PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL Telephony...ενεργοποίηση πότε;;



Vitruvian78
25-06-09, 21:23
Είχα κάνει αίτηση για την γραμμή των γονέων μου στο HOL Telephony, και σήμερα ήτανε η μέρα της ενεργοποίησης. Και συνέβη αυτό που φοβόμουν!! Απλά τους κόψανε το τηλέφωνο από τον ΟΤΕ και ενώ μου είχανε πει οτι η γραμμή θα κοβότανε μόνο για μια με δύο ώρες, έχουν μείνει χωρίς τηλέφωνο όλη μέρα σήμερα. Πήρα τηλέφωνο κάποια στιγμή το απόγευμα να δω τί γίνεται και μου είπανε οτι μέχρι το απόγευμα η γραμμή θα είχε επανέλθει. Φυσικά δεν έπανήλθε, πριν λίγο που ξαναπήρα το δηλώσανε σαν βλάβη. Όταν παιρνς να μάθω τί γινεται με το στάδιο ενεργοποίησης, λέει οτι η γραμμή έχει ενεργοποιηθεί και είναι σε πιλοτικό στάδιο. Όποιος προσπαθεί να μας καλέσει όμωςσ λέει οτι η γραμμή δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή....τί κάνω;;; Υπομονή;;;

rdrnws
26-06-09, 08:26
Τα ίδια και σε φίλο για 8 εργάσιμες... Εγώ πιστεύω ότι σε τέτοιες περιπτώσεις μετά από 48 ώρες θα πρέπει ο αιτών να ζητά ακύρωση της αίτησής του.

Vitruvian78
26-06-09, 10:50
Αυτό σκοπεύω να κάνω....

Vitruvian78
28-06-09, 12:08
.......ακόμη το τηλέφωνο δεν λειτουργεί. Ποτέ δεν μπορούσα να φανταστω οτι θα περνάγαμε τέτοια ταλαιπωρία! Το ειρωνικό είναι το εξής. Μετά απο τόσες μέρες αναμονής παίρνει τηλέφωνο κάποιος τχνικός υποθέτω και με ρωτάει ποιό είναι το πρόβλημα. Δεν έχουμε τηλέφωνο του απαντάω. Αφού δεν έλεγε κατι για κάμποση ώρα, μου απαντάει το εξής θεϊκό- καλώς θα το δηλώσω σαν βλάβη στους μηχανικούς! Δηλαδή αυτός τί ήτανε και έπρεπε να περιμένουμε τόσο υπομονετικά για να μας τηλεφωνήσει μετά απο τόσες μέρες και να μας δώσει αυτή την ξερή απάντηση;; Γενικώς σε αντιμετωπίζουν με τέτοια απάθεια, λες και δεν θα μπορούσαν να νοιαστούν λιγότερο! Προφανώς γι αυτούς είναι συνηθισμένο, για τον πελάτη που μένει χωρίς τηλέφωνο είναι μεγάλο πρόβλημα όμως.

Έχω αρχίσει να πιστεύω οτι άκρη δεν θα μπορέσω να βγάλω μαζί τους τελικά και αύριο το πρωί θα σηκωθώ να πάω στον ΟΤΕ να δω τί μπορώ να κάνω. Όχι μόνο θα ζητήσω επιστροφή της γραμμής των γονέων μου, αλλά θα μεταφέρω και τη δική μου στον ΟΤΕ γιατί μάλλον έχουμε να κάνουμε με εταιρία που δεν σέβεται τον πελάτη της!

Vitruvian78
29-06-09, 02:05
Όταν καλώ απο το κινητό στη γραμμή λεει οτι ο αριθμός που καλώ δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή. Επίσης όταν σηκώνω το ακουστικό, έχει χτυπο λες και η γραμμή είναι κατειλλημένη. Τί σημαίνουν όλα αυτά; Ότι ο ΟΤΕ παρεδωσε τη γραμμή στη ΧΟΛ αλλά η ΧΟΛ δεν την έχει ενεργοποιησει; Πώς επιστρέφω στον ΟΤΕ; κάνω αίτηση απο την αρχη και πληρώνω και τέλος σύνδεσης; Ή υπάρχει άλλος τρόπος πιο σύντομης επανασύνδεσης και επιστροφής στον ΟΤΕ σε αυτή την περίπτωση;

jkoukos
29-06-09, 10:47
Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις λίγο υπομονή και ταυτόχρονα να τους παίρνεις κάθε μέρα τηλέφωνο αναφέροντας το πρόβλημα. Αναγνωρίζω το θυμό σου (τα ίδια πέρασα κι εγώ) αλλά πιστεύω ότι μετά το δύσκολο πρώτο διάστημα μέχρι την ενεργοποίηση, στη συνέχεια θα καλυφθείς πλήρως από την ποιότητα της υπηρεσίας

Ενημερωτικά σε μένα ενεργοποιήθηκε το τηλέφωνο μετά από 1 βδομάδα.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2507768#post2507768
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2381907#post2381907

Vitruvian78
29-06-09, 13:32
Τελικά την ενεργοποίησαν την γραμμή πριν απο λίγο. Όντως η ποιότητά της είναι πάρα πολύ καλή, δεν το περίμενα! Ο ήχος είναι πολύ καθαρός σε σχέση με αυτόν του ΟΤΕ. Είχε γίνει κάποιο μπέρδεμα με τις καρτέλες, γιατί υπάρχουν άλλοι δύο λογαριασμοί στο ίδιο επώνυμο. Τέλος καλό, όλα καλά!!

Jesakos
29-06-09, 14:43
σκέφτομαι να βάλω hol και telephony και adsl αλλά θα περιμένω πολύ για να γίνουν και τα 2 πακέτα? ή μπορεί να γίνει πρώτα το internet μετά το τηλ..

πάντως μακάρι να μην έχω το ίδιο πρόβλημα με σένα ^^

Vitruvian78
29-06-09, 15:05
σκέφτομαι να βάλω hol και telephony και adsl αλλά θα περιμένω πολύ για να γίνουν και τα 2 πακέτα? ή μπορεί να γίνει πρώτα το internet μετά το τηλ..

πάντως μακάρι να μην έχω το ίδιο πρόβλημα με σένα ^^

Υπάρχουν ήδη σε πακέτο αυτά τα δύο, δεν χρειάζεται να περιμένεις. Θα κάνεις αίτηση για το hol double-play. Η γραμμή για την οποία άνοιξα θέμα ανήκει στους γονείς μου, οι οποίοι δεν χρειάζονται ιντερνετ. Αν κάνεις αίτηση αυτή την εποχή, θα πάρεις 3 μήνες δωρεάν υπηρεσίες. Για να πάρεις την προσφορά πρέπει να κανεις αίτηση μέσω ιντερνετ στο www.hol.gr . Έχει δύο πακέτα: το hol double-play με €39,90 το μήνα, το οποίο περιλαμβάνει απεριόριστο ADSL ιντερνετ εως 24Mbps και απεριόριστες εθνικές, διεθνείς (σε 26 χώρες) κλήσεις καθώς και 60 λεπτά το μήνα σε εθνικά κινητά. Το δεύτερο πακέτο είναι ιδανικό αν δεν μιλάς ιδιαίτερα στο τηλέφωνο και είναι το hol double-play lite με €23,90 το μήνα. Περιλαμβάνει ADSL ιντερνετ εως 6Mbps και 200 λεπτά εθνικές κλήσεις, 20 λεπτά εθνικά κινητά και 20 λεπτα διεθνών κλήσεων το μήνα.

Μην λαμβάνεις υπόψην το δικό μου πρόβλημα, διότι εμάς προέκυψε επειδή υπάρχουν άλλοι δύο λογαριασμοί με το ίδιο επίθετο και έγινε κάποιο μπέρδεμα με μια καρτέλα που είχαν στο σύστημά τους απο πολύ παλιά οταν είχα στη γραμμή αυτή σκέτο ιντερνετ απο τη hol.

jkoukos
29-06-09, 15:17
Η μετάπτωση από τον προηγούμενο παροχέα στον επόμενο, όσον αφορά το διαδίκτυο, γίνεται ταυτόχρονα. Τώρα για τη τηλεφωνία κανονικά είναι θέμα 1-3 ωρών, αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις που χρειάστηκε να περάσουν αρκετές μέρες. Είναι να μην σου κάτσει ...

Vitruvian78
29-06-09, 15:22
Ναι, αλλά συμφωνώ με αυτό που είπες προηγουμένως ότι αν κανεις υπομονή, μετά με την ποιότητα και το κόστος της υπηρεσίας σε σχέση με τις χρεώσεις του ΟΤΕ, ξεχνάς την αρχική διαδικασία της αναμονής.

jkoukos
29-06-09, 16:02
Συμφωνώ και για το λόγο αυτό έχω τη σύνδεση αυτή.

boymanos
29-06-09, 16:04
Ναι, αλλά συμφωνώ με αυτό που είπες προηγουμένως ότι αν κανεις υπομονή, μετά με την ποιότητα και το κόστος της υπηρεσίας σε σχέση με τις χρεώσεις του ΟΤΕ, ξεχνάς την αρχική διαδικασία της αναμονής.

αν δεν κατεβαζε και τις ταχυτητες σε μερικους,θα ηταν πιο καλη.

Vitruvian78
29-06-09, 19:12
αν δεν κατεβαζε και τις ταχυτητες σε μερικους,θα ηταν πιο καλη.

Τί εννοείς; Συνήθως την ταχύτητα την κατεβάζει αν η γραμμή σου δεν μπορεί να σηκώσει υψηλή ταχύτητα. Αυτό το κάνουνε για να σου σταθεροποιήσουνε τη γραμμή και να μην έχεις αποσυνδέσεις. Αν στην κατεβάζουνε σημαίνει οτι έτσι κι αλλιώς δεν μπορείς να πιάσεις κάτι καλύτερο. Εγώ στον ΟΤΕ είχα 4Mbps, μου το αναβάθμισε στα 8, αλλά η γραμμή δεν σήκωνε, και τελικά, τώρα με τα νέα του πακέτα επρεπε να πάω στα 2Mbps γιατί η 4 δεν υπάρχει πια! Αυτό και αν ήτανε υποβάθμιση ταχύτητας!!

Vitruvian78
30-06-09, 13:39
Με πήρε σήμερα τηλέφωνο μια κοπέλα απο τη hol για να διαπιστώσει οτι όλα είναι εντάξει με τη γραμμή. Ήτανε πάρα πολύ ευγενική και μάλιστα μου είπε οτι θα φροντίσει να γίνουν όλοι οι απαραίτητοι έλεγχοι και εργασίες ώστε να μην υπάρξει στο μέλλον ξανά πρόβλημα με τη γραμμή. Μου εξήγησε το πρόβλημα που δημιουργήθηκε, κτλ. Μου άφησε μια αρκετά καλή εντύπωση. Φυσικά της είπα κι εγώ οτι με το σύστημα που έχουν (μιλάς με εξυπηρέτηση Πελάτών, αυτοί σε πασάρουν στο Τεχνικό τμήμα, εκεί ότι πρόβλημα και να έχεις σου ζητάνε το κινητό σου, αλλά τελικά κανεις δεν σε καλεί πίσω) δίνει άσχημη εντύπωση για την εταιρία, και μου είπε οτι το καταλαβαίνει γιατί και άλλοι πελάτες έχουν παραπονεθεί και οτι το κοιτάνε ώστε αυτό να αλλάξει σύντομα. Γενικά μου άφησε καλή εντύπωση σαν αντιμετώπιση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.