PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικό τσιγάρο (reloaded)- Για μεγάλα "φουγάρα"



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 [68] 69 70 71

Zer0c00L
09-12-19, 18:00
εγώ κάπνιζα από 16 χρονών έως 44 (28 χρόνια)

από τα 44 έως σήμερα χρησιμοποιώ ΗΤ

ξεκίνησα με 18mg νικοτίνης έπεσα στα 15mg νικοτίνης τώρα είμαι στα 12mg νικοτίνης και δεν νομίζω να το κατεβάσω...

akisgr
10-12-19, 00:42
εκανα 20αρα νικοτινη και επεσα στα 0mg αμεσα...

5-6 μερες ημουνα με μια νευρικοτητα...! και εκανα 20+ μλ μηδενικη.......

τωρα κανω 0mg to αγαπημενο μου υγρο της halo το longhorn και βολευτηκα με ενα podακι το vaporesso podstick η αντισταση του κραταει εως και 50μλ

Zer0c00L
10-12-19, 11:33
εκανα 20αρα νικοτινη και επεσα στα 0mg αμεσα...

5-6 μερες ημουνα με μια νευρικοτητα...! και εκανα 20+ μλ μηδενικη.......

τωρα κανω 0mg to αγαπημενο μου υγρο της halo το longhorn και βολευτηκα με ενα podακι το vaporesso podstick η αντισταση του κραταει εως και 50μλ

Εγώ θα αγοράσω τον τελευταίο ατμοποιητή zenith pro 5.5 ml και ένα pod αυτές θα είναι οι τελευταίες μου αγορές σε σχέση με το ΗΤ μετά θα παίρνω μόνο αντιστάσεις και υγρά.

akisgr
10-12-19, 19:43
Εγώ θα αγοράσω τον τελευταίο ατμοποιητή zenith pro 5.5 ml και ένα pod αυτές θα είναι οι τελευταίες μου αγορές σε σχέση με το ΗΤ μετά θα παίρνω μόνο αντιστάσεις και υγρά.

πολυ καλος ο zenith pro.....!!!!! τα 5.5ml με βγαζουν ολη την ημερα μεχρι αργα το βραδυ....... οτι καλυτερο πραγματικα...

για pod αν θελεις την γνωμη μου... μιας και εγω κανω καπνικα υγρα και MTL πιο πολυ... το καλυτερο ειναι το vaporesso podstick... πολυ καλη αποδοση και εξαιρετικη γευση η αντιστασης ειναι η κεραμικες και εχουνε μεγαλη διαρκεια ζωης... εως και 50ml... ακομα και με chain vape δεν κεγεται η αντισταση.....! εχω δοκιμασει παρα πολλα pods... στο μοναδικο που κατεληξα ηταν αυτο...!!! ειναι αρκετα μικρο και ομορφο.. και φυσικα εχει σφιχτη mtl τζουρα ετσι οπως πρεπει να ειναι....! θα το λατρεψεις...! ενα θα σου πω... με εκανε να αφησω το mod και να ειμαι καθε μερα μονο με αυτο......! απο 6mg και πανω δινει πολυ καλο χτηπημα σε σχεση με αλλα pod... και μην ξεχασω οτι δεν εχει καθολου leaking.....!!!! και το γεμισμα φοβερο γινεται απο το πανω μερος... ειναι λες και γεμιζεις αεριο τον αναπτηρα σου ενα πραγμα..! σκευτομαι να παω να παρω αλλο 1 να εχω...

https://www.alterego.gr/e-shop/hlektroniko-tsigaro/vaporesso-podstick.html

- - - Updated - - -

"Σταματήστε να λέτε ότι είναι ασφαλές"! "Βράζει" η Ελληνική Πνευμονολογική Εταιρεία για το άτμισμα :rtfm:

https://www.newsit.gr/ygeia/vrazei-i-elliniki-pneymonologiki-etaireia-gia-to-atmisma/2933522/

Zer0c00L
10-12-19, 23:17
πολυ καλος ο zenith pro.....!!!!! τα 5.5ml με βγαζουν ολη την ημερα μεχρι αργα το βραδυ....... οτι καλυτερο πραγματικα...

για pod αν θελεις την γνωμη μου... μιας και εγω κανω καπνικα υγρα και MTL πιο πολυ... το καλυτερο ειναι το vaporesso podstick... πολυ καλη αποδοση και εξαιρετικη γευση η αντιστασης ειναι η κεραμικες και εχουνε μεγαλη διαρκεια ζωης... εως και 50ml... ακομα και με chain vape δεν κεγεται η αντισταση.....! εχω δοκιμασει παρα πολλα pods... στο μοναδικο που κατεληξα ηταν αυτο...!!! ειναι αρκετα μικρο και ομορφο.. και φυσικα εχει σφιχτη mtl τζουρα ετσι οπως πρεπει να ειναι....! θα το λατρεψεις...! ενα θα σου πω... με εκανε να αφησω το mod και να ειμαι καθε μερα μονο με αυτο......! απο 6mg και πανω δινει πολυ καλο χτηπημα σε σχεση με αλλα pod... και μην ξεχασω οτι δεν εχει καθολου leaking.....!!!! και το γεμισμα φοβερο γινεται απο το πανω μερος... ειναι λες και γεμιζεις αεριο τον αναπτηρα σου ενα πραγμα..! σκευτομαι να παω να παρω αλλο 1 να εχω...

https://www.alterego.gr/e-shop/hlektroniko-tsigaro/vaporesso-podstick.html

- - - Updated - - -

"Σταματήστε να λέτε ότι είναι ασφαλές"! "Βράζει" η Ελληνική Πνευμονολογική Εταιρεία για το άτμισμα :rtfm:

https://www.newsit.gr/ygeia/vrazei-i-elliniki-pneymonologiki-etaireia-gia-to-atmisma/2933522/

αναμένω τον καινούργιο zenith pro 5.5ml για αγορά

όσο για το pod έχω βρει στο γνωστό μαγαζί κοντά μου (νικηφορίδη) μοιάζει με το IQOS

akisgr
11-12-19, 03:23
αναμένω τον καινούργιο zenith pro 5.5ml για αγορά

όσο για το pod έχω βρει στο γνωστό μαγαζί κοντά μου (νικηφορίδη) μοιάζει με το IQOS

το sikary Spod λες?

η το kubi?

γιατι αν ειναι το kubi δεν ειναι καθολου καλο.....

Zer0c00L
11-12-19, 20:03
το sikary Spod λες?

η το kubi?

γιατι αν ειναι το kubi δεν ειναι καθολου καλο.....

sikary spod (το πήρα για την μάνα και την κοπέλα μου ήδη) και θα το πάρω και για μένα (ως βοηθητικό)

akisgr
11-12-19, 23:19
sikary spod (το πήρα για την μάνα και την κοπέλα μου ήδη) και θα το πάρω και για μένα (ως βοηθητικό)

ναι ειναι πολυ καλο...!! το εχω μαζι με το powerbank...

απλα η αντιστασης του δεν κρατανε και πολυ.......

ασε που συνεχεια μπουκωνει... εχω παρει 3 spod αφου χαλανε σχετικα γρηγορα...... γιαυτο πουλανε και extra μπαταριες στα 15.90........

Zer0c00L
11-12-19, 23:26
ναι ειναι πολυ καλο...!! το εχω μαζι με το powerbank...

απλα η αντιστασης του δεν κρατανε και πολυ.......

ασε που συνεχεια μπουκωνει... εχω παρει 3 spod αφου χαλανε σχετικα γρηγορα...... γιαυτο πουλανε και extra μπαταριες στα 15.90........

κανένα πρόβλημα στα δύο που έχω πάρει ήδη

akisgr
11-12-19, 23:42
κανένα πρόβλημα στα δύο που έχω πάρει ήδη

πια αντισταση εχεις πανω? την κεραμικη?

επισης ποιο εχεις παρει? το Spod mini η αυτο μαζι με το powerbank?

Zer0c00L
12-12-19, 17:57
πια αντισταση εχεις πανω? την κεραμικη?

επισης ποιο εχεις παρει? το Spod mini η αυτο μαζι με το powerbank?

συγκεκριμένα αυτό sikary spod model name mn3 q/ske01-2017

η συσκευασία τους έχει

1x spod device
2x cartridge
1x pocket charger (powerbank)
1x usb charger

- - - Updated - - -

θέλω τις γνώμες σας μιας και γνωρίζετε περισσότερα από μένα

ο προιστάμενος μου στην δουλειά

είναι καπνιστής

καπνίζει Davidoff Gold ένα πακέτο τσιγάρα την ημέρα

δοκίμασε ΗΤ δεν του άρεσε

τώρα τον έπεισα να πάρει IQOS

ο περιπτεράς του ανάφερε ένα νέο προιόν που το βγάζει η Davidoff το My Blu (Συσκευή + Κάψουλες)

akisgr
12-12-19, 23:54
συγκεκριμένα αυτό sikary spod model name mn3 q/ske01-2017

η συσκευασία τους έχει

1x spod device
2x cartridge
1x pocket charger (powerbank)
1x usb charger

- - - Updated - - -

θέλω τις γνώμες σας μιας και γνωρίζετε περισσότερα από μένα

ο προιστάμενος μου στην δουλειά

είναι καπνιστής

καπνίζει Davidoff Gold ένα πακέτο τσιγάρα την ημέρα

δοκίμασε ΗΤ δεν του άρεσε

τώρα τον έπεισα να πάρει IQOS

ο περιπτεράς του ανάφερε ένα νέο προιόν που το βγάζει η Davidoff το My Blu (Συσκευή + Κάψουλες)

και αυτο Ηλεκτρονικο τσιγαρο ειναι.......

απλα πρεπει να βρειν ενα ωραιο καπνικο υγρο και τοτε θα αλλαξει γνωμη.......!

αλλα ας δοκιμασει και αυτο τι να πω......

patch
13-12-19, 00:39
συγκεκριμένα αυτό sikary spod model name mn3 q/ske01-2017

η συσκευασία τους έχει

1x spod device
2x cartridge
1x pocket charger (powerbank)
1x usb charger

- - - Updated - - -

θέλω τις γνώμες σας μιας και γνωρίζετε περισσότερα από μένα

ο προιστάμενος μου στην δουλειά

είναι καπνιστής

καπνίζει Davidoff Gold ένα πακέτο τσιγάρα την ημέρα

δοκίμασε ΗΤ δεν του άρεσε

τώρα τον έπεισα να πάρει IQOS

ο περιπτεράς του ανάφερε ένα νέο προιόν που το βγάζει η Davidoff το My Blu (Συσκευή + Κάψουλες)

Να τον αφήσεις στην ησυχία του. Θα το κάνει όταν και αν το θελήσει ο ίδιος. Αν τον αναγκάσεις από το πρήξιμο θα καταφέρεις να του σπαταλήσεις κάτι € και να γίνει εχθρός του ΗΤ. Να τον αφήσεις ήσυχο γιατί κάνεις κακό σε μας.
....και δεν θέλουμε να μάθουμε και άλλες λεπτομέρειες για την ζωή του βασικά :p

Zer0c00L
13-12-19, 01:01
όλοι στην δουλειά θέλουμε να τον κάνουμε να κόψει το κάπνισμα και να σταματήσει τα κανονικά τσιγάρα
ακόμα και τα μέλη της οικογένειας του (γυναίκα και παιδιά του)
εννοείται ότι δεν τον πιέζω αντιθέτως θα έλεγα του λέω να δοκιμάσει και να κάνει ότι τον ευχαριστεί
δοκίμασε ηλεκτρονικό τσιγάρο με καπνικό υγρό και νικοτίνη (ίδια με τα τσιγάρα που κάνει) αλλά δεν τον ευχαριστεί
τώρα του κόλλησε να δοκιμάσει το IQOS (μιας και έχει τσιγάρα (καπνό)) και με έβαλε να κάνω έρευνα αγοράς

akisgr
13-12-19, 01:23
όλοι στην δουλειά θέλουμε να τον κάνουμε να κόψει το κάπνισμα και να σταματήσει τα κανονικά τσιγάρα
ακόμα και τα μέλη της οικογένειας του (γυναίκα και παιδιά του)
εννοείται ότι δεν τον πιέζω αντιθέτως θα έλεγα του λέω να δοκιμάσει και να κάνει ότι τον ευχαριστεί
δοκίμασε ηλεκτρονικό τσιγάρο με καπνικό υγρό και νικοτίνη (ίδια με τα τσιγάρα που κάνει) αλλά δεν τον ευχαριστεί
τώρα του κόλλησε να δοκιμάσει το IQOS (μιας και έχει τσιγάρα (καπνό)) και με έβαλε να κάνω έρευνα αγοράς

χαλια το IQOS βρομαει παρα πολυ........ πες του να δοκιμασει το Glo....

απλα το glo κραταει 3λεπτα ενω το iqos 6λεπτα καθε τσιγαρο.....

απο την αλλη δεν ξερω κατα ποσο ασφαλες ειναι το θερμενομενο τσιγαρο.......

σιγουρα παντως θα ειναι πιο καλο απο την καυση......

απλα αν κανει 1 πακετο τσιγαρα οπως λες το ιδιο θα κανει και με το iQos και ολα αυτα τα θερμενομενο θα κανει ξανα 1 πακετο........ ας το δοκιμασει ομως σαν εναλακτικη και θα το δει και μονος του....

Zer0c00L
13-12-19, 10:33
χαλια το IQOS βρομαει παρα πολυ........ πες του να δοκιμασει το Glo....

απλα το glo κραταει 3λεπτα ενω το iqos 6λεπτα καθε τσιγαρο.....

απο την αλλη δεν ξερω κατα ποσο ασφαλες ειναι το θερμενομενο τσιγαρο.......

σιγουρα παντως θα ειναι πιο καλο απο την καυση......

απλα αν κανει 1 πακετο τσιγαρα οπως λες το ιδιο θα κανει και με το iQos και ολα αυτα τα θερμενομενο θα κανει ξανα 1 πακετο........ ας το δοκιμασει ομως σαν εναλακτικη και θα το δει και μονος του....

αυτό του είπα και εγώ να κάνει
να το δοκιμάσει και βλέπει μόνος του τι τον ευχαριστεί

netlag
25-01-20, 13:07
Ρε παιδιά, εφτιαξα κάτι υγρά με nicotine salts (Atmos Lab Citric Salt) και την αποκλειστικά VG βάση της Atmos Lab. Δεν βάζω γενικώς αρώματα κλπ. To τελικό υγρό έχει 3mg νικοτίνης ανά ml .

Επειδή χρόνια τώρα φτιάχνω τα ίδια υγρα, με VG μόνο βάση, αλλά όχι nicotine salts δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα.

Με αυτά τα salts έχω wicking issues, και κάθε 3-4 μέρες χρείαζομαι rewicking. Και άπειρο gunk πάνω στο coil.

Έχει παρατηρήσει άλλος κάτι αντίστοιχο;

hemlock
25-01-20, 13:34
Δεν είναι περίεργο αυτό που είδες net... Είναι πρόσθετο το citric acid, σαν τα sour, την πυραζίνη, μαλτόζη, βανιλινη κλπκλπ. Ακόμα χειρότερα αν τα βάζεις σε μεγάλα ποσοστά όπως έκανες εσύ (nic salts).

netlag
25-01-20, 14:08
thanks!

Chingachgook
11-02-20, 15:58
Αν πάρω μοντάκι με διπλή μπαταρία, υπάρχει περίπτωση να δω μεγαλύτερη διάρκεια ατμίσματος, χωρίς να χρειαστούν οι μπαταρίες επαναφόρτιση;

hemlock
11-02-20, 16:00
Αν πάρω μοντάκι με διπλή μπαταρία, υπάρχει περίπτωση να δω μεγαλύτερη διάρκεια ατμίσματος, χωρίς να χρειαστούν οι μπαταρίες επαναφόρτιση;

Αφού δεν είσαι μύστης ρε 'συ...Γιατί να μπείς σε έξοδα ?:p

Chingachgook
11-02-20, 16:03
Σου τελείωσαν τα τσιγάρα; Πας σε περίπτερο, παίρνεις πακέτο, ξεμπερδεύεις.

Θέλω να κάνω το άτμισμα όσο πιο απλό γίνεται, ξενερώνω με ==> έχω υγρό/έχω αντιστάσεις/έχω μπαταρια/είναι φορτισμένη/είναι φορτισμένη το μπακαπ της μπαταρίας

hemlock
11-02-20, 16:07
Πάνε πάρε μεγαλύτερο φορτιστή (πχ 4 θέσεων) και περισσότερες μπαταρίες.:twisted:

Chingachgook
11-02-20, 16:10
Πάνε πάρε μεγαλύτερο φορτιστή (πχ 4 θέσεων) και περισσότερες μπαταρίες.:twisted:

Ε, μα ήμουν σίγουρος ότι θα έλεγες κάτι τέτοιο :rainy::hit:

Αν εξαιρέσουμε το κόστος (που φαντάζομαι θα είναι υψηλότερο), έχει νοημα αυτό που ρωτάω, ή ρωτάω μπούρδες; :p

Erebos
11-02-20, 16:13
Αν πάρω μοντάκι με διπλή μπαταρία, υπάρχει περίπτωση να δω μεγαλύτερη διάρκεια ατμίσματος, χωρίς να χρειαστούν οι μπαταρίες επαναφόρτιση;

Τα περισσότερα έχουν τις δύο μπαταρίες εν σειρά, οπότε όχι, δεν παίρνεις διπλάσια αυτονομία αλλά διπλάσια watt και γρήγορο ramp-up. Το καταλαβαίνεις επειδή το καπάκι ενώνει το (+) της μίας με το (-) της άλλης.

Μόνο όσα έχουν τις μπαταρίες σε παράλληλη συνδεσμολογία δίνουν διπλάσια αυτονομία, και αυτά είναι πολύ λίγα. Το μόνο που θυμάμαι είναι το Eleaf iStick TC 100W.

hemlock
11-02-20, 16:15
Τα διμπαταρα είναι για πιο extreme καταστάσεις, τύπου ατμίσω σε driper στα <0.5Ω, οχι σαν εσένα που ατμίσεις στο ~1Ω. Απο την στιγμή που θες αυτονομία δεν βλέπω καλύτερη λύση απο τις μπαταρίες + φορτιστή.

Chingachgook
11-02-20, 16:25
meh....

Ευχαριστώ παιδιά :oneup:

alfagamma
11-02-20, 20:09
Εγώ πάντως έχω και μονομπαταρα και διμπαταρα. Ατμιζω/α (από το καλοκαίρι σταμάτησα)στα 14 βατ με τσιγαρισιους ατμοποιητες και στα 30-40 με πνευμονικους.
Αυτό που λέτε παραπάνω είναι η μισή αλήθεια, γιατί όντως έβλεπα διαφορά με τα διμπαταρα σε διαρκεια.
Ενώ τα μονομπαταρα με πνευμονικους μου έβγαζαν από το πρωί μέχρι το μεσημέρι, με τα διμπαταρα έβγαζα (σχεδόν) όλη την ημέρα.
Με τους τσιγαρισιους ατμοποιητες η διαφορά ήταν ακόμη μεγαλύτερη.

Erebos
11-02-20, 20:33
Εγώ πάντως έχω και μονομπαταρα και διμπαταρα. Ατμιζω/α (από το καλοκαίρι σταμάτησα)στα 14 βατ με τσιγαρισιους ατμοποιητες και στα 30-40 με πνευμονικους.
Αυτό που λέτε παραπάνω είναι η μισή αλήθεια, γιατί όντως έβλεπα διαφορά με τα διμπαταρα σε διαρκεια.
Ενώ τα μονομπαταρα με πνευμονικους μου έβγαζαν από το πρωί μέχρι το μεσημέρι, με τα διμπαταρα έβγαζα (σχεδόν) όλη την ημέρα.
Με τους τσιγαρισιους ατμοποιητες η διαφορά ήταν ακόμη μεγαλύτερη.

Όταν δεν λες ποια mods έχεις, ό,τι και να λες δεν έχει νόημα.
Δεν τα βγάζω από το κεφάλι μου. Έτσι δουλεύουν τα παράλληλα κυκλώματα.
https://ecigopedia.com/parallel-vs-series-mechanism-mods/
https://en.wikipedia.org/wiki/Series_and_parallel_circuits#Cells_and_batteries_2

Αν τα διμπάταρα σου είναι όντως εν σειρά, τότε το όποιο κέρδος στην αυτονομία οφείλεται στο efficiency του κυκλώματος, στο πώς διαχειρίζεται τα ρεύματα, και στο γρήγορο ramp-up (άρα μικρότερο firing time), όχι στο ότι έχει δύο μπαταρίες.

paradox21
11-02-20, 21:58
Έχω 2 kangertech toptank και subtank με RBA deck, επειδή έχουν αρχίσει να φθείρονται βίδες και παρελκόμενα και με τρώει και λίγο το χέρι μου για αλλαγή, έχουμε καμία πρόταση?
Με τους συγκεκριμένους έχω βολευτεί και στο στήσιμο και στα ντουμανια.

alfagamma
12-02-20, 03:05
Δλδ μου λες ότι, ένα μοντ με μια μπαταρία 3200 mAh έχει ίδια διάρκεια με ένα μοντ με 2 μπαταρίες από 3200 mAh, έστω και σε σειρά, γιατί αν είναι παράλληλα δεν το συζητάμε....
ΟΚ, ελπίζω να μην είσαι ούτε φυσικός ούτε μαθηματικός....
Παμε παλι: Η συνδεσμολογία σε σειρά ανεβάζει τα βολτ της συστοιχίας η παράλληλη συνδεσμολογία είναι στα ίδια βολτ, αλλά με διπλάσια χωρητικότητα.
Η καθε μπαταρια αποφορτιζεται λιγοτερο ή καλυτερα βγαζει παραπανω wh οσο τις ζητας λιγοτερα Αμπερ που οπου αμπερ = υψηλοτερη θερμοκρασια = μεγαλυτερες απωλειες τοσο για την ιδια τη μπαταρια οσο και για το κυκλωμα.

και σχολια απο 2 φιλους.... που κατι παραπανω απο εμενα , γνωριζουν.

Με την διαταξη σε σειρα δεν χανεις τα mah οταν τραβας το ιδιο ρευμα που τραβας και σε μια παραλληλη διαταξη.. Εφοσον υπαρχει κυκλωμα αναλαμβανει κανει step down με μετατροπη,εφοσον του το ζητησουμε κανει την μετατροπη για να μας δωσει το αποτελεσμα που θελουμε.. και σαφως υπαρχουν απο αυτο απωλειες αλλα μαντεψε υπαρχει και στις δυο περιπτωσεις δεν μιλαμε δηλαδη για μηχανικο που δεν θα μεσολαβει τιποτα και κανενας ωστε να συζητησουμε για αν θελουμε ταση ή αμπερ. Εκει ναι με την ιδια αντισταση (αν θα μπορεις να ατμισεις με τα 8volt την ιδια αντισταση φυσικα) θα ειναι σαν να παιζεις με τα mah της μιας μπαταριας αλλα δεν θα εχεις το ιδιο αποτελεσμα εκτος αν βαλεις διπλασια αντισταση εκει θα εχεις το ιδιο αποτελσμα (watt) με διπλασια ταση αλλα επειδη θα εχεις βαλει και την διπλασια αντισταση θα κοψει ρευμα στο μισο οποτε μια η αλλη ειναι. Γιαυτο εξαλλου φτιαχνουν σημερα modακια με διαταξη σε σειρα..

Μην σε απασχολεί αν οι μπαταρίες είναι παράλληλα ή σε σειρά.
Όπως και να είναι, το μοντ έχει ισχύ και αυτονομία 2 μπαταριών.
Οι μικροδιαφορές που μπορεί να υπάρχουν στην παράλληλη ή σειριακή σύνδεση των μπαταριών, δεν είναι ίδιες για όλα τα μοντ, ούτε προδιαγεγραμμένες.
Οι διαφορές αν υπάρχουν, είναι πολύ μικρές.
Δεν υπάρχουν 2 ίδια μοντ, το ένα σε σειρά και το άλλο παράλληλα για να μπορέσουμε να συγκρίνουμε.
Τα ηλεκτρονικά μοντ έχουν εγκέφαλο, ο οποίος αλλάζει κάποιες παραμέτρους στην λειτουργία τους ανάλογα την αντίσταση του ατμοποιητή και την ισχύ, για να έχουν την (στο μέτρο του εφικτού) καλύτερη απόδοση, σε μεγάλο εύρος λειτουργίας.
Το ψάξιμο για την ύπαρξη και αξιοπιστία του εσωτερικού φορτιστή, είναι απείρως χρησιμότερο και δεν θα αλλάξει, ακόμη κι αν αλλάξουν οι ατμιστικές σου συνήθειες.
Η ποσότητα των παραμετροποιήσεων και των πληροφοριών που προσφέρει το κάθε μοντ, το ίδιο χρήσιμες είναι.
Οι τεχνικές προδιαγραφές του κάθε μοντ (στο βαθμό που υπάρχουν), καθορίζουν τις δυνατότητές του.



Η είσοδος (μπαταρίες) των μοντ, είναι ανεξάρτητη από την έξοδο (ατμοποιητής).
Ανάλογη της ισχύος που θέλουμε να ατμίσουμε, είναι η ισχύς που θα "τραβήξει" το μοντ από τις μπαταρίες.
Δεν έχει καμία απολύτως σημασία αν οι μπαταρίες είναι παράλληλα ή σε σειρά.
Αν για παράδειγμα έχουμε 2 σε σειρά μπαταρίες και το μοντ "τραβάει" 5Α από κάθε μία, 5Α από κάθε μία ακριβώς θα "τραβήξει" αν ήταν παράλληλα.


Δεν θα κουρασω αλλο και σταματαω εδω, μονο να διευκρινησω οτι δεν μιλαμε για μηχανικα μοντ, που εκει ισχυουν αλλα.

George_Prix
12-02-20, 10:25
Εγω θα πω κατι απο προσωπικη εμπειρια. Ειχα ενα mod με 2 μπαταριες που ειχε αρχισει να παλιωνει. Επειδη ηθελα ακομα μεγαλυτερη αυτονομια πηγα και αγορασα ενα τουμπανο με 3 μπαταριες.

Ε λοιπον το τουμπανο κρατουσε το ιδιο (για να μην πω και ελαχιστα λιγοτερο) απο το "μικρο".

Μετα που το εψαξα, ειδα οτι παιζει μεγαλο ρολο ποσο καλη ειναιι η πλακετα και τη διαχειρηση που κανει στη μπαταρια.

Chingachgook
12-02-20, 10:36
Όντας νέος στο άτμισμα (και πιθανόν να παραμείνω τέτοιος, καθώς δεν προτίθεμαι να το ψάξω σε βάθος), να πω ότι μου κάνει εντύπωση η έλλειψη αυτονομιας, ως κριτήριο αναζήτησης και επιλογής.
Τα σχόλια που διαβάζω πχ στο σκρούτζ είναι ρεύματα, γεύση, αντοχή (συσκευής), αλλά σπανιως κάτι που να αφορά σε αυτονομία.

hemlock
12-02-20, 10:46
Δηλαδή ένα 6ωράκι με μια μπαταρία 18650 και κάνοντας 5-6-7ml το θεωρείς μικρή αυτονομία Γιάννη ? Οχι δεν είναι.!

ΙΣΩΣ αν πας σε καλύτερες και πολλλύ ακριβότερες μπαταρίες (πχ Sony VTCs) να μπορείς να βρείς αυτό που ψάχνεις και αυτό επειδή θα έχεις υψηλότερο Constant Current/Constant Voltage.

George_Prix
12-02-20, 10:53
Όντας νέος στο άτμισμα (και πιθανόν να παραμείνω τέτοιος, καθώς δεν προτίθεμαι να το ψάξω σε βάθος), να πω ότι μου κάνει εντύπωση η έλλειψη αυτονομιας, ως κριτήριο αναζήτησης και επιλογής.
Τα σχόλια που διαβάζω πχ στο σκρούτζ είναι ρεύματα, γεύση, αντοχή (συσκευής), αλλά σπανιως κάτι που να αφορά σε αυτονομία.

Οταν αγοραζεις τηλεφωνο δεν κοιτας ποσο κραταει η μπαταρια? Ακομα και στα αυτοκινητα, πολυς κοσμος αναλογα με το ποσο ταξιδευει, εχει πολυ ψηλα στη λιστα με τις προτεραιοτητες την αυτονομια του ρεζερβουαρ.

Chingachgook
12-02-20, 11:06
Οταν αγοραζεις τηλεφωνο δεν κοιτας ποσο κραταει η μπαταρια? Ακομα και στα αυτοκινητα, πολυς κοσμος αναλογα με το ποσο ταξιδευει, εχει πολυ ψηλα στη λιστα με τις προτεραιοτητες την αυτονομια του ρεζερβουαρ.

Μα αυτό ακριβώς λέω. Σε κινητό στάνταρ θα βρεις σχόλια περί αυτονομίας (προφανώς και για αυτοκίνητα). Δεν βλέπω συχνά σχόλια περί αυτονομίας εδώ.


Δηλαδή ένα 6ωράκι με μια μπαταρία 18650 και κάνοντας 5-6-7ml το θεωρείς μικρή αυτονομία Γιάννη ? Οχι δεν είναι.!

ΙΣΩΣ αν πας σε καλύτερες και πολλλύ ακριβότερες μπαταρίες (πχ Sony VTCs) να μπορείς να βρείς αυτό που ψάχνεις και αυτό επειδή θα έχεις υψηλότερο Constant Current/Constant Voltage.

Η δική μου ένσταση είναι ότι ΔΕΝ κάνω κατανάλωση. Ένα 60ml μπουκάλι θα με βγάλει περίπου μήνα, ίσως λιγότερο με τον Melo 4 στα 40w. Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά θεωρώ κακή απόδοση να πρέπει να φορτίζω κάθε ημέρα, γιατί μου κρατάει περίπου μια ημέρα η μπαταρία στον Geek Vape Aegis solo 100w (σε αντιδιαστολή, με τον Innokin Zlide μπορεί να κρατήσει 2 .ημέρες)/

George_Prix
12-02-20, 11:14
Τοτε σορρυ φιλε. Δεν καταλαβα καλα. Νομιζα οτι σου εκανε εντυπωση οτι καποιους τους απασχολει η αυτονομια!

Chingachgook
12-02-20, 11:20
Τοτε σορρυ φιλε. Δεν καταλαβα καλα. Νομιζα οτι σου εκανε εντυπωση οτι καποιους τους απασχολει η αυτονομια!

Όχι βρε, το αντίθετο μου κάνει εντύπωση! :p

Καταλαβαίνω βέβαια ότι κρίσεις περί αυτονομίας μπορεί να είναι αυθαίρετες, υπό την έννοια ότι η ΙΔΙΑ συσκευή μπορεί να χρησιμοποιηθεί με διαφορετικό ατμοποιητή, αντίσταση, watt, συχνότητα χρήσης, κτλ κτλ κτλ, αλλά δεν βλέπω καν ένα μπούσουλα.

Ξαναλέω και το κλείνω, για να μην γινομαι κουραστικός, θεωρώ παλαβό με την χρήση που κάνω να θέλω φόρτιση κάθε ημέρα, άντε 2.

hemlock
12-02-20, 11:21
Μια χαρά είναι τα νούμερά σου Γιάννη...

Chingachgook
02-04-20, 11:18
Γεια σας, ο ασχετιδης της γειτονιας σας ξαναχτυπά με ερωτήσεις. :oops:

Για τις καπνικές μου ανησυχίες πηγαίνω σε φυσικό κατάστημα και παίρνω αυτό (https://www.e-smokers.gr/shop/mix-shots/liqua-mix-go/liqua-mix-go-traditional-12ml-60ml/), το οποίο μου φτιάχνουν επι τόπου με 3αρα νικοτίνη. Πληρώνω, φεύγω.
Επειδή είμαι αμπαλίδης/αχρηστίδης και το στοκ μου πλησιάζει στο τέλος, τί πρέπει να κάνω για να το αναπληρώσω, δεδομένου ότι πλεον θα γινει παραγγελία μέσω ντερνετς;
Φαντάζομαι πρέπει να πάρω γλυκερινη και booster, έτσι; Η ανάμειξη σε τί αναλαγία θα γίνει;

Σας μερσώ :oops:

ardi21
02-04-20, 11:23
Γεια σας, ο ασχετιδης της γειτονιας σας ξαναχτυπά με ερωτήσεις. :oops:

Για τις καπνικές μου ανησυχίες πηγαίνω σε φυσικό κατάστημα και παίρνω αυτό (https://www.e-smokers.gr/shop/mix-shots/liqua-mix-go/liqua-mix-go-traditional-12ml-60ml/), το οποίο μου φτιάχνουν επι τόπου με 3αρα νικοτίνη. Πληρώνω, φεύγω.
Επειδή είμαι αμπαλίδης/αχρηστίδης και το στοκ μου πλησιάζει στο τέλος, τί πρέπει να κάνω για να το αναπληρώσω, δεδομένου ότι πλεον θα γινει παραγγελία μέσω ντερνετς;
Φαντάζομαι πρέπει να πάρω γλυκερινη και booster, έτσι; Η ανάμειξη σε τί αναλαγία θα γίνει;

Σας μερσώ :oops:

Ναι θα πρεπει να παρεις VG, booster και PG για να εισαι ανετος στις μιξεις, να κανεις οτι θες.

Πας εδω (http://www.steam-engine.org/juice) και υπολογιζεις, αναλογα με το τι ακριβως θες να φτιαξεις. Στο flavoring βαζεις ποσοστο 20% αφου τοσο ειναι το αρωμα που αγοραζεις (12ml στα συνολικα 60). Στα batch βαζεις 60 αφου τοσο θα ειναι το τελικο υγρο. Μετα βλεπεις τι νικοτινη εχεις και συμπληρωνεις αναλογα το Nicotine base liquid (προσεχεις να επιλεξεις ειτε Volume (%) ειτε Weight mg/ml). Στο target βαζεις το υγρο που θες να φτιαξεις εσυ.

Zer0c00L
02-04-20, 12:28
Γεια σας, ο ασχετιδης της γειτονιας σας ξαναχτυπά με ερωτήσεις. :oops:

Για τις καπνικές μου ανησυχίες πηγαίνω σε φυσικό κατάστημα και παίρνω αυτό (https://www.e-smokers.gr/shop/mix-shots/liqua-mix-go/liqua-mix-go-traditional-12ml-60ml/), το οποίο μου φτιάχνουν επι τόπου με 3αρα νικοτίνη. Πληρώνω, φεύγω.
Επειδή είμαι αμπαλίδης/αχρηστίδης και το στοκ μου πλησιάζει στο τέλος, τί πρέπει να κάνω για να το αναπληρώσω, δεδομένου ότι πλεον θα γινει παραγγελία μέσω ντερνετς;
Φαντάζομαι πρέπει να πάρω γλυκερινη και booster, έτσι; Η ανάμειξη σε τί αναλαγία θα γίνει;

Σας μερσώ :oops:

εγώ προτείνω να επικοινωνήσεις με το κατάστημα (στην περιοχή του παγκρατίου) γιατί και εγώ νόμιζα ότι θα είναι κλειστό το μαγαζί από το όποιο παίρνω υγρά (FILOTIMO με άρωμα VIRGINIA και 12mg ΝΙΚΟΤΙΝΗΣ) όπως και αντιστάσεις για τον ZENITH αλλά το κατάστημα είναι ανοικτό και λειτουργεί κανονικά τουλάχιστον ακόμα

Chingachgook
02-04-20, 12:40
Κοίτα, το κατάστημα είναι 4-5 τετράγωνα μακριά μου και θα μπορούσα να πάω (πιθανότατα είναι ανοικτό), αλλά καλό θα ήταν να μάθω να το κάνω και μόνος μου.

Βάσει του link του ardi (ευχαριστώ πολύ), με τα παρακάτω είμαι οκ;

213318
213319

ardi21
02-04-20, 12:42
Κοίτα, το κατάστημα είναι 4-5 τετράγωνα μακριά μου και θα μπορούσα να πάω (πιθανότατα είναι ανοικτό), αλλά καλό θα ήταν να μάθω να το κάνω και μόνος μου.

Βάσει του link του ardi (ευχαριστώ πολύ), με τα παρακάτω είμαι οκ;

213318
213319

Ναι μια χαρα εισαι. To αρωμα σου ειναι σιγουρα σε VG ομως? Γιατι το εχεις τικαρει. Τα περισσοτερα ειναι σε PG να ξερεις. Μολις το παρεις να το διπλοτσεκαρεις..
Το αρωμα σου το ειδα και ΔΕΝ ειναι VG, ξετικαρε το και ξαναυπολογισε.


Liqua Mix & Go Traditional (12ml for 60ml)

Η χαρακτηριστική γεύση του καπνού που συμπληρώνεται από ένα πικάντικο, αλλά γλυκό άρωμα σανδαλόξυλου.

Στην κάθε συσκευασία Liqua Mix & Go περιέχονται 12ml αρώματος (100% PG). Προσθέτουμε 48ml βάσης και έτσι έχουμε 60ml υγρού.

Υποθετω οτι δεν εχεις ζυγαρια οποτε θα το φτιαξεις με ml και οχι με γραμμαρια. Οποτε θα πρεπει να παρεις συριγγες απο το φαρμακειο.

Μην ξεχασεις να παρεις και PG.

Chingachgook
02-04-20, 13:00
Νομίζω τώρα είναι οκ. Έχω τρόπο μέτρησης όγκου, τουλάχιστον αυτό δεν θα είναι θέμα :p
213321

Όταν λέμε PG τί εννοούμε; :oops:

ardi21
02-04-20, 13:04
Νομίζω τώρα είναι οκ. Έχω τρόπο μέτρησης όγκου, τουλάχιστον αυτό δεν θα είναι θέμα :p
213321

Όταν λέμε PG τί εννοούμε; :oops:

Ναι ενταξει ειναι.

Η PG ειναι η προπυλενογλυκολη. Μαζι με την γλυκερινη (VG) και την νικοτινη φτιαχνεις τα υγρα. Για αυτο στο calculator σου λεει 22.38ml PG. Αν δεν εχεις και τα τρια, δεν μπορεις να το φτιαξεις.

Θα ψαξεις στο μαγαζι για Atmos 100PG 100 ml (η και περισσοτερο αν θες). Μπορεις να παρεις και απο αλλη μαρκα φυσικα. Εγω προτιμω Pink Mule σε ολα.

hemlock
02-04-20, 13:36
Βασικά chinga, Γιάννη, βλέπω οτι στο calculator έβαλες οτι η νικοτίνη σου είναι 85% PG, που είναι λάθος. Είναι 85% VG.
(EΚΤΟΣ και αν όντως ατμίζεις τόση PG σαν τελικό προϊόν)

To πινακάκι :

213324

ardi21
02-04-20, 13:41
Βασικά chinga, Γιάννη, βλέπω οτι στο calculator έβαλες οτι η νικοτίνη σου είναι 85% PG, που είναι λάθος. Είναι 85% VG.
(EΚΤΟΣ και αν όντως ατμίζεις τόση PG)

To πινακάκι :

213324

Σωστος, δεν το προσεξα. Τα εχει βαλει αναποδα στην νικοτινη.

Oσο για το τελικο υγρο ειδα και γω οτι εχει πολυ PG αλλα υπεθεσα οτι αυτο κανει, αν και οντως ειναι extreme. Ας μας το επιβεβαιωσει.

hemlock
02-04-20, 13:53
Χμ..Τα νούμερα ήταν σίγουρα λάθος...Αλλά και το 70% PG παραείναι πολλλύ.! χμ

Chingachgook
02-04-20, 14:00
Στους...ατμιτζήδες ( :p )που πήγαινα μέχρι τώρα, έπαιρνα αυτο (https://www.e-smokers.gr/shop/mix-shots/liqua-mix-go/liqua-mix-go-traditional-12ml-60ml/), ζήταγα 3αρα νικοτίνη και δεν είχα ασχοληθεί περαιτέρω. Είδα ότι βάζουν γλυκερίνη (της Atmos Lab, συγκεκριμένα), και νικοτίνη (booster?) από ένα μικρο μπουκαλάκι. Μου κάνει στη γεύση και δεν έχω ασχοληθεί ούτε δευτερόλεπτο παραπάνω.
Σορυ αν σας πρήζω ή/και δεν δίνω όλες τις πληροφορίες - ουσιαστικά δεν τις εχω.
Είμαι - σχεδόν - βέβαιος ότι τα προϊόντα στο παρακάτω screenshot είναι αυτά που χρησιμοποιούν και εκείνοι (επαναλαμβάνω, από αυτά που είδα στην πράξη, δεν έχω ιδία άποψη...)

213326

@ ADSLgr.com All rights reserved.