PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχιστό Κορυδαλλού mini dslams



Σελίδες : [1] 2

Lancelotnt
03-07-09, 14:41
Τα καλά πράγματα πρέπει να λέγονται. Οχι μόνο τα άσχημα.

Πολύ σύντομα οι χρήστες internet στην περιοχή του κορυδαλλού θα δουν τις ταχύτητές τους να πετάνε στα ουράνια.

Σε ολο το Σχιστό Κορυδαλλού μπαίνουν mini dslam έχουν σκαψη τα πάντα και περνάνε οπτικές ίνες .

Το έργο θα τελείωσή σε περίπου 1 μήνα και κάτι.

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ στον ΟΤΕ.

nnn
03-07-09, 14:59
Και η πληροφορία από που έρχεται ?

Lancelotnt
03-07-09, 15:03
Από τεχνικό του οτε ..και από τα έργα που είδα ο ίδιος με τα μάτια μου.

Papados
03-07-09, 15:05
Γιατί πληθυντικός στα dslam. Δηλαδή πόσα θα μπούνε?

Μήπως απλά περνάνε ινα για κάποιο άλλο λόγο?

stefkon
03-07-09, 15:25
Τα καλά πράγματα πρέπει να λέγονται. Οχι μόνο τα άσχημα.

Πολύ σύντομα οι χρήστες internet στην περιοχή του κορυδαλλού θα δουν τις ταχύτητές τους να πετάνε στα ουράνια.

Σε ολο το Σχιστό Κορυδαλλού μπαίνουν mini dslam έχουν σκαψη τα πάντα και περνάνε οπτικές ίνες .

Το έργο θα τελείωσή σε περίπου 1 μήνα και κάτι.

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ στον ΟΤΕ.

Περίμενε πρώτα να γίνουν τα έργα και μετά το λες.

nnn
03-07-09, 15:31
Το να περνάνε ίνες δεν έχει καμιά σχέση με mini-dslams κα.

agrelaphon
03-07-09, 16:21
Bάλε και καμιά foto αν δεν σε κάνει κόπο ;)

Lancelotnt
03-07-09, 20:28
Έχω την εντύπωση πως αν καπιοιος αμφισβητη τα έργα που γίνονται μπορεί εύκολα να παρη ένα τηλ. στον οτε Κορυδαλλού η στον ΟΤΕ της Νίκαιας και να το διαπίστωσή. Η σωστή διατύπωση πάντως είναι πως μπαίνει μίνι dslam και ΟΧΙ μπαίνουν. Ελπίζω να έγινα ποιο ακριβής.

ZhenXlogic
04-07-09, 00:40
Από τεχνικό του οτε ..και από τα έργα που είδα ο ίδιος με τα μάτια μου.

1. Από τεχνικόυς του οτε ξέρεις τι μ#$@^%#@κιες έχουν ακουστή!? (μην με φατε :oops:)
2. Οι ινες δεν έχουν σχέση με minidslams μπορεί να είναι διασηνδεση 2 κεντρον κ.α.

Jazzer
04-07-09, 01:43
Όπoυ ακούς πολλά mini dslams, κράτα μικρό.... ρούτερ ! :p

Περιμένουμε φωτό και μακάρι να γίνουν τέτοια έργα σε πολλές περιοχές που έχουν προβλήματα μεγάλης απόστασης από τα Α/Κ, θα είναι ότι καλύτερο ;)

baskon
04-07-09, 11:37
Έχω την εντύπωση πως αν καπιοιος αμφισβητη τα έργα που γίνονται μπορεί εύκολα να παρη ένα τηλ. στον οτε Κορυδαλλού η στον ΟΤΕ της Νίκαιας και να το διαπίστωσή. Η σωστή διατύπωση πάντως είναι πως μπαίνει μίνι dslam και ΟΧΙ μπαίνουν. Ελπίζω να έγινα ποιο ακριβής.


Δεν ηταν το μονο λαθος στη διατιπωση που εκανες..
Στο πρωτο post ειπες :

"Πολύ σύντομα οι χρήστες internet στην περιοχή του κορυδαλλού θα δουν τις ταχύτητές τους να πετάνε στα ουράνια.

Σε ολο το Σχιστό Κορυδαλλού μπαίνουν mini dslam έχουν σκαψη τα πάντα και περνάνε οπτικές ίνες ."

Αλλο αυτο και αλλο μπαινει ενα mini dslam το οποιο θα βοηθησει την κατασταση για αρκετο κοσμο αλλα όχι για ολοκληρη τη περιοχη σιγουρα..
Και σιγουρα αυτο μπορει να ισχυει ενω το οτι ολος ο κορυδαλλος θα γεμισει minidslam που ειπες στην αρχη φαινοταν λες και παμε να γινουμε Σουηδια :rofl::rofl:

Lancelotnt
04-07-09, 14:53
Μην δείτε κατι θετικό σε αυτή την χώρα ...θα το κάνετε αρνητικό ακόμα κι αν δεν είναι...έλεος.

Georgevtr
04-07-09, 18:02
Μην δείτε κατι θετικό σε αυτή την χώρα ...θα το κάνετε αρνητικό ακόμα κι αν δεν είναι...έλεος.

Αυτό κατάλαβες εσύ?Το ότι έχουν γίνει πολιτικοί με το θα και έργα Ποτε, δέν σου λέει τιποτα?:hmm:

greg21
05-07-09, 11:22
Εγινε μια καλη κινηση και το παιδι ηθελε να ενημερωσει,εστω και λανθασμενα..μην τον σκοτωσουμε κιολας..

Lancelotnt
10-07-09, 16:01
Να και οι foto που ζητήσατε

είναι από κινητό.

blackwar
10-07-09, 17:52
δεν εβγαλες τις οπτικες ινες!!!? καλη αναλυση εχει το κινητο σου :smile::lol::p

janis100
10-07-09, 20:21
οντως περασαν οπτικες ινες η φωτο ειναι απο την Δερβενακιων,αλλα σε ερωτηση στο συνεργειο δεν ηξεραν ποτε θα λειτουργησουν

manicx
10-07-09, 20:26
Μήπως ξεκίνησαν τα έργα για το VDSL όπως αναγράφεται και στα σημερινά νέα;

Liakopaido
12-07-09, 23:30
Ναι, κι εγώ αυτό πιστεύω. Γίνονται κινήσεις για την πρακτική εφαρμογή του VSDL.

Lancelotnt
22-07-09, 19:21
Σήμερα μπήκε η ολοκαίνουργια ντουλάπα που παραθέτω σε φώτο,πάνω στα έργα που έδειχνα σε προηγούμενες φώτο.

Ας μας πει κάποιος τι είναι....

manicx
23-07-09, 01:11
Μάλλον το πέτυχα...

pelopas1
23-07-09, 01:47
αντε μεγιες;)

τωρα θα βλεπετε τον τακη οντως μεσω net στο extra

Lancelotnt
23-07-09, 08:16
Τελικά είναι minidslam η VDSL ?

harskouf
23-07-09, 08:58
Σήμερα μπήκε η ολοκαίνουργια ντουλάπα που παραθέτω σε φώτο,πάνω στα έργα που έδειχνα σε προηγούμενες φώτο.

Ας μας πει κάποιος τι είναι....

Οι συγκεκριμένες καμπίνες είναι για ενισχυση της τηλεφωνίας και βελτίωση (μείωση) της απόστασης του DSLAM από τους συνδρομητές. Περιέχει ένα μικρό τηλεφωνικό κέντρο και ένα DSLAM (το DSLAM που μπαίνει στα κέντρα του ΟΤΕ). Με αυτή την καμπίνα θα βελτιωθεί κατά πολύ ο συγχρονισμός του ADSL στην περιοχή. Δεν θα δώσει όμως VDSL

Lancelotnt
23-07-09, 23:53
Οι συγκεκριμένες καμπίνες είναι για ενισχυση της τηλεφωνίας και βελτίωση (μείωση) της απόστασης του DSLAM από τους συνδρομητές. Περιέχει ένα μικρό τηλεφωνικό κέντρο και ένα DSLAM (το DSLAM που μπαίνει στα κέντρα του ΟΤΕ). Με αυτή την καμπίνα θα βελτιωθεί κατά πολύ ο συγχρονισμός του ADSL στην περιοχή. Δεν θα δώσει όμως VDSL


Αυτό σημενη πως θα έχουμε καλύτερες ταχύτητες εδώ πάνω.

Κάτι είναι και αυτό. Άντε να δούμε πότε θα μπει σε λειτουργιά.

Lancelotnt
16-03-10, 17:28
Έχουν περαση 8 μήνες και η ντουλάπα παραμενη αδια δυστυχώς. Ποτε επιτέλους θα δούμε άσπρη μέρα και εμείς εδώ πάνω? σε ποια ζωή ? ΟΤΕ?? ΠΟΤΕ ? για ομορφιά έβαλες την ντουλάπα να την βλέπουμε ? Έλεος

babiniotis
18-08-10, 12:24
Εγώ αυτό που θέλω να αναφέρω είναι πως μετά τις εργασίες του ΟΤΕ, σχετικά με τις οπτικές ίνες, όλοι οι πάροχοι στη συγκεκριμένη περιοχή συγχρονίζουν σχεδόν στο μισό. Εγώ είμαι συνδρομητής της ΟΝ και κατόπιν επικοινωνίας και δυστυχώς αρκετών τσακωμών, με ενημέρωσαν πως η απόσταση από το DSLAM αυξήθηκε και για το λόγω αυτό δεν μπορεί να συγχρονίσει παραπάνω. Για ενημέρωση από τα 5 με 6 Mb που κλείδωνε πριν τώρα κλειδώνει από 2,5 – 3. Έχω και άλλους γνωστούς στην περιοχή που αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα (έχοντας Forthnet). Αυτό που φαντάζομαι είναι πως ο ΟΤΕ βόλεψε τους δικούς του πελάτες υποβαθμίζοντας τους υπόλοιπους. Έχει κανείς άποψη για το θέμα;

uncharted
18-08-10, 16:34
για να αυξηθηκε η αποσταση (πως?) σημαινει οτι θα πρεπει να αποκτησατε μεγαλυτερο attenuation. ειναι οντως ετσι?

ubuntubu
18-08-10, 22:07
Εγώ αυτό που θέλω να αναφέρω είναι πως μετά τις εργασίες του ΟΤΕ, σχετικά με τις οπτικές ίνες, όλοι οι πάροχοι στη συγκεκριμένη περιοχή συγχρονίζουν σχεδόν στο μισό. Εγώ είμαι συνδρομητής της ΟΝ και κατόπιν επικοινωνίας και δυστυχώς αρκετών τσακωμών, με ενημέρωσαν πως η απόσταση από το DSLAM αυξήθηκε και για το λόγω αυτό δεν μπορεί να συγχρονίσει παραπάνω. Για ενημέρωση από τα 5 με 6 Mb που κλείδωνε πριν τώρα κλειδώνει από 2,5 – 3. Έχω και άλλους γνωστούς στην περιοχή που αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα (έχοντας Forthnet). Αυτό που φαντάζομαι είναι πως ο ΟΤΕ βόλεψε τους δικούς του πελάτες υποβαθμίζοντας τους υπόλοιπους. Έχει κανείς άποψη για το θέμα;
Το άλλο που παίζει είναι να ενεργοποιήθηκε το DSLAM και οι 24άρηδες πλέον του ΟΤΕ να "ταπώνουν" τους υπόλοιπους,που αναπόφευκτα βλέπουν τις συνδέσεις τους να υποβαθμίζονται.

mkouts
25-08-10, 10:32
Καλημέρα σε όλους. Ήμουν και εγώ από αυτούς που την πάτησαν έχοντας Forthnet στο Σχιστό. Μια ημέρα λοιπόν από τα 4,5 Mbps που είχα και είχα συμβιβαστεί ξαφνικά πήγα στα 1,5. Μετά από ατέλειωτους τσακωμούς με την Forthnet πήρα την απόφαση και ξαναπήγα στον ΟΤΕ. Έτσι και αλλιώς η διαφορά στην τιμή το μήνα είναι πια μικρή. Περιμένω από μέρα σε μέρα να με συνδέσουν και θα επανέλθω για τα αποτελέσματα !!!!!

mkouts
26-08-10, 10:49
Σήμερα κούμπωσα και είδα το φως το αληθινό που λένε !!! Οι ταχύτητες τα λένε από μόνες τους 19508000/1020000 ΚΑΛΗΜΕΡΑ INTERNET !!!!!!!

skoupas
28-11-10, 19:17
Καλησπέρα.
Πώς μπορώ να ξέρω εάν συνδεθώ με οτε πάλι, σε τι νούμερα θα συγχρονίζω? Μένω Άνω Νεάπολη , είμαι με hol σε dslam κορυδαλλού και έχω Attenuation 43 και συγχρονισμό 5900 περίπου. Επειδή έχω προβλήματα με το συναγερμό έλεγα να βάλω οτε πάλι. Θα με συνδέσουν σε κάποιο μινι dslam στο σχιστό που είναι γεωγραφικά πιο κοντα στο σπίτι μου ή θα είμαι στα ίδια περίπου στο dslam κορυδαλλού?

xmperop1
28-11-10, 21:17
Καλησπέρα.
Πώς μπορώ να ξέρω εάν συνδεθώ με οτε πάλι, σε τι νούμερα θα συγχρονίζω? Μένω Άνω Νεάπολη , είμαι με hol σε dslam κορυδαλλού και έχω Attenuation 43 και συγχρονισμό 5900 περίπου. Επειδή έχω προβλήματα με το συναγερμό έλεγα να βάλω οτε πάλι. Θα με συνδέσουν σε κάποιο μινι dslam στο σχιστό που είναι γεωγραφικά πιο κοντα στο σπίτι μου ή θα είμαι στα ίδια περίπου στο dslam κορυδαλλού?

Μόνο με επίσκεψη στον τοπικό ΟΤΕ θα βγάλεις άκρη

MikePan01
10-12-10, 14:04
Τελικά υπάρχει κάποιος να μας πει τι γίνεται στο Σχιστό Κορυδαλλού έχουν ανέβει οι ταχύτητες στο connex ή όχι?
@mkouts πια περιοχή είσαι φιλέ ?
πες μας ένα δρόμο κοντά σου
Έχεις σταθερά μεγάλες ταχύτητες?

skoupas
10-12-10, 22:18
Μπα, νέκρα απ' ότι βλέπω. Την κοπάνισαν όλοι από τον Οτε.

soubasn
26-02-11, 21:44
Ρε παιδια θα μας πει κανενας με ΟΤΕ τι γινεται αν ειναι να φυγουμε απο FORTHNET να παμε στον ΟΤΕ πριν εμπαινα με 4,5mbps και τωρα με το φανταστικο 1,2.
Μενω στην Ετεοκλεους

Godfavor
01-03-11, 13:58
Ρε παιδια θα μας πει κανενας με ΟΤΕ τι γινεται αν ειναι να φυγουμε απο FORTHNET να παμε στον ΟΤΕ πριν εμπαινα με 4,5mbps και τωρα με το φανταστικο 1,2.
Μενω στην Ετεοκλεους

Φιλε εγω μενω Καραολη κ Δημητριου και με connx συγχρονιζω στα 8 με snr 9-11, αλλα λογω αποσυγχρονισμων αλλαξα απο ADSL2 σε ΑDSL (απο το μοντεμ) και τωρα ειμαι στα 6.5 σταθερα. Μαλλον εσυ θα συγχρονιζεις λιγο πιο χαμηλα.

soubasn
07-04-11, 19:13
Φιλε εγω μενω Καραολη κ Δημητριου και με connx συγχρονιζω στα 8 με snr 9-11, αλλα λογω αποσυγχρονισμων αλλαξα απο ADSL2 σε ΑDSL (απο το μοντεμ) και τωρα ειμαι στα 6.5 σταθερα. Μαλλον εσυ θα συγχρονιζεις λιγο πιο χαμηλα.

ΛΟΙΠΟΝ ΜΑΓΚΕΣ ΣΗΜΕΡΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΗΚΕ Η ADSL ΜΕ CONNEX ΣΥΓΧΡΟΝΙΖΩ ΜΕ 21,4
ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΚΟΥΦΑΘΕΙΤΕ

Link Information

Uptime: 0 days, 2:23:06
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.023 / 21.403
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,5 / 17,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 4,0 / 10,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 10,0 / 9,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 1 / 0
FEC Errors (Up/Down): 49 / 0
CRC Errors (Up/Down): 49 / 133
HEC Errors (Up/Down): 2.907 / 104

MikePan01
07-04-11, 19:34
Τι είπες ΤΩΡΑ !!!! :shock:

soubasn
07-04-11, 21:26
ΕΝΩ ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ FORTHNET
MONO 20 mbps ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΛΟ ΕΕΕΕ

DSL Connection

Link Information

Uptime: 3 days, 23:05:35
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 962 / 1.437
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 16,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 32,5 / 52,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 6,0 / 7,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 11 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 2 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 21 / 0
FEC Errors (Up/Down): 196 / 3.539
CRC Errors (Up/Down): 196 / 81
HEC Errors (Up/Down): 75.464 / 53

Papados
08-04-11, 09:41
Το attenuation απο 52 πήγε 10. :shock:
Με γεια η καινουργια γραμμή :oneup:

psyxakias
08-04-11, 10:00
Περίεργη ιστορία. Έβαλε όντως ο ΟΤΕ επιπλέον DSLAM για να αυξήσει τους συγχρονισμούς και οι εναλλακτικοί παραμένουν στη συστέγαση του παλιού, ώστε να υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά συγχρονισμού; ή κάτι άλλο τρέχει; :hmm:

MikePan01
08-04-11, 13:54
Υπάρχει κάποιος συνφορουμιτης στον άνω κορυδαλλό ,Νεάπολη Νίκαιας με conex να μας δώσει τα φωτά του.
Δρόμοι κρυσταλη ,δάφνης , δόξης Ειρήνης γκινη και γύρω

xmperop1
08-04-11, 18:14
Περίεργη ιστορία. Έβαλε όντως ο ΟΤΕ επιπλέον DSLAM για να αυξήσει τους συγχρονισμούς και οι εναλλακτικοί παραμένουν στη συστέγαση του παλιού, ώστε να υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά συγχρονισμού; ή κάτι άλλο τρέχει; :hmm:

Δεν τρέχει τίποτα άλλο, γιαυτό έχουν σκυλιάσει οι υπόλοιποι πάροχοι.

MikePan01
08-04-11, 22:06
Έκανα μια ερευνά στην περιοχή μου μέσω ΟΤΕ
Απελπιστικά αποτελέσματα… είμαστε κάτω από 6 ακόμα
Αν και είμαστε 700 μετρά από το σχιστό κορυδαλλού προφανώς ακόμα περνούμε από τα κλασικά κεντρικά dslam κορυδαλλού.
Όποτε ο άνω κορυδαλλός συνεχίζει να απολαμβάνει χαμηλές ταχύτητες

soubasn
09-04-11, 17:21
Και για να ξερετε παιδια εγω μιλησα νε τεχνικο που ηρθε σπιτι μου
μου ειπε οτι τα καινουρια dslam τα εκανε για τους δικους του πελατες και οτι οι αλλες εταιριες δεν προκειται να μπουν. Οποτε για ιντερνετ στο σχιστο μονο ΟΤΕ

silegav
11-04-11, 18:08
Και μετά φταίνε οι εναλλακτικοί που φωνάζουν για Unfair practices...τραγικό αν ισχύει!

skoupas
11-04-11, 19:49
Έχω την εντύπωση ότι ο ΟΤΕ έχει εγκαταστήσει Mini dslam που βρίσκεται στο δρόμο και όχι σε κτίριο. Υπάρχει και φωτό σ αυτό το μήνυμα
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2957139&postcount=20
και το έχω δει κι εγώ το κουτί. Δεν ξέρω πώς οι εναλλακτικοί θα μπορούσαν να στήσουν μηχανήματα δικά τους αφού δεν παίζει συστέγαση στο δρόμο.

emeliss
11-04-11, 22:18
Και μετά φταίνε οι εναλλακτικοί που φωνάζουν για Unfair practices...τραγικό αν ισχύει!
Ο κάθε εναλλακτικός μπορεί να νοικιάσει μέσω χονδρικής πόρτες σε όλα τα dslam του ΟΤΕ. Δεν θέλουν να το κάνουν και δεν θα το κάνουν στο adsl για οικονομικούς λόγους. Και αυτό, ναι, είναι όντως τραγικό.

soubasn
17-04-11, 09:57
Και μετά φταίνε οι εναλλακτικοί που φωνάζουν για Unfair practices...τραγικό αν ισχύει!

οι εναλλακτικοι φιλε μου δεν φωναζουν καθολου 5 μηνες τους εξηγουσα τι παιζεται στο Σχιστο και μου ελεγαν την παπαρια οτι εχω μεγαλη αποσταση.
Ρε σεις ο απο κατω οροφος μπαινει με 20mbps τους ελεγα εγω ειμαι μακρυα που ελεγαν. Τους ειπα αντε γεια και ηρεμησα ασε του αποριψανε και την αιτηση που εκανα στον ΟΤΕ την πρωτη φορα (Η FORTHNET) τους πηρα και τους τα εχωσα για να παρω το νουμερο μου και να φυγω. Και για να ξερετε αν τυχων εισαι και πιστωτικος απο λογαριασμο ασε, ενας φιλος 4 μηνες τον κοροιδευουν και ακομα δεν τα εχει παρει τα λεφτα (παντα με FORTHNET).

@ ADSLgr.com All rights reserved.