PDA

Επιστροφή στο Forum : Gentoo, GCC4, Reiser4: κλήση για υπερβολική ταχύτητα!



Σελίδες : 1 [2]

WAntilles
13-02-06, 18:49
...τι λεει σε real-life χρηση / ασφαλεια δεδομενων.. Ειναι crash resistant / reboot resistant κτλ?

Στα Gentoo Forums συνεχώς το εκθειάζουν ακριβώς για το πόσο impervious είναι σε power-losses κλπ. λόγω των atomic file writes που υποστηρίζει.

MNP-10
13-02-06, 19:50
Ωραια.. :D.. πλακα πλακα πιο πολυ κινδυνευουν απ'τις non-real time caches που κανουν ομαδικα deylayed writes (τα οποια το fs νομιζει οτι εχουν ηδη γινει γιατι εχει παρει acknowledgement απ'το kernel οτι το process εγινε) παρα απ'τα fs. Αλλα απ'την αλλη τι να κανεις? Disable? Ειναι σημαντικα τα οφελη σε ταχυτητα απ'την cache...

hpstg
13-02-06, 21:24
Reiser4 is an atomic filesystem, which means that your filesystem operations either entirely occur, or they entirely don't, and they don't corrupt due to half occuring. We do this without significant performance losses, because we invented algorithms to do it without copying the data twice.

Αυτό είναι το όλο θέμα με το Reiser4. Δεν έχει σημασία η cache. Ή θα γραφτεί στο δίσκο, ή όχι. (έτσι κατάλαβα δηλαδή). :whistle:

n!ckk
13-02-06, 21:51
Δεν έχει σημασία η cache. Ή θα γραφτεί στο δίσκο, ή όχι. (έτσι κατάλαβα δηλαδή). :whistle:
Φυσικά και έχει σημασία η cache! Διότι η ύπαρξη cache σημαίνει ότι τα δεδομένα μπορεί να μη σταλούν καν στο δίσκο! Δε νομίζω ότι έχει να κάνει καθόλου με το filesystem...

Έχει δίκιο ο MNP-10 ότι πιθανότατα ο μεγαλύτερος κίνδυνος είναι στο να χαθούν δεδομένα λόγω delayed writing... Αλλά η επιτάχυνση που προσφέρει η cache είναι το κάτι άλλο, οπότε δεν πρέπει να την καταργεί κανείς, παρά μόνο ίσως στην περίπτωση αφαιρούμενων μέσων (δίσκοι/flashάκια usb).

Πάντως κάποιος που έχει βάλει reiser4 μπορεί να το επαληθεύσει αυτό χρησιμοποιώντας την επιλογή sync στο fstab και λέγοντάς μας αν βλέπει διαφορά. ;)

hpstg
14-02-06, 13:02
Όλα πάνε χάλια. Έχω δύο partition με reiser4, το / και το /home, ενώ το /boot είναι σε ext2.
Το σύστημα μπουτάρει κανονικά, απλώς στο /dev/hda8 (που είναι το /home) όταν ξεκινάει το σύστημα μου πετάει ότι είναι invalid superblock και ένα υπέροχο "cannot mount".

Το root κάνει κανονικά boot και κατά τα άλλα δεν έχω κάποιο πρόβλημα. WTF;;;

(και το root και το /home είναι έτσι mounted):

noatime,nodirtime 0 1

megahead13
14-02-06, 14:11
Αυτό το έχεις δει;

http://www.freedesktop.org/~davidr/xgl-demo1.xvid.avi (http://www.freedesktop.org/%7Edavidr/xgl-demo1.xvid.avi)
Έχω και καλά Winblows sVista! Έλα να πάρειιιςς :rofl:

hpstg
14-02-06, 14:15
Το θέμα είναι ότι όχι μόνο είναι έτοιμο (στην ουσία του) από τώρα, αλλά είναι και πολύ πιο εντυπωσιακό από τα Vista. (Από τα πράγματα που έχω δει τουλάχιστον).

n!ckk
14-02-06, 15:43
Αυτό το έχεις δει;

http://www.freedesktop.org/~davidr/xgl-demo1.xvid.avi (http://www.freedesktop.org/%7Edavidr/xgl-demo1.xvid.avi) Τώρα το είδα... θεϊκό! :worthy:
Σε ευχαριστούμε για το link.


Απλώς φοβάμαι με την ATi... Μπα, το 3D στην ATi καλό είναι, το 2D πάσχει...
Άκουσα ότι και ο composite manager λειτουργεί στο Xgl, διότι όλα γίνονται μέσω OpenGL.


* mrsaccess jaw falling! Δε λες τίποτα!
Είχα κι εγώ το στυλ "έλα μωρέ, δε βαριέσαι, καλές οι διαφανειούλες αλλά τόσος μπελάς..."
Μέχρι που είδα το βίντεο. :p

Ειδικά τα σημεία με το quake(?) και τα realtime εικονίδια με το video ήταν άκρως εντυπωσιακά...

* n!ckk ονειρεύεται ξύπνιος την όχι μακρινή ημέρα όπου όλα τα distro θα έρχονται με προεγκατεστημένο το Xegl...


Το θέμα είναι ότι όχι μόνο είναι έτοιμο (στην ουσία του) από τώρα, αλλά είναι και πολύ πιο εντυπωσιακό από τα Vista. (Από τα πράγματα που έχω δει τουλάχιστον). Τα Vista... σ-vista! :biggrin:

Φαντάζομαι σε μια γωνία τους μηχανικούς της micro$oft να βλέπουν το βιντεάκι και να τραβάνε τα μαλλιά τους... :twisted:

hpstg
14-02-06, 15:57
Από την άλλη όμως, μέχρι την τελευταία στιγμή και τα XP έδειχναν χάλια και το final build ήταν φανταστικό από άποψη εμφάνισης, οπότε ας είμαστε επιφυλακτικοί. Ιδιαίτερα με μια εταιρεία του μεγέθους της Microsoft.

Sannin
14-02-06, 16:16
Απορία: Ποιά η διαφορά μεταξύ Xgl και Xegl;

n!ckk
14-02-06, 16:35
Απορία: Ποιά η διαφορά μεταξύ Xgl και Xegl; Το Xglx (όπως πρέπει να το λέμε κανονικά) είναι η πρώτη υλοποίηση του Xgl και το πρώτο βήμα προς την τελική υλοποίηση, το Xegl.

AFAIK, η κύρια διαφορά μεταξύ του Xglx (που στο παρόν thread αναφέρεται ως Xgl) και του Xegl είναι οτι το πρώτο χρειάζεται και την ύπαρξη ενός άλλου "κλασικού" Xserver για να λειτουργήσει, ενώ το δεύτερο θα είναι αυτόνομο.

edit: Κοίτα εδώ (http://en.wikipedia.org/wiki/Xgl), τελικά το έχει και η wikipedia. ;)

anodizer
14-02-06, 18:31
Αυτό το έχεις δει;

http://www.freedesktop.org/~davidr/xgl-demo1.xvid.avi (http://www.freedesktop.org/%7Edavidr/xgl-demo1.xvid.avi)

Καλά μαζεύω το πηγούνι μου απ' το γραφείο. Αν είναι και τόσο παραμετροποιήσιμο όσο φαντάζομαι, το linux θα έχει το απόλυτο desktop.

Gothic
14-02-06, 21:41
Αυτό το έχεις δει;

http://www.freedesktop.org/~davidr/xgl-demo1.xvid.avi
ΣΟΚ ΚΑΙ ΔΕΟΣ!!! :blink: :blink: :blink: :blink:

thefan
15-02-06, 03:52
R E S P E C T!

josearmando
15-02-06, 04:15
Τι να πω κι εγώ που το δουλεύω εδώ και 3 μέρες !!! :D:D:D:D:D:up::up::up:

Την πρώτη ώρα γελούσα μόνος μου, χοροπηδούσα γύρω-γύρω στο δωμάτιο και τράβαγα τα μαλλιά μου! Αν με έβλεπε κανένας ψυχίατρος, θα μου τράβαγε 2-3 ενέσεις χαλαρά...

Sannin
15-02-06, 04:18
Το Xglx (όπως πρέπει να το λέμε κανονικά) είναι η πρώτη υλοποίηση του Xgl και το πρώτο βήμα προς την τελική υλοποίηση, το Xegl.

AFAIK, η κύρια διαφορά μεταξύ του Xglx (που στο παρόν thread αναφέρεται ως Xgl) και του Xegl είναι οτι το πρώτο χρειάζεται και την ύπαρξη ενός άλλου "κλασικού" Xserver για να λειτουργήσει, ενώ το δεύτερο θα είναι αυτόνομο.

edit: Κοίτα εδώ (http://en.wikipedia.org/wiki/Xgl), τελικά το έχει και η wikipedia. ;)

Thanx... ;)

Δηλαδή με λίγα λόγια, το Xegl θα είναι ο τελικός στόχος ενώ το Xglx ένα ενδιάμεσο στάδιο...

mrsaccess
15-02-06, 04:45
Τι να πω κι εγώ που το δουλεύω εδώ και 3 μέρες !!! :D:D:D:D:D:up::up::up:

Την πρώτη ώρα γελούσα μόνος μου, χοροπηδούσα γύρω-γύρω στο δωμάτιο και τράβαγα τα μαλλιά μου! Αν με έβλεπε κανένας ψυχίατρος, θα μου τράβαγε 2-3 ενέσεις χαλαρά...
Θες να πεις ότι όλα τα εφέ που έδειχνε το βιντεάκι λειτουργούσαν σε gentoo;;;
Και αν ναι σε ποιο DE;;;
Το έβαλες από το link που έδωσε ο hpstg;;;
Μην με μπριζώνετε, πλιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιζ!

josearmando
15-02-06, 05:02
Θες να πεις ότι όλα τα εφέ που έδειχνε το βιντεάκι λειτουργούσαν σε gentoo;;;
Και αν ναι σε ποιο DE;;;
Το έβαλες από το link που έδωσε ο hpstg;;;
Μην με μπριζώνετε, πλιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιζ!

Χμ, μάλλον δεν πρόσεξες το σχετικό thread, ε; Τα εξηγώ όλα εκεί. Βασικά το παρακολουθούσα το θέμα από τον Ιανουάριο ακόμη, χωρίς να έχω δει τίποτα χειροπιαστό και πριν καν μπει o κωδικας στο cvs repository. Καλά, όταν είδα το πρώτο βιντεάκι από ένα technology preview της Novell έπαθα μεγάλη ζημιά και αποφάσισα να το βάλω *ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ*. Ταλαιπωρήθηκα για μέρες και δοκίμασα τα πάντα χωρίς αποτέλεσμα, μέχρι το λεπτό (κυριολεκτικά) που βγήκε ο fglrx-8.22.5 και τότε ΕΓΕΝΕΤΟ ΦΩΣ !!!

Υπομονή αδέρφια! Η μέρα πλησιάζει !!!

hpstg
15-02-06, 13:45
Μια μικρή σημείωση για όσους πάνε να βάλουν reiser4 σε ξεχωριστά partition όπως εγώ που το έχω στο root και το home.

ΜΗΝ ΜΗΝ ΜΗΝ ΜΗΝ βάλετε το "nodirtime" και το "notail".
Δεν υποστηρίζονται, και αν τα βάλετε το root παραδόξως θα δουλέψει, ενώ το άλλο partition δεν θα γίνει mount. Σας το λέω γιατί μου βγήκε η ψυχή.

Αν θέλετε να δείτε τι συμβαίνει και δεν προλαβαίνετε να διαβάσετε το error, αφού κάνετε login σαν root γράψτε:
dmesg | tail
για να δείτε το error.

josearmando
Καλό θα ήταν σε κάποια φάση να γράψεις κάτι σαν ένα μικρό how-to, γιατί οι πληροφορίες είναι πολύ σκόρπιες. Τι μηχάνημα έχεις;

WAntilles
15-02-06, 18:15
Μια μικρή σημείωση για όσους πάνε να βάλουν reiser4 σε ξεχωριστά partition όπως εγώ που το έχω στο root και το home.

ΜΗΝ ΜΗΝ ΜΗΝ ΜΗΝ βάλετε το "nodirtime" και το "notail".
Δεν υποστηρίζονται, και αν τα βάλετε το root παραδόξως θα δουλέψει, ενώ το άλλο partition δεν θα γίνει mount. Σας το λέω γιατί μου βγήκε η ψυχή.

Αν θέλετε να δείτε τι συμβαίνει και δεν προλαβαίνετε να διαβάσετε το error, αφού κάνετε login σαν root γράψτε:
dmesg | tail
για να δείτε το error.

Είσαι σίγουρος;

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με την υλοποίηση του reiser4 που υπάρχει στα mm-sources (απ' ό,τι κατάλαβα είναι διαφορετική από του Conrad και το patch των gentoo-sources).

Το notail όντως δεν υποστηρίζεται, αλλά τα άλλα 2 (noatime,nodiratime) κανονικότατα.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα. Όλα τα partitions του server πλέον - πλην του "/" που είναι reiser 3.6 - είναι reiser4.

Ορίστε και μία dmesg | tail για να δεις ότι όλα καλά:


dmesg | tail


Driver 'w83781d-isa' needs updating - please use bus_type methods
usbcore: registered new driver usbfs
usbcore: registered new driver hub
r8169: eth0: link up
parport0: PC-style at 0x378 (0x778) [PCSPP,TRISTATE,EPP]
parport0: irq 7 detected
lp0: using parport0 (polling).
eth0: no IPv6 routers present
NFSD: Using /var/lib/nfs/v4recovery as the NFSv4 state recovery directory
NFSD: starting 90-second grace period

MNP-10
25-02-06, 22:30
Ηθελα να κανω μια μετρηση σχετικα με την διαφορα ταχυτητας στο gcc.. Τα περισσοτερα sites στο internet ασχολουνται με το compilation time αντι για την ταχυτητα του executable.

Στο κανονικο μου σσυτημα εχω 3.3.5 και εψαχνα κανα live cd με gcc 4.1 snapshot.. τελικα δεν βρηκα και κατεβασα το τελευταιο mepis live cd (ειναι αστερι.. μπορει να μην ειναι το πιο καλαισθητο που υπαρχει αλλα μου τα βρηκε ΟΛΑ και επαιζε με τη μια.. ηχο/multimedia/internet απο 1 cd!!!).. το mepis εχει gcc 4.0.3

Διαφορα ταχυτητας στο john the ripper 1.7 (./john -test) :

gcc 3.3.5

1o run

Many salts: 751820 c/s real, 786423 c/s virtual
Only one salt: 681817 c/s real, 710226 c/s virtual

2o run
Many salts: 746969 c/s real, 786283 c/s virtual
Only one salt: 681062 c/s real, 710921 c/s virtual


gcc 4.0.3

1o run
Many salts: 773184 c/s real, 805400 c/s virtual
Only one salt: 696140 c/s real, 725146 c/s virtual

2o run

Many salts: 776140 c/s real, 806799 c/s virtual
Only one salt: 699110 c/s real, 725218 c/s virtual
----

CFLAGS used = -c -Wall -O3 -march=athlon-xp -msse -m3dnow -mmmx -mfpmath=387 -fomit-frame-pointer -funroll-loops

κανονικα τα msse, m3dnow, mmmx εννοουνται. Αλλα επειδη εχω διαπιστωσει καποιες πολυ μικρες, αλλα υπαρκτες διαφορες, τα κραταω. Το -mfpmath=387 το βαζω γιατι ειναι πιο λιγο πιο γρηγορο απο -mfpmath=sse ή -mfpmath=sse,387. Ολα αυτα σε sempron 3000+ barton core socket A / clocked ~2150

Η διαφορα οπως φαινεται μεταξυ παλιας gcc και νεας στο συγκεκριμενο app, ειναι γυρω στο 2%. Θα δοκιμασω και σε αλλα προγραμματα ή benchmark...

@ ADSLgr.com All rights reserved.