PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο επιμένων νικά (έστω προσωρινά)



SSB
05-12-03, 07:34
Όπως πολλοί φίλοι ξέρουν, εδώ και περισσότερο από 3 μήνες πολεμώ με τον ΟΤΕ και την Otenet σχετικά με τις τρισάθλιες συνθήκες που επικρατούν στην περιοχή μου όσον αφορά το adsl και την ταχύτητά του καθώς και το ping delay. Για όσους δεν γνωρίζουν την υπόθεση αρκεί να αναφέρω ότι για περισσότερο από ένα μήνα η μέγιστη ταχύτητά μου (384) δεν ξεπέρασε ούτε για μία στιγμή τα 18kb/s (peak) και έφτασε εδώ και 2 εβδομάδες το απίθανο 7-10 kb/s. Τα δε ping έπαιζαν μεταξύ 100-200 msec 8O
Για να μην πολυλογώ, εκτενέστερα παλαιότερα posts μου υπάρχουν εδώ στο forum.
Μετά λοιπόν από γκρίνια και καβγάδες που με οδήγησαν από την τοπική διοίκηση του ΟΤΕ μέχρι την κεντρική και τις νομικές τους υπηρεσίες, εδώ και ημέρες κατέφυγα στα αστικά ασφαλιστικά μέτρα που κατέθεσα αρνούμενος να πληρώσω λογαριασμούς στο μέλλον αλλά και περιορίζοντας τον ΟΤΕ από τη διακοπή της σύνδεσής μου.
Για τους μη γνωρίζοντες τα νομικά, τα λεγόμενα ασφαλιστικά μέτρα είναι μία μορφή κατάθεσης μήνυσης υπό αναίρεση.
Με απλά λόγια είναι σαν να λέμε στον εναγόμενο "Καταθέτω μήνυση που θα φτάσει στα δικαστήρια να εκδικαστεί αν μέσα σε τόσο χρόνο δεν διευθετηθεί η μεταξύ μας διαφορά. Αν αυτό γίνει τότε δεν φέρω ούτε εγώ ούτε εσύ καμμιά ευθύνη και τραβάμε όλοι τον δρόμο μας χωρίς να φτάσουμε στα αστικά δικαστήρια"

Μετα τις σχετικές αψιμαχίες με τους κυρίους της Otenet αλλά και της Forthnet (της οποίας πήρα επίσης προσωρινά συνδρομή και σέρνονταν), είχα στα χέρια μου σχετική συνομιλία (θυμάστε τον κ. Δημητρόπουλο) αλλά και κάποια fax / email στα οποία η Otenet / Forthnet έριχναν την ευθύνη στον ΟΤΕ.
Με αυτά καθώς και κάποιες τεχνικές γνωματεύσεις και κάποια άλλα όπως συμβάσεις κλπ, πήρα το δρόμο των ασφαλιστικών μέτρων και όχι μόνο.

Μετά από πολύ έξυπνη ιδέα του φίλου eMPiRe, κατάθεσα στο 121 αίτηση βλάβης, αναφέροντας ως βλάβη την υπερβολική καθυστέρηση των pings.
Στη συνέχεια και μετά από αναρίθμητες κλήσεις στο 122 -6 πιά, και αφού λογοφέραμε με αρκετούς τεχνικούς, αποδέχτηκαν από τον ΟΤΕ ώς βλάβη και όχι ως περιορισμό της ADSL το θέμα του ping lag.
Φυσικά δεν έτρεξαν να κάνουν και πολλά πράγματα πέραν ίσως του να δούν τι χρώμα έχουν τα leds στο dslam του κέντρου μου :D

Πέρασε λοιπόν καιρός πολύ ,που έλεγαν και στα παραμύθια, και κάποια στιγμή δέχτηκα τηλέφωνο από τη νομική υπηρεσία του ΟΤΕ.

- "Ο κ. τάδε ?"
- Μάλιστα
- "Σας πέρνουμε σχετικά με τα ασφαλιστικά μέτρα που καταθέσατε..."
- Ναι σας ακούω...
.....

Χωρίς πολλά λόγια, αφού αρνήθηκαν κάθε ευθύνη και τα έριξαν σε ... εποχικούς υπαλλήλους (!!!!), είπαν ότι μπορώ να ανακαλέσω τα ασφ. μέτρα και έχει ήδη δοθεί εντολή να γίνει αποκατάσταση του προβλήματος.
Αρνήθηκα και τους παρέπεμψα στο δικηγόρο μου για τα νομικά.

Και φτάσαμε στη προηγούμενη Παρασκευή.
Πρωί - πρωί, το adsl ταχύτητα 41 - 42 kb/s 8O , pings 17-25 msec 8O
Δεν βαριέσαι λέω εγώ, άσε τη σαμπάνια για αργότερα.
Μεσημέρι Παρασκευής το ίδιο, ούτε στιγμή κάτω από 40, βράδυ το ίδιο, Σάββατο και Κυριακή τα ίδια.
Φανταστείτε την έκπληξή μου όταν δεν είχα δεί 40 ούτε την πρώτη μέρα που πήρα adsl ούτε ποτέ, συνέχεια έπαιζα στα 20 άντε 30 (το πολύ) τον Αύγουστο - Σεπτέμβριο.
Την Δευτέρα απλά μου ήρθε ένα e-mail από τη διεύθυνση νομικής υπηρεσίας του OTE με επισύναψη σχετικού σημειώματος πρός την Otenet με το οποίο με ενημέρωναν ότι το πρόβλημα λύθηκε και να επικοινωνήσω μαζί τους για επιβεβαίωση.
Πράγματι το έκανα (αν και δεν είχα διάθεση) δεχόμενος την λύση και ανακάλεσα τα προσωρινά ασφαλιστικά μέτρα.
Έκτοτε η μόνη επικοινωνία που είχα ήταν με την Otenet από την οποία με ρωτούσαν σχετικά με την τρέχουσα κατάσταση της σύνδεσης κλπ.

Μέχρι σήμερα δεν έχει πέσει η ταχύτητα κάτω από τα 40 ποτέ, και τα ping παίζουν από 16 - 25msec.

Φυσικά δεν άνοιξα την σαμπάνια και ούτε θα το κάνω ακόμα. Μια μπύρα όμως ήπια, στην υγεία της γραμμής μου, των κυρίων της Otenet που ρίχνοντας το φταίξιμο στον ΟΤΕ αποτέλεσαν το καλύτερο νομικό επιχείρημά μου (όπως είπε στον δικηγόρο μου η αρμόδια πρωτοδίκης) και στην υγεία του φίλου eMPiRe που μου έδωσε την ιδέα κατάθεσης του ping lag ως βλάβης.
Δεν κοροιδεύω τον εαυτό μου, είμαι σίγουρος ότι αν δεν βαλθεί ο OTE να σκάβει βελτιώνοντας την υποδομή του τα πράγματα λίγο πολύ θα γίνουν όπως τα πρόβλεψε ο κ. Δημητρόπουλος, και με τους νέους συνδρομητές να έρχονται κατά εκατοντάδες ή και χιλιάδες, δύσκολα θα βρέπουμε τις ταχύτητες αυτές, τουλάχιστον για πολύ.

Μέχρι τότε απλά κατάθεσα τις εμπειρίες μου, για γνώση και ενημέρωση άλλων φίλων που έχουν το ίδιο πρόβλημα.
Αυτά για την ώρα, λοιπάμαι που δεν χωνεύω το μουλάρι και τα συναφή και δεν έχω άμεσα κάτι να κατεβάσω απολαμβάνοντας την γρήγορη (προσωρινα ?) σύνδεσή μου.

Χρήστης - ΟΤΕ = 1 -0
Οχι βέβαια, είναι ήδη 5 Δεκέμβρη και όπου να είναι σκάνει μύτη ο λογαριασμός :D

frap
05-12-03, 07:56
Επιτέλους, μια σωστή κίνηση...

Λογικά επιχειρήματα και τεκμηριωμένα. Χωρίς υπερβολές και παλαβές απαιτήσεις.Είναι ο μόνος τρόπος για να λυθούν τα (όσα) προβλήματα υπάρχουν. Ελπίζω σύντομα να ακολουθήσουν το παράδειγμά σου και οι υπόλοιποι...

Και πάλι μπράβο που το κυνήγησες έτσι.

-Κ.

Cafeeine
05-12-03, 07:57
Φίλε SSB χαίρομαι ιδιάιτερα για την επιτυχία σου, αν και όπως λες δεν είναι πανάκεια για όλους. Πολύ φοβάμαι οτι την επιτυχία σου θα την πληρώσει κάποιος άλλος άτυχος χρήστης (Εννοείται οτι δεν σου ρίχνω ευθύνη) Πρέπει να πάρουμε παράδειγμα όλοι την περίπτωσή σου και να αντιδρουμε όταν μας δαγκώνουν ...

delto
05-12-03, 08:04
File, akougetai sa na sou alla3an to kuklwma se CBR !!! :D

JediMasterMANIAC
05-12-03, 08:19
εγω λεω ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΟΥ EMPIRE MASTER και οχι του πΟΤΕ :P

waste
05-12-03, 16:09
eyge τι να σου πω, αλλα 5 τετοια να γινουν και να δεις πως θα αρχισουν να τρεχουν. διοτι η αδρανεια βολεθει εαν ομως σε τρεξουν 2-3φορες μετα το ξανασκεφτεσαι εαν θα εισαι ασυνεπης...

το τηλ του δικηγορου σου το δινεις??
200-300 πινγ πονγ ειχες στο πρωτο hop??

NeK
05-12-03, 18:52
Μπράβο!!

:D :D :D

Πολύ το χαίρομαι αυτό το γεγονός. :!: :!:

Βρήκαμε την άκρη παιδιά.

;)

Και πάλι μπράβο!

Kerl
05-12-03, 19:06
Συγχατηρήρια...είμαι σε ίδια φάση και σκέφτομαι σοβαρά να κάνω το ίδιο. Περιμένω να πάει στο τελείως απροχώρητο η κατάσταση. Τελικά είναι αρκετά έξυπνοι στον ΟΤΕ...πιστεύω ότι μια καταδικαστική απόφαση σε βάρος τους θα αποτελούσε δεδικασμένο το οποίο θα τους έτρεχε αρκετά ...οπότε φροντίσανε να το αποφύγουνε. Βλέπω σε λίγο καιρό τις συμβάσεις ADSL να αναφέρουνε ότι δεν υπάρχει εγγύηση ούτε για το πινγκ ...

ggeorgan
05-12-03, 22:12
Ναι οι δικηγόροι του ΟΤΕ καταλαβαίνουν. Και για να σε ακούσει και να σε καταλάβει δικηγόρος πρέπει να έχεις και συ δικηγόρο. Πάντως, το ότι δεν υπάρχει εγγύηση ούτε για το ping το ξέραμε. Το ζήτημα από νομική άποψη δεν είναι να υπάρχει εγγύηση ή όχι, αλλά να είναι το ping lag εύλογο, δηλαδή αντίστοιχο άλλων παροχέων στην υπόλοιπη Ευρώπη και, φυσικά, άλλων παροχών του ΟΤΕ και των τιμών τους.

SSB
06-12-03, 06:26
200-300 πινγ πονγ ειχες στο πρωτο hop??


Οχι μόνο στο πρώτο hop αλλά συνολικά μέχρι τον nameserver της Otenet. Βέβαια και η παρούσα κατάσταση (24ms συνολικά) δεν πιστεύω ότι θα διαρκέσει και πολύ. Μακάρι βέβαια αλλά δεν τρέφω αυταπάτες. Σύντομα θα ξεχαστεί η κατάσταση και πάλι θα αρχίσουμε τα ίδια.
Βλέπεις στην Ελλάδα το ίδιο ύποπτο είναι να "σέρνεσαι" στα 10k/s με το να "πετάς" στα 42k όλη την ημέρα. Και αν στο πρώτο περιμένεις πότε βελτιωθεί, στη δεύτερη περίπτωση καταλαβαίνετε τι είναι το μόνο που έχω να περιμένω :?

Βασικά δεν πιστεύω και πολύ ότι ο ΟΤΕ συγκινήθηκε από προσωρινά ασφαλιστικά μέτρα ή τον δικηγόρο μου που το μόνο που έκανε ήταν να τα καταθέσει. Είμαι σίγουρος ότι ΑΝ "ίδρωσε" κάποιου το αυτί, αυτό έγινε λόγω του ότι ταυτόχρονα κατέθετα αίτηση βλάβης, πήγαινα προσωπικά σε καθημερινή βάση στα κεντρικά του ΟΤΕ (έτσι για να δείχνω την παρουσία μου στον αρμόδιο διευθυντή), κατέθεσα καταγγελία στο ίδρυμα προστασίας καταναλωτή (ΙΝΚΑ) και έστειλα αναρίθμητες έγγραφες καταγγελίες στην Εθνική Επιτροπή Επικοινωνιών, στη κεντρική διοίκηση του ΟΤΕ μέχρι και στο υπουργείο μεταφορών.
Μη φαντάζεστε ότι πίστεψα ότι κάποιο από αυτά θα αποτελούσε μόνο του μέσον πίεσης, αλλά όλλα μαζί ίσως κάνουν δουλειά.

Anyway, αυτή τη στιγμή όλα δουλεύουν καλά, ή μάλλον όπως πρέπει να είναι. Και φυσικά όσο απαισιόδοξο και να φαίνεται, τίποτα δεν κρατά για πάντα :cry:

athan64
06-12-03, 10:08
poso vgike i istoria se xrono kai xrima ????

SSB
06-12-03, 12:15
poso vgike i istoria se xrono kai xrima

Δεν είναι τόσο θέμα χρήματος όσο χρόνου, καταστάσεων που πρέπει να συντρέχουν, και μεθοδολογίας. Για να σου δώσω να καταλάβεις είχα στα χέρια μου fax της Otenet που σε προσπάθειά τους να απαλλαχθούν ίσως από εμένα και την ευθύνη, καταδείκνυαν τον ΟΤΕ ως μόνο υπεύθυνο. Κατά σύμπτωση όπως και έχω αναφέρει παλαιότερα, υπάρχουν ήδη σε εκκρεμότητα περισσότερες από 9 αγωγές άλλων ISP σε βάρος του ΟΤΕ για παρόμοια προβλήματα που αντιμετωπίζουν εκείνοι και οι πελάτες τους. (Φρόντισε ο δικηγόρος μου να βρεί και να καταθέσει σχετικά αντίγραφα των αγωγών)
Υπήρχε ήδη και ένα μακρύ ιστορικό εγγράφων διαμαρτυριών μου στην Οτενετ, στην τεχνική διοίκηση του ΟΤΕ της περιοχής μου και των κεντρικών Θεσ/κης, στο ΙΝΚΑ, στο υπουργείο και όπου αλλού μπορούσα να σκεφτώ. Ουσιαστικά απλά κυνηγούσα την ουρά μου, δηλαδή προσπαθούσα να πιαστώ από κάπου.
Μετά ήρθαν τα ασφαλιστικά μέτρα που μπορούσαν αν εκδικαζόταν να έβγαιναν και σε βάρος μου, αυτό δεν το ξέρω, ούτε μπορώ να το προεξοφλήσω.
Χώρια που το γεγονός, ότι έγινε δεκτή η κατάθεση ασφαλιστικών μέτρων, σε μεγάλο βαθμό οφείλεται στα παραπάνω έγγραφα που ευτυχώς είχα.

Σαν κόστος το μόνο που κόστησε πέραν των τηλεφώνων κλπ, ήταν το παράβολο (85e) και κάτι άλλα ψιλά. Βέβαια δεν συμπεριλαμβάνεται η αμοιβή δικηγόρων κλπ, που στη δική μου περίπτωση ήδη ακριβοπληρώνονται για άλλα επαγγελματικά θέματα συνεργασίας μας, οπότε δεν γνωρίζω το ακριβές κόστος. Οσον αφορά το χρόνο, περίπου 40 ημέρες τρέχω, τηλεφωνώ, τσακώνομαι και βρίζω :lol:

Και πάλι θα ήθελα να επαναλάβω, όλα όσα αναφέρω δεν είναι "μέθοδος" αντιμετώπισης των ανευθύνων υπαλλήλων του ΟΤΕ ή των ακόμα αθλιότερων τεχνικών του. Ούτε αντιμετωπίζουν την τεράστια ζήτηση bandwidth από αρχαία και ασυντήρητα δίκτυα όπως αυτά του ΟΤΕ.
Εγώ απλά όπως μπορείς να διαπιστώσεις από παλαιότερα posts μου έψαχνα να βρώ λύση στο τεράστιο πρόβλημα ταχύτητας που αντιμετώπιζα εδώ και μήνες στην περιοχή μου. Ακουγα για 40kb/sec από άλους φίλους εδώ στη Θεσσαλονίκη και εγώ ποτέ δεν είχα δεί πάνω από 25 και τον τελευταίο καιρό έπαιζα στα 6-10.
Και να πάρει η ευχή έχω 2 συνδρομές (Otenet & Forthnet) και η μία πήγαινε χειρότερα από την άλλη. Χώρια που για εμένα το adsl είναι και επαγγελματική ανάγκη (εγκατεστημένο στην επιχείρησή μου) και όποτε το χρειαζόμουν αυτό ... απουσίαζε :x

Αυτός ήταν και ο λόγος που κυνήγησα όσο μπορούσα την κατάσταση. Δεν γινόταν και αλλιώς αφού έφτασε σε τέτοιο χάλι.

Ελπίζω να μην χρειαστεί ξανά, αν και δεν είμαι καθόλου μα καθόλου σίγουρος :roll:
Ίσως τελικά απλά να είμαι προσωρινά τυχερός.

shaq141a
06-12-03, 19:56
Πιατεύω ότι μία ομαδική αγωγή από απογοητευμένους χρήστες μπορεί να έφερνε αποτέλεσμα

SSB
07-12-03, 07:15
Πιατεύω ότι μία ομαδική αγωγή από απογοητευμένους χρήστες μπορεί να έφερνε αποτέλεσμα

Αυτό φίλε μου είναι και το καλύτερο. Μπορούμε να μαζευτούμε 20, 30, 50 όσο περισσότεροι ? Τότε μπορούμε και μεγαλύτερη πίεση να ασκήσουμε και να ανταπεξέρθουμε τα έξοδα μιας αγωγής.

Sofos
07-12-03, 09:28
Ώραίος ρε φίλε!! Φοβερή η κίνηση σου!

SSB
08-12-03, 08:25
Θέλει και πίεση στους ISP. Ελάχιστη ευθύνη φέρουν αυτοί για τα χάλια της ταχύτητας αλλά κυνηγώντας τους, αυτοί μεταφέρουν την ευθύνη στον ουσιαστικό υπεύθυνο τον ΟΤΕ.

shaq141a
08-12-03, 20:48
Do not count on me pals.No pay, no DSL
:cry: Μύνηση δεν μπορώ να του κάνω επειδή δεν έχω λεφτά να μου παρέχει μια υπηρασία που χρηατοδοτεί η ΕΕ??

Εdit:Μετά την τρομακτική έκπτωση των 2,5 euro ίσως το ξανασκεφτώ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.