PDA

Επιστροφή στο Forum : Διπλή χρέωση παγίων 2play από forthnet



skapetis
23-06-09, 21:19
Χθές παρέλαβα λογαριασμό 2play από forthnet για το διάστημα 28/5-27/7.

Προς μεγάλη μου έκπληξη ο λογαριασμός ήταν 159,60€ (αντί για 79,80€ που περίμενα). Έλεγξα την Online αναλυτική χρέωση και πράγματι, δεν είχα κάνει extra κλήσεις, οπότε κάλεσα το τμήμα λογαριασμών. Από εκεί μου είπαν ότι προφανώς υπάρχει κάποιο λάθος και ζήτησαν χρόνο για να το κοιτάξουν. Ζήτησαν σταθερό, κινητό, με προοπτική να με καλέσουν μέχρι σήμερα το πρωϊ. Φυσικά δεν κάλεσαν.

Ξανακαλώ λοιπόν πριν λίγα λεπτά και διαπιστώνω ότι υπάρχει ενημέρωση για το θέμα (γιατί μου απάντησε άμεσα το παιδί), ότι έχει γίνει χρέωση για 4 μήνες, ότι θα διορθωθεί στον επόμενο λογαριασμό και να μην πληρώσω τον λογαριασμό.

Εξηγώ ότι λόγω χρέωσης σε πιστωτική και πάγιας εντολής αυτόματης εξόφλησης αυτό δεν μπορεί να γίνει. Ζητώ να διορθωθεί το πρόβλημα αλλά παίρνω αρνητική απάντηση. Ξαναλέω ότι όταν είναι να γίνουν χρεώσεις η φορθνετ δεν χάνει ουτε μερα κλπ αλλά για να διορθώσει λάθη του λογιστηρίου της δεν μπορεί, και ακούω πάλι τα ίδια. Ρωτάω τι θα γινόταν αν η forthnet μου χρέωνε π.χ. 1000€ και ικανοποιητική απάντηση δεν παίρνω ...

Ενημερωσα τους κυρίους ότι αν το πρόβλημα δεν διορθωθεί μέχρι τις 29/6 και χρεωθεί ο λογαριασμός μου με αυτό το ποσό στην πιστωτική θα αρνηθώ τη συναλλαγή στην τράπεζά μου και θα προχωρήσω σε καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

Η διακοπή της σύνδεσης βέβαια θα ακολουθήσει εν ευθέτω χρόνω γιατί αυτή δεν είναι συμπεριφορά ...

Είμαι περίεργος, έχει λάβει κάποιος άλλος τέτοιο φουσκωμένο χ2 λογαριασμό?

Lagman
23-06-09, 22:54
από ότι έχω ακούσει λάθη σε λογαριασμούς συμβαίνουν και σε άλλους παροχους tellas hol κλπ τώρα αν δεν κάνω λάθος ο ποιο γρήγορος τρόπος για να πιστωθείς τα χρήματα είναι να τα πληρώσεις και να περιμένεις, διαφορετικά αν δεν τα πληρώσεις θα καθυστερήσει περισσότερο η τουλάχιστον σε εμένα έτυχε λογαριασμός που δεν πλήρωσα να πιστωθεί μετά από 1χρόνο +

καλή τύχη.

skapetis
23-06-09, 23:29
Δεν μπορώ να δεχθώ ότι "δεν υπάρχει τρόπος" να διορθωθεί το λάθος.

Μου έχει τύχει άπειρες φορές στην TIM/WIND να θεωρείται ο προηγούμενος λογαριασμός σαν απλήρωτος (λόγω των γνωστών καθυστερήσεων πληρωμών μέσω πιστωτικής) και όταν έρθει η ώρα για χρέωση να κρατάνε το ποσό μόνο του τελευταίου λογαριασμού και ούτε λεπτό παραπάνω (μια και στην πορεία έχει εξοφληθεί το ποσό του προτελευταίου λογαριασμού).

Αν το λογιστήριο της φορθνετ δεν μπορεί να κάνει κάτι ανάλογο χρεώνοντας λιγότερα από αυτά που έχει βγάλει σαν λογαρισμό, ας πάνε καμιά βόλτα στους συναδέλφους τους της WIND να τους εξηγήσουν πώς γίνεται :mad:

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι πως κάνουν αυτά τα "λάθη" σε συστήματα που υποτίθεται λειτουργούν *αυτόματα*.

nmavro73
23-06-09, 23:33
Καλά έχει δίκιο ο άνθρωπος. Με αυτό το επιπλέον ποσό μπορεί να μην του φτάνει ο προϋπολογισμός του να πληρώσει την κάρτα και να χρεωθεί και τόκους. Έχει υποχρέωση η Forthnet να διορθώσει το λογαριασμό. Μπορούν κάλλιστα να εισπράξουν μόνο το μισό ποσό στην κάρτα

sdikr
23-06-09, 23:37
Δεν μπορώ να δεχθώ ότι "δεν υπάρχει τρόπος" να διορθωθεί το λάθος.

Μου έχει τύχει άπειρες φορές στην TIM/WIND να θεωρείται ο προηγούμενος λογαριασμός σαν απλήρωτος (λόγω των γνωστών καθυστερήσεων πληρωμών μέσω πιστωτικής) και όταν έρθει η ώρα για χρέωση να κρατάνε το ποσό μόνο του τελευταίου λογαριασμού και ούτε λεπτό παραπάνω (μια και στην πορεία έχει εξοφληθεί το ποσό του προτελευταίου λογαριασμού).

Αν το λογιστήριο της φορθνετ δεν μπορεί να κάνει κάτι ανάλογο χρεώνοντας λιγότερα από αυτά που έχει βγάλει σαν λογαρισμό, ας πάνε καμιά βόλτα στους συναδέλφους τους της WIND να τους εξηγήσουν πώς γίνεται :mad:

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι πως κάνουν αυτά τα "λάθη" σε συστήματα που υποτίθεται λειτουργούν *αυτόματα*.

Μάλλον δεν γνώρισες ακόμα απο την καλή τα αλλά συστήματα ;)

και η wind το έχει κάνει και άλλες πραγματικά η καλύτερη λύση είναι η διακοπή της πάγιας εντολής

skapetis
24-06-09, 10:19
Καλά έχει δίκιο ο άνθρωπος. Με αυτό το επιπλέον ποσό μπορεί να μην του φτάνει ο προϋπολογισμός του να πληρώσει την κάρτα και να χρεωθεί και τόκους. Έχει υποχρέωση η Forthnet να διορθώσει το λογαριασμό. Μπορούν κάλλιστα να εισπράξουν μόνο το μισό ποσό στην κάρτα

Έτσι ακριβώς. Αν υποθέσουμε ότι δεν έχω να πληρώσω τα έξτρα χρήματα (~80€) με επιτόκιο 15% που χρεώνουν οι κάρτες θα κληθώ να πληρώσω εξτρα 12€ τόκους. Θα τα αφαιρέσει κι αυτά η φορθνετ από τον επόμενο λογαριασμό? :rofl:

Στο φινάλε, ξέρω εγώ αν θα υπάρχει αυτό το καφενείο για να μου επιστρέψει 80 ευρώ τον επόμενο μήνα? Τόσοι και τόσοι κλείσανε μέσα σε ένα βράδυ ... αλτεκ τελ, μεγαμαρκετ, τελεντομε κλπ κλπ

........Auto merged post: skapetis πρόσθεσε 4 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μάλλον δεν γνώρισες ακόμα απο την καλή τα αλλά συστήματα ;)

μπορείς να γίνεις πιο σαφής γιατί εγώ αυτό που έχω γνωρίσει από τα άλλα συστήματα λειτουργεί μια χαρά, όπως σου περιγράφω πιο πάνω ...



και η wind το έχει κάνει και άλλες πραγματικά η καλύτερη λύση είναι η διακοπή της πάγιας εντολής

εγώ δεν το έχω δει αυτό που λες στη wind, χρόνια τώρα. δεν μου έχουν κρατήσει ούτε λεπτό, όπως σου είπα. Και όσο για την "διακοπή της πάγιας εντολής" θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι δεν έχω καμία διάθεση να μου καθορίσει πόσες ώρες θα χάνω στις ουρές η γελοία συμπεριφορά του λογιστηρίου της φορθνετ.

αυτό που θα διακόψω μάλλον είναι η συνδρομή μου στη φορθνετ, όχι η πάγια εντολή ;)

Billmg81
24-06-09, 12:12
Έχει υποχρέωση η κάθε εταιρία -& όχι μόνο η FORTHnet- να διορθώσει τον λογαριασμό σου & λογικά πιστεύω θα το κάνει σύντομα! ;)

Lagman
24-06-09, 19:48
αυτό που θα διακόψω μάλλον είναι η συνδρομή μου στη φορθνετ, όχι η πάγια εντολή ;)



Για να δούμε θα βγάλεις άκρη σύντομα ;
Μετάνιωσα που δεν είχα διακόψει χρόνια πριν την συνδρομή μου...

μιας και αναφέρατε συστήματα ...
στην Τελλάς/Wind μπορείς να καλέσεις και να ενημερωθείς πόσο δωρεάν χρόνος ομιλίας σου απομένει προς κινητά .

Στην FORTHnet σου λένε μπείτε στη σελίδα του Online Account Managment(ο θεός να το πει oam αυτό το πράμα) και υπολογίστε τις κλήσεις σας μια μια :rofl:

skapetis
01-07-09, 21:56
Λοιπόν, μετά από e-mail που αγνόησαν παντελώς (κλασσική συμπεριφορά forthnet όταν ο πελάτης ζητάει κάτι που δεν τους βολεύει) διπίστωσα ότι προχώρησαν στην υπέρογκη χρέωση της πιστωτικής μου χωρίς να τους καεί καρφάκι.

Απ'ότι έμαθα από άτομο εκ των έσω, πρόκειται για ομαδικό λάθος στο λογιστήριο τους για το οποίο δεν έκαναν κάτι να το διορθώσουν και θα εισπράξουν κανονικά διπλά ποσά και από άλλους συνδρομητές.

Όπως τους είχα υποσχεθεί, προχώρησα άμεσα σε αμφισβήτηση της συναλλαγής στη VISA και μόλις πάτησα το κουμπάκι για να φύγει η καταγγελία στην ΕΕΤΤ ;)

FifthBaby
04-07-09, 15:40
θα το διορθωσει, επιββαλεται, δεν διακινδυνευει καμια μεγαλη εταιρια το ονομα της για τετοια θεματα οποτε μη σε ανησυχει, απιστευτο παντως να γινονται ''τετοια'' λαθη :p

simonthd
05-07-09, 11:58
Ο καλύτερος τρόπος πληρωμής είναι με e-banking χρησιμοποιώντας τον κωδικό πάνω στον λογαριασμό.
Βλέπεις πρώτα, πληρώνεις από το σπίτι, και γλυτώνεις και την ταλαιπωρία. Δύο χρόνια τώρα + , και ποτέ δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα. Παρ'όλα αυτά αν είχε συμβεί και σε μένα κάτι αντίστοιχο κάπως έτσι θα αντιδρούσα. Μη αποδοχή της χρέωσης και για βουρ για άλλη εταιρεία. Οχι γιατι θα ήταν καλύτερη, αλλά για το ηθικό της υπόθεσης.

blkik
05-07-09, 14:06
Ακριβώς ότι λέει ο από πάνω. Με το e-banking και δεν χάνεις χρόνο και πληρώνεις μόνο όσα αναγνωρίζεις.
Ετσι γλυτώνεις τα τρεξίματα σε περίπτωση λάθους. Εγω στην forthnet πριν από δύο χρόνια στον τελευταίο λογαριασμό πλήρωσα τον μισό για χρέωσαν όλο τον μήνα.

Δυστυχώς δεν θα βγάλεις εύκολα άκρη

skapetis
06-07-09, 11:11
Προς το παρόν ακύρωσα την πάγια εντολή για εξόφληση μέσω πιστωτικής.

Υποτίθεται ότι οι σοβαρές εταιρίες κάνουν κρα για πελάτες που πληρώνουν με πιστωτικές γιατί ξέρουν ότι δεν θα χάσουν τα χρήματά τους με τίποτα. Αλλά η φράση "σοβαρές εταιρίες" με το forthnet δεν ταιριάζουν στην ίδια πρόταση ... Η forthnet σε τιμωρεί με έξτρα χρεώσεις γιατί είσαι συνεπής και καλοπληρωτής ....

Τώρα που το γύρισα σε μετρητά ίσως πρέπει να αφήνω κανένα λογαριασμό απλήρωτο, να με ψάχνουν :cool:

@ ADSLgr.com All rights reserved.