PDA

Επιστροφή στο Forum : Fritzbox και wireless



danton
29-01-06, 17:14
Εχω το Fitzbox το οποιο μπορει να δουλέψει και ως απλο modem και ως router(οχι wireless). Θελω να ρωτησω το εξής:εαν παρω κανενα acces point θα μπορω να το συνδεσω στο Fritzbox και να μοιραζεται την συνδεση ιντερνετ?Πρεπει το Fritzbox να δουλεψει ως modem η ως router για να το συνδεσω με το access point?Διευκρινιζω οτι δεν θελω να συνδεσω το access point σε υπολογιστη και να μοιραζεται απο εκει το ιντερνετ αλλα κατευθειαν απο το Fritzbox.Αν μπορει καποιος ασ μου απαντησει,

Nikos
29-01-06, 17:49
Έχω το fritz και έχω συνδέσει μέσω θύρας ethernet το usr9108 και η ασύρματη συνδεση λειτουργεί πολύ καλά.

danton
29-01-06, 20:36
Έχω το fritz και έχω συνδέσει μέσω θύρας ethernet το usr9108 και η ασύρματη συνδεση λειτουργεί πολύ καλά.

τo fritz το λειτουργεις σαν modemη σαν router?

Nikos
30-01-06, 19:36
Το fritz λειτουργεί ως modem και το usr μοιράζει την σύνδεση ασύρματα στους υπολογιστές. Με μόνο του το usr είχα 30 αποσυνδέσεισ την ημέρα με την συνδεσμολογία αυτή μειώθηκαν σε μόλις 2!!!!!

danton
05-02-06, 16:16
Εγω θελω το Fritz να λειτουργει ως router ετσι ωστε να χρησιμοποιω μια εξοδο lan του για να δινει internet σε εναν υπολογιστη, το usb να δινει ιντερνετ σε αλλον εναν και την δευτερη εξοδο lan να δινει ιντερνετ σε εναν wireless router(access point)το οποιο θα βρισκεται καπου 30 μετρα μακρια απο το Fritz και θα μοιραζει ασυρματα ιντερνετ σε οποιον αλλον υπολογιστη χρειαστουμε. Γινετε αυτο? Δηλαδη router να δινει σε router και ολα να μοιραζουν σε διαφορετικες συσκευες ταυτοχρονα?

nickl
05-02-06, 17:55
Το fritz λειτουργεί ως modem και το usr μοιράζει την σύνδεση ασύρματα στους υπολογιστές. Με μόνο του το usr είχα 30 αποσυνδέσεισ την ημέρα με την συνδεσμολογία αυτή μειώθηκαν σε μόλις 2!!!!!

φιλε Νικο μπορεις σε παρακαλω να μου πεις πως συνεδεσες το fritzbox me to 9108?
υπαρχει διαφορα σε ασυρματη καλυψη σε σχεση με το usr 9108 μονο του?

pegasus13!
05-02-06, 23:36
Καλησπερα,
Ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με την wireless συνδεση του FRITZ!Box. Ενω η συνδεση της καρτας μου εχει αποκαταστα8ει με το router, πολλες φορες αυτη διακοπτεται με αποτελεσμα να μην μπορω να μπω στο Internet. Εν συνεχεια και χωρις να κανω κατι, αυτη αποκαθησταται μονη της. Για να επιταχυνω την διαδικασια, πολλες φορες κανω repair το wireless link αλλα υστερα απο λιγο παλι εχω διακοπη.
Η ερωτηση ειναι αν πρεπει να γινουν καποες ειδικες ρυθμησεις (channell, ports ή οτιδηποτε αλλο) στην καρτα μου η στο router ωστε να εχς μονιμα το link
Ευχαριστω

omafiozos
06-02-06, 13:28
Καλησπερα,
Ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με την wireless συνδεση του FRITZ!Box. Ενω η συνδεση της καρτας μου εχει αποκαταστα8ει με το router, πολλες φορες αυτη διακοπτεται με αποτελεσμα να μην μπορω να μπω στο Internet. Εν συνεχεια και χωρις να κανω κατι, αυτη αποκαθησταται μονη της. Για να επιταχυνω την διαδικασια, πολλες φορες κανω repair το wireless link αλλα υστερα απο λιγο παλι εχω διακοπη.
Η ερωτηση ειναι αν πρεπει να γινουν καποες ειδικες ρυθμησεις (channell, ports ή οτιδηποτε αλλο) στην καρτα μου η στο router ωστε να εχς μονιμα το link
Ευχαριστω


Πρώτη σκεψη. Επιβεβαίωσε οτι έχεις τους νεότερους drivers για την κάρτα σου.

Soto
08-02-06, 17:39
Νικο, και εγο προσπαθο να συνδεσο το ασιρματο Router μου στο Fritz!Box Fon και δεν εχω συνδεση. Εχω το NETGEAR WGT634U.
Βαζο το Fritz!Box να δουλευει ος modem.
Διαλεγο στο Fritz!Box:
- Internet connection via DSL
- Use FRITZ!Box as a DSL modem

Στο Netgear:
- Διαλεγο PPPOE και βαζο το login και password
- Internet IP Address, Get Dynamically From ISP
- Domain Name Server (DNS) Address, Get Automatically From ISP

Ξεχναο ωα αλαξο τιποτα;
Εχω γραμη μονο οταν το FRITZ!Box ειναι router.

Ευχαριστο

joseph
13-02-06, 15:26
ναι , πρέπει να το δηλώσεις ως router για να λειτουργίσει η συνδεσμολογία που θέλεις ....

@ ADSLgr.com All rights reserved.