PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπορώ να έχω Static IP kai εσωτερικές IP?



tasoylis
03-12-03, 16:05
Σε δίκτυο με 40 υπολογιστές και ADSL Office στην OTENET μπορώ με τον Jetspeed 500 να ενεργοποιήσω τις 14 static IP και στα υπόλοιπα PC να έχω nat και εσωτερικές IP (192.168.1.2-192.168.1.30) ?

Hose
03-12-03, 17:43
Afto tha itan kalo na to ilopoiiseis me enan router, exoteriko kai oxi me to jetspeed mono tou
theleis dyo interface to ena interface tha parei tis public ips (DMZ) kai to allo tha parei tis esoterikes.
o router mporei na einai ena palio pc kai tha sou pezei mia xara.

chatasos
03-12-03, 21:03
Ίσως το jetspeed να υποστηρίζει και τα 2 (public/private) στο ίδιο interface όπως κάνουν οι cisco.

delto
04-12-03, 08:45
...alla polu duskola 8a shkwsei 40 termatika 8O

mhn ekplageis ama blepeis ka8e toso h kinhsh na "pagwnei"...kai kaneis na mh blepei tipota e3w ...mexri na kaneis restart to jetski ...kai mexri na 3anakremasei.

tasoylis
04-12-03, 15:44
Μήπως ξέρει κανείς ποιός ADSL router το υποστηρίζει; Με PC δύο κάρτες δικτύου και internet connection shearing το έχω κάνει και δουλεύει.

chatasos
04-12-03, 16:26
οποιοσδήποτε cisco :wink: :wink:

PhoiNiX
17-02-04, 14:32
Δεν το έχω δοκιμάσει στη πράξη, αλλά ίσως γίνεται με IP aliasing σε Linux, δηλαδή να δηλώσεις και άλλη ip επάνω στο eth και να το κάνεις routing.
Σίγουρα πιστεύω ότι δε θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα που θα είχε η υλοποίηση με μια άλλη κάρτα δικτύου.

Πάντως επειδή εργάζομαι σε ένα τέτοιο project αυτό το καιρό θα σας κρατήσω ενήμερους. :)

RRunner
17-02-04, 15:49
Έχω ακριβώς το ίδιο setup (αλλά με λιγότερα μηχανήματα) πάνω σε ένα Zyxel 652R.

Έδωσα ένα απο τα static IPs στο ethernet interface του Zyxel, και ένα private (10.0.0.1) στο ίδιο interface σαν alias (υποστηρίζεται απο το Zyxel).

Στην πλευρά του NAT χρειάστηκε να κάνω βάλω ένα rule που να κάνει map τις private διευθύνσεις 10.0.0.1-10.0.0.255 στο 0.0.0.0 με many-to-one mapping, και ένα rule που να κάνει map τις static διευθύνσεις a.b.c.d στον εαυτό τους (a.b.c.d) με one-to-one mapping για να βγαίνουν σωστά προς τα έξω.

Δουλεύει μιά χαρά.

Papashark
19-02-04, 16:42
Έχω ένα παρόμοιο setup, το οποίο δουλεύει περισσότερο σαν WAN καθότι παίζουν μέσα πολλά διαφορετικά subnets μέσα από Wireless κυρίως.

Έτσι έχω βάλει ένα linuxόκουτο με 2 κάρτες δικτύου, η μία με ΙΡ από το εσωτερικό δίκτυο (10.χ.χ.χ) και η άλλη με πραγματική ΙΡ όπως πραγματική ΙΡ έχει και το adsl modem.

Υπάρχει στο linux-όκουτο proxy & Shocks server αλλά και vpn server που δίνει πραγματικές ΙΡς στους VPN clients.

Έτσι όποιο μηχάνημα στο εσωτερικό δίτκυο θέλω, έχει πραγματική ΙΡ με όλα τα μειονεκτήματα και πλεοντεκτήματα που σημαίνει αυτό....

@ ADSLgr.com All rights reserved.