PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με κάρτα γραφικών σε Sony Vaio



ppalaio
29-06-09, 19:00
Έχω ένα Sony Vaio FZ21Z εδώ και 18 μήνες.Λειτουργούσε μια χαρά μέχρι που ξαφνικά άρχισε να κάνει κάτι τρέλα η κάρτα γραφικών(κολλήματα,να τρεμοπαίζει,να δείχνει περιέργα χρώματα κλπ) και τώρα να μην μπορώ να το χρησιμοποιήσω καθόλου.Μπαίνει κανονικά στα Windows Vista αλλά δεν μπορώ να ξεχωρίσω καθαρά το desktop. Επίσης δεν δείχνει σε εξωτερική οθόνη.
Ψάχνοντας λίγο στο διαδίκτυο βρήκα ότι οι συγκεκριμένες κάρτες γραφικών της NVIDIA (VIDIA GeForce 8600M GS) εμφανίζουν πρόβληματα. Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα όπως στις φωτογραφίες στο http://forums.nvidia.com/index.php?showtopic=90875
'Οπως καταλαμβαίνετε είμαι εκτός εγγύησης και η Sony θέλει 878 ευρώ για να αντικαταστήσει την μητρική με την κάρτα γραφικών. Άλλες εταιρείες όπως η Apple, HP επεκτείναν την εγγύηση τους όπως αναφέρεται στο πιο πάνω forum.
Έχει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα;Μήπως να απευθυνθούμε στη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή;
Ευχαριστώ

dagas
29-06-09, 23:01
Mετά την Οδηγία 1999/44/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου, της 25ης Μαΐου 1999, σχετικά με ορισμένες πτυχές της πώλησης και των εγγυήσεων καταναλωτικών αγαθών η Ελλάδα εναρμονίστηκε με τον ν. 3043/2002 (ΦΕΚ 192Α/21/8/02).

Σύμφωνα λοιπόν με το νόμο αυτό (και γενικότερα με την κοινοτική νομοθεσία) όποιο προϊόν διακινείται στην Ελλάδα (και γενικότερα σε χώρα της ΕΟΚ) έχει τουλάχιστον δύο χρόνια εγγύηση.

Παραθέτω τα σχετικά άρθρα:
Άρθρο 554
Παραγραφή
Τα δικαιώματα του αγοραστή λόγω πραγματικού ελαττώματος ή έλλειψης συνομολογημένης ιδιότητας παραγράφονται μετά την πάροδο πέντε ετών για τα ακίνητα και δύο ετών για τα κινητά.
Άρθρο 555
Η παραγραφή αρχίζει από την παράδοση του πράγματος στον αγοραστή. Το ίδιο ισχύει και αν ο αγοραστής ανακάλυψε το ελάττωμα ή την έλλειψη της ιδιότητας αργότερα.
Αν ο αγοραστής ζήτησε να διεξαχθεί συντηρητική απόδειξη, η παραγραφή διακόπτεται έως το τέλος της διαδικασίας αυτής.

Θα βρεις τον παραπάνω ΦΕΚ (ΦΕΚ 192Α/21/8/02)θα πας στην αντιπροσωπεια και θα απαιτήσεις την αποκατάσταση του προβλήματος μια και η εγγυηση σου είναι για 24 μήνες.

f15
30-06-09, 10:22
878 ευρώ για μητρική ! Δεν πιστεύω η τιμή κόστους της μητρικής (από ένα παλιό μοντέλο ) να είναι παραπάνω από 350 - 400 ευρώ.
Έχουν ξεφύγει λίγο στην sony !
Γενικά παντός η sony vaio έχει αρκετά προβληματικά notebooks την αγορά με υποστήριξη για κλάματα .
ΕΓΩ έχω φορητούς που το όνομα τους δεν το ξέρει κανείς και δουλεύουν εδώ και 4 χρονιά χωρίς κανένα πρόβλημα ,και τα δήθεν ακριβά και ποιοτικά notebooks δεν κρατάνε ούτε 1 χρόνο ?
Απαράδεκτο απαίτησε αλλαγή μητρικής με τουλάχιστο μεγάλη έκπτωση λόγο προβληματικού υλικού .

serfistas1
02-07-09, 13:29
Αν εισαι εντος διετιας να απαιτησεις τα δικαιωματα σου και να κανεις κανα εξωδικο γιατι οντως η συγκεκριμενη σειρα ηταν προβληματικη...

@ ADSLgr.com All rights reserved.