PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικό τσιγάρο (reloaded)- Για μεγάλα "φουγάρα"



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 [65] 66 67 68 69 70 71

hemlock
24-05-19, 13:39
Care to explain? :hmm:
Σου έδωσαν/αγόρασες τις αντιστάσεις των 1Ω6...Ναι ?
Αν πέσεις λίγο κάτω απο το 1Ω ,αυξάνοντας τα Watt, η ένταση, η απόλαυση, το ντουμανάκι και η γεύση που θα σου δώσει ο ατμοποιητής θα είναι πολλύ μεγαλύτερη...
Με την extra μπαταρία ,απλά δεν θα μείνεις χωρίς λειτουργικό μαραφέτι στο χέρι.
Συνήθως τις μπαταρίες αυτού του τύπου δεν τις φορτίζουμε απο usb.

Chingachgook
24-05-19, 13:43
Σου έδωσαν/αγόρασες τις αντιστάσεις των 1Ω6...Ναι ?
Αν πέσεις λίγο κάτω απο το 1Ω ,αυξάνοντας τα Watt, η ένταση, η απόλαυση, το ντουμανάκι και η γεύση που θα σου δώσει ο ατμοποιητής θα είναι πολλύ μεγαλύτερη...
Με την extra μπαταρία ,απλά δεν θα μείνεις χωρίς λειτουργικό μαραφέτι στο χέρι.
Συνήθως τις μπαταρίες αυτού του τύπου δεν τις φορτίζουμε απο usb.

Ε, πες το βρε, είμαι νουμπάς αφού...:p

(απόλυτα δεκτό αυτό για την μπαταρία, αλλά δε νομίζω να είναι θέμα - αφενός δεν το έχω πιπίλα, αφετέρου παίζει μονίμως φορτισμένο power bank. Ευχαριστώ όμως όπως και να έχει για την συμβουλή)

Dataloss
24-05-19, 16:01
Δεν κάνει να το φορτίζεις από το usb... Θα σου χαλάσει... Ανεξάρτητα τα Ωμ της αντίστασης είτε πανω απο 1 Ωμ είτε κάτω (εγώ τις δικές μου τις φτιάχνω στα 0,85) το sweet spot είναι συνήθως από 4,25 έως 4,35 volt... Πιο κάτω είναι πολυ υγρός ο ατμός και πιο ψηλά τσουρουφλαει... Στα 4,06 που ατμίζεις είναι πολυ χαμηλά... Επίσης σε καμία περιπτωση μην ξεπερνάς τα 5 volt (η υψηλή θερμοκρασία που φτανει η αντίσταση δημιουργει μυστήριες ενώσεις μέσα στο υγρό)

hemlock
17-06-19, 12:01
Πολλλύ ωραίο το Aegis solo...To μόνο που με παρεξένεψε είναι η υφή που έχει (rubberized) μιας και αυτά που είχα ήταν εντελώς μεταλικά-ατσάλινα και αρκετά μεγαλύτερα/βαρύτερα...Προτεινόμενο και απο μένα...!
--
Α και το πως κρατάς το μαραφέτι/πυροβολάς, δεν είναι ζυγισμένο-ο πόλος είναι απο την άλλη μεριά με το trigger button.:p

ardi21
15-07-19, 15:25
Μετα απο χρονια επεστρεψα στους μη επισκευασιμους ατμοποιητες και εδω και μερικες μερες εχω τον zlide.

Αρκετα καλη γευση με την 1.6 που χρησιμοποιω (θα δοκιμασω και την καινουργια plex 0.48), μηδεν διαρροες, πολυ ευκολο γεμισμα και αλλαγη αντιστασης, πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης και σου δινει δυνατοτητα να παιξεις απο σφιχτη τζουρα (οχι παρα πολυ σφιχτη, οπως ο berseker που ειχα) μεχρι αερατη.

Μοναδικο μειονεκτημα ο θορυβος που κανει οταν ατμιζεις.

Erebos
15-07-19, 15:45
Μετα απο χρονια επεστρεψα στους μη επισκευασιμους ατμοποιητες και εδω και μερικες μερες εχω τον zlide.

Αρκετα καλη γευση με την 1.6 που χρησιμοποιω (θα δοκιμασω και την καινουργια plex 0.48), μηδεν διαρροες, πολυ ευκολο γεμισμα και αλλαγη αντιστασης, πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης και σου δινει δυνατοτητα να παιξεις απο σφιχτη τζουρα (οχι παρα πολυ σφιχτη, οπως ο berseker που ειχα) μεχρι αερατη.

Μοναδικο μειονεκτημα ο θορυβος που κανει οταν ατμιζεις.

Ο child-proof μηχανισμός ασφάλισης του top-fill port που απαιτεί να βγάζεις το drip tip κάθε φορά που θες να το ανοίξεις για αναπλήρωση φαίνεται μπελαλίδικος και θα με εκνεύριζε μετά από λίγο.

ardi21
15-07-19, 15:48
Ο child-proof μηχανισμός ασφάλισης του top-fill port που απαιτεί να βγάζεις το drip tip κάθε φορά που θες να το ανοίξεις για αναπλήρωση φαίνεται μπελαλίδικος και θα με εκνεύριζε μετά από λίγο.

Εχει και δευτερο drip tip μεσα στην συσκευασια το οποιο δεν χρειαζεται να το βγαλεις για να γεμισεις. Ετσι κι αλλιως μπορεις να χρησιμοποιησεις οτι drip tip 510 θες εσυ, χωρις να εχεις τον συγκεκριμενο περιορισμο.

Erebos
15-07-19, 16:09
Εχει και δευτερο drip tip μεσα στην συσκευασια το οποιο δεν χρειαζεται να το βγαλεις για να γεμισεις. Ετσι κι αλλιως μπορεις να χρησιμοποιησεις οτι drip tip 510 θες εσυ, χωρις να εχεις τον συγκεκριμενο περιορισμο.

ΟΚ, καλό αυτό.
btw στο ιντερνετ, οι περισσότεροι προτείνουν τις αντιστάσεις 0.8Ω και 1.6Ω. Στις plex των 0.48Ω λένε ότι δεν αρκούν οι μικρές τρύπες που έχει στο πλάι για wicking και στεγνώνει και καίγεται γρήγορα.

ardi21
15-07-19, 16:26
0.8 δεν πηρα για να δοκιμασω, μονο 0.48. Αλλα κατι μου λεει οτι θα καταληξω με την 1.6.

Θα δειξει η δοκιμη.

hemlock
15-07-19, 16:29
Η αίσθηση ατμίσματος δεν είναι σε καμία απο τις 3 διαφορετικές αντιστάσεις ίδια. Θα σε έλεγα να κοιτάξεις τις .8Ω αντί των άλλων δυο.

ardi21
15-07-19, 16:34
Η αίσθηση ατμίσματος δεν είναι σε καμία απο τις 3 διαφορετικές αντιστάσεις ίδια. Θα σε έλεγα να κοιτάξεις τις .8Ω αντί των άλλων δυο.

Τον εχεις και εσυ? Tην επομενη φορα θα παρω και 0.8 αν ειναι, για την δοκιμη.

Απλα δεν θελω να παιζω σε μεγαλα watt με πολυ και θερμο ατμο. Το πολυ στα 13 δηλαδη μου αρεσει. Γι'αυτο λεω για τις 1.6 και ισως για 0.48 που ειναι οριακα.

hemlock
15-07-19, 16:38
Οχι δεν χρησιμοποιώ τον zlide, ατμίζω με έναν Ammit. Ατμίζω στα 0.8. Ο λίγο παραπάνω ατμός, ο λίγο πιο ζεστός ατμός τραβώντας 4-5-6 Αmber απο την μπαταρία (κάπου στα 20 Watt) είναι πολλύ καλύτερος απο οτιδήποτε άλλο πάνω ή κάτω απο το 1Ω. Είναι η χρυσή τομή.

akisgr
15-07-19, 22:32
μουφα ο zlide..... δοκιμαστε aspire tigon με 1.2ohm.... και τα λεμε μετα... :oneup:

ardi21
15-07-19, 23:22
μουφα ο zlide..... δοκιμαστε aspire tigon με 1.2ohm.... και τα λεμε μετα... :oneup:

Mας γειωσες κανονικα:rofl:

Eμενα το mod μου δεν χωραει 23αρηδες οποτε ετσι κι αλλιως δεν μπορουσα να τον παρω.

akisgr
16-07-19, 02:09
Mας γειωσες κανονικα:rofl:

Eμενα το mod μου δεν χωραει 23αρηδες οποτε ετσι κι αλλιως δεν μπορουσα να τον παρω.

χαχαχα παρε αλλο mod :lol:

ardi21
16-07-19, 12:09
χαχαχα παρε αλλο mod :lol:

Σιγα μην αλλαξω και σπιτι :p

akisgr
16-07-19, 16:20
Σιγα μην αλλαξω και σπιτι :p

πιο mod έχεις?

ardi21
16-07-19, 16:47
πιο mod έχεις?

vaporesso swag

akisgr
16-07-19, 17:02
vaporesso swag

στην αρχή νόμιζα ότι έχεις κάποιο ακριβό mod και δεν θες να το αλλάξεις "γιαυτο" και ρώτησα.. κοίτα το swag δεν είναι τόσο καλο αλλα από την στιγμή που κανεις την δουλειά σου με τον zlide και είσαι ευχαριστημένος εννοείτε σε καμια περίπτωση δεν χρειάζεται να αλλάξεις για την ώρα mod/atomizer κλπ..

μόλις δοκίμασα να βάλω τον tigon πάνω στο swag το οποιο το έχω αλλα και στο pico x... και στα 2 ητανε μια χαρα...! στην ουσια ειναι μικρη η διαφορα... για 0.3 22αρης ειναι ο tigon απλα γραφει 22.3 επιδει ειναι λιγο το σχημα του ετσι αλλα δεν εχει κανενα θεμα με τα mod που περνουν 22 ισως βρισκει λιγο στο βιδωμα στο καπακι της μπαταριας αλλα δεν ειναι θεμα αυτο.. εχει ενα κενο ελαχιστα..

ardi21
21-07-19, 12:03
Μετα απο χρονια επεστρεψα στους μη επισκευασιμους ατμοποιητες και εδω και μερικες μερες εχω τον zlide.

Αρκετα καλη γευση με την 1.6 που χρησιμοποιω (θα δοκιμασω και την καινουργια plex 0.48), μηδεν διαρροες, πολυ ευκολο γεμισμα και αλλαγη αντιστασης, πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης και σου δινει δυνατοτητα να παιξεις απο σφιχτη τζουρα (οχι παρα πολυ σφιχτη, οπως ο berseker που ειχα) μεχρι αερατη.

Μοναδικο μειονεκτημα ο θορυβος που κανει οταν ατμιζεις.

Τελικα γυρισα στον berseker... Μου ελειψε η γευση του και η πιο ωραια αισθηση στο ατμισμα.

Επισης και η 1.6 και η 0.48 στις 3 μερες μου ειναι για ψιλοπεταμα. Δεν ξερω τι παιζει.

Erebos
21-07-19, 12:45
Τελικα γυρισα στον berseker... Μου ελειψε η γευση του και η πιο ωραια αισθηση στο ατμισμα.

Επισης και η 1.6 και η 0.48 στις 3 μερες μου ειναι για ψιλοπεταμα. Δεν ξερω τι παιζει.

Innokin coils, αυτό παίζει. :p

ardi21
21-07-19, 12:55
Innokin coils, αυτό παίζει. :p

Kαι ελεγαν για την 0.48 οτι κραταει πολυ :p Mπορει να ειναι και "βαρυ" το υγρο μου βασικα.

Zer0c00L
21-07-19, 18:11
εγώ αγόρασα το Geek Vape Solo (Black) 100 Watt και από ατμοποιητή το Innokin Zenith Zlide (Black)

έχει μέσα την plex 0.48 αντίσταση δεν ξέρω είναι καλή? ή πρέπει να βρω άλλη...καμία βοήθεια...

akisgr
21-07-19, 23:29
εγώ αγόρασα το Geek Vape Solo (Black) 100 Watt και από ατμοποιητή το Innokin Zenith Zlide (Black)

έχει μέσα την plex 0.48 αντίσταση δεν ξέρω είναι καλή? ή πρέπει να βρω άλλη...καμία βοήθεια...

τα σπαει το mod...!!!! αλλα εκανες λαθος που πηρες τον zlide.... επρεπε να παρεις aspire tigon....

δοκιμασε την δεν εχεις να χασεις κατι.... απλα για να εχεις καλη γευση να εισαι στα 13-14 w και στης 2 τρυπες του airflow...! η 0.8 και η 1.6 ειναι καλες...

- - - Updated - - -


Innokin coils, αυτό παίζει. :p

μια χαρα ειναι....

ενα tip για τα συγκεκριμενα coil της innokin...

αφού ποτίσετε την αντίσταση καλά... αφήστε την οχι 5 λεπτά... αλλα 15...! αυτο θα εχει καλο αποτελεσμα...

Zer0c00L
21-07-19, 23:30
τα σπαει το mod...!!!! αλλα εκανες λαθος που πηρες τον zlide.... επρεπε να παρεις aspire tigon....

δοκιμασε την δεν εχεις να χασεις κατι.... απλα για να εχεις καλη γευση να εισαι στα 13-14 w και στης 2 τρυπες του airflow...! η 0.8 και η 1.6 ειναι καλες...

εκεί παίζω στα Watt που λες

ο zlide έρχεται με την 0.48 και με 1.6 σαν ανταλλακτική

δεν έχει 0.8

απλά θέλω αν δω πως θα πάει αν είναι θα πάρω 5x0.48 και 5x0.8 και θα δοκιμάσω

δεν θέλω ξανά aspire δεν λέω καλή καθώς μου άρεσαν οι Nautilus αλλά έχουν διαρροές (δεν έχουν φτιάξει τίποτα)

ο συγκεκριμένος δεν τρέχει ούτε σταγόνα

akisgr
21-07-19, 23:37
εκεί παίζω στα Watt που λες

ο zlide έρχεται με την 0.48 και με 1.6 σαν ανταλλακτική

δεν έχει 0.8

απλά θέλω αν δω πως θα πάει αν είναι θα πάρω 5x0.48 και 5x0.8 και θα δοκιμάσω

δεν θέλω ξανά aspire δεν λέω καλή καθώς μου άρεσαν οι Nautilus αλλά έχουν διαρροές (δεν έχουν φτιάξει τίποτα)

ο συγκεκριμένος δεν τρέχει ούτε σταγόνα

εχω το tigon εδω και 5μηνες... δεν εχει καθολου διαρροές....

για τον zlide μπορω να σου πω πως αν το μεταφερεις μπορει ξαφνικα να χανει υγρα απο το airflow... το λεει γτ μου εχει συνεβει πολλες φορες... και εχω 3 ατμοποιητες zlide... ο tigon παλι ποτε δεν μου εκανε leak...

το γαματο παντως με το aegis solo ειναι πως και ακομα και διαρροές να κανει ο ατμοποιητης δεν σε νιαζει και να πεσει πανω στο mod... πας και το πλενεις οπως ειναι.... εγω το πεταω και στην θαλασσα δεν νιωθει τπτ... :p

HackFreak
16-08-19, 13:11
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Υπάρχει παθητικό άτμισμα; Κοιτώντας διάφορες έρευνες δεν είδα κάποια που να καταλήγει ότι υπάρχουν αρνητικές συνέπειες από το παθητικό άτμισμα, ωστόσο είμαι επιφυλακτικός. Ποιά η γνώμη σας για την νομοθεσία; Θα πρέπει να αντιμετωπίζεται όπως το συμβατικό τσιγάρο; Βλέπω πχ σε πολλές καφετέριες να αρνούνται το συμβατικό τσιγάρο, αλλά να επιτρέπουν το ηλεκτρονικό.

ardi21
16-08-19, 13:26
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Υπάρχει παθητικό άτμισμα; Κοιτώντας διάφορες έρευνες δεν είδα κάποια που να καταλήγει ότι υπάρχουν αρνητικές συνέπειες από το παθητικό άτμισμα, ωστόσο είμαι επιφυλακτικός. Ποιά η γνώμη σας για την νομοθεσία; Θα πρέπει να αντιμετωπίζεται όπως το συμβατικό τσιγάρο; Βλέπω πχ σε πολλές καφετέριες να αρνούνται το συμβατικό τσιγάρο, αλλά να επιτρέπουν το ηλεκτρονικό.

Αν λαβεις υποψιν σου οτι ολα τα στοιχεια που υπαρχουν δειχνουν οτι το ατμισμα ειναι κατα πολυ λιγοτερο βλαβερο για τον οργανισμο ενος ατμιστη σε σχεση με το τσιγαρο (μιλανε για ποσοστα ανω του 90%), ολοι λενε οτι παθητικο ατμισμα στην ουσια δεν υπαρχει. Δεν υπαρχει καμια ουσιαστικη επιβαρυνση.

Αυτα ομως μεχρι τα τωρινα δεδομενα. Δεν μπορεις να εισαι σιγουρος.

Επισης να πω οτι υπαρχει δεν υπαρχει επιβαρυνση το επιτρεπουν δεν το επιτρεπουν τα μαγαζια, βλεπω κατι ατμιστες σε καφετεριες που βγαζουν κατι τρελα ντουμανια και διπλα καθονται ανθρωποι. Αυτο ειναι απαραδεκτο. Ο αλλος δεν ειναι υποχρεωμενος να εχει μια ομιχλη απο ατμο μεσα στην μουρη του. Του ριχνεις φαπα η δεν του ριχνεις?

Αν θες να ατμιζεις σε κλειστους χωρους και στο επιτρεπουν τουλαχιστον ατμιζε ανθρωπινα. Τα ντουμανια σπιτι σου η στον δρομο.

HackFreak
16-08-19, 13:40
Επισης να πω οτι υπαρχει δεν υπαρχει επιβαρυνση το επιτρεπουν δεν το επιτρεπουν τα μαγαζια, βλεπω κατι ατμιστες σε καφετεριες που βγαζουν κατι τρελα ντουμανια και διπλα καθονται ανθρωποι. Αυτο ειναι απαραδεκτο. Ο αλλος δεν ειναι υποχρεωμενος να εχει μια ομιχλη απο ατμο μεσα στην μουρη του. Του ριχνεις φαπα η δεν του ριχνεις?

Αν θες να ατμιζεις σε κλειστους χωρους και στο επιτρεπουν τουλαχιστον ατμιζε ανθρωπινα. Τα ντουμανια σπιτι σου η στον δρομο.
Δεν χρειάζονται φάπες. Ο νόμος είναι ξεκάθαρος και απαγορεύει και τα ηλεκτρονικά(ανεξάρτητα από το αν υφίσταται παθητικό άτμισμα). Άρα τα μαγαζιά που επιτρέπουν τα ηλεκτρονικά παρανομούν εξίσου με αυτά που επιτρέπουν τα συμβατικά. Άρα έχεις κάθε δικαίωμα αν σε ενοχλεί ο ατμός να του ζητήσεις να σταματήσει.

Erebos
16-08-19, 16:08
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Υπάρχει παθητικό άτμισμα; Κοιτώντας διάφορες έρευνες δεν είδα κάποια που να καταλήγει ότι υπάρχουν αρνητικές συνέπειες από το παθητικό άτμισμα, ωστόσο είμαι επιφυλακτικός. Ποιά η γνώμη σας για την νομοθεσία; Θα πρέπει να αντιμετωπίζεται όπως το συμβατικό τσιγάρο; Βλέπω πχ σε πολλές καφετέριες να αρνούνται το συμβατικό τσιγάρο, αλλά να επιτρέπουν το ηλεκτρονικό.

Το νέφος του ηλεκτρονικού υγροποιείται σε 5-7 δευτερόλεπτα, δεν αιωρείται στον αέρα για ώρες όπως ο καπνός του τσιγάρου, συν το ότι είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 95% ασφαλές σε σχέση με το τσιγάρο.
Κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να επιτρέπεται το άτμισμα και στους χώρους μη καπνιστών, με προσωπική ευθύνη να μην ενοχλούν τους γύρω τους με ντουμάνια. MTL και χαμηλά watt και δεν βγάζει σχεδόν τίποτα.

Το λέω αυτό γιατί το σκεπτικό να στέλνουν τους ατμιστές στους χώρους καπνιστών είναι τραγικό. Προσπαθούν δλδ οι ατμιστές να μην επιβαρύνουν την υγεία τη δικιά τους και των γύρω τους, και τους βάζεις μέσα στον θάλαμο αερίων να αναπνέουν τον καρκίνο?!?

Zer0c00L
16-08-19, 20:56
Το νέφος του ηλεκτρονικού υγροποιείται σε 5-7 δευτερόλεπτα, δεν αιωρείται στον αέρα για ώρες όπως ο καπνός του τσιγάρου, συν το ότι είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 95% ασφαλές σε σχέση με το τσιγάρο.
Κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να επιτρέπεται το άτμισμα και στους χώρους μη καπνιστών, με προσωπική ευθύνη να μην ενοχλούν τους γύρω τους με ντουμάνια. MTL και χαμηλά watt και δεν βγάζει σχεδόν τίποτα.

Το λέω αυτό γιατί το σκεπτικό να στέλνουν τους ατμιστές στους χώρους καπνιστών είναι τραγικό. Προσπαθούν δλδ οι ατμιστές να μην επιβαρύνουν την υγεία τη δικιά τους και των γύρω τους, και τους βάζεις μέσα στον θάλαμο αερίων να αναπνέουν τον καρκίνο?!?

θα συμφωνήσω με τον φίλο καθώς είμαι πλέον ατμιστής (3 χρόνια τώρα) το γεγονός ότι δεν με ενοχλεί το τσιγάρο δεν σημαίνει ότι πρέπει να με αναγκάσεις να το εισπνέω με το έτσι θέλω

για αυτό συμφωνώ και ελπίζω να εφαρμοστεί η νομοθεσία που να απαγορεύει το κάπνισμα/άτμισμα σε όλα τα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος χωρίς καμία εξαίρεση.

τα καταστήματα προσωπικά τα αφήνω να έχουν εσάς τους καπνιστές και τους μη για πελάτες

τα καταστήματα με έχουν χάσει από πελάτη (λόγω της συμπεριφοράς που αναφέρει ο φίλος πιο πάνω)

ότι θέλω για μένα ή την παρέα μου το κάνω παραγγελία online μας το φέρνουν στο σπίτι μου και το απολαμβάνουμε με την ησυχία μας χωρίς να μας ενοχλεί κανείς ούτε να ενοχλούμε κανέναν

manoulamou
21-08-19, 11:55
Ηλεκτρονικό τσιγάρο: Μυστηριώδης ασθένεια «θερίζει» τους ατμιστές (https://ygeiamou.gr/%ce%b5%cf%80%ce%b9%cf%83%cf%84%ce%b7%ce%bc%ce%bf%ce%bd%ce%b9%ce%ba%ce%ad%cf%82-%ce%b5%ce%be%ce%b5%ce%bb%ce%af%ce%be%ce%b5%ce%b9%cf%82/40001/ilektroniko-tsigaro-mistiriodis-asthenia-therizi-tous-atmistes/)
... Οι γιατροί προς το παρόν δεν ξέρουν αν ευθύνεται η χρήση των ηλεκτρονικών τσιγάρων ή συγκεκριμένα συστατικά ή μολυσματικοί παράγοντες που έχουν εισπνεύσει οι ασθενείς μέσω του ατμίσματος...

giorgosthess
21-08-19, 12:37
Ηλεκτρονικό τσιγάρο: Μυστηριώδης ασθένεια «θερίζει» τους ατμιστές (https://ygeiamou.gr/%ce%b5%cf%80%ce%b9%cf%83%cf%84%ce%b7%ce%bc%ce%bf%ce%bd%ce%b9%ce%ba%ce%ad%cf%82-%ce%b5%ce%be%ce%b5%ce%bb%ce%af%ce%be%ce%b5%ce%b9%cf%82/40001/ilektroniko-tsigaro-mistiriodis-asthenia-therizi-tous-atmistes/)
... Οι γιατροί προς το παρόν δεν ξέρουν αν ευθύνεται η χρήση των ηλεκτρονικών τσιγάρων ή συγκεκριμένα συστατικά ή μολυσματικοί παράγοντες που έχουν εισπνεύσει οι ασθενείς μέσω του ατμίσματος...

Παραπλανητικός τίτλος. Μέσα γράφει πως οι ασθενείς έχουν αναφέρει τη χρήση διαφόρων συστατικών στο μείγμα άτμισης

Zer0c00L
21-08-19, 13:00
ναι θα συμφωνήσω ότι ο τίτλος είναι παραπλανητικός

είμαι χρήστης (ατμιστής) ΗΤ από το 2016 που έκοψα το κανονικό τσιγάρο

χρησιμοποιώ εργοστασιακό mod / μπαταρίες / ατμοποιητές / αντιστάσεις

χρησιμοποιώ έτοιμο υγρό (Mix Shake & Vape) επώνυμης μάρκας καπνικό με νικοτίνη

δεν έχω κανένα θέμα υγείας αντιθέτως νοιώθω παιδί...

δεν φταίει το ΗΤ και το άτμισμα

αν ο χρήστης πειραματίζεται με τα υγρά (βάση/άρωμα/νικοτίνη)
αν ο χρήστης πειραματίζεται με τις αντιστάσεις/βαμβάκια/μπαταρίες/WATT

ardi21
21-08-19, 13:07
Ηλεκτρονικό τσιγάρο: Μυστηριώδης ασθένεια «θερίζει» τους ατμιστές (https://ygeiamou.gr/%ce%b5%cf%80%ce%b9%cf%83%cf%84%ce%b7%ce%bc%ce%bf%ce%bd%ce%b9%ce%ba%ce%ad%cf%82-%ce%b5%ce%be%ce%b5%ce%bb%ce%af%ce%be%ce%b5%ce%b9%cf%82/40001/ilektroniko-tsigaro-mistiriodis-asthenia-therizi-tous-atmistes/)
... Οι γιατροί προς το παρόν δεν ξέρουν αν ευθύνεται η χρήση των ηλεκτρονικών τσιγάρων ή συγκεκριμένα συστατικά ή μολυσματικοί παράγοντες που έχουν εισπνεύσει οι ασθενείς μέσω του ατμίσματος...


Πάντως οι ασθενείς έχουν αναφέρει τη χρήση διαφόρων συστατικών στο μείγμα άτμισης, όπως η νικοτίνη, «σπιτικά» μείγματα και ακόμα και προϊόντα με βάση την ινδική κάνναβη.

Ποιος ξερει τι θα ειχαν βαλει μεσα.

Erebos
21-08-19, 15:14
Ηλεκτρονικό τσιγάρο: Μυστηριώδης ασθένεια «θερίζει» τους ατμιστές (https://ygeiamou.gr/%ce%b5%cf%80%ce%b9%cf%83%cf%84%ce%b7%ce%bc%ce%bf%ce%bd%ce%b9%ce%ba%ce%ad%cf%82-%ce%b5%ce%be%ce%b5%ce%bb%ce%af%ce%be%ce%b5%ce%b9%cf%82/40001/ilektroniko-tsigaro-mistiriodis-asthenia-therizi-tous-atmistes/)
... Οι γιατροί προς το παρόν δεν ξέρουν αν ευθύνεται η χρήση των ηλεκτρονικών τσιγάρων ή συγκεκριμένα συστατικά ή μολυσματικοί παράγοντες που έχουν εισπνεύσει οι ασθενείς μέσω του ατμίσματος...

Καλύτερο άρθρο με επιστημονικές πηγές: https://www.news-medical.net/news/20190819/CDC-warns-on-lung-diseases-linked-to-vaping.aspx
Η επίσημη ανακοίνωση του CDC: https://www.cdc.gov/media/releases/2019/s0817-pulmonary-disease-ecigarettes.html


Though the doctors are not sure what exact products the patients used, the products could include many substances, including synthetic cannabinoids, nicotine, THC, and a combination of these.

Τρέχα γύρευε...
Βάσει των λίγων περιστατικών (100 περιστατικά στις ΗΠΑ δεν είναι ούτε σταγόνα στον ωκεανό), βάζω στοίχημα ότι ωφείλονται στα συνθετικά κανναβινοειδή (https://en.wikipedia.org/wiki/Synthetic_cannabinoids), όπως το K2 και Spice. Πριν κάτι χρόνια είχε γίνει χαμός με τα επείγοντα περιστατικά και θανάτους που προκαλούν.


Reported user negative effects include palpitations, paranoia, intense anxiety, nausea, vomiting, confusion, poor coordination, and seizures. There have also been reports of a strong compulsion to re-dose, withdrawal symptoms, and persistent cravings. There have been several deaths linked to synthetic cannabinoids. The Centers for Disease Control and Prevention (CDC) found that the number of deaths from synthetic cannabinoid use tripled between 2014 and 2015.

In 2018 the United States Food and Drug Administration warned of significant health risks from synthetic cannabinoid products that contain the rat poison brodifacoum, which is added because it is thought to extend the duration of the drugs' effects. Severe illnesses and death have resulted from this contamination.

hemlock
22-08-19, 10:01
Να συμπληρώσω τον Έρεβος για τις ταρζανιές...Τι σημαίνει μαυραγορίτης στον χώρο του ΗΤ (https://www.medicaldaily.com/black-market-vapes-nazi-gas-chambers-similar-deadly-chemical-found-441204) -το άρθρο το διάβασα στο FB απο τον Φαρσαλινό.
(είχαμε τη μάστιγα των φλιπεράδων που αύξαναν τις τιμές σε πολλά προϊόντα, τώρα έχουμε και τους μαυραγορίτες με τα υγρά)

Erebos
22-08-19, 15:09
Να συμπληρώσω τον Έρεβος για τις ταρζανιές...Τι σημαίνει μαυραγορίτης στον χώρο του ΗΤ (https://www.medicaldaily.com/black-market-vapes-nazi-gas-chambers-similar-deadly-chemical-found-441204) -το άρθρο το διάβασα στο FB απο τον Φαρσαλινό.
(είχαμε τη μάστιγα των φλιπεράδων που αύξαναν τις τιμές σε πολλά προϊόντα, τώρα έχουμε και τους μαυραγορίτες με τα υγρά)

Αν κατάλαβα καλά οι συγκεκριμένοι "μαυραγορίτες" είναι η εταιρεία Dank Vapes που πουλάει cartridges με THC oil. Επειδή όμως δεν υπάγονται σε καμία κατηγορία σχετική με το άτμισμα ή την καλλιέργεια κάνναβης, δεν ελέγχονται για την προέλευση και ποιότητα της κάνναβης που χρησιμοποιούν, και τη ζημιά την έκανε το Myclobutanil, ένα μυκητιοκτόνο που έχει απαγορευτεί σε Canada, Colorado, Washington και Oregon για την καλλιέργεια κάνναβης.

hemlock
22-08-19, 15:22
Αν κατάλαβα καλά οι συγκεκριμένοι "μαυραγορίτες" είναι η εταιρεία Dank Vapes που πουλάει cartridges με THC oil. Επειδή όμως δεν υπάγονται σε καμία κατηγορία σχετική με το άτμισμα ή την καλλιέργεια κάνναβης, δεν ελέγχονται για την προέλευση και ποιότητα της κάνναβης που χρησιμοποιούν, και τη ζημιά την έκανε το Myclobutanil, ένα μυκητιοκτόνο που έχει απαγορευτεί σε Canada, Colorado, Washington και Oregon για την καλλιέργεια κάνναβης.

Ναι...Αλλά βασικά θυμήσου οτι και σήμερα μπορείς να βρείς νικοτίνη της Pink Mule αγορασμένη, "σπασμένη", "κατεψυγμένη" και συσκευασμένη προ αλλαγής νομοθεσίας, σε σημερινές τιμές. Θυμήσου και τις κεραμικές αντιστάσεις, όπως και τα υγρά απο αποστάξη καπνού.

Erebos
22-08-19, 15:47
Ναι...Αλλά βασικά θυμήσου οτι και σήμερα μπορείς να βρείς νικοτίνη της Pink Mule αγορασμένη, "σπασμένη", "κατεψυγμένη" και συσκευασμένη προ αλλαγής νομοθεσίας, σε σημερινές τιμές. Θυμήσου και τις κεραμικές αντιστάσεις, όπως και τα υγρά απο αποστάξη καπνού.

Καλά ναι, δεν διαφωνώ ότι υπάρχουν λαμόγια παντού και ανεπαρκής έλεγχος, γι'αυτό δεν αγοράζω υγρά του εμπορίου ούτε NETs, αλλά μόνο συμπυκνωμένα αρώματα TFA (που δίνουν πλήρη λίστα συστατικών (https://shop.perfumersapprentice.com/specsheetlist.aspx)), FlavourArt (που κάνουν εξονυχιστικούς ελέγχους (http://www.clearstreamonward.com/en/)), Inawera με δημοσιευμένα 3rd-party SDS (https://www.nicotineriver.com/collections/inawera-flavor-concentrates) και βάσεις από φαρμακείο.

PS. Πολλές πληροφορίες για δικετόνες, ζάχαρες κλπ. σε συμπυκνωμένα αρώματα για όσους κάνουν DIY mixing. (https://forum.e-liquid-recipes.com/t/diketones-oils-sugars-gmo-all-in-one-page-fa-tpa-flv-cap-fw-lb-etc/149506)

PopManiac
23-08-19, 16:31
Έπαθα μια νείλα στις διακοπές μου που όμως με οδήγησε σε κάτι καλύτερο ΙΜΟ.

Έχω έναν καταπληκτικό Joyetech ProCore Conquer αλλά στις διακοπές μου δυστυχώς έπεσε και έσπασε το τζαμάκι. Αναγκάστηκα και πήρα έναν Smok και αηδίασα με την ελεεινή τους ποιότητα καθώς 10 (ναι, 10!!) αντιστάσεις σε 4 μέρες και η διαροή δεν σταματούσε, αλητεία μεγάλη....

Φεύγοντας από Ελλάδα και πηγαίνοντας Γερμανία με ένα χαρτομάντηλο στο χέρι διαρκώς (δεν πρόλαβα Ελλάδα να τον αντικαταστήσω), πήγα και πήρα ένα Juul starter kit.

Ομολογώ ότι το βρήκα εξαιρετικό. Άλλο στυλ ατμίσματος βέβαια, εδώ απλά παίρνεις το φιξάκι στη νικοτίνη, αλλά είναι απίστευτα πιο κοινωνικός μιας και δεν με κοιτά κανένας (ακόμα και στο αεροπλάνο), ενώ ταυτόχρονα είναι και πολύ πιο αισθητικός καθώς δεν χρειάζεται να κουβαλώ κουμούτσες.

Έχω ήδη παραγγείλει και 2ο Juul να το έχω για εξτρά μπαταρία αν είμαι έξω και θα δω πώς θα πάει αλλά μέχρι στιγμής θετικότατες οι εντυπώσεις

Erebos
23-08-19, 16:53
Έπαθα μια νείλα στις διακοπές μου που όμως με οδήγησε σε κάτι καλύτερο ΙΜΟ.

Έχω έναν καταπληκτικό Joyetech ProCore Conquer αλλά στις διακοπές μου δυστυχώς έπεσε και έσπασε το τζαμάκι. Αναγκάστηκα και πήρα έναν Smok και αηδίασα με την ελεεινή τους ποιότητα καθώς 10 (ναι, 10!!) αντιστάσεις σε 4 μέρες και η διαροή δεν σταματούσε, αλητεία μεγάλη....

Φεύγοντας από Ελλάδα και πηγαίνοντας Γερμανία με ένα χαρτομάντηλο στο χέρι διαρκώς (δεν πρόλαβα Ελλάδα να τον αντικαταστήσω), πήγα και πήρα ένα Juul starter kit.

Ομολογώ ότι το βρήκα εξαιρετικό. Άλλο στυλ ατμίσματος βέβαια, εδώ απλά παίρνεις το φιξάκι στη νικοτίνη, αλλά είναι απίστευτα πιο κοινωνικός μιας και δεν με κοιτά κανένας (ακόμα και στο αεροπλάνο), ενώ ταυτόχρονα είναι και πολύ πιο αισθητικός καθώς δεν χρειάζεται να κουβαλώ κουμούτσες.

Έχω ήδη παραγγείλει και 2ο Juul να το έχω για εξτρά μπαταρία αν είμαι έξω και θα δω πώς θα πάει αλλά μέχρι στιγμής θετικότατες οι εντυπώσεις

Το μεγαλύτερο λαμόγιο είναι η JUUL. Το να πάρεις JUUL είναι το μεγαλύτερο λάθος που μπορείς να κάνεις σαν ατμιστής.

Ψάξε να διαβάσεις για τον μηχανισμό απορρόφησης των αλάτων νικοτίνης και πώς μιμούνται το spike νικοτίνης του τσιγάρου για να σε κρατήσει εθισμένο και να ενισχύσει μάλιστα τον εθισμό.
Αυτό που μετράει δεν είναι η συνολική ημερίσια κατανάλωση νικοτίνης, ο εγκέφαλος δεν λειτουργεί έτσι. Αυτό που έχει σημασία για τον μηχανισμό εξάρτησης είναι η στιγμιαία συγκέντρωση της νικοτίνης στο αίμα. Αν ξεπεράσεις το στιγμιαίο κατώφλι ανοχής που έχεις σχηματίσει ήδη, πάει τελείωσε, μόλις εμβάθυνες βραχυπρόθεσμα την εξάρτησή σου.


One Juul pod contains the same amount of nicotine as one to two packs of cigarettes. The nicotine content of Juuls is higher than other e-cigarette brands with its volume of e-liquid containing 5% nicotine (50mg/ml), almost double the amount of other brands. Juul pods also contain a greater amount of benzoic acid, 44.8 mg/mL, as compared to other brands, which contain around 0.2 to 2 mg/mL. Constant exposure to benzoic acid can lead to coughing, sore throat, and abdominal pain.

Juuls are unique from other e-cigarettes in that they use nicotine salts rather than freebase nicotine in order to reproduce the effects of conventional cigarettes. Nicotine salts are also less acidic than freebase nicotine, making them easier to inhale. Additionally, nicotine salts are more readily absorbed into the bloodstream at a rate similar to conventional cigarettes. Due to its lack of irritation and easiness to inhale, users may be unaware of how much nicotine they are actually intaking.

Ari Atkins, Pax Labs' R&D engineer, said "We don't think a lot about addiction here because we’re not trying to design a cessation product at all." He added, "anything about health is not on our mind." In April 2018, FDA Commissioner Dr. Scott Gottlieb stated that the nicotine in Juul is sufficient to result in addiction.

https://en.wikipedia.org/wiki/Juul#Nicotine_content

http://vaping411.com/wp-content/uploads/2017/08/juulgraph.jpg

http://vaping411.com/nicotine-salts/

manoulamou
23-08-19, 20:42
Απο την πληθωρα... αντιδρασεων να υποθεσω πως τελικα
ειτε συμβατικα ειτε ηλεκτρονικα παραμενουμε ΦΟΥΓΑΡΑ.
Τουτεστιν αμα το ξεκινησεις
ευκολα το κοβεις αλλά πολυ δυσκολα το σταματας το ρημαδι!
:(

Zer0c00L
23-08-19, 21:22
Απο την πληθωρα... αντιδρασεων να υποθεσω πως τελικα
ειτε συμβατικα ειτε ηλεκτρονικα παραμενουμε ΦΟΥΓΑΡΑ.
Τουτεστιν αμα το ξεκινησεις
ευκολα το κοβεις αλλά πολυ δυσκολα το σταματας το ρημαδι!
:(

διαφωνώ για τους παρακάτω λόγους

εγώ ως πρώην καπνιστής (ξέρεις τι είναι να καπνίζεις από τα 16 έως τα 44) και να το κόβεις σε μια μέρα (31/08/2016) έτσι απλά όπως έγινε με εμένα χωρίς να υπάρχει κανένα θέμα υγείας απλά είπα γιατί να δίνω 240 ευρώ το μήνα για τσιγάρα (κάπνιζα δύο πακέτα τσιγάρα την ημέρα)

και από 01/09/2016 έως σήμερα... νυν ατμιστής

μπορώ να σου πω ότι το κόβω το ίδιο άνετα όσο άνετα έκοψα το κανονικό τσιγάρο

όλα είναι στο μυαλό μας δεν υπάρχει η λέξη δεν μπορώ για μένα υπάρχει το δεν θέλω ή το θέλω

Erebos
23-08-19, 22:00
Απο την πληθωρα... αντιδρασεων να υποθεσω πως τελικα
ειτε συμβατικα ειτε ηλεκτρονικα παραμενουμε ΦΟΥΓΑΡΑ.
Τουτεστιν αμα το ξεκινησεις
ευκολα το κοβεις αλλά πολυ δυσκολα το σταματας το ρημαδι!
:(

Με ηλεκτρονικό και freebase νικοτίνη, μια χαρά μπορείς να το μειώσεις και να το κόψεις, ακριβώς επειδή δεν δίνει το spike που δίνουν το τσιγάρο και τα άλατα νικοτίνης, μπορείς να ελέγξεις πιο εύκολα και με μεγαλύτερη ακρίβεια την ποσότητα της νικοτίνης που παίρνεις και σταδιακά να την μειώσεις, πχ αν ξεκινήσεις με 12 mg/ml μπορείς να πας μετά 8->6->4->3->1->0.

akisgr
24-08-19, 03:03
φοβαστε τα στερητικα της νικοτινης αν την κόψετε απότομα? να σας πληροφορήσω ότι 5μέρες θα έχετε μια αδιαθεσία και μετά θα είστε μια χαρά.......

τι να πούμε και εμείς η άλλοι που είμαστε εθισμένοι στα xanax...... :lol:

Erebos
24-08-19, 03:33
φοβαστε τα στερητικα της νικοτινης αν την κόψετε απότομα? να σας πληροφορήσω ότι 5μέρες θα έχετε μια αδιαθεσία και μετά θα είστε μια χαρά.......

τι να πούμε και εμείς η άλλοι που είμαστε εθισμένοι στα xanax...... :lol:

Ο καθένας είναι διαφορετικός και λίγοι μπορούν να το κόψουν μονοκοπανιά (3-6%), ενώ με χρήση ηλεκτρονικού τα ποσοστά επιτυχίας ήταν 30% το 2016, πλέον ξεπερνούν το 50% και συνεχίζουν να ανεβαίνουν.
Συγκριτικά, τα nicotine patches και οι τσίχλες νικοτίνης έχουν 6% και 8% πιθανότητες επιτυχίας αντίστοιχα.

ioetisap
24-08-19, 19:47
First death linked to vaping reported in Illinois (https://www.bbc.com/news/world-us-canada-49452256).
Σχετίζεται ενδεχομένως με ό,τι είχε γραφεί λίγο παραπάνω.

xmperop1
25-08-19, 13:54
Λεπτομερέστερα ίσως.

https://emea.gr/paranoma-ygra-eythynontai-gia-toys-thanatoys-ton-atmiston/572981/

hemlock
27-08-19, 11:33
Και η απάντηση του Φαρσαλινού για την "ασθένεια των ατμιστών".

https://www.youtube.com/watch?v=Y6nG3QO6p30

@ ADSLgr.com All rights reserved.