PDA

Επιστροφή στο Forum : Αίτηση διακοπής από τον Φεβρουάριο και μετά το... χάος



Nrod
01-07-09, 14:38
Θα ήθελα τη βοήθεια και την εμπειρία σας σχετικά με τις αιτήσεις διακοπής στη HOL. Το (δεύτερο) 12μηνο συμβόλαιό μου (Shared LLU 6/1) έληγε 9 Μαρτίου οπότε αν και ήξερα τις διαδικασίες διακοπής, τους πήρα τηλέφωνο από τον Ιανουάριο για να βεβαιωθώ. Σύμφωνα με την ευγενέστατη υπάλληλο, το μόνο που έπρεπε να κάνω είναι να στείλω με φαξ 10 μέρες πριν τη λήξη του συμβολαίου αίτηση διακοπής μαζί με φωτοτυπία της ταυτότητας.

Επειδή είχα διαβάσει εδώ για τα διάφορα ευτράπελα με τη HOL, δε βασίστηκα στο δεκαήμερο που μου είπε και έστειλα το φαξ στις 10 Φεβρουαρίου (σχεδόν 1 μήνα πριν τη λήξη) και τους πήρα τηλέφωνο για να επιβεβαιώσω ότι το έλαβαν. Πράγματι το επιβεβαίωσαν και μου είπαν ότι θα προωθήσουν την αίτηση στο αρμόδιο τμήμα διακοπών και αφού γίνει η διακοπή θα λάβω έναν τελικό εκκαθαριστικό (πιστωτικό ή χρεωστικό) λογαριασμό.

Ως εδώ όλα καλά και οργανωμένα. Όμως το Μάρτιο πήρα κανονικό λογαριασμό από τη HOL. Το ίδιο και τον Απρίλιο και τον Μάιο και κάθε μήνα μέχρι και τώρα! Βέβαια ο κάθε επόμενος λογαριασμός είχε και τις οφειλές από τους προηγούμενους. Κάθε μήνα από το Μάρτιο και μετά επικοινωνούσα μαζί τους και πάντα έπαιρνα την ίδια απάντηση από διαφορετικό υπάλληλο κάθε φορά: "Ναι έχει προωθηθεί η αίτηση διακοπής, ΜΗΝ λαμβάνετε υπόψη τους λογαριασμούς που σας έρχονται και σε λίγο καιρό θα σας έρθει τελικός εκκαθαριστικός λογαριασμός."

Σήμερα πήρα ένα ακόμα "κανονικό" λογαριασμό οπότε πάλι τους πήρα τηλέφωνο για να μου πουν πότε επιτέλους θα έρθει ο τελικός "εκκαθαριστικός" λογαριασμός και… από δω και πέρα το ΧΑΟΣ! Μου είπε τελείως αντίθετα πράγματα με όσα μου έλεγαν οι άλλοι όλους αυτούς τους μήνες. Με λίγα λόγια άκουσα τα εξής τραγελαφικά:

- Βλέπει ότι διακοπή έγινε στις 9 Ιουνίου (3 μήνες καθυστερημένα) και πρέπει να πληρώσω ως τότε!

- Στην ερώτησή μου για ποιο λόγο δε διακόπηκε στο τέλος του 12μηνου, η απάντηση ήταν "δεν το κόβουμε αμέσως" παρά τα όσα μου έλεγαν όλους τους προηγούμενους μήνες για διακοπή εντός 10 ημερών!

- Δεν βλέπει πουθενά να υπάρχει το φαξ διακοπής (όλοι οι άλλοι το έβρισκαν)! Αυτό που βλέπει μόνο είναι μια ενημέρωση για διακοπή στις 12 Φεβρουαρίου! Και η ενημέρωση διακοπής δεν έχει καμία σχέση με αίτηση διακοπής!

- Στην εύλογη ερώτησή μου, πώς λοιπόν προώθησαν αίτηση διακοπής χωρίς το φαξ και πώς τελικά διακόπηκε η σύνδεση με μια απλή ενημέρωση όπως λέει, απαντούσε με ασυναρτησίες!

- Δεν εκδίδουν τελικό (πιστωτικό ή χρεωστικό) λογαριασμό σε περίπτωση διακοπής αλλά μόνο σε περίπτωση τεχνικού προβλήματος!

Δεν ξέρω αλλά είμαι ακόμα άφωνος με όλα αυτά που μου είπε! Μήπως δε μιλούσα με τη HOL; Μήπως μιλούσα με το τμήμα UFO; Μήπως μου έκαναν πλάκα και θα με βγάλουν στον Μιτσικώστα; Το μόνο που ζήτησα ήταν να μιλήσω με κάποιον προϊστάμενο αλλά επειδή ήταν σε "meeting", θα με πάρει μετά.

Τι κάνω τώρα εγώ για να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας; Έχω την απόδειξη αποστολής του φαξ αλλά και όλη τη λίστα τηλεφωνημάτων στη HOL όλους τους προηγούμενους μήνες.

Να περιμένω να με πάρει όποτε και αν δεήσει ο προϊστάμενος;
Να στείλω πρώτα e-mail στη HOL;
Να στείλω επιστολή στη HOL και την EETT;

johnson
01-07-09, 15:48
ε ντάξει από εδώ και μπρος θα αρχίζουμε να ηχογραφούμε και τις κλήσεις, ζητώντας και τα ονόματα του εκάστοτε στο support... έλεος

Nrod
01-07-09, 18:23
ε ντάξει από εδώ και μπρος θα αρχίζουμε να ηχογραφούμε και τις κλήσεις, ζητώντας και τα ονόματα του εκάστοτε στο support... έλεος

Μην το γελάς καθόλου. Όταν της είπα ότι οι άλλοι συνάδελφοί της τους τελευταίους 5 μήνες που τηλεφωνούσα μου έλεγαν τελείως αντίθετα πράγματα, μου απάντησε με απίστευτο θράσος: "Αν δεν ξέρετε να μου πείτε τα ονόματά τους, τότε ισχύει αυτό που λέω εγώ!"

Δεν ξέρω αν "φταίει" ότι εδώ και χρόνια ζω στο εξωτερικό αλλά τόση απύθμενη αγένεια και υστερία δεν έχω συναντήσει πουθενά σε καμιά γραμμή εξυπηρέτησης πελατών ή και γενικότερα σε καμιά υπηρεσία. Το όνομα το δικό της φυσικά και το έχω κρατήσει για παραπέρα γνώση (και συμμόρφωση).

Η ειρωνεία της όλης ιστορίας είναι ότι τη συγκεκριμένη σύνδεση την έκανα μόνο και μόνο για 1-2 μήνες το χρόνο που είμαι Ελλάδα και όλο τον υπόλοιπο χρόνο ήταν ανενεργή. Και αποφάσισα να την ακυρώσω όχι γιατί για χρήση 1-2 μηνών πλήρωνα όλο το χρόνο αλλά επειδή πέρυσι που κατέβηκα για 1 μήνα δεν είχα σύνδεση (PPPoE error και άλλα τέτοια προβλήματα που δεν κατάφεραν να τα λύσουν όσο ήμουν κάτω).

Barlong
01-07-09, 18:33
Έλεος με τους ευγενικούς ξένους. Έχουμε διαβάσει και για τα προβλήματα που υπάρχουν στην Αγγλία. Όπως προβλήματα υπάρχουν και εδώ.

Nrod
01-07-09, 23:02
Έλεος με τους ευγενικούς ξένους. Έχουμε διαβάσει και για τα προβλήματα που υπάρχουν στην Αγγλία. Όπως προβλήματα υπάρχουν και εδώ.

Αγαπητέ Barlong, θα σε παρακαλούσα αν δεν έχεις να γράψεις τίποτα προς βοήθεια στο πως μπορώ να προχωρήσω με τη συγκεκριμένη υπόθεση, να μην προσφεύγεις σε συμπεράσματα και στη χιλιοειπωμένη έκφραση "έλεος" μόνο και μόνο για να γράψεις κάτι.

Επίσης, θα σε παρακαλούσα να διαβάσεις καλύτερα το post μου. Σαφώς και υπάρχουν προβλήματα και στην Ελλάδα και εκτός Ελλάδας. Η κριτική μου δεν αφορά μόνο το συγκεκριμένο πρόβλημα αλλά την αγενέσταστη συμπεριφορά της συγκεκριμένης υπαλλήλου της εξυπηρέτησης πελατών. Διάβασε σε παρακαλώ το περιεχόμενο της συνομιλίας μας παραπάνω και αν διαφωνείς ότι η συμπεριφορά της ήταν εντελώς έξω από τις νόρμες, τότε δεν έχω να προσθέσω τίποτε περισσότερο.

Κι ένα τελευταίο, εάν ξαναδιαβάσεις το post μου, θα δεις ότι μιλώ για "ευγενέστατη υπάλληλο" στην πρώτη συνομιλία μου με τη HOL για αυτό το θέμα (όπως και όλοι οι υπόλοιποι που ήταν ευγενέστατοι και κατατοπιστικότατοι). Μόνο η τελευταία υπάλληλος είχε αγενή συμπεριφορά και αρνούνταν οποιαδήποτε εξέταση της υπόθεσης, του "χαμένου" φαξ, τη σύνδεση με ένα προϊστάμενο κλπ κλπ, μέχρι του σημείου που μου είπε ότι δε μπορεί να κάνει τίποτε επειδή δεν είμαι πια "πελάτης"!

Αν πιστεύεις ότι αυτά "γίνονται στην Αγγλία", στη Γαλλία η οπουδήποτε αλλού τότε συγνώμη που στο λέω αλλά δεν έχεις ιδέα! Ζήσε λίγα χρόνια εκεί και μετά κάνε ό,τι κριτική θέλεις. Κι αν έχεις ζήσει εκτός Ελλάδας, τότε συγνώμη αλλά δεν ήθελες να έχεις καμιά ιδέα! Γιατί τότε θα ήξερες, ότι σε μια παρόμοια συμπεριφορά υπαλλήλου ή γιατρού ή εφοριακού κλπ κλπ (που σχεδόν αποκλείεται να συμβεί), υπάρχουν οι ασφαλιστικές δικλείδες και τα απαραίτα μέτρα και διαδικασίες πριν και μετά.

wezor
02-07-09, 02:40
Φίλε Nrod και εγώ σχεδόν τα ιδία έπαθα πήρα 2 κιόλας τηλέφωνα για να δω τι χρειάζεται για διακοπή και πόσες μέρες θα κάνει και μου είπαν και οι δύο (διαφορετικοί) κύριοι ότι 10 μέρες θα κάνει να κοπεί. Από 25/2 που έστειλα την αίτηση διακοπής τελικά με χρεώνουν μέχρι και 31/3 γιατί όπως είπαν και σε εσένα έτσι μου είπαν και εμένα όταν ξαναπήρα τηλ. να ρωτήσω γιατί χρεώνομαι όλο τον Μάρτιο ότι έχουν δικαίωμα να το κόψουν σε ένα μηνά μέσα. Και το αστείο είναι ότι εγώ έκοψα και την τηλεφωνική γραμμή στις 17/3 λόγω μετακόμισης και τους έστειλα και το χαρτί του ΟΤΕ με την ημερομηνία διακοπής της τηλεφωνικής γραμμής και πάλι με χρεώνουν όλο τον Μάρτιο.
Να τους ξαναπάρεις τηλεφωνά όχι τηλέφωνο και αφού έχεις την απόδειξη του fax με την αίτηση διακοπής μάλλον θα βρείς το δίκιο σου.. Ας ελπίσουμε…. :worthy:

Nrod
02-07-09, 13:48
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες wezor, τουλάχιστο τώρα ξέρω ότι δεν είμαι ο μόνος όπου διαφορετικοί υπάλληλλοι λένε τελείως διαφορετικά και αντικρουόμενα πράγματα! Τουλάχιστο εσύ ήσουν περισσότερο "τυχερός" από μένα και στο έκοψαν σε ένα μήνα αντί σε πέντε μήνες στην περίπτωσή μου.

Ευχαριστώ και για τη συμβολή να συνεχίσω να τους παίρνω τηλέφωνο, θα το κάνω αν και η εμπειρία μου δείχνει ότι δεν τα λαμβάνουν και πολύ υπόψη τους. Όλους τους προηγούμενους 5 μήνες επικοινωνούσα κάθε μήνα που έπαιρνα ακόμα ένα λογαρισμό και πάντα με διαβεβαίωναν (διαφορετικός υπάλληλος κάθε φορά) ότι "το αίτημα έχει προωθηθεί από 12 Φεβρουαρίου και μη λαμβάνετε υπόψη τους λογαριασμούς"! Εκτός βέβαια από χτες που ήρθε ο κόσμος και η HOL ανάποδα.

Nrod
02-07-09, 16:38
Η κατάσταση έχει ξεφύγει εκεί στη HOL. Ο τελευταίος από τους λογαριασμούς που ήρθε μετά την αίτηση διακοπής ήταν 49,47€, δηλ. 16,49€ το πάγιο internet επί τρείς μήνες που άργησαν να κάνουν τη διακοπή –φυσιολογικά, ας λέμε εδώ που φτάσαμε.

Πριν από λίγο πήραν τηλέφωνο στην Αθήνα τον πατέρα μου ζητώντας του αριθμό φαξ για να του στείλουν ένα φαξ σχετικά με κάτι "εκκρεμότητες με τη HOL" και παραλίγο να πάθει εγκεφαλικό! Ήταν λογαριασμός με "Συνολικό Ποσό Πληρωμής: €368,67"!!!

Μου προώθησε το φαξ και βλέπω στην αναλυτική καρτέλα πελάτη που έστειλαν, εκτός από τις μηνιαίες χρεώσεις των 16,49€ για το 6/1 Internet Shared LLU, χρέωναν επίσης κάθε μήνα από πέρυσι τον Νοέμβριο το ποσό των 39,90€! Άρα 39,9x8 + 49,97€, ορίστε τα 368,67€ σύνολο!

Επειδή το 39,90 σαν ποσό κάτι μου θύμιζε, το έψαξα λίγο στο site της HOL και είδα ότι είναι το μηνιαίο πάγιο για το HOL Double Play. Με άλλα λόγια, το λογιστήριο της HOL χρεώνει από το Νοέμβριο στον ίδιο αριθμό, HOL Internet Shared LLU και ταυτόχρονα HOL Double Play Full LLU! Οι γονείς μου βέβαια δεν είχαν ιδέα γι' αυτό επειδή οι λογαριασμοί που έπαιρναν ως τώρα ήταν ο "κανονικοί" για το HOL Internet πακέτο μόνο.

Πήρα καπάκι την HOL όπου για κακή μου τύχη έπεσα στην ίδια αγενέστατη υπάλληλο από χτες. Αρνείται να δώσει μήνυμα στο λογιστήριο για να ελέγξουν το λάθος άσχετα αν χτες ήταν 50 και σήμερα 368€ ("αυτά γράφει η καρτέλα σας άρα αυτό το ποσό πρέπει να πληρώσετε"!), αρνείται να μου δώσει άλλο συνάδελφό της ("πιστεύετε ότι θα σας πουν κάτι διαφορετικό κι ότι εγώ τα βγάζω από το μυαλό μου; Την καρτέλα σας βλέπω και αυτά σας λέω"!) και αρνείται να με συνδέσει με κάποιον προϊστάμενο ("είναι σε meeting"). Το μόνο που έκανε ήταν να σημειώσει (ξανά) το τηλέφωνο μου για να με πάρει ο "προϊστάμενος".

Δεν ξέρω τι να πω. Πριν στείλω γραπτή επιστολή σε HOL, ΕΕΤΤ και Γ.Γ. Προστασίας Καταναλωτή, θα περιμένω να αλλάξει η βάρδια για να τους ξαναπάρω τηλέφωνο με την ελπίδα να μην πέσω πάλι σε αυτήν την υπάλληλο. Κι αυτό μόνο και μόνο επειδή πιστεύω ότι δεν τρελάθηκαν ξαφνικά όλοι μέσα στη HOL. Έχω μιλήσει με τουλάχιστο 5 διαφορετικούς υπαλλήλους από τον Ιανουάριο και όλοι ήταν ευγενέστατοι και μου έλεγαν τα ίδια πράγματα σχετικά με την πορεία της αίτησης διακοπής. Μόνο η τελευταία υπάλληλος τα έχει γυρίσει όλα τούμπα και αρνείται επιπλέον να ακούσει ή να βοηθήσει. Πραγματικά ούτε σε καρεκλοκένταυρους του δημοσίου δεν έχω συναντήσει τέτοια συμπεριφορά!

treli@ris
02-07-09, 17:07
Το μονο που μπορεις να κανεις για να λυθει το θεμα σου ειναι να μαζεψεις ολα τα χαρτια/αποδειξεις που εχεις και να πας απο τα γραφεια τους.

Nrod
02-07-09, 17:42
Θα το έκανα αλλά δε μένω στην Ελλάδα. Και δε θέλω να στείλω τον 62 χρονών πατέρα μου που δεν έχει ιδέα περί Internet, Shared LLU κλπ.

Θα προσπαθήσω σε πρώτη φάση να ξαναπάρω τηλέφωνο μήπως και πετύχω έστω έναν από τους τουλάχιστο 5 υπαλλήλους που είχα μιλήσει στο παρελθόν και που ήταν ευγενέστατοι και κατατοπιστικότατοι για την εξέλιξη της διαδικασίας διακοπής.

wezor
03-07-09, 00:36
Ήταν λογαριασμός με "Συνολικό Ποσό Πληρωμής: €368,67"!!!
ΑΑΑ καλά…… δεν την πολύ παλεύουν. σίγουρα το δικό μου πρόβλημα δεν συγκρίνεται με το δικό σου. Και εμένα τα ιδία μου λένε οι υπάλληλοι άλλοι μου λένε θα το αφαιρέσουν το ποσό από τον λογαριασμό και άλλοι μου λένε δεν θα γίνει η αφαίρεση άντε βρες άκρη. Δεν είσαι και Ελλάδα να πας από τα γραφεία τους να βγάλεις άκρη. :rtfm:

blkik
03-07-09, 12:32
Απορώ με την υπομονή σου εγω θα είχα κάνει καταγγελία απο τον πρώτο μήνα. Σε κάτι τέτοια βασίζονται
Αν έχεις την αποδειξη του φαξ τότε μην κάθεσαι με τα τηλέφων δεν θα βγάλεις άκρη.

Nrod
03-07-09, 13:15
Δεν έβλεπα το λόγο να κάνω κάποια καταγγελία από τον πρώτο μήνα, αφού από τον Μάρτιο τουλάχιστο πέντε διαφορετικοί υπάλληλοι κάθε μήνα, μου έλεγαν ότι η αίτηση διακοπής προωθήθηκε και να μην λαμβάνω υπόψη τους λογαριασμούς που έρχονται γιατί αυτό οφείλεται απλά σε αργοπορία του λογιστηρίου. Μόνο η τελευταία, έφερε τα πάνω κάτω.

Τέλος πάντων, τα νέα είναι ευχάριστα ελπίζω. Πέτυχα άλλη υπάλληλο, που μέσα σε 5 λεπτά βρήκε την αίτηση διακοπής, μου είπε ότι σαφώς και δεν έπρεπε να δίνω σημασία στους επόμενους λογαριασμούς επειδή όφειλαν να διακόψουν τη σύνδεση 10-15 μέρες μετά την αίτηση, βρήκε κατευθείαν το λάθος ότι με χρέωναν και για Double Play επί μήνες και έστειλε σήμα στο λογιστήριο για να τακτοποιήσουν το θέμα! Όλα αυτά ταχύτατα, ευγενικά και με επαγγελματισμό.

vampira
03-07-09, 13:32
Απορώ με την υπομονή σου εγω θα είχα κάνει καταγγελία απο τον πρώτο μήνα. Σε κάτι τέτοια βασίζονται
Αν έχεις την αποδειξη του φαξ τότε μην κάθεσαι με τα τηλέφων δεν θα βγάλεις άκρη.

Θα βγάλει άκρη , το θέμα είναι πότε και πως, αφού τον έχουν φτάσει στο αμήν πρώτα. Και πραγματικά είναι κρίμα μία υπάλληλος που προφανέστα δεν ξέρει καθόλου την δουλειά της να σε φτάνει στα όρια σου.
Φίλε Nrod κάνε αυτό που είπες, περίμενε να αλλάξει η βάρδια και επέμενε. Αλλιώς μετά υπάρχουν και άλλοι τρόποι για να δουν το θέμα σου πιο σοβαρά.

PS Με πρόλαβες :)

blkik
03-07-09, 14:04
Θα δείξει αν και η εμπειρία μου με forthnet και Tellas είναι ότι τα τηλεφωνικά κέντρα είναι μόνο λόγια του αέρα για να σε καθησυχάσουν. Αν και λένε ότι θα το σημειώσουν σε γειώνουν κανονικά.

Εγώ ξέρω τα γραπτά μένουν. Στα προφορικά μπορει να σου λένε ότι θέλεις να ακούσεις.

Nrod
03-07-09, 14:18
Προφανώς είναι κρίμα και όχι μόνο για τον πελάτη αλλά και για την εταιρία. Σχεδόν όλες οι εταιρίες, ειδικά τους υπαλλήλους στην εξυπηρέτηση πελατών, τους εκπαιδεύουν πολύ γιατί αυτοί είναι που μπορούν να φτιάξουν ή να καταστρέψουν το πρόσωπο μιας εταιρίας προς τα έξω.

Ειδικά αν κάποιος είναι εκ φύσεως οξύθυμος, ανυπόμονος και αγενής δεν κάνει για την εξυπηρέτηση πελατών. Υπάρχουν χιλιάδες άλλες δουλειές που μπορεί να κάνει. Βέβαια η συγκεκριμένη δεν είχε μόνο τα τρία παραπάνω χαρακτηριστικά, ήταν επίσης φανερό ότι δεν ήξερε τη δουλειά της ή/και δεν είχε καμία προθυμία να βοηθήσει.

........Auto merged post: Nrod πρόσθεσε 9 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Θα δείξει αν και η εμπειρία μου με forthnet και Tellas είναι ότι τα τηλεφωνικά κέντρα είναι μόνο λόγια του αέρα για να σε καθησυχάσουν. Αν και λένε ότι θα το σημειώσουν σε γειώνουν κανονικά.

Εγώ ξέρω τα γραπτά μένουν. Στα προφορικά μπορει να σου λένε ότι θέλεις να ακούσεις.

Θα δούμε. Μου είπε να πάρω τηλέφωνο την επόμενη εβδομάδα που θα έχει τελειώσει τον έλεγχο το λογιστήριο. Αν δεν έχει γίνει κάτι ή αν το λογιστήριο συνεχίσει τα λάθη, έτοιμες τις έχω τις δυο καταγγελίες. Μία για τη σύνδεση σε HOL και EETT και άλλη μία στη HOL για τη συμπεριφορά και την ανικανότητα της υπαλλήλου.

Καταλαβαίνω απόλυτα τις εργασιακές συνθήκες και δυσκολίες των εργαζομένων (κι εγώ εργαζόμενος είμαι) αλλά όχι σε βάρος δικό μου. Όποιος δεν είναι ικανοποιημένος με τη δουλειά του δε δικαιούται να βγάζει πάνω μας τα σπασμένα. Ας παραιτηθεί και ας βρει άλλη δουλειά που τον ικανοποιεί!

trd64
05-07-09, 14:07
Να κάνεις και μια καταγγελία στο Υπουργείο Εμπορίου.
Επίσης να βάλεις ένα δικηγόρο να ζητήσει όσα χρήματα θεωρείς εσύ ικανοποιητικά για τον χρόνο που έχασες.

theofilos79
22-07-09, 14:16
Προφανώς είναι κρίμα και όχι μόνο για τον πελάτη αλλά και για την εταιρία. Σχεδόν όλες οι εταιρίες, ειδικά τους υπαλλήλους στην εξυπηρέτηση πελατών, τους εκπαιδεύουν πολύ γιατί αυτοί είναι που μπορούν να φτιάξουν ή να καταστρέψουν το πρόσωπο μιας εταιρίας προς τα έξω.

Ειδικά αν κάποιος είναι εκ φύσεως οξύθυμος, ανυπόμονος και αγενής δεν κάνει για την εξυπηρέτηση πελατών. Υπάρχουν χιλιάδες άλλες δουλειές που μπορεί να κάνει. Βέβαια η συγκεκριμένη δεν είχε μόνο τα τρία παραπάνω χαρακτηριστικά, ήταν επίσης φανερό ότι δεν ήξερε τη δουλειά της ή/και δεν είχε καμία προθυμία να βοηθήσει.

........Auto merged post: Nrod πρόσθεσε 9 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Θα δούμε. Μου είπε να πάρω τηλέφωνο την επόμενη εβδομάδα που θα έχει τελειώσει τον έλεγχο το λογιστήριο. Αν δεν έχει γίνει κάτι ή αν το λογιστήριο συνεχίσει τα λάθη, έτοιμες τις έχω τις δυο καταγγελίες. Μία για τη σύνδεση σε HOL και EETT και άλλη μία στη HOL για τη συμπεριφορά και την ανικανότητα της υπαλλήλου.

Καταλαβαίνω απόλυτα τις εργασιακές συνθήκες και δυσκολίες των εργαζομένων (κι εγώ εργαζόμενος είμαι) αλλά όχι σε βάρος δικό μου. Όποιος δεν είναι ικανοποιημένος με τη δουλειά του δε δικαιούται να βγάζει πάνω μας τα σπασμένα. Ας παραιτηθεί και ας βρει άλλη δουλειά που τον ικανοποιεί!

καμία εξέλιξη είχαμε. με αφορά πολύ το θέμα γιατί σε λίγο καιρό μετακομίζω και εγώ.:cool:

sathob
22-07-09, 20:16
Εχω την εντύπωση ότι θά χεις καλύτερα αποτελέσματα με το να τους στείλεις ένα mail
με ολο το ιστορικό και μέ Φωτοτυπίες των εγγράφων ,φαξ λογ/μων κτλπ

Εγώ μέχρι τώρα έχω πάρει απάντηση καί λύση σε όποιο πρόβλημα μαζί τους πάντα
μέσω mail η φαξ

- ζήτησέ τους μέσω του mail έγγραφη απάντηση μέσα σε προθεσμία 1 μήνα

Πρώτα ξέμπλεξε μαζί τους και μετα κάνε όποια ενέργεια κρίνεις απαραίτητη

libero_mac
07-08-09, 22:28
Προφανώς είναι κρίμα και όχι μόνο για τον πελάτη αλλά και για την εταιρία. Σχεδόν όλες οι εταιρίες, ειδικά τους υπαλλήλους στην εξυπηρέτηση πελατών, τους εκπαιδεύουν πολύ γιατί αυτοί είναι που μπορούν να φτιάξουν ή να καταστρέψουν το πρόσωπο μιας εταιρίας προς τα έξω.

Ειδικά αν κάποιος είναι εκ φύσεως οξύθυμος, ανυπόμονος και αγενής δεν κάνει για την εξυπηρέτηση πελατών. Υπάρχουν χιλιάδες άλλες δουλειές που μπορεί να κάνει. Βέβαια η συγκεκριμένη δεν είχε μόνο τα τρία παραπάνω χαρακτηριστικά, ήταν επίσης φανερό ότι δεν ήξερε τη δουλειά της ή/και δεν είχε καμία προθυμία να βοηθήσει.

........Auto merged post: Nrod πρόσθεσε 9 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Θα δούμε. Μου είπε να πάρω τηλέφωνο την επόμενη εβδομάδα που θα έχει τελειώσει τον έλεγχο το λογιστήριο. Αν δεν έχει γίνει κάτι ή αν το λογιστήριο συνεχίσει τα λάθη, έτοιμες τις έχω τις δυο καταγγελίες. Μία για τη σύνδεση σε HOL και EETT και άλλη μία στη HOL για τη συμπεριφορά και την ανικανότητα της υπαλλήλου.

Καταλαβαίνω απόλυτα τις εργασιακές συνθήκες και δυσκολίες των εργαζομένων (κι εγώ εργαζόμενος είμαι) αλλά όχι σε βάρος δικό μου. Όποιος δεν είναι ικανοποιημένος με τη δουλειά του δε δικαιούται να βγάζει πάνω μας τα σπασμένα. Ας παραιτηθεί και ας βρει άλλη δουλειά που τον ικανοποιεί!

Φίλοι μου διάβασα όλα αυτά τα γελοία έως κωμικοτραγικά που συνέβησαν μια και μια φίλη που θέλει να βάλει hol μου ζήτησε τη γνώμη. Σε ένα καλό φίλο συνδρομητή της hol συνέβησαν αντίστοιχα. Περίπου τα ίδια είχα και εγώ (σε πολύ πιο light μορφή) με Forthnet παλιότερα και tellas μεταγενέστερα και αφορούσε πλημελείς υπηρεσίες και πρόστιμο λόγω διακοπής πριν την παρέλευση 12μηνου (άσχετο, μην κάνει κανείς το λάθος και πληρώσει τέτοια χρήματα, είναι εντελώς παράνομο να τα ζητάνε, ακόμη και αν έχει τέτοια ρήτρα το συμβόλαιο. Όσες φορές πήγαν δικαστικά, πάντα έχασαν). Μια είναι η λύση που είδα ότι δουλεύει στα σίγουρα. Καταγγελία σε αυτούς και κατευθείαν κοινοποίηση σε ΕΕΤΤ. Σε όσες περιπτώσεις το έκανα, πήραν οι ίδιοι επανελημένα και ζήτησαν συγνώμη (τα πρόστιμα πο τους ρίχνουν είναι διόλου ευκαταφρόνητα). Η tellas μάλιστα μου πίστωσε κι ένα ποσό για τους επόμενους μήνες χρήσης.
Η δικιά σου περίπτωση βγάζει μάτι. Αν ήσουν Ελλάδα και είχες χρόνο να "σπαταλήσεις" πραγματικά θα άξιζε να τους κάνεις μια καταγγελία και να ζητάς αποζημίωση για το χρόνο που σπατάλησες για ηθική βλάβη κλπ. Τους χρειάζεται γιατί είναι πάρα πολλοί οι κακομοίρηδες που προτίμησαν να πληρώσουν τέτοια "φέσια" παρά να ασχοληθούν

Nrod
26-08-09, 01:03
καμία εξέλιξη είχαμε. με αφορά πολύ το θέμα γιατί σε λίγο καιρό μετακομίζω και εγώ.:cool:

Όχι πολλές... μόνο λίγες εξελίξεις που επιβεβαιώνουν ακόμα περισσότερο το χάος που επικρατεί στη HOL και ειδικά στο λογιστήριό της. Είχαμε μείνει στο από τις 3/7:


Θα δούμε. Μου είπε να πάρω τηλέφωνο την επόμενη εβδομάδα που θα έχει τελειώσει τον έλεγχο το λογιστήριο.

Παίρνω λοιπόν την επόμενη εβδομάδα, ζητάω την (καλή) υπάλληλο που είχε βρει αμέσως το φαξ διακοπής και είχε προωθήσει την εκκρεμότητα στο θαυμαστό λογιστήριο της HOL. Ζήτησα τη συγκεκριμένη υπάλληλο επειδή η ίδια μου το είχε υποδείξει μια και είχε άμεση επίγνωση της υπόθεσης έτσι ώστε να μη χρειαστεί να επαναλαμβάνω για 6η φορά τα ίδια.

Ο νέος υπάλληλος όμως, ήταν μία από τα ίδια με την ανεπαρκή και αγενέστατη υπάλληλο της προ-προηγούμενης φοράς. Ευτυχώς αυτός δεν ήταν αγενής. Αφού λοιπόν μου είπε ότι δεν μπορώ να ζητάω συγκεκριμένους υπαλλήλους της ΕΠ (!?!), θέλησε να του αναφέρω ξανά-μανά το θέμα. Πάλι η ίδια ιστορία, και πάλι ούτε αυτός δεν μπόρεσε να βρει το φαξ ακύρωσης ενώ μια μόλις βδομάδα πριν η άλλη υπάλληλος το βρήκε!

Τι στο καλό είναι τα φαξ και τη μια εμφανίζονται και την άλλη εξαφανίζονται ως δια μαγείας; Ή το σύστημα της HOL το έχει σχεδιάσει ο Χουντίνι;

Με τα πολλά και επειδή η υπομονή μου εξαντλήθηκε, αποφάσισα να μην ξαναεπικοινωνήσω με την ΕΠ, γιατί δεν μπορώ να παίζω ρουλέτα με βάση το αν απαντήσει ένας έμπειρος και εξυπηρετικός υπάλληλος. Αντ αυτού, αποφάσισα να γράψω μια επιστολή/καταγγελία με όλες τις φωτοτυπίες των εγγράφων (φαξ διακοπής, λογαριασμοί μετά το τέλος του 12μήνου, την αναλυτική λίστα με τις δεκάδες κλήσεις προς την ΕΠ και ό,τι άλλο μπορείς να φανταστείς -μέχρι και τον μηνιαίο όγκο του FritzBox που έπαιρνα με push mail, συγκέντρωσα για να τους στείλω).

Επειδή όμως, λόγω πολλής δουλειάς δεν μπορούσα να ασχοληθώ με το γράψιμο της (μακροσκελέστατης) επιστολής και επειδή έφαγα αρκετό χρόνο να συγκεντρώσω και να σκανάρω τα παραπάνω έγγραφα, είπα να γράψω την επιστολή τώρα που είμαι σε διακοπές. Είδες η HOL? Ούτε στις διακοπές δεν ησυχάζουμε.

Πριν όμως να αρχίσω να τη γράφω, κι επειδή καλύτερα τα μπάνια στη θάλασσα από το το χάσιμο χρόνου για το γράψιμο καταγγελιών, αποφάσισα σήμερα να πάρω ακόμη μία φορά την ΕΠ, περισσότερο για να δω έως πότε μπορώ να στείλω την αποστολή πριν μας στείλουν μια από αυτές τις εταιρίες εξόφλησης λογαριασμών.

Εκεί από την εξυπηρετικότατη και πολύ έμπειρη υπάλληλο έμαθα τα εξής:

- Το φαξ ακύρωσης φυσικά και υπάρχει στο σύστημα της HOL με ημερομηνία 10 Φεβρουαρίου. Επειδή όμως είναι σχετικά παλιό, δεν εμφανίζεται αμέσως στην πρώτη καρτέλα πελάτη αλλά τη δεύτερη, όπου και για να βρεθεί πρέπει να γίνει αναζήτηση με βάση τον αριθμό από τον οποίον έχει αποσταλεί το φαξ και όχι το όνομα πελάτη. Συμπέρασμα: Οι δυο υπάλληλοι που δεν έβρισκαν το φαξ ή δεν ήξεραν που παν τα τέσσερα ή απλά βαριούνταν.

- Φυσικά και δεν έπρεπε να πληρώσω κανένα από τους τέσσερις λογαριασμούς μετά το τέλος του 12μήνου και ότι εξαιτίας δικού τους λάθους δεν έχω λάβει ακόμα πιστωτικό λογαριασμό.

- Όταν της είπα μάλιστα ότι στην αναλυτική καρτέλα πελάτη που μου έστειλαν, χρεώνομαι στον ίδιο τηλ. αριθμό εδώ και μήνες εκτός από το δικό μου HOL Internet shared llu και για ένα άλλο άσχετο HOL Double Play, εκεί πραγματικά τα βρήκε μπαστούνια και έκανε λίγο χρόνο για να καταλάβει τι της έλεγα. Όταν κοίταξε στην καρτέλα μου, μάλλον έπεσε απ' την καρέκλα της. :)

Επικοινώνησε κατευθείαν με το λογιστήριο και μετά με πήρε τηλέφωνο, λέγοντάς μου ότι η χρέωση για το Double Play που έμπαινε στην καρτέλα μου, αφορά έναν άλλο συνδρομητή που δεν μένει καν στην Αθήνα και φυσικά δεν έχει τηλέφωνο Αθήνας!. Και η χρέωση αυτή έμπαινε κανονικά στην καρτέλα μου, ακόμα και τώρα τον Αύγουστο, αν και είχε ενημερωθεί το περίφημο λογιστήριο από την άλλη υπάλληλο της ΕΠ στις 3/7!

Ωραίος κόσμος HOL αγγελικά πλασμένος. :rofl:

ardi21
26-08-09, 05:14
Ο Χριστος και η Παναγια...

Φιλε ελπιζω πραγματικα να βρεις ακρη μετα απο τοσο καιρο...

Κατι τετοια διαβαζω και τρεμει το φυλοκαρδι μου με την σκεψη οτι καποια στιγμη μπορει να τολμησω να φυγω απο την 4νετ..

@ ADSLgr.com All rights reserved.