς με διαφορετικά Mod ο καθένας να δω πως θα γίνει το χρώμα και η γεύση
δεν γίνετε μόνο σε μένα να περνάνε Maillard reaction τα υγρά
με tank 2ml δεν θα περνάει πολλούς κύκλους θέρμανσης το υγρό μιας και θα είναι λίγο

Χμμμ, όντως το γεγονός ότι δεν το έκανε στην αρχή είναι λίγο ανησυχητικό.
Μήπως έπεσε το quality control στις ανταλλακτικές αντιστάσεις που χρησιμοποιείς και καίγεται το βαμβάκι πιο γρήγορα? Είσαι σίγουρος ότι η δυσάρεστη γεύση δεν είναι από το βαμβάκι?
Αν χρησιμοποιείς υγρά με υψηλό VG/PG, τότε ίσως το υγρό είναι πολύ παχύρευστο και δεν τροφοδοτείται το βαμβάκι αρκετά γρήγορα, με αποτέλεσμα να στεγνώνει και να καίγεται δίνοντάς σου dry hits.
Δοκίμασε να το φτιάξεις 50/50 VG/PG.

Τώρα θυμήθηκα ότι χρησιμοποιείς Smok Baby Beast...
99% είναι θέμα quality control. Όλοι για αυτό την κράζουν την Smok. Πάρε να βάλεις Eleaf HW1 αντιστάσεις στον ατμοποιητή σου που είναι συμβατές και οι καλύτερες.

skel
12-02-19, 02:50
Χμμμ, όντως το γεγονός ότι δεν το έκανε στην αρχή είναι λίγο ανησυχητικό.
Μήπως έπεσε το quality control στις ανταλλακτικές αντιστάσεις που χρησιμοποιείς και καίγεται το βαμβάκι πιο γρήγορα? Είσαι σίγουρος ότι η δυσάρεστη γεύση δεν είναι από το βαμβάκι?
Αν χρησιμοποιείς υγρά με υψηλό VG/PG, τότε ίσως το υγρό είναι πολύ παχύρευστο και δεν τροφοδοτείται το βαμβάκι αρκετά γρήγορα, με αποτέλεσμα να στεγνώνει και να καίγεται δίνοντάς σου dry hits.
Δοκίμασε να το φτιάξεις 50/50 VG/PG.

Τώρα θυμήθηκα ότι χρησιμοποιείς Smok Baby Beast...
99% είναι θέμα quality control. Όλοι για αυτό την κράζουν την Smok. Πάρε να βάλεις Eleaf HW1 αντιστάσεις στον ατμοποιητή σου που είναι συμβατές και οι καλύτερες.

VG της chemco χρησιμοποιώ μόνο αλλά έχω δοκιμάσει έτοιμες γεύσεις με αναλογία 70/30
κανονικά PG δεν βάζω

θα δοκιμάσω αύριο να πάρω τον Eleaf HW και θα το παρακολουθώ

hemlock
16-02-19, 15:33
Φαρσαλινός vs γιωτάδων (Live action).:rofl:

https://www.youtube.com/watch?v=HGl27TqlbyA

beerman63
17-02-19, 13:14
Καλημέρα. Την liquids.gr την ξέρετε έχει ψωνίσει κανείς από εκεί. Ευχαριστώ

ardi21
17-02-19, 16:56
Φαρσαλινός vs γιωτάδων (Live action).:rofl:

https://www.youtube.com/watch?v=HGl27TqlbyA

Παρακμη και παρωδια.

Zer0c00L
17-02-19, 17:30
Παρακμη και παρωδια.

είναι άξιοι της τύχης τους και της κατάντιας τους

έτσι που κατάντησαν τον σύλλογο και τα καταστήματα του Η.Τ

αυτοί θα πτωχεύσουν και οι εργαζόμενοι τους θα μείνουν άνεργοι

οι πελάτες/καταναλωτές θα βρουν την άκρη για το Η.Τ με όλα τα παρελκόμενα του

αυτό δεν έχουν καταλάβει και ούτε θα το καταλάβουν (απευθύνομαι στον σύλλογο και στα καταστήματα)

hemlock
17-02-19, 17:47
Παρακμη και παρωδια.
Αφού δεν μέτρησαν πτυχία οι τρείς τους, πάλι καλά να λέμε...:p

akisgr
17-02-19, 18:09
παιδιά μια ερώτηση.. το μπουκαλάκι με 20ml άρωμα της atmos lab το υγρό bebeca είναι κίτρινο?

γιατί έχω την εντύπωση ότι έχει νικοτίνη... το έφτιαξα μηδενικό αλλα έχει χτύπημα... και την ακούω σε κάθε τζούρα που κάνω... τι μπορεί να συμβαίνει?

hemlock
17-02-19, 18:22
παιδιά μια ερώτηση.. το μπουκαλάκι με 20ml άρωμα της atmos lab το υγρό bebeca είναι κίτρινο?

γιατί έχω την εντύπωση ότι έχει νικοτίνη... το έφτιαξα μηδενικό αλλα έχει χτύπημα... και την ακούω σε κάθε τζούρα που κάνω... τι μπορεί να συμβαίνει?
"Χτύπημα" απο μηδενικό υγρό/βάση δεν υπάρχει...Αυτό που σε ενοχλεί είναι η PG στον λαιμό και (ίσως) ο πυκνός-πυκνότερος ατμός που βγάζει/τραβάς απο την συσκευή σου.

akisgr
11-03-19, 04:07
έκανα απανωτές τζουρες και εκει που ημουν μια χαρα ξαφνικα με έπιασε το στομάχι μου και ζαλάδα και εδω και και 20 λεπτά δεν λέει να φύγει... να σάς πω ότι το υγρο είναι χωρίς νικοτίνη... αρχίζει και με προβληματίζει αυτο τώρα... παλιά θυμάμαι τον εαυτό μου εκανα 30μλ την ημέρα ντουμάνια και τωρα ειμαι σε φαση mtl ατμιζω με aspire tigon και 1.2 και το υγρο ειναι 50/50 γενικά ποτέ δεν είχα καπια αλεργεια η πρόβλημα ξαφνικά τα παθενω αυτά.. μήπως παθενω υπεροξυγονοση σκέφτομαι απο της απανωτές τζουρες ηα να φτεει οτι ατμιζω και CBD και μετά ατμιζω στο καπάκι υο αγαπημένο υγρο το bebeca :p

Koeman
11-03-19, 11:42
έκανα απανωτές τζουρες και εκει που ημουν μια χαρα ξαφνικα με έπιασε το στομάχι μου και ζαλάδα και εδω και και 20 λεπτά δεν λέει να φύγει... να σάς πω ότι το υγρο είναι χωρίς νικοτίνη... αρχίζει και με προβληματίζει αυτο τώρα... παλιά θυμάμαι τον εαυτό μου εκανα 30μλ την ημέρα ντουμάνια και τωρα ειμαι σε φαση mtl ατμιζω με aspire tigon και 1.2 και το υγρο ειναι 50/50 γενικά ποτέ δεν είχα καπια αλεργεια η πρόβλημα ξαφνικά τα παθενω αυτά.. μήπως παθενω υπεροξυγονοση σκέφτομαι απο της απανωτές τζουρες ηα να φτεει οτι ατμιζω και CBD και μετά ατμιζω στο καπάκι υο αγαπημένο υγρο το bebeca :p

Έκανες και 30ml την μέρα οπότε να σου πω κάτι που δεν ξέρεις δεν νομίζω, μήπως έτυχε; Μήπως είναι κανα περίεργο υγρό ή πάντα το ίδιο κάνεις; Μπορεί να φταίει και το συνεχόμενο που κάνεις το απανωτό όπως είπες. Φίλε, μεγαλώνουμε :p

skel
11-03-19, 17:16
@Zer0c00L

Από όλο το κατεβατό που παρέθεσες, οι παρακάτω προτάσεις αρκούν...



Κοινώς, παπάτζες. Όπως πάρα πολλές άλλες "έρευνες" που πρώτα έχουν έτοιμο το πόρισμα (κατά του ατμίσματος) και μετά σκέφτονται τί μεθοδολογία θα ακολουθήσουν για να βγάλουν τα συμπεράσματα που θέλουν.
Θα βρείτε κάποιες τέτοιες έρευνες εδώ: https://docs.google.com/spreadsheets/d/17H3rBQIroLZdleUBalP45BG9PlXsSyL-DQPIbGRvY-I/htmlview



Χμμμ, όντως το γεγονός ότι δεν το έκανε στην αρχή είναι λίγο ανησυχητικό.
Μήπως έπεσε το quality control στις ανταλλακτικές αντιστάσεις που χρησιμοποιείς και καίγεται το βαμβάκι πιο γρήγορα? Είσαι σίγουρος ότι η δυσάρεστη γεύση δεν είναι από το βαμβάκι?
Αν χρησιμοποιείς υγρά με υψηλό VG/PG, τότε ίσως το υγρό είναι πολύ παχύρευστο και δεν τροφοδοτείται το βαμβάκι αρκετά γρήγορα, με αποτέλεσμα να στεγνώνει και να καίγεται δίνοντάς σου dry hits.
Δοκίμασε να το φτιάξεις 50/50 VG/PG.

Τώρα θυμήθηκα ότι χρησιμοποιείς Smok Baby Beast...
99% είναι θέμα quality control. Όλοι για αυτό την κράζουν την Smok. Πάρε να βάλεις Eleaf HW1 αντιστάσεις στον ατμοποιητή σου που είναι συμβατές και οι καλύτερες.


VG της chemco χρησιμοποιώ μόνο αλλά έχω δοκιμάσει έτοιμες γεύσεις με αναλογία 70/30
κανονικά PG δεν βάζω

θα δοκιμάσω αύριο να πάρω τον Eleaf HW και θα το παρακολουθώ


επανέρχομαι με δοκιμή αντίστασης Eleaf HW1 & ΗW2

πλέον βλέπω διαφορές, φαίνεται πιο ποιοτική αντίσταση
μετά απο μέρες αλλάζει λίγο το χρώμα του υγρού αλλά η γεύση είναι σε φυσιολογικά επίπεδα

thanks για το Info θα παραμείνω με Eleaf HW :)

Erebos
11-03-19, 17:58
επανέρχομαι με δοκιμή αντίστασης Eleaf HW1 & ΗW2

πλέον βλέπω διαφορές, φαίνεται πιο ποιοτική αντίσταση
μετά απο μέρες αλλάζει λίγο το χρώμα του υγρού αλλά η γεύση είναι σε φυσιολογικά επίπεδα

thanks για το Info θα παραμείνω με Eleaf HW :)

Ωραίος. :oneup:
Οι HW1 είναι η καλύτερη επιλογή στα λίγα watt (~30W) και από όλες τις συμβατές αντιστάσεις (https://old.reddit.com/r/electronic_cigarette/comments/6r4luj/interchangeable_coils_and_tank_list/) οι μοναδικές που κάνουν temp control λόγω ανοξείδωτου SS316 σύρματος. Και οι πιο οικονομικές.
Οι HW2 και όλες οι άλλες είναι με kanthal σύρμα.
Αν θες να δοκιμάσεις και άλλες σε περισσότερα watt (αλλά λίγο ακριβότερες), προτείνουν τις Wotofo Flow (~40W) και Vaporesso NRG GT2 (~50W).
Για MTL, η πιο κατάλληλη επιλογή είναι η Joyetech Pro C1-S.

skel
11-03-19, 18:20
Ωραίος. :oneup:
Οι HW1 είναι η καλύτερη επιλογή στα λίγα watt (~30W) και από όλες τις συμβατές αντιστάσεις (https://old.reddit.com/r/electronic_cigarette/comments/6r4luj/interchangeable_coils_and_tank_list/) οι μοναδικές που κάνουν temp control λόγω ανοξείδωτου SS316 σύρματος. Και οι πιο οικονομικές.
Οι HW2 και όλες οι άλλες είναι με kanthal σύρμα.
Αν θες να δοκιμάσεις και άλλες σε περισσότερα watt (αλλά λίγο ακριβότερες), προτείνουν τις Wotofo Flow (~40W) και Vaporesso NRG GT2 (~50W).
Για MTL, η πιο κατάλληλη επιλογή είναι η Joyetech Pro C1-S.

thanks

για την ώρα θα ξαναπάρω HW1
αργότερα θα δοκιμάσω και Wotofo Flow

George_Prix
11-03-19, 18:41
Παρτε κανεναν επισκευασιμο ρε παιδια. Με σχεδον μηδενικο κοστος φτιαχνεις καινουργια αντισταση καθε μερα και εχεις παντα κορυφαια γευση και επισης δεν ατμιζεις καρβουνιλα. Καθε φορα που ακουω ατομα να αλλαζουν αντισταση μια φορα την εβδομαδα, σκεφτομαι πως ειναι η αντισταση μου μετα απο μια μερα ατμισμα και μου φαινεται αδιανοητο το πως θα ηταν μετα απο μια εβδομαδα!

skel
11-03-19, 21:05
Παρτε κανεναν επισκευασιμο ρε παιδια. Με σχεδον μηδενικο κοστος φτιαχνεις καινουργια αντισταση καθε μερα και εχεις παντα κορυφαια γευση και επισης δεν ατμιζεις καρβουνιλα. Καθε φορα που ακουω ατομα να αλλαζουν αντισταση μια φορα την εβδομαδα, σκεφτομαι πως ειναι η αντισταση μου μετα απο μια μερα ατμισμα και μου φαινεται αδιανοητο το πως θα ηταν μετα απο μια εβδομαδα!

δεν έχω ασχοληθεί με το αντικείμενο

εγώ ανα 2 βδομάδες αλλάζω αντίσταση μιας και δεν κάνω πολλά ml

George_Prix
11-03-19, 21:36
δεν έχω ασχοληθεί με το αντικείμενο

εγώ ανα 2 βδομάδες αλλάζω αντίσταση μιας και δεν κάνω πολλά ml

Βασικα παιζω με 3 ατμοποιητες ταυτοχρονα και εχω χασει τη μπαλα με τα ml που ατμιζω, αλλα μετα τις 400-600 τζουρες θεωρω οτι η αντισταση και το βαμβακι ειναι για πεταμα. Βασικα το δικο μου υγρο ειναι γλυκο και σκιζει τις αντιστασεις, αλλα και με αλλα υγρα που εχω δοκιμασει ζητημα να κραταει στο επιπεδο γευσης που το θελω λιγες παραπανω τζουρες...

Erebos
11-03-19, 22:00
Βασικα παιζω με 3 ατμοποιητες ταυτοχρονα και εχω χασει τη μπαλα με τα ml που ατμιζω, αλλα μετα τις 400-600 τζουρες θεωρω οτι η αντισταση και το βαμβακι ειναι για πεταμα. Βασικα το δικο μου υγρο ειναι γλυκο και σκιζει τις αντιστασεις, αλλα και με αλλα υγρα που εχω δοκιμασει ζητημα να κραταει στο επιπεδο γευσης που το θελω λιγες παραπανω τζουρες...

Αν ατμίζεις υγρά του εμπορίου που είναι τίγκα στις δικετόνες και τα γλυκαντικά, λογικό είναι. Εκεί συμφέρουν οι επισκευάσιμοι.
Αν κάποιος κάνει DIY και αποφεύγει την γλυκαντική σουκραλόζη και αρώματα που περιέχουν σιρόπια γλυκόζης/φρουκτόζης, τότε κρατάνε οι αντιστάσεις 2 εβδομάδες άνετα χωρίς πτώση στην γεύση.

George_Prix
12-03-19, 16:48
Αν ατμίζεις υγρά του εμπορίου που είναι τίγκα στις δικετόνες και τα γλυκαντικά, λογικό είναι. Εκεί συμφέρουν οι επισκευάσιμοι.
Αν κάποιος κάνει DIY και αποφεύγει την γλυκαντική σουκραλόζη και αρώματα που περιέχουν σιρόπια γλυκόζης/φρουκτόζης, τότε κρατάνε οι αντιστάσεις 2 εβδομάδες άνετα χωρίς πτώση στην γεύση.

Και DIY εκανα για χρονια. Σε μερικα υγρα κρατουσαν λιγο περισσοτερο οι αντιστασεις, αλλα αυτο το 2 εβδομαδες μου φαινεται και παλι εξωφρενικο!

- - - Updated - - -

To πριν και το μετα (500 τζουρες):

202231

202232

giorgosthess
12-03-19, 21:39
Και DIY εκανα για χρονια. Σε μερικα υγρα κρατουσαν λιγο περισσοτερο οι αντιστασεις, αλλα αυτο το 2 εβδομαδες μου φαινεται και παλι εξωφρενικο!

- - - Updated - - -

To πριν και το μετα (500 τζουρες):

202231

202232

Πολύ μαυρίλα. Πάνω από 10 ml τη μέρα κάνω και μετά απο μια βδομάδα χρήσης αλλάζω σύρμα και βαμβάκι Το βαμβακι βγαίνει σχεδόν καθαρό Το σύρμα είναι αυτό που μαυρίζει. Μήπως το δουλεύεις σε πολλά Watt;

George_Prix
12-03-19, 21:49
Πολύ μαυρίλα. Πάνω από 10 ml τη μέρα κάνω και μετά απο μια βδομάδα χρήσης αλλάζω σύρμα και βαμβάκι Το βαμβακι βγαίνει σχεδόν καθαρό Το σύρμα είναι αυτό που μαυρίζει. Μήπως το δουλεύεις σε πολλά Watt;

Μπα οχι. 0.96 Ohm, 16 Watts, 3.90 Volts

hemlock
12-03-19, 21:50
Πολύ μαυρίλα. Πάνω από 10 ml τη μέρα κάνω και μετά απο μια βδομάδα χρήσης αλλάζω σύρμα και βαμβάκι Το βαμβακι βγαίνει σχεδόν καθαρό Το σύρμα είναι αυτό που μαυρίζει. Μήπως το δουλεύεις σε πολλά Watt;Δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο στα πόσα watt ατμίζεις το μαύρισμα της αντίστασης...Απλά η επιλογή των υγρών και τα ml...:p

@ ADSLgr.com All rights reserved.