PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL Telephony - πρόβλημα!!



Vitruvian78
06-07-09, 18:06
Πάνω που είχα πιστέψει οτι η τηλεφωνία είναι πολλή καλή, από την μέρα που ενεργοποιήθηκε παρατηρώ τα εξής:
1) Με καλούνε και το τηλέφωνο δείχνει οτι καλεί αλλά κανείς δεν απαντάει, ενώ είμαστε στο σπίτι.
2) Μερικές φορές υπάρχει αντίλαλος στη γραμμή, το οποίο είναι εκνευριστικό.
3) Ενώ μιλάω, κατά τη διάρκεια της κλήσης πάυουν να με ακούνε, ενώ εγώ ακούω κανονικά.

Το δήλωσα σαν βλάβη ήδη. Να περιμένω οτι θα μπορέσουν να το λύσουν ή αυτή είναι η ποιότητα της τηλεφωνίας απο τη HOL;

semola
06-07-09, 18:41
Εδώ στο Βόλο όλα ήταν καλά μέχρχρι τημ Δευτέρα 29/6.Απο τότε αρκετές φορές όταν παίρνω ή με παίρνουν τηλέφωνο ακούγονται άλλοι μεσα ,πολύ καθαρά.Δηλώθηκε βλάβη να δούμε τι θα γίνει.

Vitruvian78
06-07-09, 19:04
Είναι πολύ εκνευριστικό πάντως να περιμένεις να σου τηλεφωνήσουν για να σου λύσουν το πρόβλημα. Από το Σάββατο έχω τηλεφωνήσει και ακόμα περιμένω να με πάρουν να μου πούνε τί γίνεται! Στον ΟΤΕ σε εξυπηρετούν άμεσα πάντως....

aa144
06-07-09, 20:12
Το τελευταίο διάστημα, ίσως κανένας μήνας ή και λιγότερο, έχει παρατηρηθεί στην τηλεφωνία μεγάλη αντήχηση (σε σημείο να μην μπορείς να μιλήσεις) και μάλιστα το γελοίο της υπόθεσης είναι οτι παρουσιάζεται μόνο μεταξύ συνδρομητών τηλεφωνίας HOL όταν έχουμε συνομιλία μεταξύ γραμμής POTS και γραμμής Voip μέχρι το CPE. Εντός της ίδιας πόλης, όχι στην άλλη άκρη της Ελλάδας (ή του κόσμου).

Μπορούν και χειρότερα; Για να δούμε...

Georgevtr
06-07-09, 23:21
4 μέρα χωρίς εισερχόμενες (pots).Internet ok. Α/Κ παύλου μελά-νεάπολη.

Vitruvian78
07-07-09, 21:23
Με πήρανε τηλέφωνο σήμερα τελικά, κάνανε έλεγχο, δεν βρήκανε κανένα πρόβλημα, πέρα απο το οτι κάποια συσκευή δημιουργεί βραχυκύκλωμα. Απο το δίκτυό τους δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα μου είπανε (σιγά μην λέγανε κάτι άλλο!). Την έβγαλα απο την πρίζα, αλλά και πάλι συνεχίζονται τα προβλήματα. Μαλλον με βλέπω να το στρίβω προς ΟΤΕ μεριά σύντομα.

valadis volos
07-07-09, 22:32
Εδώ στο Βόλο όλα ήταν καλά μέχρχρι τημ Δευτέρα 29/6.Απο τότε αρκετές φορές όταν παίρνω ή με παίρνουν τηλέφωνο ακούγονται άλλοι μεσα ,πολύ καθαρά.Δηλώθηκε βλάβη να δούμε τι θα γίνει.


Το ίδιο και σε μένα που μένω Βόλο. Ενώ σηκώνω το ακουστικό ακούγονται να μιλούν άλλοι πολύ καθαρά.
Μπέρδεμα γραμμών να φανταστώ.... δεν ξέρω.
Τελευταία έπεσαν και πολλά μπουρίνια εδώ στο βόλο.Δέν ξέρω τί να πω:hmm::hmm::hmm:

johnson
07-07-09, 23:31
Είναι πολύ εκνευριστικό πάντως να περιμένεις να σου τηλεφωνήσουν για να σου λύσουν το πρόβλημα. Από το Σάββατο έχω τηλεφωνήσει και ακόμα περιμένω να με πάρουν να μου πούνε τί γίνεται! Στον ΟΤΕ σε εξυπηρετούν άμεσα πάντως....

Βρε μπας και σε καλούν, δείχνει ότι χτυπάει, αλλά... :p:p

edit*
οκ σε βρήκανε τελικά :p

matelas
07-07-09, 23:51
Εδώ στο Βόλο όλα ήταν καλά μέχρχρι τημ Δευτέρα 29/6.Απο τότε αρκετές φορές όταν παίρνω ή με παίρνουν τηλέφωνο ακούγονται άλλοι μεσα ,πολύ καθαρά.Δηλώθηκε βλάβη να δούμε τι θα γίνει.

Και σε εμένα το ίδιο (το έχω περισσότερο καιρό,Ναύπακτο) Μίλησα χθες με τεχνικό και μου είπε πως θα το δώσει στον ΟΤΕ, βλάβη. Με παίρνει πάλι μετά από λίγο και μου λέει πως δεν βρήκε πρόβλημα στην γραμμή και δεν μπορεί να το δώσει στον ΟΤΕ.:evil::down:


Με πήρανε τηλέφωνο σήμερα τελικά, κάνανε έλεγχο, δεν βρήκανε κανένα πρόβλημα, πέρα απο το οτι κάποια συσκευή δημιουργεί βραχυκύκλωμα. Απο το δίκτυό τους δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα μου είπανε (σιγά μην λέγανε κάτι άλλο!). Την έβγαλα απο την πρίζα, αλλά και πάλι συνεχίζονται τα προβλήματα. Μαλλον με βλέπω να το στρίβω προς ΟΤΕ μεριά σύντομα.

Όπως είπα και παραπάνω από την μια μου είπαν πως το πρόβλημα είναι στον ΟΤΕ και από την άλλη δεν μπορούν να το δώσουν στον ΟΤΕ γιατί δεν βλέπουν πρόβλημα (από μετρήσεις που κάνανε από εκεί)

Ο τεχνικός κατέληξε πως φταίει η συσκευή μου (έχω αλλάξει 2)

Μας δουλεύουνε μου φαίνεται.

Παιδιά η συσκευή μου φταίει που έχω συνακρόαση. :respekt:

Vitruvian78
08-07-09, 21:43
Και σε εμένα το ίδιο (το έχω περισσότερο καιρό,Ναύπακτο) Μίλησα χθες με τεχνικό και μου είπε πως θα το δώσει στον ΟΤΕ, βλάβη. Με παίρνει πάλι μετά από λίγο και μου λέει πως δεν βρήκε πρόβλημα στην γραμμή και δεν μπορεί να το δώσει στον ΟΤΕ.:evil::down:



Όπως είπα και παραπάνω από την μια μου είπαν πως το πρόβλημα είναι στον ΟΤΕ και από την άλλη δεν μπορούν να το δώσουν στον ΟΤΕ γιατί δεν βλέπουν πρόβλημα (από μετρήσεις που κάνανε από εκεί)

Ο τεχνικός κατέληξε πως φταίει η συσκευή μου (έχω αλλάξει 2)

Μας δουλεύουνε μου φαίνεται.

Παιδιά η συσκευή μου φταίει που έχω συνακρόαση. :respekt:

Εγώ αναρωτιέμαι πώς γίνεται με τον ΟΤΕ να μην έχεις κανένα απο τα προβλήματα που αναφέρουμε και μόλις πας σε εναλλακτικό όλα να βγαίνουν προβληματικά (η γραμμή, οι καλωδιώσεις, οι πρίζες, οι συσκευές.....ο θεός ο ίδιος!). Σκέφτομαι να υποβάλλω αίτηση επιστροφής και να τους στείλω μετά ενα ωραιότατο φαξ όπου θα τους περιγράφω τη φοβερή υπηρεσία που έλαβα για λίγεσ μονο μέρες, και θα τους πω να κρατήσουνε και την 3μηνη προσφορά τους για πάρτη τους, και φυσικά μην περιμένουν να δουνε το 70αρι απο εμένα!:)

........Auto merged post: Vitruvian78 πρόσθεσε 1 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Βρε μπας και σε καλούν, δείχνει ότι χτυπάει, αλλά... :p:p

edit*
οκ σε βρήκανε τελικά :p

Στο κινητό σε καλούνε, όχι σε σταθερό.

Georgevtr
09-07-09, 01:19
4 μέρα χωρίς εισερχόμενες (pots).Internet ok. Α/Κ παύλου μελά-νεάπολη.
Σήμερα το απόγευμα αποκαταστάθηκε η βλάβη.

semola
09-07-09, 17:59
Εδώ στο Βόλο όλα ήταν καλά μέχρχρι τημ Δευτέρα 29/6.Απο τότε αρκετές φορές όταν παίρνω ή με παίρνουν τηλέφωνο ακούγονται άλλοι μεσα ,πολύ καθαρά.Δηλώθηκε βλάβη να δούμε τι θα γίνει.

Τρίχες κατσαρές.Ήρθε τεχνικός του ΟΤΕ και έκανε έλεγχο την γραμμή στην πολυκατοικία και δεν βρήκε πρόβλημα.Το ίδιο και στο έλεγχο της HOL στο DSLAM .Δεν βρέθηκε πρόβλημα.Οι συνακροάσεις συνεχείζονται.Απο οτι βλέπω δεν συμβαίνει μόνο σε μένα ,και οχι μόνο στο Βόλο.
Τι κάνουμε τώρα;
Ήμουν TELLAS και εκει το internet ήταν χάλια.Τώρα στην HOL το τηλέφωνο μετα απο 10 μήνες κι αυτο χάλια.
Τελευταία ευκαιρία στην FORTHNET;
Και μετα στον ΟΤΕ ;

Vitruvian78
09-07-09, 21:07
Τρίχες κατσαρές.Ήρθε τεχνικός του ΟΤΕ και έκανε έλεγχο την γραμμή στην πολυκατοικία και δεν βρήκε πρόβλημα.Το ίδιο και στο έλεγχο της HOL στο DSLAM .Δεν βρέθηκε πρόβλημα.Οι συνακροάσεις συνεχείζονται.Απο οτι βλέπω δεν συμβαίνει μόνο σε μένα ,και οχι μόνο στο Βόλο.
Τι κάνουμε τώρα;
Ήμουν TELLAS και εκει το internet ήταν χάλια.Τώρα στην HOL το τηλέφωνο μετα απο 10 μήνες κι αυτο χάλια.
Τελευταία ευκαιρία στην FORTHNET;
Και μετα στον ΟΤΕ ;

O OTE είναι μονόδρομος μάλλον για ποιτική και σωστή υπηρεσία.

mondeo
09-07-09, 22:52
Τρίχες κατσαρές.Ήρθε τεχνικός του ΟΤΕ και έκανε έλεγχο την γραμμή στην πολυκατοικία και δεν βρήκε πρόβλημα.Το ίδιο και στο έλεγχο της HOL στο DSLAM .Δεν βρέθηκε πρόβλημα.Οι συνακροάσεις συνεχείζονται.Απο οτι βλέπω δεν συμβαίνει μόνο σε μένα ,και οχι μόνο στο Βόλο.
Τι κάνουμε τώρα;
Ήμουν TELLAS και εκει το internet ήταν χάλια.Τώρα στην HOL το τηλέφωνο μετα απο 10 μήνες κι αυτο χάλια.
Τελευταία ευκαιρία στην FORTHNET;
Και μετα στον ΟΤΕ ;

Οι συνακροάσεις γίνονται από παλιά και φθαρμένα καλώδια του δικτύου του πΟΤΕ.(το έχω μάθει από πΟΤΕτζή τεχνικό)
Δεν έχει σχέση με τον πάροχο.

Sovjohn
09-07-09, 23:11
O OTE είναι μονόδρομος μάλλον για ποιτική και σωστή υπηρεσία.


Εγώ αναρωτιέμαι πώς γίνεται με τον ΟΤΕ να μην έχεις κανένα απο τα προβλήματα που αναφέρουμε και μόλις πας σε εναλλακτικό όλα να βγαίνουν προβληματικά (η γραμμή, οι καλωδιώσεις, οι πρίζες, οι συσκευές.....ο θεός ο ίδιος!). Σκέφτομαι να υποβάλλω αίτηση επιστροφής και να τους στείλω μετά ενα ωραιότατο φαξ όπου θα τους περιγράφω τη φοβερή υπηρεσία που έλαβα για λίγεσ μονο μέρες, και θα τους πω να κρατήσουνε και την 3μηνη προσφορά τους για πάρτη τους, και φυσικά μην περιμένουν να δουνε το 70αρι απο εμένα!:)



I beg to differ. Δεν προσφέρει μόνο ο ΟΤΕ ποιοτική υπηρεσία, και αν κάποιος έκανε τον κόπο να δει και άλλους παρόχους (ειδικότερα τους δείκτες ποιότητας εξυπηρέτησης χρηστών) θα έβρισκε "τι άλλο παίζει".

Στην Αττική, μην υπολογίζοντας βέβαια περιπτώσεις με καλωδιακές βλάβες κτλ (που είναι αθεράπευτα ζητήματα μέχρι να δεήσουν να φτιαχτούν από τους τεχνικούς), οι Net One και On Telecoms κάνουν πολύ καλή δουλειά - βέβαια έχουν άλλο focus η καθεμία (σε On θα πρότεινα να πάει κάποιος κυρίως για triple play, αν δεν θέλει τηλεόραση δεν κερδίζει τόσο πολλά πράγματα από το double play της). Μετά, είναι η HOL, τρίτη σε σειρά. Και μετά...το χάος (forthnet, tellas, vivodi - όλες έχουν σοβαρά θέματα να λύσουν σχετικά με τις υπηρεσίες τους).

Το κακό είναι ότι αυτή η άποψη συναντάται συχνά, βλ. "'έβαλα τον Χ εναλλακτικό και δεν μου έκατσε καλά, άρα πρέπει να πάω ΟΤΕ", χωρίς να στέκει γιατί δεν είναι όλες οι εταιρίες στο ίδιο τσουβάλι. Προσωπικά δεν έχω ΟΤΕ εδώ και, αισίως, 2 χρόνια τώρα, και δεν μου έλειψε ποτέ, ούτε είχα οποιαδήποτε αφορμή να τον νοσταλγήσω λόγω κακών υπηρεσιών. Τουναντίον...:twisted:

mondeo
09-07-09, 23:17
I beg to differ. Δεν προσφέρει μόνο ο ΟΤΕ ποιοτική υπηρεσία, και αν κάποιος έκανε τον κόπο να δει και άλλους παρόχους (ειδικότερα τους δείκτες ποιότητας εξυπηρέτησης χρηστών) θα έβρισκε "τι άλλο παίζει".

Στην Αττική, μην υπολογίζοντας βέβαια περιπτώσεις με καλωδιακές βλάβες κτλ (που είναι αθεράπευτα ζητήματα μέχρι να δεήσουν να φτιαχτούν από τους τεχνικούς), οι Net One και On Telecoms κάνουν πολύ καλή δουλειά - βέβαια έχουν άλλο focus η καθεμία (σε On θα πρότεινα να πάει κάποιος κυρίως για triple play, αν δεν θέλει τηλεόραση δεν κερδίζει τόσο πολλά πράγματα από το double play της). Μετά, είναι η HOL, τρίτη σε σειρά. Και μετά...το χάος (forthnet, tellas, vivodi - όλες έχουν σοβαρά θέματα να λύσουν σχετικά με τις υπηρεσίες τους).

Το κακό είναι ότι αυτή η άποψη συναντάται συχνά, βλ. "'έβαλα τον Χ εναλλακτικό και δεν μου έκατσε καλά, άρα πρέπει να πάω ΟΤΕ", χωρίς να στέκει γιατί δεν είναι όλες οι εταιρίες στο ίδιο τσουβάλι. Προσωπικά δεν έχω ΟΤΕ εδώ και, αισίως, 2 χρόνια τώρα, και δεν μου έλειψε ποτέ, ούτε είχα οποιαδήποτε αφορμή να τον νοσταλγήσω λόγω κακών υπηρεσιών. Τουναντίον...:twisted:

Συμφωνώ και επαυξάνω.Γιά On-Netone εμείς οι επαρχιώτες δεν μπορούμε να εκφέρουμε γνώμη καθώς δεν δραστηριοποιούνται στην επαρχία.Γιά μας η HOL είναι η πρώτη επιλογή.
Εγώ έχω να πληρώσω πΟΤΕ ΠΕΝΤΕ χρόνια.
Και σας πληροφορώ πως δεν μου λείπει καθόλου!!!!!!!!

Sovjohn
09-07-09, 23:27
Ναι, για να μην παρεξηγηθώ - Η HOL δεν είναι τέλεια, στην Αττική υπάρχουν (έστω και λίγο) καλύτερες εταιρίες. Όμως εκτός Αττικής είναι μονόδρομος, και φυσικά την προτείνω ασυζητιτί σε όποιον θέλει να βάλει κάτι και δε μένει Αττική.

Υπάρχει βέβαια και το πρόσφατο φρουτάκι του WLR (που, με το 1 πακέτο που υπάρχει με ADSL, αυτό της algonet / netone, συμφέρει πρωτίστως επαγγελματίες που θέλουν στατική ΙΡ, εφόσον το conn-x διπλασιάζεται (!) σε μηνιαίο πάγιο για να έχει κάποιος πακέτο με στατική ΙΡ), αλλά αυτό δεν προορίζεται τιμολογιακά στο να ανταγωνιστεί τα ιδιόκτητα...Προφανώς και όχι. Αλλά ας μην το κάνω off-topic το θέμα.

Vitruvian78
13-07-09, 20:14
Ναι, για να μην παρεξηγηθώ - Η HOL δεν είναι τέλεια, στην Αττική υπάρχουν (έστω και λίγο) καλύτερες εταιρίες. Όμως εκτός Αττικής είναι μονόδρομος, και φυσικά την προτείνω ασυζητιτί σε όποιον θέλει να βάλει κάτι και δε μένει Αττική.

Υπάρχει βέβαια και το πρόσφατο φρουτάκι του WLR (που, με το 1 πακέτο που υπάρχει με ADSL, αυτό της algonet / netone, συμφέρει πρωτίστως επαγγελματίες που θέλουν στατική ΙΡ, εφόσον το conn-x διπλασιάζεται (!) σε μηνιαίο πάγιο για να έχει κάποιος πακέτο με στατική ΙΡ), αλλά αυτό δεν προορίζεται τιμολογιακά στο να ανταγωνιστεί τα ιδιόκτητα...Προφανώς και όχι. Αλλά ας μην το κάνω off-topic το θέμα.

Χωρίς να θέλω να φανώ εξυπνάκιας, έχω την εξής αποροία: Οι 'λίγο καλύτερες εταιρίες απο την HOL' που λετε οτι υπάρχουν στην Αττική, γιατί ως τώρα δεν έχουν καταφέρει να γίνουν δεύτερες ή ακόμη και τρίτες μετά τον ΟΤΕ όπως είναι η HOL τώρα;; Γιατί για κάποιο λόγο δεν προτειμούνται από το ευρύτερο κοινό που είναι μεταξύ ΟΤΕ, Τellas, HOL και Forthnet. Ας μην προσπαθούμε να παρουσιάσουμε μια πραγματικότητα που δεν υπάρχει. Το μεγαθήριο του ΟΤΕ δεν μπορεί να το ανταγωνιστεί κανείς, η Τellas δραστηριοποιείται στο χώρο της εναλλακτικής τηλεφωνίας χρόνια τώρα, HOL είναι μέλος της Ιντρακομ που έχει μια μακρά παράδοση στον χώρο των τηλεπικοινωνιών χρόνια τώρα, και η Forthnet έκανε μια αρκετά δυναμική και καλή προσπάθεια πριν απο περίπου 2 χρόνια στην Ελληνική αγορά. Οι υπόλοιπεσ για ποιό ακριβώς λόγο διακρίνονται;; Τί έχουν απο πίσω τους και με ποιά παράδοση και προϋπηρεσία μπορούν να θεωρούνται 'καλύτερες' από τις προαναφερθήσες;

@ ADSLgr.com All rights reserved.