PDA

Επιστροφή στο Forum : Speedtouch HOME anavathmisi me probs



lordanton
04-12-03, 13:06
Akolouthisa kata gramma to tutorial tou filou Error kai ola pigan mia xara.Omws apo to prwi pou ekana tin anavathmisi paratirisa ptwsi stin taxytita pou den eixa pote.To d/l mou apo 40 pige sta 26 xwris profani logo.An se auto ftaiei i tellas me tertipia tis ok..Fovamai omws mipws kati egine kata tin anavathmisi se PRO

Episis den mporw na kanw ping kai tracert mallon kati apo tis rythmisies tou pro mou exei kopsei ta icmp

Doom
04-12-03, 17:08
svise ole tis rithmiseis apo to router kai setarisetes xana ,kai ego to idio modem exo kai idio isp ,tin 1h mera to ekana pro kai den exo kanena provlima edo kai 2 vdomades.

ErrOr
04-12-03, 21:21
Καταρχάς που κάνεις Ping και tracert?
Έξω στο net ή στο lan σου(έαν έχεις) και τι λειτούργικό έχεις?
Εάν κάνεις έξω,μάλλον δεν σ'αφήνει να βγείς το routerάκι.κάποια ρύθμιση δεν έχεις κάνει σωστά,πέρνεις κανονικά IP από το DHCP του?
Τώρα για το θέμα ταχύτητα να σου πώ την αλήθεια εγώ δεν παρατήρησα κάποιο στράβωμα από το routerάκι...Μόνο 2 φορές έφαγε κόλλημα και έπρεπε να το κάνω restart.Δεν με άφηνε να κάνω Ping ούτε στο ίδιο!
Μετά το restart ήταν όλα ΟΚ!
***Σημείωση εκείνη την στιγμή,και τις 2 φορές είχε φάει κόλλημα και η ΟΤΕΝΕΤ(Τί ΣΥΜΠΤΩΣΗ!!!! :twisted: )
Το χρησιμοποιώ από το καλοκαίρι και δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα.
Τώρα τι να σου πώ,κάνε ένα κόπο και ξανασέταρε το από την αρχή όπως λέει και ο φίλος ο Doom.

lordanton
04-12-03, 23:29
Ok thnx paides tha dw ti paizei..
Ping telika kanei kanonika akoma kai se ekswterikes ips alla tracert tipota.An kai apo oti diavasa einai telika psilo gnwsto prob auto...Me paei sto routeraki sto prwto hop kai meta asterakia.
Logika ip prepei na pairnw kanonika mias kai einai 1 mono pc pou vlepei inet kanonikotata.

lordanton
04-12-03, 23:46
Episis otan kanw to ipconfig vlepw ta eksis
:
Ethernet adapter Local Area Connection 6:

Connection-specific DNS Suffix . :
IP Address. . . . . . . . . . . . : 10.0.0.1
Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 255.255.255.0
Default Gateway . . . . . . . . . : 10.0.0.138

C:\Documents and Settings\LordAnton\Desktop>ipconfig /release *6*

Windows IP Configuration

Adapter Local Area Connection 6 is not enabled for Dhcp.

Mipws ara exei paei kati strava...Btw ksanaekana tis rythmiseis apo tin arxi

agadooo
09-12-03, 14:51
Εγω το έχω κάνει εδω και μια βδομάδα και λειτουργεί αψογα.

Μια ερώτηση, στην καρτέλα DHCP ποία απο τις 3 επιλογές διαλέγουμε??

1)DHCP Server
2)Auto DHCP
3)No DHCP
Ευχαριστώ!

XTCgr
10-12-03, 00:46
Πριν από λίγο έκανα κ εγώ την hackeria....μέχρις στιγμής όλα καλά!!! :D

Μια παρατήρηση μόνο... το modem αρχικά είχε παλιό firmware και από τη στιγμή που έδινες td prompt δεν γινόταν τίποτα. Το πρόβλημα λύθηκε με αναβάθμιση στο .281 firmware http://www.nzdsl.co.nz/software/alcatel/Default.htm
To modem αρχικά είχε το .253 ή .251 αν θυμάμαι καλά

XTCgr
10-12-03, 09:29
.... μια ερώτηση - είδα στην διεύθυνση http://www.speedtouch.com/support.htm
oτι υπάρχουν 3 παραλλαγές του Pro. To "αναβαθμισμένο" Pro που έχουμε τώρα έχει ενσωματωμένο firewall?

XTCgr
10-12-03, 17:00
Τελικά το έκανα 510 όποτε standard έχει και firewall

Doom
10-12-03, 19:14
Τελικά το έκανα 510 όποτε standard έχει και firewall

pos to ekanes 510? to isdn exeis i to pots???

XTCgr
10-12-03, 19:58
to pots exo

ErrOr
11-12-03, 00:11
1)Το PRO έχει firewall και μπορείς να κάνεις port forwarding....
2)το trace route με windows και εμένα δεν παίζει..αλλά όλως παραδόξως παίζει με linux!(καταραμένε gates! :P :P )
Τώρα τι μπορεί να φταίει θα σε γελάσω!
3)Για το firmware εάν δεν κάνω λάθος το αναφέρω μέσα στο how2 ότι χρησιμοποίησα το .281 και όχι κάποιο άλλο.
4)Για το DHCP δηλώνεις το routerάκι σου σαν DHCP SERVER.
5)lordanton δώσε IP μεγαλύτερο του 10.0.0.138...πχ 10.0.0.140 κάτι πήρε το αυτί μου οτί μπορεί να φταίει αυτό....
δεν το δοκίμασα ακόμη.

erebus
11-12-03, 11:21
1)Το PRO έχει firewall και μπορείς να κάνεις port forwarding....


Άλλο το port forwarding άλλο το firewall. Το PRO απλά δεν έχει firewall. Μόνο μετά την αναβάθμιση σε 510 ενεργοποιείται το πλήρες firewall. Επίσης το PRO έχει bug με το tracert από Windows. Στο 510 λύνεται και αυτό το πρόβλημα.

XTCgr
11-12-03, 13:32
το firewall του 510 πολύ εύχρηστο! :) επίσης βρήκα χρήσιμα κ τα διάφορα στατιστικά στοιχεία που έχει!

XTCgr
13-12-03, 14:01
Μήπως ξέρεις κάποιος να μου πεί γιατι όταν κάνω reboot στο modem αυτό χάνει όλες τις ρυθμίσεις του firewall? (σημ. είναι upgraded home σε 510)

FireWire
13-12-03, 18:36
Εχω και γω home "αναβαθμισένο" σε pro και δεν εχω παρατηρήσει καποιο πρόβλημα μεχρι τώρα.
http://homepages.paradise.net.nz/kemyst/id18.htm έχει αρκετές καλές πληροφορίες.
Το traceroute δουλευει στο linux χωρις να χρειάζετε το -p, μάλλον αναγνωρίζει αυτόματα οτι δεν δουλεύει το ICMP ping και αλλάζει σε UDP,η ίσως να άλλαξε ο εξ ορισμού τρόπος σε UDP. Γιά τους MS Window χρήστες κάπου πήρε το μάτι μου utility που κάνει UDP tracerouting.

ErrOr
14-12-03, 14:45
1)Το PRO έχει firewall και μπορείς να κάνεις port forwarding....


Άλλο το port forwarding άλλο το firewall. Το PRO απλά δεν έχει firewall. Μόνο μετά την αναβάθμιση σε 510 ενεργοποιείται το πλήρες firewall. Επίσης το PRO έχει bug με το tracert από Windows. Στο 510 λύνεται και αυτό το πρόβλημα.

Το έχεις ψάξει πολύ το PRO?και τότε το Firewalling ON τι είναι?
Δεν είπα ότι το Port Forwarding είναι firewall!
Απλά εάν σου κόβει κάποιες πόρτες το Firewall του....τότε μπορείς να τις κάνεις map και να βγαίνεις κανονικά.Πχ webservers,ftp,telnet,mail κτλ...
Έχω αναφερθεί σε παλιότερο post για το port mapping..

=>ip
[ip]=>config
Forwarding on
Firewalling on
Sendredirects on
Sourcerouting off
Default TTL 64
Fraglimit 64 fragments
Fragcount currently 0 fragments
Defragment mode : nat
[ip]=>

erebus
15-12-03, 18:40
Το έχεις ψάξει πολύ το PRO?
Αρκετά, ναι.


και τότε το Firewalling ON τι είναι?
Ενεργοποίηση των default firewall ρυθμίσεων οι οποίες (1) δεν αλλάζουν και (2) εφόσον δεν αλλάζουν μόνο προβλήματα δημιουργούν. Τώρα αν ικανοποιούν κάποιους ως extra θέμα ασφάλειας, εμένα μου περισσεύει, αλλά όχι και ότι επειδή εχει 2-3 default rules τα οποία ΔΕΝ αλλάζουν, σημαίνει ότι έχει και firewall. Ουδεμία σύγκριση.

Απλά εάν σου κόβει κάποιες πόρτες το Firewall του....τότε μπορείς να τις κάνεις map και να βγαίνεις κανονικά.Πχ webservers,ftp,telnet,mail κτλ...
Καταλαβαίνω τι εννοείς, απλά δεν ήταν ξεκάθαρο στo reply σου.

Γενικώς όμως ας μην κοροϊδευόμαστε. Το Pro μπορεί να μας κοροϊδεύει ότι έχει firewall, αλλά εφόσον δεν μπορείς να το πειράξεις και να παίξεις μαζί του, μόνο σύγχιση προκαλεί.

@ ADSLgr.com All rights reserved.