PDA

Επιστροφή στο Forum : [b]Πρόβλημα με Zyxel 650R και Tellas[/b]



grkats
04-12-03, 22:27
Προσπαθώ να συνδεθώ με Tellas με το συγκεκριμένο modem Zyxel 650R και δεν τα καταφέρνω. Οι ρυθμίσεις IP, DNS PPPoA ή PPPoE είναι όλες σωστές αλλά όταν το modem κάνει τα τεστ , μου βγάζει Default Gateway FAIL . Έχω ενοχλήσει αρκετές ώρες τους τεχνικους της ΤΕLLAS οι οποίοι πολύ φιλότιμα προσπάθησαν να με βοηθήσουν απο το τηλέφωνο αλλα δηστυχώς χωρίς αποτέλεσμα.

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε συμβουλή. Tο modem είναι εγκατεστημένο σε HUB , έχει IP 192.168.1.1 , το PC μου 192.168.1.33 και στις παραμέτρους του LAN έχω περάσει τα DNS που μου έχει δώσει η TELLAS. Κάτι άλλο φταίει και δεν ξέρω τί !

Στο Setup μου δίνεται η δυνατότητα να βάλω RIP DIRECTION (Both) , και RIP Version (RIP -1 , RIP 2B , RIP 2M) . Δεν ξέρω τι να βάλω σε αυτά.

Τέλος στο WAN έχω επιλογές : ATM QoS Type ... CBR , UBR , VBR . Και πάλι δεν ξέρω ποια να βάλω. Ας μου πεί κάποιος που έχει το ίδιο modem σε ένα τοπικό δίκτυο τι έχει βάλει. Προκαταβολικά και πάλι ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
8O [/i][b]

personal
05-12-03, 04:23
PPPoA ή PPPoE έχεις; Δεν μπορείς να τα έχεις και τα 2, μην είμαστε και πλεονέκτες ;)
RIP είναι routing protocol δεν σε ενδιαφέρει, στο ATM UBR
(για το rip και το atm ubr δεν ήξεραν να σου πουν οι τεχνικοί της tellas; )
Από εκεί που το αγόρασες τι λένε; τους ρώτησες; μήπως μπορούν να στο στήσουν με κάποια αμοιβή ίσως;
Στο www.zyxel.com έριξες καμμία ματιά; Έχει καλούτσικο support.
Επίσης είναι modem/router και όχι modem

lazar
05-12-03, 06:38
Έχω ακριβώς το ίδιο σύστημα. Λοιπόν: Εάν δώσεις IP 192.168.1.33 στα settings του Η/Υ, τότε δεν θα σε βάλει ποτέ στο Internet. Σε windows δώσε obtain IP automatically. Όταν ανοίξεις το σύστημα ο router (δηλ. το Zyxel) ψάχνει τους Η/Υ που είναι συνδεδεμένοι στο hub και τους δίνει IP ξεκινώντας απο 33. Δηλαδή, 192.168.1.33 192.168.1.34 192.168.1.35 κλπ. Τους servers της Tellas θα τους δώσεις στο Zyxel μέσω web configurator ή Telnet ΚΑΙ ΟΧΙ στο/στα PC. Με δυο λόγια το Zyxel μπαίνει στο Internet πέρνοντας μιαν IP από Tellas και τα PC σου μπαίνουν μέσω του router. Υποθέτω ότι τα PC και το Zyxel είναι συνδεδεμένα στο hub. Σε linux είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα, αλλά φαντάζομαι ότι μιλάς για windows. Κάντα και αν δεν μπεις έτσι κάνε ξανά post. Τέλος, εμένα μου είπαν ότι είναι PPPoA και όχι PPPoE.

grkats
05-12-03, 07:47
Aπ ότι ξέρω φίλε lazar το 650r υποστηρίζει τόσο PPPoE όσο και PPPoA , άλλωστε στα settings σου δίνει δυνατότητα επιλογής. Έχω δοκιμάσει και τα δύο όχι όμως ταυτόχρονα :) (πώς θα μπορούσα άλλωστε φιλε personal) . Όταν η σύνδεση που κάνεις με τον πΟΤΕ δεν ειναι Bridge τοτε μπορεις να επιλέξεις αν θα έχεις PPPoA ή PPPoE δυναμικά. Δυστήχώς έχω δοκιμάσει και αυτόματο TCP/IP από το router αλλα παλι μου βγάζει το ίδιο σφάλμα. Υπάρχει περίπτωση ρε παιδιά να μην έχει ολοκληρωθεί η σύνδεση με πΟΤΕ ? και τσαμπα να προσπαθώ ? Πάντως το DSL λαμπακι μου ανάβει και μου περνάει όλα τα τεστ εκτός απο το default getway.
μπορεί να είναι χαλασμένο το modem και να μη δουλεύει σαν router σωστα ? τι να πω ο καψερός τα εχω χαμενα πλεον ... δεν ειμαι δα και ειδικος !

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά .

JediMasterMANIAC
05-12-03, 08:59
ATM QOS TYPE: UBR

Επισης στο πεδιο username πρεπει να το βαλεις σε αυτη την μορφη
username@tellas.gr
αν δεν βαζεις το @tellas.gr για αυτο δεν σου δουλευει

grkats
05-12-03, 09:41
ευχαριστώ Εχπερτ αλλα ακομα δεν εχω καταφέρει να κάνω το πρώτο λογγιν με το γκιεστ@τελλασ.νετ

JediMasterMANIAC
05-12-03, 10:03
απο θεμα guest δεν ξερω για σιγουρια δοκιμασε κανα demo account απο 4ΝΕΤ
η παρε τηλ. στο 13800 και ζητα τους οδηγιες για αυτο το θεμα
παντως το zyxel ειναι λιγο καιρος μεχρι να το μαθεις καλα ;)
μην ξεχνας αμα το εχεις σε PPPoA το λαμπακι δεν αναβει μονο αναμοσβηνει σε πρασινο χρωμα οποτε αμα εισαι αθηνα γυρισε το σε PPPoE καθως ετσι ειναι μονιμα πορτοκαλι αναμενο μπας και εισαι online και εν το καταβαινεις :P
ΑΑΑΑΑ και αυτο με το guest@tellas.gr
μονο στην σελιδα της τελλας μπορεις να μπεις και συγκεκριμενα εδω
(νομιζω)activation.tellas.gr δεν μπορεις να κανεις browsing αλλου καθως αυτο το account ειναι μονο για να ενεργοποιεις την συνδεση σου

ermis333
05-12-03, 10:03
grkats μπαίνει με username guest@tellas.gr και pass: tellas

Psofa
05-12-03, 10:07
Kai mena etsi kaneii me to guest! mallon epidh mporeis na beis mono sto go.tellas.gr dokimase to! emena mono ekei bainei etsi

grkats
05-12-03, 10:10
Paidia isws na exete dikio !!!! den to eixa skeftei auto me to guest ! molis paw spiti 8a to dokimasw .... are kai na nai kati tetoio kai oi texnikoi tou tellas oute poy to skefthkan !!! plaka 8a exei :) kai pali sas euxaristw

:lol:

lazar
05-12-03, 10:28
test

lazar
05-12-03, 10:34
άσχετο: έκανα τεστ για παράθεση κειμένου, αλλά απέτυχα.
1)JediMaster εμένα ανάβει το πράσινο συνέχεια και είμαι PPPoA.
2) grkats θα πας με guest@tellas.gr στο go.tellas.gr για να δώσεις τον κωδικό που σου έδωσαν με την αίτηση και να μπορείς να σερφάρεις και αλλού. Θα δώσεις user name, password, θα τα περάσεις στο zyxel και είσαι έτοιμος. Ούτε reboot δεν θέλει.
Το zyxel πρέπει να είναι σε DHCP server, αλλοιώς δεν θα δίνει σωστή IP στο PC σου. Σου ξαναλέω ότι εμένα ο τεχνικός μου είπε να βάλω PPPoA και εν πάσει περιπτώσει έτσι το έχω και δουλεύει. Τι να πω...
Κάποια λεπτομέρεια θα έχεις λάθος. Πάντως φρόντισε να δεις με guest το go.tellas.gr, αυτό θα σημαίνει ότι είσαι ok στα settings του zyxel και τα τετ θα είναι όλα ok.

JediMasterMANIAC
05-12-03, 15:55
1)JediMaster εμένα ανάβει το πράσινο συνέχεια και είμαι PPPoA.

εννοεις ανεμοσβηνει συνεχεια ? σωστος? γιατι εχω δοκιμασει και PPPoA και PPPoE :P
σε PPPoA ανεμοσβηνει συνεχως (γρηγορα εννοειται)
σε πρασινο χρωμα

lazar
05-12-03, 21:22
προφανώς μιλάς για το λαμπάκι PPPoE/ACT. Ναι, αυτό ανάβει όταν περνούν data από/προς internet. Όπως τα modem. Το DSL λαμπάκι βέβαια είναι μονίμως πράσινο, αλλά αυτό νομίζω είναι άσχετο με τη σύνδεση με τον ISP. BTW, μπορώ να το γυρίσω σε PPPoE; Ποιά είναι η διαφορά; Από tellas μου είπαν ότι πρέπει να το έχω σε PPPoA

JediMasterMANIAC
05-12-03, 22:22
κατα την εμπειρια μου δεν ειδα διαφορα
και επισης αμα εισαι αθηνα μπορεις να το γυρισεις σε PPPoE οποτε γουσταρεις καθως πιστυουμε οτι τα dslams της αθηνας ειναι autosensing ;)
δοκιμασε και τα δυο και βγαλε τα συμπερασματα σου και χρησημοποιησε αυτο που σε ικανοποιει πιο πολυ απο ολα :P :mrgreen:

grkats
11-12-03, 07:51
Παιδια ευχαριστω για την βοηθεια. τελικα επρεπε να ειχα παει στο go.tellas.gr και μετα δε 8α ειχα προβλημα με το default getway. απορω που δε μου το ειχαν πει οι τεχνικοι της ΤELLAS !!!! και πεδευομουν μερες !!!! ευχαριστω και παλι για την βοηθεια

@ ADSLgr.com All rights reserved.