PDA

Επιστροφή στο Forum : Blacklisted IP address - cannot send email



GTS
01-07-09, 08:40
Φαντάζομαι στους γνωρίζοντες ο τίτλος τους έχει δώσει να καταλάβουν τι πρόβλημα έχω....εγώ που δεν είμαι γνωρίζων, αλλά σκαμπάζω κατιτίς, έκανα reset το router τη μια φορά, λύθηκε το πρόβλημα....μετά από λίγες ώρες πάλι τα ίδια....

Κάποιο IP range της Tellas είναι σε μαύρη λίστα....το θέμα είναι τι κάνουμε, τους πρήζουμε στα τηλέφωνα ή μπορούμε κάτι να κάνουμε κι εμείς?

PliSkiN
02-07-09, 02:15
απλά περιμένεις, δεν έχει νόημα να κάνεις κάποια κίνηση εσύ ή να τους καλέσεις...

GTS
02-07-09, 13:03
απλά περιμένεις, δεν έχει νόημα να κάνεις κάποια κίνηση εσύ ή να τους καλέσεις...

Μάλιστα...ευχαριστώ.

Καλά αυτές οι "λίστες" αλλάζουν κάθε ώρα?:hmm:

anon
02-07-09, 14:20
σορρυ δηλαδή, αλλά πως σου προέκυψε το συγκεκριμένο πρόβλημα;
εαν στέλνεις emails μέσω των mailservers της Tellas, τότε ασχετα τι ΙΡ παίρνεις με κάθε επανεκκίνηση του ρούτερ, είτε θα μπορείς να στείλεις είτε δεν θα μπορείς μιας και αυτονών οι ΙΡ'ς δεν αλλάζουν με την δική σου επανεκκίνηση. Εαν στέλνεις emails απευθείας μόνος σου, τότε μάλλον κάτι παίζει... με σένα.

GTS
04-07-09, 10:11
σορρυ δηλαδή, αλλά πως σου προέκυψε το συγκεκριμένο πρόβλημα;
εαν στέλνεις emails μέσω των mailservers της Tellas, τότε ασχετα τι ΙΡ παίρνεις με κάθε επανεκκίνηση του ρούτερ, είτε θα μπορείς να στείλεις είτε δεν θα μπορείς μιας και αυτονών οι ΙΡ'ς δεν αλλάζουν με την δική σου επανεκκίνηση. Εαν στέλνεις emails απευθείας μόνος σου, τότε μάλλον κάτι παίζει... με σένα.

Μέσω των server της Τελλάς στέλνω πάντα. Το μόνο που κάνω και φαντάζομαι κάνουν όλοι, είναι σε λίστα φίλων να προωθώ τα λεγόμενα funny emails που κυκλοφορούν ευρέως (μέσα από επιχειρήσεις, ιδιώτες κτλ). Τίποτε άλλο.

anon
04-07-09, 11:07
εαν είναι έτσι, τότε πέφτεις στο αντισπαμ της Τελλας που "μαρκάρει" την ΙΡ σου ως σπαμμερ. Αν και μου φαίνεται εντελώς παράδοξο, μιας και εισαι συνδρομητής τους, να μπλοκάρει τελείως την ΙΡ σου ως σπάμμερ.

vaggos_fromhell
04-07-09, 11:12
Δεν ξέρω αν έχει σχεση με το πρόβλημα σου αλλά εγώ παλιότερα που δεν μπορούσα να στείλω e-mail, έλυσα το πρόβλημα αδειάζοντας όλα τα folders στο web mail στο site της Τελλάς.

@ ADSLgr.com All rights reserved.