PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL και σοβαρά προβλήματα με νέα σύνδεση



ppolyzos
01-07-09, 12:44
Η ιστορία που θα σας διηγηθώ είναι πραγματική και απόλυτα ρεαλιστική και θα θελα συμβουλές για το τι μπορώ να κάνω.

Λοιπόν η κοπελιά μου μένει λίγο έξω από το Κιάτο (Κάτω Διμηνιό για την ακρίβεια).
Την πήραν μια ωραία μέρα να την ενημερώσουν ότι η HOL έφτασε στην περιοχή της και πόσο την συμφέρει να βάλει Internet και τηλεφωνία της HOL για να μην πληρώνει τον κακό ΟΤΕ.

Με τα πολλά και με τα λίγα, το συζητήσαμε κι είπαμε να γίνει συνδρομητής HOL. 16 Ιουνίου έρχεται ένα SMS ότι ενεργοποιήθηκε και το routeraki είχε πάει κανα 2 μέρες πιο πριν. Όλο χαρά ξεκινήσαμε να το στήνουμε.
Έλα όμως που το ρημάδι το λαμπάκι της ADSL να είναι σβηστό και πεθαμένο.
Αρχίζει λοιπόν το παραμύθι.

Ξεκινούμε με την υποστήριξη. Αφού ακούσαμε καμια 20αριά φορές αν έχουμε βάλει το Router στην πρίζα, αν έχουμε κάνει σωστά την συνδεσμολογία και τα κλασσικά, φτάνουμε σ' ένα γαμάτο παλικάρι που βρήκε τη λύση στο πρόβλημα.

Τεχν:Βραχυκυκλώνει η πρίζα.
Me: Ρε μεγάλε είσαι σίγουρος?
Τεχν:Ναι φαίνεται καθαρά.

Άντε δε βαριέσαι φωνάζω έναν ηλεκτρολόγο να αλλάξει την πρίζα, να την τεστάρει, να δει και τις άλλες στο σπίτι. Τίποτα όμως. Παίρνω πάλι τεχνική υποστήριξη και κάποια στιγμή σκάει ένα παλικάρι το κορυφαίο:
"Ξέρετε, μάλλον η HOL δεν φθάνει στην περιοχή σας...."

Πέρα τα "Έλεος ρε παιδιά και τα μπιπ που πέταξα εκείνη την ώρα" παίρνω πάλι την τύπισα που έκανε το συμβόλαιο, την κ. αφαίρεση Ονοματεπώνυμου να ακυρώσω το συμβόλαιο αλλά είναι άφαντη. Ο ένας υπάλληλος με πετάει στον άλλο.

Ρε παιδιά γιατί τόσο xxx ρε γαμώτο?
Τι μπορώ να κάνω για να μου αποκαταστήσει το κύκλωμα με τον ΟΤΕ χωρίς να πληρώσω πάλι επανασύνδεση?
Εμένα σαν καταναλωτής δεν με προστατεύει κανένας?

cranky
01-07-09, 12:48
Σβήσε το όνομα της υπαλλήλου.

ppolyzos
01-07-09, 12:52
Για ποιο λόγο? Δεν είναι σωστό?

Papados
01-07-09, 12:57
Προσωπικά δεδομένα. Γενικά χρειάζεται λίγο edit το κειμενάκι σου

Πέρα από αυτό. Στο κουτάκι στο site της Hol που λεει αν καλύπτεσαι από το δίκτυο τι σου λεει?
Επίσης εκεί που λέει σε πιο στάδιο είναι η αίτηση σου τι σου γράφει?

ppolyzos
01-07-09, 13:04
Εκεί λέει ότι υπάρχει διαθεσιμότητα και στο στάδιο λέει ότι ειναι ενεργοποιημένο

Papados
01-07-09, 13:08
Αρα ο τελευταίος υπάλληλος κάτι δεν είδε καλά. Τηλέφωνο έχεις?
VOIP ή POTS? Αν είναο VOIP θεωρητικά δεν έχεςι και τηλέφωνο αφου δεν συγχρονίζεις?

To νετφαστερ εχεις?

ppolyzos
01-07-09, 13:09
Ναι το NetFaster έχω.
Όχι δεν έχω ούτε τηλέφωνο. Πέρα από το Power και το WLan δεν ανάβει τιποτα άλλο.
Αποκατάσταση του κυκλώματος με τον ΟΤΕ παίζει?

Papados
01-07-09, 13:13
Το να φύγεις απο την hol σε αυτό το στάδιο και να γυρίσεις στον ΟΤΕ θα πρεπει να πληρώσεις τον ΟΤΕ.
Την HOL δεν την πληρώνεις από την στιγμή που δεν παρέλαβες την υπηρεσία.

Κάνε μια προσπάθεια και ξαναδώστο βλάβη. Είσαι μακρια από το τ.κ.? Μέσα στο διμινιό ή πιο εξω?

ppolyzos
01-07-09, 13:21
Μέσα στο Διμηνιό. Το είχα δώσει πολλές φορές για βλάβη και στείλανε τεχνικό στο σπίτι.
Το παλικάρι μου είπε ότι δυστυχώς δεν γίνεται κάτι.
Α ρε γαμώτο πήγα για κάτι πιο οικονομικό και τελικά μου βγήκε διπλάσια τιμή.
Κρίμα πάντως.

@Papados thanks γενικά για το ενδιαφέρον

Papados
01-07-09, 13:40
Εαν ήρθε τεχνικος και μέτρησε, τότε σε βλέπω πίσω στον οτε. Καλύτερα πήγαινε ο ίδιος σε ένα κατάστημα του να συνεννοηθείς για τις διαδικασίες.

Γι' αυτό είμαστε εδώ για να βοηθάμε όπου μπορούμε;)

Vitruvian78
01-07-09, 22:26
Πιθανόν να μην έχεις ενεργοποιηθεί ακόμα. Πάρε την τεχνική υποστήριξη και δήλωνε συνεχώς βλάβη μέχρι να το φτιάξουνε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.