PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με DVD-RW..



FestoNero
29-01-06, 19:22
Eχω αγορασει εδω και ενα χρονο περιπου το DVD-RW SD-R5372 της Toshiba.
Επειδη εχω notebook, το εχω συνδεσει σε εξωτερικη θηκη USB.
Στην αρχη λειτουργουσε μια χαρα,
χωρις ουτε ενα δισκο καμμενο η που να μη διαβαζεται..
Εδω και καμποσο καιρο ομως μου καταστεφει τα DVD-R μου κατα την εγγραφη:
Ενω ξεκιναει κανονικα την εγγραφη βγαζει μηνυμα σφαλματος..
Χρησιμοποιω το Νero 6.6 αλλα και το Alcohol 120%, και τα 2 με τα ιδια αποτελεσματα.
Εχω ενα Pentium M 1.3GHz 512MB RAM Windows XP Home.
Ο ελευθερος χωρος στον δισκο ειναι 9GΒ..

Επισυναπτω το αρχειο log του nero..
Eδω φαινεται να ειναι το προβλημα..

5:24:49 μμ #30 CDR -1206 File DVDPlusDualLayer.cpp, Line 1667
Burning Layer 2

5:24:49 μμ #31 Text 0 File DVDPlusDualLayer.cpp, Line 1674
Perform layer 1 to 2 jump before writing at address 1897376 (1CF3A0h)

5:32:06 μμ #32 SCSI -1135 File Cdrdrv.cpp, Line 1430
SCSI Exec, HA 2, TA 0, LUN 0, buffer 0x03FB0000
Status: 0x04 (0x01, SCSI_ERR)
HA-Status 0x00 (0x00, OK)
TA-Status 0x02 (0x01, SCSI_TASTATUS_CHKCOND)
Sense Key: 0x03 (KEY_MEDIUM_ERROR)
Sense Code: 0x0C
Sense Qual: 0x00
CDB Data: 0x2A 0x00 0x00 0x1E 0x97 0x80 0x00 0x00 0x20 0x00 0x00 0x00
Sense Data: 0x70 0x00 0x03 0x00 0x00 0x00 0x00 0x0A
0x00 0x00 0x00 0x00 0x0C 0x00

5:32:06 μμ #33 CDR -1135 File Writer.cpp, Line 311
Write error


Να πω οτι εχει παρομοιο προβλημα και το DVD-R του notebook (το ενσωματωμενο),
αλλα αυτο κανει το αλλο κουλο: δεν ολοκληρωνει την εγγραφη των DVD αλλα τα CD τα γραφει κανονικα..
Εχω σταματησει εδω και καιρο να προσπαθω με τα DVD γιατι ειναι απλα τσαμπα λεφτα..
Εχει και μερικα προβληματα κατα την αναγνωση DVD, οπως να κολλαει κατα το unpause στο PowerDVD γιατι απ'οτι καταλαβαινω χανει τη θεση που βρισκοταν προηγουμενως, βγαζοντας μηνυμα οτι "δεν υπαρχει ο δισκος στο Ε:"..
Ειναι προβλημα Hardware η Software;
Τι μπορω να κανω;

nnn
30-01-06, 01:27
Ο δίσκος σου είναι πολύ γεμάτος και μάλλον γίνεται buffer underun και τα καίει.
Άλλαξε και το Usb καλώδιο για σιγουριά.

BlindG
30-01-06, 10:09
Βασιζόμενος σε αυτές εδώ τις γραμμές
5:32:06 μμ #38 CDR -1046 File WriterStatus.cpp, Line 167
Illegal disc

5:32:06 μμ #39 TRANSFER -24 File WriterStatus.cpp, Line 167
Could not perform end of Disc-at-once

και αφού μου συνέβη και εμένα, σου λέω πως το δικό μου LG ενώ στην αρχή τα πήγαινε περίφημα, Σε κάποια στιγμή (μετά από σχεδόν ένα χρόνο) την ώρα που ΑΡΧΙΖΕ να γράφει, μου πέταγε το "Could not perform end of Disc-at-once". Στην αρχή ήταν τα BUNDLE TDK DVDs (αυτά σε jewel δεν χτυπούσανε). Μετά αρχίσανε να μου χτυπάνε και τα Philips οπότε κατάλαβα οτι κάτι δεν πήγαινε καλά. Άλλαξα τη μονάδα και τώρα είναι όλα οκ.

Αν δεν θες να αλλάξεις (ακόμα -γιατί εγώ πιστεύω οτι μάλλον έχει πρόβλημα η μονάδα-) τη μονάδα, μπορείς να την ανοίξεις και να την "καθαρίσεις" όμως να ξέρεις οτι αυτό αφενός είναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ για εσένα και τα μάτια σου (LASER RADIATION) και επίσης μπορεί να την αχχρηστεύσεις και μια ώρα αρχήτερα. Ακόμα και αν πετύχει το καθάρισμα, είναι απλώς μια μικρή παράταση (το ίδιο που κάνω σε ένα Plextor) μέχρι την αλλαγή της μονάδας. Η επιλογή δική σου!

FestoNero
30-01-06, 16:15
@nnn πραγματι ο δισκος μου εχει πολυ πραμα μεσα :whistle:
Συγκεκριμενα ο φορητος σκληρος που συνδεεται με USB 2.0 δ χωραει τιποτα..
(και το DVD-RW συνδεεται με USB 2.0 εννοειται!)
Αλλα κανονικα δεν χρειαζεται ελευθερο χωρο στον C: ;

@BlindG
Και μενα κατι τετοια μου κανουν..
Δ θυμαμαι και τι μαρκα χρησιμοποιω.. μαλλον TDK και τα Dual- LAyer ειναι Ridata..
Nα την ονοιξω και να τη καθαρισω δεν υπαρχει περιπτωση,
τελευταια φορα που εκανα κατι τετοιο περισσεψανε βιδες :rofl: :whistle:
Δε μπορω να βρω και την αποδειξη αγορας.. :( :(
ΑΚΥΡΟ: μολις τη βρηκα, αλλα λεει 27/12/04, οποτε εχει ληξει..
Εκτος και αν ισχυει για το συγκεκριμενο προιον 2ετης εγγυηση που εχει θεσπισει η Ε.Ε. για διαφορα προιοντα..

nnn
30-01-06, 21:29
Δοκίμασες μόνο με το DVD στη Usb χωρίς το σκληρό ?


Αλλα κανονικα δεν χρειαζεται ελευθερο χωρο στον C: ;


Ανάλογα που του έχεις ορίσει.

augerinos
31-01-06, 09:58
Δες αυτό που σου είπε με το καλώδιο.
Επίσης βγάλτο απ'το ρεύμα, άνοιξέ το με προσοχή και λάδωσε τα γρανάζια του (με μέτρο...μην στάξει λάδι μέσα). Σκούπισε και το λέιζερ με ειδικό πανάκι το οποίο δεν γρατζουνάει και δεν αφήνει τριχούλες.
Πέρνα του και το τελευταίο firmware.

Πες μας τι έγινε.

hellfire
31-01-06, 10:44
Ακριβώς η ίδια φάση με εμένα.

Αφού μου έκανε τα ίδια κόλπα το hitachi του φορητού μου, αγόρασα ένα NEC και το έβαλα σε ένα εξωτερικό κουτί USB. Καταρχήν ανακάλυψα ότι το nero 6.6 δεν μπορούσε να ολοκληρώσει τις εγγραφές σε 16Χ δισκάκια (δεν ξέρω γιατί στο κάνει και το Alcohol). Μια λύση που μπορεί να σε βοηθήσει είναι να κάνεις πρώτα image το data cd/dvd σου με το nero και έπειτα να το καις με το alcohol. Αν δεν σου δουλέψει δοκίμασε να αναβαθμίσεις τις εφαρμογές που χρησιμοποιείς (π.χ. nero 7), να χρησιμοποιήσεις κάποια άλλη μάρκα cd/dvd μικρότερης ταχύτητας, αλλιώς μάλλον σε βλέπω για αλλαγή drive

BlindG
31-01-06, 11:51
Hellfire σε τι ταχύτητα έγγραφες? 16x είναι πάρα πολύ μεγάλη ταχύτητα την οποία για να την πιάσεις, πρέπει ο δίσκος να έχει πάρα πολύ καλές διαμεταγωγές (όχι να είναι κανένας 10άρης...) και να είναι και σε άψογη κατάσταση από άποψης defrag...

Eδώ σε εμένα κάποιες φορές δυσκολεύεται να γράψει στα 8x και είναι και ορόσφατα defragαρισμένος ο δίσκος.

Περριτό να πω οτι η καλύτερη (ασφαλέστερη και με περισσότερες συμβατότητες) ταχύτητα εγγραφής είναι 4x...

hellfire
31-01-06, 15:16
Hellfire σε τι ταχύτητα έγγραφες?

Ο δίσκος που έχω είναι πάρα πολύ αργός. Πάρε ένα log του Alcohol από μια εγγραφή που έκανα σε ένα partitition με έντονο fragment (δισκάκι verbatim DVD+R 16X από πλαίσιο) :




13:46:20 Επεξεργαστής: Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 3.40GHz x 2 (3400MHz)
13:46:20 Μνήμη διαθέσιμη στα Windows: 1.047.528 KB
13:46:20 Προσωρινή μνήμη: 128 MB
13:46:21 Φόρτωση εικόνας: D:\Rambo2.iso
13:46:21 DVD Πληροφορίες πηγής: Περίοδος: 1, Track: 1, Μήκος: 3.37 GB / 392:18:58
13:46:30 (E: _NEC DVD_RW ND-3500AG(USB:0): Μέθοδος/Ταχύτητα εγγραφής
13:46:30 Εγγραφή - DVD DAO - 16.0X (22160 KB/Sec)
(E: _NEC DVD_RW ND-3500AG(USB:0) - Media format: DVD+R
13:51:58 Η φόρτωση της εικόνας ολοκληρώθηκε.
13:52:34 (E: _NEC DVD_RW ND-3500AG(USB:0): Η εγγραφή ολοκληρώθηκε επιτυχώς.
13:52:34 Χρόνος που διανύθηκε: 00:06:03, Μέση ταχύτητα: 7.2X
13:52:36 Η εγγραφή ολοκληρώθηκε.
13:52:36 Χρόνος που διανύθηκε: 00:06:13
Να σημειώσω ότι κάνει περίπου 1 ~ 1,5 min να κλείσει τον δίσκο (δεν ξέρω γιατί...), οπότε την εγγραφή των δεδομένων την τελείωσε γύρω στα 5:00 min

Σε φουλ backup (γεμάτο DVD) με προσωπικά αρχεία έκανε 7:15 min (πάλι σε partitition με έντονο fragment), αλλά δεν έχω log να σου δείξω. Τα συμπεράσματα δικά σου ;)

FestoNero
31-01-06, 16:12
Χθες επικοινωνησα με τη τεχνικη υποστηριξη του πλαισιου και μου ειπαν οτι εχω 1 χρονο εγγυηση, που εληξε στις 27/12/05.
Δεν ημουν σιγουρος για το αν ισχυει ο νομος
που λεει οτι εχω 2 ετη εγγυηση οποτε δεν τους ειπα τιποτα.
Σημερα επισκεφτηκα την ιστοσελιδα της Γενικης Γραμματειας Καταναλωτη
http://www.efpolis.gr/
και συγκεκριμενα εδω (http://www.efpolis.gr/content/qdetails.asp?catid=56&offset=10&faqID=321) λεει:


ΕΡΩΤΗΣH: Έχω πληροφορηθεί ότι η περίοδος της εγγύησης για τα καταναλωτικά προϊόντα (π.χ. ηλεκτρικές συσκευές) έχει επεκταθεί σε δύο χρόνια. Ποιος νόμος το ορίζει;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ : Τα άρθρα 554 και 555 (1) Α.Κ. όπως αυτά τροποποιήθηκαν από το Ν. 3043/2002 «Ευθύνη του πωλητή για πραγματικά ελαττώματα και έλλειψη συνομολογημένων ιδιοτήτων» ορίζουν ότι τα δικαιώματα του αγοραστή (διόρθωση του πράγματος ή αντικατάσταση με άλλο ή μείωση του τιμήματος ή υπαναχώρηση από τη σύμβαση) λόγω πραγματικού ελαττώματος ή ελλείψεως συμφωνηθείσας ιδιότητας, παραγράφονται μετά την πάροδο δύο ετών από την παράδοση του πράγματος.

Οποτε και επικοινωνησα με την τηλεφωνικη γραμμη της Γραμματειας στο 1520, και τους ενημερωσα για τη κατασταση (εκτακτου αναγκης :banjoplay ) και τωρα περιμενω τηλεφωνο.
Fingers crossed για να γινει η δουλεια γιατι μου κοστισε 88Ε και ειναι κριμα να μου χαλασει στο χρονο απανω. Εννοειται οτι δεν θα ξανα-αγορασω Toshiba, γιατι και το dvd-r του notebook ειναι της ιδιας μαρκας και χαλασε πιο νωρις αλλα δεν ειχα αποδειξη αγορας.

FestoNero
13-02-06, 12:56
Τελικα η αντιπροσωπεια εχει 1 χρονο εγγυηση στη συγκεκριμενη συσκευη,
οποτε δ παιζει να μου την αντικαταστησουν.
Τωρα εβαλα μια ταινια dvd που ειχα γραψει, και την διαβαζει.
εκανα και nero dvd speed και καταφερε να τελειωσει..
Ομως εξακολουθει να μη μπορει να καταλαβει οτι του βαζω κενο TDK δισκο μεσα..
Θα δοκιμασω τα Taio Yuden η πως τα λενε τελοσπαντων
και μετα θα παω για καινουργιο dvd-r..
καμια προταση για bulk?

Patentman
13-02-06, 22:46
Να βγαλεις (αποσυνδεσεις) ολες τις αλλες συσκευες USB πλην του DVD-RW, ακομα και ποντικι να ειναι εξω.

Να πεταξεις και τα δυο προγραμματα και να ξαναπερασεις μονο το Nero 6.6.0.14 και μετα.

Να δεις τι χρηση σε CPU γινεται εκεινη την στιγμη (καντο και πριν βγαλεις τις αλλες USB συσκευες).

ΥΓ. Αυτο με το καθαρισμα φακου ειναι η τελευταια λυση και οντως δουλευει (αν δεν κουνησεις πολυ τον φακο και χασει την μικρομετρικη ρυθμιση).

FestoNero
14-02-06, 12:30
Δε καταλαβαινωωωω...
Χθες, αφου το πηγα μια βολτα απο το πλαισιο
οπου απλα μου ειπαν οτι εχει ληξει η εγγυηση,
γυρισα σπιτι και ειπα να ξαναδοκιμασω τη τυχη μου..
ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΨΕ..
Πριν δεν διαβαζε ουτε CD ουτε DVD, δεν καταλαβαινε οτι εχει κατι μεσα,
εκανε τον θορυβο του μηχανισμου συνεχως χωρις αποτελεσμα.
Καταφερα και εγραψα 2 dvd.
Αυτη η τεχνολογια ρε γαμωτο..

netlag
15-02-06, 06:44
δοκιμασε
1)τσεκαρουμε οτι οντως εχουμε usb 2 (sp1 στα xp η sp2)
2)να εχει πανω απο 15 giga ελευθερα στο δισκο
3)οπωςδηποτε defrag αν γραφεις dvd dl...θα σου μειωσει τα pie & pif κατα πολυ

τσεκαρε και για κανα καινουριο firmware στο αντιγραφικο σου
link : http://forum.rpc1.org/dl_firmware.php?download_id=1971

επισης οταν γραφεις dl κρατα την ταχυτητα οσο πιο χαμηλα γινεται
οταν γραφεις ταινειες επισης
μονο οταν γραφεις data σε single layer (dvd5) χρησιμοποιησε μεγαλυτερες ταχυτητες

netlag
15-02-06, 06:48
επισης τα δισκακια να ειναι καλα!!!
ΤΑΙΥΟ ΥUDEN,VERBATIM
οτι φερει το brand Fuji,Mitsubishi Chemicals,THAT"S κλπ
καλα ειναι και τα δισκακια με media code PHILIPS C16..αν μπεις www.videohelp.com θα βρεις λιστες

netlag
15-02-06, 06:51
αν σκεφτεσαι για καινουργιο αντιγραφικο χτυπα NEC....τερας αξιοπιστιας και ποιοτικες αντιγραφες

αλλα δεν νομιζω οτι εχει προβλημα το αντιγραφικο σου...

@ ADSLgr.com All rights reserved.