PDA

Επιστροφή στο Forum : Προτιμότερο format ήχου



treli@ris
05-07-09, 03:44
Εχω ενα δισκο μουσικης σε 3 διαφορετικα format ηχου. Τα αρχεια αυτη τη στιγμη ειναι αποθηκευμενα στον υπολογιστη.

Τα format ειναι: FLAC lossless (250MB) - FLAC HD 24/96 (940MB) - HD WAVE 24/96 (1.4GB)

Το συστημα περιλαμβανει: Yamaha RX-V3800 - Mission M-66i - NAD T535 (υπαρχουν και 5.1 ηχεια αλλα δε θυμαμαι μοντελο)

Ο χωρος -αν χρειαζεται- ειναι ενα περιπου τετραγωνο δωματιο ισογειου.

Το συστημα δεν ειναι δικο μου αλλα του θειου μου οποτε τωρα καλοκαιρι θελω να το δοκιμασω.

Τελος, θα ηθελα να μου πειτε πως και σε τι μεσο θα γραψω τα αρχεια χωρις απωλεια ποιοτητας.

kourampies
05-07-09, 11:06
Ποιά είναι η πηγή του υλικού? Audio CD?

treli@ris
05-07-09, 14:52
Ψηφιακα αποθηκευμενα στον υπολογιστη μου ειναι τα κομματια σε 3 διαφορετικα φορματ οπως ειπα. Την πηγη δεν την γνωριζω. Ειναι κατεβασμενα δωρεαν απο σελιδα συγκροτηματος που τα προσφερει σε διαφορετικη μορφη και οποια θελεις παιρνεις.

kourampies
05-07-09, 19:23
Τότε έχουμε στερεοφωνική πηγή studio master 24/192. Ο μόνος τρόπος να παιχτεί αυτό χωρίς καμία απώλεια, είναι να παιχτεί κατευθείαν από τον υπολογιστή, εφόσον έχεις κάποια πάρα πολύ καλή κάρτα ήχου που να υποστηρίζει "πραγματικά" αυτό το mode, η εφόσον υποστηρίζει ο ενισχυτής spdif η AES/EBU in στα 192khz και 24bit.

Mp3 και λοιπά lossy τα ξεχνάμε. To απλό FLAC μπορείς να το γράψεις σε ένα απλό audio cd, αλλά μη ξεχνάς ότι θα είναι στα 44.1khz 16 bit.

treli@ris
05-07-09, 19:24
24/96 οχι 24/192. Δε θελω να κατεβαζω τη συχνοτητα στα 44.1 γιατι τοτε τζαμπα η ποιοτητα. Εδω, ειμαι με onboard καρτα ηχου και δεν παρατηρω διαφορες. Σε DVD-A μπορουν να γραφτουνε ωστε να περασουν στον ενισχυτη?

kourampies
05-07-09, 19:34
Έχεις δίκιο. Κρατάω αλκοολ από χθές μου φαίνεται.
Για DVD-A διάβασε αυτό (http://www.tape.com/resource/dvd_audio.html), αν και δε βλέπω να βγάζεις άκρη, και εκτός αυτού αμφιβάλλω ότι θα είναι συμβατός ο player. Πάρε το laptop και σύνδεσε το με spdif στον ενισχυτή.

treli@ris
05-07-09, 19:37
Θα το τσεκαρω. To NAD ειναι Universal και παιζει σιγουρα :)

Patentman
05-07-09, 19:52
Θα σε ρωτησω κατι, θα ηθελα να απαντησεις για να σε βοηθησω να καταλαβεις οτι αν καταλαβαινεις διαφορά στον ηχο.

Εχεις ακουσει ποτε σου τα ηχεια σου να ξεδιπλωνουν την μουσικη σκηνη λες και βρισκεσαι σε αιθουσα μουσικης;
Το ταδε οργανο να βγαινει απο πανω μεσα (βαθος) αριστερα, το αλλο πιο κει και το αλλο παραπερα και ουτω καθ`εξης;

Αν οχι τοτε τα ηχεια σου δεν κανουν τιποτα πλην απο το να βγαζουν ηχους.
Οποτε οτι και να τους δωσεις τοτε θα παρεις μονο ηχο.
Οχι μουσικη.

Βεβαια παιζει ρολο και το αυτι, ποσο καλα μπορει να εκτιμησει την διαφορά.
Σε μη εκπαιδευμενα αυτια και σε μικρους χωρους δωματιου (12τμ) τι το ψαχνεις, και mp3 να ηταν σε blind test δεν θα καταλαβεις γρι απο ποια πηγη παιζει.

treli@ris
05-07-09, 19:59
Το συστημα αυτο πρωτη φορα θα το δω και δοκιμασω φετος που θα επιστρεψει ο θειος μου απο εξωτερικο. Απλα βλέπoντας τα χαρ/κα των μηχανηματων ηθελα να δω τι "ψαρια" πιανει. Το δωματιο ειναι περιπου 45-50m² απο οσο θυμαμαι και χρησιμοποιειται μονο γι' αυτη τη χρηση + ταινιες.

Δεν εχω ξαναακουσει ή συναντησει τετοιου ειδους αρχεια ηχου (εκτος των flac)

........Auto merged post: geofak πρόσθεσε 1 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αυτα τα αρχεια τι κωδικοποιηση εχουν? 5.1 ή κατι αλλο? Πως μπορω να τα δω απο το pc?

Αυτο βρηκα -> Audio: PCM 96000Hz stereo 4608Kbps [output]

kourampies
05-07-09, 20:01
Αυτή η αίσθηση που αναφέρεις με τα ηχεία, είναι μύθος-κατάλειπο των 80s, και συνηθίζεται να αναμασάται απο νοσταλγούς των εποχών βινυλίου κτλ. Καθοριστικό ρόλο σε αυτή την ψευδαίσθηση παίζει ο χώρος.
Υπάρχουν monitors, και ποιοτικά ηχεία που δεν χρωματίζουν τον ήχο, και υπάρχουν και βαβουρομηχανές.
Τα mission του φίλου είναι σχετικά αξιοπρεπή, αν και τον ήχο τον απολαμβάνεις πραγματικά μόνο με σωστό χώρο και studio monitors και φυσικά με πηγή με μεγάλο snr.

Patentman
05-07-09, 20:07
Τοτε αφου ακομα δεν εχεις αξιολογησει το ηχοσυστημα αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να τα γραψεις ως εχουν σε ενα σκληρο και να κανεις αναπαραγωγη απο υπολογιστη με ψηφιακη συνδεση.

Για να σε βοηθησω:
Καλα ηχοσυστηματα παιζουν σουπερ γουαου απο ενα κοινο δισκακι CD (καλης παραγωγης και οχι Madonna).

Τα υπολοιπα ηχοσυστηματα ειτε πεπονι βαλεις, ειτε καρπουζι, το μονο που θα καταλαβεις ειναι οτι ειναι κρυο, οχι την γευση.

........Auto merged post: Patentman πρόσθεσε 2 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αυτή η αίσθηση που αναφέρεις με τα ηχεία, είναι μύθος-κατάλειπο

Θα πρεπει μαλλον να ακουσεις ηχεια που δεν ειναι τοσο γνωστα, ουτε ακριβα.
Που παιζουν ακριβως ετσι οπως σου λεω, ξεδιπλωνοντας την μουσικη σκηνη.
Μετα θα καταλαβεις τι ακουγες και τι ακους.

Αν μιλας για ηχεια και χωρους επαγγελματικους τοτε δεν εχουν καμια σχεση.

treli@ris
05-07-09, 20:09
Δηλαδη μονο σε ταινιες βλεπεις διαφορα στην ποιοτητα του ηχου? Επειδη υπαρχουν παραπανω προτυπα και κωδικοποιησεις?

Κατι αλλο. Αυτο το συστημα σε τι κατηγορια το βαζεις? καλο, μετριο, κακο? :)

kourampies
05-07-09, 20:16
ΤΘα πρεπει μαλλον να ακουσεις ηχεια που δεν ειναι τοσο γνωστα, ουτε ακριβα.
Που παιζουν ακριβως ετσι οπως σου λεω, ξεδιπλωνοντας την μουσικη σκηνη.
Μετα θα καταλαβεις τι ακουγες και τι ακους.

Αν μιλας για ηχεια και χωρους επαγγελματικους τοτε δεν εχουν καμια σχεση.
Eπαγγελματικός χώρος δικός μου (Club κτλ) με καλό ήχο δεν υπάρχει σχεδόν πουθενά από τότε που άρχισαν να χρησιμοποιούν όλοι dbx και λοιπούς επεξεργαστές που με γελοία crossover κτλ προσπαθούν να βγάλουν από τη μύγα ξύγκι και ακούγονται όλα κομπρεσαρισμένα σαν άλμπουμ της Madonna.

Στο σαλόνι έχω Bowers & Wilkins ηχεία, συμπαθέστατα είναι, αλλά πολύ περισσότερο απολαμβάνω τη μουσική μου με KRK rokit monitors πχ. Δεν είναι δουλειά των ηχείων ή του ενισχυτή να δημιουργούν ήχο συναυλίας.

Patentman
05-07-09, 20:21
Δηλαδη μονο σε ταινιες βλεπεις διαφορα στην ποιοτητα του ηχου? Επειδη υπαρχουν παραπανω προτυπα και κωδικοποιησεις?

Οχι. Στην μουσικη παρουσιαζονται οι μεγαλυτερες διαφορες σε ενα συστημα λογω της συνθεση του.

Αν μιλαμε για τα προτυπα και μονο τοτε στις ταινιες υπαρχει μεγαλη διαφορά αναμεσα στα Dolby Digital, DTS, Dolby Surround καθως επισης και στον αποκωδικοποιητη που εχει ο ενισχυτης, και ποιο mode θα επιλεξεις.
Αλλά εκει δεν παιζουν ρολο τα ηχεια παρα μονο το subwoofer ποσο καλα παιζει σε ταινιες (χαμηλες συχνοτητες) χωρις να μπουμαρει.


Κατι αλλο. Αυτο το συστημα σε τι κατηγορια το βαζεις? καλο, μετριο, κακο? :)

Ενα συστημα το αξιολογεις παντα με τα δικα σου αυτια.
Οχι με τα δικα μου.
Αλλά ακουν τα δικα σου, αλλα τα δικα μου.
Αλλη εμπειρια και προτιμηση εχεις εσυ, αλλη εγω, αλλη ο αλλος και αλλη ο οποιοσδηποτε.
Δεν αξιολογουνται με audio RTA (αναλυτης φασματος).

........Auto merged post: Patentman πρόσθεσε 3 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Στο σαλόνι έχω Bowers & Wilkins ηχεία, συμπαθέστατα είναι

Μην περιμενεις απο B&W ηχεια να αποδωσουν ετσι, δεν προκειται.
Κατα βαση οσα B&W και να εχω ακουσει δεν μου αρεσαν. Με το χειροτερο να ξυριζει.
Ασχετα οτι και ονομα εχουν, και ακριβη τιμη (υπαρχουν και φθηνα ομως) αλλά και υποτιθεμενη ποιοτητα.
Καλα ειναι, υπαρχουν και καλυτερα (και μαλιστα φθηνοτερα).

treli@ris
05-07-09, 20:23
Καλως, thx all :)

kourampies
05-07-09, 20:25
Μην περιμενεις απο B&W ηχεια να αποδωσουν ετσι, δεν προκειται.
Κατα βαση οσα B&W και να εχω ακουσει δεν μου αρεσαν. Με το χειροτερο να ξυριζει.
Πες μου ένα συνδιασμό ενισχυτή ηχείων που να υπάρχει στην αγορά που να έχει αυτή την αίσθηση που περιγράφεις, να καταλάβω λίγο για τι κατηγορία ήχου μιλάς.

Το χειμώνα ευχαριστήθηκα μουσική στη δουλειά παραδόξως, με ένα passive stage monitor audio performance, με ενισχυτή electrovoice. Ακόμα δε μπορώ να το πιστέψω:p

Patentman
05-07-09, 20:28
Πηγαινε καμια βολτα απο την στοα Φεξη, στον Κοσμα.
Επειδη θα σε πιασει και θα σου δειχνει καλωδια (€€€) κτλ, πες του απλα οτι κοιτας για ηχεια.
Και δοκιμασε μερικα (αν και ετσι οπως τα εχει και σε αυτον τον χωρο ειναι πολυ δυσκολο).

@ ADSLgr.com All rights reserved.