PDA

Επιστροφή στο Forum : Απαντηση Otenet Για Χαμηλες Ταχυτητες-αντιδραστε Ενωμενα



Πάνος21
28-01-06, 01:52
Η απάντηση ήρθε αφού έστειλα e-mail στο noc@otenet.gr και μου απάντησαν μέσα σε 5 ώρες.

Αγαπητέ κύριε Φράγκο,

Σε συνέχεια του μηνύματός σας θα θέλαμε να
σας ενημερώσουμε ότι κατόπιν
ελέγχων που πραγματοποιήσαμε δεν
εντοπίστηκε κάποια συγκεκριμένη
δυσλειτουργία σχετικά με την κατάσταση της
ADSL σύνδεσής σας.
Για την επίλυση του ζητήματός σας, θα πρέπει
να προβείτε σε αλλαγή ή έλεγχο
των ρυθμίσεων του modem σας, προτείνουμε να
μεταβείτε στο site μας στη
διεύθυνση http://www.otenet.gr/hd/HTML/adsl_menu15.htm (javascript:ol('http://www.otenet.gr/hd/HTML/adsl_menu15.htm');) όπου
υπάρχουν
αναλυτικά όλα τα βήματα που χρειάζονται να
κάνετε.
Κατόπιν θα πρέπει να δηλώσετε στην κάρτα
δικτύου σας τους σωστούς DNS
της OTEnet που είναι οι 195.170.0.1 & 195.170.2.2
Στη συνέχεια αν το ζήτημα επιμείνει θα
πρέπει να επικοινωνήσετε με το
1242 ώστε να προβείτε εκ νέου σε έλεγχο των
ρυθμίσεων του modem σας.
Τέλος παρακαλούμε όπως να μας αναφέρετε τα
αποτελέσματα των ενεργειών σας.
Παραμένουμε στη διάθεσή σας για
οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ή διευκρίνιση.

Με τιμή,
Λασηθιωτάκης Μύρων

Δυστυχώς το πρόβλημά μου παραμένει.Έχω σύνδεση 1024/256 και αντί να κατεβάζω με μέσο όρο τα 100 kbps, κατεβάζω με 60kbps!!!!Όταν μίλησα μαζί τους ότι πολλοί απο εδω μέσα έχουν το ίδιο πρόβλημα μου απάντησαν μέσω του τηλεφώνου ότι η ΟΤΕΝΕΤ έχει αποδείξει μέσα απο την μακρόχρονη παρουσία της στο χώρο ότι είναι ο καλύτερος παροχέας και ότι το όλο πρόβλημα είναι στον ΟΤΕ.
Είναι η δεύτερη φορά μέσα σε 2 μέρες που έκανα δήλωση για βλάβη γραμμής στο 121 και μάλιστα απαίτησα να θεωρηθέι επείγουσα ώστε να επικοινωνήσουν μαζί μου. Για αυτό σας παρακαλώ όλους θερμά, όποιοι έχετε πρόβλημα με χαμηλές ταχύτητες, κάντε τα εξής βήματα.
1)Πολλά τηλέφωνα στο 121 με πολλή πίεση ώστε να επικοινωνούν μαζί σας οι τεχνικοί και να απαιτήσετε το αυτονόητο. Αυτό που πληρώνετε.
2) Έχω κάνει ήδη μια καταγγελία στην Ε.Ε.Τ.Τ. Mπορείτε να βρείτε την ιστοσελίδα της απο το Google. Κάντε καταγγελία απο εκει ώστε να είστε καλυμένοι.
3) Έχω προχωρήσει στην δημοσίευση ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ Μ.Μ.Ε για την απατεωνιά του ΟΤΕ και την όλη αλητεία του και τα ψεύδη του για αυτό που διαφημίζει: 24 ΩΡΕΣ ΤΟ 24ΩΡΟ ΓΡΗΓΟΡΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΟΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΓΓΥΑΤΑΙ ΤΙΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ δεν υφισταται, απο την στιγμή που πληρώνουμε όπως εγώ την 1024/256 γραμμή και έχω 512 κυριολεκτικά, με ρυθμούς κατεβάσματος 60 kbps.
Επιτέλους πρέπει να μάθει ο ΟΤΕ να σέβεται τον κάθε πελάτη του που πληρώνει ένα προιον χωρίς να έχει. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΤΑ ΓΕΜΑΤΑ DSLAM, που εκεί βρισκεται το πραγματικό πρόβλημα με τις χαμηλές ταχύτητες. Ας βάλουν μεγαλύτερα ώστε να μπορούν όλοι οι χρήστες να έχουν την σύνδεση που πληρώνουνΜε το ίδιο σκεπτικό οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας θα μπορούσαν να διακόπτουν οποιαδήποτε ώρα φορτωνόταν το δίκτυο την επικοινωνία των χρηστών της.
Περιμένω την γνώμη σας και τις ενέργειές σας. Μόνο σε σύνολο μπορούμε να τους αντιμετωπίσουμε.

sdikr
28-01-06, 01:57
τον υπολογιστή σου τον είδες; τις ρυθμίσεις στο modem?

με άλλον isp δοκίμασες;

Πάνος21
28-01-06, 02:00
Τα έχω κάνει όλα φίλε μου. όλα έγιναν με την αναβάθμιση απο 512 σε 1024. Μια φορά μόνο χτύπησα 100αρι. Μετά όλα τα υπόλοιπα downloads ήταν μέχρι 65 το πολύ. έχω δοκιμάσει και με άλλον φορέα και πάλι τις ίδιες ταχύτητες πιάνω..

sdikr
28-01-06, 02:01
Τοτε δεν είναι πρόβλημα της Οτενετ αλλά του ΟΤΕ (πιτα dslam)

JoeBar
28-01-06, 21:12
Αν έχεις δοκιμάσει και με άλλον isp και έχεις τα ίδια αποτελέσματα. Τότε έχεις πέσει σε πίτα του παππού... ;)

skroutzer
28-01-06, 21:18
Τα έχω κάνει όλα φίλε μου. όλα έγιναν με την αναβάθμιση απο 512 σε 1024. Μια φορά μόνο χτύπησα 100αρι. Μετά όλα τα υπόλοιπα downloads ήταν μέχρι 65 το πολύ. έχω δοκιμάσει και με άλλον φορέα και πάλι τις ίδιες ταχύτητες πιάνω..
Με HOL δοκίμασες;

amgamer
29-01-06, 15:35
ρε παιδια κ τι θα γινει δλδ??παντου πιτα θα ειναι εφοσων ολο κ πιο πολλοι θα βαζουν adsl!τι τις δινουν τοτε αν δν μπορουν να τις "σηκωσουν"

απατεωνες!!!
εχω καλεσει 2φορες στο 121 με εγραψαν κανονικα...
εστειλα email...
τα ιδια!

κ δν ειναι λυση να βαζω μεγαλυτερη γραμμη απο αυτη που εχω isp.
εχω 384?????θελω να τρεχει τοσο!
αρε Αγγλια,Γερμανια....εκει εχουν συστηματα οι ανθρωποι

Chris_Nik
30-01-06, 12:59
Καλά αντί να πηγαίνουμε μπροστά... καθώς αυξάνει ο αριθμός των χρηστών...

Εμείς πάμε όλο και πιο πίσω......

Ζήτω ο ΟΤΕ....:rofl: :rofl: :rofl:

@ ADSLgr.com All rights reserved.