PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικό τσιγάρο (reloaded)- Για μεγάλα "φουγάρα"



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 [67] 68 69 70 71

sdikr
02-11-19, 13:03
ΦΥΣΙΚΑ και διαβασα ολοκληρα τα κειμενα σε ολες τις... εκδοχες των ειδησεων, προβοκαρω τη συζητηση
Βαρεθηκα τις ανουσιες απαγορευσεις και νομοθετηματα, τα οποια αντι να δυνουν λυσεις σε τοσο σοβαρα θεματα επιμενουν να αγνοουν την αιτια του προβληματος... ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΕΞΑΡΤΗΣΗ, μονον που αυτη οδηγει (μαζι με τα τροχαια) σε πολυ περισσοτερους θανατους απο,τι τα ναρκωτικα!
Γι αυτο επιμενω ΚΟΨΤΕ ΤΟ οσο ειναι καιρος και αφηστε τα πειραματα με γευσεις και αρωματα, βρειτε λυση στα θεματα που δεν σας αφηνουν να απολαυσετε την ζωη σας, καντε πιο ευκολη την καθημερινοτητα σας. Μιλαω εκ του ασφαλους αφου ΚΑΝΕΙΣ στην οικογενεια μας δεν καπνιζει...
Δεν κριτικαρω, απλα επισημαινω... ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ :)


Και όμως το συνεχίζεις, λες μια ακόμα εξάρτηση με θανάτους περισσότερους απο τα ναρκωτικά, κάτι που δεν ισχύει.

ardi21
02-11-19, 13:36
ΦΥΣΙΚΑ και διαβασα ολοκληρα τα κειμενα σε ολες τις... εκδοχες των ειδησεων, προβοκαρω τη συζητηση
Βαρεθηκα τις ανουσιες απαγορευσεις και νομοθετηματα, τα οποια αντι να δυνουν λυσεις σε τοσο σοβαρα θεματα επιμενουν να αγνοουν την αιτια του προβληματος... ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΕΞΑΡΤΗΣΗ, μονον που αυτη οδηγει (μαζι με τα τροχαια) σε πολυ περισσοτερους θανατους απο,τι τα ναρκωτικα!
Γι αυτο επιμενω ΚΟΨΤΕ ΤΟ οσο ειναι καιρος και αφηστε τα πειραματα με γευσεις και αρωματα, βρειτε λυση στα θεματα που δεν σας αφηνουν να απολαυσετε την ζωη σας, καντε πιο ευκολη την καθημερινοτητα σας. Μιλαω εκ του ασφαλους αφου ΚΑΝΕΙΣ στην οικογενεια μας δεν καπνιζει...
Δεν κριτικαρω, απλα επισημαινω... ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ :)

Με συγχωρεις αλλα απο που και ως που το ατμισμα εχει περισσοτερους θανατους απο τα ναρκωτικα?

Κατα τ'αλλα δεν αντεξα και σημερα πηρα dotaio. Αρκετα πιο αερατο και ζεστο ατμισμα με την 0.3 απ'οτι ειχα συνηθισει (λογικο), αλλα πολυ smooth και με ωραια γευση. Θα δοκιμασω και την 1.6 που εχει στην συσκευασια η τις αντιστασεις του Nautilus. Οσοι εχουν τον Nautilus ποια ειναι η καλυτερη για τσιγαρισιο ατμισμα?

Παντως απο εμφανιση και κατασκευη ειναι απο τα πιο sexy που εχω δει ποτε για τα δικα μου γουστα. Eρωτας.
208267

alfagamma
02-11-19, 13:49
Και όμως το συνεχίζεις, λες μια ακόμα εξάρτηση με θανάτους περισσότερους απο τα ναρκωτικά, κάτι που δεν ισχύει.

Μην το συνεχίζεις, δεν θα βγάλεις άκρη, ανήκει στην κατηγορία που επειδή δεν καπνίζει είναι άγιος....
αυτή η πρόταση τα λέει όλα: Μιλάω εκ του ασφαλούς αφού ΚΑΝΕΙΣ στην οικογένεια μας δεν καπνίζει να προσθέσω, σκασίλα μας.... αφού κανείς δεν καπνίζει/ατμιζει, δεν έχεις ιδία εμπειρία...
Οι καπνιστές, αναγνωρίζουν τα οφέλη από το ηλ. τσιγάρο, οι μη καπνιστές είναι οι χειρότεροι πολέμιοι, σαν να αισθάνονται κόμπλεξ που δεν καπνίζουν/ατμιζουν.
Μου έτυχε να κάθομαι κοντά (σχετικά) σε μη καπνιστή και σχεδόν δίπλα του ήταν καπνιστής... μαντέψτε, έκανε παρατήρηση σε μένα ότι τον ενοχλούσε ο ατμός την ίδια στιγμή που ο άλλος τον ντουμανιαζε.
ήμουν ατμιστης σχεδόν 10 χρόνια και κάπνιζα πριν περίπου 30 χρόνια, τώρα τα έκοψα όλα, αλλά έχω μεγάλη εμπειρία και πολλά παραδείγματα αλλοπρόσαλλα.
όποια συζήτηση δεν βγάζει άκρη, κόψτε το αφού αυτοί δεν καπνίζουν/ατμιζουν... και με αυτά φτάσαμε στο ρατσισμό κατά των καπνιστών/ατμιστων.
Τέλος, στόχο μου έβαλα να μετατρέψω από καπνιστές σε ατμιστες όσο πιο πολλούς μπορώ, κάθε ένας που ακολουθεί είναι κέρδος. κυριολεκτικά σώζεται μια ζωή και ας λένε οι "γνώστες" τις βλακείες τους.

Erebos
02-11-19, 15:17
ΦΥΣΙΚΑ και διαβασα ολοκληρα τα κειμενα σε ολες τις... εκδοχες των ειδησεων, προβοκαρω τη συζητηση

Trolling λέγεται αυτό.


Βαρεθηκα τις ανουσιες απαγορευσεις και νομοθετηματα, τα οποια αντι να δυνουν λυσεις σε τοσο σοβαρα θεματα επιμενουν να αγνοουν την αιτια του προβληματος... ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΕΞΑΡΤΗΣΗ, μονον που αυτη οδηγει (μαζι με τα τροχαια) σε πολυ περισσοτερους θανατους απο,τι τα ναρκωτικα!

Το κάπνισμα είναι εξάρτηση, το άτμισμα με νικοτίνη είναι μέσο απεξάρτησης, το άτμισμα χωρίς νικοτίνη δεν είναι εξάρτηση.
Σε ποιους θανάτους αναφέρεσαι? Σε αυτούς από το κάπνισμα? Στα 40 Αμερικανάκια που πέθαναν από λαθραία υγρά με THC?


Γι αυτο επιμενω ΚΟΨΤΕ ΤΟ οσο ειναι καιρος και αφηστε τα πειραματα με γευσεις και αρωματα, βρειτε λυση στα θεματα που δεν σας αφηνουν να απολαυσετε την ζωη σας, καντε πιο ευκολη την καθημερινοτητα σας.

Επέμενε όσο θες.
Οι στατιστικές λένε ότι το ποσοστό επιτυχίας σε αυτούς που προσπαθούν να κόψουν το κάπνισμα μονοκοπανιά χωρίς βοήθεια/υποκατάστατο (aka cold turkey) είναι 3-6% στους 6 μήνες.
Με χρήση ηλεκτρονικού για 6 μήνες τα ποσοστά επιτυχημένης αποχής από το κάπνισμα ήταν 30% το 2016, πλέον ξεπερνούν το 50% και συνεχίζουν να ανεβαίνουν. Από αυτούς οι μισοί κατάφεραν να απεξαρτηθούν εντελώς από τη νικοτίνη, δλδ 15-25%.
Συγκριτικά, τα nicotine patches και οι τσίχλες νικοτίνης έχουν 6% και 8% πιθανότητες επιτυχίας αντίστοιχα, ίσως επειδή είναι πολύ εύκολη η υπερδοσολογία.
Όσοι σταματούν το κάπνισμα πριν τα 40 τους, επαναποκτούν μέχρι και το 90% των ετών ζωής που θα έχαναν αν συνέχιζαν το κάπνισμα.
Δεν υπάρχει καλύτερο μέσο απεξάρτησης αυτή τη στιγμή από το άτμισμα. Το άτμισμα σώζει ζωές. Τέλος.


Μιλαω εκ του ασφαλους αφου ΚΑΝΕΙΣ στην οικογενεια μας δεν καπνιζει...
Δεν κριτικαρω, απλα επισημαινω... ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ :)

Οι γονείς μου κάπνιζαν 2 πακέτα την ημέρα από πριν γεννηθώ μέχρι τα 15 μου. Κατάφεραν και το έκοψαν πριν βγουν τα ηλεκτρονικά.
Είμαι αντι-καπνιστής και υποστηρίζω τη χρήση ηλεκτρονικού γιατί εμπιστεύομαι την Επιστήμη, όχι τις προκαταλήψεις.
Η κοπέλα μου ήταν καπνίστρια και την βοήθησα να το κόψει με ένα eGo AIO. Εδώ και 1,5 χρόνο δεν έχει καπνίσει, ατμίζει 2ml/ημέρα και έχει κατεβάσει την νικοτίνη από 6mg/ml σε 3mg/ml.

Zer0c00L
02-11-19, 15:32
Trolling λέγεται αυτό.



Το κάπνισμα είναι εξάρτηση, το άτμισμα με νικοτίνη είναι μέσο απεξάρτησης, το άτμισμα χωρίς νικοτίνη δεν είναι εξάρτηση.
Σε ποιους θανάτους αναφέρεσαι? Σε αυτούς από το κάπνισμα? Στα 40 Αμερικανάκια που πέθαναν από λαθραία υγρά με THC?



Επέμενε όσο θες.
Οι στατιστικές λένε ότι το ποσοστό επιτυχίας σε αυτούς που προσπαθούν να κόψουν το κάπνισμα μονοκοπανιά χωρίς βοήθεια/υποκατάστατο (aka cold turkey) είναι 3-6% στους 6 μήνες.
Με χρήση ηλεκτρονικού για 6 μήνες τα ποσοστά επιτυχημένης αποχής από το κάπνισμα ήταν 30% το 2016, πλέον ξεπερνούν το 50% και συνεχίζουν να ανεβαίνουν. Από αυτούς οι μισοί κατάφεραν να απεξαρτηθούν εντελώς από τη νικοτίνη, δλδ 15-25%.
Συγκριτικά, τα nicotine patches και οι τσίχλες νικοτίνης έχουν 6% και 8% πιθανότητες επιτυχίας αντίστοιχα, ίσως επειδή είναι πολύ εύκολη η υπερδοσολογία.
Όσοι σταματούν το κάπνισμα πριν τα 40 τους, επαναποκτούν μέχρι και το 90% των ετών ζωής που θα έχαναν αν συνέχιζαν το κάπνισμα.
Δεν υπάρχει καλύτερο μέσο απεξάρτησης αυτή τη στιγμή από το άτμισμα. Το άτμισμα σώζει ζωές. Τέλος.



Οι γονείς μου κάπνιζαν 2 πακέτα την ημέρα από πριν γεννηθώ μέχρι τα 15 μου. Κατάφεραν και το έκοψαν πριν βγουν τα ηλεκτρονικά.
Είμαι αντι-καπνιστής και υποστηρίζω τη χρήση ηλεκτρονικού γιατί εμπιστεύομαι την Επιστήμη, όχι τις προκαταλήψεις.
Η κοπέλα μου ήταν καπνίστρια και την βοήθησα να το κόψει με ένα eGo AIO. Εδώ και 1,5 χρόνο δεν έχει καπνίσει, ατμίζει 2ml/ημέρα και έχει κατεβάσει την νικοτίνη από 6mg/ml σε 3mg/ml.

πολύ σωστά όσα αναφέρεις

συγχαρητήρια και μπράβο σου.

- - - Updated - - -


Μην το συνεχίζεις, δεν θα βγάλεις άκρη, ανήκει στην κατηγορία που επειδή δεν καπνίζει είναι άγιος....
αυτή η πρόταση τα λέει όλα: Μιλάω εκ του ασφαλούς αφού ΚΑΝΕΙΣ στην οικογένεια μας δεν καπνίζει να προσθέσω, σκασίλα μας.... αφού κανείς δεν καπνίζει/ατμιζει, δεν έχεις ιδία εμπειρία...
Οι καπνιστές, αναγνωρίζουν τα οφέλη από το ηλ. τσιγάρο, οι μη καπνιστές είναι οι χειρότεροι πολέμιοι, σαν να αισθάνονται κόμπλεξ που δεν καπνίζουν/ατμιζουν.
Μου έτυχε να κάθομαι κοντά (σχετικά) σε μη καπνιστή και σχεδόν δίπλα του ήταν καπνιστής... μαντέψτε, έκανε παρατήρηση σε μένα ότι τον ενοχλούσε ο ατμός την ίδια στιγμή που ο άλλος τον ντουμανιαζε.
ήμουν ατμιστης σχεδόν 10 χρόνια και κάπνιζα πριν περίπου 30 χρόνια, τώρα τα έκοψα όλα, αλλά έχω μεγάλη εμπειρία και πολλά παραδείγματα αλλοπρόσαλλα.
όποια συζήτηση δεν βγάζει άκρη, κόψτε το αφού αυτοί δεν καπνίζουν/ατμιζουν... και με αυτά φτάσαμε στο ρατσισμό κατά των καπνιστών/ατμιστων.
Τέλος, στόχο μου έβαλα να μετατρέψω από καπνιστές σε ατμιστες όσο πιο πολλούς μπορώ, κάθε ένας που ακολουθεί είναι κέρδος. κυριολεκτικά σώζεται μια ζωή και ας λένε οι "γνώστες" τις βλακείες τους.

πολύ σωστά
η μόνη ένσταση μου στο σχόλιο σου είναι ότι δεν χρειάζονται οι προσωπικές αντιπαραθέσεις
το μέλος "manoulamou" είναι γνωστό και άξιο σεβασμού/εκτίμησης
απλά καμιά φορά στα σχόλια του/απόψεις του είναι υπερβολικό.

- - - Updated - - -


ΦΥΣΙΚΑ και διαβασα ολοκληρα τα κειμενα σε ολες τις... εκδοχες των ειδησεων, προβοκαρω τη συζητηση
Βαρεθηκα τις ανουσιες απαγορευσεις και νομοθετηματα, τα οποια αντι να δυνουν λυσεις σε τοσο σοβαρα θεματα επιμενουν να αγνοουν την αιτια του προβληματος... ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΕΞΑΡΤΗΣΗ, μονον που αυτη οδηγει (μαζι με τα τροχαια) σε πολυ περισσοτερους θανατους απο,τι τα ναρκωτικα!
Γι αυτο επιμενω ΚΟΨΤΕ ΤΟ οσο ειναι καιρος και αφηστε τα πειραματα με γευσεις και αρωματα, βρειτε λυση στα θεματα που δεν σας αφηνουν να απολαυσετε την ζωη σας, καντε πιο ευκολη την καθημερινοτητα σας. Μιλαω εκ του ασφαλους αφου ΚΑΝΕΙΣ στην οικογενεια μας δεν καπνιζει...
Δεν κριτικαρω, απλα επισημαινω... ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ :)











ί

καταρχήν καλό μήνα και σε εσένα

καλά κάνουν στην οικογένεια σου και κανείς δεν ΚΑΠΝΙΖΕΙ ή ΑΤΜΙΖΕΙ

το ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ή ΑΤΜΙΣΜΑ δεν είναι ΕΞΑΡΤΗΣΗ αλλά ΜΕΣΟ ΑΠΕΞΑΡΤΗΣΗΣ μιας βλαβερής και επικίνδυνης συνήθειας που λέγεται ΚΑΠΝΙΣΜΑ

δεν έχει οδηγήσει σε κανένα θάνατο

σε αντίθεση με το κάπνισμα που συνέχεια οδηγεί σε θανάτους από καρκίνο (έχω προσωπικό παράδειγμα τον πατέρα μου που κάπνιζε μέχρι την ηλικία των 55-56 όπου πέθανε (2000) από καρκίνο στον πνεύμονα και την πρώτη μου ξαδέρφη η οποία κάπνιζε και πέθανε από λευχαιμία.

εγώ κάπνιζα από τα 16 μου έως τα 44 (31/08/2016) όπου πήρα την απόφαση να το κόψω έτσι από 01/09/2016 όπου αγόρασα το πρώτο μου ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ με ατμοποιητή τον γνωστό Nautilus 5 ml και το πρώτο μου υγρό Virginia με 18mg νικοτίνης

τώρα είμαι 47 συνεχίζω το άτμισμα με λιγότερη νικοτίνη καθώς βλέπετε υπάρχει και η σχετική νομοθεσία

συνεχίζω και κάνω το υγρό Virginia αλλά με 12mg νικοτίνης

επίσης ατμίζει και η μητέρα μου και η κοπέλα μου απλά αυτές είναι περισσότερο άρωμα από ότι νικοτίνη (3-6mg)

akisgr
02-11-19, 17:32
ΦΥΣΙΚΑ και διαβασα ολοκληρα τα κειμενα σε ολες τις... εκδοχες των ειδησεων, προβοκαρω τη συζητηση
Βαρεθηκα τις ανουσιες απαγορευσεις και νομοθετηματα, τα οποια αντι να δυνουν λυσεις σε τοσο σοβαρα θεματα επιμενουν να αγνοουν την αιτια του προβληματος... ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΕΞΑΡΤΗΣΗ, μονον που αυτη οδηγει (μαζι με τα τροχαια) σε πολυ περισσοτερους θανατους απο,τι τα ναρκωτικα!
Γι αυτο επιμενω ΚΟΨΤΕ ΤΟ οσο ειναι καιρος και αφηστε τα πειραματα με γευσεις και αρωματα, βρειτε λυση στα θεματα που δεν σας αφηνουν να απολαυσετε την ζωη σας, καντε πιο ευκολη την καθημερινοτητα σας. Μιλαω εκ του ασφαλους αφου ΚΑΝΕΙΣ στην οικογενεια μας δεν καπνιζει...
Δεν κριτικαρω, απλα επισημαινω... ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ :)
ί

Ο ΑΤΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΝΟΣ...!!!!!!!


1) “Οι μύθοι για το ηλεκτρονικό τσιγάρο και τα κρούσματα στις ΗΠΑ καταρρέουν”
Για ακόμη μια φορά ο διακεκριμένος επιστήμονας τοποθετείται δημόσια και ξεκαθαρίζει ότι τα σοβαρά κρούσματα με ασθένειες και θανάτους στις ΗΠΑ δεν έχουν καμία σχέση με την κανονική χρήση ηλεκτρονικού τσιγάρου.
https://blog.alterego.gr/konstantinos-farsalinos-ston-real-fm-quot-oi-mythoi-gia-to-ilektroniko-tsigaro-kai-ta-kroysmata-stis-ipa-katarreoyn-quot/?fbclid=IwAR3sExKSLrSj92xxc1La9sO4f18Z-P-
CjLoB5Y3unEbmfSiFq762ho4svCw (https://blog.alterego.gr/konstantinos-farsalinos-ston-real-fm-quot-oi-mythoi-gia-to-ilektroniko-tsigaro-kai-ta-kroysmata-stis-ipa-katarreoyn-quot/?fbclid=IwAR3sExKSLrSj92xxc1La9sO4f18Z-P-CjLoB5Y3unEbmfSiFq762ho4svCw)

2) Το πόρισμα της πρώτης επιστημονικής μελέτης για τα μαζικά κρούσματα στις ΗΠΑ
Η επιστήμη έρχεται να πιστοποιήσει την αιτία για τα εκατοντάδες κρούσματα ασθενειών και τους πέντε θανάτους που σημειώθηκαν το καλοκαίρι στις ΗΠΑ και που, ανεύθυνα και ψευδώς, αποδόθηκαν γενικά στο "ατμισμα".

https://blog.alterego.gr/to-porisma-tis-protis-epistimonikis-meletis-gia-ta-mazika-kroysmata-stis-ipa/?fbclid=IwAR09dBVlnoW1QMdgsujWoBfXPVN7AqxsjOjqftoZ6q7bZ8xMPgxUejOexl4

3) Βλάπτει πραγματικά το άτμισμα τους πνεύμονες; Νέα αποκαλυπτική μελέτη
Μια διεθνής ομάδα ερευνητών ξεδιαλύνει τους μύθους και εκθέτει τις παραπλανητικές έρευνες σχετικά με τις ενδεχόμενες επιπτώσεις της χρήσης του ηλεκτρονικού τσιγάρου στους πνεύμονες, εν συγκρίσει με το κάπνισμα.

https://blog.alterego.gr/vlaptei-pragmatika-to-atmisma-toys-pneymones-nea-apokalyptiki-meleti/?fbclid=IwAR1zQlhaZkuErLDzH0F0jwrcCsepOm5SD4RplUUdLkueGW4hGN65C1AcFCY

4) Τα Fake News και η “νόσος των ατμιστών”
Σε ρεπορτάζ του το zougla.gr αναλύει πώς φτάσαμε στα fake news περί... της "νόσου των ατμιστών", με αφορμή τα κρούσματα που σημειώθηκαν στις ΗΠΑ, ενώ ο Δρ. Κωνσταντίνος Φαρσαλινός εξηγεί τι πραγματικά ισχύει.

https://blog.alterego.gr/ta-fake-news-kai-i-quot-nosos-ton-atmiston-quot/?fbclid=IwAR1eiFfQqcR3P1KJUEdxeptY7omnNr53UOkMvvNSIJ9v3hwikySear3Lr0s

5) Ο Οργανισμός Δημόσιας Υγείας της Αγγλίας για τα κρούσματα πνευμονοπάθειας στις ΗΠΑ

https://www.nobacco.gr/el/blog/o-dimosios-organismos-igeias-tis-agglias-gia-ta-krousmata-pneumonopatheias-stis-ipa/?fbclid=IwAR1Mc7xfDSYXWhYAL5fbIXhcMRRuTN38A5_5HnTnEbeDM7-wI-5AjPTK6sc


https://www.facebook.com/ABillionLives/videos/1463214877046128/



https://www.youtube.com/watch?v=iLFieRWKPY4

Welcome To The New Age, The Vape Age

HackFreak
02-11-19, 17:36
Ο ΑΤΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΝΟΣ...!!!!!!!




Άλλη γνώμη πάντως έχουν οι φωστήρες της ελληνικής νομοθεσίας που εξισώνουν το κάπνισμα με το άτμισμα.

akisgr
02-11-19, 17:42
Άλλη γνώμη πάντως έχουν οι φωστήρες της ελληνικής νομοθεσίας που εξισώνουν το κάπνισμα με το άτμισμα.

πιστεύω πως γνωρίζεις τους λόγους που συμβαίνει αυτό...

Erebos
06-11-19, 15:28
Tests show bootleg marijuana vapes tainted with hydrogen cyanide (https://www.today.com/health/tests-show-bootleg-marijuana-vapes-tainted-hydrogen-cyanide-t163521)


NBC News commissioned one of the nation's leading cannabis testing facilities to test a sampling of THC cartridges — 18 in all — obtained from legal dispensaries and unlicensed dealers.

Of the 3 purchased from legal dispensaries in California, the CannaSafe testing company found no heavy metals, pesticides or residual solvents like vitamin E.

But 13 out of the other 15 samples from black market THC cartridges were found to contain vitamin E.

CannaSafe also tested 10 of the unregulated cartridges for pesticides. All 10 tested positive.

The products all contained myclobutanil, a fungicide that can transform into hydrogen cyanide when heated.

ardi21
18-11-19, 15:05
Θελω να πουλησω 2-3 πραγματα αλλα το Facebook marketplace δεν επιτρεπει προιοντα ατμισματος. Υπαρχει καποιο καλο group με αγοραπωλησιες ατμιστικων προιοντων (ιδανικα)?

Zer0c00L
18-11-19, 15:59
Θελω να πουλησω 2-3 πραγματα αλλα το Facebook marketplace δεν επιτρεπει προιοντα ατμισματος. Υπαρχει καποιο καλο group με αγοραπωλησιες ατμιστικων προιοντων (ιδανικα)?

μα στο FB υπάρχουν ομάδες (γκρουπ) αλλά και αγγελίες για προϊόντα ατμίσματος

ardi21
18-11-19, 16:15
μα στο FB υπάρχουν ομάδες (γκρουπ) αλλά και αγγελίες για προϊόντα ατμίσματος

Ανεβασα αγγελια στο marketplace και μου την απενεργοποιησε. Απαγορευονται ατμιστικα προιοντα, το γραφει στους ορους χρησης. Δεν ξερω πως εχουν ανεβασει αλλοι (αν εχουν ανεβασει).

Γι'αυτο ρωταω για group γιατι δεν ξερω κανενα καλο.

hemlock
18-11-19, 16:29
Ανεβασα αγγελια στο marketplace και μου την απενεργοποιησε. Απαγορευονται ατμιστικα προιοντα, το γραφει στους ορους χρησης. Δεν ξερω πως εχουν ανεβασει αλλοι (αν εχουν ανεβασει).

Γι'αυτο ρωταω για group γιατι δεν ξερω κανενα καλο.

Με ποιόν τρόπο ανέβασες τη δική σου αγγελία ?
Κάποιοι πουλάνε κατσαρολικά και αρωματικά σαπούνια για πλύσιμο...:whistle:
Και κάποιοι άλλοι τα πουλούν σε κλειστές ομαδούλες.;)


Μερικές απο αυτές που φαίνονται στον λογαριασμό μου στο FB...
Αγγελίες Ατμιστικών Προιόντων - FamousVapors.gr
ΑΤΜΟΜΑΝΙΑ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΑΤΜΙΣΤΙΚΩΝ ΕΙΔΩΝ (18+)
ΑΤΜΟ®️ΑΓΓΕΛΙΕΣ ️

ardi21
18-11-19, 16:45
Ευχαριστω. Μεσω marketplace δοκιμασα να ανεβασω, οχι σε group.

ardi21
28-11-19, 00:00
Για τις κεραμικες αντιστασεις ποια ειναι η γνωμη σας? Το dotAIO εχει μια ωραια κεραμικη 1.6 με SS, που την δοκιμασα και εμεινα πολυ ευχαριστημενος. Ομως λενε διαφορα περι υγειας σε σχεση με τις κανονικες.

akisgr
28-11-19, 00:10
Για τις κεραμικες αντιστασεις ποια ειναι η γνωμη σας? Το dotAIO εχει μια ωραια κεραμικη 1.6 με SS, που την δοκιμασα και εμεινα πολυ ευχαριστημενος. Ομως λενε διαφορα περι υγειας σε σχεση με τις κανονικες.

με κεραμικη ατμιζω χρονια τα πνευμονια μου τωρα ειναι λευκα.... μαλλον πηρα πολλα κεραμικα κοματακια απο την αντισταση....! χαχαχα :rofl:

μια χαρα ειναι η κεραμικες φιλε μου......! κρατανε και παρα πολυ...!!!!

και το Νι200 δεν ειναι καλο αλλα η aspire το βαζει στης νεες αντιστασης.....! οπως και να εχει ειναι καλυτερα απο το να καπνιζεις κανονικο τσιγαρο...!!!!

οποτε αραξε και απολαυσε το ατμισμα σου......!!!!!!

* το dotaio το αγαπω...!!!!!!

ardi21
28-11-19, 00:12
με κεραμικη ατμιζω χρονια τα πνευμονια μου τωρα ειναι λευκα.... μαλλον πηρα πολλα κεραμικα κοματακια απο την αντισταση....! χαχαχα :rofl:

μια χαρα ειναι η κεραμικες φιλε μου......! κρατανε και παρα πολυ...!!!!

και το Νι200 δεν ειναι καλο αλλα η aspire το βαζει στης νεες αντιστασης.....! οπως και να εχει ειναι καλυτερα απο το να καπνιζεις κανονικο τσιγαρο...!!!!

οποτε αραξε και απολαυσε το ατμισμα σου......!!!!!!

* το dotaio το αγαπω...!!!!!!

Aυτο ειδα και 'γω. Πολυ καλη γευση και μεγαλη διαρκεια. Αν και νομιζω οτι για την γευση παιζει ρολο το SS εναντι του kanthal, που παντα βγαζει μια "σιδεριλα".

Παντως εχω κανει 30 ml υγρου και ειναι σαν καινουργια. Απλα διαβαζω αρκετα αρνητικα απο πολλους.

ΥΓ. Το dotAIO ειναι ερωτας, αστα.

akisgr
28-11-19, 00:28
Aυτο ειδα και 'γω. Πολυ καλη γευση και μεγαλη διαρκεια. Αν και νομιζω οτι για την γευση παιζει ρολο το SS εναντι του kanthal, που παντα βγαζει μια "σιδεριλα".

Παντως εχω κανει 30 ml υγρου και ειναι σαν καινουργια. Απλα διαβαζω αρκετα αρνητικα απο πολλους.

ΥΓ. Το dotAIO ειναι ερωτας, αστα.

ειναι.......! αλλα εδω που μενω δεν εχει κανενας αντιστασης και πρεπει να περνω κανω αγορα online...... και ετσι περνω 20 αντιστασης και περναω μηνες....... \

εχω παρει επισης και το aspire mulus...! και εχω παθει πλακα τωρα με αυτο......! με την 0.7 mesh coil του ναυτιλου....! και σε μερικους μηνες η aspire θα βγαλει και rba για το συγκεκριμενο..... και θα γινει το νεο billetbox με μονο 65 ευρω......!!!!!!!

ardi21
28-11-19, 00:34
Ωραιο φαινεται το mulus, αλλα νομιζω την εμφανιση και την ποιοτητα του dot, δεν την εχει. Βεβαια ειναι και αρκετα φθηνοτερο.

Eγω πηρα την 1.6 και την 0.7 του Ναυτιλου για να τις δοκιμασω με τον ανταπτορα. Τωρα εχω βαλει την 1.6 αλλα σε σχεση με την κεραμικη 1.6 του dotAIO, ειναι πισω. Για αυτο το σκεφτομαι με τις κεραμικες. Εχω δει και κατι βιντεο που τις ανοιγουν και βγαινει αρκετη σκονη.

Για RBA παντως δεν ξερω, γιατι οταν ειδα το αντιστοιχο του dot μου φανηκε πολυ δυσκολο να στησεις, οποτε δεν το πηρα. Πολυ μικρος ο χωρος.

akisgr
28-11-19, 00:48
0.7 mesh coil Ηθελα να πω...!!!! :P

εγω για πνευμονικες που κανω ειναι η πιο γαματη αντισταση στο mulus με τρομερη γευση......!!!!!

σχετικα με της κεραμικες ναι σε μερικες βγενουν κοματακια..... η παλιες της vaporesso ιδικα...... τωρα η νεες ειναι πιο καλες και δεν σπανε... αλλα και πες οτι παρεις μερικα κοματακια στα πνευμονια τι θα παθεις σιγα......... ειναι πολυ μικρες ποσοτητες και δεν προκαλουν προβλημα.... εδω τα σκιογραφικα που μας κανουν και μας γεμιζουν με μεταλικα κοματακια στο σωμα μας καλυτερα ειναι? χαχαχαχ εγω ετσι το βλεπω...!!! :P

εχω το RBA στο dotaio.... πανευκολο ειναι..... εχω ενα εργαλειο της coil master Που στριβει αντιστασης ετσι οπως θελω εγω και της μετραω με πολυμετρο μετα το εχω παει σε αλλο level εγω...!!!!

ardi21
28-11-19, 00:51
0.7 mesh coil Ηθελα να πω...!!!! :P

εγω για πνευμονικες που κανω ειναι η πιο γαματη αντισταση στο mulus με τρομερη γευση......!!!!!

σχετικα με της κεραμικες ναι σε μερικες βγενουν κοματακια..... η παλιες της vaporesso ιδικα...... τωρα η νεες ειναι πιο καλες και δεν σπανε... αλλα και πες οτι παρεις μερικα κοματακια στα πνευμονια τι θα παθεις σιγα......... ειναι πολυ μικρες ποσοτητες και δεν προκαλουν προβλημα.... εδω τα σκιογραφικα που μας κανουν και μας γεμιζουν με μεταλικα κοματακια στο σωμα μας καλυτερα ειναι? χαχαχαχ εγω ετσι το βλεπω...!!! :P

εχω το RBA στο dotaio.... πανευκολο ειναι..... εχω ενα εργαλειο της coil master Που στριβει αντιστασης ετσι οπως θελω εγω και της μετραω με πολυμετρο μετα το εχω παει σε αλλο level εγω...!!!!

Τωρα με πεθανες. Τις διαγραφω τις κεραμικες δηλαδη:cool:

Μπορει να το δοκιμασω το RBA αλλα ενας απο τους λογους που πηγα σε dotAIO ειναι και οι ετοιμες. Βαρεθηκα να τις φτιαχνω τοσα χρονια.

akisgr
28-11-19, 01:06
Τωρα με πεθανες. Τις διαγραφω τις κεραμικες δηλαδη:cool:

Μπορει να το δοκιμασω το RBA αλλα ενας απο τους λογους που πηγα σε dotAIO ειναι και οι ετοιμες. Βαρεθηκα να τις φτιαχνω τοσα χρονια.

καταλαβα...! kai εγω πολλες φορες βαριεμαι και εχω την ευκολη λυση της ετοιμες... εξαλου αυτες του dotaio η κεραμικες κρατανε καλα...!!!!! εως και 40ml... κατα την γνωμη μου ειναι μια χαρα.....!


τωρα το δουλευω με της αντιστασης του ναυτιλου παντως... την 0.6 meshed..!! δινει πονο στο dotaio...!!! λες και κανεις επισκευασιμο ειναι η γευση....! αλλα ειναι ξεκαθα DL

Deus
28-11-19, 01:41
Η 0.3 του dotaio είναι καλή η κεραμική 1.6 δεν με ενθουσίασε μου έβγαζε μια περίεργη γεύση σαν πικρίλα δοκίμασα 2 υγρά στον gtr στο orion με την 0.3 και την 1,6 του dot άιο.

Με την κ1.6 του dotaio καταλάβαινα μια περίεργη πικρίλα στην γεύση που δεν καθάρισε ποτέ αρχικά νόμιζα πως η πρώτη έτυχε ελαττωματική ή δεν απέδιδε σωστά την γεύση του υγρού πήρα μια δεύτερη δοκίμασα άλλο δεύτερο υγρό που το ήξερα και αυτό αλλά το ίδιο

Το RBA πως το στήνεται? Έχει δοκιμάσει κάποιος με σσ316 αν δουλεύει ο έλεγχος θερμοκρασίας?

Erebos
28-11-19, 02:08
Για τις κεραμικες αντιστασεις ποια ειναι η γνωμη σας? Το dotAIO εχει μια ωραια κεραμικη 1.6 με SS, που την δοκιμασα και εμεινα πολυ ευχαριστημενος. Ομως λενε διαφορα περι υγειας σε σχεση με τις κανονικες.

Εξαρτάται από το design, δεν δουλεύουν όλες οι κεραμικές αντιστάσεις με τον ίδιο τρόπο και κάποια designs είναι πιο εύθραυστα από άλλα.
Θεωρητικά, εξαρτάται και από τις τούμπες που τρώει. Αν είσαι άνθρωπος που σου φεύγει συνέχεια από τα χέρια, απέφυγέ τες.
Δεν υπάρχουν ακόμα μελέτες για να ξέρουμε την πρακτική ανθεκτικότητα των κεραμικών αντιστάσεων και κατά πόσο απελευθερώνουν μικροκρυστάλλους κατά το άτμισμα.
Worse case scenario, σε 10 χρόνια θα δούμε αν όσοι τις χρησιμοποιούν τώρα θα εμφανίσουν κυστική ίνωση ή καρκίνο του πνεύμωνα.
https://www.blacknote.com/ceramic-coils-for-vaping-pros-and-cons/

Και τα αμυντικά σχόλια τύπου "τουλάχιστον είναι καλύτερα από το να καπνίζεις τσιγάρο" κάθε φορά που συζητάται κάποιο πιθανό θέμα ασφάλειας (δικετόνες, MCT κλπ) είναι τουλάχιστον χαζά και δείχνουν άγνοια στον μηχανισμό καρκινογένεσης και άλλων πνευμονοπαθειών.
Ο στόχος είναι η ενημέρωση και ελαχιστοποίηση του ρίσκου, όχι απλά η ελλάτωσή του. Δεν μας νοιάζουν μόνο οι στατιστικές.

- - - Updated - - -


σχετικα με της κεραμικες ναι σε μερικες βγενουν κοματακια..... η παλιες της vaporesso ιδικα...... τωρα η νεες ειναι πιο καλες και δεν σπανε... αλλα και πες οτι παρεις μερικα κοματακια στα πνευμονια τι θα παθεις σιγα......... ειναι πολυ μικρες ποσοτητες και δεν προκαλουν προβλημα.... εδω τα σκιογραφικα που μας κανουν και μας γεμιζουν με μεταλικα κοματακια στο σωμα μας καλυτερα ειναι? χαχαχαχ εγω ετσι το βλεπω...!!! :P

Κάτσε να αναπνέεις και αμίαντο τότε. Κεραμικό υλικό είναι και αυτό. Τί θα πάθεις, έτσι?
https://en.wikipedia.org/wiki/Asbestosis
https://en.wikipedia.org/wiki/Silicosis

akisgr
28-11-19, 05:09
Εξαρτάται από το design, δεν δουλεύουν όλες οι κεραμικές αντιστάσεις με τον ίδιο τρόπο και κάποια designs είναι πιο εύθραυστα από άλλα.
Θεωρητικά, εξαρτάται και από τις τούμπες που τρώει. Αν είσαι άνθρωπος που σου φεύγει συνέχεια από τα χέρια, απέφυγέ τες.
Δεν υπάρχουν ακόμα μελέτες για να ξέρουμε την πρακτική ανθεκτικότητα των κεραμικών αντιστάσεων και κατά πόσο απελευθερώνουν μικροκρυστάλλους κατά το άτμισμα.
Worse case scenario, σε 10 χρόνια θα δούμε αν όσοι τις χρησιμοποιούν τώρα θα εμφανίσουν κυστική ίνωση ή καρκίνο του πνεύμωνα.
https://www.blacknote.com/ceramic-coils-for-vaping-pros-and-cons/

Και τα αμυντικά σχόλια τύπου "τουλάχιστον είναι καλύτερα από το να καπνίζεις τσιγάρο" κάθε φορά που συζητάται κάποιο πιθανό θέμα ασφάλειας (δικετόνες, MCT κλπ) είναι τουλάχιστον χαζά και δείχνουν άγνοια στον μηχανισμό καρκινογένεσης και άλλων πνευμονοπαθειών.
Ο στόχος είναι η ενημέρωση και ελαχιστοποίηση του ρίσκου, όχι απλά η ελλάτωσή του. Δεν μας νοιάζουν μόνο οι στατιστικές.

- - - Updated - - -



Κάτσε να αναπνέεις και αμίαντο τότε. Κεραμικό υλικό είναι και αυτό. Τί θα πάθεις, έτσι?
https://en.wikipedia.org/wiki/Asbestosis
https://en.wikipedia.org/wiki/Silicosis

ναι σε 10 χρονια θα διξουν αν παθουμε κατι..... και μια Μπριζολά στα καρβουνα μπορει να κανει καρκινογενεση... αυτο δεν μου λεει κατι......! υπαρχει παραπληροφόρηση οσο αφορα το ατμισμα.......

ardi21
28-11-19, 11:50
Η 0.3 του dotaio είναι καλή η κεραμική 1.6 δεν με ενθουσίασε μου έβγαζε μια περίεργη γεύση σαν πικρίλα δοκίμασα 2 υγρά στον gtr στο orion με την 0.3 και την 1,6 του dot άιο.

Με την κ1.6 του dotaio καταλάβαινα μια περίεργη πικρίλα στην γεύση που δεν καθάρισε ποτέ αρχικά νόμιζα πως η πρώτη έτυχε ελαττωματική ή δεν απέδιδε σωστά την γεύση του υγρού πήρα μια δεύτερη δοκίμασα άλλο δεύτερο υγρό που το ήξερα και αυτό αλλά το ίδιο

Το RBA πως το στήνεται? Έχει δοκιμάσει κάποιος με σσ316 αν δουλεύει ο έλεγχος θερμοκρασίας?

H 0.3 ειναι σιγουρα ακομα καλυτερη απο την 1.6, γευστικα. Απλα πλεον το πνευμονικο ατμισμα το εχω αφησει. Μακαρι να εβγαζαν και μια 1 Ohm μη κεραμικη με SS, θα ηταν ιδανικο.


Εξαρτάται από το design, δεν δουλεύουν όλες οι κεραμικές αντιστάσεις με τον ίδιο τρόπο και κάποια designs είναι πιο εύθραυστα από άλλα.
Θεωρητικά, εξαρτάται και από τις τούμπες που τρώει. Αν είσαι άνθρωπος που σου φεύγει συνέχεια από τα χέρια, απέφυγέ τες.
Δεν υπάρχουν ακόμα μελέτες για να ξέρουμε την πρακτική ανθεκτικότητα των κεραμικών αντιστάσεων και κατά πόσο απελευθερώνουν μικροκρυστάλλους κατά το άτμισμα.
Worse case scenario, σε 10 χρόνια θα δούμε αν όσοι τις χρησιμοποιούν τώρα θα εμφανίσουν κυστική ίνωση ή καρκίνο του πνεύμωνα.
https://www.blacknote.com/ceramic-coils-for-vaping-pros-and-cons/

Και τα αμυντικά σχόλια τύπου "τουλάχιστον είναι καλύτερα από το να καπνίζεις τσιγάρο" κάθε φορά που συζητάται κάποιο πιθανό θέμα ασφάλειας (δικετόνες, MCT κλπ) είναι τουλάχιστον χαζά και δείχνουν άγνοια στον μηχανισμό καρκινογένεσης και άλλων πνευμονοπαθειών.
Ο στόχος είναι η ενημέρωση και ελαχιστοποίηση του ρίσκου, όχι απλά η ελλάτωσή του. Δεν μας νοιάζουν μόνο οι στατιστικές.

- - - Updated - - -



Κάτσε να αναπνέεις και αμίαντο τότε. Κεραμικό υλικό είναι και αυτό. Τί θα πάθεις, έτσι?
https://en.wikipedia.org/wiki/Asbestosis
https://en.wikipedia.org/wiki/Silicosis

Αυτης της αποψης ειμαι και 'γω. Να μειωνεις οσο μπορεις τον κινδυνο.

Erebos
28-11-19, 16:26
ναι σε 10 χρονια θα διξουν αν παθουμε κατι..... και μια Μπριζολά στα καρβουνα μπορει να κανει καρκινογενεση... αυτο δεν μου λεει κατι......! υπαρχει παραπληροφόρηση οσο αφορα το ατμισμα.......

Θες να παίζεις κορώνα-γράμματα με την υγεία σου? Δικαίωμά σου.
Μη λες όμως σε άλλους ότι δεν θα πάθουν τίποτα. Και ανέκδοτες εμπειρίες τύπου "εγώ κάπνιζα 20 χρόνια/άτμιζα με κεραμικές 5 χρόνια και δεν έπαθα τίποτα" έχουν μηδέν σημασία.
Εσύ είσαι η παραπληροφόρηση.

akisgr
28-11-19, 17:33
Θες να παίζεις κορώνα-γράμματα με την υγεία σου? Δικαίωμά σου.
Μη λες όμως σε άλλους ότι δεν θα πάθουν τίποτα. Και ανέκδοτες εμπειρίες τύπου "εγώ κάπνιζα 20 χρόνια/άτμιζα με κεραμικές 5 χρόνια και δεν έπαθα τίποτα" έχουν μηδέν σημασία.
Εσύ είσαι η παραπληροφόρηση.

κοιτα δεν ειπε κανεις οτι ειναι αερας το ηλεκτρονικο τσιγαρο.... αλλα δεν ειναι τοσο επικινδινο οπως το κανονικο τσιγαρο.... οσο αφορα τωρα τα συρματα και της αντιστασης αυτο ειναι αλλο θεμα...!!!

εσυ ατμιζεις?

ardi21
29-11-19, 14:02
3 μερες κρατησε η 1.6 του Ναυτιλου με το ιδιο υγρο... Μιλαμε η διαφορα ειναι τεραστια σε σχεση με τις αντιστασεις της dotMOD.

hemlock
30-11-19, 17:05
live με τον Φαρσαλινό (τρέχει ακόμα)...


https://www.youtube.com/watch?v=K8fMrh3oV7c

Zer0c00L
01-12-19, 02:12
live με τον Φαρσαλινό (τρέχει ακόμα)...


https://www.youtube.com/watch?v=K8fMrh3oV7c

Συγνώμη που θα γίνω κακός αλλά δεν τον παρακολουθώ απλά τον αγνοώ όπως αγνοώ και τους "ειδικούς" από τον σύλλογο εμπόρων ΗΤ

ελάχιστα καταστήματα που ανήκουν στον σύλλογο ΗΤ υποστηρίζω γιατί είναι φίλοι/γνωστοί αλλιώς δεν ...

- - - Updated - - -


3 μερες κρατησε η 1.6 του Ναυτιλου με το ιδιο υγρο... Μιλαμε η διαφορα ειναι τεραστια σε σχεση με τις αντιστασεις της dotMOD.

μου αρέσει που πειραματίζεστε ακόμα
εγώ βολεύτηκα με τον Zenith 4ml (αντίστασεις 0.8ohm) , μηδέν διαρροές υγρού και είμαι μια χαρά
πλέον τέλος τα έξοδα για ατμοποιητές
τώρα αγοράζω μόνο τα υγρά μου και τις αντιστάσεις.

Erebos
01-12-19, 07:54
Συγνώμη που θα γίνω κακός αλλά δεν τον παρακολουθώ απλά τον αγνοώ όπως αγνοώ και τους "ειδικούς" από τον σύλλογο εμπόρων ΗΤ

ελάχιστα καταστήματα που ανήκουν στον σύλλογο ΗΤ υποστηρίζω γιατί είναι φίλοι/γνωστοί αλλιώς δεν ...

Δεν γίνεσαι κακός, απλά αδαής.
Ο Φαρσαλινός ήταν αυτός που έκανε debunk την πιο δημοφιλή κακή έρευνα που ισχυριζόταν ότι κατά το άτμισμα παράγεται φορμαλεΰδη και άλλες τοξικές αλδεΰδες.
Έχει γράψει πάνω από 20 μελέτες για το άτμισμα όπου τα ευρήματά του επιβεβαιώνουν την ασφάλειά του.
Ψάξε το όνομά του εδώ (https://docs.google.com/spreadsheets/d/17H3rBQIroLZdleUBalP45BG9PlXsSyL-DQPIbGRvY-I/htmlview) και διάβασε. (Σιγά μην το κάνεις δλδ)

Zer0c00L
01-12-19, 13:46
Δεν γίνεσαι κακός, απλά αδαής.
Ο Φαρσαλινός ήταν αυτός που έκανε debunk την πιο δημοφιλή κακή έρευνα που ισχυριζόταν ότι κατά το άτμισμα παράγεται φορμαλεΰδη και άλλες τοξικές αλδεΰδες.
Έχει γράψει πάνω από 20 μελέτες για το άτμισμα όπου τα ευρήματά του επιβεβαιώνουν την ασφάλειά του.
Ψάξε το όνομά του εδώ (https://docs.google.com/spreadsheets/d/17H3rBQIroLZdleUBalP45BG9PlXsSyL-DQPIbGRvY-I/htmlview) και διάβασε. (Σιγά μην το κάνεις δλδ)

Σωστά το είπες δεν θα το κάνω γιατί δεν με ενδιαφέρει.

Δεν με ενδιαφέρει ποιος είναι και τι κάνει , αν είναι από τους υπερασπιστές ή από τους επικριτές του ατμίσματος

Δεν με ενδιαφέρει αν είναι γιατρός ή όχι

Δεν με ενδιαφέρουν οι έρευνες του αν είναι καλές ή κακές για το άτμισμα

Η γνώμη μου για το άτμισμα είναι βασισμένη από την προσωπική μου εμπειρία ως ατμιστής μετά από 28 χρόνια περίπου καπνιστής
θα μου επιτρέψεις και εσύ και οι υπόλοιποι να γνωρίζω τι καλά μου έχει κάνει το άτμισμα βασισμένα πάντα στις ιατρικές εξετάσεις που έχω κάνει μέχρι τώρα (καθώς κάνω κάθε χρόνο ιατρικές εξετάσεις έτσι γνωρίζω τι συμβαίνει με τον οργανισμό μου)

wesker
01-12-19, 15:38
Σωστά το είπες δεν θα το κάνω γιατί δεν με ενδιαφέρει.

Δεν με ενδιαφέρει ποιος είναι και τι κάνει , αν είναι από τους υπερασπιστές ή από τους επικριτές του ατμίσματος

Δεν με ενδιαφέρει αν είναι γιατρός ή όχι

Δεν με ενδιαφέρουν οι έρευνες του αν είναι καλές ή κακές για το άτμισμα

Η γνώμη μου για το άτμισμα είναι βασισμένη από την προσωπική μου εμπειρία ως ατμιστής μετά από 28 χρόνια περίπου καπνιστής
θα μου επιτρέψεις και εσύ και οι υπόλοιποι να γνωρίζω τι καλά μου έχει κάνει το άτμισμα βασισμένα πάντα στις ιατρικές εξετάσεις που έχω κάνει μέχρι τώρα (καθώς κάνω κάθε χρόνο ιατρικές εξετάσεις έτσι γνωρίζω τι συμβαίνει με τον οργανισμό μου)

Kακώς γιατι στον πόλεμο που δέχεται το Η/Τ θα επρεπε να σε ενδιαφέρει να έχεις εναν γιατρο με μερικές δεκάδες επιστημονικές ερευνες στο ενεργητικό του ως σύμμαχο σου. Ειτε σου αρεσει ειτε οχι η προσωπική σου/μας εμπειρία δεν έχει καμια σημασία οταν θα κληθείς να αποδείξεις κάτι με απτά στοιχεία.

George_Prix
01-12-19, 15:56
@Zer0c00L σε βλεπω εδω και καιρο να ποσταρεις τα ιδια πραγματα!
- Αγοραζω μονο απο το μαγαζι της γειτονιας μου...
- Εμπιστευομαι μονο τον ταδε...
- Ο μαγαζοτορας που γνωριζω μου ειπε οτι...
- Δε με απασχολει η ερευνα που εκανε ο ταδε γιατρος...

Φιλε εχεις παρει χαμπαρι οτι σχεδον φτασαμε στο 2020? Οτι εκτος απο το μαγαζακι της γειτονιας σου (που μπορει να ειναι σωστος αλλα μπορει να σε δουλευει κιολας) παιζει ενας ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ ΚΟΣΜΟΣ που μπορει να ειναι ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟΣ απο σενα και το μαγαζατορα σου? :hmm:

akisgr
02-12-19, 04:02
Συγνώμη που θα γίνω κακός αλλά δεν τον παρακολουθώ απλά τον αγνοώ όπως αγνοώ και τους "ειδικούς" από τον σύλλογο εμπόρων ΗΤ

ελάχιστα καταστήματα που ανήκουν στον σύλλογο ΗΤ υποστηρίζω γιατί είναι φίλοι/γνωστοί αλλιώς δεν ...

- - - Updated - - -



μου αρέσει που πειραματίζεστε ακόμα
εγώ βολεύτηκα με τον Zenith 4ml (αντίστασεις 0.8ohm) , μηδέν διαρροές υγρού και είμαι μια χαρά
πλέον τέλος τα έξοδα για ατμοποιητές
τώρα αγοράζω μόνο τα υγρά μου και τις αντιστάσεις.

αγνοείς έναν γιατρό ο οποιος είναι εξαιρετικός και έχει κάνει όλες της επιστημονικές μελέτες πάνω στο ηλεκτρονικό τσιγάρο? πολύ λάθος αυτό.....

το ερώτημα όμως είναι άλλο...όπως είπες ήσουν 28 χρονια καπνιστής.... τι σε έκανε να μεταβείς στο ατμισμα?

προφανώς διάβασες ενημερώθηκες ότι είναι μια πιο ασφαλής μέθοδος και έτσι έκανες την επιλογή... και φαντάζομαι είδες και όφελος στην υγεία σου από όλο αυτό σωστά?

τώρα ας πάμε λίγο στο θέμα του ατμοποιητη ... εσύ βολεύτηκες με τον zenith.. από την στιγμή που σε έχει καλύψει ο συγκεκριμένος ατμοποιητης και απολαμβάνεις το ατμισμα σου τότε δεν το συζητάμε.... εμείς η άλλοι όμως η που θελουμε να πειραματιστούμε και με άλλους ατμοποιητες και αντιστασης αλλα και με diy για εξοικονόμηση χρημάτων γιατι οχι? με 5-10 ευρω φτιαχνω 200ml υγρο...!

τωρα επιδει μου αρεσει και σαν χομπυ το ατμισμα.... θα παρω και κανα Mod η κανα pod που και που... θελω γενικα να εχω επιλογες και να αλλαζω λιγο.... θελω και τα ντουμανια... θελω και το mtl... αλλα και λιγο πιο stealth vape...

Zer0c00L
02-12-19, 04:39
αγνοείς έναν γιατρό ο οποιος είναι εξαιρετικός και έχει κάνει όλες της επιστημονικές μελέτες πάνω στο ηλεκτρονικό τσιγάρο? πολύ λάθος αυτό.....

το ερώτημα όμως είναι άλλο...όπως είπες ήσουν 28 χρονια καπνιστής.... τι σε έκανε να μεταβείς στο ατμισμα?

προφανώς διάβασες ενημερώθηκες ότι είναι μια πιο ασφαλής μέθοδος και έτσι έκανες την επιλογή... και φαντάζομαι είδες και όφελος στην υγεία σου από όλο αυτό σωστά?

τώρα ας πάμε λίγο στο θέμα του ατμοποιητη ... εσύ βολεύτηκες με τον zenith.. από την στιγμή που σε έχει καλύψει ο συγκεκριμένος ατμοποιητης και απολαμβάνεις το ατμισμα σου τότε δεν το συζητάμε.... εμείς η άλλοι όμως η που θελουμε να πειραματιστούμε και με άλλους ατμοποιητες και αντιστασης αλλα και με diy για εξοικονόμηση χρημάτων γιατι οχι? με 5-10 ευρω φτιαχνω 200ml υγρο...!

τωρα επιδει μου αρεσει και σαν χομπυ το ατμισμα.... θα παρω και κανα Mod η κανα pod που και που... θελω γενικα να εχω επιλογες και να αλλαζω λιγο.... θελω και τα ντουμανια... θελω και το mtl... αλλα και λιγο πιο stealth vape...

Δεν αμφιβάλλω για τις γνώσεις που έχει ο συγκεκριμένος γιατρός και για τις μελέτες που έχει κάνει

Όπως και πολλοί άλλοι στην Ελλάδα και στο Εξωτερικό

Απλά προσωπικά επειδή παρακολούθησα στα γνωστά "κανάλια" που παίζουν κατά καιρούς στο Facebook , Youtube τις συνεντεύξεις του και τις συζητήσεις του με άλλα μέλη της ατμιστικής κοινότητας (αναφέρομαι στον γνωστό σύλλογο καταστηματαρχών που τσακώνονται αναμεταξύ τους ... κτλ)

Aποφάσισα να μην με ενδιαφέρουν ότι και να λένε και απλά να τους αγνοώ

Ναι ήμουν 28 χρόνια καπνιστής (από τα 16 μου έως τα 44 μου) και ένα βράδυ συγκεκριμένα στις 31/08/2016 αποφάσισα να το κόψω εντελώς (με κίνητρο ότι κάπνιζα δύο πακέτα τσιγάρα δηλαδή 8 ευρώ την ημέρα ή 240 ευρώ το μήνα) μιας και ετοιμαζόμουν να πάω στα τρία πακέτα τσιγάρα έτσι μπορώ να πω ότι λειτούργησε αποτρεπτικά αυτή η σκέψη και ειλικρινά δεν το έχω μετανιώσει ούτε στιγμή για αυτή την απόφαση μου.

Αμέσως την επόμενη μέρα πήγα στο κατάστημα της γειτονιάς μου ο ιδιοκτήτης τους ασχολείται πολύ με το άθλημα σας (DIY) είναι πάρα πολύ ενημερωμένος και σε ότι έχει σχέση με βάσεις/αρώματα αλλά και σε ότι αφορά τα εξαρτήματα του ΗΤ αυτός μου έδωσε τον πρώτο μου "τσιγαρίσιο ατμοποιητή" δηλαδή τον Aspire Nautilus 5ml και το πρώτο μου υγρό με άρωμα Virginia και με 18mg νικοτίνης σε ένταση
αυτός ο άνθρωπος μέχρι σήμερα με προμηθεύει σχεδόν τα πάντα
αυτός ο άνθρωπος μου έδωσε τον Zenith Slide 2ml και τον Zenith 4ml όπως και όλη την σειρά από Aspire Nautilus (παρά το γεγονός ότι μου τόνιζε τα ελαττώματα τους εγώ επέμεινα αν και ήξερα ότι είχε δίκιο όπως και είχε φυσικά
το ίδιο και με τα διάφορα "mods" που έχω αλλάξει κατά καιρούς μιας και μου άρεσαν πολύ τα Eleaf (Σειρά Pico) αλλά στα χέρια μου δεν αντέξαν...
έτσι κατέληξα να έχω της Geek Vape πλέον "mod"
εννοείται ότι ξέρω και γνωρίζω και άλλα αξιόπιστα μαγαζιά (δεν αναφέρω επωνυμίες για ευνοήτους λόγους) καθώς γνωρίζω τους ιδιοκτήτες τους οι οποίοι είναι φίλοι μου/γνωστοί μου
εννοείται επίσης ότι όποιος θέλει μπορεί να έρθει για καφέ στο παγκράτι και να πάμε μια βόλτα στο κατάστημα του αλλά και σε όποιο άλλο κατάστημα γνωρίζω να δει και να μιλήσει μαζί τους.
εγώ δεν έχω τις γνώσεις σας καθώς δεν με ενδιαφέρει ούτε να ασχοληθώ με το DIY ούτε να φτιάχνω αντιστάσεις/βαμβάκια κτλ...

- - - Updated - - -


@Zer0c00L σε βλεπω εδω και καιρο να ποσταρεις τα ιδια πραγματα!
- Αγοραζω μονο απο το μαγαζι της γειτονιας μου...
- Εμπιστευομαι μονο τον ταδε...
- Ο μαγαζοτορας που γνωριζω μου ειπε οτι...
- Δε με απασχολει η ερευνα που εκανε ο ταδε γιατρος...

Φιλε εχεις παρει χαμπαρι οτι σχεδον φτασαμε στο 2020? Οτι εκτος απο το μαγαζακι της γειτονιας σου (που μπορει να ειναι σωστος αλλα μπορει να σε δουλευει κιολας) παιζει ενας ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ ΚΟΣΜΟΣ που μπορει να ειναι ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟΣ απο σενα και το μαγαζατορα σου? :hmm:

συγνώμη αν σε στεναχωρώ φίλε μου

αυτός είμαι δεν πρόκειται να αλλάξω είτε έχω δίκιο είτε έχω άδικο

(μπορείς να διαβάσεις την πλήρη απάντηση μου που έδωσα στον φίλο akisgr)

- - - Updated - - -


Kακώς γιατι στον πόλεμο που δέχεται το Η/Τ θα επρεπε να σε ενδιαφέρει να έχεις εναν γιατρο με μερικές δεκάδες επιστημονικές ερευνες στο ενεργητικό του ως σύμμαχο σου. Ειτε σου αρεσει ειτε οχι η προσωπική σου/μας εμπειρία δεν έχει καμια σημασία οταν θα κληθείς να αποδείξεις κάτι με απτά στοιχεία.

δεν αμφιβάλλω για τις γνώσεις του συγκεκριμένου γιατρού ούτε για τις επιστημονικές έρευνες / μελέτες του

απλά για συγκεκριμένους λόγους επειδή τον έχω δει να πρωταγωνιστεί σε συζητήσεις στο Facebook και στο Youtube με άλλα μέλη του συλλόγου καταστηματαρχών ΗΤ (ξέρεις τις γνωστές συζητήσεις που καταλήγουν να τσακώνονται αναμεταξύ τους) έχω επιλέξει να τους αγνοώ

για μένα μετράει η προσωπική μου εμπειρία όπως και εμπειρία συγγενών/φίλων/γνωστών/συναδέλφων

δεν θα κληθώ να απολογηθώ σε κανέναν για την προσωπική μου επιλογή να χρησιμοποιώ ΗΤ

ούτε για την λανθασμένη μου επιλογή να καπνίζω για σειρά 28 ετών παρά το γεγονός ότι έχασα τον πατέρα μου από καρκίνο του πνεύμονα (καπνιστής) όπως και την πρώτη μου ξαδέρφη (επίσης από καρκίνο) όπως και πάρα πολλά συγγενικά/φιλικά πρόσωπα.

όπως και είναι εις γνώση μου η όποια ζημιά έχει γίνει στον οργανισμό μου ελπίζω να έχουν δίκιο ένας φίλος οικογενειακός γιατρός (πανεπιστημιακός) που έχει βγει στην σύνταξη και ένας άλλος που είναι ενεργός και ατμιστής καθώς αυτοί οι άνθρωποι με ώθησαν να το κόψω επειδή το θέλω εγώ πριν αναγκαστώ να το κόψω για λόγους υγείας (καθώς τότε θα είναι αργά) έτσι έχω ελπίδες να καθαρίσει ο οργανισμός μου και αν απολαύσω όση ζωή μου έχει απομείνει ακόμα (άγνωστο το πόσο φυσικά)

akisgr
02-12-19, 04:46
@Zer0c00L καταλαβα.. όπως και να έχει το θετικό είναι ότι έκανες την μετάβαση στο ατμισμα...

ξέρω για πια καταστήματα αναφέρεσαι στο παγκράτι παντως...! έχει 2-3 εξαιρετικά μαγαζάκια εκεί...! και ψωνίζω και εγώ από τα συγκεκριμένα...!

to geek vape solo 100w εχεις ετσι? :P

το ιδιο εχουμε...! μεχρι και παραλια στην θαλασσα μεσα το επερνα...! και ατμιζα.. χαχαχα

George_Prix
02-12-19, 09:25
συγνώμη αν σε στεναχωρώ φίλε μου

αυτός είμαι δεν πρόκειται να αλλάξω είτε έχω δίκιο είτε έχω άδικο

Δε με στεναχωρεις, ουτε θελω να αλλαξεις φιλε...

Απλα να θυμασαι οτι υπαρχει ενας ολοκληρος κοσμος εκει εξω, που μπορει να σου μαθει κατι αν μπεις στη διαδικασια να τον ακουσεις/διαβασεις. Και φυσικα θα κρινεις μονος σου τι ειναι το σωστο και τι το λαθος :)

Zer0c00L
02-12-19, 12:29
@Zer0c00L καταλαβα.. όπως και να έχει το θετικό είναι ότι έκανες την μετάβαση στο ατμισμα...

ξέρω για πια καταστήματα αναφέρεσαι στο παγκράτι παντως...! έχει 2-3 εξαιρετικά μαγαζάκια εκεί...! και ψωνίζω και εγώ από τα συγκεκριμένα...!

to geek vape solo 100w εχεις ετσι? :P

το ιδιο εχουμε...! μεχρι και παραλια στην θαλασσα μεσα το επερνα...! και ατμιζα.. χαχαχα

έχω και το geek vape aegis 100w legend , geek vape aegis 200w αλλά το πρόσφατο μου είναι το geek vape solo 100w (αντέχει στα χέρια μου).

δεν ψωνίζω μόνο από το Παγκράτι αλλά και από το κέντρο της Αθήνας αλλά και από αλλού ακόμα και διαδικτυακά (απλά σε εξαιρετικά καταστήματα με αξιόπιστους ιδιοκτήτες/καταστηματάρχες τους οποίους γνωρίζω προσωπικά)

- - - Updated - - -


Δε με στεναχωρεις, ουτε θελω να αλλαξεις φιλε...

Απλα να θυμασαι οτι υπαρχει ενας ολοκληρος κοσμος εκει εξω, που μπορει να σου μαθει κατι αν μπεις στη διαδικασια να τον ακουσεις/διαβασεις. Και φυσικα θα κρινεις μονος σου τι ειναι το σωστο και τι το λαθος :)

εννοείται

Chingachgook
09-12-19, 12:16
Από τον Απρίλιο που έκοψα το κάπνισμα και το γύρισα σε ηλεκτρονικό (κάπνιζα ~2 πακέτα για πάνω από 25 χρόνια), έχω ήδη μειώσει την νικοτίνη από μάξιμουμ σε 3. Δε "νοιώθω" πάντως έτοιμος να κόψω και το άτμισμα. Το καλό είναι ότι στα 2 1/2 τσιγάρα που έχω καπνίσει όλο αυτό το διάστημα ένοιωσα τέτοια αηδία που με και εξέπληξε ιδιαίτερα (και ευχάριστα).
Πολύ σημαντικός είναι πάντως και ο παράγοντας της οικονομίας, καθώς δεν κάνω τρελή χρήση ατμίσματος (καταναλώνω περίπου 60ml υγρού ανά μήνα) και συνυπολογίζοντας όλο το κόστος, έχω γλυτώσει περίπου 1500€ (λίγο ακόμα και θα πάρω φεράρι, κατά το ανέκδοτο :p ).
Θα δοκιμάσω υγρό με μηδενική νικοτίνη, να δω πως θα μου πάει.

sdikr
09-12-19, 12:34
Από τον Απρίλιο που έκοψα το κάπνισμα και το γύρισα σε ηλεκτρονικό (κάπνιζα ~2 πακέτα για πάνω από 25 χρόνια), έχω ήδη μειώσει την νικοτίνη από μάξιμουμ σε 3. Δε "νοιώθω" πάντως έτοιμος να κόψω και το άτμισμα. Το καλό είναι ότι στα 2 1/2 τσιγάρα που έχω καπνίσει όλο αυτό το διάστημα ένοιωσα τέτοια αηδία που με και εξέπληξε ιδιαίτερα (και ευχάριστα).
Πολύ σημαντικός είναι πάντως και ο παράγοντας της οικονομίας, καθώς δεν κάνω τρελή χρήση ατμίσματος (καταναλώνω περίπου 60ml υγρού ανά μήνα) και συνυπολογίζοντας όλο το κόστος, έχω γλυτώσει περίπου 1500€ (λίγο ακόμα και θα πάρω φεράρι, κατά το ανέκδοτο :p ).
Θα δοκιμάσω υγρό με μηδενική νικοτίνη, να δω πως θα μου πάει.

Μην το κάνεις, τρέναρε το λίγο ακόμα για να μην σου βγεί μετά επιθυμία για τσιγάρο, όσους ξέρω που το γυρίσανε στο κανονικό το κάνανε μετά απο τον απότομο μηδενισμό της νικοτίνης

hemlock
09-12-19, 12:41
Θα συμφωνήσω με τον sdikr...!

Chingachgook
09-12-19, 12:50
Λέτε ε; :hmm:

Βασικά, δεν ξέρω τί είναι πιο δυνατό σε εμένα, ο εθισμός στη νικοτίνη, ή η έξη της όλης διαδικασίας του ατμίσματος (ή καπνίσματος). Το τσιγάρο που δεν μπορούσα ποτέ να αποχωριστώ είναι μετά το φαγητό, ιδίως μετά από μπόλικο φαγητό. Το ίδιο τώρα και με το άτμισμα, πιάνω τον εαυτό μου να το χρειάζεται πιο έντονα από άλλες στιγμές...
Παρεμπιπτόντως, άλλαξα τον Innokin Zlide σε Melo 4 (λόγω πτώσης και σπασίματος του 1ου). Πολύ κατανάλωση ρε guys, σε μπαταρία, σε υγρο, στα πάντα :p

hemlock
09-12-19, 12:52
Ένα τρικ που σε μένα πιάνει είναι η ύπαρξη/άτμισμα υγρού (συνήθως σκέτο, χωρίς αρώματα) με νικοτίνη μεγαλύτερη (x2) απο αυτή που ατμίζω all day...;)

ardi21
09-12-19, 15:30
Από τον Απρίλιο που έκοψα το κάπνισμα και το γύρισα σε ηλεκτρονικό (κάπνιζα ~2 πακέτα για πάνω από 25 χρόνια), έχω ήδη μειώσει την νικοτίνη από μάξιμουμ σε 3. Δε "νοιώθω" πάντως έτοιμος να κόψω και το άτμισμα. Το καλό είναι ότι στα 2 1/2 τσιγάρα που έχω καπνίσει όλο αυτό το διάστημα ένοιωσα τέτοια αηδία που με και εξέπληξε ιδιαίτερα (και ευχάριστα).
Πολύ σημαντικός είναι πάντως και ο παράγοντας της οικονομίας, καθώς δεν κάνω τρελή χρήση ατμίσματος (καταναλώνω περίπου 60ml υγρού ανά μήνα) και συνυπολογίζοντας όλο το κόστος, έχω γλυτώσει περίπου 1500€ (λίγο ακόμα και θα πάρω φεράρι, κατά το ανέκδοτο :p ).
Θα δοκιμάσω υγρό με μηδενική νικοτίνη, να δω πως θα μου πάει.

Και εγω θα σου πω το ιδιο. Μην μηδενισεις την νικοτινη σε καμια περιπτωση. Ηδη η μειωση που εχεις κανει ειναι αρκετα αποτομη, για μενα. Μεινε στην 3αρα, τουλαχιστον, για ενα 6μηνο ακομα και μετα βλεπεις.

Ειναι λογικο να σου προκαλει αηδια πλεον το καπνισμα αλλα αν μηδενισεις την νικοτινη και αρχισεις που και που να κανεις κανενα τσιγαρο, πολυ ευκολα εθιζεσαι ξανα.

Chingachgook
09-12-19, 15:53
Θα έλεγα, για μένα, (ήταν; ) είναι πιο σημαντική η έξη του καπνίσματος, από τον εθισμό στην ουσία της νικοτίνης. Δεν ξέρω αν μπορώ να αποχωριστώ την νικοτίνη, αλλά αυτό που σίγουρα δεν μπορώ να κάνω, όχι ακόμη τουλάχιστον, είναι να κόψω τις μικρές και μεγάλες ιεροτελεστίες που έχουν σχέση με το κάπνισμα (και το άτμισμα, αν θέλετε): Κάνεις διάλειμμα στη δουλειά για τσιγάρο, διαφωνείς έντονα και λες ας κάνουμε ένα τσιγάρο να πέσουν οι τόνοι και συνεχίζουμε, κανονίζεις την διαδρομή από/προς τη δουλεία, τη διασκέδαση, κτλ να περάσεις από περίπτερο για να πάρεις τσιγάρα (υγρό/αντίσταση/whatever στην περίπτωση εδώ). Αναπτύσσεις muscle memory και συνήθειες που περνούν στο υποσυνείδητο. Το σώμα και το μυαλό έχουν "μάθει" ότι ανα Χ ώρα θα πας για τσιγάρο, γιατί είναι συγκεκριμένες κινήσεις που κάνεις, να βάλεις μπουφάν, να βάλεις το χέρι στην τσέπη να πιάσεις το πακέτο ότι υπάρχει εκεί και τον αναπτήρα, ασχέτως αν ο οργανισμός επίσης επιζητά την ουσία της νικοτίνης. Αυτά τα κομμάτια της ιεροτελεστίας δεν ξέρω αν μπορώ να σταματήσω.

8anos
09-12-19, 16:08
Θα έλεγα, για μένα, (ήταν; ) είναι πιο σημαντική η έξη του καπνίσματος, από τον εθισμό στην ουσία της νικοτίνης. Δεν ξέρω αν μπορώ να αποχωριστώ την νικοτίνη, αλλά αυτό που σίγουρα δεν μπορώ να κάνω, όχι ακόμη τουλάχιστον, είναι να κόψω τις μικρές και μεγάλες ιεροτελεστίες που έχουν σχέση με το κάπνισμα (και το άτμισμα, αν θέλετε): Κάνεις διάλειμμα στη δουλειά για τσιγάρο, διαφωνείς έντονα και λες ας κάνουμε ένα τσιγάρο να πέσουν οι τόνοι και συνεχίζουμε, κανονίζεις την διαδρομή από/προς τη δουλεία, τη διασκέδαση, κτλ να περάσεις από περίπτερο για να πάρεις τσιγάρα (υγρό/αντίσταση/whatever στην περίπτωση εδώ). Αναπτύσσεις muscle memory και συνήθειες που περνούν στο υποσυνείδητο. Το σώμα και το μυαλό έχουν "μάθει" ότι ανα Χ ώρα θα πας για τσιγάρο, γιατί είναι συγκεκριμένες κινήσεις που κάνεις, να βάλεις μπουφάν, να βάλεις το χέρι στην τσέπη να πιάσεις το πακέτο ότι υπάρχει εκεί και τον αναπτήρα, ασχέτως αν ο οργανισμός επίσης επιζητά την ουσία της νικοτίνης. Αυτά τα κομμάτια της ιεροτελεστίας δεν ξέρω αν μπορώ να σταματήσω.

ναι γίνεται. Βέβαια να θυμάσαι οτι η εξάρτησή απο το τσιγάρο δεν εξαλείφεται ποτέ.

πρώην καπνιστής ενός πακέτου καπνού 30 γρ ανά ημέρα ή 2 πακέτων Gauloises ημερησίως, με το ρεκόρ να είναι 50 γρ καπνό σε ένα 24ωρο.

Δεν ατμισα ποτέ, και αποφασισμένος ότι αν ποτέ με διαγνώσουν με κακοήθεια σε προχωρημένο στάδιο θα ξαναξεκινησω αμέσως το κάπνισμα.

Erebos
09-12-19, 17:32
Θα έλεγα, για μένα, (ήταν; ) είναι πιο σημαντική η έξη του καπνίσματος, από τον εθισμό στην ουσία της νικοτίνης. Δεν ξέρω αν μπορώ να αποχωριστώ την νικοτίνη, αλλά αυτό που σίγουρα δεν μπορώ να κάνω, όχι ακόμη τουλάχιστον, είναι να κόψω τις μικρές και μεγάλες ιεροτελεστίες που έχουν σχέση με το κάπνισμα (και το άτμισμα, αν θέλετε): Κάνεις διάλειμμα στη δουλειά για τσιγάρο, διαφωνείς έντονα και λες ας κάνουμε ένα τσιγάρο να πέσουν οι τόνοι και συνεχίζουμε, κανονίζεις την διαδρομή από/προς τη δουλεία, τη διασκέδαση, κτλ να περάσεις από περίπτερο για να πάρεις τσιγάρα (υγρό/αντίσταση/whatever στην περίπτωση εδώ). Αναπτύσσεις muscle memory και συνήθειες που περνούν στο υποσυνείδητο. Το σώμα και το μυαλό έχουν "μάθει" ότι ανα Χ ώρα θα πας για τσιγάρο, γιατί είναι συγκεκριμένες κινήσεις που κάνεις, να βάλεις μπουφάν, να βάλεις το χέρι στην τσέπη να πιάσεις το πακέτο ότι υπάρχει εκεί και τον αναπτήρα, ασχέτως αν ο οργανισμός επίσης επιζητά την ουσία της νικοτίνης. Αυτά τα κομμάτια της ιεροτελεστίας δεν ξέρω αν μπορώ να σταματήσω.

Όλες αυτές οι τελετουργίες έχουν συνδεθεί στον εγκέφαλό σου με την κατανάλωση νικοτίνης. Ένα είδος Pavlov's dog (https://en.wikipedia.org/wiki/Classical_conditioning#Pavlov's_research) response.
Δεν έχει να κάνει με muscle memory, παρόλο το common misconception.

Από 3mg/ml σε 0 είναι τεράστιο άλμα. Κάτσε μερικούς μήνες εκεί και μετά δοκίμασε 1 mg/ml.

Chingachgook
09-12-19, 17:48
Εντάξει guys, chill, με πείσατε, θα συνεχίσω να βάζω νικοτίνη στο σύστημα :p

- - - Updated - - -

(thanks for the tips φυσικά)

@ ADSLgr.com All rights reserved.