PDA

Επιστροφή στο Forum : Μία ερώτηση περι μεταφοράς



Jesakos
30-06-09, 09:19
Καλημέρα,

Θέλω να μου πείτε την άποψη σας αν κάποιος γνωρίζει ή του έτυχε κάτι σαν αυτό..

Είχα connx 24ra και είχα αποσυνδέσεις όχι συνέχεια αλλά είχα συγχρονιζόμουν στα 16000 έπειτα όταν δήλωσα ότι πέφτει το Internet και γενικά η γραμμή με ρίξανε για δοκιμές στα 8.. και δεν είχα έπειτα αποσυνδέσεις .. σκέφτομαι αν είναι εφικτό να βάλω 24ρα hol εφόσον με καλύπτει το ιδιόκτητο της αν έχω το ίδιο πρόβλημα ή αν οι υποδομές της είναι καλύτερες και ίσως δεν έχω τα ίδια προβλήματα..

τι λέτε? και επίσης ενδιαφέρομαι για holtv θα μπορώ να αποκτήσω?

ευχαριστώ

DaveMurray
30-06-09, 09:24
Καταρχήν, ποιό είναι το attenuation που έχεις τώρα, καθώς και το snr;

Μην περιμένεις μεγάλες διαφορές πάντως σε σχέση με τον ΟΤΕ/ΗΟL....

Πάνω κάτω στα ίδια θα είσαι.....

Όσο για το HOLTV, που ρωτάς αν θα είναι διαθέσιμο, δες εδώ:

https://contactforms.hol.gr/services.aspx

Bάλε τον αριθμό σου, και διάλεξε το "HOLTV" και θα δεις ενδεικτικά αν υπάρχει κάλυψη....


με ρίξανε για δοκιμές στα 8.. και δεν είχα έπειτα αποσυνδέσεις

Λογικό είναι να μην είχες, γιατί, με την "υποβάθμιση" το SNR (o θόρυβος) μειώθηκε, πχ από 6 μπορεί να πήγε 11,12,15 πχ, οπότε και δεν είχες αποσυνδέσεις, γιατί το "όριο" είναι το 6 στο snr....

Να έχεις δλδ υπόψιν σου: Όταν μεγαλώνει ο θόρυβος (πλησιάζει το 6 ---> αντιστροφα είναι δλδ :p) υπάρχει κίνδυνος αποσυνδέσεων, όταν όμως μειώνεται ο θόρυβος δεν υπάρχει κίνδυνος, οπότε...:

Όταν αυξάνεται ο θόρυβος πετυχαίνεις μεγαλύτερη ταχύτητα κλειδώματος με το dslam με κίνδυνο αποσυνδέσεων, και όταν μειώνεται ο θόρυβος, πετυχαίνεις μικρότερη ταχύτητα συγχρονισμού με το dslam, χωρίς κίνδυνο αποσυνδέσεων....

Το καλύτερο δλδ αποτέλεσμα, είναι.... κάπου..... στην μέση :)

Jesakos
30-06-09, 09:33
τώρα είμαι στην δουλειά και δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά το είχα λίγο ανεβασμένο :o πάντως στο site για την διαθεσιμότητα έβγαλε ότι μπορώ είχε ticks σε όλα, αλλά αυτό όντος θα ισχύει? :(

nm96027
30-06-09, 09:43
τώρα είμαι στην δουλειά και δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά το είχα λίγο ανεβασμένο :o πάντως στο site για την διαθεσιμότητα έβγαλε ότι μπορώ είχε ticks σε όλα, αλλά αυτό όντος θα ισχύει? :(

Πρέπει να συμπληρώσεις και τον έλεγχο γραμμής για το holtv. Αρχικά θα σου ζητήσει το τηλέφωνο σου αλλά σε δεύτερο βήμα θα σου ζητήσει και διεύθυνση. Μόνο τότε θα είσαι σχετικά σίγουρος πως μπορείς να έχεις υπηρεσίες holtv.

........Auto merged post: nm96027 πρόσθεσε 5 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Nα συμπληρώσω: με προβληματικό βρόχο (όπως φαίνεται ότι είναι από την εμπειρία του ΟΤΕ) δεν μπορείς να κρίνεις μόνο από το attenuation και την απόσταση.

DaveMurray
30-06-09, 09:52
Τα προβλήματα στην γραμμή πολλές φορές απλώς τα "μεταφέρεις" από τον ένα πάροχο στον άλλο, όπως σωστά λέει και ο nm96027 (λέγοντας περί προβληματικού βρόγχου).... Eννοώ, ουσιαστικά, όταν "αλλάζεις πάροχο" το καλώδιο σου οπου τερμάτιζε πχ στο dslam του OTE, θα "ξεκουμπωθεί" από εκεί, και θα "κουμπωθεί" στο αντίστοιχο dslam του νέου παρόχου..... Το καλώδιο δεν αλλάζει, ούτε τπτ άλλο..... Ένα ξεκούμπωμα/κούμπωμα χονδρικά και μανάβικα :p είναι.... Για αυτό λέμε πάνω κάτω στα ίδια θα είσαι.....

Έχω λάθος κώστα;

nm96027
30-06-09, 09:58
Τα προβλήματα στην γραμμή πολλές φορές απλώς τα "μεταφέρεις" από τον ένα πάροχο στον άλλο, όπως σωστά λέει και ο nm96027 (λέγοντας περί προβληματικού βρόγχου).... Eννοώ, ουσιαστικά, όταν "αλλάζεις πάροχο" το καλώδιο που τερμάτιζε πχ στο dslam του OTE, θα "ξεκουμπωθεί" από το δικό του dslam, και θα "κουμπωθεί" στο αντίστοιχο dslam του νέου παρόχου..... Το καλώδιο δεν αλλάζει, ούτε τπτ άλλο..... Ένα ξεκούμπωμα/κούμπωμα χονδρικά και μανάβικα :p είναι.... Για αυτό λέμε πάνω κάτω στα ίδια θα είσαι.....

Έχω λάθος κώστα;

Όχι ασφαλώς. Έτσι είναι. Βέβαια δεν μπορούμε να αποκλείσουμε την περίπτωση (αν και σπάνια) που κάτι πάει στραβά σε ένα πάροχο και δουλεύει καλά στον άλλο ή το αντίστροφο.

Ο Jesakos λέει πως ήταν στα 16 με αποσυνδέσεις στον ΟΤΕ και τόν έριξαν στα 8 για να σταθεροποιηθεί η γραμμή. Δεν ξέρω με σιγουριά την πολιτική του ΟΤΕ, αλλά στην hol δεν θα χρειαστεί να τον πάνε στα 8, μπορούν να τον πάνε και στα 12 για να σιάξει η γραμμή, οπότε να καταφέρει να πάρει holtv.

DaveMurray
30-06-09, 10:00
Και με τα 8 θα παίζει η holtv, αλλά όχι HD :p :p :p

Jesakos
30-06-09, 10:04
ευχαριστώ για τις προτάσεις σας. το attetu ήταν αν θυμάμαι καλά ανεβασμένο και μόλις πάω home θα σας πω ακριβώς.. πάντως έκανα το step 2 και γράφει με βάση την οδό..


Υπάρχει δυνατότητα ενεργοποίησης της υπηρεσίας hol tv στην διεύθυνση που επιλέξατε!

οπότε έχω ελπίδες..λογικά :o

nm96027
30-06-09, 10:09
ευχαριστώ για τις προτάσεις σας. το attetu ήταν αν θυμάμαι καλά ανεβασμένο και μόλις πάω home θα σας πω ακριβώς.. πάντως έκανα το step 2 και γράφει με βάση την οδό..



οπότε έχω ελπίδες..λογικά :o

εφόσον ο αρχικός συγχρονισμός στον ΟΤΕ ήταν στα 16 τότε δεν έχεις άσχημος att και για αυτό ο έλεγχος της hol σε βγάζει οκ. Αλλά το πρόβλημα των αποσυνδέσεων δείχνει πως κάτι σάπιο υπάρχει στο βασίλειο του βρόχου σου. Θα δείξει.

Σχετικό-άσχετο: ρίξε μια ματιά σε αυτό το άρθρο: Έλεγχος της γραμμής μας μέχρι τον κατανεμητή (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819)

Έτσι θα σιγουρευτείς πως το πρόβλημα των αποσυνδέσεων δεν είναι δικό σου.;)

Jesakos
30-06-09, 10:16
τελικά δεν κρατήθηκα και μπήκα με remote και έβγαλα ένα Print screen check it. http://img198.imageshack.us/img198/5103/dsld.th.jpg (http://img198.imageshack.us/i/dsld.jpg/)

DaveMurray
30-06-09, 10:19
Eγώ καλούτσικο το βλέπω πάντως....

Είσαι και σε fast path με καλά pings :p (interleaved depth 1 - 1 = fast path :p)

Jesakos
30-06-09, 10:25
πόσο παίζει να κλειδώνω με hol δηλαδή? αν και με το router που δίνουν λέτε να έχω καλύτερο ως προς το "κλείδωμα" της γραμμής απο το us robotics?

hemlock
30-06-09, 10:27
πόσο παίζει να κλειδώνω με hol δηλαδή? αν και με το router που δίνουν λέτε να έχω καλύτερο ως προς το "κλείδωμα" της γραμμής απο το us robotics?
Κανενας δεν μπορει να σου απαντησει....Απλα υποθεση κανουν τα παιδια....;)

Jesakos
30-06-09, 10:29
ναι σαφώς αλλά με βάση την εμπειρία τους πιστεύω ίσως ξέρουν πάνω κάτω και με διευκολύνουν γιατί ίσως κάποιος έχει περάσει τα ίδια ..

ευχαριστώ πάντως.

Vitruvian78
30-06-09, 14:00
Έχω την αίσθηση οτι ό,τι δεν μπορεί να σου προσφέρει ο ΟΤΕ, τοτε δεν μπορούνε να στο προσφέρουν ούτε οι εναλλακτικοί. Το δίκτυο του ΟΤΕ χρησιμοποιούνε άλλωστε για πρόσβαση. Απλά σου προσφέρουν καλύτερες τιμές.....δεν αλλάζει κάτι στις υποδομές και στην παροχή υπηρεσιών. Μην σας ξεγελάνε με τέτοια πράγματα. Αν πιάνεις 12 όπως βλέπω, δεν ξέρω αν αξίζει να έχεις την 24αρα. Καλύτερα κατέβα στα 8, ώστε να πληρώνεις και λιγότερα και να έχεις και σταθερότερη σύνδεση. Τα 8 απο τα 12 δεν έχουνε μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα, πιστεψέ με, δεν θα νιώσεις μεγάλη διαφορά. Διαφορετικά (και στο συστήνω περισσότερο απο την πρώτη λύση) έλα στη hol που θα πληρώνεις κατά πολύ λιγότερα απ οτι στον ΟΤΕ και θα σου το αφήσει ανοιχτό εως 24 και όσο πιάσεις. Αν έχεις αποσυνδέσεις (που ενδεχομένως να έχεις και εκεί) θα πάρεις τους τεχνικούς να σου ρυθμίσουν την σύνδεση ως εκεί που σηκώνει. Πάλι σε συμφέρει καλύτερα έτσι. Είναι κρίμα να πληρώνεις κερατιάτικα χωρίς λόγο...

Δεν ξέρω βέβαια αν παίζεις παιχνίδια.....ακούγεται γενικά οτι οι εναλλακτικοί δεν έχουν καλά pings

@ ADSLgr.com All rights reserved.