PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεχρι την ενεργοποιηση ....



ilsa
28-01-06, 17:20
Καλησπερα, ειμαι νεοτατο μελος του adslgr, αν και διαβαζω εδω και καιρο το forum. Στις 24/1 εκανα την αιτηση στον Γερμανο για το BroadbandPack 384 και περιμενω την ενεργοποιηση. Μεχρι τοτε ,μπορω να συνδεσω το router ή ακομα και να βαλω το software ή θα πρεπει να περιμενω την ενεργοποιηση πρώτα?
Η σκεψη μου είναι οτι αν τελικά μπορώ να κάνω την εγκατάσταση του router θα το τεσταρω καθημερινά μεχρι να δω οτι τελικα εχει γινει η ενεργοποιηση,αλλιως φανταζομαι οτι θα πρεπει να περιμενω το e-mail της HOL....
Γενικά τι μπορω να κανω μεχρι να γινει η ενεργοποιηση? Θα ηθελα πολυ να ειναι ολα ετοιμα οταν με το καλο γινει η ενεργοποιηση της γραμμης!

theodoros2004
28-01-06, 17:23
Μπορεις να εγκαταστησεις τον εξοπλισμο κανονικα δεν υπαρχει προβλημα...Ποιο software να εγκαταστησεις??

ilsa
28-01-06, 17:27
χμμμ...καλη ερωτηση. Οταν λεω software εννοω το cd που υπαρχει μεσα στο πακετο της ΗΟL, με τα εργαλεια εγκαταστασης :)

skroutzer
28-01-06, 17:27
Μεχρι τοτε ,μπορω να συνδεσω το router ή ακομα και να βαλω το software ή θα πρεπει να περιμενω την ενεργοποιηση πρώτα?
Μπορείς να το βάλεις (αυτό είχα κάνει και εγώ).
Μεχρι να μαθεις τα βασικά για το router θα σου ερθει (πιστευω)
και η σύνδεση.
Καλως ήρθες στον κόσμο του aDSL και της HOL :up:

ilsa
28-01-06, 18:09
Μια ακόμα ερωτηση. Συνδεσα τον εξοπλισμο κανονικα, εκανα και οτι χρειαζοταν για να εχω προς το παρον και τηλεφωνο, και το router συνδεδεμενο στον υπολογιστη,αλλα το Power αναβοσβηνει (φανταζομαι επειδη δεν εχω dsl????). Οταν θα γινει η ενεργοποιηση πως θα το καταλαβω? θα δω καποια διαφορα στο εικονιδιακι κατω δεξια για το LAN?
ps: εκκρεμει και η ερωτηση για τα εργαλεια εγκαταστασης, αν μπορω δλδ να τα περασω απο τωρα στον υπολογιστη μου, η αν πρεπει να περιμενω να ενεργοποιηθει η γραμμη
Ευχαριστω :)

KwstasV
28-01-06, 21:49
Μια ακόμα ερωτηση. Συνδεσα τον εξοπλισμο κανονικα, εκανα και οτι χρειαζοταν για να εχω προς το παρον και τηλεφωνο, και το router συνδεδεμενο στον υπολογιστη,αλλα το Power αναβοσβηνει (φανταζομαι επειδη δεν εχω dsl????). Οταν θα γινει η ενεργοποιηση πως θα το καταλαβω? θα δω καποια διαφορα στο εικονιδιακι κατω δεξια για το LAN?
ps: εκκρεμει και η ερωτηση για τα εργαλεια εγκαταστασης, αν μπορω δλδ να τα περασω απο τωρα στον υπολογιστη μου, η αν πρεπει να περιμενω να ενεργοποιηθει η γραμμη
Ευχαριστω :)

Εγκατέστησε τα πάντα κανονικά και κάνε και όσες ρυθμίσεις ξέρεις (username - password) να είναι έτοιμα. Μόλις έρθει η γραμμή το λαμπάκι θα μείνει σταθερά αναμένο και μόλις κάνει και σύνδεση internet θα ανάψει και το λαμπάκι DSL στο router.
Τώρα για software δε χρειάζεσαι τίποτα αν συνδεθείς με το LAN καλώδιο στο router και όχι με το USB. Μόνο αν συνδέσεις τον υπολογιστή σου με το router μέσω USB καλωδίου θα χρειαστεί να φορτώσεις software (δε το συνιστώ). Καλύτερα συνέδεσέ το με το LANkal;vdio (κόκκινο) και κάνε τις ρυθμίσεις από το πρόγραμμα που βλέπεις ιστοσελίδες (internet explorer - firefox κλπ) στη διεύθυνση 192.168.178.1 από τώρα.
Ελπίζω να βοήθησα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.