PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικό τσιγάρο (reloaded)- Για μεγάλα "φουγάρα"



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 [69] 70 71

hemlock
02-04-20, 14:04
Στους...ατμιτζήδες ( :p )που πήγαινα μέχρι τώρα, έπαιρνα αυτο (https://www.e-smokers.gr/shop/mix-shots/liqua-mix-go/liqua-mix-go-traditional-12ml-60ml/), ζήταγα 3αρα νικοτίνη και δεν είχα ασχοληθεί περαιτέρω. Είδα ότι βάζουν γλυκερίνη (της Atmos Lab, συγκεκριμένα), και νικοτίνη (booster?) από ένα μικρο μπουκαλάκι. Μου κάνει στη γεύση και δεν έχω ασχοληθεί ούτε δευτερόλεπτο παραπάνω.
Σορυ αν σας πρήζω ή/και δεν δίνω όλες τις πληροφορίες - ουσιαστικά δεν τις εχω.
Είμαι - σχεδόν - βέβαιος ότι τα προϊόντα στο παρακάτω screenshot είναι αυτά που χρησιμοποιούν και εκείνοι (επαναλαμβάνω, από αυτά που είδα στην πράξη, δεν έχω ιδία άποψη...)

213326

Απλά σου έδειξα τις αναλογίες των υλικών που θα ανακατέψεις. πχ το booster της Atmos είναι 85% VG και οχι 85% PG, ήταν λάθη ορολογίας.

ardi21
02-04-20, 14:05
Στους...ατμιτζήδες ( :p )που πήγαινα μέχρι τώρα, έπαιρνα αυτο (https://www.e-smokers.gr/shop/mix-shots/liqua-mix-go/liqua-mix-go-traditional-12ml-60ml/), ζήταγα 3αρα νικοτίνη και δεν είχα ασχοληθεί περαιτέρω. Είδα ότι βάζουν γλυκερίνη (της Atmos Lab, συγκεκριμένα), και νικοτίνη (booster?) από ένα μικρο μπουκαλάκι. Μου κάνει στη γεύση και δεν έχω ασχοληθεί ούτε δευτερόλεπτο παραπάνω.
Σορυ αν σας πρήζω ή/και δεν δίνω όλες τις πληροφορίες - ουσιαστικά δεν τις εχω.
Είμαι - σχεδόν - βέβαιος ότι τα προϊόντα στο παρακάτω screenshot είναι αυτά που χρησιμοποιούν και εκείνοι (επαναλαμβάνω, από αυτά που είδα στην πράξη, δεν έχω ιδία άποψη...)

213326

Aρα δεν ξερεις την αναλογια PG/VG που σου φτιαχνουν. Αν εισαι σιγουρος οτι δεν σου βαζουν καθολου PG τοτε το πινακακι ειναι αυτο, συμφωνα με τα υπολοιπα δεδομενα.

213327

77/23 VG/PG

Chingachgook
02-04-20, 14:07
Άρα με αυτά τα 3 προϊόντα είμαι οκ (και μετά βέβαια είναι θέμα μίξης);

ardi21
02-04-20, 14:08
Άρα με αυτά τα 3 προϊόντα είμαι οκ (και μετά βέβαια είναι θέμα μίξης);

Mε την παραπανω αναλογια VG/PG και την συγκεκριμενη νικοτινη και αρωμα, ναι, χρειαζονται μονο αυτα τα τρια. Δεν παιρνεις PG δηλαδη.

hemlock
02-04-20, 14:12
Σαχλαμάρες, άλλα νούμερα έβλεπα, όλα κομπλέ με τα νούμερα του ardi...:p Delete me!

Chingachgook
02-04-20, 14:15
Θα γκουγκλαρω λίγο να ξεστραβωθώ και θα επανέλθω. Δεν είναι ότι έχω να πάω για καφέ ξερωγω, χρόνο έχω, θα το ψάξω λίγο και θα επανέλθω (δεν ήταν απειλή αυτό :oops: ) αν χρειαστεί.

Σας είμαι υπόχρεος παιδιά και συγγνώμη για την ζαλούρα.

hemlock
02-04-20, 14:16
Απλά να πας να πάρεις καμια σύριγγα των 20ml απο το φαρμακείο για να το φτιάξεις...:p

ardi21
02-04-20, 14:18
Θα γκουγκλαρω λίγο να ξεστραβωθώ και θα επανέλθω. Δεν είναι ότι έχω να πάω για καφέ ξερωγω, χρόνο έχω, θα το ψάξω λίγο και θα επανέλθω (δεν ήταν απειλή αυτό :oops: ) αν χρειαστεί.

Σας είμαι υπόχρεος παιδιά και συγγνώμη για την ζαλούρα.

Δεν ειναι τιποτα ρε συ. Μια φορα να το κανεις και να μπεις στο πνευμα, τελος.

Erebos
02-04-20, 14:20
Στους...ατμιτζήδες ( :p )που πήγαινα μέχρι τώρα, έπαιρνα αυτο (https://www.e-smokers.gr/shop/mix-shots/liqua-mix-go/liqua-mix-go-traditional-12ml-60ml/), ζήταγα 3αρα νικοτίνη και δεν είχα ασχοληθεί περαιτέρω. Είδα ότι βάζουν γλυκερίνη (της Atmos Lab, συγκεκριμένα), και νικοτίνη (booster?) από ένα μικρο μπουκαλάκι. Μου κάνει στη γεύση και δεν έχω ασχοληθεί ούτε δευτερόλεπτο παραπάνω.
Σορυ αν σας πρήζω ή/και δεν δίνω όλες τις πληροφορίες - ουσιαστικά δεν τις εχω.
Είμαι - σχεδόν - βέβαιος ότι τα προϊόντα στο παρακάτω screenshot είναι αυτά που χρησιμοποιούν και εκείνοι (επαναλαμβάνω, από αυτά που είδα στην πράξη, δεν έχω ιδία άποψη...)

213326

Με <€4 παίρνεις 1kg(793ml) γλυκερίνη (https://www.skroutz.gr/s/12107723/Chemco-Glycerin-Γλυκερίνη-Φυτική-1000gr.html) από το φαρμακείο, ελληνικής προέλευσης και πιστοποιημένη, πιθανότατα πιο καθαρή από αυτήν της AtmosLab.
Μην είσαι κορόιδο.

Bokie
10-04-20, 09:16
Ρε παιδιά να σας ρωτήσω κάτι και αν μπορείτε έστω χονδρικά κατά κάποιο τρόπο να μου απαντήσετε. Εγώ κάνω ένα πακέτο τσιγάρα marlboro την ημέρα αν το γυρίσω στο ατμισμα με πόση νικοτίνη πρέπει να πάρω υγρό και πόσα ml θα χρειάζομαι το μήνα το ρωτάω αυτά για να δω κατά πόσο συμφέρει, ξέρω πως συμφέρει αλλά θέλω να δω πόσο;

Chingachgook
10-04-20, 10:38
Ρε παιδιά να σας ρωτήσω κάτι και αν μπορείτε έστω χονδρικά κατά κάποιο τρόπο να μου απαντήσετε. Εγώ κάνω ένα πακέτο τσιγάρα marlboro την ημέρα αν το γυρίσω στο ατμισμα με πόση νικοτίνη πρέπει να πάρω υγρό και πόσα ml θα χρειάζομαι το μήνα το ρωτάω αυτά για να δω κατά πόσο συμφέρει, ξέρω πως συμφέρει αλλά θέλω να δω πόσο;

Θα σου πω εγω, που στο άτμισμα είμαι πρωτάρα, αλλά κάπνιζα σχεδόν 30 χρόνια. Από πέρισυ τον Απρίλιο έχω καπνίσει 2 1/2 τσιγάρα, ενώ κάπνιζα περίπου 2 πακέτα.

Ξεκίνησα με μαξ νικοτίνη (18) και σταδιακά το κατέβασα στα 3. Όσο για την κατανάλωση, είναι δύσκολο να σου πει κάποιος εκ των προτέρων. Εγω πχ, παρόλο που ήμουν δυνατό φουγάρο, ατμίζω περίπου 60ml το μήνα (δυστυχώς, τώρα με την κλεισούρα το έχω αυξήσει, αλλά νομίζω όλοι μας το ίδιο κάνουμε...). Ακούω πάντως άλλους να μιλάνε για τρελές καταναλώσεις, μπορεί και πάνω από 10ml την ημέρα. Έχουν πιπίλα τον ατμοποιητή :p

Η δική μου συμβουλή, καθαρά και μόνο από προσωπική εμπειρία, είναι ξεκίνα το με κάτι φθηνό (συσκευή, ατμοποιητή), γιατί μπορεί να μη σου κάτσει καλά. Μπορεί βρε αδερφάκι μου να σπαστείς πχ που πρέπει να έχεις στο μυαλό σου μπαταρίες, φορτίσματα, υγρά. Μπορεί να μη σου κάνει η φάση (δύσκολο, μιας και υπάρχουν άπειρες+1 γεύσεις).

Πολύ πολύ χοντρικά, πάλι απο προσωπική εμεπιρία, από τα ~150+€ που έδινα για τσιγάρο, είμαι κάτω από τα 30€, χωρίς να νοιώθω στέρηση, ή να αναγκάζω τον εαυτό μου να κάνει μικρή χρήση. Βέβαια, να ξαναπώ ότι εγω δεν το έχω πιπίλα. Κάποιος από τα παιδιά εδώ θα σου πουν πιο συγκεκριμένα, μιας και νομίζω είμαι εξαιρεση στην κατανάλωση που κάνω.

hemlock
10-04-20, 10:43
Ρε παιδιά να σας ρωτήσω κάτι και αν μπορείτε έστω χονδρικά κατά κάποιο τρόπο να μου απαντήσετε. Εγώ κάνω ένα πακέτο τσιγάρα marlboro την ημέρα αν το γυρίσω στο ατμισμα με πόση νικοτίνη πρέπει να πάρω υγρό και πόσα ml θα χρειάζομαι το μήνα το ρωτάω αυτά για να δω κατά πόσο συμφέρει, ξέρω πως συμφέρει αλλά θέλω να δω πόσο;

Προσωπικά, στην αρχή, το είχα πι-πι-λα (έκανα 25g καπνό/ημέρα)...10+ ml υγρά. Πολλλλύ αργότερα ήρθαν οι μέρες που έπεφτα στα 3-4-5ml.
Πολλύ γενικά ίσως με κάτι παραπάνω απο 100 ευρώ μπορείς να αγοράσεις ατμοποιητή+ μπαταριοθήκη για 18650 μπαταρίες + φορτιστή + 2-3-4 μπαταρίες .

Πάντως αυτές τις δοκιμές, έντασης νικοτίνης + γεύσεων + hardware + να κρατάς κάτι που να είναι και οπτικά ΟΚ με το γούστο σου/πως θα νοιώσεις κάποιον πιθανό συνδιασμό hardware στο χέρι σου, δεν είναι για αυτές τις μέρες, θέλει αγάπη το ψάξιμο όπως σου γράφει και ο chinga. ;)

ardi21
10-04-20, 14:10
Ρε παιδιά να σας ρωτήσω κάτι και αν μπορείτε έστω χονδρικά κατά κάποιο τρόπο να μου απαντήσετε. Εγώ κάνω ένα πακέτο τσιγάρα marlboro την ημέρα αν το γυρίσω στο ατμισμα με πόση νικοτίνη πρέπει να πάρω υγρό και πόσα ml θα χρειάζομαι το μήνα το ρωτάω αυτά για να δω κατά πόσο συμφέρει, ξέρω πως συμφέρει αλλά θέλω να δω πόσο;

Εγω θα σου ελεγα να ξεκινησεις με 12αρα νικοτινη, αλλα αυτο το βλεπεις και στην πορεια. Εξαρταται και απο το υγρο.

Οσο για το κοστος εχουμε και λεμε:

1) Oι αντιστασεις κοστιζουν γυρω στα 3 ευρω η μια. Αν υποθεσουμε οτι κρατας 5 μερες την καθε μια, θες 6 αντιστασεις τον μηνα, αρα 18 ευρω. Αν μετα απο καιρο θελησεις να τις φτιαχνεις μονος σου με συρμα και βαμβακι, πηγαινοντας σε επισκευασιμους ατμοποιητες, αυτο το κοστος σχεδον μηδενιζεται. Δεν μας απασχολει ομως προς το παρον.

2) Τα αρωματα για να φτιαξεις υγρα 60ml εχουν ενα μεσο κοστος 13 ευρω. Το καθε μπουκαλακι με 10 ml νικοτινης εχει γυρω στα 4 ευρω. Οποτε, οπως καταλαβαινεις, το κοστος του υγρου εξαρταται κυριως απο την νικοτινη που θα βαλεις. Με 12 αρα θες περιπου 3.5 μπουκαλακι νικοτινης, δηλαδη 14 ευρω. Αρα το συνολικο σου κοστος για το υγρο ειναι γυρω στα 27 ευρω. To κοστος VG-PG ειναι αμελητεο, οποτε δεν το βαζω.

Αν υποθεσουμε οτι κανεις 60 ml τον μηνα (βεβαια δεν νομιζω να κανεις τοσα, αλλα παραπανω) προσθετοντας και τις αντιστασεις εχει ενα κοστος περιπου 50 ευρω. Ολα αυτα που σου λεω βεβαια ειναι ενας μεσος ορος. Το πραγματικο κοστος εξαρταται κυριως απο την καταναλωση που κανεις.

Chingachgook
10-04-20, 15:17
Αλήθεια, αν χρησιμοποιείς επισκευάσιμο, κάθε πότε θέλει αλλαγή η αντίσταση και πότε το βαμβάκι; Χοντρικά, αν βοηθάει ας πούμε με κατανάλωση 4-5ml την ημέρα.

sdikr
10-04-20, 15:18
Αλήθεια, αν χρησιμοποιείς επισκευάσιμο, κάθε πότε θέλει αλλαγή η αντίσταση και πότε το βαμβάκι; Χοντρικά, αν βοηθάει ας πούμε με κατανάλωση 4-5ml την ημέρα.

Οταν αλλάζει η γεύση :p
Αρχίζει δηλαδή και βγάζει καμένο κλπ

ardi21
10-04-20, 15:31
Αλήθεια, αν χρησιμοποιείς επισκευάσιμο, κάθε πότε θέλει αλλαγή η αντίσταση και πότε το βαμβάκι; Χοντρικά, αν βοηθάει ας πούμε με κατανάλωση 4-5ml την ημέρα.

Aυτο που ειπε ο sdikr.

Το ποτε θα γινει αυτο εξαρταται πολυ απο το ποσο "καθαρο" ειναι το υγρο. Εχω τυχει σε υγρα που σε 10 ml ηθελες αλλαγη αντιστασης/βαμβακιου. Εχω τυχει σε αλλα που κρατανε πανω απο 40ml. Επισης εξαρταται και η αντισταση (αν μιλαμε για ετοιμη).

Chingachgook
10-04-20, 15:47
Βαριέμαι μετά βδελυγμίας το DIY, και μόνο στη σκέψη ξενερώνω :p

Αλλά ας όψεται η κλεισούρα, κάτι πρέπει να κάνω να περνάει η ώρα. Κιθάρα δε μπορώ να παίξω, θα πρέπει να μένω σε αντίσκηνο. Gaming θα έχω μουρμούρα πάλι σκοτώνεις ρε. (τι ωραία να είσαι εργένης :twisted::p)

Απο το λίγο που το έψαξα, δεν είναι μια διαδικασία χωρίς χρονικό κόστος. Αν, ας πούμε, θέλεις 10-15 λεπτά για την αλλαγή (προετοιμασίες, σύρματα, βαμβάκια, καθαρισμοί, κτλ) και χρειάζεται να το κάνεις κάθε 2 ημέρες ξερωγω, να το βράσω. Θα μου πει κάποιος, 10 λεπτά πολλά δεν είναι ρε παλτό και δεν θα έχει αδίκο, αλλά ο τεμπέλης μέσα μου μάχεται με την βαρεμάρα τη κλεισούρας. :p

(επίσης από ψάξιμο που έκανα, το κόστος είναι αμελητέο, σε σχέση με έτοιμες αντιστάσεις, έτσι δεν είναι; )

Απλά ένα μπούσουλα.

hemlock
10-04-20, 15:54
Βαριέμαι μετά βδελυγμίας το DIY, και μόνο στη σκέψη ξενερώνω :p

Αλλά ας όψεται η κλεισούρα, κάτι πρέπει να κάνω να περνάει η ώρα. Κιθάρα δε μπορώ να παίξω, θα πρέπει να μένω σε αντίσκηνο. Gaming θα έχω μουρμούρα πάλι σκοτώνεις ρε. (τι ωραία να είσαι εργένης :twisted::p)

Απο το λίγο που το έψαξα, δεν είναι μια διαδικασία χωρίς χρονικό κόστος. Αν, ας πούμε, θέλεις 10-15 λεπτά για την αλλαγή (προετοιμασίες, σύρματα, βαμβάκια, καθαρισμοί, κτλ) και χρειάζεται να το κάνεις κάθε 2 ημέρες ξερωγω, να το βράσω. Θα μου πει κάποιος, 10 λεπτά πολλά δεν είναι ρε παλτό και δεν θα έχει αδίκο, αλλά ο τεμπέλης μέσα μου μάχεται με την βαρεμάρα τη κλεισούρας. :p

(επίσης από ψάξιμο που έκανα, το κόστος είναι αμελητέο, σε σχέση με έτοιμες αντιστάσεις, έτσι δεν είναι; )

Απλά ένα μπούσουλα.

Μέσα σε 15min σου έχω λύσει,πλύνει και ξανασυναρμολογήσει κάθε παρτ του ατμοποιητή...2 λεπτά υπόθεση είναι η αλλαγή της αντίστασης/βαμβακιού και αυτός ο χρόνος τις πρώτες φορές. :twisted:

Πέρα απο την πλάκα, υπάρχουν επισκευάσιμοι με 5-6- παρτς (βάση, γυαλάκι, 2 βίδες για την αντίσταση, τοπ καπ + 2 orings) υπάρχουν και άλλοι με 30+ κομμάτια σαν την αγαπημένη Ithaka που είχα.

Slammer
17-04-20, 23:06
Με τα χρόνια έχω πάνω από 20-25 επισκευάσιμους ατμοποιητές. Θελετε από υπερβολή? από τις συμβουλές των άλλων ότι ο τάδε βγάζει σουπερ γευση? ή γιατί με την λογική ότι έχω γλυτωσει σε σχεση με το τσιγάρο εκατοντάδες ευρώ μπορώ να κάνω ένα έξοδο παραπάνω?, δεν έχει σημασία...
Αλλοι απλοί, άλλοι συνθετοι... στο τέλος βγηκε ο τεμπέλης μέσα μου και έμεινα με έναν Doggy Style.... απλός, μικρός, εύκολος.... μπορεί να "μη βγάζει όλες τι νότες" του "πολυδιάστατου" υγρού μου, αλλά τελικά αυτός είναι.....

Zarko
19-04-20, 11:27
Με τα χρόνια έχω πάνω από 20-25 επισκευάσιμους ατμοποιητές. Θελετε από υπερβολή? από τις συμβουλές των άλλων ότι ο τάδε βγάζει σουπερ γευση? ή γιατί με την λογική ότι έχω γλυτωσει σε σχεση με το τσιγάρο εκατοντάδες ευρώ μπορώ να κάνω ένα έξοδο παραπάνω?, δεν έχει σημασία...


Δεν χρειάζεται να νιώθεις κανενός είδους ενοχές. Αρκετοί κάναμε το ηλεκτρονικό τσιγάρο χόμπι, με αποτέλεσμα να ξοδέψουμε τρελά ποσά. Τα πλέον πανάκριβα είδη ατμίσματος είναι τα μοντάκια από σταθεροποιημένο ξύλο. Στις φωτογραφίες μπορείς να δεις την βιτρίνα που έχω φτιάξει στο γραφείο μου. Τα τέσσερα μοντάκια της βιτρίνας κόστισαν πάνω από 1300 ευρώ συνολικά, ενώ δεν τα χρησιμοποιώ ποτέ για να μην φθαρούν από τη χρήση! :wall:

214143

214144

Για καθημερινή χρήση χρησιμοποιώ καμιά δεκαριά άλλα μοντάκια, ανάμεσά τους τρία τριμπάτερα DNA της Evolv, ένα DNA200, ένα DNA250, και ένα DNA250C. Οι ατμοποιητές που έχω αγοράσει στα έξι χρόνια που ατμίζω είναι άπειροι, έχω χάσει πλέον το μέτρημα με αυτούς που έχω πουλήσει αλλά και έχω χαρίσει σε φίλους. Είμαι καθαρά στο πνευμονικό άτμισμα τα τελευταία χρόνια, έφτασα να ατμίζω ακόμα και στα 120-130W (!!!), ενώ πρέπει να υπήρξαν μέρες που έφτασα να ατμίζω 20ml την ημέρα στα 6-7mg νικοτίνη!

Τα τελευταία 2-3 χρόνια έχω ηρεμήσει κάπως, ατμίζω ανάμεσα στα 40 έως 80W και ένα μέσο όρο από 10 έως 12ml την ημέρα, εννοείται βέβαια σε υγρά που φτιάχνω αποκλειστικά μόνος μου, με ένα μέσο όρο κόστους το πολύ 30 ευρώ το μήνα...

Chingachgook
11-05-20, 10:52
Να ρωτήσω κάτι, γιατί αυτό που άκουσα δεν ξέρω αν είναι φήμη ή όχι και με θορύβησε λίγο (παρακαλώ διαβάστε με επιφύλαξη, δεν μπορώ να επιβεβαιώσω)

Πήγα να παραγγείλω υγρά και ένα συγκεκριμένο ήταν σε έλλειψη. Πήρα τηλέφωνο το μαγαζί να ρωτήσω πότε θα έχουν και μου είπε "πάρε ότι προλαβαίνεις τώρα, γιατί θα καταργηθούν οι μη νικοτινούχες βάσεις {γιατί δεν φορολογούνται ως νικοτουνούχα} και το νομοσχέδιο δεν έχει ψηφιστεί λόγω κορονοιού".

Έχετε ακούσει κάτι ή έλεγε φίδια;

hemlock
11-05-20, 11:07
Να ρωτήσω κάτι, γιατί αυτό που άκουσα δεν ξέρω αν είναι φήμη ή όχι και με θορύβησε λίγο (παρακαλώ διαβάστε με επιφύλαξη, δεν μπορώ να επιβεβαιώσω)

Πήγα να παραγγείλω υγρά και ένα συγκεκριμένο ήταν σε έλλειψη. Πήρα τηλέφωνο το μαγαζί να ρωτήσω πότε θα έχουν και μου είπε "πάρε ότι προλαβαίνεις τώρα, γιατί θα καταργηθούν οι μη νικοτινούχες βάσεις {γιατί δεν φορολογούνται ως νικοτουνούχα} και το νομοσχέδιο δεν έχει ψηφιστεί λόγω κορονοιού".

Έχετε ακούσει κάτι ή έλεγε φίδια;
Δεν έχει απάντηση η ερώτησή σου...Αλλά αυτοί που θα βελάξουν, και θα σταματήσουν να ατμίζουν, είναι οι DIYers, οχι αυτοί που αγοράζουν έτοιμα υγρά.
Οπότε μην αρχίσεις να κατεβάζεις ράφια.

Chingachgook
11-05-20, 11:21
Ναι αλλά πλέον είμαι DIYer :p
(ουσιαστικά και πριν DIYer ήμουν, "απλά" μου το έφτιαχνε άλλος)

Zarko
11-05-20, 11:42
Δεν έχει απάντηση η ερώτησή σου...Αλλά αυτοί που θα βελάξουν, και θα σταματήσουν να ατμίζουν, είναι οι DIYers, οχι αυτοί που αγοράζουν έτοιμα υγρά.


Δεν υπάρχει καμία απολύτως περίπτωση να συμβεί κάτι τέτοιο, πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη. Καταρχήν, όσοι είμαστε στον χώρο του DIY, είμαστε οι πλέον ενημερωμένοι και έχουμε σχεδόν όλοι τις "καβάτζες" μας εδώ και χρόνια. Ένα μεγάλο ποσοστό από τους χρήστες DIY, ανάμεσά τους και εγώ, έχουμε τις άκρες μας και ψωνίζουμε κανονικότατα από το εξωτερικό, χωρίς κανέναν περιορισμό. Οπότε δεν μας επηρεάζουν με κανέναν τρόπο οι εξελίξεις στην ελληνική αγορά.

Αλλά και όλοι οι υπόλοιποι χρήστες που φτιάχνουν τα υγρά τους μόνοι τους αλλά δεν μπορούν να ψωνίσουν από το εξωτερικό, πιστεύεις ότι υπάρχει η παραμικρή πιθανότητα να επηρεαστούν, έστω και στο ελάχιστο, από τις αποφάσεις της οποιαδήποτε ελληνικής κυβέρνησης; :p

Πάντα θα υπάρχει διαθέσιμη VG και PG στα φαρμακεία, ενώ η μαύρη αγορά με τις νικοτινούχες βάσεις στο facebook οργιάζει εδώ και χρόνια. Ειλικρινά πιστεύεις ότι υπάρχει τρόπος οποιαδήποτε κυβέρνηση, ότι απαγορευτικούς νόμους και να ψηφίσει και όσα αστυνομικά μέτρα και αν επιβάλει, να μπορέσει να ελέγξει 100% την μαύρη αγορά; Πώς θα το κάνει αυτό; Θα κυνηγήσει τους πάντες στο facebook, στο instagram κτλ; Θα βάλει μήπως από έναν αστυνομικό σε κάθε κατάστημα ηλεκτρονικού τσιγάρου να ελέγχει τι ακριβώς πουλάει "κάτω από τον πάγκο" στους γνωστούς πελάτες και φίλους;...

hemlock
11-05-20, 11:51
Ναι αλλά πλέον είμαι DIYer :p
(ουσιαστικά και πριν DIYer ήμουν, "απλά" μου το έφτιαχνε άλλος)

Υπομονή.!



Δεν υπάρχει καμία απολύτως περίπτωση να συμβεί κάτι τέτοιο, πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη. Καταρχήν, όσοι είμαστε στον χώρο του DIY, είμαστε οι πλέον ενημερωμένοι και έχουμε σχεδόν όλοι τις "καβάτζες" μας εδώ και χρόνια. Ένα μεγάλο ποσοστό από τους χρήστες DIY, ανάμεσά τους και εγώ, έχουμε τις άκρες μας και ψωνίζουμε κανονικότατα από το εξωτερικό, χωρίς κανέναν περιορισμό. Οπότε δεν μας επηρεάζουν με κανέναν τρόπο οι εξελίξεις στην ελληνική αγορά.

Αλλά και όλοι οι υπόλοιποι χρήστες που φτιάχνουν τα υγρά τους μόνοι τους αλλά δεν μπορούν να ψωνίσουν από το εξωτερικό, πιστεύεις ότι υπάρχει η παραμικρή πιθανότητα να επηρεαστούν, έστω και στο ελάχιστο, από τις αποφάσεις της οποιαδήποτε ελληνικής κυβέρνησης; :p

Πάντα θα υπάρχει διαθέσιμη VG και PG στα φαρμακεία, ενώ η μαύρη αγορά με τις νικοτινούχες βάσεις στο facebook οργιάζει εδώ και χρόνια. Ειλικρινά πιστεύεις ότι υπάρχει τρόπος οποιαδήποτε κυβέρνηση, ότι απαγορευτικούς νόμους και να ψηφίσει και όσα αστυνομικά μέτρα και αν επιβάλει, να μπορέσει να ελέγξει 100% την μαύρη αγορά; Πώς θα το κάνει αυτό; Θα κυνηγήσει τους πάντες στο facebook, στο instagram κτλ; Θα βάλει μήπως από έναν αστυνομικό σε κάθε κατάστημα ηλεκτρονικού τσιγάρου να ελέγχει τι ακριβώς πουλάει "κάτω από τον πάγκο" στους γνωστούς πελάτες και φίλους;...


Για μένα zarko δεν ισχύει κάτι απο τα παραπάνω που έγραψες...Μαύρη αγορά και νικοτίνες no name-no label δεν υπάρχουν καν σαν σκέψη. ΑΝ μου κόψουν τα αρώματα, θα προσπαθήσω να ατμίσω χωρίς αυτά και μετά κόψιμο ΑΝ δεν μου καθήσει. Ούτε μπορώ να αγοράζω .5cents/ml υγρό, ούτε να πάθω δηλητηρίαση απο κατεψυγμένες προ 5ετιας νικοτίνη.

Zarko
11-05-20, 12:09
Για μένα zarko δεν ισχύει κάτι απο τα παραπάνω που έγραψες...Μαύρη αγορά και νικοτίνες no name-no label δεν υπάρχουν καν σαν σκέψη. ΑΝ μου κόψουν τα αρώματα, θα προσπαθήσω να ατμίσω χωρίς αυτά και μετά κόψιμο ΑΝ δεν μου καθήσει. Ούτε μπορώ να αγοράζω .5cents/ml υγρό, ούτε να πάθω δηλητηρίαση απο κατεψυγμένες προ 5ετιας νικοτίνη.


Κανένα θέμα, ο καθένας από εμάς πράττει κατά το δοκούν. :)

Απλά, ενημερωτικά, οι νικοτινούχες βάσεις με το πέρασμα του χρόνου απλά οξειδώνονται και σκουραίνουν σαν χρώμα. Όσο πιο σκούρο το χρώμα, τόσο μεγαλύτερος και ο βαθμός οξείδωσης. Όσο μεγαλύτερος ο βαθμός οξείδωσης, τόσο αντίστοιχα μειώνεται αντίστοιχα ο βαθμός δραστικότητας της νικοτίνης. Π.χ., μία νικοτινούχα βάση στα 100mg/ml αν έχει οξειδωθεί βαριά και έχει γίνει πλέον σαν σκούρο τσάι χρωματικά, από τα 100mg νικοτίνη έχει κατέβει πλέον στα 80 ή στα 70mg.

Οπότε, όπως καταλαβαίνεις, είναι πολύ μεγαλύτερες οι πιθανότητες να πάθει κανείς δηλητηρίαση από μία ολόφρεσκη, ολόλευκη σε χρώμα νικοτινούχα βάση, από μία ίδια, βαριά οξειδωμένη, της ίδιας εταιρείας.

Και αυτά δεν τα λέω εγώ, αλλά ο κύριος Φαρσαλινός στο νήμα των βάσεων στο vaping.gr. Εφόσον γνωρίζεις φαντάζομαι ποιος είναι ο κύριος Φαρσαλινός, θα συμφωνείς επίσης φαντάζομαι ότι τα λεγόμενά του, όπως και οι ιατρικές έρευνες που έχει διεξάγει, δεν αμφισβητούνται από κανέναν...

hemlock
11-05-20, 13:10
Και αυτά δεν τα λέω εγώ, αλλά ο κύριος Φαρσαλινός στο νήμα των βάσεων στο vaping.gr. Εφόσον γνωρίζεις φαντάζομαι ποιος είναι ο κύριος Φαρσαλινός, θα συμφωνείς επίσης φαντάζομαι ότι τα λεγόμενά του, όπως και οι ιατρικές έρευνες που έχει διεξάγει, δεν αμφισβητούνται από κανέναν...

Θα "βρώ" τέτοια νικοτίνη ,κατεψυγμένη-έστω ξεθυμασμένη, σε τιμή προ κατάψυξης ? Τα 100ml/36mg στα 15 ευρώ ή θα μου την πουλησουν 400++ ευρώ ....:whistle:

ardi21
12-05-20, 17:30
Δεν καταλαβα. Θελουν να απαγορεψουν τα αρωματα δηλαδη?

Chingachgook
12-05-20, 19:14
Οτιδήποτε μη νικοτινούχο. Δηλαδή και τα αρώματα θα πρέπει να φτιάχνονται με νικοτίνη. Επαναλαμβάνω, είναι φήμη που άκουσα και την μετέφερα εδώ, γιατί είστε πιο ...μπαρουτοκαπνισμένοι από εμένα :p

Zarko
15-05-20, 09:35
Θα "βρώ" τέτοια νικοτίνη ,κατεψυγμένη-έστω ξεθυμασμένη, σε τιμή προ κατάψυξης ? Τα 100ml/36mg στα 15 ευρώ ή θα μου την πουλησουν 400++ ευρώ ....:whistle:


Αυτό δυστυχώς είναι το αποτέλεσμα της στρέβλωσης της αγοράς που παρατηρήθηκε, όταν η Ευρωπαϊκή Ένωση υπέκυψε στα συμφέροντα των φαρμακοβιομηχανιών/καπνοβιομηχανιών και αποφάσισε να βγάλει τα ατμιστικά είδη εκτός της ελεύθερης αγοράς και εμπορικής διακίνησης ανάμεσα στις χώρες-μέλη.

Τα πάντα είναι θέματα μαθηματικών υπολογισμών και τα ατμιστικά υγρά δεν αποτελούν εξαίρεση. Όλα τα ατμιστικά υγρά αποτελούνται από τέσσερα κύρια συστατικά. VG, PG, νικοτινούχα βάση και άρωμα (ένα ή πολλά). Τα τρία από από τα τέσσερα συστατικά, δηλαδή η VG/PG και τα αρώματα, επειδή είναι είδη που χρησιμοποιούνται και σε άλλους τομείς όπως η ζαχαροπλαστική, παράγονται σε μεγάλους αριθμούς από βιομηχανικές μονάδες και δεν πρόκειται να λείψουν ποτέ από την αγορά. Ο αδύναμος κρίκος της αλυσίδας είναι οι νικοτινούχες βάσεις.

Όταν αγοράζεις ένα έτοιμο υγρό ατμίσματος στα 7 ευρώ τα 10ml, αυτό σημαίνει ότι για ένα λίτρο θα έπρεπε να δώσεις 700 ευρώ!!! Αυτή η τιμή είναι απλά εξωφρενική, και ξεπερνάει κάθε έννοια αισχροκέρδειας! Σε τιμές λιανικής πώλησης, τα τέσσερα συστατικά κοστίζουν:
α. Η VG/PG στα 3-4 ευρώ το λίτρο.
β. Η νικοτινούχα βάση στα 100mg/ml στα 70-100 ευρώ το λίτρο. Μόνο που ένα τέτοιο λίτρο περιέχει συνολικά 100.000mg νικοτίνη, που επαρκούν για να παραχθούν 5,5 λίτρα υγρών στα 18mg/ml ή 16,5 λίτρα υγρών στα 6mg/ml. Οπότε το κόστος παραγωγής για ένα λίτρο υγρού στα 18mg/ml προσγειώνεται 18 ευρώ το πολύ, ενώ για ένα λίτρο υγρού στα 6mg/ml προσγειώνεται στα 6 ευρώ το πολύ.
γ. Τα αρώματα κοστίζουν 20 ευρώ το πολύ, στα μπουκάλια των 100ml.

Οπότε, εύκολα καταλαβαίνει κανείς ότι ένα έτοιμο υγρό ατμίσματος με μία τυπική αραίωση αρώματος στο 10%, έχει ένα μέγιστο κόστος υλικών για ένα λίτρο στα 18mg/ml: 4 + 18 + 20 = 42 ευρώ το λίτρο, σε τιμές λιανικής!!! Νομίζω ότι εύκολα γίνεται αντιληπτό ότι το πραγματικό κόστος σε τιμές χονδρικής, θα πέσει τουλάχιστον στο μισό, δηλαδή περίπου στα 20 ευρώ το λίτρο.

Έχουμε λοιπόν ένα προϊόν που έχει κόστος υλικών για να παραχθεί 20 ευρώ το λίτρο. Πόσο θα θέλατε να προσθέσετε πάνω σε αυτό για φόρους, κόστος μισθοδοσίας, μεταφορικό κόστος κτλ.; Άλλα 10, 20, 30 ευρώ; Ακόμα κι έτσι, έχετε ένα συνολικό κόστος παραγωγής που δεν ξεπερνά τα 50 ευρώ το λίτρο, σε καμία περίπτωση. Αυτό το προϊόν λοιπόν, καλείται ο Έλληνας καταναλωτής να το πληρώσει σε τιμές από 500 έως 700 ευρώ το λίτρο!!! :shock:

Δηλαδή το κράτος με τους φόρους που έχει επιβάλλει, ο χονδρέμπορος και το κατάστημα λιανικής, μοιράζονται την αισχροκέρδεια των 450 έως 650 ευρώ το λίτρο. Να με συγχωρείτε πολύ, αλλά δεν θα πάρω... :p

mzaf
15-05-20, 10:44
@Zarko,εξαιρετικός
:clap:

Zer0c00L
16-05-20, 00:38
θα συμφωνήσω

Rebel Scum
18-05-20, 22:29
Καλησπέρα στα φουγάρα της παρέας.

Επειδή σκέφτομαι να ξαναξεκινήσω το σπορ επειδή αυτά τα logic κτλ είναι λίγο γτπ και ακριβά θα ήθελα τα φώτα σας για την επιλογή ατμοποιητή.

Δεν έχω πλέον τη διάθεση να τυλίγω μονά/διπλά/σταυροβελονιά σύρματα, να κουρεύω και να αφρατεύω μπαμπάκια και όλα αυτά των μερακλήδων του σπορ.

Οπότε ψάχνω κάτι αξιοπρεπές με καλή χωρητικότητα σε υγρό και με αντιστάσεις έτοιμες χωρίς πολλά. Προτιμότερο κάτι που θα βρίσκω τις αντιστάσεις του χωρίς να το έχει ένα μόνο μαγαζί σε όλη την Αθήνα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

ΥΓ. Vamp vape της T-Juice βρίσκεις εν Ελλάδι; Τα αρώματα που παίρναμε από Αγγλία ακόμα δεν τα στέλνουν εδώ.

patch
19-05-20, 00:52
Ε γράψε και αν ψάχνεις direct η mtl :p

Rebel Scum
19-05-20, 12:46
Ε γράψε και αν ψάχνεις direct η mtl :p

Ναι γιατί νομίζεις ξέρω τι είναι ; :p

Ο τελευταίος που είχα είναι ένας Zeus Dual RTA της Geek Vape.

Erebos
19-05-20, 12:53
Ναι γιατί νομίζεις ξέρω τι είναι ; :p

Ο τελευταίος που είχα είναι ένας Zeus Dual RTA της Geek Vape.

Η Geek Vape βγάζει και μη επισκευάσιμο Zeus. Με 0.2Ω και 0.4Ω mesh αντιστάσεις.
https://www.skroutz.gr/c/2660/atmopoihtes-hlektronikoy-tsigarou/m/28452/Geek-Vape/f/843654/mi-episkeyasimos.html?keyphrase=zeus&o=geek+vape+zeus
https://www.skroutz.gr/c/3239/antistaseis-hlektronikwn-tsigarwn/m/28452/Geek-Vape.html?from=catspan&keyphrase=zeus&o=geek+vape+zeus

hemlock
19-05-20, 13:00
Ναι γιατί νομίζεις ξέρω τι είναι ; :p

Ο τελευταίος που είχα είναι ένας Zeus Dual RTA της Geek Vape.

Δεν είναι μόνο το στήσιμο του ατμοποιητή, απο τις έτοιμες αντιστάσεις στις πλεξούδες...
Μερικές παράμετροι:
Όγκος μπαταριοθήκης, αγορά μπαταριών+ φορτιστή, χρώματα-ομορφιά, τα Τ-juice που τα θυμηθηκες. Θέλει αγάπη η αγορά ηλ. τσιγάρου και δοκιμές η αγορά υγρών. :p

Chingachgook
19-05-20, 13:04
Επειδή θέλεις hustle free, εγώ παίζω με

Vaporesso Gen 220W (https://www.skroutz.gr/s/19638810/Vaporesso-Gen-220W-Black-Blue.html)
Geek Vape Zeus Sub Ohm (https://www.skroutz.gr/s/20117430/Geek-Vape-Zeus-Sub-Ohm-Blue.html)

Καίει τα κέρατά του σε υγρό, ντουμάνια μπόλικα, σε σημείο που κάνει το ανέκδοτο "ugly drummer? get a fog machine" πραγματικότητα, αλλά μηδενικές διαρροές και σχετικά καλή κατανάλωση μπαταρίας.

Για υγρά δεν μπορώ να σου πω.

hemlock
19-05-20, 13:05
Επειδή θέλεις hustle free, εγώ παίζω με

Vaporesso Gen 220W (https://www.skroutz.gr/s/19638810/Vaporesso-Gen-220W-Black-Blue.html)
Geek Vape Zeus Sub Ohm (https://www.skroutz.gr/s/20117430/Geek-Vape-Zeus-Sub-Ohm-Blue.html)

Καίει τα κέρατά του σε υγρό, ντουμάνια μπόλικα, σε σημείο που κάνει το ανέκδοτο "ugly drummer? get a fog machine" πραγματικότητα, αλλά μηδενικές διαρροές και σχετικά καλή κατανάλωση μπαταρίας.

Για υγρά δεν μπορώ να σου πω.

Το aegis solo το χάλασες ?:hmm:

Rebel Scum
19-05-20, 13:08
Δεν είναι μόνο το στήσιμο του ατμοποιητή, απο τις έτοιμες αντιστάσεις στις πλεξούδες...
Μερικές παράμετροι:
Όγκος μπαταριοθήκης, αγορά μπαταριών+ φορτιστή, χρώματα-ομορφιά, τα Τ-juice που τα θυμηθηκες. Θέλει αγάπη η αγορά ηλ. τσιγάρου και δοκιμές η αγορά υγρών. :p

Mod έχω το VK530 της Vsticking και μπαταρίες και φορτιστή και από όλα :p

Σχετικά με τα υγρά το Vamp Vape ήταν αυτό που μου είχα κάτσει καλύτερα από όλα. Αν υπάρχει πρόταση σε κάποιο παρόμοιας γεύσης προφανώς είμαι υπέρ.

- - - Updated - - -


Επειδή θέλεις hustle free, εγώ παίζω με

Vaporesso Gen 220W (https://www.skroutz.gr/s/19638810/Vaporesso-Gen-220W-Black-Blue.html)
Geek Vape Zeus Sub Ohm (https://www.skroutz.gr/s/20117430/Geek-Vape-Zeus-Sub-Ohm-Blue.html)

Καίει τα κέρατά του σε υγρό, ντουμάνια μπόλικα, σε σημείο που κάνει το ανέκδοτο "ugly drummer? get a fog machine" πραγματικότητα, αλλά μηδενικές διαρροές και σχετικά καλή κατανάλωση μπαταρίας.

Για υγρά δεν μπορώ να σου πω.

:oneup: Ευχαριστώ τα μάλα.

Ο ατμοποιητής φαίνεται τουμπανάκι.

Γενικά δεν σκοπεύω να γίνω επαγγελματίας του σπορ, ούτε τα σούπερ ντουμάνια ψάχνω.

Chingachgook
19-05-20, 13:09
Το aegis solo το χάλασες ?:hmm:

Εχμ....
Μου τη βάρεσε η κλεισούρα και με έπιασε καταναλωτική μανία :oops:

215242

It's pretty, aint it :p

hemlock
19-05-20, 19:21
Το χέρι βαθειά στην τσέπη έτσι ξεκινάει...Με τα χρώματα, chinga. :twisted:
(Να που τελικά μπορείς να ξεχωρίσεις κάτι παραπάνω απο τα 4 βασικά χρώματα :whistle:)

Chingachgook
10-06-20, 21:05
Κι όμως, η χαζομαρούλα που έχω άνετα με βγάζει η μπαταρία του μια μέρα (δεν κάνω βαριά χρήση, aka δεν το έχω πιπίλα). Θα ήθελα κάτι πιο reliable, με τελευταία προτεραιότητα το design ή πώς φαίνεται, μου είναι αδιάφορο, ειλικρινά.

ΠΧ περί αξιοπιστίας: αυτό που έχω τώρα, επειδή η φτήνια τρώει τον παρά, χάνει υγρά αν δεν σφίξω καλά τον ατμοποιητή, και το mod μου έχει κολλήσει ήδη 2 φορές, (δεν ανάβει), ενώ είναι πλήρως φορτισμένο.

- - - Updated - - -

Επίσης, ναι, αντιστάσεις εμπορίου, βαριέμαι οικτρά να κάθομαι να ψάχνω, φτιάχνω, κάνω fine tune. Διάολε, να καπνίσω θέλω (μέχρι να μην καπνίζω), όχι να πάρω μεταπτυχιακό :p

Ένα χρόνο μετά και σας κατηγορώ όλους σας, γιατί από εκεί που έσκιζα τα ρούχα μου για hustle free και ...δε θέλω να πάρω πτυχίο, και mod έχω αλλάξει, και ατμοποιητές αρκετούς και άρχισα να φτιάνω δικά μου υγρά. Πανάθεμά σας ρεμάλια :p

Εσείς οι DIYers των υγρών, φτιάχνετε τα πάντα μόνοι σας; Άρωμα-booster-PG/VG? Προς το παρόν παίρνω Shake and Vape, βάζω μπουστεράκι, φτιάνω τις PG/VG αναλογίες μου και βουαλά, έτοιμος. Αν χρησιμοποιείτε SnV για πείτε καμιά ιδέα.

Ίσως σε κάτι καπνικό καλύτερα , γιατί έχω μειώσει την νικοτίνη στα 3 και θέλω το σύστημα να παίρνει την ψευδαίσθηση τσιγάρου.

ardi21
10-06-20, 21:55
Ένα χρόνο μετά και σας κατηγορώ όλους σας, γιατί από εκεί που έσκιζα τα ρούχα μου για hustle free και ...δε θέλω να πάρω πτυχίο, και mod έχω αλλάξει, και ατμοποιητές αρκετούς και άρχισα να φτιάνω δικά μου υγρά. Πανάθεμά σας ρεμάλια :p

Εσείς οι DIYers των υγρών, φτιάχνετε τα πάντα μόνοι σας; Άρωμα-booster-PG/VG? Προς το παρόν παίρνω Shake and Vape, βάζω μπουστεράκι, φτιάνω τις PG/VG αναλογίες μου και βουαλά, έτοιμος. Αν χρησιμοποιείτε SnV για πείτε καμιά ιδέα.

Ίσως σε κάτι καπνικό καλύτερα , γιατί έχω μειώσει την νικοτίνη στα 3 και θέλω το σύστημα να παίρνει την ψευδαίσθηση τσιγάρου.

Aυτοι που εφτιαχναν δικα τους αρωματα ποτε δεν ηταν πολλοι. Το 99% ειναι σαν και σενα (και μενα). Αυτο το κανεις μονο σαν χομπυ η αν θες να το δεις πιο επαγγελματικα και ισως να βγαλεις τις δικες σου σειρες αρωματων.

Για αμιγως καπνικο, που να νιωθεις τσιγαριλα, δεν εχω να σου προτεινω κατι. Αν θες κατι σε ημικαπνικο δοκιμασε το πολυ καλο Holy Blend απο VnV.

Απο κει και περα σε φρουτενια κοιτα τα Dinner Lady. Για μενα ειναι τρομερα υγρα αλλα εχουν δυο μειονεκτηματα. Ειναι σχετικα ακριβα και καταστρεφουν αντιστασεις τα περισσοτερα. Ομως αξιζει να πας να τα δοκιμασεις για την εμπειρια.

Chingachgook
10-06-20, 23:25
Ενδιαφέρον το Holy Blend, ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω :oneup:

Erebos
11-06-20, 05:14
Ένα χρόνο μετά και σας κατηγορώ όλους σας, γιατί από εκεί που έσκιζα τα ρούχα μου για hustle free και ...δε θέλω να πάρω πτυχίο, και mod έχω αλλάξει, και ατμοποιητές αρκετούς και άρχισα να φτιάνω δικά μου υγρά. Πανάθεμά σας ρεμάλια :p

Εσείς οι DIYers των υγρών, φτιάχνετε τα πάντα μόνοι σας; Άρωμα-booster-PG/VG? Προς το παρόν παίρνω Shake and Vape, βάζω μπουστεράκι, φτιάνω τις PG/VG αναλογίες μου και βουαλά, έτοιμος. Αν χρησιμοποιείτε SnV για πείτε καμιά ιδέα.

Ίσως σε κάτι καπνικό καλύτερα , γιατί έχω μειώσει την νικοτίνη στα 3 και θέλω το σύστημα να παίρνει την ψευδαίσθηση τσιγάρου.

Για καπνικά, επειδή τα γούστα διαφέρουν πολύ εκεί, νομίζω το DIY είναι η καλύτερη λύση για να ρυθμίσεις μόνος σου τί νότες θες να έχει (ποικιλίες καπνού, δέρματος, ξύλου, μπαχαρικών), πόσο ξηρό/γλυκό να είναι ή αν θα έχει τασακίλα κλπ. αλλά αν μπεις (και) σε αυτό το rabbit hole, δύσκολα βγαίνεις μετά. :p

Η Flavorah έχει φοβερά καπνικά που ταιριάζουν πολύ καλά σε συνδυασμούς μεταξύ τους:
(από τα πιο κλασσικά στα πιο εξωτικά)
Sweet and Smokey Tobacco, Red Burley, Native Tobacco, Kentucky Blend, Oriental Tobacco, Cured Tobacco, Arabian Tobacco, Tatanka

και η Inawera είναι φοβερή στις ...πίπες:
Classic for Pipe Dark, Classic for Pipe Black, Classic for Pipe Black Cherry

Βέβαια, αν μπεις στο DIY θα χρειαστείς λογικά και κρεμούλα (πχ Inawera Custard), καραμέλα βουτύρου (πχ Flavorah Butterscotch ή Flavor West Butterscotch Ripple), μπισκοτάκι (πχ Flavor West Graham Cracker ή TFA Cheesecake Graham Crust) ή/και ξηροκάρπι (πχ TFA Acetyl Pyrazine). Με αυτά και κάποιο/α καπνικό/ά άρωμα/τα φτιάχνεις RY4 συνταγή ουσιαστικά. Εννοείται πιθανότατα να χρειαστείς και άλλα αρώματα στην πορεία, αναλόγως τί συνταγές θες να ακολουθήσεις.

Αρώματα εγώ αγοράζω από το https://www.fastvape.gr/collections/diy-flavors και το https://www.zerobacco.gr/concentrates/10ml-flavours.html. Έχουν καλές τιμές και μεγάλη ποικιλία. Οι πιο έμπειροι που δεν χρειάζονται δοκιμές σε κατάστημα ψωνίζουν από εξωτερικό (Αγγλία συνήθως) για χαμηλότερες τιμές.

Εισαγωγικές πληροφορίες περί DIY, προτεινόμενες δοσολογίες αρωμάτων, ιδέες για συνταγές κλπ. θα βρεις στον οδηγό του Βλαδίμηρου Σταφυλίδη (https://drive.google.com/file/d/1MsLeEVQ0zs3QbGdM9am2rfMWFIVry3Fh/view?usp=sharing) (μπορείς να κάνεις join και στο facebook group του, Vape Alchemists (https://www.facebook.com/groups/VapeAlchemists), αν θες) και στους δύο οδηγούς της Flavorah (https://www.flavorah.com/resources-information/flavorah-vape-recipe-book/).

Για SnV καπνικά, τα μόνα που ξέρω είναι τα Steampunk του Βλαδίμηρου (https://www.e-smokers.gr/κατηγορία-προϊόντος/mix-shots/steampunk-mix-vape/) (το λινκ είναι ενδεικτικό, διατίθενται και σε άλλα καταστήματα). Το καλό είναι ότι κάποιες από τις συνταγές του τις ανεβάζει ο ίδιος στο ELR (https://e-liquid-recipes.com/?filter=46221) και στο ATF (https://alltheflavors.com/users/VladimirosStafylidis).

Chingachgook
11-06-20, 09:40
Τι λες τώρα....ευχαριστώ πολύ ardi21 και Erebos :respekt:

Chingachgook
22-10-20, 18:03
Το Vaporesso Gen 220W μου παρέδωσε πνεύμα. Το ξαναπαίρνω χωρίς πολλά πολλά, είμαι ευχαριστημένος. - έχετε πρόταση για 2μπάταρο, ή να την πατήσω την παραγγελία;

manoulamou
22-10-20, 18:43
Να το κοψετε μαχαιρι, οπως καποτε εκανε ο πατερας μου
δεν παιζει εεε;
:whistle:

Erebos
22-10-20, 18:57
Να το κοψετε μαχαιρι, οπως καποτε εκανε ο πατερας μου
δεν παιζει εεε;
:whistle:

Τα έχουμε ξαναπεί. (https://www.adslgr.com/forum/threads/305135-%CE%97%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%AC%CF%81%CE%BF-(reloaded)-%CE%93%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CE%B5%CE%B3%CE%AC%CE%BB%CE%B1-%CF%86%CE%BF%CF%85%CE%B3%CE%AC%CF%81%CE%B1?p=6649915#post6649915)

Στατιστικά, το κόψιμο-μαχαίρι έχει τις χαμηλότερες πιθανότητες επιτυχίας αποχής από το τσιγάρο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.