PDA

Επιστροφή στο Forum : Dslam Κέντρο Ηρακλείου



ergotelis
30-01-06, 17:36
Παιδιά καλησπέρα,εχω dsl 512 από τον ΟΤΕ,και τισ τελευταίες μέρες,στο κέντρο του Ηρακλείου,από κει που όλα ήτανε οκ,αντιμετωπίζω χάλια ταχύτητες και pings τη τελευταία βδομάδα!!!!!Συγκεκριμένα,έχω Ping 500+ σταθερά, upload 180kbps-230kbps σε διάφορα τέστ και Upload 32-80 ελάχιστες φορές!!!
Έχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα?
Υπόψην δεν είναι πρόβλημα δικό μου γιατί μπαίνω με router είμαι και hardware και software firewalled,και από κει που πρίν ήμουνα οκ ξαφνικά πολύ χάλια!Και σε άλλο Pc που δοκιμάσαμε τα ίδια αποτελέσματα!!!!!!

mickymouse
30-01-06, 18:39
Δεν έχω παρατηρησει καποιο προβλημα. Οι ταχυτητες ειναι σταθερες απο καλα ftp (πχ ntua) 40-42KBps (dsl 384 tellas).Απο ping δεν ξερω δεν παιζω παιχνιδια.

nnn
30-01-06, 21:47
Είναι στην ίδια περιοχή ?
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=16067

mickymouse
31-01-06, 03:00
Και εγω κεντρο Ηρακλειου μενω. καλοκαιρινου. Αρα αν μιλαμε για κεντρο Ηρακλειου ποιο κεντρο απο κει που μενω μονο τα λιονταρια

ergotelis
31-01-06, 04:17
Είναι στην ίδια περιοχή ?
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=16067

Oxi δεν είναι η ίδια,εμείς είμαστε κέντρο.Γενικά η 384 μια χαρά συνδέεται στο κέντρο αλλά για downloads,για Ping όμως είναι κακά τα πράγματα 2 φίλοι μου έχουν και έχουν σταθερά πάνω από 150 ώρες αιχμής και καλό το βράδυ.Εγώ για αυτό το λόγο δε πήρα 384 και η 512 μου έπαιζε καλά μέχρι τη τελευταία εβδομάδα! :(
Κανείς με 512 κεντρικά στο Ηράκλειο?Ευχαριστώ! :clap:

nikos1984
31-01-06, 04:24
Πρεπει να εχει πιταρει το Dslam του Οτε γιατι εδω και μια με 2 βδομαδες εχουν αρχισει να ενεργοποιουνται τα DSL των χριστουγεννιατικων προσφορων (βλεπε forthnet,hol και αλλα) και εχουν γονατισει τα δικτυα. Η forthnet ηδη αντιμετοπιζει σοβαρο προβλημα στο Ηρακλειο. Εγω που μενω Δρακοντοπουλου κοντα στο πλαισιο και εχω dslam Vivodi δεν εχω παρατηρησει καμια μειωση στην ταχυτητα μου αυτες τις μερες, κατεβαζω με 40 kBps ενω ενας φιλος μου με Vivodi απο τον Οτε δεν ποιανει πανω απο 32 τις τελευταιες 2 βδομαδες.

ergotelis
31-01-06, 04:29
Εγώ το είδα την τελευταία εβδομάδα ή τις τελευταίες 5 μέρες όχι παλαιότερα!!!Μα να τίνγκαρε τόσο?Και τώρα που σας γράφω έχω χάλια νούμερα μια από τα ίδια!!!

Πάντως δοκίμασε ping και voip να μου πεις πως πάει από τέτοια!Ευχαριστώ! :)

nikos1984
31-01-06, 04:47
Εγώ το είδα την τελευταία εβδομάδα ή τις τελευταίες 5 μέρες όχι παλαιότερα!!!Μα να τίνγκαρε τόσο?Και τώρα που σας γράφω έχω χάλια νούμερα μια από τα ίδια!!!

Πάντως δοκίμασε ping και voip να μου πεις πως πάει από τέτοια!Ευχαριστώ! :)

Και εγω την ωρα που γραφω κατεβαζω απο azureus με 40 kBps:cool:. Τωρα αν τα κλεισω ολα κανω συνομιλια με skype με ενα φιλο μου που μενει Τει χωρις προβλημα. Πως ελεγχω το ping :redface:.

ergotelis
31-01-06, 04:51
Γράψε ένα σε ένα server ip που ξέρεις,σε παράθυρο του Ms-DOs :
ping χχχ.χχχ.χχχ.χχχ <--το ip χωρίς το port φυσικά(τα τελυταία νούμερα με την άνω κάτω τελεία) και δες σε πόσα Ms στέλνει τα 4 πακέτα!

nikos1984
31-01-06, 05:20
Γράψε ένα σε ένα server ip που ξέρεις,σε παράθυρο του Ms-DOs :
ping χχχ.χχχ.χχχ.χχχ <--το ip χωρίς το port φυσικά(τα τελυταία νούμερα με την άνω κάτω τελεία) και δες σε πόσα Ms στέλνει τα 4 πακέτα!

Εξωτερικο πιανω γυρω στα 200 ms ενω σε μερικα επιασα και 100. Ενω στο ntua 25 ms. (384 γραμμη εχω)

@ ADSLgr.com All rights reserved.