PDA

Επιστροφή στο Forum : Από Baudtec σε Speedtouch και τώρα τι??? (Zyxel...?)



yannis1976
05-07-09, 15:20
Πριν ένα χρόνο περίπου συνδέθηκα στην περιοχή της Πεύκης με conn-x και ρούτερ το Baudtec. Αν και ικανοποιητικό για απλό σερφάρισμα είχα συχνές αποσυνδέσεις και έτσι σύντομα προχώρησα στο Speedtouch 585. Δυστυχώς όμως και αυτό έχει τα δικά του προβλήματα: Τον τελευταίο μήνα, αποσυνδέεται όχι απλά από το Ιντερνετ αλλά δεν αναγνωρίζει καν ότι υπάρχει γραμμή ADSL!! Μάλιστα έχω παρατηρήσει ότι αυτό συμβαίνει μερικά λεπτά αφού ενεργοποιήσω το ασύρματο δίκτυο. Επειδή το χειμώνα δεν το έκανε υποψιάζομαι είτε ότι κάτι έχει χαλάσει είτε ότι υπερθερμαίνεται.
Έτσι σκέφτομαι την αγορά ενός 3ου ρούτερ, του ZYXEL PRESTIGE 660HW. Τι λέτε;

Οι χρήσεις του ρουτερ είναι οι κλασσικές, σερφαρισμα από δίκτυο, ασύρματο και ενσύρματο (3 συσκευές στο σύνολο) και ρ2ρ.

Ευχαριστώ
Γιάννης

gabatia
05-07-09, 15:41
για δοκίμασε κανα fimware update να δεις γιατι και εμενα μου τα εκανε αυτα αλλα μετα εστρωσε μια χαρα

kanenas3
05-07-09, 16:06
Δήλωσε βλάβη γιατί μάλλον το πρόβλημα είναι εντελώς άσχετο με τα ρούτερ και τζάμπα θα δώσεις και άλλα χρήματα. Κάνε και μια αναβάθμιση για καλό και για κακό.

maik
05-07-09, 18:45
Να μας ελεγες και τα χαρακτηριστικα της συνδεσης σου.

baskon
05-07-09, 22:51
μην αγορασεις καινουριο ρουτερ.Αυτο που εχεις ειναι πολυ καλο..Το πρωτο που κανεις ειναι να περασεις καινουριο firmware γιατι παιζει να ειναι προβλημα με το ασυρματο λόγω του firmware Που εχεις και να κανει ακομα και restart το ρουτερ..
Μετα δηλωνεις βλαβη.
Και αν τελικα ειναι προβλημα ρουτερ λογικα εχεις εγγυηση...

yannis1976
08-07-09, 00:50
Έβαλα το 7.4.3.2 αλλά τώρα φαίνεται να έχω και ένα ακόμα πρόβλημα. Τα vista χάνουν το default gateway απο τα settings κάθε φορά που κάνω επανεκκίνηση!!!! Προσοχή όχι όταν "ξυπνάει"¨ο υπολογιστής αλλά σε full restart. Επίσης προσπάθησα να βρω και το 7.4.4.2 firmware σε έκδοση World αλλα μάταια. Αν ο έχει κάποιος ας μου πει που θα το βρω...

Ευχαριστώ

@ ADSLgr.com All rights reserved.