PDA

Επιστροφή στο Forum : Otenet mail



angelvn
29-06-09, 17:40
Έχω ένα otenet mail. Αν κόψω το adsl αλλα παραμεινω στον ΟΤΕ θα συνεχίσει η λειτουργία το mail ή όχι;

tsek
29-06-09, 17:45
δεν νομίζω να διατηρηθεί. . . αλλα καλύτερα πάρε ενα τηλ. στην οτενετ .

Billmg81
29-06-09, 17:54
Έχω ένα otenet mail. Αν κόψω το adsl αλλα παραμεινω στον ΟΤΕ θα συνεχίσει η λειτουργία το mail ή όχι;

Εγώ εδώ & δύο χρόνια που έχω φύγει γενικά από τον ΟΤΕ & είμαι στην FORTHnet, το e-mail που είχα σαν χρήστης otenet ισχύει ακόμα όπως ισχύουν ακόμα & τα δωρεάν sms! Δεν ξέρω αν απλά έτυχε ή έτσι το έχει η otenet αλλά εμένα μου έχει φανεί πολύ χρήσιμο που ακόμα μου λειτουργεί! :oneup:

030366
29-06-09, 18:00
Τα πράγματα έχουν ως εξής:

Θεωρητικά όταν ζητάς διακοπή σύνδεσης, όλα τα email καταργούνται. Προσωπικά πάντως έχω φύγει από ΟΤΕ από το Γενάρη κι ακόμη μπαίνω στο my.otenet.gr με τους κωδικούς πού είχα. Αυτό πού ισχύει για όλους τους παρόχους είναι πώς από τη στιγμή πού καταργείται ένα email, μένει δεσμευμένο (ώστε να μην μπορεί να χρησιμοποιήσει το ίδιο username κάποιος άλλος συνδρομητής) για 6 μήνες και μέσα στο χρονικό διάστημα αυτό κανείς άλλος δεν μπορεί να το χρησιμοποιήσει εκτός κι αν το επανενεργοποιήσει ο κάτοχος του. Επίσης από τη στιγμη πού καταργείται το email ο συνδρομητής έχει τη δυνατότητα (πριν ακόμη καταργηθεί) να κάνει προώθηση σε άλλο λογαριασμό πού τυχόν διαθέτει. Αυτό νομίζω γίνεται για κάνα δίμηνο. Βέβαια το καλύτερο κατά τη γνώμη μου είναι να έχει κάποιος ένα account σε yahoo, hotmail, gmail τα οποία παραμένουν όσους παρόχους και να αλλάξεις.

tsek
30-06-09, 16:34
Εγώ εδώ & δύο χρόνια που έχω φύγει γενικά από τον ΟΤΕ & είμαι στην FORTHnet, το e-mail που είχα σαν χρήστης otenet ισχύει ακόμα όπως ισχύουν ακόμα & τα δωρεάν sms! Δεν ξέρω αν απλά έτυχε ή έτσι το έχει η otenet αλλά εμένα μου έχει φανεί πολύ χρήσιμο που ακόμα μου λειτουργεί! :oneup:

Μια χαρά !! :oneup:

Greg61
30-06-09, 18:16
Έχω ένα λογαριασμό e-mail στον ΟΤΕ εδώ κι οχτώ χρόνια. Συνδεόμουν πάντα, παρά τις πολλές αλλαγές τηλεφωνικών αριθμών (νέα σύνδεση και διακοπή παλιάς στη συνέχεια) που έκανα (πάνω απο δέκα) μέχρι και λίγο μετά την διακοπή της προηγούμενης σύνδεσης που είχα.

Ξέρει κανείς να μας ενημερώσει ποιές ακριβώς ενέργειες πρέπει να κάνω ώστε να λειτουργήσει και πάλι το e-mail μου στη νέα τηλεφωνική σύνδεση;
Κάποια παραπομπή σε ιστοσελίδα (του ΟΤΕ ή άλλη) που περιγράφει τις απαραίτητες ενέργειες θα βοηθούσε τα μέγιστα.
Απ' το 801 11τόσο... δέν βρήκα και πολύ άκρη. Ο κάθε "καρεκλάς" ζητά τα δικά του.

Ευχαριστώ.

emeliss
30-06-09, 18:59
Δες το 3 και το 5 από το παρακάτω.

http://www.otenet.gr/hd/HTML/faqs_adsl_diax.htm

Στο 3 αλλάζει το όνομα του χρήστη (άρα και το email) και θα πρέπει να αλλάξεις και τις ρυθμίσεις στο ρούτερ.
Στο 5 ενεργοποιείς επιπλέον email.

Όποιο σε βολεύει περισσότερο (δηλαδή το 5).

ps. Το email δεν έχει καμία σχέση με το τηλέφωνο ή τον αριθμό τηλεφώνου. Μόνο με την σύνδεση του internet.

Greg61
01-07-09, 14:30
Αυτά τα είδα.
Αυτό που θέλω όμως, είναι ο τρόπος πρόσβασης στο υπάρχον παλιό email μου που χρησιμοποιούσα μέχρι σήμερα και το γνωρίζουν όλοι. Κι επ' αυτού δέν βρήκα τίποτα γραμμένο.

Ευχαριστώ πάντως που μου απάντησες.

emeliss
01-07-09, 14:39
Είχες ένα email με μία σύνδεση που κάποτε κατάργησες, έτσι; Αν είναι ελεύθερο θα μπορείς να το ξαναδεσμεύσεις με τον παραπάνω τρόπο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.