PDA

Επιστροφή στο Forum : Νόμιζα ότι ο ΟΤΕ είναι εγγύηση.



Σελίδες : [1] 2

voger
04-07-09, 13:22
Είχα την εντύπωση ότι ο ΟΤΕ είναι ακριβός αλλά χαλάλι αφού άμα χαλάσει κάτι στο φτιάχνουν άμεσα. Αυτός είναι ο φόβος που με κρατάει και μακρυά από εναλλακτικούς. Αμ δε...

Το προηγούμενο Σάββατο αντιλαμβάνομαι ότι δεν έχω τηλέφωνο. Internet κανονικά. Δηλώνω βλάβη τη Δευτέρα στο 13888 και πράγματι την επόμενη μέρα με παίρνει τεχνικός τηλέφωνο και μου λέει είχαμε πρόβλημα στο καφάο αλλά τώρα το φτιάξαμε.

Το απόγευμα που γύρισα στο σπίτι το τηλέφωνο πάλι νεκρό. Το έβαλα στο πριζάκι που έχω το router να αποκλείσω δικό μου πρόβλημα αλλά και πάλι δεν έκανε του του.

Ξαναδηλώνω βλάβη. Μου λέει θα το στείλει ως επείγον.
Την Τρίτη παίρνω τηλ να ρωτήσω τι έγινε. Μου λένε "Μάλλον δεν πρόλαβαν σήμερα" (WTF?). "Καλά" λέω "Αύριο"
Την Τετάρτη παίρνω να ρωτήσω αν πρόλαβαν σήμερα. Μου λένε "Σήμερα κάνανε διάγνωση και το στείλανε στο συνεργείο της περιοχής σας. Αύριο". Λέω "ΟΚ καλό απόγευμα".
Την Πέμπτη ξαναπαίρνω. Μου λένε "Αύριο"
Την Παρασκευή ξαναπαίρνω. Μαντέψτε τι μου είπαν :)

Σήμερα Σάββατο ξαναπαίρνω. "Σήμερα κύριε είναι Σάββατο και τα συνεργεία δεν δουλεύουν". Αυτό ήταν. Μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι και άρχισα να του λέω ότι πληρώνω 10€ πάγιο για συντήρηση γραμμής και συμπεριφέρονται σαν εναλλακτικοί κτλ. Με παρέπεμψε στο 11888 να ρωτήσω για τηλ συνεργείο στην περιοχή μου. Παίρνω λοιπόν και μου λένε ότι συνεργείο στην περιοχή μου Σαββατιάτικα δεν. Μου έδωσε το τηλ. του προϊστάμενου του συνεργείου και μάλιστα έκανε η ίδια προώθηση την κλίση, αλλά δεν το σήκωνε κανείς. Την ξαναπαίρνω και μου λέει "Σας είπα εκ των προτέρων ότι δεν υπάρχει κανείς". (ΟΚ κατάλαβα ότι απλά έψαχνε τρόπο να ξεφορτωθεί τον ενοχλητικό).

"Αν θέλετε καλέστε από Δευτέρα να μιλήσετε"
"Καλύτερα να μιλήσω με την ΕΕΤ μήπως ξέρουν καλύτερα"
"Σαφώς. Κάντε ότι νομίζετε"

Και έτσι κλείνω μία εβδομάδα χωρίς τηλέφωνο, αν και το πάγιο θα μου το ζητήσουν κανονικά. Και αναρωτιέμαι ποιο το όφελος να πληρώνω τόσο ακριβά τον ΟΤΕ αφού δεν προσφέρει εξυπηρέτηση; Από την άλλη φαντάζομαι αν ήμουν σε εναλλακτικό μάλλον θα έπρεπε να το πάρω απόφαση ότι αν χαλάσει κάτι και είναι στο χέρι του ΟΤΕ να το φτιάξει, μάλλον θα έπρεπε να ξεχάσω το τηλέφωνο ή το Internet.

Επίσης, γίνετε να πουλήσουμε άλλο ένα 50% στους Γερμανούς; Υποθέτω θα είναι πιο σωστοί επαγγελματίες από τους δικούς μας ΟΤΕ-τζίδες.

creye
04-07-09, 14:01
o Oτε ειναι ενας παροχος όπως και οι υπόλοιποι 5-6 στην Ελλαδίτσα μας.
απλά ειναι ο πρωτος παροχος που ξεκίνησε και όλο το δίκτυο ανήκει σε αυτό,οι υπόλοιποι που ξεκίνησαν δειλα δειλα βασίζονταν αρχικά πάνω του.


σ αυτό λοιπόν συνεπάγεται η υποτιθέμενη ποιότητα,κάλυψη,παροχή υπηρεσιών κτλ κτλ..με αποτέλεσμα να πληρώνουμε και πολλα περισσότερα.

οταν όμως και αν σου τύχει κάτι....με έκπληξη διαπιστώνεις ότι όλα τα παραπάνω είναι καραμέλες ή ακόμα καλύτερα...............

και το ότι δεν δουλεύουν Σάββατο τα συνεργεία γιατί σου φαίνεται παράλογοο.....;;;:hmm::hmm:

FifthBaby
04-07-09, 14:03
ο οτε ειναι ο καλυτερος παροχος απλα μαλλον επεσες στη περιπτωση, πιστευω πως εμεις αντιμετοπιζουμε περισσοτερα προβληματα που ειμαστε οι αλλοι 4-5 παρα εσυ στον οτε....

psyxakias
04-07-09, 14:15
Θα σου πρότεινα να κάνεις τα εξής:
Γραπτή αναγγελία βλάβης
Αίτημα για επιστροφή παγίου (το δικαιούσαι!)
Αν συνεχιστεί, καταγγελία ΕΕΤΤ


Από εκεί και πέρα, συγνώμη κιόλας αλλά πραγματικά πίστεψες κάτι φανατισμένα trolls (και υπαλλήλους που παπαγαλίζουν από συνήθεια για μικροσυμφέροντα) που μιλάνε για εγγύηση & απόλυτη αξιοπιστία; Εγώ ξαναγύρισα ΟΤΕ και εν μέρει έχω καλύτερη υπηρεσία, αλλά το μυαλό μου θέλω να πιστεύω ότι δε το έχασα:

Σιγουριά, εγγύηση και απόλυτη αξιοπιστία δεν υπάρχει πουθενά (μόνο στα φανατισμένα ή απλώς αισιόδοξα μυαλά μερικών). Το παίζεις κορώνα-γράμματα και βλέπεις. Προσωπικά είδα βελτίωση στον ΟΤΕ σε διάφορους τομείς (σταθερότητα δικτύου, ταχύτητα συγχρονισμού, pings καθώς και ταχύτητα ανά connection), αλλά ούτε αυτός -ούτε κανένας- δεν είναι τέλειος.

........Auto merged post: psyxakias πρόσθεσε 8 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Σχετικό Θέμα: Χωρίς τηλέφωνο από τη Μ. Τεταρτη (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=288240) (μπορείς να δεις τι είχε προταθεί στο συνδρομητή που αντιμετώπιζε παρόμοιο πρόβλημα)

nmavro73
04-07-09, 14:28
Πας και κάνεις μία γραπτή αίτηση όπου λές από πότε ως πότε είχες βλάβη και ζητάς να σου πιστώσουν κάποια πάγια.Σου πιστώνουν στον επόμενο λογαριασμό αναλογικά το πάγιο εκείνων των ημερών.Έχω πάρει επιστροφή από τον ΟΤΕ έτσι

voger
04-07-09, 14:54
και το ότι δεν δουλεύουν Σάββατο τα συνεργεία γιατί σου φαίνεται παράλογοο.....;;;:hmm::hmm:

Επειδή έτσι μου είπαν στο 13888



Από εκεί και πέρα, συγνώμη κιόλας αλλά πραγματικά πίστεψες κάτι φανατισμένα trolls (και υπαλλήλους που παπαγαλίζουν από συνήθεια για μικροσυμφέροντα) που μιλάνε για εγγύηση & απόλυτη αξιοπιστία; Εγώ ξαναγύρισα ΟΤΕ και εν μέρει έχω καλύτερη υπηρεσία, αλλά το μυαλό μου θέλω να πιστεύω ότι δε το έχασα:

Καλά για κάτι απόλυτο δεν περίμενα. Αλλά και μίας εβδομάδας αδιαφορία παραείναι. Αυτό που λέω είναι ότι μιας και οι γραμμές από το καφάο μέχρι το σπίτι μου είναι "των μετόχων του ΟΤΕ" αν συμβεί κάτι και δεν είσαι πελάτης του ΟΤΕ θα πάρεις ότι περισσέψει από την εξυπηρέτηση. Επίσης σαν μεγάλος όμιλος με περισσότερο προσωπικό υπέθεσα ότι έχει και την δυνατότητα για γρήγορη αποκατάσταση. Μια καθυστέρηση 2-3 ημερών την θεωρώ αποδεκτή αλλά 1 εβδομάδα είναι γράψιμο.

Ο λόγος που ανέβασα κυρίως αυτό το θέμα είναι για να το δουν και άλλοι και να μην νομίζουν αυτά που νόμιζα και εγώ. Και ο ΟΤΕ έχει οχαδερφισμό και σε κάνει μπαλάκι. Μόνο που σε κάνει από τμήμα σε τμήμα αντί από παρωχό σε παρωχό.

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σας. Την Δευτέρα θα κάνω γραπτή αναγγελία και καπάκι τηλ τον προϊστάμενο.

vaggos_fromhell
04-07-09, 15:29
Ο ΟΤΕ μόνο καλύτερα pings έχει.

vagsta
04-07-09, 15:36
ΟΤΕ τριχες, μονο διαφημιση ειναι τιποτα αλλο. 6 μηνες τον ειχα για παροχο και μετανοιωσα την ωρα και την στιγμη που τον επελεξα.

FifthBaby
04-07-09, 15:43
στατιστικα ομως ο οτε ειναι καλυτερος απο τους αλλους παροχους
εγω προσωπικα προτιμω τα καλυτερα ping παρα τις μεγαλες ταχυτητες στο download,δεν βλεπω τπτ απο τα δυο με forthnet

sdikr
04-07-09, 15:48
όταν λέμε οτι κάτι είναι εγγύηση δεν σημαίνει οτι δεν έχει προβλήματα, το θέμα είναι πόσο θα τους πάρει να το φτιάξουν.

Φυσικά δεν είναι δικαιολογία προς τον ΟΤΕ, αλλά δεν τον βλέπω να ρίχνει το φταίξιμο αλλού

daywalker06
04-07-09, 15:49
ΟΤΕ τριχες, μονο διαφημιση ειναι τιποτα αλλο. 6 μηνες τον ειχα για παροχο και μετανοιωσα την ωρα και την στιγμη που τον επελεξα.

Ενώ οι άλλοι πριν συμβεί το "μοιραίο" επεμβαίνουν, έχουν ρίξει όλα τα λεφτά στην τεχνική εξυπηρέτηση και καθόλου διαφήμιση.
.................................................................................................

Στο θέμα.

Στον ΟΤΕ έχεις λιγότερες πιθανότητες να ταλαιπωρηθείς. Ολοι στο ιδιο καζάνι βράζουν απλός κάποιοι ειναι σκληρόπετση και αργούν να "βράσουν".

makis09
04-07-09, 15:53
Πας και κάνεις μία γραπτή αίτηση όπου λές από πότε ως πότε είχες βλάβη και ζητάς να σου πιστώσουν κάποια πάγια.Σου πιστώνουν στον επόμενο λογαριασμό αναλογικά το πάγιο εκείνων των ημερών.Έχω πάρει επιστροφή από τον ΟΤΕ έτσι

Πού θα πάει ,σε oteshop ή στον ΟΤΕ?

dfourt
04-07-09, 16:11
Ρε παιδιά αυτά είναι κατάλοιπα από την εποχή του οι ΟΤΕτζίδες ήταν δημόσιοι υπάλληλοι..Ειδικά κάτι τηλεφωνήτριες που έχουν που δεν ξέρουν τι τους γίνεται...

Πάντως γενικά σε τέτοια θέματα ο ΟΤΕ είναι καλύτερος από όλους τους άλλους.
Να σου περιγράψω τι θα γινόταν αν πχ είχες το ίδιο πρόβλημα με HOL double play(ή άλλον εναλλακτικό):

Θα έπαιρνες τηλέφωνο θα δήλωνες βλάβη.
Μετά από 1-2 μέρες η βλάβη θα πήγαινε στο 2nd Level support όπου εκεί θα την έβλεπαν οι τεχνικοί και θα έκριναν τι ενέργεια απαιτείται...

Αν το πρόβλημα έχει να κάνει με την διασύνδεση σου με το ΚΑΦΑΟ η βλάβη θα δηλωθεί στον ΟΤΕ (καθώς δικό του είναι το δίκτυο, μόνο αυτός μπορεί να επέμβει) μετά ο ΟΤΕ θα αναλάβει και θα στο φτιάξει.

Ο μόνος τρόπος να αποκατασταθεί βλάβη που έχει κάποιος με κάποιον από τους εναλλακτικούς πιο γρήγορα από εσένα που έχεις ΟΤΕ (σε περίπτωση που φταίει το καλώδιο του ΟΤΕ) είναι πέσεις σε άσχετη τηλεφωνήτρια όταν πάρεις να δηλώσεις βλάβη και να δηλώσει την βλάβη λάθος.(πχ σαν βλάβη Internet μόνο)
Αλλά άσχετες τηλεφωνήτριες υπάρχουν παντού...:whistle:

Α και από δικιά μου αντίστοιχη περίπτωση ξέρω ότι συνεργεία του ΟΤΕ δουλεύουν και Σάββατα και Κυριακή.Αλλά αναλαμβάνουν μόνο τις περιπτώσεις που δεν έχεις τηλέφωνο.Περιπτώσεις όπου τους έχεις πει ότι το τηλέφωνο δουλεύει αλλά το Internet γιοκ, καθυστερούν 1-2 μέρες.(και φυσικά μόνο καθημερινές...)

FifthBaby
04-07-09, 16:33
dfourt παρτο κ προσωπικα πριν πεις για το service και το support

εσυ αν δουλευες με 700 ευρω μισθο θα ησουν ενημερος γυρω απο την εταιρια, τα προγραμματα της και ολα της τα προβληματα; πολυ πιθανον να μετραγες τα λεπτα να φυγεις απο τη δουλεια να πας σπιτι σου, ετσι και αυτοι δεν ξερουν τι τους γινεται και δεν μπορεις να τους την πεις κιολλας επειδη ετσι εχει μαθει η επιχειρηση στην ελλαδα να ειναι εντελως αναξιοπιστη σε πολλα θεματα και να μην προσπαθει και πολυ.

''εχετε προβλημα με το dslam; α δεν ξερω δεν μας εχουν πει τπτ, μισο να σας συνδεση, επομενος, επομενος, επομενος'' προισταμενο φτανεις και σου λεει δεν ξερω, απο εκει καταλαβαινεις αυτοματως περι τινος προκειτε, μαυρα μεσανυχτα το management.

δικιο παντως δεν θα βρεις, πρεπει να μιλας αλλιως με τετοια ατομα δηστυχως.

emeliss
04-07-09, 16:35
Από εκεί και πέρα, συγνώμη κιόλας αλλά πραγματικά πίστεψες κάτι φανατισμένα trolls (και υπαλλήλους που παπαγαλίζουν από συνήθεια για μικροσυμφέροντα) που μιλάνε για εγγύηση & απόλυτη αξιοπιστία; Εγώ ξαναγύρισα ΟΤΕ και εν μέρει έχω καλύτερη υπηρεσία, αλλά το μυαλό μου θέλω να πιστεύω ότι δε το έχασα:
Ποιος τρολάρει; Μάλλον εσύ αυτή την στιγμή.

Η ποιότητα ως σημαία του ΟΤΕ δεν γράφεται απλά στο forum. Είναι πολιτική που έχει ο ΟΤΕ ως προς τους πελάτες του. Όταν λοιπόν υπάρχουν προβλήματα καλό είναι να θυμίζουμε στους αρμόδιους την πολιτική που έχει η εταιρεία που εργάζονται και να προσπαθούμε να διορθώνονται τα κακώς κείμενα.

dfourt
04-07-09, 16:42
dfourt παρτο κ προσωπικα πριν πεις για το service και το support

εσυ αν δουλευες με 700 ευρω μισθο θα ησουν ενημερος γυρω απο την εταιρια, τα προγραμματα της και ολα της τα προβληματα; πολυ πιθανον να μετραγες τα λεπτα να φυγεις απο τη δουλεια να πας σπιτι σου, ετσι και αυτοι δεν ξερουν τι τους γινεται και δεν μπορεις να τους την πεις κιολλας επειδη ετσι εχει μαθει η επιχειρηση στην ελλαδα να ειναι εντελως αναξιοπιστη σε πολλα θεματα και να μην προσπαθει και πολυ.

''εχετε προβλημα με το dslam; α δεν ξερω δεν μας εχουν πει τπτ, μισο να σας συνδεση, επομενος, επομενος, επομενος'' προισταμενο φτανεις και σου λεει δεν ξερω, απο εκει καταλαβαινεις αυτοματως περι τινος προκειτε, μαυρα μεσανυχτα το management.

δικιο παντως δεν θα βρεις, πρεπει να μιλας αλλιως με τετοια ατομα δηστυχως.

Επειδή αναφέρεσαι προσωπικά.Φυσικά και δεν φταίνε οι τηλεφωνήτριες, αλλά ο τρόπος που τις προσλαμβάνει ο ΟΤΕ και το ότι δεν τους εκπαιδεύει ουσιαστικά κανείς (Θυμίζω η πλειοψηφία είναι άτομα που έδωσαν πανελλήνιες, πήραν ένα σχετικά καλό βαθμό, και έχουν χαμηλό οικογενειακό εισόδημα.) και δουλεύουν στον ΟΤΕ περιστασιακά με συμβάσεις για να βγάζουν κανα φράγκο.

Εγώ πάντως δεν δίνω δεκάρα για το τι κάνει ο ΟΤΕ με τους υπαλλήλους του, τους εκπαιδεύει δεν τους εκπαιδεύει είναι μόνιμοι ή όχι χέστηκα.
Είμαι πελάτης του ΟΤΕ και θέλω να παίρνω αυτό που (χρυσο)πληρώνω.

voger
04-07-09, 16:56
Τι σχέση έχουν οι τηλεφωνητές με την περίπτωση αυτή; Πήραν την βλάβη, την καταχώρησαν, την προώθησαν, δικαιολόγησαν το μισθό τους. Από εκεί και πέρα είναι θέμα συνεργείου/τεχνικού/προϊστάμενου και όποιος τέλος πάντων ελέγχει την ποιότητα των υπηρεσιών.

sdikr
04-07-09, 16:58
Τι σχέση έχουν οι τηλεφωνητές με την περίπτωση αυτή; Πήραν την βλάβη, την καταχώρησαν, την προώθησαν, δικαιολόγησαν το μισθό τους. Από εκεί και πέρα είναι θέμα συνεργείου/τεχνικού/προϊστάμενου και όποιος τέλος πάντων ελέγχει την ποιότητα των υπηρεσιών.


Τουλάχιστον σου λένε οτι ακόμα δεν το είδανε, όχι οτι φταίει η βρόχη

σίγουρα θα ήθελες κάτι παραπάνω, αλλά ακόμα και με sla 99% θα το είχες αυτό

agrelaphon
04-07-09, 17:05
Ποιος τρολάρει; Μάλλον εσύ αυτή την στιγμή.

Η ποιότητα ως σημαία του ΟΤΕ δεν γράφεται απλά στο forum. Είναι πολιτική που έχει ο ΟΤΕ ως προς τους πελάτες του. Όταν λοιπόν υπάρχουν προβλήματα καλό είναι να θυμίζουμε στους αρμόδιους την πολιτική που έχει η εταιρεία που εργάζονται και να προσπαθούμε να διορθώνονται τα κακώς κείμενα.

Δεν μπορείς να έχεις και ποιότητα και ποσότητα την ίδια στιγμή. Δεν είναι fast food o ΟΤΕ. Από τη στιγμή που δεν βγαίνει Σάββατο συνεργείο βλαβών, καταλαβαίνεις τι γίνεται αγαπητέ emeliss. ΟΤΕ είσαι και οφείλεις να είσαι large
Voger σε ποιά περιοχή είσαι?
Να σε θυμήσω οτι ΔΕΝ γίνεται να πουλήσουμε 50% στους Γερμανούς, γιατί κατέχουμε (όλοι εμείς) μόνο το 25% :(

FifthBaby
04-07-09, 17:09
Επειδή αναφέρεσαι προσωπικά.Φυσικά και δεν φταίνε οι τηλεφωνήτριες, αλλά ο τρόπος που τις προσλαμβάνει ο ΟΤΕ και το ότι δεν τους εκπαιδεύει ουσιαστικά κανείς (Θυμίζω η πλειοψηφία είναι άτομα που έδωσαν πανελλήνιες, πήραν ένα σχετικά καλό βαθμό, και έχουν χαμηλό οικογενειακό εισόδημα.) και δουλεύουν στον ΟΤΕ περιστασιακά με συμβάσεις για να βγάζουν κανα φράγκο.

Εγώ πάντως δεν δίνω δεκάρα για το τι κάνει ο ΟΤΕ με τους υπαλλήλους του, τους εκπαιδεύει δεν τους εκπαιδεύει είναι μόνιμοι ή όχι χέστηκα.
Είμαι πελάτης του ΟΤΕ και θέλω να παίρνω αυτό που (χρυσο)πληρώνω.

αγαπητε αυτο ειναι το κακο στην ελλαδα, ειμαστε ΕΛΑΣΤΙΚΟΙ και σαν χωρα και σαν ανθρωποι. εξωτερικο δεν γινονται τετοια, πολυ απλα επειδη οι ανθρωποι εκει ειναι πιο τσιταρισμενοι, εγω μαζι σου και με χιλια και ετσι πρεπει,ο πελατης να αξιοποιει και να φωναζει για τα δικαιωματα του στο full.

ξερεις ομως ποσοι σαν εσενα υπαρχουν; αντε να ειναι το 1% που αγνοειται κιολλας, μακαρι να ηταν ολοι ετσι στη τσιτα μπας κ δουμε σωστη εξυπηρετηση στην ελλαδα, εχω παει σε αρκετες χωρες του εξωτερικου και νομιζω οτι σε αυτο το θεμα ειμαστε πολυ πισω δηστυχως.
0 τροποι , μες το αγχος και τη παραπληροφορηση.

dfourt
04-07-09, 17:15
Τι σχέση έχουν οι τηλεφωνητές με την περίπτωση αυτή; Πήραν την βλάβη, την καταχώρησαν, την προώθησαν, δικαιολόγησαν το μισθό τους. Από εκεί και πέρα είναι θέμα συνεργείου/τεχνικού/προϊστάμενου και όποιος τέλος πάντων ελέγχει την ποιότητα των υπηρεσιών.

Λέω γιατί συνήθως στις βλάβες τηλεφώνου ο ΟΤΕ δρα άμεσα.2 φορές μου έχει συμβεί τελευταία(σε διαφορετικές γραμμές) ήρθαν μέσα σε 24 ώρες από την αναγγελία της βλάβης.
Μια άλλη φορά όμως κάποιος τηλεφωνητής έκανε το λάθος και δήλωσε την βλάβη ως βλάβη ADSL.Εκεί έμεινα 4-5 μέρες χωρίς τηλέφωνο.Και καλούσα να ξαναδηλώσω βλάβη και μου έλεγαν ότι δεν μπορούν να δηλώσουν νέα βλάβη πριν γίνει αποχρέωση της προηγούμενης.Έπρεπε λοιπόν να βρω κάποιον από το αρμόδιο τμήμα για το ADSL να δηλώσει ότι αποκαταστάθηκε η προηγούμενη βλάβη για να μπορέσω να δηλώσω νέα.

gcf
04-07-09, 18:06
Έτυχε να δώσω βλάβη 8 το βράδυ, με ρώτησαν μέχρι τι ώρα το βράδυ μπορούν να καλέσουν, τους είπα ελευθερα και με πήραν στις 11 ότι διορθώθηκε.

xmperop1
04-07-09, 18:28
Είχα την εντύπωση ότι ο ΟΤΕ είναι ακριβός αλλά χαλάλι αφού άμα χαλάσει κάτι στο φτιάχνουν άμεσα. Αυτός είναι ο φόβος που με κρατάει και μακρυά από εναλλακτικούς. Αμ δε...

Το προηγούμενο Σάββατο αντιλαμβάνομαι ότι δεν έχω τηλέφωνο. Internet κανονικά. Δηλώνω βλάβη τη Δευτέρα στο 13888 και πράγματι την επόμενη μέρα με παίρνει τεχνικός τηλέφωνο και μου λέει είχαμε πρόβλημα στο καφάο αλλά τώρα το φτιάξαμε.

Το απόγευμα που γύρισα στο σπίτι το τηλέφωνο πάλι νεκρό. Το έβαλα στο πριζάκι που έχω το router να αποκλείσω δικό μου πρόβλημα αλλά και πάλι δεν έκανε του του.

Ξαναδηλώνω βλάβη. Μου λέει θα το στείλει ως επείγον.
Την Τρίτη παίρνω τηλ να ρωτήσω τι έγινε. Μου λένε "Μάλλον δεν πρόλαβαν σήμερα" (WTF?). "Καλά" λέω "Αύριο"
Την Τετάρτη παίρνω να ρωτήσω αν πρόλαβαν σήμερα. Μου λένε "Σήμερα κάνανε διάγνωση και το στείλανε στο συνεργείο της περιοχής σας. Αύριο". Λέω "ΟΚ καλό απόγευμα".
Την Πέμπτη ξαναπαίρνω. Μου λένε "Αύριο"
Την Παρασκευή ξαναπαίρνω. Μαντέψτε τι μου είπαν :)

Σήμερα Σάββατο ξαναπαίρνω. "Σήμερα κύριε είναι Σάββατο και τα συνεργεία δεν δουλεύουν". Αυτό ήταν. Μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι και άρχισα να του λέω ότι πληρώνω 10€ πάγιο για συντήρηση γραμμής και συμπεριφέρονται σαν εναλλακτικοί κτλ. Με παρέπεμψε στο 11888 να ρωτήσω για τηλ συνεργείο στην περιοχή μου. Παίρνω λοιπόν και μου λένε ότι συνεργείο στην περιοχή μου Σαββατιάτικα δεν. Μου έδωσε το τηλ. του προϊστάμενου του συνεργείου και μάλιστα έκανε η ίδια προώθηση την κλίση, αλλά δεν το σήκωνε κανείς. Την ξαναπαίρνω και μου λέει "Σας είπα εκ των προτέρων ότι δεν υπάρχει κανείς". (ΟΚ κατάλαβα ότι απλά έψαχνε τρόπο να ξεφορτωθεί τον ενοχλητικό).

"Αν θέλετε καλέστε από Δευτέρα να μιλήσετε"
"Καλύτερα να μιλήσω με την ΕΕΤ μήπως ξέρουν καλύτερα"
"Σαφώς. Κάντε ότι νομίζετε"

Και έτσι κλείνω μία εβδομάδα χωρίς τηλέφωνο, αν και το πάγιο θα μου το ζητήσουν κανονικά. Και αναρωτιέμαι ποιο το όφελος να πληρώνω τόσο ακριβά τον ΟΤΕ αφού δεν προσφέρει εξυπηρέτηση; Από την άλλη φαντάζομαι αν ήμουν σε εναλλακτικό μάλλον θα έπρεπε να το πάρω απόφαση ότι αν χαλάσει κάτι και είναι στο χέρι του ΟΤΕ να το φτιάξει, μάλλον θα έπρεπε να ξεχάσω το τηλέφωνο ή το Internet.

Επίσης, γίνετε να πουλήσουμε άλλο ένα 50% στους Γερμανούς; Υποθέτω θα είναι πιο σωστοί επαγγελματίες από τους δικούς μας ΟΤΕ-τζίδες.

Φίλε μου απότι σου είπε ο τεχνικός στο τηλ. φαίνεται ότι δεν είχε σήμα η γραμμή σου στο ΚΑΦΑΟ και απ'τη στιγμή που αυτός πήρε σήμα στο ΚΑΦΑΟ θεωρητικά θα έπρεπε να έχεις και συ.
Τώρα να έχεις πέσει σε διπλή βλάβη..........
Απ'την συνέχεια της εξιστόρησης σου μάλλον δηλώθηκε βλάβη adsl και γιαυτό καθυστέρησε και αυτό το λέω γιατί αναφέρεις αυτό

"Σήμερα κάνανε διάγνωση και το στείλανε στο συνεργείο της περιοχής σας. Αύριο"

Δυστιχώς Σάββατο δεν εργάζονται τα συνεργεία βλαβών ( και δεν μπορεί να τα υποχρεώσει ) εκτός των καλωδιακών και αυτά όχι πάντα.
Δοκίμασες να πάρεις νούμερο έστω και χωρίς να έχεις σήμα στο τηλ? γιατί το σήμα είναι ενδεικτικό και μπορεί η γραμμή σου να μην έχει σήμα αλλά να καλεί και καλείται κανονικά,έχει συμβεί και αυτό.:p
Είσαι 100% σίγουρος ότι δεν φταέι κάτι στο χώρο σου?
Οσο για τους Γερμανούς μη τους θεωρείς θεούς,αρχίσανε να βγάζουν απ΄τη μύγα,ξύγκι.

........Auto merged post: xmperop1 πρόσθεσε 5 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Επειδή αναφέρεσαι προσωπικά.Φυσικά και δεν φταίνε οι τηλεφωνήτριες, αλλά ο τρόπος που τις προσλαμβάνει ο ΟΤΕ και το ότι δεν τους εκπαιδεύει ουσιαστικά κανείς (Θυμίζω η πλειοψηφία είναι άτομα που έδωσαν πανελλήνιες, πήραν ένα σχετικά καλό βαθμό, και έχουν χαμηλό οικογενειακό εισόδημα.) και δουλεύουν στον ΟΤΕ περιστασιακά με συμβάσεις για να βγάζουν κανα φράγκο.

Εγώ πάντως δεν δίνω δεκάρα για το τι κάνει ο ΟΤΕ με τους υπαλλήλους του, τους εκπαιδεύει δεν τους εκπαιδεύει είναι μόνιμοι ή όχι χέστηκα.
Είμαι πελάτης του ΟΤΕ και θέλω να παίρνω αυτό που (χρυσο)πληρώνω.

Οι τηλεφωνήτριες και τηλεφωνητές του ΟΤΕ προσλαμβάνονται με βαθμό απολυτηρίου και κατα κανόνα είναι σχεδόν αριστούχοι,ότι και αν σημαίνει αυτό.
Εκτός από μια καταγραφή της βλάβης και άμμεση προώθηση της δεν μπορούν να κάνουν κάτι παραπάνω.
Και εκπαιδεύονται για αυτό που κάνουν.

Από που είσαι πελάτης του ΟΤΕ?

voger
04-07-09, 18:36
Δοκίμασες να πάρεις νούμερο έστω και χωρίς να έχεις σήμα στο τηλ? γιατί το σήμα είναι ενδεικτικό και μπορεί η γραμμή σου να μην έχει σήμα αλλά να καλεί και καλείται κανονικά,έχει συμβεί και αυτό.:p
Είσαι 100% σίγουρος ότι δεν φταέι κάτι στο χώρο σου?

Έχω ξεχωριστό καλώδιο που φεύγει από την εισαγωγή της πολυκατοικίας και πάει στο router. ADSL έχω κανονικά αν και κλειδώνει χαμηλά και το SNR έχει πέσει κάτω από 10dB. Έβαλα εκεί την συσκευή και δοκίμασα να πάρω τηλέφωνο. Από το κινητό στο σταθερό και αντίστροφα. Χτυπάει μεν το σταθερό αλλά αν το σηκώσω το μεν κινητό δείχνει ότι συνεχίζει να καλεί, το δε σταθερό μούγκα. Δεν έχω την απαίτηση να μου το φτιάξουν Σάββατο, ούτε εντός 24 ωρών. Μεσολάβησε όμως μία εβδομάδα με 5 εργάσιμες μέρες. Δεν μπορούσαν μία από αυτές να ασχοληθούν και με την βλάβη μου;

Αυτό που λες για τους Γερμανούς όντως έχεις δίκιο. Λόγια πικρίας :oops:. Πρέπει όμως να μάθουν εκεί στον ΟΤΕ ότι δεν είναι πια δημόσιοι υπάλληλοι. Καλά είναι τα συνδικαλιστικά αλλά να κάνουμε και καμία δουλεία.

nmavro73
04-07-09, 18:47
Πού θα πάει ,σε oteshop ή στον ΟΤΕ?

Είχα πάει στον ΟΤΕ Ν. Κόσμου. Αθήνα έμενα τότε. Καλύτερα στον ΟΤΕ στην εξυπηρέτηση πελατών που έχουν μέσα.

xmperop1
04-07-09, 19:01
Έχω ξεχωριστό καλώδιο που φεύγει από την εισαγωγή της πολυκατοικίας και πάει στο router. ADSL έχω κανονικά αν και κλειδώνει χαμηλά και το SNR έχει πέσει κάτω από 10dB. Έβαλα εκεί την συσκευή και δοκίμασα να πάρω τηλέφωνο. Από το κινητό στο σταθερό και αντίστροφα. Χτυπάει μεν το σταθερό αλλά αν το σηκώσω το μεν κινητό δείχνει ότι συνεχίζει να καλεί, το δε σταθερό μούγκα. Δεν έχω την απαίτηση να μου το φτιάξουν Σάββατο, ούτε εντός 24 ωρών. Μεσολάβησε όμως μία εβδομάδα με 5 εργάσιμες μέρες. Δεν μπορούσαν μία από αυτές να ασχοληθούν και με την βλάβη μου;

Αυτό που λες για τους Γερμανούς όντως έχεις δίκιο. Λόγια πικρίας :oops:. Πρέπει όμως να μάθουν εκεί στον ΟΤΕ ότι δεν είναι πια δημόσιοι υπάλληλοι. Καλά είναι τα συνδικαλιστικά αλλά να κάνουμε και καμία δουλεία.

Κάτι δεν πατάει καλά στις συνδέσεις του καλωδίου και δουλεύεις με χαμηλωμένο SNR και πιθανότατα ανεβασμένο ΑΤΤ.
Οπως είπα μάλλον δηλώθηκε βλάβη adsl και γιαυτό έφαγες την καθυστέρηση.

voger
04-07-09, 19:26
Το έχω τσεκάρει και αυτό ;). Το είχα πάθει πριν από ένα μήνα που κάποιος το είχε βγάλει τελείως και πήγα και το έβαλα μόνος μου. Σήμερα πήγα πάλι και τα έβγαλα, τα έλεγξα και τα ξαναέβαλα. Πάλι τίποτα. Αλλά και πάλι σε μία γραμμή που σηκώνει 1,5Μbit ADSL δεν θα έπαιζε το τηλέφωνο;

maik
04-07-09, 19:34
Διακοπη ο ενας πολος. Κλασικη περιπτωση.

Προσεχετε οταν δηλωνετε βλαβες. Μπορει να θεωρειτε πιο σημαντικο το adsl απο την τηλεφωνια αλλα ειναι δυο διαφορετικα πραγματα. Και οι βλαβες δρομολογουνται διαφορετικα.

Τωρα μπορουν να συνεχισουν τα γνωστα troll να κανουν παραπομπες.

Ααα για οποιον δεν το καταλαβε ειμαι υπαλληλος του ΟΤΕ και εξυπηρετω μικροσυμφεροντα:evil:

dkmaster
04-07-09, 20:01
Συμφωνώ με τους από πάνω. Κάθε μέρα το βλέπω αυτό το πρόβλημα. Τα λένε λίγο περιέργα οι πελάτες τα καταλαβαίνουν και λάθος από τα βλαβολειπτικά και γίνεται το λάθος. Αν θες πάντως για διευκόλυνση σου μπορείς να πάρεις να ρωτήσεις αν έχει δηλωθεί ως βλάβη adsl και να ζητήσεις άρση επειγόντως για να το δηλώσεις τηλεφωνία.

xmperop1
04-07-09, 20:16
Το έχω τσεκάρει και αυτό ;). Το είχα πάθει πριν από ένα μήνα που κάποιος το είχε βγάλει τελείως και πήγα και το έβαλα μόνος μου. Σήμερα πήγα πάλι και τα έβγαλα, τα έλεγξα και τα ξαναέβαλα. Πάλι τίποτα. Αλλά και πάλι σε μία γραμμή που σηκώνει 1,5Μbit ADSL δεν θα έπαιζε το τηλέφωνο;

Οχι αν έχει διακοπή ο ένας πόλος όπως είπε ο maik49 γιατί το τηλ. θέλει να κλείσει κύκλωμα,ενώ το ADSL έχει παρατηρηθεί ότι μπορεί κατά περίπτωση να δουλέψει και με το ένα σύρμα συνδεμένο.
Μη κάνεις αυτό που σου λέει dkmaster γιατί ήδη έχεις φάει την καθυστέρηση αν έχει δηλωθεί βλάβη adsl και η διαδικασία θέλει πάλι δύο μέρες ,περίμενε τον τεχνικό για το adsl και θα το φτιάξει αυτός.
Απλά πάρε τηλ τον τεχνικό προιστάμενο της περιοχής σου αύριο πρωί μήπως καταφέρει να γίνει η δουλειά πιό γρήγορα.

vagsta
04-07-09, 20:40
Ενώ οι άλλοι πριν συμβεί το "μοιραίο" επεμβαίνουν, έχουν ρίξει όλα τα λεφτά στην τεχνική εξυπηρέτηση και καθόλου διαφήμιση.
.................................................................................................

Στο θέμα.

Στον ΟΤΕ έχεις λιγότερες πιθανότητες να ταλαιπωρηθείς. Ολοι στο ιδιο καζάνι βράζουν απλός κάποιοι ειναι σκληρόπετση και αργούν να "βράσουν".

Καλα τα λες μονο που στην περιπτωση μου συνεβη το αντιθετο (δες παλαιοτερα ποστ μου περι αποσυνδεσεων) με βαλαν και αλλαξα ολο το σπιτι μου (πριζες καλωδια κλπ) κανα 2-3 ρουτερ, ηρθαν 3-4 φορες σπιτι μου να "μετρησουν", 2 φορες αλλαξαν "ζευγη", 6 μηνες ταλαιπωριας με 80 εως 140 αποσυνδεσεις ημερησιως. Αλλαξα παροχο, ειχα το ιδιο προβλημα και σε τρεις μερες το ειχαν λυσει. Τι μου λετε τωρα πλακα μου κανετε, ποια αξιοπιστια ποια τεχνογνωσια ποια εξυπηρετηση. Ενταξει μου επιστρεψαν δυο τρεις φορες ενα μερος απο τα παγια, τι να το κανω, εγω adsl ηθελα δεν ηθελα λεφτα πισω (και σιγα τα λεφτα που επιστρεψαν δηλαδη, 20-30 ευρω για ταλαιπωρια 6 μηνων). ΟΤΕ :down: τριχες πεταμενα λεφτα.

voger
04-07-09, 20:50
Δεν έχω δηλώσει βλάβη ADSL. Μόνο τηλέφωνο. Συμπληρωματικά τους είπα ότι στην γραμμή υπάρχει και ADSL που δουλεύει κανονικά μήπως και τους βοηθήσω στη διάγνωση. Το θέμα με το ADSL το συνειδητοποίησα εχτές που σερνόταν το update.

thanasis38
04-07-09, 20:58
καποιοι προσπαθουν να μας πεισουν οτι φταινε ολοι οι αλλοι εκτος απο τον μεγαλο ΟΤΕ. γιατι οπως ειναι γνωστο σε αυτο τον τελειο οργανισμο ολα δουλευουν ρολοι.δεν φταινε αυτοι,οι πελατες φταινε που δεν ξερουν να δηλωσουν τη βλαβη σωστα .....:rofl::rofl::rofl:

xmperop1
04-07-09, 21:05
καποιοι προσπαθουν να μας πεισουν οτι φταινε ολοι οι αλλοι εκτος απο τον μεγαλο ΟΤΕ. γιατι οπως ειναι γνωστο σε αυτο τον τελειο οργανισμο ολα δουλευουν ρολοι.δεν φταινε αυτοι,οι πελατες φταινε που δεν ξερουν να δηλωσουν τη βλαβη σωστα .....:rofl::rofl::rofl:

Αν αυτό κατάλαβες πάει καλά.

thanasis38
04-07-09, 21:26
Αν αυτό κατάλαβες πάει καλά.
δεν αναφερομαι σε σενα. στα πασιγνωστα troll αναφερομαι.;)

dkmaster
04-07-09, 21:40
thanasis38 πραγματικά καμία σχέση όμως. Φυσικά και δεν δουλεύει ρολοί ο ΟΤΕ καθε άλλο. Αλλά επειδή αυτοί που δέχονται τις βλάβες κατά 99% μόλις ακούσουν την λέξη ADSL δηλώνουν κατευθείαν βλάβη ADSL χωρίς να ακούν τι άλλο λέει ο πελάτης. Από την άλλη υπάρχουν και πελάτες που τα λένε μπουρδουκλωμένα και γίνεται πάλι μπέρδεμα. Δεν είπα ποτέ πως ο φίλος που έχει το πρόβλημα φταίει για το αν δηλώθηκε βλάβη ADSL το πρόβλημα που έχει. Όμως καλό είναι να ξέρει πως αν πάει συνεργείο για το ADSL και δουν πως είναι βλάβη τηλεφωνίας είναι πιθανό να μην κάνουν και τίποτα. Είναι σε τι τεχνικό θα πέσεις.

thanasis38
04-07-09, 22:12
βρε παιδια δεν ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ σε σας. ακομη δεν το εχετε καταλαβει? στο troll που απαντα σε ολα οτι δεν φταιει ποτε ο ΟΤΕ αλλα φταινε ολοι οι αλλοι αναφερομαι.

xmperop1
04-07-09, 22:13
thanasis38 πραγματικά καμία σχέση όμως. Φυσικά και δεν δουλεύει ρολοί ο ΟΤΕ καθε άλλο. Αλλά επειδή αυτοί που δέχονται τις βλάβες κατά 99% μόλις ακούσουν την λέξη ADSL δηλώνουν κατευθείαν βλάβη ADSL χωρίς να ακούν τι άλλο λέει ο πελάτης. Από την άλλη υπάρχουν και πελάτες που τα λένε μπουρδουκλωμένα και γίνεται πάλι μπέρδεμα. Δεν είπα ποτέ πως ο φίλος που έχει το πρόβλημα φταίει για το αν δηλώθηκε βλάβη ADSL το πρόβλημα που έχει. Όμως καλό είναι να ξέρει πως αν πάει συνεργείο για το ADSL και δουν πως είναι βλάβη τηλεφωνίας είναι πιθανό να μην κάνουν και τίποτα. Είναι σε τι τεχνικό θα πέσεις.

Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση και αν παίξει κάτι τέτοιο αμέσως αναφορά και έγραφο παράπονο.
Οι τεχνικοί που ασχολούνται με τις βλάβες ADSL έχουν πρόσβαση σε ότι έχει και αυτός που ασχολείται με το δίκτυο.
Αν συμβεί κάτι τέτοιο είναι απαράδεκτο.

maik
04-07-09, 22:34
Οποιος φοβαται παει και κοιμαται.

psyxakias
05-07-09, 00:40
Από εκεί και πέρα, συγνώμη κιόλας αλλά πραγματικά πίστεψες κάτι φανατισμένα trolls (και υπαλλήλους που παπαγαλίζουν από συνήθεια για μικροσυμφέροντα) που μιλάνε για εγγύηση & απόλυτη αξιοπιστία; Εγώ ξαναγύρισα ΟΤΕ και εν μέρει έχω καλύτερη υπηρεσία, αλλά το μυαλό μου θέλω να πιστεύω ότι δε το έχασα:Ποιος τρολάρει; Μάλλον εσύ αυτή την στιγμή.Μην τσιμπάς, καρφώνεσαι :whistle:


Η ποιότητα ως σημαία του ΟΤΕ δεν γράφεται απλά στο forum. Είναι πολιτική που έχει ο ΟΤΕ ως προς τους πελάτες του. Όταν λοιπόν υπάρχουν προβλήματα καλό είναι να θυμίζουμε στους αρμόδιους την πολιτική που έχει η εταιρεία που εργάζονται και να προσπαθούμε να διορθώνονται τα κακώς κείμενα.Καλά κόψε κάτι, μην γίνει το ανέκδοτο της χρονιάς αυτό με την "σημαία ποιότητας". Το ότι είναι κάποιοι άλλοι πάροχοι για τα μπάζα, δε σημαίνει ότι ο ΟΤΕ είναι ο απόλυτα ποιοτικός. Αν πρόσεξες αναγνωρίζω με το παραπάνω ότι είναι καλύτερος ο ΟΤΕ σε κάποια θέματα, αλλά μη το παρακάνουμε... :lol:

emeliss
05-07-09, 08:27
Μην τσιμπάς, καρφώνεσαι :whistle:

Καλά κόψε κάτι, μην γίνει το ανέκδοτο της χρονιάς αυτό με την "σημαία ποιότητας". Το ότι είναι κάποιοι άλλοι πάροχοι για τα μπάζα, δε σημαίνει ότι ο ΟΤΕ είναι ο απόλυτα ποιοτικός. Αν πρόσεξες αναγνωρίζω με το παραπάνω ότι είναι καλύτερος ο ΟΤΕ σε κάποια θέματα, αλλά μη το παρακάνουμε... :lol:
Δεν τσιμπώ, ούτε καρφώνομαι. Εκτός αν πιστεύεις πως ανήκω στην κατηγορία "υπάλληλος που παπαγαλίζει από συνήθεια για μικροσυμφέροντα" όπως έγραψες. Αν το πιστεύεις πες το ξεκάθαρα και άσε τα σφυρίγματα.

Κάποια στιγμή θα πρέπει να αρχίσουμε να προσέχουμε λίγο παραπάνω τι γράφουμε και να μην εκτοξεύουμε κούφιες κατηγορίες. Υπάρχει κάπου συγκεκριμένη διαφωνία; Πατάς το κουμπάκι "παράθεση" και γράφεις την σκέψη σου. Τα υπόλοιπα είναι το λιγότερο ανεύθυνα λόγια του αέρα που δεν έχουν τίποτα να προσφέρουν στην συζήτηση. Κατά βάθος σε δικαιολογώ γιατί είσαι ψυχάκι.
Για την ποιότητα. Δεν κόβω τίποτα γιατί δεν είναι κάτι που λέω εγώ. Είναι κάτι που λέει ο ίδιος ο οργανισμός. Το είπα ξεκάθαρα αλλά μάλλον δεν διάβασες καλά τι έγραψα.

Ο φίλος πάντως με το πρόβλημα ορθώς θα κάνει έγγραφο παράπονο. Πρέπει να δείχνουμε το πρόβλημα για να διορθώνεται.

psyxakias
05-07-09, 13:41
@emeliss: εγώ την άποψή μου (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2923145&postcount=4) την έγραψα ξεκάθαρα. Απάντησα πρώτα με 3 προτάσεις για επίλυση του προβλήματος και μετέπειτα στην απορία του χρήστη περί εγγύησης. Από ολόκληρο το thread, εσύ κόλλησες στην αναφορά μου για τα φανατισμένα trolls και υπαλλήλους μικροσυμφερόντων, δικαίωμά σου.

Αλλά αν δε σου άρεσε, θεωρείς ότι trollάρω & ότι δε προσφέρω στη συζήτηση, μπορείς απλά να πατήσεις το report κουμπάκι. Από εκεί και πέρα, αυτά περί κούφιες κατηγορίες κτλ, πρωινή μουρμούρα θυμίζει επειδή σου χάλασα το παραμυθάκι με τους πρίγκιπες και τις "σημαίες ποιότητας". Συνδρομητής του ΟΤΕ είμαι και, όπως όλοι μας, έχω κάθε δικαίωμα να του ασκώ κριτική για την ποιότητά του. Ξεπέρασέ το. ;)

emeliss
05-07-09, 13:43
επειδή το σκίσαμε θα σου στείλω pm.

maik
05-07-09, 13:57
Αλλά αν δε σου άρεσε, θεωρείς ότι trollάρω & ότι δε προσφέρω στη συζήτηση, μπορείς απλά να πατήσεις το report κουμπάκι.

Το παρακατω δεν το θεωρεις τρολαρισμα;



Από εκεί και πέρα, συγνώμη κιόλας αλλά πραγματικά πίστεψες κάτι φανατισμένα trolls (και υπαλλήλους που παπαγαλίζουν από συνήθεια για μικροσυμφέροντα) που μιλάνε για εγγύηση & απόλυτη αξιοπιστία;

Σχετικό Θέμα: Χωρίς τηλέφωνο από τη Μ. Τεταρτη (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=288240) (μπορείς να δεις τι είχε προταθεί στο συνδρομητή που αντιμετώπιζε παρόμοιο πρόβλημα)

psyxakias
05-07-09, 14:21
Προφανώς εσύ και (σίγουρα) ο emeliss σταθήκατε στη λέξη "υπαλλήλους", το θεωρήσατε γενικευμένη κατηγορία και δεν ασχοληθήκατε καθόλου με την υπόλοιπη περιγραφή μου. Όπως απάντησα και στον emeliss, ουδέποτε αναφέρθηκα σε "όλους τους χρήστες του forum που δουλεύουν στον ΟΤΕ" που αρχικά νόμιζε (ή συνεχίζει να νομίζει).


πραγματικά πίστεψες κάτι φανατισμένα trolls (και υπαλλήλους που παπαγαλίζουν από συνήθεια για μικροσυμφέροντα) που μιλάνε για εγγύηση & απόλυτη αξιοπιστία;!= όλοι οι χρήστες
!= όλοι οι χρήστες που δουλεύουν στον ΟΤΕ
!= όλοι οι χρήστες που δουλεύουν στον ΟΤΕ και δε παπαγαλίζουν
!= όλοι οι χρήστες που δουλεύουν στον ΟΤΕ και δε παπαγαλίζουν για εγγύηση & απόλυτη αξιοπιστία
== οι χρήστες που δουλεύουν στον ΟΤΕ και παπαγαλίζουν για μικροσυμφέροντα περί εγγύησης & απόλυτη αξιοπιστίαςΌποιος δεν είναι στην κατηγορία αυτή, απλά δεν έχει λόγο να θιχτεί. Ας ασχοληθούν οι ίδιοι, γιατί κάνετε το δικηγόρο τους αν δεν σας αφορά;

Όσον αφορά την κριτική μου για τον οργανισμό, οι συχνές αναφορές περί αξιοπιστίας (εδώ αλλά ακόμα και στις διαφημίσεις) & η τιμολογιακή πολιτική είναι που ανεβάζουν τον πήχη των απαιτήσεων αρκετά ψηλά. Οπότε είναι αναμενόμενο οι συνδρομητές να αγανακτούν (ίσως και ευκολότερα) όταν δεν λαμβάνουν αυτή την αξιοπιστία και δεν θα πρέπει να μας φαίνεται περίεργο. Ακριβώς από εκεί προήλθε και το ειρωνικό μου σχόλιο σχετικά με την σημαία ποιότητας που αναφέρθηκε.

voger
05-07-09, 14:51
Επίσης αυτό που κρατά εμένα τουλάχιστον και δεν πάω αλλού είναι ακριβός αυτή η προσμονή της αξιοπιστίας. Αλλιώς οικονομικά έχει αλλού πορτοκαλιές που κάνουν καλύτερα και φθηνότερα πορτοκάλια. Αν όμως αυτή η εξυπηρέτηση είναι στο επίπεδο ενός εναλλακτικού, τότε ο ΟΤΕ το μόνο που κατορθώνει είναι να κρατά τον κόσμο εκβιαστικά επειδή διαχειρίζεται το τελευταίο μίλι. Έτσι και αυτό το μίλι το διαχειριζόταν μία άλλη, ανεξάρτητη εταιρία θα είχα φύγει τρέχοντας από τον ΟΤΕ.

thanasis38
05-07-09, 15:34
Έτσι και αυτό το μίλι το διαχειριζόταν μία άλλη, ανεξάρτητη εταιρία θα είχα φύγει τρέχοντας από τον ΟΤΕ.
αυτο ειναι ολο τα ζουμι της υποθεσης.ολα τ΄αλλα ειναι αλλα λογια ν΄αγαπιομαστε. καποιοι θιγονται ευκολα αλλα οταν προσβαλλουν τους αλλους ολα ειναι μια χαρα.....:down::down::down:

will
06-07-09, 01:10
Εγώ έβαλα πρόσφατα ΟΤΕ, μετά από διάφορα που πέρασα με την Tellas. Έλεγα ότι θα γίνει κάτι καλύτερο.

Η αλήθεια είναι ότι το δίκτυο είναι πιο σταθερό και τα pings είναι όντως κάπως καλύτερα. Αλλά αυτή τη στιγμή περιμένω βίντεο στο youtube να κατέβει με την παν-θρυλική ταχύτητα των 14-32kb/sec!

Δήλωσα το βράδυ της περασμένης Δευτέρας το πρόβλημα (29-06... το περάσανε το επόμενο πρωί, τις 30-06) και μετά από 4 τηλεφωνήματά μου με πήρε ένας τεχνικός το Σάββατο (04-06) να μου πει ότι δεν είναι φυσιολογικό. "Εμ, βέβαια", του λέω. "Ξέρεις τι σημαίνει την Παρασκευή να έχεις 1.4MB/sec και τη Δευτέρα να κατεβάζεις Firefox με 9.5kb/sec;!"

Κάποιοι υποστηρίζουν ότι καλύτερα τα pings παρά το bandwidth. Εντάξει γι' αυτούς. Αλλά όταν πληρώνεις για up-to-24ΜΒps, το modem σου γράφει 13+MBps, είσαι 1km από τον κόμβο και μπαίνεις σε δίκτυο dial-up, εκεί -συγνώμη αλλά- θέλει δραστικά μέτρα. Άλλο να πλήρωνα για 2ΜΒps. Εκεί μία διαφορά αντί των 180kb/sec να είχα ένα νούμερο της τάξης των 80-100kb/sec, θα ήταν κάπως πιο... "normal". Αλλά τα 13MBps να γίνουν ISDN, δεν μπορώ να το χωνέψω ρε 'σεις!

Αύριο είναι η τελευταία τους ευκαιρία, μιας και μπορώ να κάνω υπαναχώρηση (έχω τα χαρτιά συμπληρωμένα και υπογεγραμμένα... οπότε μένει το fax... ή η επισκευή του οποιουδήποτε "προβλήματος"). Διότι και νομικά, έχει παρέλθει κατά πολύ το 48ωρο της σύμβασης (μόνο η πρώτη επικοινωνία πήρε 96+ ώρες, μετά από 4 οχλήσεις μου:rtfm:). Εκατόν είκοσι ώρες αργότερα, η γραμμή είναι ακόμη σε επίπεδα dialup.

Ποιος μου εγγυάται ότι δεν το κάνουν επίτηδες για να μείνω με την ψευδαίσθηση ότι θα το φτιάξουν... και μετά να είμαι αναγκασμένος να τους πληρώνω για 12 μήνες; (εάν τελικά το φτιάξουν)

Οπότε, μόνον εγγύηση δεν είναι ο ΟΤΕ. Κακή αρχή, ήμισυ του παντός.

voger
06-07-09, 16:19
Σήμερα πήρα τηλέφωνο και ζήτησα το τηλ του προϊστάμενου της περιοχής μου. Τον πήρα λοιπών ίσα με 25 φορές μέσα στην ημέρα. Είτε ήταν απασχολημένο είτε χτυπούσε και δεν απαντούσε κανείς. Παίρνω λοιπών ξανά 13888. Βγαίνει ένα παλικάρι και πολύ ευγενικά μου λέει την ίδια ιστορία. "Το έχουμε δώσει από 30", "δεν ξέρουμε γιατί άργησαν τόσο","Θα το στείλουμε επείγων" κτλ. Πρέπει να είναι η έβδομη ή όγδοη φορά που το στείλανε επείγον.

Ξανά τηλέφωνα μπας και βρω τον περιβόητο προϊστάμενο, ξανά γείωση.

Επιστρέφοντας στο σπίτι φυσικά το τηλέφωνο νεκρό. Ξανά τηλ στο 13888 (αφού μόνο εκεί βρίσκω κάποιον) και βγαίνει μία τηλεφωνήτρια που το ύφος της ήταν περίπου "Κύριε άντε γ@Μ... το έχουμε δώσει από τις 30 και μη μας πρήζετε". Το ύφος έτσι; Τα λόγια ήταν περίπου αυτά χωρίς τις βωμολοχίες. Ρωτάω αν υπάρχει κάποια γραμμή να εκφράσω παράπονα. "Όχι δεν υπάρχει, πάρτε από σταθερό Αθήνας να σας βγει βλαβοληπτικό Αθήνας"
"Και που να βρώ σταθερό Αθήνας που μου το έχετε κόψει;"
"Τι να σας πω"

Άμα ο ΟΤΕ δεν θέλει να δουλέψει δεν μπορείς να τον αναγκάσεις ο κόσμος να γυρίσει ανάποδα.

Πως μπορώ να κάνω έγγραφή δήλωση βλάβης; Από εδώ και πέρα θα αρχίσω να καταγράφω και ονόματα. Αλλιώς τηλέφωνο δεν βλέπω.:down:

manicx
06-07-09, 16:41
Να πας από το τμήμα τεχνικών της περιοχής σου, προτιμότερο γύρω στις 7:30 το πρωϊ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.