PDA

Επιστροφή στο Forum : OTE και MTU....που πρεπει να το εχουμε;



Spartangr
24-06-09, 22:59
Εχω απορια σχετικα με το MTU. Παιζει ρολο για τη σταθεροτητα της γραμμης και ποσο πρεπει να το εχουμε; Εμενα για παραδειγμα το modem/router (Belkin N1 Vision) που χρησιμοποιω ειχε default το MTU στα 1454. Το Baudtec του ΟΤΕ που μου εδωσαν ειχε default "0".

Εχω διαβασει οτι μειωνοντας τη τιμη η γραμμη γινεται ποιο σταθερη (εχω μερικους αποσυγχρονισμους ενιοτε).Ξερει κανεις τι ειναι καλυτερα για ΟΤΕ;

kkonstan
25-06-09, 01:55
Tο MTU είναι το μέγιστο μέγεθος πακέτου μετάδοσης, οπότε δεν μπορεί να είναι 0, κάτι άλλο εννοεί το Baudtec.

Επίσης δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να επηρεάζει την σταθερότητα της γραμμής.

Στο 99% των περιπτώσεων παίζει σωστά το path MTU discovery και δεν χρειάζεται να ασχολείσαι.

Αν πιστεύεις ότι κάποιο πρόβλημα που έχεις οφείλεται σε πρόβλημα με το MTU discovery (και δεν μιλάω για αποσυνδέσεις!), βάλε στο *PC* σου ένα πολύ χαμηλό, πχ 500 (για να αποκλείσεις το ενδεχόμενο να χρειαστει fragmentation στην διαδρομή) και θα δείς αν το πρόβλημα είναι εκεί.

Spartangr
25-06-09, 02:12
Tο MTU είναι το μέγιστο μέγεθος πακέτου μετάδοσης, οπότε δεν μπορεί να είναι 0, κάτι άλλο εννοεί το Baudtec.

Επίσης δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να επηρεάζει την σταθερότητα της γραμμής.

Στο 99% των περιπτώσεων παίζει σωστά το path MTU discovery και δεν χρειάζεται να ασχολείσαι.

Αν πιστεύεις ότι κάποιο πρόβλημα που έχεις οφείλεται σε πρόβλημα με το MTU discovery (και δεν μιλάω για αποσυνδέσεις!), βάλε στο *PC* σου ένα πολύ χαμηλό, πχ 500 (για να αποκλείσεις το ενδεχόμενο να χρειαστει fragmentation στην διαδρομή) και θα δείς αν το πρόβλημα είναι εκεί.

Οποτε το mtu δεν εχει να κανει με τη σταθεροτητα της γραμμης. Μαλιστα. Εχω διαβασει ενα σωρο διαφορα που σε μπερδευουν μερικες φορες. Ευχαριστω φιλε μου.

yiapap
25-06-09, 02:56
Πολύ σωστά τα είπε ο kkonstan. Να προσθέσω μόνο ότι το 0 σε κάποια router (πιθανά και στο Baudtec) είναι το default MTU size όπως αυτό έρχεται από το δίκτυο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.