PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικό τσιγάρο (reloaded)- Για μεγάλα "φουγάρα"



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 [71]

Scopa
06-05-21, 18:05
Καλησπέρα σε όλους! Είμαι λάτρης της σκέτης φράουλας κ γενικά μ αρέσουν τα σκέτα φρούτα!Έχει κανείς τα ίδια γούστα μ εμενα, ώστε ν ανταλλάξουμε απόψεις? Μάρκες κ.α.?

Μάλλον άτοπο το μήνυμά μου...

Chingachgook
22-06-21, 14:52
Είμαι εδώ και μερικές ημέρες με το 1ο υγρό χωρίς νικοτίνη. Μου έχει αλλάξει ολόκληρη η γεύση, εκεί που είχα καταλήξει σε υγρό/γεύση που με βόλευε (Liqua-Traditional tobacco), η τωρινή μίξη, χωρίς νικοτίνη, μου φαίνεται σημαντικά "άδεια". Και το θέμα είναι, να ψάξω για άλλη γεύση; Να δοκιμάσω διαφορετική μίξη VG/PG; Να το ξαναγυρίσω στη νικοτίνη να βρω την ησυχία μου; :p

8anos
22-06-21, 14:54
Είμαι εδώ και μερικές ημέρες με το 1ο υγρό χωρίς νικοτίνη. Μου έχει αλλάξει ολόκληρη η γεύση, εκεί που είχα καταλήξει σε υγρό/γεύση που με βόλευε (Liqua-Traditional tobacco), η τωρινή μίξη, χωρίς νικοτίνη, μου φαίνεται σημαντικά "άδεια". Και το θέμα είναι, να ψάξω για άλλη γεύση; Να δοκιμάσω διαφορετική μίξη VG/PG; Να το ξαναγυρίσω στη νικοτίνη να βρω την ησυχία μου; :p

πόσες μέρες χωρίς νικοτίνη;

mzaf
22-06-21, 14:55
Είμαι εδώ και μερικές ημέρες με το 1ο υγρό χωρίς νικοτίνη. Μου έχει αλλάξει ολόκληρη η γεύση, εκεί που είχα καταλήξει σε υγρό/γεύση που με βόλευε (Liqua-Traditional tobacco), η τωρινή μίξη, χωρίς νικοτίνη, μου φαίνεται σημαντικά "άδεια". Και το θέμα είναι, να ψάξω για άλλη γεύση; Να δοκιμάσω διαφορετική μίξη VG/PG; Να το ξαναγυρίσω στη νικοτίνη να βρω την ησυχία μου; :p

Δύσκολα τα πράγματα...τυχαία νομίζεις, πως λέει ο εθνικός μας ποιητής: "Είσαι νικοτίνη-είσαι νικοτίνη κι ένα με το αίμα μου τώρα έχεις γίνει";;;

Chingachgook
22-06-21, 14:59
πόσες μέρες χωρίς νικοτίνη;

3 με τη σημερινή.

hemlock
22-06-21, 15:00
Υπόθεση, σε μένα ΔΕΝ έπιασαν:
1.Μένεις στο zero nic και απλά ανεβάζεις τα watt-χωρίς να κάψεις ανίσταση.
2.Zero nic με μεγαλύτερη αναλογία PG-ίσως να θέλει και recalculation το άρωμα (εγώ ας πούμε μπορώ νa φτάσω μέχρι και 40% PG).
(3. Αν είσαι αρκετό καιρό σε zero nic και σε πιασε τώρα, μπορείς να φτιάχνεις υγρά με 1mg nic αντί για 4-5-6+mg).

Chingachgook
22-06-21, 15:26
Ενδιαφέρον.

Το ανέβασμα watt το δοκίμασα ήδη (έφτασα μέχρι 80, δεν ένοιωσα διαφορά, τουλάχιστον όχι σε ικανοποιητικό επίπεδο). Ήμουν σε 1.κάτι mg nic εδώ και καιρό πάντως, περίπου 6 μήνες; Μπορεί και λίγο περισσοτερο.

Θα δοκιμασω να "κάψω" 1-2 υγρά παίζοντας με τις αναλογίες PG/VG.

hemlock
22-06-21, 15:34
Μην αναμείξεις αρώματα με βάση κατευθείαν...Πρώτα φτιάξε τη βάση (άστη κανα δυο μέρες να ομογενοποιηθεί), δες αν σου κάνει και μετά πρόσθεσε τα αρώματα (άλλες 2-3 μέρες στην άκρη) ή οχι.

manoulamou
22-06-21, 16:11
Αποτελεσματικη μεθοδος οριστικου κοψιματος του καπνισματος ΧΩΡΙΣ ατμισμα ΧΩΡΙΣ τσιροτα κοκ δεν υφισταται; :hmm:

sdikr
22-06-21, 16:14
Αποτελεσματικη μεθοδος οριστικου κοψιματος του καπνισματος ΧΩΡΙΣ ατμισμα ΧΩΡΙΣ τσιροτα κοκ δεν υφισταται; :hmm:

ίσως, όχι όμως σε αυτό το νήμα :p

Σα να μπαίνεις σε νήμα κρεατοφαγίας και να λές μα γιατί δεν τρώτε μόνο λαχανικά :p

manoulamou
22-06-21, 17:28
Κι εσυ δικιο εχεις, συγγνωμη
αλλά καθε που βλεπω αυτο το θεμα, μετα βιας κρατιεμαι να μην γραψω κατι τις κοντρα!
Μιλαω εγω μια απολυτα εξαρτημενη απο την σοκολατα... chocoholic! :p

wesker
24-06-21, 21:01
Αποτελεσματικη μεθοδος οριστικου κοψιματος του καπνισματος ΧΩΡΙΣ ατμισμα ΧΩΡΙΣ τσιροτα κοκ δεν υφισταται; :hmm:

Aποδεδειγμένα, οχι δεν υφίσταται. Τουλαχιστον εγώ δεν ξερω ουτε μια περιπτωση που θα πεις πετάω το πακέτο και τέλος. Και τα τσιρότα και οι τσίχλες κλπ δεν ειναι αποτελεσματική μέθοδος διακοπής του καπνίσματος.

8anos
25-06-21, 06:26
Aποδεδειγμένα, οχι δεν υφίσταται. Τουλαχιστον εγώ δεν ξερω ουτε μια περιπτωση που θα πεις πετάω το πακέτο και τέλος. Και τα τσιρότα και οι τσίχλες κλπ δεν ειναι αποτελεσματική μέθοδος διακοπής του καπνίσματος.

Το κόψιμο μαχαίρι χωρίς βοήθεια είναι δύσκολο. Προσωπικά το έκοψα μαχαίρι μετά από 4 τουλάχιστον αποτυχημένες προσπάθειες και έχοντας ως κίνητρο να μην μυρίζω άσχημα στο νεογέννητο :p

Από εκεί και πέρα υπάρχουν ιατρεία διακοπής καπνίσματος και μπορούν πραγματικά να βοηθήσουν αν κάποιος θέλει και δεν ξέρει πώς.

manoulamou
25-06-21, 13:06
Μια ακομη επικινδυνη για την υγεια εξαρτηση. Προς το παρον νομιμο το καπνισμα και πολυ δυσκολο να το κοψει τελειως και οριστικα καποιος, ΙΔΙΩΣ χωρις εξωθεν βοηθεια απο ειδικο!
Εχω φιλους -ες, καθε ηλικιας που το σταματησαν για πολλα χρονια και στο πρωτο μεγαλο ζορι το ξαναρχισαν, μερικοι πιο εντονα απο πριν.
Ο γιος ποτέ δεν το ξεκινησε, η κορη για κατι χρονακια, ξανακυλαει για μερικους μηνες ενιοτε αλλά το ξανακοβει γρηγορα!
ΝΑ ΣΤΕ ΚΑΛΑ και να προσεχετε... :)

wesker
27-06-21, 04:23
Το κόψιμο μαχαίρι χωρίς βοήθεια είναι δύσκολο. Προσωπικά το έκοψα μαχαίρι μετά από 4 τουλάχιστον αποτυχημένες προσπάθειες και έχοντας ως κίνητρο να μην μυρίζω άσχημα στο νεογέννητο :p

Από εκεί και πέρα υπάρχουν ιατρεία διακοπής καπνίσματος και μπορούν πραγματικά να βοηθήσουν αν κάποιος θέλει και δεν ξέρει πώς.

Δεν τα εχω καθόλου σε εκτίμηση τα ιατρεία διακοπής καπνίσματος. Και πολλοί γιατροι με τους οποίους εχω μιλήσει. Αντι για καπνο και νικοτίνη σε γεμίζουν χαπια αποκατάστασης νικοτίνης. Ευχαριστώ δε θα παρω.

8anos
27-06-21, 11:40
Δεν τα εχω καθόλου σε εκτίμηση τα ιατρεία διακοπής καπνίσματος. Και πολλοί γιατροι με τους οποίους εχω μιλήσει. Αντι για καπνο και νικοτίνη σε γεμίζουν χαπια αποκατάστασης νικοτίνης. Ευχαριστώ δε θα παρω.

Η εικόνα που έχεις είναι ανακριβής.

wesker
27-06-21, 11:48
Η εικόνα που έχεις είναι ανακριβής.

Θα μπορουσε, αν ειναι ανακριβή τα λόγια των γιατρών που έχω μιλήσει.

Zarko
27-06-21, 13:14
Από εκεί και πέρα υπάρχουν ιατρεία διακοπής καπνίσματος και μπορούν πραγματικά να βοηθήσουν αν κάποιος θέλει και δεν ξέρει πώς.



Τα ιατρεία διακοπής καπνίσματος είναι σκέτο ανέκδοτο, όταν μιλάμε για ανθρώπους που καπνίζουν δεκαετίες, άρα είναι πλήρως εξαρτημένοι από την νικοτίνη. Το ποσοστό επιτυχίας τους με τις τσίχλες και τα τσιρότα νικοτίνης είναι απλά γελοίο. Και ακόμα και αυτοί οι ελάχιστοι που θα τα καταφέρουν μέσω αυτών των ιατρείων, στην πρώτη κατάσταση έντονου άγχους που θα αντιμετωπίσουν, θα ξεκινήσουν ξανά το κάπνισμα...

wesker
27-06-21, 13:27
Τα ιατρεία διακοπής καπνίσματος είναι σκέτο ανέκδοτο, όταν μιλάμε για ανθρώπους που καπνίζουν δεκαετίες, άρα είναι πλήρως εξαρτημένοι από την νικοτίνη. Το ποσοστό επιτυχίας τους με τις τσίχλες και τα τσιρότα νικοτίνης είναι απλά γελοίο. Και ακόμα και αυτοί οι ελάχιστοι που θα τα καταφέρουν μέσω αυτών των ιατρείων, στην πρώτη κατάσταση έντονου άγχους που θα αντιμετωπίσουν, θα ξεκινήσουν ξανά το κάπνισμα...

Εννοείται οτι κατα κανόνα εχουν πολύ μικρά ποσοστά επιτυχίας, κυρίως σε νέους καπνιστές, και οχι σε χρόνια καπνιστές, και καπνιστές που θελουν 3 πακετα την ημέρα. Χώρια που τα φάρμακα που χορηγούν είναι πανάκριβα. Οτι και να λεμε ο μονος αποδεδειγμένα τροπος διακοπής του καπνισματος ειναι το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Τελος.

manoulamou
27-06-21, 14:30
Απο τα λιγα που εχω διαβασει - μαθει απο ειδικους και "φουγαρα", στο καπνισμα η εξαρτηση δεν ειναι μονον ψυχολογικη, ειναι και σωματικη, κατιτις λειπει, αποτελει προεκταση του χεριου το τσιγαρο. Εξ΄ου εν μερει και η επιτυχια του ηλεκτρονικου - ατμισματος...
https://www.onmed.gr/ygeia/story/379454/mythoi-kai-alitheies-gia-to-atmisma-ola-osa-prepei-na-gnorizete-gia-ta-proionta-neas-genias
Τα ιατρεια δεν αποτελουν πανακεια, ιδιως για μανιακους - χρονιους ασθενεις, που στο πρωτο μεγαλο ζορι ξανακυλανε!
Ο πατερας μου τον περασμενο αιωνα, που δεν υπηρχαν τσιχλες, αυτοκολλητα, ηλεκτρονικα, στην αρχη το γυρισε σε ξυλινη πιπα (σαν του.. Χαντοκ) και μετα επειδη μουδιαζε το σαγονι του, την πεταξε και σταματησε τελειως!
:whistle:

wesker
27-06-21, 14:40
Απο τα λιγα που εχω διαβασει - μαθει απο ειδικους και "φουγαρα", στο καπνισμα η εξαρτηση δεν ειναι μονον ψυχολογικη, ειναι και σωματικη, κατιτις λειπει, αποτελει προεκταση του χεριου το τσιγαρο. Εξ΄ου εν μερει και η επιτυχια του ηλεκτρονικου - ατμισματος...
https://www.onmed.gr/ygeia/story/379454/mythoi-kai-alitheies-gia-to-atmisma-ola-osa-prepei-na-gnorizete-gia-ta-proionta-neas-genias
Τα ιατρεια δεν αποτελουν πανακεια, ιδιως για μανιακους - χρονιους ασθενεις, που στο πρωτο μεγαλο ζορι ξανακυλανε!
Ο πατερας μου τον περασμενο αιωνα, που δεν υπηρχαν τσιχλες, αυτοκολλητα, ηλεκτρονικα, στην αρχη το γυρισε σε ξυλινη πιπα (σαν του.. Χαντοκ) και μετα επειδη μουδιαζε το σαγονι του, την πεταξε και σταματησε τελειως!
:whistle:

Σωματική εξάρτηση είναι η νικοτίνη, που τα υγρά αναπλήρωσης εχουν σε οτι ποσότητα θέλεις και σε καλύπτει. Οπότε αυτή δεν σου λειπει σε σχέση με ενα κανονικό τσιγάρο. Σου λειπουν ολα τα προϊοντα της καυσης του τσιγάρου και γι'άυτο ειναι πιο υγεινό σε σχεση με το παραδοσιακό τσιγάρο. Τα ιατρεία διακοπής καπνίσματος είναι να ειχαμε να λέγαμε, και αυτό το εχει παραδεχτεί γνωστός μου πνευμονολόγος που συνεργαζόταν με τετοιο ιατρείο. Εναν καπνιστή που κανει 2-3-4-5 τσιγάρα την μέρα θα τον καλύψουν και οι τσιχλες νικοτίνης, και τα επιθέματα και οι σταχτες του τελευταίου κινέζου αυτοκράτορα. Εναν βαρύ καπνιστή (όπως εμενα που εκανα 1,5 πακέτο καπνό την μέρα) ούτε για αστείο.
Και παραδέχομαι την επιτυχία του ηλεκτρονικού τσιγάρου εγώ, που πριν το ξεκινήσω το κορόιδευα.

Erebos
27-06-21, 19:23
Δεν τα εχω καθόλου σε εκτίμηση τα ιατρεία διακοπής καπνίσματος. Και πολλοί γιατροι με τους οποίους εχω μιλήσει. Αντι για καπνο και νικοτίνη σε γεμίζουν χαπια αποκατάστασης νικοτίνης. Ευχαριστώ δε θα παρω.


Σωματική εξάρτηση είναι η νικοτίνη, που τα υγρά αναπλήρωσης εχουν σε οτι ποσότητα θέλεις και σε καλύπτει. Οπότε αυτή δεν σου λειπει σε σχέση με ενα κανονικό τσιγάρο. Σου λειπουν ολα τα προϊοντα της καυσης του τσιγάρου και γι'άυτο ειναι πιο υγεινό σε σχεση με το παραδοσιακό τσιγάρο. Τα ιατρεία διακοπής καπνίσματος είναι να ειχαμε να λέγαμε, και αυτό το εχει παραδεχτεί γνωστός μου πνευμονολόγος που συνεργαζόταν με τετοιο ιατρείο. Εναν καπνιστή που κανει 2-3-4-5 τσιγάρα την μέρα θα τον καλύψουν και οι τσιχλες νικοτίνης, και τα επιθέματα και οι σταχτες του τελευταίου κινέζου αυτοκράτορα. Εναν βαρύ καπνιστή (όπως εμενα που εκανα 1,5 πακέτο καπνό την μέρα) ούτε για αστείο.
Και παραδέχομαι την επιτυχία του ηλεκτρονικού τσιγάρου εγώ, που πριν το ξεκινήσω το κορόιδευα.

Συμφωνώ ότι το άτμισμα έχει αποδειχθεί το πιο αποτελεσματικό βοήθημα για τη διακοπή του καπνίσματος, αλλά έχεις μείνει λίγο πίσω.

Το φάρμακο 1ης γραμμής για τη διακοπή του καπνίσματος είναι η Βαρενικλίνη (https://en.wikipedia.org/wiki/Varenicline) (aka Chantix/Champix), η οποία επειδή λειτουργεί σαν μερικός αγωνιστής της νικοτίνης εμποδίζει την δέσμευση της νικοτίνης στους νικοτινικούς υποδοχείς, με αποτέλεσμα ο χρήστης ακόμα και αν καπνίσει να μην νιώθει την επίδραση της νικοτίνης, οπότε θεωρητικά σπάει η σωματική εξάρτηση από την πρώτη μέρα αγωγής.

Δυστυχώς τα ποσοστά επιτυχίας (20-35%) είναι ακόμα χαμηλότερα από αυτά του ατμίσματος (50-70%), αλλά τουλάχιστον είναι υψηλότερα από τα υποκατάστατα νικοτίνης (4-8%) και το κόψιμο χωρίς βοήθεια (3-6%).

Να προσθέσω ότι η ψυχοθεραπεία σε μορφή cognitive behavioral therapy (CBT), ακόμα και αν είναι αυτοχορηγούμενη, βοηθάει πάρα πολύ οποιαδήποτε μέθοδο διακοπής αυξάνοντας τις πιθανότητες επιτυχημένης διακοπής έως και 0,5x.

wesker
28-06-21, 00:57
Συμφωνώ ότι το άτμισμα έχει αποδειχθεί το πιο αποτελεσματικό βοήθημα για τη διακοπή του καπνίσματος, αλλά έχεις μείνει λίγο πίσω.

Το φάρμακο 1ης γραμμής για τη διακοπή του καπνίσματος είναι η Βαρενικλίνη (https://en.wikipedia.org/wiki/Varenicline) (aka Chantix/Champix), η οποία επειδή λειτουργεί σαν μερικός αγωνιστής της νικοτίνης εμποδίζει την δέσμευση της νικοτίνης στους νικοτινικούς υποδοχείς, με αποτέλεσμα ο χρήστης ακόμα και αν καπνίσει να μην νιώθει την επίδραση της νικοτίνης, οπότε θεωρητικά σπάει η σωματική εξάρτηση από την πρώτη μέρα αγωγής.

Δυστυχώς τα ποσοστά επιτυχίας (20-35%) είναι ακόμα χαμηλότερα από αυτά του ατμίσματος (50-70%), αλλά τουλάχιστον είναι υψηλότερα από τα υποκατάστατα νικοτίνης (4-8%) και το κόψιμο χωρίς βοήθεια (3-6%).

Να προσθέσω ότι η ψυχοθεραπεία σε μορφή cognitive behavioral therapy (CBT), ακόμα και αν είναι αυτοχορηγούμενη, βοηθάει πάρα πολύ οποιαδήποτε μέθοδο διακοπής αυξάνοντας τις πιθανότητες επιτυχημένης διακοπής έως και 0,5x.

Ξέρω για την βαρενικλίνη πολύ καλά. Αλλά δεν θα γεμίσω τον οργανισμό μου με φάρμακα, τα οποία εχουν παρενέργειες όπως όλα αλλωστε τα φάρμακα (και εχουν γραφτεί πολλές παρενέργειες ειδικά για το Chantix) για να κόψω το κάπνισμα. Οποιος θελει να το κανει, με γειά του με χαρά του. Εγώ δεν θα πάρω.

Erebos
28-06-21, 03:32
Ξέρω για την βαρενικλίνη πολύ καλά. Αλλά δεν θα γεμίσω τον οργανισμό μου με φάρμακα, τα οποία εχουν παρενέργειες όπως όλα αλλωστε τα φάρμακα (και εχουν γραφτεί πολλές παρενέργειες ειδικά για το Chantix) για να κόψω το κάπνισμα. Οποιος θελει να το κανει, με γειά του με χαρά του. Εγώ δεν θα πάρω.

Ξαναλέω ότι φαίνεται πως είσαι παραπληροφορημένος και προκατειλημμένος. Αυτό που έχει σημασία με τις παρενέργειες δεν είναι το πλήθος, αλλά η σοβαρότητα ΚΑΙ η συχνότητα.
Και από τις μελέτες που έχουν γίνει, δεν φαίνεται να έχει κάτι που να εμπνέει τέτοια ανησυχία.
https://en.wikipedia.org/wiki/Varenicline#Side_effects

Στην τελική, εσύ κάνε ό,τι θες, οι ανέκδοτες ιστορίες σου δεν έχουν μεγαλύτερη βαρύτητα από τις ιατρικές μελέτες.

manoulamou
28-06-21, 11:47
Οπου δεν θελει να ζυμωσει, 40 μερες κοσκινιζει... Κοινος παρονομαστης η ανασφαλεια, ο φοβος απεναντι στο καινουργιο, το διαφορετικο, την αλλαγη στις καθημερινες μας συνηθειες
Οταν το βαρος πεφτει στις παρενεργειες των θεραπειων μια ειναι η αιτια, προτιμουν να δια-κινδυνεψουν απο τις αποδεδειγμενες παρενεργειες του καπνισματος... ειναι μια καποια λυση απεναντι σε άλλα πιο σοβαρα προβληματα τους. Εδω μεσα καποιο αμφισβητουσαν ακομη και τις μακροχρονιες επιπτωσεις στην υγεια, λες και η διεθνης επιστημονικη κοινοτητα απο κοινου με τις κυβερνησεις συνωμοτησε εναντια στην... ελευθερια τους!
ΚΑΤΙ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ :twisted:

Erebos
28-06-21, 12:03
Οπου δεν θελει να ζυμωσει, 40 μερες κοσκινιζει... Κοινος παρονομαστης η ανασφαλεια, ο φοβος απεναντι στο καινουργιο, το διαφορετικο, την αλλαγη στις καθημερινες μας συνηθειες
Οταν το βαρος πεφτει στις παρενεργειες των θεραπειων μια ειναι η αιτια, προτιμουν να δια-κινδυνεψουν απο τις αποδεδειγμενες παρενεργειες του καπνισματος... ειναι μια καποια λυση απεναντι σε άλλα πιο σοβαρα προβληματα τους. Εδω μεσα καποιο αμφισβητουσαν ακομη και τις μακροχρονιες επιπτωσεις στην υγεια, λες και η διεθνης επιστημονικη κοινοτητα απο κοινου με τις κυβερνησεις συνωμοτησε εναντια στην... ελευθερια τους!
ΚΑΤΙ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ :twisted:

Μην ξεφεύγουμε.
Δεν νομίζω να υπάρχει κανένας εδώ που να αρνείται τις βλαβερές συνέπειες του καπνίσματος.
Και εγώ και ο Wesker συμφωνούμε ότι η πιο αποτελεσματική μέθοδος μέχρι τώρα είναι το άτμισμα.
Απλά ήθελα να ξεδιαλύνω κάποιες ανακρίβειες για να γνωρίζουν και οι υπόλοιποι.

manoulamou
28-06-21, 12:33
Θυμαμαι ηταν μια νεα κοπελιτσα μορφωμενη κοντα στα 30, η οποια αμφισβητουσε μια απο τις βασικοτερες συνεπειες αυτη στους πνευμονες. Ισχυριζοταν πως ηταν... απατη η αποτυπωση της εκφυλισης του αναπνευστικου συστηματος μετα απο πανεπιστημιακη ερευνα μαλιστα. Απο αλλη αιτια - θεωρητικα ασχετη, ειχαν γινει τοσο χαλια οι πνευμονες. :(
ΥΓ
την βρηκα (https://www.adslgr.com/forum/threads/38900-%CE%9A%CE%AC%CF%80%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1/page11)...

marinakion
02-07-21, 17:33
Γεια σας, μια ερωτησούλα καθως αλλαξα χθες μαμα ατμοποιητη σε voopoo pnp pod. Αχρησιμοποίητη δεξαμενουλα με το αγαπημενο μου υγρο. Η γευση δεν εχει καμια σχεση. Τραβω ξανατραβω.. το ιδιο.. μια αηδια... Λεω επειδη ειναι καινουργιο θελει λιγο χρονο. Ε ποσο χρονο;;;;;;;;; Η γευση δεν ειναι καμμένη αν ρωτήσετε για αντισταση καθως ειπα οτι ο ατμοποιητης βγηκε απ το κουτακι του. Σας ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σας!

Zarko
03-07-21, 08:17
Γεια σας, μια ερωτησούλα καθως αλλαξα χθες μαμα ατμοποιητη σε voopoo pnp pod. Αχρησιμοποίητη δεξαμενουλα με το αγαπημενο μου υγρο. Η γευση δεν εχει καμια σχεση. Τραβω ξανατραβω.. το ιδιο.. μια αηδια... Λεω επειδη ειναι καινουργιο θελει λιγο χρονο. Ε ποσο χρονο;;;;;;;;; Η γευση δεν ειναι καμμένη αν ρωτήσετε για αντισταση καθως ειπα οτι ο ατμοποιητης βγηκε απ το κουτακι του. Σας ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σας!



Για να σιγουρευτείς ότι δεν έπεσες σε ελαττωματική αντίσταση, θα πρέπει να δοκιμάσεις και μία δεύτερη καινούρια. Δοκίμασε επίσης τον ατμοποιητή σε ένα δεύτερο μοντάκι, πολλές φορές δεν ταιριάζουν καλά συγκεκριμένοι ατμοποιητές με συγκεκριμένα μοντάκια.

Και επειδή αναφέρεις για αγαπημένο υγρό και αίσθηση αηδίας. Μήπως έχεις πάθει κορεσμό γεύσης, και μάλιστα αρνητικό; Φαντάζομαι ότι δεν ατμίζεις ένα και μοναδικό υγρό για παραπάνω από 2-3 συνεχόμενους μήνες. Γιατί αν το έχεις κάνει, έχεις πάθει σίγουρα κορεσμό γεύσης και έχεις "κάψει" πλέον το συγκεκριμένο υγρό για τους γευστικούς σου κάλυκες και πρέπει να αλλάξεις υγρό, άμεσα. Ενώ θα πρέπει να ατμίσεις για 2-3 βδομάδες σκέτη βάση, χωρίς καθόλου άρωμα, για να έρθουν ξανά σε ισορροπία οι γευστικοί σου κάλυκες...

marinakion
03-07-21, 15:12
Βαζω το ιδιο υγρο σε δυο διαφορετικούς ατμοποιητες. Με τον μαμα ειναι οκ με τον αλλο ειναι σαν να τρωω αγκινάρα. Θα δοκιμασω να βαλω αλλη αντισταση οπως μου ειπες μηπως ειναι προβληματική αυτη που εχω τωρα. Ευχαριστώ ❤️

zaranero
20-07-21, 11:46
Πριν χρονια εκανα και εγω ηλεκτρονικο, ξαναγυρισα στο καπνισμα και σημερα πηγα και πηρα μια συσκευη για ηλεκτρονικο. Μολις την πηρα, αλλα μου φαινεται καπως υγρος ο καπνος.

hemlock
20-07-21, 11:59
Πριν χρονια εκανα και εγω ηλεκτρονικο, ξαναγυρισα στο καπνισμα και σημερα πηγα και πηρα μια συσκευη για ηλεκτρονικο. Μολις την πηρα, αλλα μου φαινεται καπως υγρος ο καπνος.

Έτσι πρέπει να είναι/να νοιώθεις τον ατμό...Το αντίθετο σημαίνει κακό στήσιμο (σε DIY φάση), περισσότερα watt απ' οτι μπορεί να δεχτεί η αντίσταση (οριακό καψούλι) και ίσως υγρό με πολλλλλύ άρωμα (ή και περισσότερη PG).

zaranero
01-08-21, 12:37
Πως καταλαβαινεις οτι θελει αλλαγη η αντισταση? Κανω τζουρες σημερα και δεν ερχεται ατμος, αυτο σημαινει οτι τα παιξε η αντισταση? Ειναι και Κυριακη, αγορασα πακετο τσιγαρα, αλλα δεν με ευχαριστουν πλεον.

hemlock
01-08-21, 14:02
Πως καταλαβαινεις οτι θελει αλλαγη η αντισταση? Κανω τζουρες σημερα και δεν ερχεται ατμος, αυτο σημαινει οτι τα παιξε η αντισταση? Ειναι και Κυριακη, αγορασα πακετο τσιγαρα, αλλα δεν με ευχαριστουν πλεον.

Αισθαντικά...Χθες άτμιζες κάτι διαφορετικό απο οτι σήμερα.
πχ μπορεί να ψαρώσεις με υγρά που έχουν πολλλλλύ άρωμα (ή και PG)-να έχει μαυρίσει η αντίσταση μετά απο 4-5-6ml, αλλά να νομίζεις οτι δεν έχει αλλάξει η γεύση--> έχει μουδιάσει η γλώσσα σου.
πχ κακό στήσιμο, όπως λιγότερο βαμβάκι στα λούκια του άτμο ή λιγότερο ανάμεσα στις σπείρες (και το ανάποδο, πολλύ βαμβάκι και στις δύο θέσεις). Όταν έχεις λιγότερο βαμβάκι στα λούκια έχεις υποτροφοδοσία, όταν έχει λιγότερο στις σπείρες βγαίνει μεταλίλα και παίζεις οριακά για καψούλι...
Τώρα στις έτοιμες καλό θα ήταν να τις αφήνεις να ποτίσουν κάποια λεπτά πριν ατμίσεις, να μην τις πασπατεύεις πριν την χρήση τους, όπως και να τσεκάρεις αν μαύρισε η αντίσταση, πότε και μετά απο πόσα ml-όταν θα τις πετάξεις στα σκουπίδια.

Kostikas123456
05-12-21, 11:14
Καλημέρα. Έχω εδώ και 5 μήνες έναν DL geek vape subomh και αυτό που παρατήρησα είναι ότι οι αντιστάσεις δεν αντέχουν με τα αρωματικά υγρά. Έχετε να προτείνετε κάποιον καλό πνευμονικό ατμοποιητή που να μην έχει θέμα με αντιστάσεις;

hemlock
05-12-21, 11:19
Καλημέρα. Έχω εδώ και 5 μήνες έναν DL geek vape subomh και αυτό που παρατήρησα είναι ότι οι αντιστάσεις δεν αντέχουν με τα αρωματικά υγρά. Έχετε να προτείνετε κάποιον καλό πνευμονικό ατμοποιητή που να μην έχει θέμα με αντιστάσεις;

Το πρόβλημα δεν είναι οι ατμοποιητές, είναι τα υγρά.
Άλλο πράμα να ατμίζεις full VG απο κάποιο με αναλογία 70/30, άλλο να ατμίζεις υγρό με άρωμα 30-40% απο ένα που έχει μονάχα 10% και άλλο να ατμίζεις στα 50W αντί 20W...
Σηκώνει παιχνίδι. Θα σε προτείνω να ξεκινήσεις με λιγότερο άρωμα.

Kostikas123456
05-12-21, 11:42
Έχω ξεκινήσει το ατμισμα 7 μήνες. Το μεγαλύτερο διάστημα έκανα καθαρό καπνικο απλά για την αλλαγή είπα να κάνω κάτι με άρωμα. Έκανα high wheelers και οι αντιστάσεις κράταγαν 2 εβδομάδες άνετα. Δοκίμασα steampunk Simone και οι αντιστάσεις τα φτύνουν σε 2 μέρες.

hemlock
05-12-21, 11:57
Αυτό που κάνω εγώ με τα shake and vape υγρά είναι να τα "σπάω" επι τόπου δια 2-πρώτα βέβαια έχω δοκιμάσει αυτό που προτείνει ο παρασκευαστής.
πχ έχει το μπουκαλάκι 20-24ml άρωμα στα 60ml συσκευασίας (30-40% άρωμα).
Ρίχνω τα 10-12ml σε ένα δεύτερο μπουκάλι και προσθέτω βάση-νικοτίνη...

(υπάρχει και η επιλογή να ψωνίσεις κάτι άλλο λιγότερο βρώμικο, αν μπορεί να στο επιβεβαιώσει το κατάστημα)

Erebos
05-12-21, 20:40
Έχω ξεκινήσει το ατμισμα 7 μήνες. Το μεγαλύτερο διάστημα έκανα καθαρό καπνικο απλά για την αλλαγή είπα να κάνω κάτι με άρωμα. Έκανα high wheelers και οι αντιστάσεις κράταγαν 2 εβδομάδες άνετα. Δοκίμασα steampunk Simone και οι αντιστάσεις τα φτύνουν σε 2 μέρες.

Η γλυκαντική ουσία σουκραλόζη (sucralose) φταίει, που έχουν τίγκα πολλά γλυκά εμπορικά υγρά, όχι ο ατμοποιητής ούτε οι αντιστάσεις.
Η σουκραλόζη έχει χαμηλή θερμοκρασία πυρόλυσης (γύρω στους 180) γι'αυτό μετατρέπεται σε "κάρβουνο" στις αντιστάσεις.

Πέραν αυτού, υπάρχουν ανησυχίες ότι οδηγεί σε παραγωγή τοξικών χλωροπροπανολών κατά την θέρμανση παρουσία γλυκερίνης.
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0308814609005378
https://en.wikipedia.org/wiki/Sucralose#Safety_evaluation

Θα πρότεινα να αποφεύγεις υγρά που περιέχουν σουκραλόζη και να προτιμάς αυτά που περιέχουν μαλτόλη (ή αιθυλική μαλτόλη) ως γλυκαντική ουσία. Την σουκραλόζη την καταλαβαίνεις από την γλυκιά αίσθηση που αφήνει στα χείλη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.