PDA

Επιστροφή στο Forum : Καθίζηση ταχύτητας...

will
01-07-09, 11:47
Καλημέρα σε όλους!

Μετά από αρκετές περιπέτειες με την Tellas, γύρισα πίσω στον ΟΤΕ, τοποθετώντας το Conn-X 24MBps.

Τα ευχάριστα::oneup:
1. Η ενεργοποίηση του internet έγινε γρήγορα, μία μέρα μετά το τηλέφωνο.
2. Μέχρι στιγμής, στις 9 μέρες που το έχω, δεν έχω συναντήσει disconnections από servers.
3. Το Latency (Ping) είναι πολύ καλό (χαμηλό).
4. Η ονομαστική ταχύτητα του DSL είναι στα 13.4MBps (έναντι 12.3MBps στην Tellas)

Το δυσάρεστο::sorry:

Η πραγματική ταχύτητα έπεσε κατακόρυφα. Το youtube περιορίζεται στα 14-40kb/sec. Οι ταχύτητες download στα 300-400kb/sec στην καλύτερη των περιπτώσεων (προ-ΟΤΕ ήμουν στο 1.4ΜΒ/sec άνευ accelerator) και στις σελίδες, αρκετά πιο αργά (στα 7.5-13kb/sec). Πώς το βλέπω αυτό; Έχω ένα προγραμματάκι για traffic shaping, το cFosspeed, το οποίο μου δείχνει τι γίνεται με τη γραμμή μου. Γενικά το εμπιστεύομαι, γιατί μου έριξε ένα latency του Vodaphone Mobile από τα 4300ms στα 375ms!

Επιπλέον, όταν το απενεργοποίησα, τα αποτελέσματα ήταν ελαφρώς χειρότερα.

Από την ίδια την ΟΤΕnet, στο site για speed test που έχουν, ο μέσος όρος μου ήταν στα 550kb/sec. Δηλαδή το 40% της ταχύτητας που έπρεπε να έχει κανονικά. Στο χώρο εργασίας μου έχουμε Conn-x @ Work και το download μου (ένα από τα 30 που είναι επάνω στη γραμμή) είναι στο 1.4ΜΒ/sec!

Επίσης...

Από το speedtest.net, η σύνδεσή μου σε test-servers στο εξωτερικό έδωσε 0.68ΜΒps σε Αγγλία και 0.28MBps σε Νέα Υόρκη (για download). Με την Tellas, σε σύνδεση με Αγγλία έπιανα τα 8.5MBps! Στην ίδια εφαρμογή πάντα.

Τώρα, εάν περάσω τα downloads μου από έναν "βίαιο" accelerator που έχω, τότε η ταχύτητα όντως "εκβιάζεται" στο 1.4MB/sec. Αυτό με βάζει σε υποψίες ότι ίσως γίνεται κάποιο bandwidth-shaping από πλευράς του ΟΤΕ, κάτι που είναι παράνομο.

Προ δύο ημερών (Δευτέρα) κάλεσα τον ΟΤΕ για το θέμα και μου είπαν ότι τεχνικός θα επικοινωνήσει μαζί μου εντός 24ώρου. Αυτό δε συνέβη και επομένως τους απέστειλα και μήνυμα ζητώντας κάποια απάντηση. Διότι βρίσκομαι ακόμη στην περίοδο που μπορώ να υπαναχωρήσω από τη σύμβαση, δίχως να φορτωθώ 12 μήνες με ένα αργό internet.

Η απόστασή μου από τον κόμβο του ΟΤΕ είναι ακριβώς στο 1χλμ στους Αμπελοκήπους.

Η ερώτηση::hmm:

Μήπως υπάρχουν και άλλοι χρήστες με ανάλογες εμπειρίες;

Webrider
01-07-09, 12:20
Το bandwidth-shaping ειναι κατι δεδομενο τωρα με τον ΟΤΕ ιδιαιτερα εδω και ενα χρονο που λανσαρει το connx tv και τα connx work προγραμματα σου μιλαει ενα υποβαθμισμενος πελατης connex απο 8αρα σε 2αρα μεσα σε ενα μηνα

Tiven
01-07-09, 12:28
Welcome to the club - εγώ εδώ και μήνες (ή μήπως χρόνια; ).

Τα λέω και με φωνάζουνε τρελό.

Το θέμα είναι πως βλέπω την διαφορά όταν πηγαίνω σε σπίτια φίλων μου (HOL,On) ή στο μαγαζί του πατέρα μου (NetOne) και βάζω για παράδειγμα κάποιο HD Video.

will
01-07-09, 12:53
Το bandwidth-shaping ειναι κατι δεδομενο τωρα με τον ΟΤΕ ιδιαιτερα εδω και ενα χρονο που λανσαρει το connx tv και τα connx work προγραμματα σου μιλαει ενα υποβαθμισμενος πελατης connex απο 8αρα σε 2αρα μεσα σε ενα μηνα

Και η πλάκα είναι ότι αρχικά σκεφτόμουν για Conn-X TV, αλλά με την ταχύτητα που έχω, τι να το κάνω;! Εδώ trailer δοκίμασα να κατεβάσω από την Apple (2 λεπτά) και πήρε σχεδόν ένα τέταρτο. Εάν είναι να δω ταινία... θα κολλήσω να βλέπω το "Buffering... please drop by next year..."!:OOPS:

will
01-07-09, 13:27
Επίσης φαίνεται να συμφωνώ με την προώθηση των Conn-x @ Work. Από τον υπολογιστή στο γραφείο έκανα download έναν driver της NVidia για δοκιμή (όπου έχουμε Conn-x @ Work)...

...τι να πω.

Και να έλεγα ότι κάνω download torrents... δεν κάνω! Τα 2/3 της μέρας λείπω.

Επιπλέον σημείωση:
Και στη δεύτερη εικόνα συμπεριλαμβάνω την καταπληκτική ταχύτητα download του Firefox 3.5 από το σπίτι. Νομίζω ότι υπάρχει κάποια διαφορά!

Και για να είμαι και δίκαιος... κατέβασα και τον ίδιο driver από την NVidia (3η εικόνα) στο σπίτι.

will
06-07-09, 09:55
:oneup:
Για να λέμε και του στραβού το δίκιο.

Σήμερα το πρωί με καλέσανε από το DSLAM και τους εξήγησα το τι συμβαίνει. Απ' ότι μου έδωσε ο άνθρωπος να καταλάβω, ίσως η πόρτα μου να ήταν παλιά (έχω DSL από τότε που βγήκε και αναβάθμιζα αμέσως με το που έβγαινε κάτι καλύτερο).

Το αποτέλεσμα ήταν ότι μου άλλαξε port και τα πράγματα επανήλθαν εκεί που όφειλαν να είναι! Σε δοκιμή, η Nvidia κατεβάζει με 1.4MB/sec και το Youtube πλέον δεν κολλάει σαν μισο-ξεραμένη UHU σε γυαλόχαρτο.

Θ' αναμένω λίγο καιρό για να δω τι επιφυλάσσει το μέλλον, αλλά πλέον μπορώ να ελπίζω!

Όπως ανέφερα και τ' άσχημα, όφειλα να πω και τα καλά!:respekt:

Copyright Keen Notion Co (2002-2019) Copyright Keen Notion Co.