PDA

Επιστροφή στο Forum : Είναι ο οτε αξιόπιστος?



XARAYGH
03-07-09, 11:13
Εδώ και ένα μήνα παρά τις αντιρρήσεις που είχα για τον οτε, μετακομίζοντας στο νέο μου σπίτι και μιας που για νέα γραμμή από εναλλακτικούς θα περίμενα κάνα τρίμηνο έκανα νέα σύνδεση οτε.
Από την πρώτη στιγμή ενημερώθηκα για καλωδιακή βλάβη.
Η τηλεφωνία ήταν μες στον θόρυβο ενώ κλείδωνα στο 1μβιτ(είχα ζητήσει 8)
Μετά από 10(δέκα) μέρες ένα συνεργείο έσκαψε το πεζοδρόμιο(Σωκράτους Κερατσίνι) και πράγματι το τηλέφωνο λειτούργει καλά .
Είναι η δεύτερη μέρα όμως, που περιμένω ένα τηλεφώνημα από το τμήμα δικτύου να με ενημερώσει για την αλλαγή προφίλ στα 8.
Η αλήθεια είναι πως δεν έχω και κάποιο μεγάλο πρόβλημα με το όλο θέμα αν και πρέπει να παραδώσω μια εργασία τέλος του μήνα ωστόσο η προπαγάνδα του οτε για το πιο αξιόπιστο παροχο με την καλύτερη εξυπηρέτηση θα πρέπει κάποια στιγμή να πέσει…

greg21
03-07-09, 11:18
τουλαχιστον ειναι λιγο πιο αξιολογος απο τους αλλους..αλλα και πιο ακριβος..οποτε 1-1 ..:hmm:

stefkon
03-07-09, 15:19
Same shit different name

karetsos
03-07-09, 15:25
παρε ενα τηλ στο 134 και κανε μονος σου αλλαγη προφιλ. δεν κοστιζει τπτ και γινεται πολυ γρηγορα.

Rebel Scum
03-07-09, 16:03
Εδώ και ένα μήνα παρά τις αντιρρήσεις που είχα για τον οτε, μετακομίζοντας στο νέο μου σπίτι και μιας που για νέα γραμμή από εναλλακτικούς θα περίμενα κάνα τρίμηνο έκανα νέα σύνδεση οτε.
Από την πρώτη στιγμή ενημερώθηκα για καλωδιακή βλάβη.
Η τηλεφωνία ήταν μες στον θόρυβο ενώ κλείδωνα στο 1μβιτ(είχα ζητήσει 8)
Μετά από 10(δέκα) μέρες ένα συνεργείο έσκαψε το πεζοδρόμιο(Σωκράτους Κερατσίνι) και πράγματι το τηλέφωνο λειτούργει καλά .
Είναι η δεύτερη μέρα όμως, που περιμένω ένα τηλεφώνημα από το τμήμα δικτύου να με ενημερώσει για την αλλαγή προφίλ στα 8.
Η αλήθεια είναι πως δεν έχω και κάποιο μεγάλο πρόβλημα με το όλο θέμα αν και πρέπει να παραδώσω μια εργασία τέλος του μήνα ωστόσο η προπαγάνδα του οτε για το πιο αξιόπιστο παροχο με την καλύτερη εξυπηρέτηση θα πρέπει κάποια στιγμή να πέσει…

Πρώτα από όλα θα πρέπει να δώσεις κάνα στατιστικό γραμμής για να δούμε τι γίνεται...

Στο κομμάτι που έχω κάνει bold έγκειται η λεγόμενη αξιοπιστία του ΟΤΕ...με εναλλακτικό ακόμα με θόρυβο θα ήσουν κατά τη δική μου γνώμη...

Ο ΟΤΕ δεν είναι αξιόπιστος...είναι πιο αξιόπιστος από του άλλους..έναντι αντιτίμου βεβαίως βεβαίως.

XARAYGH
03-07-09, 18:02
το απογευματακι βλεπω και κλειδωνω στα 4 παιζει μια χαρα και κατεβασα rapidshare για τεστ επαιξε για αρκετη ωρα και τωρα ειμαι με συνεχομενες αποσυνδεσεις ανα λεπτο(ειμαι μεσα με free συνδεση)εν αναμονη...ειχα τσεκαρει στατιστικα και ειχα αττν 46.5 snr δεν θυμαμε και τωρα δεν μπορω να μπω στο ρουτερ

emeliss
03-07-09, 18:04
Γιατί δεν μπορείς να μπεις στο ρούτερ;

XARAYGH
03-07-09, 18:32
Uptime: 0 days, 0:00:08
Modulation: G.992.5 Annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 379 / 4.123
Data Transferred (Sent/Received) [KB/KB]: 1,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,5 / 20,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 22,5 / 46,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 23,5 / 6,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / GSPN
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 140 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 0
CRC Errors (Up/Down): 0 / 0
HEC Errors (Up/Down): 0 / 0

Pick a task...
See information about my broadband connection(s)
A THOMSON brand

emeliss
03-07-09, 18:35
Θα πας για 2ΜΒ.

XARAYGH
03-07-09, 18:41
Ναι ε? χαλι

Davout
03-07-09, 19:46
Ο ΟΤΕ έχει μεγαλύτερη δυνατότητα παρέμβασης σε βλάβες δικτύου κλπ. Αν θες ρίξε μια ματιά στο topic που χα κάνει. Ζήτα να σου αλλάξουν ζεύγος καλωδίων ή τίποτα τέτοιο, απλά θέλει να το δηλώνεις βλάβη με υπομονή.

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=301599

gabatia
03-07-09, 20:13
αξιοπιστοι ειναι αλλα εξαρταται απο τον εκαστοτε τεχνικο που δεν βαριεται να δουλεψει το θεμα βεβαια ειναι και το αντιτιμο που πληρωνεις για αυτες τις υπηρεσιες

nmavro73
04-07-09, 00:16
Με 46,5 attenuation δεν θα πιάνεις πάνω από 4. Μπορεί να χρειάζεται και να μειώσεις το συγχρονισμό. Πάντως ότι έχεις αναβαθμιστεί φαίνεται από το upstream

Rebel Scum
04-07-09, 23:47
Όπως είπαν και οι προηγούμενοι έχεις υψηλό attenuation οπότε τα 8 δε θα τα πιάσεις, και δεν φταίει ο ΟΤΕ για αυτό...μίλησε με το τεχνικό τμήμα να βρεις το συγχρονισμό που θα σου κρατήσει τη γραμμή σχετικά σταθερή. Κάπου ανάμεσα στα 3 και 4 Mbps πιστεύω θα είναι καλά.

gabatia
05-07-09, 00:18
φίλε στα 4 θα συγχρονίζεις μια έχω ακριβώς τα ίδια στατιστικά με εσένα και είμαι μια χαρά παραπάνω δεν πας με τίποτα μόνο εάν φέρεις το σπίτι η το dslam δίπλα σου πλάκα κάνω καλη υπομονη

XARAYGH
05-07-09, 12:12
ευχαριστω για τις απαντησεις...μπορει να φταιει και το ρουτερ μου...σημερα εβαλα το sagem του οτε το ενσυρματο και παει καλυτερα αλλα δεν εχω χρονο να το τσεκαρω.

emeliss
05-07-09, 13:19
Όποτε μπορέσεις ρίξε μια ματιά. Θα έχει ενδιαφέρον να μάθουμε αν το δωρεάν sagem τα πήγε καλύτερα από το thomson.

maik
05-07-09, 15:17
Όποτε μπορέσεις ρίξε μια ματιά. Θα έχει ενδιαφέρον να μάθουμε αν το δωρεάν sagem τα πήγε καλύτερα από το thomson.

Τεινω να πιστεψω οτι σημερα το καλυτερο ειναι το sagem. Απλη προσωπικη στατιστικη απο πλευρας βλαβων και αντικαταστασεων.

030366
05-07-09, 17:38
Για ποιό sagem γίνεται λόγος; 1500 η 2404; Στη γραμμή μου έχω βάλει επάνω thomson 585v7 και sagem2404 και μου δίνουν ακριβώς τα ίδια στατιστικά.

XARAYGH
06-07-09, 23:27
SNR Margin (dB): 8.3 29.5
Attenuation (dB): 48.5 23.2
Output Power (dBm): 11.8 -17.6
Attainable Rate (Kbps): 3692 55592
Rate (Kbps): 2048 255
MSGc (number of bytes in overhead channel message): 59 10
B (number of bytes in Mux Data Frame): 64 7
M (number of Mux Data Frames in FEC Data Frame): 1 1
T (Mux Data Frames over sync bytes): 1 4
R (number of check bytes in FEC Data Frame): 0 0
S (ratio of FEC over PMD Data Frame length): 1.0000 0.9697
L (number of bits in PMD Data Frame): 520 66
D (interleaver depth): 1 1
Delay (msec): 0 0

Super Frames: 5555 69811
Super Frame Errors: 1212 0
RS Words: 0 0
RS Correctable Errors: 0 0
RS Uncorrectable Errors:
αυτα τα στατς με το sagem και με κλειδωσαν στα δυο.
ΜΙΛΗΣΑ με τον τεχνικο τους και δεν το συζητουσε για 3 η 4 μολις χαλαρωσω λιγο με τις αλλες δουλειες μου θα ξαναζητησω να δοκιμασω στα 4 και 3μβιτ...για καποιο λογο ακομα και στα 2 το thomson δεν λειτουργει(αποσυνδεσεις)
ευχαριστω για την βοηθεια

........Auto merged post: XARAYGH πρόσθεσε 2 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........


SNR Margin (dB): 8.3 29.5
Attenuation (dB): 48.5 23.2
Output Power (dBm): 11.8 -17.6
Attainable Rate (Kbps): 3692 55592
Rate (Kbps): 2048 255
MSGc (number of bytes in overhead channel message): 59 10
B (number of bytes in Mux Data Frame): 64 7
M (number of Mux Data Frames in FEC Data Frame): 1 1
T (Mux Data Frames over sync bytes): 1 4
R (number of check bytes in FEC Data Frame): 0 0
S (ratio of FEC over PMD Data Frame length): 1.0000 0.9697
L (number of bits in PMD Data Frame): 520 66
D (interleaver depth): 1 1
Delay (msec): 0 0

Super Frames: 5555 69811
Super Frame Errors: 1212 0
RS Words: 0 0
RS Correctable Errors: 0 0
RS Uncorrectable Errors:
αυτα τα στατς με το sagem και με κλειδωσαν στα δυο.
ΜΙΛΗΣΑ με τον τεχνικο τους και δεν το συζητουσε για 3 η 4 μολις χαλαρωσω λιγο με τις αλλες δουλειες μου θα ξαναζητησω να δοκιμασω στα 4 και 3μβιτ...για καποιο λογο ακομα και στα 2 το thomson δεν λειτουργει(αποσυνδεσεις)
ευχαριστω για την βοηθεια
υγ1 παντως με 4νετ ο πανω οροφος(με open wifi) κατεβαζα με 500κβιτ\sεc

Dr-PsychoGR
09-07-09, 17:44
Αξιοπιστία # ΟΤΕ :down: :down: :down:

manicx
09-07-09, 17:49
Παρόμοια περίπτωση εχω αναφέρει κι εγώ. Εγώ συγχρονίζω στα 12mbps με 33 Attenuation (να @@, δεν είναι και κάνα τρελό νούμερο) με 5 αποσυνδέσεις κάθε μέρα κατά ΜΟ το πρωϊ μόνο) και ο από κάτω με ΟΝ συγχρονίζει στα 14 και δεν έχει δει αποσύνδεση ούτε για πλάκα.

nmavro73
11-07-09, 22:41
Εγώ συγχρονίζω στα 14 με 21 attenuation. Εκεί είναι ο λόγος που αποσυνδέεσαι. Πρέπει να κατεβάσεις ταχύτητα.Και με forthnet στα 14 ήμουν. Αν και τώρα έχω SNR 9 και πριν είχα 6. Το ότι ο κάτω συγχρονίζει παραπάνω μπορεί να οφείλεται σε πολλούς λόγους. Ακόμη και στη θέση στο καφάο. Εμένα με το που με άλλαξαν θέση ανέβηκα 1 Mb

manicx
11-07-09, 23:15
Με Forhnet συγχρόνιζα παραπάνω με 0 disconnects και SNR στα 8. Το πρόβλημα κατ'εμένα είναι στο DSLAM ή στο ΚΑΦΑΟ. Όπως είπα, ο γείτονας συγχρονίζει και παραπάνω και δεν έχει disconnects με ΟΝ (το ΚΑΦΑΟ είναι χάλια αλλά αν ήταν τόσο χάλια θα είχε πρόβλημα και αυτός). Πριν 2 εβδομάδες, σε άλλο ζεύγος στο ΚΑΦΑΟ συγχρόνιζα στα 9.8 mbps και πάλι είχα disconnects αλλά και άλλα προβλήματα όπως μη συγχρονισμό και αλλόκοτη συμπεριφορά με το Attenuation. Δυστυχώς ο ΟΤΕ σε θέματα αποσυνδέσεων κατέχει τα πρωτεία κάτι που τον κάνει αρκετά αναξιόπιστο.

XARAYGH
13-07-09, 01:38
Αποψε κατεβαζω με 500αρια απο τον γειτονα...το πανω σπιτι δεν μπορει να ειναι πιο κοντα απο το dslam του οτε οποτε αυριο θα αρχισω τις εχθροπραξιες...ξερει κανεις αν μπορουν να μου αλλαξουν γραμμη?
μπορει να κοπει η adsl(νομιζω εχει 12μηνη δεσμευση)?

Haros
14-07-09, 14:34
Για τις δεσμεύσεις, αμα καταγγείλεις ότι οι ίδιοι δεν τήρησαν το συμβόλαιο (τεχνικά προβλήματα συνεχώς, μη σταθερή γραμμή κτλ) τότε δεν ισχύει και μπορείς να φύγεις...

Τουλάχιστον στους αρκετούς εναλλακτικούς που έχω αλλάξει αυτό έκανα και δεν είχα πρόβλημα...

XARAYGH
17-09-09, 13:55
Μετά απο πάρα πολλές προσπάθειες και αφού απο τον οτε έφαγα την κοροϊδία του αιώνα(μέχρι με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν πους με αναβαθμίσαν στα 8 και παίζει κανονικά)έκανα αίτηση ατελούς διακοπής της adsl να πάω σε κάνα παροχο που θα μου δίνει τουλάχιστον τα 4 που θα έπρεπε να πιάνω με τα στατιστικά μου(και πιο φτηνά φυσικά)
η αίτηση μου εκκρεμεί 10 μέρες τώρα χωρίς να έχω πάρει απάντηση(έχω αρ πρωτοκόλλου)
η επόμενη κίνηση είναι καταγγελία στην εεττ...
το μόνο θετικό ήταν η συμπεριφορά του εξαίρετου προϊσταμένου του οτε Κερατσινίου έκανε τα μέγιστα για να παραμείνω πελάτης τους...
υγ1 οι από πάνω ακόμα πιάνουν 7 'mbit...'ρε μπας και το 'dslam' 'έρχεται από τον ουρανό???
οχι τιποτα αλλο αλλα ο προπαγανδιστης του οτε εδω μεσα(γεια σου μακεδονομαχε)μας εχει ζαλισει με τον οτε...

Davout
17-09-09, 17:01
Δεν είναι θέμα attenuation και απόστασης, είναι θέμα ποιότητας του ζεύγους καλωδίων ΣΟΥ. Έπρεπε, αν δεν το κανες, να ζητήσεις αλλαγή, εγώ αυτό έκανα και έστρωσε.

XARAYGH
17-09-09, 17:41
Zητησα αλλα δεν βρηκα ανταποκριση

sdikr
17-09-09, 20:28
Εδώ και ένα μήνα παρά τις αντιρρήσεις που είχα για τον οτε, μετακομίζοντας στο νέο μου σπίτι και μιας που για νέα γραμμή από εναλλακτικούς θα περίμενα κάνα τρίμηνο έκανα νέα σύνδεση οτε.
Από την πρώτη στιγμή ενημερώθηκα για καλωδιακή βλάβη.
Η τηλεφωνία ήταν μες στον θόρυβο ενώ κλείδωνα στο 1μβιτ(είχα ζητήσει 8)
Μετά από 10(δέκα) μέρες ένα συνεργείο έσκαψε το πεζοδρόμιο(Σωκράτους Κερατσίνι) και πράγματι το τηλέφωνο λειτούργει καλά .
Είναι η δεύτερη μέρα όμως, που περιμένω ένα τηλεφώνημα από το τμήμα δικτύου να με ενημερώσει για την αλλαγή προφίλ στα 8.
Η αλήθεια είναι πως δεν έχω και κάποιο μεγάλο πρόβλημα με το όλο θέμα αν και πρέπει να παραδώσω μια εργασία τέλος του μήνα ωστόσο η προπαγάνδα του οτε για το πιο αξιόπιστο παροχο με την καλύτερη εξυπηρέτηση θα πρέπει κάποια στιγμή να πέσει…

Για να δούμε, εκεί που επινές νερό στο όνομα εναλλακτικών, πήγες ΟΤΕ για να έχεις την γραμμή γρήγορα
Ενημερώθηκες για την βλάβη, σκάψανε το πεζοδρόμιο και έχεις τηλέφωνο και 1mbit

για πες μου τι θα εκάνε η τελλας;


Μετά απο πάρα πολλές προσπάθειες και αφού απο τον οτε έφαγα την κοροϊδία του αιώνα(μέχρι με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν πους με αναβαθμίσαν στα 8 και παίζει κανονικά)έκανα αίτηση ατελούς διακοπής της adsl να πάω σε κάνα παροχο που θα μου δίνει τουλάχιστον τα 4 που θα έπρεπε να πιάνω με τα στατιστικά μου(και πιο φτηνά φυσικά)
η αίτηση μου εκκρεμεί 10 μέρες τώρα χωρίς να έχω πάρει απάντηση(έχω αρ πρωτοκόλλου)
η επόμενη κίνηση είναι καταγγελία στην εεττ...
το μόνο θετικό ήταν η συμπεριφορά του εξαίρετου προϊσταμένου του οτε Κερατσινίου έκανε τα μέγιστα για να παραμείνω πελάτης τους...
υγ1 οι από πάνω ακόμα πιάνουν 7 'mbit...'ρε μπας και το 'dslam' 'έρχεται από τον ουρανό???
οχι τιποτα αλλο αλλα ο προπαγανδιστης του οτε εδω μεσα(γεια σου μακεδονομαχε)μας εχει ζαλισει με τον οτε...


οι απο πάνω μπορεί να πιάνουν ότι θέλουν, δεν έχετε το ίδιο καλώδιο, καλή τύχη με τον νεο σου πάροχο (τελλας; )


Μάλλον θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις τι είναι αξιόπιστο και τι αυτό που θα ήθελα

XARAYGH
17-09-09, 21:18
το πατρικό μου εχει ακόμα τελλας χωρίς adsl πλέον(αφού εγω έκανα χρήση) και παίζει πολύ καλά...
εγώ θα βάλω forthnet για να εκμεταλλευτώ την προσφορά nova...και είμαι σίγουρος πως θα πιάνω πάνω απο 4θα υπάρξουν screenshots για τους άπιστους(για σενα λεω 'skidr)
τεσπα δεν θα ανοιξω νεα κοντρα...thanks για την απαντηση και καλυ συνεχεια

sdikr
17-09-09, 21:21
το πατρικό μου εχει ακόμα τελλας χωρίς adsl πλέον(αφού εγω έκανα χρήση) και παίζει πολύ καλά...
εγώ θα βάλω forthnet για να εκμεταλλευτώ την προσφορά nova...και είμαι σίγουρος πως θα πιάνω πάνω απο 4θα υπάρξουν screenshots για τους άπιστους(για σενα λεω 'skidr)
τεσπα δεν θα ανοιξω νεα κοντρα...thanks για την απαντηση και καλυ συνεχεια


Είναι sdikr, ευχαριστώ ;)

kle500
17-09-09, 23:47
Κατ' εμέ η καλύτερη λύση θα ήταν PR3 (νέος βρόχος) με φορητότητα τον αριθμό του ΟΤΕ.
Με αυτόν τον τρόπο δεν θα "παντρευόταν" το πιαθνότατο πρόβλημα επαφής του υπάρχοντος βρόχου.
Καλό θα ήταν εάν δεν έχει προβεί σε αίτηση να ρωτήσεις σχετικά με Ανενεργό (PR3) βρόχο.

Φιλικά

XARAYGH
18-09-09, 00:11
Κατ' εμέ η καλύτερη λύση θα ήταν PR3 (νέος βρόχος) με φορητότητα τον αριθμό του ΟΤΕ.
Με αυτόν τον τρόπο δεν θα "παντρευόταν" το πιαθνότατο πρόβλημα επαφής του υπάρχοντος βρόχου.
Καλό θα ήταν εάν δεν έχει προβεί σε αίτηση να ρωτήσεις σχετικά με Ανενεργό (PR3) βρόχο.

Φιλικά

να σου πω την αληθεια δεν με πολυ ενδιαφερει το νουμερο αλλα το τριμηνο μεχρι την ενεργοποιηση

kle500
18-09-09, 00:17
να σου πω την αληθεια δεν με πολυ ενδιαφερει το νουμερο αλλα το τριμηνο μεχρι την ενεργοποιηση
Γιατί τρίμηνο? Σε ποιόν πάροχο?
Απ' όσο μπορώ να "γνωρίζω" είτε PR4 (υφιστάμενος βρόχος), είτε PR3 (νέος ανενεργός), περί τον μήνα συνολικά.
Σε πολλές περιπτώσεις έχει ενεργοποιηθεί PR3 σε λιγότερο από 10 εργάσιμες.
Βέβαια εξαρτάται από τον πάρχο και τις διαδικασίες.

Φιλικά.

XARAYGH
27-09-09, 13:36
ξερει κανεις την αιτηση που εχω κανει στον οτε απο 13-9 για ατελη τερματισμο του connex ποτε θα πρεπει να την απαντησουν??? υπαρχει χρονικο οριο???

@ ADSLgr.com All rights reserved.