PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιότητα Γραμμής... Πόσο πάει;



m3ltd0wn
23-06-09, 19:38
Καλησπέρα παιδιά, λοιπόν έχω μια απορία σχετικά με τα στατιστικά μου, πόσο πιστεύετε ότι θα μπορούσε αυτή η γραμμή να πάει; Σκέφτομαι για 24άρα στον ΟΤΕ αλλά αν είναι να είναι πιο κοντά στα 8 απ' ότι στα 24 δεν αξίζει... Σημ. Τώρα απ' ότι βλέπω το modem είναι σε ADSL2+ αν και 2Μbps.

treli@ris
23-06-09, 19:41
Θεωρητικα εισαι στα 22mbps. Οποτε πρακτικα κανα 18αρι-19αρι

utp
23-06-09, 23:13
Αν στα 2048 εχεις 12 db snr τοτε δυσκολα θα ξεπερασεις τα 10 mbit.
Ενω εισαι κοντα στο dslam εχει θορυβο η γραμμη σου.
Βαλε αρχικα 8 αρα και αν εχεις προβληματα δηλωσε βλαβη.
Αν δηλωσεις τωρα που δεν εχεις αποσυνδεσεις απλα δεν θα ασχοληθουν.

Cloudman
23-06-09, 23:30
Έχει δίκιο ο πατριώτης utp. Το snr σου είναι πολύ χαμηλό. Κάνε τα κλασικά γι' αυτές τις περιπτώσεις (βάλε το ρούτερ κατευθείαν στην πρίζα (κατά προτίμηση την κεντρική) χωρίς σπλίτερ και χωρίς άλλα τηλέφωνα συνδεδεμένα στις άλλες πρίζες του σπιτιού) και δες αν ανέβει η τιμή του. Μπορείς και να δηλώσεις βλάβη στο 121 και βλέπεις. Με τόσο χαλμηλό snr πιστεύω ότι θα έχεις πρόβλημα με την 24άρα.

m3ltd0wn
24-06-09, 15:02
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας... αυτό υποψιαζόμουν και εγώ. Θα δοκιμάσω τις συμβουλές σας και βλέπουμε.

[Insomniac]
24-06-09, 17:38
Αν στα 2048 εχεις 12 db snr τοτε δυσκολα θα ξεπερασεις τα 10 mbit.

Παίζει ρόλο και το ouput power που έχει τώρα, για το οποίο δεν έχουμε σχετική πληροφόρηση.

Αν είναι >18dbm τότε ναι, φαίνεται να υπάρχει θέμα.

m3ltd0wn
24-06-09, 19:05
Λοιπόν, έβαλα το modem στην κεντρική πρίζα του ΟΤΕ στο σπίτι και αποσύνδεσα τηλ. φαξ κλπ. Το SNR margin του downstream ανέβηκε στα 17.0... Τα υπόλοιπα είναι πάνω κάτω στα ίδια.

Με παραξενεύει και κάτι άλλο, το modem όταν το ανοίγω (κάθε μέρα το κάνω γιατί είναι κοντά στο κρεβάτι και δεν θέλω να είναι ανοιχτό την νύχτα) αλλάζουν τόσο το SNR όσο και το attenuation. Λιγάκι βέβαια, αλλά αλλάζουν, είναι φυσιολογικό; Το SNR κάπως το καταλαβαίνω να αλλάζει, αλλά το attenuation γιατί;

Άλλη μια απορία: Όταν επιχειρώ να γυρίσω το modem σε ADSL2 (σκέτο, όχι +), δεν συγχρονίζει καθόλου... Γιατί αυτό;

Επίσης,

Σε G.DMT. τα στατιστικά είναι αυτά που παραθέτω, όπως είμαι τώρα, με τα 2Mbps, είναι καλύτερα να το έχω ADSL2+ ή G.DMT; Ή δεν έχει διαφορά;


Για το output power δεν μπορώ να πάρω στατιστικά... το baudtec δεν νομίζω πως δίνει και Telnet δεν βλέπω να έχει :/
Δυστυχώς το USR9108 που είχα μας έχει αφήσει χρόνους....

Cloudman
24-06-09, 20:44
Άρα κάποια συσκευή από αυτές που έχεις εγκατεστημένες στο σπίτι δημιουργεί πρόβλημα. Έχεις βάλει φίλτρο σε καθεμιά από τις τ/φ συσκευές του σπιτιού; Αν έχεις φίλτρο σε όλες, άρχισε να τις βγάζεις μια-μια από την πρίζα για να δεις ποια σου δημιουργεί το πρόβλημα.

Σε g.dmt το snr λογικά θα είναι λίγο πιο ανεβασμένο σε σχέση με adsl2+. Τουλάχιστο έτσι συμβαίνει σε μένα.

Το snr και το att ψιλοπαίζουν κατά τη διάρκεια της ημέρας. Έχε υπόψη σου πάντως ότι και τα ρούτερ δεν είναι όργανα ακριβείας ώς προς αυτές τις μετρήσεις. Πόσο μάλλον το baudtec (το οποίο χρησιμοποιώ και γω αναγκαστικά, επειδή το dlink κάηκε)!

Έχεις βάλει το καινούριο firmware στο baudtec; Αυτό μπορεί να βελτιώσει λίγο την κατάσταση!

Τώρα είδα από το screenshot που έχεις ανεβάσει ότι το snr σου ανέβηκε πολύ. Τώρα είσαι αστέρι!

@ ADSLgr.com All rights reserved.