PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέες πληροφορίες για την ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ και τα PINGS μέσω Tellas



Σελίδες : [1] 2

ermis333
03-12-03, 10:28
Λοιπόν εποικοινώνησε μαζί μου ένας τεχνικός και μου είπε τα εξείς....


Από πλευράς Tellas το όποιο πρόβλημα έχει λυθεί....


Το μόνο πρόβλημα τώρα βρίσκεται στη σύνδεση μεταξύ ΟΤΕ και Tellas (γι αυτό και τα τόσο υψηλά ping στο 1ο HOP) και από τι μου είπανε ο ΟΤΕ αναβαθμίζει (από τη μεριά του) τη διασύνδεσή του με την Tellas....(ότι ήταν να γίνει από πλευράς Tellas έχει γίνει).



Με λίγα λόγια τώρα για την όποια καθηστερηση οφείλεται ο ΟΤΕ!! (να πάμε να τους κεράσουμε και καμιά Gatorade μπας και τελειώσουν ποιο γρήγορα)


ΤΟ Καλό δεν σας τό είπα από σήμερα ή ΑΥΡΙΟ το πρόβλημα θα γίνει ποιο έντονο τόσο στα ping όσο και στα Downloads!!!

Εν αναμονή αναβάθμισης ΟΤΕ λοιπόν....

Το χειρότερο ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ, γιατί μου είπε πως εξαρτάται αποκλειστικά και μόνο από τον ΟΤΕ αυτό!!!

Αλλά μου είπε πως νομίζουν πως μέσα στο 1ο Δεκαήμερο του Δεκ. όλα θα έχουν τελειώσει...ε κοντα στο αρχικό 7/12 που μου είχαν πεί!!!

sonic
03-12-03, 10:35
ΩΩΩωωωωχχ! Αντε να δούμε....

delto
03-12-03, 10:38
Το μόνο πρόβλημα τώρα βρίσκεται στη σύνδεση μεταξύ ΟΤΕ και Tellas (γι αυτό και τα τόσο υψηλά ping στο 1ο HOP) και από τι μου είπανε ο ΟΤΕ αναβαθμίζει (από τη μεριά του) τη διασύνδεσή του με την Tellas....(ότι ήταν να γίνει από πλευράς Tellas έχει γίνει).

Den katalaba. Ennoeis oti parhggeile megalutero kuklwma h Tellas kai den exei etoimastei akoma? Me ton BBRAS ths A8hnas? ths 8ess/khs? both?

PALADIN
03-12-03, 10:39
τι αισχρή απάντηση είναι αυτή από τον τεχνικό της Τελλάς.
τι σημαίνει είναι θέμα ΟΤΕ καί αυτοί δεν ξέρουν;

Δηλαδή η Τελλάς δεν ενδιαφέρεται να μάθει πότε ο ΟΤΕ θα τελειώσει την αναβάθμιση; Να τους πιέσουν καί να αποσπάσουν από τον ΟΤΕ την δέσμευση ότι σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα θα είναι όλα εντάξη.

Αλλά καί η Τελλάς (με την δύναμη της ΔΕΗ, δηλαδή ΔΕΚΟ) είναι καί αυτοί στο ίδιο μήκος κύματος με τον ΟΤΕ.

cosmos
03-12-03, 10:39
Λοιπόν εποικοινώνησε μαζί μου ένας τεχνικός και μου είπε τα εξείς....


Από πλευράς Tellas το όποιο πρόβλημα έχει λυθεί....


Το μόνο πρόβλημα τώρα βρίσκεται στη σύνδεση μεταξύ ΟΤΕ και Tellas και από τι μου είπανε ο ΟΤΕ αναβαθμίζει (από τη μεριά του) τη διασύνδεσή του με την Tellas....(ότι ήταν να γίνει από πλευράς Tellas έχει γίνει)



Με λίγα λόγια τώρα φταίει ο ΟΤΕ!! (να πάμε να τους κεράσουμε και καμιά Gatorade μπας και τελειώσουν ποιο γρήγορα)
Μια στιγμή λίγο: υπάρχει μία περίπτωση να ζήτησε η Tellas μεγαλύτερο BW από το ATM δίκτυο του ΟΤΕ. Αν ισχύει κάτι τέτοιο, ναι μεν θα πρέπει να το υλοποιήσει ο ΟΤΕ, αλλά δε φταίει (αν θυμάμαι καλά) ο ΟΤΕ! Σύμφωνα με τις συμφωνίες ΟΤΕ - ISP τέτοιες ενέργειες δεν πραγμοποιούνται άμεσα από τον ΟΤΕ, δε λέει δλδ ο provider "θέλω τόσα τώρα" και να τρέχει ο ΟΤΕ! Αντίθετα, ο ISP κάνει εκτίμηση του BW που θα χρειαστεί στο μέλλον (πρόβλεψη κίνησης σε ορισμένο χρονικό ορίζοντα) και ο ΟΤΕ κανονίζει αντίστοιχα και τις δικές του παραγγελίες κυκλώματα. Τώρα αν η Tellas έδωσε λ.χ. εκτίμηση ότι θα χρειαστεί 34 Mbps και τελικά της σκάει όχι 34 αλλά 155 (παράδειγμα μόνο) δε φταίει ο ΟΤΕ και τα μπινελίκια ανήκουν αποκλειστικά και μόνο στη Tellas.

Ξαναλέω ότι η υπόθεσή μου βασίζεται σε κάποια "αν". Αν δεν είναι σωστές οι υποθέσεις μου, προφανώς δεν ισχύει και η τελευταία πρόταση παραπάνω. Ermis333 μπορείς μήπως να δώσεις κάποιες extra πληροφορίες;

PALADIN
03-12-03, 10:45
φίλε μου cosmos,

αυτού του είδους οι αναβαθμίσεις στις πολιτισμένες ιντερνετικά χώρες γινονται μέσω software από το software manager που τρέχει o operator.
"with a few clicks of the mouse"

εξ'άλλου εμείς δεν έχουμε πρόβλημα με το download αλλά με τα PINGs.

blizard
03-12-03, 10:45
ΑΝ ειναι θεμα στην συνδεση Οτε-Tellas, η ευθηνη ειναι περισσοτερο της Tellas.
Εκτος ΑΝ μας πουν οτι ο Οτε καθυστερει υπερβολικα η τιποτα τετοιο....
(οι αλλοι γιατι δεν εχουν προβλημα?)

cosmos
03-12-03, 10:59
φίλε μου cosmos,

αυτού του είδους οι αναβαθμίσεις στις πολιτισμένες ιντερνετικά χώρες γινονται μέσω software από το software manager που τρέχει o operator.
"with a few clicks of the mouse"
Δυστυχώς δεν ξέρω πως ακριβώς δουλεύει το ATM δίκτυο και ο "καταμερισμός" του BW σε providers. (Μπορεί να είναι επιστημονική φαντασία αυτά που θα περιγράψω, αλλά anyways). Κάνεις τη θεώρηση ότι υπάρχει διαθέσιμο ΒW, για να μπορεί να κατεμεριστεί. Αν δεν υπάρχει;

Στη θέση του ΟΤΕ θα έλεγα: "εντάξει, πρέπει να δω πόσο γρήγορο δίκτυο θα βάλω. Τι μου ζητάνε οι providers; X BW όλοι μαζί. Τι εκτίμηση κάνουν για το BW που θα παίρνουν από μένα μετά από 3 μήνες; 2Χ όλοι μαζί μου λένε. Και κάνω ένα κύκλωμα χωρητικότητας Ψ, όπου Χ < Ψ < 2*Χ. (dimensioning του δικτύου)."

Ξαφνικά το bandwidth που ζητάν όλοι γίνεται όχι 2, αλλά 10*Χ. Προφανώς αυτό δε φτάνει και δε δημιουργείται με operator command. Ποιός είναι ο κύριος υπεύθυνος για τη μη ικανοποίηση των αιτημάτων των providers για αύξηση του BW; Δε διαφωνώ ότι ο ΟΤΕ έχει κάποιο μερίδιο ευθύνης. Δεν είναι αυτός όμως IMHO που θα τα ακούσει, αν ισχύει η θεωρία συνομωσίας που έλεγα.

cosmos
03-12-03, 11:06
Ας συμπληρώσω και κάτι που είπα σε άλλο thread. Σε όλες τις συζητήσεις μου με τo τμήμα υποστήριξης των πελατών της Tellas, αρνιούνταν κατηγορηματικά να μου δώσουν στοιχεία για το BW Tellas με ΟΤΕ, στα 2 ΒΒRAS, επικαλούμενοι ότι δεν ξέρουν και να μεταβιβάζουν το πρόβλημα αλλού.

Να δηλώσει κάποιος αδυναμία, να το πει ρε αδερφέ ότι έχουμε μόνο Χ mbps ΒW, το καταλαβαίνω. Μου τη δίνει η (ηθελημένη πιθανώς) έλλειψη πληροφόρησης και ακόμα περισσότερο η παραπληροφόρηση η οποία ρίχνει το μπαλάκι των προβλημάτων σε άλλους.

cosmos
03-12-03, 11:14
Εκτος ΑΝ μας πουν οτι ο Οτε καθυστερει υπερβολικα η τιποτα τετοιο....
(οι αλλοι γιατι δεν εχουν προβλημα?)
Η Forthnet λ.χ. στο BBRAS Θεσσαλονίκης είχε αρχικά 6Mbps. Τώρα είναι στα 34 (!) από τα οποία χρησιμοποιούνται τα 20 περίπου. Εκεί οι άνθρωποι όμως προσέχουν για να έχουν: ζητήσαν να υπάρξει ετοιμότητα (κάναν πρόβλεψη ας πούμε) για αλλαγή στα 155 (!!), τα οποία είναι έτοιμα να μπουν active εδώ και μέρες. Προσέξτε: χωρίς να υπάρχει τώρα πρόβλημα με τα 34...

ermis333
03-12-03, 11:28
Εκτος ΑΝ μας πουν οτι ο Οτε καθυστερει υπερβολικα η τιποτα τετοιο....
(οι αλλοι γιατι δεν εχουν προβλημα?)
Η Forthnet λ.χ. στο BBRAS Θεσσαλονίκης είχε αρχικά 6Mbps. Τώρα είναι στα 34 (!) από τα οποία χρησιμοποιούνται τα 20 περίπου. Εκεί οι άνθρωποι όμως προσέχουν για να έχουν: ζητήσαν να υπάρξει ετοιμότητα (κάναν πρόβλεψη ας πούμε) για αλλαγή στα 155 (!!), τα οποία είναι έτοιμα να μπουν active εδώ και μέρες. Προσέξτε: χωρίς να υπάρχει τώρα πρόβλημα με τα 34...


Το πρόβλημα είναι στη σύνδεση με το BBRAS της ΑΘΗΝΑΣ όχι της Θεσσ. αν έχετε πρόβλημα στη Θεσσ. τότε μάλλον φταίει το DSLAM της γειτονιάς σας....

Υπάρχει μια καθυστέρηση από πλευράς ΟΤΕ αν και επιμένουν ότι το πολύ μέχρι 7-10/12 θα έχει λυθεί το όλο θέμα....

Από πλευράς Tellas όλες οι απαραίτητες ενέργιες έχουν γίνει...

Πάντως ακόμα και τώρα το DL δεν έχει επηρεαστεί.

Επίσης cosmos ακριβώς το ίδιο problem είχε και η 4νετ πριν λίγες μέρες (δεν ξέρω αν συνεχίζεται)

http://www.adslgr.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=3031

Ή επισκέψου το Forthnet section του SITE

Οπότε ούτε η 4net αλλά και κανένας δεν μεριμνεί προκαταβολικά(χωρίς να προσδίδω τίποτα αρνητικό), οι ISP είναι ιδιωτικές επιχερήσεις και σκοπεύουν στο κέρδος.....

cosmos
03-12-03, 11:41
ermis333: Η αναφορά μου στη Forthnet έγινε απλά για διαδικαστικό του θέματος, δηλαδή ότι "προετοιμάζουμε" τον ΟΤΕ για ζήτηση μεγαλύτερου BW. Για Αθήνα δεν ξέρω τι παίζει φίλε μου...

Ξέρω όμως ότι με απογοήτευσαν οι πληροφορίες σου... Περίμενα να ακούσω και αναβάθμιση στη σύνδεση της Tellas με το BBRAS Θεσσαλονίκης. Στη συζήτησή σου με την Tellas δεν αναφέρθηκε κάτι σχετικό; Αν έχεις κανένα όνομα από εκεί θα σου ήμουν υπόχρεος αν μου το έστελνες με PM, μήπως βγάλω καμμία άκρη.

ermis333
03-12-03, 11:57
ΣΤην Θεσσ. δεν χρειάζεται αναβάθμιση!!! Δεν υπάρχει πρόβλημα....


Και έγώ τη 4νετ γι αυτό την ανέφερα (δεν έχω τίποτα εναντίον της) και το συγκεκριμένο προβλημα αν διαβάσεις ηταν με το BBRAS θεσσ.

DiO
03-12-03, 14:31
lipon simera eho GIA PROTI FORA meso oro downloading 20-30 me 512 grammi :( :(

pira til ke mou lei oti kanoune anavathmisi ke se mia bdomada tha ftiaksi gia na doume :(

Komis
03-12-03, 14:56
Enas texnikos tis Tellas epikoinonise kai mazi moy exthes 23:30 to vrady :)
Moy eipe pos to provlhma tha lythei mexri kai th kyriaki kai an apo Deytera exo akoma provlhma na toys xanathlefoniso na to psaksoyn eidika gia thn dikh moy grammh.
Opote mexri Dytera ypomoni

ermis333
03-12-03, 15:06
DiO ώρες ώρες μου φαίνεται πως τσάμπα σκας τα 2πλά από εμένα για μια 512!!1

Εγώ πάντως μόλις κατέβασα ένα Βιντεάκι 67MB και το Flashget μου έδωσε Μ.Ο 44.80KB

Από τη στιγμή DIO που το DSLAM σου συνήθως σε ρίχνει στα 20-30 καλύτερα κάντην την Γραμμή 384 να γλιτώσεις!! Και τα λεφτά και τα νεύρα!!

Εκτός και αν είσαι Ζάμπλουτος οπότε πάω πάσο!!!

Anonymous
03-12-03, 15:50
Pontie ermis.
Hanabathmish tou ATM apo pleyra tou ote ginetai se mia mera tora an oi texnikoi ths tellas den kseroun ti tous ginetai profanos tha sou lene oti den kseroun dioti profanos tha kolobarane aytoi :)

oso gia tis xorhtikotates ston bbras otan ego ta lega oloi legane oti leo malakies profanos oi phges tou forum mas einai lanthasmenes opote na analaboun oi exontes ths "phges" na enhmeronoun apo do kai pera

otan elega oti h tellas eixe 4 mbit stous bbras oloi fonazete kai legate oti elega malkies ksexaste omos na rothsete ton phoinix me ton opoio phgame mazi sthn kethesh kathos kai na diabasete thn peratiro epikoinonia pou eixame me tous ekporsopous ton etairion

ermis333
03-12-03, 16:07
Δεν θα πέσω στο επίπεδο σου IERAX και στα 4Mbit ΜΠΟΥΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!


Αλήθεια το DL γιατί ακόμα πετάει;;;;


Έτσι σαν TIP νομίζεις πως η Tellas έχει τόσο λίγους συνδρομητές ADSL, ΓΙΑ 4ΜΒΙΤ!!!!!!!! Αν ναι τότε τι να πώ εγώ A DOCTOR PLEASE


Μήπως αντί για 34 άκουσες 4;;; Λέμε τώρα...

cosmos
03-12-03, 16:21
Οπότε ούτε η 4net αλλά και κανένας δεν μεριμνεί προκαταβολικά(χωρίς να προσδίδω τίποτα αρνητικό), οι ISP είναι ιδιωτικές επιχερήσεις και σκοπεύουν στο κέρδος.....
Μόλις πρόσεξα την παράγραφο: οι ISP μεριμνούν πρωκαταβολικά, παρέχοντας προβλέψεις ζητούμενου BW στον OTE από όσο καταλαβαίνω, χωρίς να χρειάζεται να πληρώσουν κάτι ώσπου ενεργοποιηθεί το extra ζητούμενο BW.


ΣΤην Θεσσ. δεν χρειάζεται αναβάθμιση!!! Δεν υπάρχει πρόβλημα.... Από που πηγάζει η βεβαιότητά σου; Καταλαβαίνω ότι μία πιθανότητα για το δικό μου πρόβλημα με το ping μπορεί να είναι το DSLAM και όχι το BW Τellas <-> OTE. Φαίνεσαι όμως σίγουρος. Γιατί;

ermis333
03-12-03, 16:25
cosmos:

Τόσο ο Logzilla καθώς και ο DSL_Worshiper που είναι Θεσσ. δεν αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα

cosmos
03-12-03, 16:41
cosmos:

Τόσο ο Logzilla καθώς και ο DSL_Worshiper που είναι Θεσσ. δεν αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημαΔεν ξέρω. Ξέρω ότι το online gaming μου είναι πρακτικά αδύνατο εδώ και 4 εβδομάδες και δεν μπορώ να πάρω μια καλή, θεμελιωμένη απάντηση από κάποιον. Δεν ξέρω αν οι Logzilla και DSL_worshipper κάνουν online gaming ή όχι...

ermis333
03-12-03, 16:46
Δοκίμασες ΝΕΤΚΑΡΤΑ;;; Δοκίμασε και αν έχεις τα ίδια σκατά τότε φταίει το DSLAM σου...

Πάρε τηλ την Tellas μπας και φταίει ο Λογαριασμός σου.....

cosmos
03-12-03, 16:53
Μόλις τηλεφώνησα με 13800 και πήρα την απάντηση ότι έχουν πολλές παρόμοιες αναφορές προβλημάτων από Θεσσαλονίκη. Οπότε το πρόβλημα δεν αφορά μόνο εμένα μάλλον. Θα δούμε λογικά από Δευτέρα τι θα παιχτεί.

ermis333
03-12-03, 16:55
Πάρε μια NETCARTA για να είσαι σίγουρος 8€ κάνει και την κρατάς 4 μήνες... όποτε έχεις πρόβλημα κάνεις ένα testaki και με τις 2 και βρίσκεις τον υπεύθηνο.... :wink:

newcommer
03-12-03, 17:34
pantos i 384 sigritika me tin 512 exei kaliteri sxesi apodosisi-timis.

cosmos
03-12-03, 17:56
ermis333: Will do ;)

DiO
03-12-03, 18:00
DiO ώρες ώρες μου φαίνεται πως τσάμπα σκας τα 2πλά από εμένα για μια 512!!1

Εγώ πάντως μόλις κατέβασα ένα Βιντεάκι 67MB και το Flashget μου έδωσε Μ.Ο 44.80KB

Από τη στιγμή DIO που το DSLAM σου συνήθως σε ρίχνει στα 20-30 καλύτερα κάντην την Γραμμή 384 να γλιτώσεις!! Και τα λεφτά και τα νεύρα!!

Εκτός και αν είσαι Ζάμπλουτος οπότε πάω πάσο!!!

to vrikes ime zaploutos :P

vasika gia 1 mbit skeftomouna alla 200 eu + gia kati pou ekso kani 40-60 eu to mina INE APLOS APATI !!!!! :evil:

ke ehis apolito dikio i 512 se intrakom DSLam de lei mia apo apopsi shesis timis-apodosis me mia 384 se DSLAM siemens....

a RE OTE skata ta kanes... lol

cosmos
03-12-03, 18:01
Ναι, αλλά αν συγκρίνεις "512" Siemens με 384 Ιντρακόμ; ;)

DiO
03-12-03, 18:03
e tote profanos ke ine kaliteri i 512 apo apopsi tahititas sigoura alla ke pali ::

512= 62 k/s koda 2 eu to KB/s.... poli den ine ???

eno 384= 45 k/s 1,5 eu to KB/s ... arketa pio logiko :P

XTCgr
03-12-03, 19:11
cosmos:

Τόσο ο Logzilla καθώς και ο DSL_Worshiper που είναι Θεσσ. δεν αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημαΔεν ξέρω. Ξέρω ότι το online gaming μου είναι πρακτικά αδύνατο εδώ και 4 εβδομάδες και δεν μπορώ να πάρω μια καλή, θεμελιωμένη απάντηση από κάποιον. Δεν ξέρω αν οι Logzilla και DSL_worshipper κάνουν online gaming ή όχι...


οχι online gaming έχω καιρό να κάνω ~ δεν είμαι φανατικός με τα multiplayers games. Πάντως αν θες μπορώ να σου ping-αρω κάποια διεύθυνση που σε ενδιαφέρει

Kerl
03-12-03, 19:29
Και εγώ είμαι με Τελλάς Θεσσαλονίκη (Κάτω Τούμπα) και η κατάσταση έχει επιδεινωθεί δραματικά. Στο κατέβασμα δεν ξεπερνώ τα 31 ( αρχικά ήτανε 43 ) . Στα δικτυακά παιχνίδια παίρνω τα 3 ,χωρίς να τρέχω οτιδήποτε άλλο παράλληλα . Αν κάνω παράλληλα κάποια μεταφορά αρχείου , έστω και με 5 kbytes , η σύνδεση πρακτικά παγώνει (ping>1000 msec με το πρώτο hoop) . Είτε windows είτε Linux , είτε ενεργοποιώ qos από το λειτουργικό είτε όχι , τα ίδια χάλια . Δεν ξέρω αν φταίει ο οτέ ή η Τελλάς . Πάντως στον ίδιο game server εγώ είχα 120 Ping και ένας φίλος μου με ίδια σύνδεση τελλάς και ίδιο modem , αλλά περιοχή Καλαμαριά , είχε 80 .

ermis333
03-12-03, 19:32
Κάτω Τούμπα νομίζω είναι και ο Athlon_XP με Forthnet και μάλλον σε εσένα φταίει ο ΟΤΕ

OTEtzis
03-12-03, 19:40
Pontie ermis.
Hanabathmish tou ATM apo pleyra tou ote ginetai se mia mera tora an oi texnikoi ths tellas den kseroun ti tous ginetai profanos tha sou lene oti den kseroun dioti profanos tha kolobarane aytoi :)

oso gia tis xorhtikotates ston bbras otan ego ta lega oloi legane oti leo malakies profanos oi phges tou forum mas einai lanthasmenes opote na analaboun oi exontes ths "phges" na enhmeronoun apo do kai pera

otan elega oti h tellas eixe 4 mbit stous bbras oloi fonazete kai legate oti elega malkies ksexaste omos na rothsete ton phoinix me ton opoio phgame mazi sthn kethesh kathos kai na diabasete thn peratiro epikoinonia pou eixame me tous ekporsopous ton etairion

ierax γενικά τα μηνύματα μου ειναι ηπια εδω μεσα αλλα εσυ εισαι και προκλητικος και αγενης και ειδικα με τον ερμη που βοηθαει αρκετο κοσμο εδω μεσα (ασχετως του κοληματος που εχει με τελλας).
λοιπον ακου απο ΠΗΓΕΣ για να μαθαινεις:
1. η τελλας εχει 34 Μ και αναβαθμιζει σε 155. ειναι ο πρωτος ISP που το κανει αυτό. την 'πάτησαν' γιατι με την χαμηλή τιμη ηρθαν πολλοί πελατες γρηγοροτερα απ'ότι περιμεναν. τα 4Μ τα ειδες στον ύπνο σου.

2. το χρονοδιαγραμμα του ΟΤΕ για αναβαθμιση σε 155Μ ειναι 90 μερες. καταλαβες; 90! Η μια μερα που λες παλι απο το μυαλο σου την εβγαλες.
εισαι πανασχετος γιατι στην αγορα ειναι γνωστο οτι για μια απλη hellascom ο οτε θελει ενα μηνα και βάλε, πόσο μάλλον για 155Μ.

3. σταματα να γραφεις πραγματα ασχετα που δεν ξερεις και κυριως σταματα να προκαλείς. σε λαθος εκθεση ειχατε παει με τον φίλο σου!

Αυτα.

JediMasterMANIAC
03-12-03, 20:29
σημερα <---
ασταθες download απο 20 εως ...60 :p
με γαμησε το pc μου :S

chatasos
03-12-03, 20:36
1. η τελλας εχει 34 Μ και αναβαθμιζει σε 155. ειναι ο πρωτος ISP που το κανει αυτό. την 'πάτησαν' γιατι με την χαμηλή τιμη ηρθαν πολλοί πελατες γρηγοροτερα απ'ότι περιμεναν. τα 4Μ τα ειδες στον ύπνο σου.


Δηλαδή η otenet πόσο έχει? Η forthnet?

chatasos
03-12-03, 20:45
φίλε μου cosmos,

αυτού του είδους οι αναβαθμίσεις στις πολιτισμένες ιντερνετικά χώρες γινονται μέσω software από το software manager που τρέχει o operator.
"with a few clicks of the mouse"

εξ'άλλου εμείς δεν έχουμε πρόβλημα με το download αλλά με τα PINGs.

Σε ΑΤΜ (και όχι μόνο) κυκλώματα:

Η κατασκευή του "φορέα" (φυσικού κυκλώματος) 2/34/155 mbps θέλει και τις αντίστοιχες μέρες για να γίνει. Οπότε αν κάποιος μαζί με το bw, πρέπει να αλλάξει και φορέα (δηλ. αλλάξει κατηγορία), θα πρέπει να περιμένει αρκετά.

Η αλλαγή του bw του καναλιού όταν δεν αλλάζει ο φορέας (π.χ. από 20 mbps σε 25 mbps με φορέα 34mbps) γίνεται με software και είναι θέμα λίγων ωρών.

Με αλλά λόγια, αν η Tellas είχε φορέα 34 και bw 34, για να πάει σε bw 155 (ή σε κάτι 34<bw<155) πρέπει να κατασκευαστεί νέος φορέας.

chatasos
03-12-03, 21:06
Πάντως η απορία μου παραμένει: Αν τα pings είναι χάλια λόγω περιορισμένου bw, το ίδιο θα έπρεπε να γίνεται και με τα downloads. Γιατί όμως δεν γίνεται (όπως εσείς λέτε)?

ermis333
03-12-03, 21:18
Πάντως η απορία μου παραμένει: Αν τα pings είναι χάλια λόγω περιορισμένου bw, το ίδιο θα έπρεπε να γίνεται και με τα downloads. Γιατί όμως δεν γίνεται (όπως εσείς λέτε)?

Έλα ντε...


Φαίνεται η Tellas έχει επιστρατέψει τα μυρμήγκια της!!! :lol: :lol: :lol:

cosmos
03-12-03, 21:30
Καταρχήν ευχαριστώ όλους σας για τις πραγματικά χρήσιμες πληροφορίες και διευκρινήσεις που παρέχετε.

@ΟΤΕtzis: Τα 34 αφορούν τι ακριβώς; Τη σύνδεση Tellas <-> ΟΤΕ στο BBRAS Αθήνας; Αν ναι, στο BBRAS Θεσσαλονίκης ξέρεις μήπως ποιο είναι το αντίστοιχο νούμερο;


Δηλαδή η otenet πόσο έχει? Η forthnet?Η forthnet έχει στην Αθήνα 155 και στη Θεσσαλονίκη 34.


Πάντως η απορία μου παραμένει: Αν τα pings είναι χάλια λόγω περιορισμένου bw, το ίδιο θα έπρεπε να γίνεται και με τα downloads. Γιατί όμως δεν γίνεται (όπως εσείς λέτε)?
Ενδιαφέρουσα ερώτηση για την οποία δεν έχω σκεφτεί κάτι το ικανοποιητικό. Μία εξήγηση που μου έρχεται στο μυαλό έχει να κάνει με το UBR και το πως συμπεριφέρεται υπό συνθήκες σημαντικού φορτίου. Πρακτικά δλδ κάποιες στιγμές παγώνει η αποστολή cells και μετά γίνεται σε burst (με μέγιστο ρυθμό το PCR). Κάτι τέτοιο δε θα έβλαπτε κρίσιμα ένα TCP transfer, γιατί δεν εξαντλούνται τα timeouts, αλλά σε επίπεδο UDP, όπου η κίνηση είναι περισσότερο ευαίσθητη χρονικά, ίσως τα πράγματα είναι διαφορετικά;

Μήπως τελικά αυτό που εμφανίζουν άλλες τεχνολογίες ως packet loss σε περίπτωση congestion, η τεχνολογία ATM και ειδικότερα η λειτουργία UBR έχει την "ιδιότητα" να εμφανίζει όχι packet loss αλλά ανεβασμένο Latency; (μήπως ζαλίστηκα υπερβολικά σήμερα; ;) )

Kerl
03-12-03, 22:07
Όταν το δίκτυο έχει συμφορηθεί , και κατεβάζει πχ με 44 αντί για 45 που κατεβάζει ( λέμε τώρα) κανονικά , το download δεν φαίνεταιi να επηρεάζεται τόσο έντονα . Οτιδήποτε interactive όμως ( πχ games , video conference , remote desktop , ssh ) επηρεάζεται δραματικά . Ένα queue 1 sec σε download δεν παίζει ρόλο , στο counterstrike όμως...

Anonymous
03-12-03, 22:18
ermis eisai poly mikros gia na katalabeis kapoia pragmata.Otan to adslgr.com eixe paei sthn ekthesh h tellas eixe 4 mbit atm kai ayto malista einai hxografhmeno apo ton ypeythno tou ote pou mas eixe milhsei.


oso gia to poios einai gia giatro kai poios einai gia klamata mallon prepei na koitakseis ston kathrefth

OTEtzis
03-12-03, 22:35
προς chatasos / cosmos:
δεν ξερω ολες τις πληροφοριες που ρωτατε.
για την τελλας συγκεκριμενα στην αθηνα ρωτησα και μου ειπαν αυτο που εγραψα, επειδη ανεφερε ο ιεραξ τις γελοιοτητες για 4Μ.
γενικως αποφευγω να γραφω στοιχεια γιατι ο καθενας θα με ρωταει ποτε θα γινει αναβαθμιση στη γειτονια του (δε φανταζεστε ποσα μεηλ παίρνω).
καταλαβαινω την αγωνία του καθενός, αλλά....δεν.

φιλικά

ΥΓ.γιατι δεν ανακοινωνουν οι ISPs τις συνδέσεις που εχουν με ΟΤΕ; κι αν ...ντρέπονται γιατι δεν τους υποχρεώνει η ΕΕΤΤ; διαφανεια δεν θελουμε;

ermis333
03-12-03, 22:46
ermis eisai poly mikros gia na katalabeis kapoia pragmata.Otan to adslgr.com eixe paei sthn ekthesh h tellas eixe 4 mbit atm kai ayto malista einai hxografhmeno apo ton ypeythno tou ote pou mas eixe milhsei.


oso gia to poios einai gia giatro kai poios einai gia klamata mallon prepei na koitakseis ston kathrefth


Ο τρόπος που μιλάς δείχνει τόσο το επίπεδό σου όσο και το IQ σου φιλαράκο, φέρεσαι σαν έφηβος και μας κάνεις και κυρήγματα......


Το τι σου είπε ο υπεύθηνος του ΟΤΕ!!!! ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ!!!!!

ΑΥΤΟΙ ΣΤΟΝ ΟΤΕ με το που ακούν Tellas βγάζουν αφρούς... και περιμένεις να σου πεί την αλήθεια!!!!!

Και την αλήθεια να σου έλεγε ήδη στις αρχές Οκτώμβρη είχε γίνει και άλλη αναβάθμιση από πλευράς Tellas.... οπότε τι μας λές!!!!


Επαναλαμβάνω ΚΟΨΕ αυτό το επιθετικό και εμπαθές ύφος....αν έχεις πρόβλημα πήγαινε σε κάποιον ειδικό....

Μας τα έχει κάνει τσουρέκια πια...

Ακόμα να καταλάβω τι σκατά έχεις μαζί μου.....

blizard
03-12-03, 23:03
Παντος εχει δικιο ο Οτετζης... πρεπει να λενε λιγο και την συνδεση που εχουν με τον Οτε.
Γιατι καλο ειναι να εχεις 2500 mbps με το εξωτερικο, αλλα με 4 και 34 mbps συνδεση με τον Οτε δεν κανεις τιποτα...

delto
04-12-03, 08:14
η τελλας εχει 34 Μ και αναβαθμιζει σε 155. ειναι ο πρωτος ISP που το κανει αυτό.


i think not :wink:

LogZilla
04-12-03, 11:39
Βασικά και εμένα απο τον ΟΤΕ μου είπαν πως έχει πολύ λίγα mb σύνδεση με τον ΟΤΕ δεν μου είπε βέβαια νούμερο για ανταγωνιστικούς λόγους όπως μου είπε αλλά σε εμένα και σήμερα είναι τέλεια η συνδεσή μου σταθερή απο 39 εώ 43.Τα pings και αυτά πολύ καλά και όποιος θέλει να τα δεί ας μου το πει σε αυτό το thread να κάνω paste τα ping.

blizard
04-12-03, 12:29
To προβλημα ειναι στην συνδεση tellas-Ote στην Αθηνα.
Στην θεσσαλονικη, το δευτερο σημειο συνδεσης, ολα ειναι καλα.
(Α ρε θεσσαλονικη... σας προσεχουν και την Αθηνα την εχουν γραμμενη... :) )

Anonymous
04-12-03, 13:07
ermis gia perna apo to irc mia bolta na doume poios exei @@ kai poios ta exei kanei tsourekia pianou.


Alla apo atoma poi plhronontai gia na kanoun propaganda ths tellas ths perimenes

nanas
04-12-03, 13:20
kalispera paidia
ososn afora to oti ta xalia pings den epirazoun to download afto den nomizo oti isxiei.
px otan katevazo xoris download manager ena arxeio(me ton symbatiko tropo tvn Windows diladi) exo mesi taxitita 32. Otan katevazo me FlashGet 45. Afto deixnei oti exei kai paraexei epiptosi sto dl apla an xreisimopoiiseis dl mamager me ta mirror sites ktl afto diorhonetai.
me liga logia me tin Tellas exoume provlima edo kai 2 evdomades kai poios xerei poso akomi. ti na kanoume na pame forthnet i tha boukosei kai ekei.
a kai poio simantiko einai na serfareis grigora para na katevazeis grigora(sto kato kato vazeis ola ta dls to vradi kai to proi einai etoima)
akouo gnomes :wink:

Bone_Collector
04-12-03, 14:56
ermis gia perna apo to irc mia bolta na doume poios exei @@ kai poios ta exei kanei tsourekia pianou.


Alla apo atoma poi plhronontai gia na kanoun propaganda ths tellas ths perimenes

Looooool , re pedia plz oxi allo karvouno :P



Ermi keep walking man kai ase merikous na lene .. pou me ayta pou lene dld dixnoun to epipedo tous edo mesa (gia opion den katalave , i bixti pigene pros ton ierax gia ena megalo Get a life kai mathe tropous)



me liga logia me tin Tellas exoume provlima edo kai 2 evdomades kai poios xerei poso akomi. ti na kanoume na pame forthnet i tha boukosei kai ekei.
a kai poio simantiko einai na serfareis grigora para na katevazeis grigora(sto kato kato vazeis ola ta dls to vradi kai to proi einai etoima)


Ayto pou ego nomizo eine oti eine thema xronou gia forthet kai acn (oi mones pou apo oti vlepo exoun kalo diktio kai bandwidth pleon ektos apo tellas) , na gemisoun kai na arxisoun ta provlimata , oxi omos oti den tha kanoun kati gia na ta lisoun (eipame den eine oles oi eteries otenet :P) . Pantos ego pou ayto sou protino eine na perimeneis mexri tis 7-12 Dekemvriou pou ine kai i prothesmia pou ixe dosi i tellas (vlepe post tou ermi) .

Simera pantos edo (Nea Smyrni) ta pings xirotereyesan ligo :(

@ ADSLgr.com All rights reserved.