PDA

Επιστροφή στο Forum : ρυθμιση margin?



thanasis38
30-06-09, 01:04
παιδια καλησπερα. εδω και 2-3 ημερες το Upstream Margin και το Downstream Margin ανεβοκατεβαινουν συνεχεια,με αποτελεσμα το upload μου να εχει πεσει απο το 1020 στο 960 η και παρακατω τωρα ειναι
Upstream Margin12
Downstream Margin10
υπαρχει τροπος να τα σταθεροποιησω η οχι? εχω το ρουτερ AirTies RT111

blackwar
11-07-09, 15:24
SNR ποσο ειναι?

UPD:
μπερδευτικα με attenuan...!!!

nmavro73
11-07-09, 15:41
Το είπε νομίζω, downstream 10. Υποστηρίζεται από το DMT αυτό το ρούτερ; Αν ναι μπορείς να το ρυθμίσεις από κει. Αλλιώς κάνεις telnet 192.168.1.1 αν αυτή είναι η διεύθυνση του ρούτερ και γράφεις μετά το login

adsl configure --snr 80 πχ για να το κατεβάσεις στο 80%

deniSun
11-07-09, 16:36
Το ότι αλλάζει συνέχεια σημαίνει ότι ή κάποιο πρόβλημα έχει ο ρούτερ και κάνει συνέχεια disconnect ή η γραμμή σου έχει πρόβλημα οπότε γίνεται προσπάθεια να σταθεροποιηθεί στην καλύτερη δυνατή τιμή.
Πολλοί έχουν αναφέρει τρόπους (telnet ή DMT) για την αλλαγή του SNR αλλά αυτό δεν αποτελεί λύση.
Από την μια θα βλέπεις ένα εικονικό συγχρονισμό και από την άλλη θα έχεις μια ασταθή γραμμή.
Για παράδειγμα εγώ με snr 6 συγχρόνιζα κοντά στα 20Μb και είχα καθημερινές αποσυνδέσεις.
Με snr 8 συγχρονίζω κοντά στα 18Mb χωρίς καμιά αποσύνδεση.
Η αλλαγή έγινε αυτόματα χωρίς να "βιάσω" το ρούτερ.

semola
11-07-09, 16:52
Το είπε νομίζω, downstream 10. Υποστηρίζεται από το DMT αυτό το ρούτερ; Αν ναι μπορείς να το ρυθμίσεις από κει. Αλλιώς κάνεις telnet 192.168.1.1 αν αυτή είναι η διεύθυνση του ρούτερ και γράφεις μετά το login

adsl configure --snr 80 πχ για να το κατεβάσεις στο 80%

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφείς,πως γίνεται αυτό το telnet;

@ ADSLgr.com All rights reserved.