PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρακαλω τις γνωμες σας για conn-x



Σελίδες : [1] 2

LIA3
06-07-09, 23:04
Καλησπερα σας νεο μελος και ασχετη με adsl

εχω dial-up pstn (αυτο που λεω καρβουνο)και θελω να βαλω conn-x(δεν παιζει αλλος παροχος) και εχω τις εξης αποριες

1.Κατοπιν ελεγχου απο οτε η αποσταση απο dslam ειναι 4.5 χλμ και δεν μπορω να βαλω πανω απο 2 ΜΒ τα οποια δεν θα πιανω -Υπαρχει περιπτωση να μην πιανω και καθολου?
2.Λεω να βαλω αοριστου χρονου μην πληρωσω 12αμηνο-Συμφωνειται?
3.Εχω μπερδευτει με τα μοντεμ-δεν θελω ασυρματο γιατι δεν εχω γνωσεις ακομα κλειδωματος και αλλα,μπορω ομως να το συνδεσω ενσυρματα απο οτι εχω καταλαβει σωστα?
4.Μαρκα μοντεμ απο οτε-παρ'ολο που διαφημιζουν τοσα στο site τους εχουν μονο αυτα τα Baudtec μετα απο e-mail που τους εστειλα και επικοινωνησαν μαζι μου τηλεφωνικα.
Ποιο μου προτεινετε για πρωτη φορα και αφου τσεκαρω γραμμη το πεταω και παιρνω αλλο.

Χιλια ευχαριστω αν σας κουρασα συγχωρεστε με

nongrata
06-07-09, 23:25
Η απόστασή σου είναι πολύ μεγάλη και ο θεός ξέρει αν θα δουλεύει με τη στοιχειώδη σταθερότητα. Δεν ξέρω αν μπορούν να σου δώσουν προσωρινά σύνδεση για να δοκιμάσεις καθώς και να σου δώσουν 2-3 διαφορετικά μοντεμ για να δεις ποιο θα συμπεριφέρεται καλύτερα. Εννοείται μεταχειρισμένα που θα τα επιστρέψεις. Πάντως αν δεν έχει αποσυνδέσεις ότι και να πιάνεις θα είναι καλύτερα από αυτό που έχεις τώρα.

Ασύρματο ενσύρματο δεν έχει διαφορά. Εγώ έχω ασύρματο και την ασύρματη λειτουργία την έχω κλειστή. Την ανοίγω όποτε χρειάζεται.

Αυτό με το αορίστου δεν το κατάλαβα. Θα σου έλεγα να πάρεις δωδεκάμηνο υπό τον όρο ότι θα είσαι σίγουρη ότι θα δουλεύει αλλιώς βάλε αορίστου κι αν δε δουλεύει το κόβεις.
Μοντεμ θα βάλεις όποιο δουλεύει καλύτερα. την καλύτερη συμπεριφορά σε περίεργες γραμμές την έχει το thomson αλλά ίσως και κάποιο άλλο να συγχρονίζει καλύτερα.

Georgevtr
06-07-09, 23:30
Καλησπέρα,καλώς ήρθες.

1.Θα έχεις γραμμή,έστω 2άρα.
2.Δέν συμφωνώ αφού θα πληρώσεις σχεδόν 40 ευρώ(τέλος ενεργοποίησης),εφ όσον δέν υπάρχει άλλος πάροχος στην περιοχή σου.Μονόδρομος ο οτε.
3.Πάρε ασύρματο εάν σου δίνει ο οτε δωρεάν.Οι ανάγκες σου-μας,μεγαλώνουν.
4.Όχι bautec.Προτίμησε tomson( που αποδεδειγμένα είναι σκυλιά σε προβληματικές γραμμές) εάν βρείς Ή sagem(δωρεάν πάντα απο τον οτε).

nongrata
06-07-09, 23:31
Δες κι αυτή τη συζήτηση εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2924939&postcount=19). Η γραμμή έχει το πρόβλημα της απόστασης.

LIA3
06-07-09, 23:48
ΠΑΙΔΙΑ ευχαριστω για τις απαντησεις
Προσωρινη συνδεση δεν δινουν και το θεμα ειναι αν θα πιανω εστω και 1ΜΒ
Εννοω adsl χωρις δεσμευση που το μονο που εχω να χασω ειναι τα 40ευρω της ενεργοποιησης ενω το 12μηνο 300ευρω(εχει περιθωριο 10 ημερες να το ακυρωσεις χωρις να χρεωθεις-ποιος προλαβαινει?)
Μπορω να βαλω forthnet αλλα με αυτα που βλεπω εδω οτι ο οτε ειναι το τελευταιο μιλι φοβαμαι
Οσο για μοντεμ εχει μονο Baudtec ο οτε για αυτο ρωταω πιο απο αυτα?


Baudtec TW263R4-A1 PSTN Ασύρματο
BAUTEC modem router Infinity PSTN Ενσύρματο

Δεν εχει αλλα Ο ΟΤΕ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝΕ και αν παρω απο αλλου θα αρχισουν τα φταιει το μοντεμ και ουτε να το σκεφτομαι

Δωρεαν δινει το μοντεμ παντως

markos26
07-07-09, 00:16
Σχετικα με τα τελη ενεργοποιησης διαβασε λιγο το παρακατω νημα. Κατι θα βοηθησει.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=292507

LIA3
07-07-09, 00:31
Σχετικα με τα τελη ενεργοποιησης διαβασε λιγο το παρακατω νημα. Κατι θα βοηθησει.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=292507

το διαβασα και το ξερω οτι το αοριστου (το σωστο ειναι conn-x χωρίς δέσμευση)εχει περιπου 40ευρω και το 12αμηνο τιποτα.
Αλλα αν εχω προβληματα το κοβω το adsl (τι να κανουμε δεν μπορουμε να εχουμε ολοι)και γυρναω σε αυτο που εχω τωρα και δεν θα πληρωσω το 12αμηνο
Αν εννοεις κατι αλλο.............

markos26
07-07-09, 00:42
Ρωτα τον ΟΤΕ αν μπορουν να μετρησουν το SNR και το Line Attenuation στην πριζα του τηλεφωνου σου. Εχουν τον τροπο αυτοι.
Ετσι θα παρεις μιαν ιδεα για την ποιοτητα της γραμμης σου και την ταχυτητα που θα μπορεις να πιασεις.

Δες εδω http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php για να βρεις την σχεση των δυο παραπανω μετρησεων με την ταχυτητα που θα πιανεις με ADSL συνδεση.

Πιστευω ( εκτος αν οι μετρησεις ειναι πολυ κακες ) οτι θα εισαι πολυ καλλιτερα σε ταχυτητα, απο την DialUp συνδεση.

ΥΓ Στο link που σου εδωσα αν βαλεις 62 σαν Attenuation δινει αποσταση 4490 μετρα απο το DSLAM και μεγιστη θεωρητικη ταχυτητα 2.13 mbit/s. Tουλαχιστον θεωρητικα ειναι καλά. Αν επιβεβαιωθουν στην πραξη απο τον ΟΤΕ

LIA3
07-07-09, 01:14
Ρωτα τον ΟΤΕ αν μπορουν να μετρησουν το SNR και το Line Attenuation στην πριζα του τηλεφωνου σου. Εχουν τον τροπο αυτοι.
Ετσι θα παρεις μιαν ιδεα για την ποιοτητα της γραμμης σου και την ταχυτητα που θα μπορεις να πιασεις.

Δες εδω http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php για να βρεις την σχεση των δυο παραπανω μετρησεων με την ταχυτητα που θα πιανεις με ADSL συνδεση.

Πιστευω ( εκτος αν οι μετρησεις ειναι πολυ κακες ) οτι θα εισαι πολυ καλλιτερα σε ταχυτητα, απο την DialUp συνδεση.

ΥΓ Στο link που σου εδωσα αν βαλεις 62 σαν Attenuation δινει αποσταση 4490 μετρα απο το DSLAM και μεγιστη θεωρητικη ταχυτητα 2.13 mbit/s. Tουλαχιστον θεωρητικα ειναι καλά. Αν επιβεβαιωθουν στην πραξη απο τον ΟΤΕ

Ολα αυτα θα γινουν αφου κανω συνδεση εννοειται ετσι?γιατι δεν νομιζω να ερθει ο οτε διαφορετικα.
Παντως απο οτε που μετρησανε απο το κεντρο τους μου ειπανε οτι μπορει να πιανω 2,3 mbit/s οχι παραπανω.
Αρα ξεκιναω αλλα μου τα χαλαει το μοντεμ.............

σε ευχαριστω πολυ παντως για την βοηθεια αλλα τα δυσκολα ειναι μετα και οι γνωσεις μηδενικες

mistral
07-07-09, 01:18
conn - x έχω τρία χρόνια και είμαι ευχαριστημένος.
δύο άλλες δοκιμές που έκανα με άλλους παρόχους πίκρα.
conn - x !

030366
07-07-09, 03:57
Με την απόσταση πού έχεις θεωρητικά πιάνεις 2mbit (μέγιστη ταχύτητα) αλλά το θέμα είναι τι ποιότητα έχει ο βρόγχος σου. Αν είναι καλός απλώς δεν μπορείς να πιάσεις μεγαλύτερη ταχύτητα από τα 2, αν δεν είναι όμως θα έχεις συνεχείς αποσυνδέσεις.

LIA3
07-07-09, 13:48
Με την απόσταση πού έχεις θεωρητικά πιάνεις 2mbit (μέγιστη ταχύτητα) αλλά το θέμα είναι τι ποιότητα έχει ο βρόγχος σου. Αν είναι καλός απλώς δεν μπορείς να πιάσεις μεγαλύτερη ταχύτητα από τα 2, αν δεν είναι όμως θα έχεις συνεχείς αποσυνδέσεις.

Και πως το ξερω αυτο?Αν κατεβω ταχυτητα παλι θα εχω αποσυνδεσεις?
Και με 1 ευχαριστημενη θα ειμαι(46 kbit/s εχω τωρα και πληρωνω ευρω 200 το 2μηνο)
Σε ευχαριστω παντως


Μια ανακεφαλαιωση για τις συμβουλες σας
Το tomson 585 αυρματο υπαρχει (συμβουλη για οποιον ενδιαφερεται μην παρετε το 134 δεν εχουν-στειλτε e-mail στον οτε βαλτε τους χερι για το site τους και να δειτε πως σας βρισκουν-3 μερες με παιρνουν τηλεφωνο).
ΜΕ το προβλημα οτι απεχω 4,5χλμ και θα πιανω κατω απο 2 mbit/s και το ασυρματο tomson 585

τι προτεινετε?
1)12 μηνη συνδεση δωρεαν το μοντεμ αλλα η δεσμευση του παγιου
2)χωρις διαρκεια 40 περιπου ενεργοποιηση +30 η διαφορα του μοντεμ



Ευχαριστω πολυ

tsomis
07-07-09, 14:05
1) Με Thomson.

030366
07-07-09, 14:15
Και πως το ξερω αυτο?Αν κατεβω ταχυτητα παλι θα εχω αποσυνδεσεις?
Και με 1 ευχαριστημενη θα ειμαι(46 kbit/s εχω τωρα και πληρωνω ευρω 200 το 2μηνο)
Σε ευχαριστω παντως

Μπορείς να το καταλάβεις εν μέρει και από την dialup σύνδεση πού έχεις τώρα. Σε αποσυνδέει κάποιες φορές; Πάντως το ότι συνδέεσαι με 46 kbps είναι πολύ ενθαρρυντικό με βάση την απόσταση πού έχεις. Υπάρχει πιθανότητα να κλειδώσεις ακριβώς στα 2. Μπορείς να μας πείς και σε ποια περιοχή μένεις;

LIA3
07-07-09, 14:26
ΑΘΗΝΑ -Μενιδι μενω οχι ομως κεντρο

nongrata
07-07-09, 15:33
τι προτεινετε?
1)12 μηνη συνδεση δωρεαν το μοντεμ αλλα η δεσμευση του παγιου
2)χωρις διαρκεια 40 περιπου ενεργοποιηση +30 η διαφορα του μοντεμ


Έχεις δύο επιλογές:
1) πληρώνεις 70 δηλ. 6 Ευρώ το μήνα καπέλο μόνο και μόνο για να έχεις την επιλογή να διακόψεις αν δε δουλεύει η γραμμή σου.
2) Πληρώνεις 16,5 Ευρώ το μήνα και αν δε δουλεύει η γραμμή χάνεις τα 10 από αυτά. Κοινώς το ρισκάρεις.

Εγώ θα το ρίσκαρα. Μάλιστα θα τους έβαζα να μου υποσχεθούν γραπτά ότι θα πιάνω τα 2 για να μπορώ να το κόψω με επιστροφή εξοπλισμού. Μπορεί να μην το δέχονται αλλά θα το δοκίμαζα.

Κανένας γείτονας που να έχει conn-X δεν υπάρχει να ρωτήσεις να σου πει πως συμπεριφέρεται η γραμμή στην περιοχή? Επίσης ρώτησε απευθείας τεχνικό στο τεχνικό τμήμα του υποκαταστήματος που υπάγεσαι. Πήγαινε μια μέρα κατά τις 13.30 που επιστρέφουν από τη γύρα και ρώτησέ τους. Θα σου πουν με μεγαλύτερη ασφάλεια από εμάς εδώ.

emeliss
07-07-09, 15:42
Μάλλον ξεχάσατε ότι υπάρχει η δυνατότητα υπαναχώρησης εντός 14 ημερών με επιστροφή του εξοπλισμού. Δεν χρειάζεται να "υποσχεθούν γραπτά" τίποτα.

Λεπτομέρειες και η απαραίτητη αίτηση στο παρακάτω
http://oteshop.ote.gr/storefront/popup.ep?pi=105352

baskon
07-07-09, 15:44
παρε με 12μηνη συμβαση.
Απο τη στιγμη που το προβλημα σου δεν ειναι αν θα πιανεις τα 2 mbps αλλα και 1 να ειναι δε σε πειραζει αρκει να μην εχεις προβληματα σταθεροτητας.

Ετσι και αλλιως αν εχεις συνεχεια αποσυνδεσεις ,δηλωνεις βλαβη και αν δε στο φτιαξουν επειδη δε φτιαχνεται λογω αποστασης δε σε αναγκαζει κανεις να κρατησεις μια γραμμη που δε δουλευει.Δεν ισχυει καμια δεσμευση σε αυτη τη περιπτωση..

LIA3
07-07-09, 16:00
Οι γειτονες ξερουν απλα οτι εχουν ιντερνετ-ουτε πως δουλευει ο υπολογιστης δεν ξερουν και τους κανω μαθηματα με οτι ξερω.
Αρα θα παω στο 12αμηνο και ο θεος να βαλει το χερι του.
Το αν θα εχω ιντερνετ εστω και παραπανω απο αυτο που εχω ηδη κερδισμενη θα ειμαι και με λιγοτερα λεφτα.

Παντως σας ευχαριστω ολους παρα πολυ και να ξερετε οτι μετα θα χρειαστω μεγαλυτερη βοηθεια αφου μελετησω εκ νεου τα θεματα

Vitruvian78
07-07-09, 22:21
Θα πάρεις το 134 και αυτοί είναι αρμόδιοι να σου πούνε τί ταχύτητα μπορείς να πιάσεις. Μπορούνε να το δούνε στο σύστημά τους. Εαν η γραμμή σου δεν σηκώνει, τότε δεν μπορούνε να σε δεσμεύουν να κρατήσεις μια υπηρεσία την οποία δεν μπορείς για τεχνικούς λόγους και πέρα των δυνάμεών σου δεν μπορείς να έχεις και να χρεώνεσαι γι αυτή! Είναι παράλογο. Αλλά ξεκαθάρισε το και αυτό με τον ΟΤΕ. Αν δεν μπορώ να λάβω, δεν μπορώ και να δεσμευτώ, πες τους! ;)

ubuntubu
07-07-09, 22:26
58690
Μπορεί να έχεις απο καθόλου συγχρονισμό μέχρι και πάνω απο 4 Mbps.:)
Μεγάλο ρόλο παίζει η διάμετρος του καλωδίου που χρησιμοποιεί ο ΟΤΕ στην περιοχή σου.

http://en.kioskea.net/contents/technologies/adsl.php3

LIA3
07-07-09, 23:28
φιλε ubuntubu με τιποτα 4αρα δεν μπορω -πρεπει να γκρεμισουν την περιοχη και να την ξαναχτισουν-παρ'ολη την ζημια το '99 με τον σεισμο



Θα πάρεις το 134 και αυτοί είναι αρμόδιοι να σου πούνε τί ταχύτητα μπορείς να πιάσεις. Μπορούνε να το δούνε στο σύστημά τους. Εαν η γραμμή σου δεν σηκώνει, τότε δεν μπορούνε να σε δεσμεύουν να κρατήσεις μια υπηρεσία την οποία δεν μπορείς για τεχνικούς λόγους και πέρα των δυνάμεών σου δεν μπορείς να έχεις και να χρεώνεσαι γι αυτή! Είναι παράλογο. Αλλά ξεκαθάρισε το και αυτό με τον ΟΤΕ. Αν δεν μπορώ να λάβω, δεν μπορώ και να δεσμευτώ, πες τους! ;)

Μα με το 134 μιλησα και μετρησαν την γραμμη μου δεν παει πανω απο 2,3 αλλα δεν μπορουν να ειναι σιγουροι -και οτι και να μου πουν η αιτηση το λεει δεν μπορουν να εγγυηθουν τιποτα και γι'αυτο ρωταω 12αμηνο η διαρκειας?
Ειναι μονοδρομος σε οτι και να μου δωσουν

voger
08-07-09, 01:13
Όπως είπες και μόνη σου 200€ για 46Κbps δεν λέει. Οπότε και 1Μbps να πιάνεις θα κάνεις τρελή οικονομία. Θα το πληρώνεις μεν ακριβά επειδή θα πληρώνεις την τιμή της 2Mbps αλλά τα αξίζει τα λεφτά του. Τίποτα youtube και άλλα τέτοια απαιτητικά θα είναι μαρτύριο αλλά κατά τα άλλα θα αναρωτιέσαι γιατί δεν το προχώρησες τόσα χρόνια. Κάνε αίτηση για 2Μbps που είναι μία χαρά ταχύτητα για να δοκιμάσεις και αν έχεις πρόβλημα το δηλώνεις βλάβη και θα προτείνουν μόνοι τους να το "φτιάξουν" έτσι.

nongrata
08-07-09, 01:30
Αν δεν έχει αποσυνδέσεις ακόμη και με 1000 δουλεύουν όλα. Όσο είχαμε 1000 και youtube βλέπαμε και όλα. Δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα αρκεί να πιάνει πραγματικά 1000 να μην κόβεται η γραμμή να μην κάνει παύσεις δηλ. ξαφνικά σταματάει να κατεβάζει κλπ.

Πάρε το δωδεκάμηνο κι αν δε δουλεύει και θες να το κόψεις το κόβεις εντός των 14 ημερών όπως είπαν παραπάνω. Αν έχεις πρόσβαση στον υπολογιστή ενός γείτονα μπες στο ρούτερ του και πες μας τα στατιστικά της γραμμής του. δηλ. Attenuation & SNR margin. Περίπου στα ίδια θα είσαι κι εσύ. Ρώτησέ τον αν έχει αποσυνδέσεις κι αν δεν ξέρει πρέπει κάπου να τα γράφει το router. Λογικά αν δουλεύει σε αυτόν θα δουλεύει και σε εσένα.

manicx
08-07-09, 10:43
Εγώ δεν ρίσκαρα. Έβαλα αορίστου. Και μέχρι στιγμής δικαιώνομαι καθώς δεν είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Αν συνεχιστούν τα προβλήματα, μπορώ να φύγω ανά πάσα στιγμή.

LIA3
08-07-09, 15:16
Παιδια μην σας φανει αστειο αλλα με τα 46 (οχι παντα βεβαια tωρα εχω 38) και youtube εχω κατεβασει (κανα 3λεπτο ετσι!)και στο RS εχω ανεβασει cd(κομμενα στα 3 αλλα δεν εχω κατεβασει τιποτα βεβαια )και torrent χρησιμοποιω για κατεβασμα (πλεονεκτημα του οτι μπορεις να το διακοψεις χωρις να τα χασεις οπως το RS)και frostwire .
Και το οτι δεν εβαλα τοσο καιρο ειναι γιατι το εξωτερικο καλωδιο το οποιο ηταν κομματια μου το αλλαξαν πριν μια εβδομαδα μετα απο αιτηση ενος χρονου.

Παντως αυριο το πρωι θα με παρουν τηλεφωνο να τους απαντησω πια συνδεση θα κανω.

Για τα παιδια που μου λενε να παω να μετρησω Attenuation & SNR margin των γειτονων μου(αυτοι σιγουρα δεν ξερουν με ποσο κατεβαζουν)αυτα ειναι καινουργια για μενα και αν δεν κανω την συνδεση να πειραματιστω αυτα ακομα ειναι κινεζικα.
Ειναι σαν να σας πω καντε γεφυρα το εμπορικο με τη λογιστικη και αν χτυπησει να μπειτε παραμετρικα να δειτε σε ποιο αρθρο μπερδευτηκαν λογαριασμοι ταξεως 04 και παγιων 1 με τους 2 και 7!!(χωρις παρεξηγηση ετσι?)

ευχαριστω πολυ παντως

manicx
08-07-09, 15:23
Και γιατί δεν ρωτάς στο 134 να σου πουν την απόσταση από το κέντρο; Το γνωρίζουν. Πες του να σου πουν απόσταση, όχι πιθανή ταχύτητα που θα συγχρονίσει το ρούτερ. Μετά πολλαπλασίασε την απόσταση που θα σου που με τον 13,81 και θα ξέρεις το attenuation.

LIA3
08-07-09, 15:43
Και γιατί δεν ρωτάς στο 134 να σου πουν την απόσταση από το κέντρο; Το γνωρίζουν. Πες του να σου πουν απόσταση, όχι πιθανή ταχύτητα που θα συγχρονίσει το ρούτερ. Μετά πολλαπλασίασε την απόσταση που θα σου που με τον 13,81 και θα ξέρεις το attenuation.

Μα μου ειπαν το λεω πιο πανω 4,3 η 4,4 χιλ
Ο πολλαπλασιασμος βγαζει 59,38 - η 60,76 (attenuation-εξασθένηση γραμμής σε dB)


Αν παρουμε παραδειγμα απο τις οδηγιες ενος φιλου απο εδω =ΧΑΛΙΑ
Για την Attenuation
20dB και κάτω = αστέρι
20dB-30dB εξαιρετικό
30dB-40dB πολύ καλό
40dB-50dB καλό
50dB-60dB φτωχό με πιθανά προβλήματα σύνδεσης
60dB και πάνω = σίγουρα προβλήματα σύνδεσης

Αυτο σημαινει οτι καθομαι στην dial up συνδεση μου και παρακαλω τον θεο για κανενα minidslam?

fanboysgotohell
08-07-09, 15:53
Όχι βέβαια. Αυτό σημαίνει ότι από τη στιγμή που ο ΟΤΕ σου λέει ότι μπορεί να σε συνδέσει, κάνεις σύνδεση και σίγουρα θα είσαι κερδισμένη έναντι της dialup! Δεν υπάρχει αμφιβολία για αυτό..

Και με 60db attenuation να έχεις το 1mbit θα το πιάνεις..

LIA3
08-07-09, 16:01
A!! ωστε κανω συνδεση απλα δεν ξερουμε τι παιζει μεχρι να μπει και να κανω τις μετρησεις μου.
Και οι αποσυνδεσεις αν γινονται δεν σημαινει οτι δεν θα εχω ιντερνετ?
τι θα κανω τοτε θα αγοραζω καρτουλες και θα συνδεω-ξεσυνδεω καλωδια ?

fanboysgotohell
08-07-09, 16:28
Οι αποσυνδέσεις σου θα είναι στιγμιαίες, εκτός και αν υπάρχει κάποιο σοβαρότερο πρόβλημα. Αυτό βέβαια δεν μπορείς να το μαντέψεις από τώρα. Πάντως με τα ποσά που είδα ότι δίνεις στο dialup δεν υπάρχει άλλη λύση εκτός απο το ADSL, έστω και αν σου δουλεύει οριακά.

stefkon
08-07-09, 16:36
Για τα παιδια που μου λενε να παω να μετρησω Attenuation & SNR margin των γειτονων μου(αυτοι σιγουρα δεν ξερουν με ποσο κατεβαζουν)αυτα ειναι καινουργια για μενα και αν δεν κανω την συνδεση να πειραματιστω αυτα ακομα ειναι κινεζικα.
ευχαριστω πολυ παντως

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να το κάνεις αυτό και ούτε χρειάζεται.

LIA3
08-07-09, 16:46
Παιδια ειστε υπεροχοι -χιλια ευχαριστω για τις απαντησεις και ενα μεγαλο συγγνωμη αν σας κουρασα με την ασχετοσυνη μου και ελπιζω στην βοηθεια σας στην συνεχεια γιατι μπορει να γινω λιγουλακι πιο απαιτητικη λογω της πιεσης του χρονου πριν τις διακοπες και πρεπει να δω και οδηγιες των συνδεσεων μοντεμ-τηλεφωνου με φιλτρα(εχω και 2 γραμες και 100 πριζες,2 σε καθε δωματιο-μονο στο μπανιο δεν εχει.
Ε! βρε γελιο-ευτυχως που πιανουν τα χερια μου(αφου τα καταστρεψω πριν)

stefkon
08-07-09, 16:51
Μα μου ειπαν το λεω πιο πανω 4,3 η 4,4 χιλ


Όντως είναι "τζόκερ" η περίπτωση σου.
Υπό "ιδανικές" συνθήκες θα μπορούσες να συγχρονίζεις 2Mbps (και παραπάνω).
Αλλά αυτό δεν το ξέρεις και θα πρέπει να δοκιμάσεις.
Αν προλάβεις μέσα σε 14 ημέρες να το κάνεις αυτό επειδή υπάρχει η δυνατότητα υπαναχώρησης εντός 14 ημερών με επιστροφή του εξοπλισμού, τότε έχει καλώς.

manicx
08-07-09, 16:55
Δυστυχώς, η απόσταση είναι μεγάλη. Δεν είναι θέμα πόσο θα συγχρονίσεις. Σε τέτοια απόσταση και με 2mbps μπορεί να έχεις disconnects. Με 1mbps, πιθανότατα να ήσουν κομπλέ. Πιθανό και με 2 να είσαι okay αλλά είναι τζόγος. Εξαρτάται και από την ποιότητα της γραμμής, τον θόρυβο και άστα να πάνε. Γενικά, τι να σου πω, εγώ δεν θα πήγαινα για 12μηνη δέσμευση. Πολύ ρίσκο.

LIA3
08-07-09, 17:14
1 θελω οχι 2 μην αγχωνεσται,αυτο παιζει με οσα εχουμε συζητησει?

Ξεχαστε το 2 μονο 1.

stefkon
08-07-09, 17:16
Δυστυχώς, η απόσταση είναι μεγάλη. Δεν είναι θέμα πόσο θα συγχρονίσεις. Σε τέτοια απόσταση και με 2mbps μπορεί να έχεις disconnects. Με 1mbps, πιθανότατα να ήσουν κομπλέ. Πιθανό και με 2 να είσαι okay αλλά είναι τζόγος. Εξαρτάται και από την ποιότητα της γραμμής, τον θόρυβο και άστα να πάνε. Γενικά, τι να σου πω, εγώ δεν θα πήγαινα για 12μηνη δέσμευση. Πολύ ρίσκο.

Ακόμα και 2-3 diconnect να έχει την δουλειά της θα την κάνει
(για περισσότερα δεν το συζητάμε).
Αλλά δοκιμάζεις και βλέπεις (εφόσον έχεις δυνατότητα υπαναχώρησης εντός 14 ημερών με επιστροφή του εξοπλισμού) αν προλάβεις παίρνεις το πακέτο χωρίς δέσμευση που έχει Tέλος ενεργοποίησης € 41,64 Εφάπαξ

LIA3
08-07-09, 17:41
Αυτο θα κανω - 12αμηνο ας πιασει και 500Κbps και 100Κbps απο 38-46Κbps που εχω ,αρκει οπως σωστα λετε μην υπαρχουν αλλα προβληματα...................

markos26
09-07-09, 23:37
Παιδια ειστε υπεροχοι -χιλια ευχαριστω για τις απαντησεις και ενα μεγαλο συγγνωμη αν σας κουρασα με την ασχετοσυνη μου και ελπιζω στην βοηθεια σας στην συνεχεια γιατι μπορει να γινω λιγουλακι πιο απαιτητικη λογω της πιεσης του χρονου πριν τις διακοπες και πρεπει να δω και οδηγιες των συνδεσεων μοντεμ-τηλεφωνου με φιλτρα(εχω και 2 γραμες και 100 πριζες,2 σε καθε δωματιο-μονο στο μπανιο δεν εχει.
Ε! βρε γελιο-ευτυχως που πιανουν τα χερια μου(αφου τα καταστρεψω πριν)

Αν βαλεις τελικα adsl να ξερεις οτι ενας αρνητικός παραγοντας για την λειτουργία του (και μαλιστα οταν εχεις και το προβλημα της απόστασης) ειναι οι πολλες συσκευες πανω στην ιδια γραμμη. Με πανω απο δυο συσκευες στην ιδια γραμμη μπορει να πεφτει η ασφαλεια της γραμμης στο τηλεφωνικο κεντρο ή να μην εχεις σημα σε καμμια συσκευη
Βεβαια υπαρχουν φιλτρα και splitters αλλα δεν σημαινει οτι επιτυγχανεται πληρης απομονωση του adsl απο το ή τα τηλεφωνα.
Καλο θα ειναι να μην αρκεστεις στα φιλτρα που θα σου δωσει ο ΟΤΕ μαζι με το conn-x αλλα να αγορασεις ενα ή περισσοτερα εγγυημενης ποιοτητας. Δεν ειναι ακριβά.
Υπαρχουν σχετικά νηματα στο φορουμ που ασχολουνται με φιλτρα και splitters, οπου θα βρεις μαρκες, τιμες κλπ.

LIA3
10-07-09, 19:33
Αν βαλεις τελικα adsl να ξερεις οτι ενας αρνητικός παραγοντας για την λειτουργία του (και μαλιστα οταν εχεις και το προβλημα της απόστασης) ειναι οι πολλες συσκευες πανω στην ιδια γραμμη. Με πανω απο δυο συσκευες στην ιδια γραμμη μπορει να πεφτει η ασφαλεια της γραμμης στο τηλεφωνικο κεντρο ή να μην εχεις σημα σε καμμια συσκευη
Βεβαια υπαρχουν φιλτρα και splitters αλλα δεν σημαινει οτι επιτυγχανεται πληρης απομονωση του adsl απο το ή τα τηλεφωνα.
Καλο θα ειναι να μην αρκεστεις στα φιλτρα που θα σου δωσει ο ΟΤΕ μαζι με το conn-x αλλα να αγορασεις ενα ή περισσοτερα εγγυημενης ποιοτητας. Δεν ειναι ακριβά.
Υπαρχουν σχετικά νηματα στο φορουμ που ασχολουνται με φιλτρα και splitters, οπου θα βρεις μαρκες, τιμες κλπ.

Τελικα παρηγγειλα σημερα την 2αρα - 12μηνο με το thomson 585 και θα το παραλαβω με courier την αλλη πεμπτη.
Και τωρα ειμαι στην μελετη.
Διαβασα ολο το post του kadronarxis για το thomson 585 ( ναναι καλα το παιδι 22 σελιδες) βρηκα το manual και το κατεβασα και τωρα ψαχνω για τα φιλτρα και splitters(χονδρικα ξερω) για να ειμαι προετοιμασμενη.Εχει το πλαισιo και το e-shop?
Οσο για το τηλεφωνο εχω 2 γραμμες και σε αυτο που θα κανω την συνδεση δεν το πολυχρησιμοποιω

Και παλι ευχαριστω

nongrata
10-07-09, 20:12
Δε μας τα είπες όλα από την αρχή. Έπρεπε να μετατρέψεις τη μια γραμμή σε ISDN να πας το δεύτερο νούμερο εκεί και την άλλη να την καταργήσεις.
Τέλος πάντων δικό σου θέμα αυτό.

Φίλτρο έχει μέσα το κουτί που θα σου στείλει ο ΟΤΕ. Σε εμένα τουλάχιστον είχε. Οπότε δε χρειάζεται να αγοράσεις .
Φρόντισε να το βάλεις αμέσως μετά την πρίζα χωρίς συνδέεται κανένα τηλέφωνο πριν το φίλτρο. Όλα τα τηλέφωνα θα τα βάλεις μετά το φίλτρο. Το φίλτρο έχει μια είσοδο και 2 εξόδους. Η μια πάει στο ρούτερ και η άλλη στο ή στα τηλέφωνα. Μετά τη δεύτερη έξοδο θα βάλεις σταυρούς διακλαδώσεις και ότι χρειάζεσαι για τα τηλέφωνα αν χρειάζεσαι περισσότερες της μιας συσκευές.

Τώρα αν η παραπάνω συνδεσμολογία δεν είναι δυνατή θα πρέπει να βάλεις φίλτρο σε κάθε πρίζα τηλεφώνου που θα κρεμάσεις συσκευή τηλεφώνου. Σε αυτή την περίπτωση μόνο θα χρειαστείς περισσότερα φίλτρα οπότε φρόντισε να αγοράσεις. Έχει και το e-shop, και το πλαίσιο. το δικό μου το πήρα από το e-shop διότι είχα ρούτερ με σύνδεσαν πριν έρθει το κουτί με τα πράγματα οπότε αγόρασα ένα φίλτρο και συνδέθηκα 3-4 μέρες πιο γρήγορα.

LIA3
10-07-09, 23:37
Δε μας τα είπες όλα από την αρχή. Έπρεπε να μετατρέψεις τη μια γραμμή σε ISDN να πας το δεύτερο νούμερο εκεί και την άλλη να την καταργήσεις.
Τέλος πάντων δικό σου θέμα αυτό.

Φίλτρο έχει μέσα το κουτί που θα σου στείλει ο ΟΤΕ. Σε εμένα τουλάχιστον είχε. Οπότε δε χρειάζεται να αγοράσεις .
Φρόντισε να το βάλεις αμέσως μετά την πρίζα χωρίς συνδέεται κανένα τηλέφωνο πριν το φίλτρο. Όλα τα τηλέφωνα θα τα βάλεις μετά το φίλτρο. Το φίλτρο έχει μια είσοδο και 2 εξόδους. Η μια πάει στο ρούτερ και η άλλη στο ή στα τηλέφωνα. Μετά τη δεύτερη έξοδο θα βάλεις σταυρούς διακλαδώσεις και ότι χρειάζεσαι για τα τηλέφωνα αν χρειάζεσαι περισσότερες της μιας συσκευές.

Τώρα αν η παραπάνω συνδεσμολογία δεν είναι δυνατή θα πρέπει να βάλεις φίλτρο σε κάθε πρίζα τηλεφώνου που θα κρεμάσεις συσκευή τηλεφώνου. Σε αυτή την περίπτωση μόνο θα χρειαστείς περισσότερα φίλτρα οπότε φρόντισε να αγοράσεις. Έχει και το e-shop, και το πλαίσιο. το δικό μου το πήρα από το e-shop διότι είχα ρούτερ με σύνδεσαν πριν έρθει το κουτί με τα πράγματα οπότε αγόρασα ένα φίλτρο και συνδέθηκα 3-4 μέρες πιο γρήγορα.

Πιο πανω το λεω οτι εχω 2 γραμμες και 100 πριζες
Δουλειες θα ανοιγα με πολλα καλωδια.Και αν δεν δουλευε το συστημα θα πληρωνα παραπανω παγιο για ISDN
Οσο για την συνδεση με τα φιλτρα με ψιλομπερδεψες αλλα δεν ειναι εδω το καταλληλο μερος για τις αποριες μου ετσι?

Simpleton
10-07-09, 23:42
Για τη συνδεσμολογία ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.adslgr.com/features/ADSLgr_info/faqnew.php#4).

markos26
11-07-09, 00:50
δεν ειναι εδω το καταλληλο μερος για τις αποριες μου ετσι?

Συγγνωμη αλλα, εδω ειναι το καταλληλο μερος για αποριες

nongrata
11-07-09, 14:49
Για τη συνδεσμολογία ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.adslgr.com/features/ADSLgr_info/faqnew.php#4).

Από τις φωτογραφίες που έχει προτείνω την τελευταία εκτός αν πρέπει το Modem router να μπει σε άλλο χώρο από αυτόν της κεντρικής πρίζας.

LIA3
11-07-09, 17:34
1.To μοντεμ δεν θα μπει στην κεντρικη πριζα και δεν θα μπει και τηλεφωνο.Θελει φιλτρο (οχι splitter) η οχι?

2.Και αν μπει τηλεφωνο
α)μπαινει διακλαδωτης στην πριζα και φευγει ενα καλωδιο που συνδεει το μοντεμ
β)και αλλο ενα που συνδεει το τηλεφωνο με ενα φιλτρο πριν σωστα?

3.Σε ολες τις αλλες συσκευες θα βαλω φιλτρα αυτο ειναι δεδομενο σωστα?

4.Τα φιλτρα που βλεπω να πουλανε εχουν 3-4 ευρω.Αξιξουν η να ψαξω για κατι καλυτερο?

5.Υπαρχει περιπτωση να επηρεαστει η 2η γραμμη που εχω ?
ευχαριστω

ΣΣ.

nongrata
11-07-09, 17:52
1) Όχι. Το φίλτρο θα το βάλεις εκεί που θα βάλεις τηλ.
2) Εκεί θα χρειαστείς splitter και θα το βάλεις πριν και από το ρούτερ και από το τηλ
3) ναι
4) Πάρε αυτά καλά είναι. Τόσο έχουν.
5) Όχι αν δεν την πειράξεις.

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=112944

kle500
12-07-09, 23:00
5.Υπαρχει περιπτωση να επηρεαστει η 2η γραμμη που εχω ?
ευχαριστω
2η γραμμή ADSL ?
Εάν ΝΑΙ, μέσα από το ίδιο πολύκλωνο τηλεφωνικό καλώδιο?
ΠΡΟΣΟΧΗ σε φαινόμενα ADSL CROSSTALK, όπου 2 παράλληλες συνδέσεις ADSL αλληλεπηρεάζονται με αποτέλεσμα να υπολειτουργούν και οι 2.

Φιλικά

LIA3
14-07-09, 15:21
1) Όχι. Το φίλτρο θα το βάλεις εκεί που θα βάλεις τηλ.
2) Εκεί θα χρειαστείς splitter και θα το βάλεις πριν και από το ρούτερ και από το τηλ
3) ναι
4) Πάρε αυτά καλά είναι. Τόσο έχουν.
5) Όχι αν δεν την πειράξεις.

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=112944

Ετσι ειχα καταλαβει στην συνδεμολογια αλλα απο τα πολλα που διαβαζα μπερδευτηκα.
Σε ευχαριστω


kle500
2η γραμμή ADSL ?
Εάν ΝΑΙ, μέσα από το ίδιο πολύκλωνο τηλεφωνικό καλώδιο?
ΠΡΟΣΟΧΗ σε φαινόμενα ADSL CROSSTALK, όπου 2 παράλληλες συνδέσεις ADSL αλληλεπηρεάζονται με αποτέλεσμα να υπολειτουργούν και οι 2.

Οχι 2η ADSL -την 2 απλη γραμμη εννοουσα

Ειμαι ετοιμη και ενημερωμενη χαρη σε εσας -τωρα περιμενω το μοντεμ και την συνδεση

alex24
14-07-09, 18:20
Παιδια για να μην ανοιΞω αλλο ποστ ηθελα να ρωτησω εκανα τηλεφωνικη αιτηση μονο για adsl προσβαση οχι conn-x στα 24 επειδη το κεντρο ειναι εκτος πολης ποσες μερες θα κανει να ενεργοποιηθει?

@ ADSLgr.com All rights reserved.