PDA

Επιστροφή στο Forum : Εμπορικό τρυκ η εξωγήινοι;



29gk
28-01-06, 16:25
Ήμουν ο "ευτυχής" κάτοχος μιας 384/128 σύνδεσης της Forthnet με συνδρομή που έληξε στις 27/01/06. Κατόπιν ωρίμου σκέψεως αποφάσισα να την ανανεώσω στο 3+3 1bill και ταυτόχρονα να αναβαθμίσω στα 512. Καθόλη τη διάρκεια του τετραμήνου οι ταχύτητες δεν μπορώ να πω πως ήταν και συγκλονιστικές (20-25kb μέχρι τις 12-1 το βράδυ και αργότερα 35-38) ενώ στο emule δεν ανέβαιναν πάνω από 20-22ΚΒ. Αυτός ήταν και ο λόγος της αναβάθμισης στα 512 που από ότι με ειδοποίησαν θα ενεργοποιηθεί σε 10-12 μέρες (λογικό).
Ταυτόχρονα είχα και εγώ το πρόβλημα των disconnections που κατέληξα πως οφείλονται σε ένα συνδυασμό κακής απόδοσης της Forthnet αλλά και του ΟΤΕ (Dslam-Bbras) αφού πρώτα βέβαια έλεγξα (καμμιά 30αρια φορές το υλικό από το pc και το router μέχρι τις συνδεσμολογίες και τα XP).
Στα παράπονά μου στο ΤΜΗΜΑ ΠΩΛΗΣΕΩΝ KAI OXI ΣΤΗΝ ΤΕΧΝΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ μου ανέφεραν πως γίνονται εργασίες διόρθωσης μαζί με τον ΟΤΕ αφού πρώτα ΠΑΡΑΔΕΧΤΗΚΑΝ πως ΥΠΑΡΧΕΙ πρόβλημα σε κάποιες (;) περιοχές της Αθήνας (βρίσκομαι στο κέντρο Αγ.Βαρβάρας με τηλ 569....) και μου προσφεραν την δωρεάν παράταση της 384 σύνδεσης για να μην μείνω χωρίς internet μέχρις ότου γίνει η αναβάθμιση.
Σήμερα λοιπόν το πρωί αφού για άλλους λόγους το PC έμεινε ανοικτό όλο το βράδυ, έχοντας ανοικτό ΚΑΙ το emule παρατήρησα στο NET meter πως το downloading παρέμεινε σταθερό στα 39 με 42 kb ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗ ΝΥΧΤΑ;;;;;;;;;;;;
ΕΡΩΤΗΣΗ:
α) Βλέπω οράματα;
β) Λύθηκαν τα γενικότερα προβλήματα της Forthnet τουλάχιστον στην περιοχή μου;
γ) Μπορεί να είναι κάποιο εμπορικό τρυκ της εταιρείας σε έναν δυσαρεστημένο αλλά και μαζόχα πελάτη;
δ) Είναι καθαρα συμπτωματικό αλλά και παροδικό;
ε) Υπάρχουν εξωγήινοι και θυμήθηκαν να βοηθήσουν εμάς τους παλιούς EL (ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ) ;

ΣΗΜΕΙΩΣΗ:
Οιταχύτητες και προπάντων η σταθερότητα για μένα μέσω της Forthnet είναι πρωτοφανείς σε ότι αφορά την σύνδεση μου. Δοκιμές με άλλους παρόχους γενικότερα και όχι μόνο σε αυτή την περιοχή δεν μου εδειξαν κατά την διάρκεια του 2005 την ίδια σταθερότητα και με την Forthnet να επαναλάβω πως από τον 08/2005 υπάρχουν προβλήματα.

Aegean24
28-01-06, 16:57
....
γ) Μπορεί να είναι κάποιο εμπορικό τρυκ της εταιρείας σε έναν δυσαρεστημένο αλλά και μαζόχα πελάτη;...


τεχνικα ειναι σχεδον αδυνατο να απομονωσουν εναν πελατη και να του προσφερουν τετοιο QoS....η ηταν τυχαιο η μαλλον εχει αλλαξει η κατασταση στην περιοχη σου,....πες μας αν εξακολουθεις να εχεις τετοια σταθεροτητα σε καλες ταχυτητες...

nikosg7
28-01-06, 17:09
Φίλε 29gk ειμαι και εγώ στην ίδια φάση. 4νετ 384/128 δυσαρεστημένος απο τις ταχύτητες αλλα σκέφτομαι να κανω και εγώ το ίδιο. Να ρισκάρω να συνεχείσω με 4νετ 512 όμως μπας και δώ τπτ καλύτερο.
Πόσο σου στοίχησε συνολικά η αννανέωση??
Παίζει να μείνω χωρίς ίντερνετ? 1Μαρτίου λίγει εμένα.

BoGe
28-01-06, 17:11
το PC έμεινε ανοικτό όλο το βράδυ, έχοντας ανοικτό

Το βράδυ, πάντα τα δίκτυα, εδεν έχουν μεγάλο φορτίο.

chilli21
28-01-06, 17:53
Ίσως να έγινε η αναβάθμιση της γραμμής σου σε 512!!!Για ρίξε μια ματιά να δεις σε τί ταχύτητα συγχρονιζει το modem/router σου!!!

neon
28-01-06, 18:06
Εγώ ψηφίζω εξωγήινους...

chatasos
28-01-06, 18:30
ε) Υπάρχουν εξωγήινοι και θυμήθηκαν να βοηθήσουν εμάς τους παλιούς EL (ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ) ;


Ψηφίζω Λιακόπουλο:up:

29gk
28-01-06, 18:43
- Η ανανέωση κοστίζει περίπου 170 € (512 3+3 μήνες)
- Ναι το βράδυ δεν παίζει το ίδιο φόρτίο αλλά ΠΟΤΕ δεν είχα τέτοια ταχύτητα αλλα ΚΑΙ σταθερότητα
- Αυτή τη στιγμή με το Download accelerator 7 κατεβάζω το virus update του Norton με μέσο όρο τα 22kbs με "πετάγματα" στα 9 αλλά και στα 39
- nikosg7 αν ξαναδιαβάσεις το post θα δεις ότι μου πρόσφεραν ΔΩΡΕΑΝ συνέχιση της 384 μέχρι την αναβάθμιση. Με δεύτερο σημερινό mail με ενημέρωσαν ότι ισχύει μεχρι 12/02/2006
- ΟΧΙ δεν άλλαξε η ταχύτητα, το router δείχνει 384
- ΑΝ είναι εξωγήινοι από ποιον πλανήτη θεωρείτε προέρχονται;

Drakon
28-01-06, 19:03
Σίγουρα εξωγήινοι.....

Μιλώ εκ πείρας ... (βλέπε Avatar) !!

nnn
29-01-06, 03:34
- ΑΝ είναι εξωγήινοι από ποιον πλανήτη θεωρείτε προέρχονται;
Μα από τον Σείριο φυσικά,επιστρέφουν :rofl:

Ίσως αρχίζουν και αποκαθίστανται τα προβλήματα σιγά-σιγά.

FestoNero
29-01-06, 04:17
Εμενα αλλη απορια μου δημιουργηθηκε.. :hmm:
Εφοσον θεωρουμε ολοι πως το βαδυ οι ταχυτητες ειναι μεγαλυτερες,
οποτε κ βαζουμε μπροστα τα μηχανακια
(torrent, DC, γαιδουρια, αγελαδες, κοτες κλπ)
και τους αλλαζουμε τα φωτα :whistle:
Ουσιαστικα δεν ακυρωνουμε τη παραπανω σκεψη;;
Δηλαδη τη μερα τι παραπανω φορτο εχει;
Τον μεσο χρηστη που μπαινει σε σελιδες;; :p

Gothic
29-01-06, 04:31
Εμενα αλλη απορια μου δημιουργηθηκε.. :hmm:
Εφοσον θεωρουμε ολοι πως το βαδυ οι ταχυτητες ειναι μεγαλυτερες,
οποτε κ βαζουμε μπροστα τα μηχανακια
(torrent, DC, γαιδουρια, αγελαδες, κοτες κλπ)
και τους αλλαζουμε τα φωτα :whistle:
Ουσιαστικα δεν ακυρωνουμε τη παραπανω σκεψη;;
Δηλαδη τη μερα τι παραπανω φορτο εχει;
Τον μεσο χρηστη που μπαινει σε σελιδες;; :p
Κατα τη γνώμη μου κατάλοιπα της νοοτροπίας dialup και του νυχτερινού ΕΠΑΚ. Ποτέ δεν είδα διαφορά ανάλογα με την ώρα... ;)

stavros1093
30-01-06, 00:07
ενώ στο emule δεν ανέβαιναν πάνω από 20-22ΚΒ

Θα συμφωνήσω!! Στο μουλάρι πάνω από 23 δεν πιάνω ούτε και εγώ!! Αλλά στο net pumper πιάνω και 40αρια!!!! Γραμμή 384!στο net meter ολο παίζει (στάσιμο μένει 45-38 μονό όταν κατεβάζω με νετ παμπερ)και χρησιμοποιώ όλη την ταχύτητα! Με το LimeWire 4.10.5 εχω δει πολύ καλύτερες ταχύτητες

babality
30-01-06, 10:44
Νατοι ερχονται βοηθειαααααααα. Εξωγηινοιιιιιιιι:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.