PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποστολή-λήψη φαξ



ANONYMOS
23-06-09, 21:59
Καλησπερα θελω να ρωτησω αν υπαρχει η δυνατοτητα αποστολης-ληψης φαξ με την tellas μεσω καποιου προγραμματος απο τον υπολογιστη μου χωρις τη χρηση μηχανηματος φαξ.

noname85
23-06-09, 22:00
http://www.snappysoftware.com/ απλα πραγματα....

ANONYMOS
23-06-09, 22:09
Χρειαζεται Fax Capable modem για να λειτουργησει

Mouse Potato
26-06-09, 20:45
Χρειαζεται Fax Capable modem για να λειτουργησει

Νομίζω πως ούτως ή αλλιώς θα χρειαστείς fax capable modem (που να κάνει dial ή κάτι παρόμοιο)

TSAKIRIS
10-09-09, 13:22
Το πρόγραμμα που προσφέρουν τα win xp αξίζει? γιατί θεωρητικά από ότι διάβασα κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά δλδ λαμβάνεις κ στέλνεις ηλεκτρονικά fax.

michpapad
10-09-09, 13:40
Ναι το fax πρόγραμμα των XP είναι μια χαρά. Απλά χρειάζεσαι fax modem.

chaos38
10-09-09, 22:09
Fax modem http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.612379 + windows xp ή vista και καθαρισες!!!:oneup:

gravis
10-09-09, 22:46
Εχω εγω ενα εξωτερικο μοντεμακι αν ενδιαφερεσε.

Mouse Potato
10-09-09, 22:51
Εχω εγω ενα εξωτερικο μοντεμακι αν ενδιαφερεσε.

Ενδέχεται να έχω κι εγώ ένα US Robotics

prodromosfan
10-09-09, 23:03
επειδη χρησιμοποιω το φαξ μεσω win xp pro* να σου πω τι γινεται.
καταρχας μπορεις να στειλεις και κειμενο και φωτογραφιες και να φτιαξεις και προσωπική σελιδα με λογοτυπα κλπ για να στελνεις σαν προσωπική σελιδα κλπ.

Το προγραμμα δουλευει ως εξης, εγκαθιστα ενα fax printer και μετα σε οποιο προγραμμα και να εισαι πατας print ονομα και αριθμο που θα το στειλεις και τελειωσες.

Η ληψη τωρα ειναι ενα διαφορετικο πραγμα. Αν τη γραμμη σου τη διαθετεις μονο σαν φαξ τοτε μπορεις να βαλεις αυτοματα μετα απο ποσα κουδουνισματα να απανταει η γραμμη και να λαμβανει φαξ και να τυπωνονται και αυτοματα σε εκτυπωτη που εσυ θα ορισεις ή θα αποθηκευονται σε tiff b/w αρχεια με 200dpi αναλυση.
Aν θες να λαβεις μονο ενα φαξ και ακους το χαρακτηριστικο ηχο πρεπει να πας στον υπολογιστη και να πατησεις file->receive fax now.

Εμενα το τελευταιο δεν μου λειτουργει παρα μονο αν χωρις να απαντησω τη κληση πατησω να κανει ληψη φαξ.

Καλη τυχη.

σε xp home, vista home basic δεν υπαρχει η λειτουργια φαξ

Simpleton
10-09-09, 23:13
Στα Vista υπάρχει από τα Business και πάνω, στα 7 έβαλαν μυαλό και θα υπάρχει σε κάθε έκδοση.

prodromosfan
18-12-09, 00:12
Aν θες να λαβεις μονο ενα φαξ και ακους το χαρακτηριστικο ηχο πρεπει να πας στον υπολογιστη και να πατησεις file->receive fax now.

Εμενα το τελευταιο δεν μου λειτουργει παρα μονο αν χωρις να απαντησω τη κληση πατησω να κανει ληψη φαξ.



Για ενημερωση, με αλλαγη των drivers του μοντεμ και οχι χρησιμοποιώντας τους generic των windows το προβλημα πλεον δεν υφισταται.

Οποτε αν κατι σας παει στραβα στη ληψη ή την αποστολή των φαξ ελεγξτε και τους drivers του μοντεμ.;)

kosmous
10-01-10, 20:14
Στα xp home μου ζήτησε το cd των xp για να εγκατασταθεί η λειτουργία fax .
Αφού το τοποθέτησα έγινε εγκατάσταση κανονικά και φαίνεται πλέον σαν εκτυπωτής με την ονομασία fax και βρίσκει το εσωτερικό μόντεμ (http://www.microcom.cz/category.php?itid=576) .
Το πρόβλημα είναι πως προσπαθώντας να στείλω fax μου βγάζει μήνυμα πως δεν εντοπίστηκε τηλεφωνικό σήμα .

Έχω το καλώδιο του ρούτερ στην είσοδο line του μόντεμ και στην έξοδό του phone , έχω το τηλέφωνο που λειτουργεί κανονικά .

Επιπλέον βγάζοντας το καλώδιο από την είσοδο line του μόντεμ και βάζοντάς το στο laptop , το fax των windows 7 που έχει πάνω λειτουργεί κανονικά , άρα δεν υπάρχει πρόβλημα στο σήμα της γραμμής .:hmm:

Όποια βοήθεια δεκτή παιδιά .

kapodistrias
10-01-10, 21:37
Ξέρει κανείς ποιές είναι οι χρεώσεις;

prodromosfan
11-01-10, 16:24
Έχω το καλώδιο του ρούτερ στην είσοδο line του μόντεμ και στην έξοδό του phone , έχω το τηλέφωνο που λειτουργεί κανονικά .

Επιπλέον βγάζοντας το καλώδιο από την είσοδο line του μόντεμ και βάζοντάς το στο laptop , το fax των windows 7 που έχει πάνω λειτουργεί κανονικά , άρα δεν υπάρχει πρόβλημα στο σήμα της γραμμής .:hmm:

Όποια βοήθεια δεκτή παιδιά .

ποιο καλωδιο του ρουτερ;
ενα τηλ καλωδιο απο μια πριζα βαζεις.
φιλτρο εχεις βαλει;


Ξέρει κανείς ποιές είναι οι χρεώσεις;

σαν να παιρνεις τηλέφωνο.
ενα φαξ (σελιδα) χρειαζεται μεταξυ 30~60sec για να σταλει.

kosmous
11-01-10, 23:58
ποιο καλωδιο του ρουτερ;
ενα τηλ καλωδιο απο μια πριζα βαζεις.
φιλτρο εχεις βαλει;





Έχω cyta σε γραμμή pstn με ρούτερ Pirelli , φίλτρο δεν χρειάζεται μου έχουν πει από την cyta (παρόλα αυτά δοκίμασα ένα από το conn-x που είχα χωρίς αποτέλεσμα) . Το μόντεμ έχει δυο υποδοχές line και phone .
Το καλώδιο από το ρούτερ που πήγαινε στο τηλέφωνο το έβαλα στην υποδοχή line του μόντεμ και από την υποδοχή phone φεύγει καλώδιο στο τηλέφωνο . Το τηλέφωνο λειτουργεί κανονικά .
Δοκίμασα και στην υποδοχή phone να βάλω το καλώδιο από το ρούτερ , αλλά τα ίδια ,δεν βρίσκει τηλεφωνικό σήμα .

Δεδομένου του ότι το laptop βρίσκει σήμα στο ίδιο καλώδιο , υπάρχει περίπτωση να έχει πρόβλημα το μόντεμ ? Και αν έχει γιατί στις ιδιότητες μου λέει <<αυτή η συσκευή λειτουργεί κανονικά>> ?

prodromosfan
12-01-10, 01:48
Τώρα το ειδα:

Στα xp home μου ζήτησε το cd των xp για να εγκατασταθεί η λειτουργία fax .


Εισαι σιγουρος οτι εχεις xp home?
Noμιζω οτι η λειτουργια του fax ειναι μονο για windows professional
τι drivers εχεις περάσει; generic των windows ή απο το cdακι που ερχοταν με το fax/modem?


επισης δεν ξερω αν δουλευει το fax στο voip δικτυο της cyta.
καλυτερα να ρωτησεις στο forum της εδω στο adslgr.com

αν δουλευει η συνδεση ειναι:
το καλωδιο απο τη θυρα phone1 του thomson/cyta modem στην υποδοχη line του fax/modem.
(και υστερα με αλλο καλωδιο απο την υποδοχη phone του fax/modem μπορεις να συνδεσεις τηλεφωνικη συσκευη.)

Τωρα, βάσει αυτού που λες


Επιπλέον βγάζοντας το καλώδιο από την είσοδο line του μόντεμ και βάζοντάς το στο laptop , το fax των windows 7 που έχει πάνω λειτουργεί κανονικά , άρα δεν υπάρχει πρόβλημα στο σήμα της γραμμής .:hmm:


θα ελεγα οτι θα πρεπει να κοιταξεις ξανα τις ρυθμισεις του fax/modem των xp. Οπως για παράδειγμα το "αναμονη τηλεφωνικού σηματος πριν την κληση" (wait for dial tone), και τους drivers.

kosmous
12-01-10, 10:08
Καταρχάς σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου .



Εισαι σιγουρος οτι εχεις xp home?
Noμιζω οτι η λειτουργια του fax ειναι μονο για windows professional


Ναι έχω home . Ξεκίνησα να ενεργοποιήσω την λειτουργία FAX και μου ζήτησε το αρχικό cd των XP . Το τοποθέτησα και εγκατέστησε την λειτουργία FAX αυτόματα .



τι drivers εχεις περάσει; generic των windows ή απο το cdακι που ερχοταν με το fax/modem?


Αφού δεν δούλεψε με τους drivers των windows κατέβασα από το site της microcom (http://www.microcom.cz/category.php?itid=576) τους τελευταίους driver για το συγκεκριμένο διότι cd του μόντεμ δεν έχω .



επισης δεν ξερω αν δουλευει το fax στο voip δικτυο της cyta.
καλυτερα να ρωτησεις στο forum της εδω στο adslgr.com


Αφού με το laptop και τα windows 7 λειτουργεί , άρα η cyta είναι οκ .



αν δουλευει η συνδεση ειναι:
το καλωδιο απο τη θυρα phone1 του thomson/cyta modem στην υποδοχη line του fax/modem.
(και υστερα με αλλο καλωδιο απο την υποδοχη phone του fax/modem μπορεις να συνδεσεις τηλεφωνικη συσκευη.)


Έτσι ακριβώς .



θα ελεγα οτι θα πρεπει να κοιταξεις ξανα τις ρυθμισεις του fax/modem των xp. Οπως για παράδειγμα το "αναμονη τηλεφωνικού σηματος πριν την κληση" (wait for dial tone)


Και πάλι έτσι ακριβώς .

Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει στο cd των xp home εκ παραδρομής η λειτουργία fax , να μπορεί να εγκατασταθεί , αλλά να μην λειτουργεί λόγω του ότι είναι home ?

prodromosfan
12-01-10, 11:00
οκ ξερω οτι δεν βοηθαει και πολύ αλλά,
κοιταξε τις ρυθμισεις συμφωνα με το manual του.
http://www.microcom.cz/download.php?doid=697

kosmous
12-01-10, 22:09
Μετά από αγώνα για κατάργηση του Smart Link 56k Voice Modem (έτσι το αναγνώρισαν τα xp και δεν με άφηναν να βάλω άλους driver ) κατάφερα να το κάνω να ονομαστεί InPorte Home S με εικονίδιο όμως κινητού τηλεφώνου , ακριβώς έτσι το ονομάζει στην Τσέχικη σελίδα http://www.microcom.cz/download.php?itid=576 όπου κατέβασα τους drivers .

Το θέμα είναι πως στο manual που μου έστειλες (το οποίο , που το βρήκες και μπράβο σου διότι εγώ μόνο Τσέχικο βρήκα) λέει πως στο τέλος της εγκατάστασης πρέπει στην διαχείριση συσκευών να το ονομάζει Microcom AN 1683 με εικονίδιο μια κίτρινη τηλεφωνική συσκευή fax.

Να έχω λάθος drivers ? δες το σε παρακαλώ πολύ .

Υπόψιν πως μετά τις κινήσεις που έκανα , όταν με καλούν ανοίγει πλέον η κονσόλα fax , ακούγεται το σφύριγμα , αλλά το μόντεμ κάνει ένα διακοπτόμενο ήχο . Ακούγεται δηλαδή ο ήχος που κάνει ένα τηλέφωνο όταν το καλούμε μέχρι να το σηκώσει ο απέναντι λες και εγώ ξεκίνησα την κλήση .

Χίλιες φορές να αγόραζα μια συσκευή fax .
Και το ζήτημα είναι πως με το συγκεκριμένο modem σαν smart link 56k (σύμφωνα με τους drivers των xp) το winfax δούλευε άριστα .

kosmous
13-01-10, 20:01
Επανέρχομαι έχοντας στο γραφείο μου το Microcom AN1683 , το οποίο και σκέφτομαι με πιο τρόπο να το διαλύσω (μου τσάκισε τα νεύρα).

Πέρασα ένα καινούριο , το Motorola Fax Modem SM56 . Με το που ένοιξα το pc μου ζήτησε drivers έβαλα το cd και επιτέλους μπορώ να δεχτώ fax .

Το πρόβλημα εδώ είναι με την αποστολή που μου βγάζει πως η γραμμή που καλεί είναι απασχολημένη .
Εντόπισα ανεβάζοντας τον ήχο που κάνει , πως όταν καλεί δεν είναι σε τονικό αλλα σε pulse , όπως έκαναν τα παλιά τηλέφωνα με τον τροχό .

Ξέρει κανείς αν υπάρχει ρύθμιση η αν πρέπει να το επιστρέψω ζητώντας κάποιο πιο νέο μοντέλο ? Στο κατάστημα που το αγόρασα δεν γνώριζαν και δεν είχαν και άλλο ώστε να κάνω δοκιμή .

prodromosfan
13-01-10, 21:27
oi drivers που σου εστειλά χτες για το microcom δεν λειτουργησαν;

Υπαρχει ρυθμιση. ψαχτο λιγο αλλιως ανεβασε κανα screenshot

kosmous
13-01-10, 22:00
Όχι φίλε μου δεν δούλεψαν , ακριβώς τα ίδια .

Τελικά μόλις τώρα κατάφερα να το κάνω και να στέλνει το νέο μόντεμ , πηγαίνοντας από Πίνακα ελέγχου - εκτυπωτές και άλλο υλικό - επιλογές τηλεφώνου και μόντεμ - κανόνες κλήσεις και στην επεξεργασία νέας θέσης επέλεξα τονικό αντί παλμικού .

Κάτι όμως που δεν πιστεύω να έφταιγε στην μη λειτουργία του παλιού μόντεμ , καθώς από ότι κατάλαβα αυτή η ρύθμιση έχει να κάνει με την κλήση και αποστολή fax , αφού χωρίς να την πειράξω με το που άλλαξα μόντεμ δέχθηκα fax κανονικά .


Σε ευχαριστώ Πρόδρομε (αν έτσι λέγεσαι )για το ενδιαφέρον και τον χρόνο σου , πραγματικά εκτίμησα τις ενέργειές σου . Είμαι σίγουρος πως αν δεν είχε πρόβλημα (γιατί αυτό έχω καταλάβει)το παλιό μόντεμ , με την βοήθειά σου θα δούλευε .
Νάσαι πάντα καλά να βοηθάς τον κόσμο .

prodromosfan
13-01-10, 22:09
αυτο που εχω καταλαβει εγω απο την ενασχοληση μου ειναι οτι, το θέμα drivers είναι πολυ σημαντικό για τη σωστή λειτουργια, και δευτερον οτι μερικες φορές κάποια πραγματα απλά δεν θα δουλέψουν και δεν θα σου πουν και το λόγο. ;)
Ειδικα το 2ο ειναι χρυσος κανόνας.

Αφου σου δουλεψε όλα καλα. :oneup:

korkodilos7
15-01-10, 15:06
ΑΠΟ ΧΡΕΩΣΕΙΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ;

prodromosfan
15-01-10, 16:18
ΑΠΟ ΧΡΕΩΣΕΙΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ;



σαν να παιρνεις τηλέφωνο.
ενα φαξ (σελιδα) χρειαζεται μεταξυ 30~60sec για να σταλει.
:whistle:

@ ADSLgr.com All rights reserved.