PDA

Επιστροφή στο Forum : COSMOTE και iPhone OS 3



Fuzzy
29-06-09, 18:59
Όπως είναι γνωστό πριν μερικές μέρες κυκλοφόρησε η έκδοση 3 για το iPhone. Παρεμπιπτόντως έλαβα και ένα sms απο την Cosmote που σε προέτρεπε να κάνεις την αναβάθμιση. Λέω και εγώ, τι έγινε του έπιασε ο πόνος...τόσο ενδιαφέρον πια!

Αμ, δε...

Εδώ άπλα να διευκρινίσω ότι δεν έχω κάποιο πρόγραμμα 3G παρά μόνο ενεργοποιημένη την υπηρεσία WAP over GPRS οι οποία και είναι διαθέσιμη βάζοντας στό κινητο (σε οποιαδήποτε κινητό) για APN: INTERNET. Το συγκεκριμένο πεδίο όσο είχα την έκδοση 2 του λειτουργικού φυσικά την είχα κενή, για να μην υπάρχει χρήση της υπηρεσίας (κατέβασμα δεδομένων, αρκετά τσουχτερό!) όταν δεν υπάρχει διαθέσιμο δίκτυο Wi-Fi.

Αναβαθμίζω λοιπόν το τηλέφωνο στην έκδοση 3 και ξαφνικά έκπληκτος ανακαλύπτω ότι το πεδίο APN έχει εξαφανιστεί απο το menu του τηλεφώνου και ότι το τηλέφωνο πλέον έχει πρόσβαση σε WAP over GPRS! :twisted:

Καλώ την Cosmote όπου μιλάω με κάποια κοπέλα που έκανε πως δεν καταλάβαινε και προσπαθούσε να με πείσει ότι το Wi-Fi είναι free, ενώ εγώ της έλεγα για το GPRS, κλπ κλπ. Με λίγα λόγια της ζήτησα να διακόψει άμεσα την πρόσβαση μου στο WAP over GPRS πράγμα και το οποίο έκανε και πέρασε το αίτημα μου (όσον αναφορά τις προεγκαταστημένες ρυθμίσεις στο τηλέφωνο, χωρίς την δυνατότητα διαμόρφωσης τους!) στο τεχνικό τμήμα. :twisted:

Σήμερα λοιπόν με κάλεσε μια άλλη κοπέλα οι οποία προσπαθούσε να με πείσει ότι ο γάιδαρος πετάει και φυσικά όταν την πίεσα να μου δώσει μια σοβαρή απάντηση και εν συνεχεία της είπα ότι θα προχωρήσω σε καταγγελία, μου είπε να μην το κάνω και ότι όπια πιθανή χρέωση από δεδομένα υπάρξει να ζητήσω να μου την αφαιρέσουν.


Προσοχή λοιπόν! :)

Georgevtr
30-06-09, 00:22
Και η λύση απο 1 προγραμματάκι...NoData;)

traderman
30-06-09, 00:50
Και η λύση απο 1 προγραμματάκι...NoData;)
No data στο iphone?Nομιζω οτι υπαρχει μονο για wm.
Iσως ενοεις το BossPrefs.

Georgevtr
30-06-09, 02:56
No data στο iphone?Nομιζω οτι υπαρχει μονο για wm.
Iσως ενοεις το BossPrefs.

NoData και στο iphone, σαν εφαρμογή.Ονομασίες υπάρχουν πολλές αλλά η εφαρμογή είναι ίδια(δεν θυμάμαι ακριβώς τώρα ονόματα αλλά βρήκα αρκετά μέσω cydia)

bored01
30-06-09, 05:48
Δεν μπορούν να απενεργοποιήσουν το GPRS ως υπηρεσία από τη γραμμή σου?

Και μια ερώτηση σε όσους έχουν iPhone και Cosmote, τελικά το terhering λειτουργεί ή μπα?

fadasma
30-06-09, 10:18
Καλά είναι δυνατόν να αγοράζεται τηλέφωνο που είναι σχεδιασμένο για δικτυακές εφαρμογές και ίντερνετ και να κόβετε την υπηρεσία data;

traderman
30-06-09, 14:28
Καλά είναι δυνατόν να αγοράζεται τηλέφωνο που είναι σχεδιασμένο για δικτυακές εφαρμογές και ίντερνετ και να κόβετε την υπηρεσία data;

Αν σε αναγκαζουν να πληρωσεις τα μαλλια της κεφαλης σου το κανεις και το ενεργοποιεις οταν το εχεις αναγκη και οχι π.χ. για να κανει συνεχως update τον καιρο η το stocks.
Δυστυχως δεν εχουν καταλαβει ακομη οι κυβερνωντες και οι παροχοι οτι το mobile internet δεν ειναι αξεσουαρ αλλα αναγκη για τον συγχρονο ανθρωπο,επαγγελματια η μη.
Και βεβαια ενα δικαιο το εχεις γιατι οι περισσοτεροι το αγοραζουν για gadget και οχι για αυτο που πραγματικα ειναι δλδ εργαλειο δουλειας οπως και τα υπολοιπα κινητα που ειναι σχεδιασμενα για διαδικτυακες εφαρμογες.

nmavro73
30-06-09, 15:09
Το tethering λειτουργεί κανονικά με το αρχείο που αναφέρθηκε εδώ:
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2889658&postcount=65
και αφαιρεί από τα δωρεάν GB

gkontos
30-06-09, 15:18
Και το ARN υπάρχει κανονικά, τουλάχιστον στο δικό μου. Απλά του αλλάζεις το τελευταίο γράμμα από gr σε gk και τα DATA πέζουν μόνο από WIFI.

Fuzzy
30-06-09, 19:35
Αν σε αναγκαζουν να πληρωσεις τα μαλλια της κεφαλης σου το κανεις και το ενεργοποιεις οταν το εχεις αναγκη και οχι π.χ. για να κανει συνεχως update τον καιρο η το stocks.

Ακριβώς!!! Θες να έχεις την ΕΠΙΛΟΓΗ να το ενεργοποιήσεις όταν θες ΕΣΥ! Επειδή το επέλεξες να χρεωθείς και όχι επειδή κάποιος έξυπνος από την cosmote επειδή μάλλον τα data δεν πούλαγαν αρκετά να σε υποχρεώνει να αγοράσεις με το έτσι θέλω (ενεργοποιώντας την ρύθμιση και κρύβοντας το menu!) :down:

bored01
01-07-09, 00:10
Το tethering λειτουργεί κανονικά με το αρχείο που αναφέρθηκε εδώ:
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2889658&postcount=65
και αφαιρεί από τα δωρεάν GB

Aναφέρομαι σε επίσημη υποστήριξη.

ATG
01-07-09, 15:31
To apn internet καμια σχεση με wap δεν εχει.

Fuzzy
01-07-09, 18:00
πες το edge.

bored01
01-07-09, 20:11
πες το edge.
Που κολλάει το edge? Δεν υποστηρίζει κάτι τέτοιο η Cosmote.

Fuzzy
02-07-09, 02:51
data μέσω GPRS, ok!

ATG
02-07-09, 18:13
data μέσω GPRS, ok!

Αυτο ειναι ενεργο σε ολους τους συνδρομητες.
Παιρνωντας προγραμμα i, απλα σου δινουν δωρεαν mb.

ariadgr
03-07-09, 00:50
...Αναβαθμίζω λοιπόν το τηλέφωνο στην έκδοση 3 και ξαφνικά έκπληκτος ανακαλύπτω ότι το πεδίο APN έχει εξαφανιστεί απο το menu του τηλεφώνου και ότι το τηλέφωνο πλέον έχει πρόσβαση σε WAP over GPRS! :twisted:

Settings, General, Network, Cellular data network :whistle:

efthlouk
03-07-09, 09:22
Σε κοτε ομως τα πεδία αυτά δεν είναι παραμετροποιησιμα... Εκεί τίθεται ένα θέμα!

Fuzzy
03-07-09, 16:57
Settings, General, Network, Cellular data network :whistle:

Ναι αυτό λέω και εγώ ότι η επιλογή Cellular data network ΔΕΝ υπάρχει μετά την αναβάθμιση! Για την ακρίβεια υπάρχει (έχει γίνει hidden) και το ARN = ΙΝΤΕΡΝΕΤ.

Τονίζω λοιπόν ότι όσο είχα το OS 2 ή επιλογή αυτή υπήρχε και την είχα ΚΕΝΗ!

Εύλογα λοιπόν ρωτάω ΜΕ ΠΟΙΟ δικαίωμα η Cosmote μου ενεργοποιεί την ρύθμιση αυτή, την κρύβει για να μην μπορώ να την απενεργοποιήσω, και δεν με ενημερώνει! Ειδικά όταν πρόκειται για μία υπηρεσία που έχει χρέωση και μάλιστα υψηλή!

Πόσο νόμιμο είναι αυτό; Οι νομικοί του Forum τι έχουν να πουν πάνω σε αυτό;:hmm:

bored01
03-07-09, 17:40
Ναι αυτό λέω και εγώ ότι η επιλογή Cellular data network ΔΕΝ υπάρχει μετά την αναβάθμιση! Για την ακρίβεια υπάρχει (έχει γίνει hidden) και το ARN = ΙΝΤΕΡΝΕΤ.

Τονίζω λοιπόν ότι όσο είχα το OS 2 ή επιλογή αυτή υπήρχε και την είχα ΚΕΝΗ!

Εύλογα λοιπόν ρωτάω ΜΕ ΠΟΙΟ δικαίωμα η Cosmote μου ενεργοποιεί την ρύθμιση αυτή, την κρύβει για να μην μπορώ να την απενεργοποιήσω, και δεν με ενημερώνει! Ειδικά όταν πρόκειται για μία υπηρεσία που έχει χρέωση και μάλιστα υψηλή!

Πόσο νόμιμο είναι αυτό; Οι νομικοί του Forum τι έχουν να πουν πάνω σε αυτό;:hmm:

Eπαναλαμβάνω, δεν μπορείς να πάρεις στη Cosmote και να ζητήσεις απενεργοποίηση των υπηρεσιών internet (GPRS/3G)?

Fuzzy
03-07-09, 22:19
Eπαναλαμβάνω, δεν μπορείς να πάρεις στη Cosmote και να ζητήσεις απενεργοποίηση των υπηρεσιών internet (GPRS/3G)?

Προφανώς και το έκανα μόλις ανακάλυψα τι συμβαίνει!

Όμως αυτό αγαπητέ μου δεν αποτελεί λύση, ούτε δικαιολογία!

Εγώ έτυχε και το πείρα είδηση, τι γίνεται με κάποιον που το είχε απενεργοποιημένο (από το menu), προέβη σε αναβάθμισή, δεν γνωρίζει τίποτα από GPRS κλπ και αρχίζει να χρεώνεται; Ε;

Απάντησε μου σε παρακαλώ στο παράδειγμα που σου έδωσα!

Δεν όφειλε λοιπόν o carrier να ενημερώσει το λιγότερο; Δεν όφειλε να μην κάνει hide το setting;

Ελλαδίτσα...μαγκιά! :respekt:

bored01
03-07-09, 22:56
Προφανώς και το έκανα μόλις ανακάλυψα τι συμβαίνει!

Όμως αυτό αγαπητέ μου δεν αποτελεί λύση, ούτε δικαιολογία!

Εγώ έτυχε και το πείρα είδηση, τι γίνεται με κάποιον που το είχε απενεργοποιημένο (από το menu), προέβη σε αναβάθμισή, δεν γνωρίζει τίποτα από GPRS κλπ και αρχίζει να χρεώνεται; Ε;

Απάντησε μου σε παρακαλώ στο παράδειγμα που σου έδωσα!

Δεν όφειλε λοιπόν o carrier να ενημερώσει το λιγότερο; Δεν όφειλε να μην κάνει hide το setting;

Ελλαδίτσα...μαγκιά! :respekt:
Bασικά κατα τη γνώμη μου το λάθος της Cosmote είναι που δεν έχει ειδικό APN για τα iPhone (όπως έχει η Vodafone) που να λειτουργεί μόνο εφόσον ο πελάτης έχει ενεργοποιημένο data plan (π.χ cosmote i).

Fuzzy
04-07-09, 02:48
Bασικά κατα τη γνώμη μου το λάθος της Cosmote είναι που δεν έχει ειδικό APN για τα iPhone (όπως έχει η Vodafone) που να λειτουργεί μόνο εφόσον ο πελάτης έχει ενεργοποιημένο data plan (π.χ cosmote i).

Προφανώς και δεν έχει, αφού στην OS 3 η ίδια ζήτησε από την Apple να θέσει το ΑΡΝ: INTERNET και να γίνει hidden η επιλογή cellular network. A, και αυτό δεν το έβγαλα από το μυαλό μου, αλλά ήταν η πρώτη απάντηση που πήρα από μια κοπελίτσα όταν τους κάλεσα!!!

Μιλάμε για απύθμενο θράσος!

Καλό ε; :oneup:

katdoc
24-04-10, 21:49
Δεν υπαρχει τροπος να εμφανιστει η επιλογη? :(

john84
25-04-10, 04:10
Ειναι λιγο oftopic, επιδει το iPhone εχει μια δικη του "αλληλεπιδραση" με το internet και για οσους δεν εχουν πολυ δωρεαν ογκο για πλοηγιση (το κακο παραγινε με τον τελευταιο μου λογαριασμο προσοπικα - 29 mb χωρις να εχω χρησιμοποιησει το gprs) συνιστω αυτο (http://www.youtube.com/watch?v=-WEGIMpH-yY&feature=related).
Ειναι ενας ευκολος και αυτοματοποιημενος τροπος να κλεινεις τα παντα απο το iPhone και να κανεις πλοηγιση μονο με Wifi οταν και οπου αυτο ειναι διαθεσιμο. Θα βοηθησει πολους πιστευω

@ ADSLgr.com All rights reserved.