PDA

Επιστροφή στο Forum : Πολλά errors



kover
24-06-09, 11:03
Τα στατιστικά μου είναι αυτά που αναγράφονται στο profile μου αλλά έχω ένα πρόβλημα στα errors. Στο παλιό σπίτι μου αν και σε χειρότερη γραμμή με 46 att, είχα ένα πολύ μικρό αιρθμό λαθών όμως τώρα έχει αυξηθεί και το αισθάνομαι πολύ, ειδικά στο gaming.
Έχουμε και λέμε λοιπόν. Γνωρίζω πως ο λόγος super frame errors/ super frame πρέπει να είναι όχι μεγαλύτερος απο 0.01. Εκεί είμουν παλιά και πραγματικά δούλευε ρολόι. Μετά τη μετακόμιση αν και έπεσα σε attenuation ανέβηκα σε errors. O λόγος πλέον μετά απο μισή ώρα σύνδεδεμένος είναι στο 0.02-0.025. Τα πιό πολλά απο τα errors είναι hec.

Να σημειώσω πως αποσυνδέσεις δεν έχω καθόλου και το 11άρι snr δεν ανεβοκατεβαίνει ποτέ (άντε να πάει 10.5 ή 11.2). Επικοινώνησα με οτε για ψηφιακό καθαρισμό αλλά δεν άλαξε πολλά. Δοκιμάζοντας το bautec. το οποίο δεν δίνει και πολλές πληροφορίες, αλλά από τις λίγες που δίνει λέει errors 0. Βέβαια ούτε καν να μέινει μόνιμα το bautec στη γραμμή, καθώς μετά απο 10-12 ώρες έχω disc.

Ακούω ιδέες για το πως να μειώσω τα λάθη:)

ps. Το χαμηλό upload οφείλεται στο φλασαρισμένο annexb--->annexA usr

psyxakias
27-06-09, 15:05
Δοκίμασε να κατεβάσεις το συγχρονισμό (από τα 6.5 Mbps ξέρω γω στα 4) με κάποιο modem που να υποστηρίζει αλλαγή target SNR κατά το συγχρονισμό, για να σιγουρευτείς ότι το πρόβλημα είναι τα errors (που λογικά θα μειωθούν). Το baudtec φαίνεται να υποστηρίζει τη λειτουργία αυτή, τουλάχιστον αυτό που έχω εγώ, αλλά δε το είχα καταφέρει διότι κόλλαγε. Σε broadcom chipset modems (πχ USR 9107/9108, 9113, Crypto F360, Siemens CL-110 κτλ) θα δοκίμαζα "adsl configure --snr 200".

kover
27-06-09, 17:30
Δεν έφτασα το 200 αλλά το 150 αλλά και πάλι τα errors εκεί. Έπεσα σε συγχρονισμό στα 4 mbit αλλά δεν άλλαξε κάτι για αυτό και ποσταρα. Εν το μεταξύ έχει τον ίδιο αριθμό λαθών είτε ανέβω στα 8 mbit είτε κατέβω στα 4. Είναι πραγματικά περίεργο. Με το 9113 θα πορευτω. Το bautec sorry αλλά μόνο για Πλάκα το κρατάω. Τεσπα τώρα έχω αρχίσει να δοκιμαζω διαφορετικές πριζες στο σπίτι μπάς και... Από εβδομάδα θα κατέβω στο κεντρικό κατανεμητη να μετρησω κι εκεί, απλά βαριομουν να το κάνω τόσες μέρες

Davout
27-06-09, 17:59
Αν δε σε πειράζει να σε ρωτήσω, τι αισθάνεσαι όπως λες από τα errors; Δε νομίζω να σου κάνουν τόση διαφορά και πιστεύω πως είναι θέμα ποιότητας γραμμής/βρόχου.

psyxakias
27-06-09, 18:06
Πέρα από τα errors, έχεις παρακολουθήσει το latency (με κανά Pingplotter) και το jitter; Διότι και εγώ νομίζω ότι δεν είναι τόσο θέμα των errors.

kover
29-06-09, 07:58
Αν δε σε πειράζει να σε ρωτήσω, τι αισθάνεσαι όπως λες από τα errors; Δε νομίζω να σου κάνουν τόση διαφορά και πιστεύω πως είναι θέμα ποιότητας γραμμής/βρόχου.

Μα τα errors θεωρώ πως προέρχονται από κακή ποιότητα γραμμής βρόγχου. Ο τρόπος που τα αισθάνομαι είναι παίζοντας. Πολλές φορές κολάει ελάχιστα και μετά το παιχνίδι πάει λίγο γρήγορα μέχρι να φτάσει τη πραγματική ταχύτητα. Αυτό συνολικά δε παίρνει πάνω απο δευτερόλεπτο αλλά όταν κάτι το παίζεις καιρό τότε το καταλαβαίνεις.

Τα πινγκς μου είναι άριστα προς οτιδήποτε και ειδικά προς Ελλάδα (aka:hosts του παιχνιδιού). To jitter δε γνωρίζω τι είναι. Μάγκες αν τα errors γινόντουσαν λιγοστά ρίχνοντας τη ταχύτητα στα 3.9 mbt δε θα πόσταρα καν εδώ. Το παράδοξο είναι πως ο αριθμός των errors παραμένει ο ίδιος είτε είμαι στα 4 (snr 13-14) είτε στα 8 mbit (snr 4-5).

ps. Χτες Κυριακή, έπαιξα όσο πήγαινε με το snr και συγχρόνισα στα 8.9 mbit με πραγματικό download από private tracker 920 kbs/sec. Με 41 attenuation not bad at all και ναι το 9113 με κρατάει online παραπάνω από 20 ώρες με snr 3!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.