PDA

Επιστροφή στο Forum : Wireless mouse R.I.P και αντικατάσταση



yiankap
03-07-09, 19:28
Εντελώς ξαφνικά το Wireless mouse πέθανε, ούτε η αλλαγή μπαταριών ούτε τα reset, τίποτα δεν το επανέφερε και έτσι οδηγήθηκε στην ανακύκλωση.
Το πρόβλημα είναι ότι είναι από Desktop set της Logitech και έτσι αν πάρω άλλο, θα έχω 2 δέκτες για δύο διαφορετικά περιφερειακα (νέο ποντίκι - παλιό πληκτρολόγιο).
Τι γίνεται σε αυτην την περίπτωση? Αν πάρω ένα καινούριο Logitech mouse, αυτό θα είναι συμβατό με το παλιό desktop set ???

Patentman
03-07-09, 19:54
Το πιθανοτερο οχι.
Και αυτο επειδη σε ενα δωματιο (ή χωρο γραφειων) μπορει να υπαρχουν πολλα σετ.
Φαντασου να μπερδευοταν που και που το ενα με το αλλο...

Τουλαχιστον στα δικα μου MS wireless desktop δεν παιζει του ενος το ποντικι στο αλλο, ακομα και να πατησεις το κουμπι συντονισμου.
Μιας και τα MS καθε φορά που εκκινεις το συστημα επανασυντονιζονται μονα τους.
Φαντασου να συντονιζοταν αυτοματα το ποντικι του διπλανου...

sdikr
03-07-09, 20:05
Εντελώς ξαφνικά το Wireless mouse πέθανε, ούτε η αλλαγή μπαταριών ούτε τα reset, τίποτα δεν το επανέφερε και έτσι οδηγήθηκε στην ανακύκλωση.
Το πρόβλημα είναι ότι είναι από Desktop set της Logitech και έτσι αν πάρω άλλο, θα έχω 2 δέκτες για δύο διαφορετικά περιφερειακα (νέο ποντίκι - παλιό πληκτρολόγιο).
Τι γίνεται σε αυτην την περίπτωση? Αν πάρω ένα καινούριο Logitech mouse, αυτό θα είναι συμβατό με το παλιό desktop set ???

Ανάλογα το μοντέλο, αν έχουν δέκτη που έχει κουμπάκι για συντονισμό θα παίξουν, (μάλιστα παίζουν και σε δύο δεκτές ταυτόχρονα, του στυλ να λες μα τι έπαθε ο άλλος υπολογιστής :p )

Για παράδειγμα στον δέκτη απο τον denovo for notebooks, έχω πάνω το πληκτρολογιό του, το ποντίκι του κα ενά ποντίκι απο ενά s45 desktop set,


Το πιθανοτερο οχι.
Και αυτο επειδη σε ενα δωματιο (ή χωρο γραφειων) μπορει να υπαρχουν πολλα σετ.
Φαντασου να μπερδευοταν που και που το ενα με το αλλο...

Τουλαχιστον στα δικα μου MS wireless desktop δεν παιζει του ενος το ποντικι στο αλλο, ακομα και να πατησεις το κουμπι συντονισμου.
Μιας και τα MS καθε φορά που εκκινεις το συστημα επανασυντονιζονται μονα τους.
Φαντασου να συντονιζοταν αυτοματα το ποντικι του διπλανου...

Και το ms παίζει με πάτημα απο το κουμπάκι, φτάνει να έχουν τον ίδιο δέκτη, και όχι δεν κάνουν κάθε φόρα συντονισμό όταν ξεκινάς τον υπολογιστή

Το έχω με ενα wireless explorer, + ms wireless desktop deluxe

yiankap
03-07-09, 20:51
Ανάλογα το μοντέλο, αν έχουν δέκτη που έχει κουμπάκι για συντονισμό θα παίξουν


Αυτό αναρωτιώμουνα, αν με πάτημα του κουμπιού και δοκιμές θα παίξουν, μάλλον θα το πάρω και θα δοκιμάσω να δώ τι θα γίνει.

Patentman
04-07-09, 00:49
Και το ms παίζει με πάτημα απο το κουμπάκι, φτάνει να έχουν τον ίδιο δέκτη, και όχι δεν κάνουν κάθε φόρα συντονισμό όταν ξεκινάς τον υπολογιστή

Το έχω με ενα wireless explorer, + ms wireless desktop deluxe

http://www.amazon.com/Microsoft-Wireless-Optical-Desktop-2-0/dp/B0000AOWVO
Εχω δυο τετοια σετ και δεν παιζουν απο το ενα στο αλλο.
Δοκιμασμενα μιας και ειχα βαλει τον δεκτη στο αλλο πληκτρ/ποντικι και δεν συντονιζονταν ουτε με σφαιρες.

Οταν τα ειχα παρει ειχα διαβασει πως θα ειμαι ευτυχης κατοχος μιας και σε καθε εκκινηση (υπολογιστη) κανουν αυτοματο συντονισμο ωστε να αποκλεισουν ενδεχομενο να μην παιζει ειτε το πληκτρολογιο, ειτε το ποντικι σε αντιθεση με αλλα (εννοουσαν logitech).
Ουτε οταν βγαλεις εκτος εμβελειας το πληκτρολογιο ή ποντικι δεν χρειαζεται συντονισμος, αυτοματα γινεται.
Οπως επισης ελεγε οτι οσα και ιδια σετ να εχεις στον ιδιο χωρο δεν προκειται να μπερδευτει το ενα με το αλλο, σε καθε περιπτωση (ακομα και αν ολοι πατουν το connect ταυτοχρονα).

Μαλιστα απορω τι το εχει το κουμπακι connect το πληκτρολογιο/ποντικι και ο δεκτης...

@ ADSLgr.com All rights reserved.